T— GEMENGD NIEUWS Daarbij bomt, dat Gorinchem bereid is alle bezwaren weg te nemen, die de minister tegen de plaats heeft. Met den heer Boisse vain is spr. zeer sceptisch omtrent het be drag van twee ton, dat zou worden bezuinigd. Spr. kan er niet bij. Worden de Kamer niet betere inlichtingen op zaakkundige gronden over deze zaak ver strekt, dan zullen spr. en zijn fractie aan de overplaatsing van Gorinchem naar Vliissin- gen hun stem niet kunnen geven. Do zitting duurt voort. De heer dr. D e V i s s e r zijn rede voort zettende, zegt, in het algemeen belang te zijn tegen de aanstelling van raads-adviseurs, dat zich over steeds meer departementen uit spreidt. Openhartig wil spr. hier zeggen, dat juist van R.-K. zijde de verplaatsing van de op leiding uit Gorinchem wordt bepleit; zoo wel door de R.-K. matrozemvereeniging „St. Ohristophorus" als door de „Maasbode". En wanneer de minister zegt, dat de twee vloot- geesteiijken de verzorging der geestelijke belangen in Gorinchem'. niet voldoende ge waarborgd achten, dan kan dat gelden van den aalmoezenier, maar niet voor den pro- testantschen vlootpredikant. De heer Bij ie velt (a.-r.) wijst op het groote belang, bij een goede marine-opla ding betrokken. Door den minister te vragen nog eens ernstig te overwegen de opleiding in Gorinchem te bewaren, komt men in de Hjn van den minister, die immers in de eerste plaats den goeden geest onder het j^rsoheel wil behouden en daarom juist Vlissmgen de voorkeur gaf boven Willemsoord. De minister wil op het opleidingspersoneel van 118 man 50 man bezuinigen. Maar zul len daarvan toch niet verschillende gemist kunnen worden zonder verplaatsing der op leiding? Zitten er ook niet mariniers onder het personeel dat bezuinigd' kan worden, die toch grootendeels zullen verdwijnen wanneer het korps wordt gehalveerd,? De heer Van de Bilt (r.-k.) wil na de rondborstige verklaring van deni Minister in de Memorie van Antwoord inzake den raad adviseur zijn tegenstand daartegen laten varen. Spr. verklaart zich niet te kunnen vereenigen met de splitsing van de marine in een Nederlandsche en een Indische (de voorzitter hamert). Maar nu de minister uit drukkelijk verklaart, daarop niet te willen vooruitloopen met dezen post, zal hiji tegen deze wijziging der 'begrooting niet stemmen. Wat de overplaatsing betreft der marine opleiding van Gorinchem naar Viissingen, spr. had de opleiding te Gorinchem willen behouden, als niet de minister zoo sterk op verplaatsing naar Viissingen had aange drongen. Op onze zeeplaatsen zijn de jonge lieden ook veiliger, omdat daar de organen zijn, die een waarschuwend' woord kunnen doen hooren. De heer J. J. O. v a n D ij k (a.-r.) beperkt zich tot den raad-adviseur in algemeenen dienst, en sluit zich voor wat de marine-op leiding betreft bij' den heer Bijlevert aan. Het argument, dat juist een raad-adviseur in al gemeenen dienst noodig is voor het voeren van een' juist en oordeelkundig beheer, gaat niet op. Daarvoor is reeds een zee-officier op het departement aanwezig. Men wil dezen nu echter in burgerlijken dienst doen overgaan, voor een reorganisa tie, die slechts eer tijdelijk karakter draagt. Is daartoe alleen voor een ambtenaar van dezen rang plaats? De Minister van Marine a. i. zegt, dat het aanvankelijk het voornemen was, een directeur-generaal te benoemen, die den minister bij 'de reorganisatie terzijde zou staan. Deze was gedacht te staan tusschen deni minister en de marine-autoriteiten, en ook te staan boven de departementsambte naren. Nu men echter op de reorganisatie wilde vooruitloopen, achtte spr. het beter, de lunctie te vragen van £en raad-adviseur, die voor den minister de kracht zou zijn om bin nen het bestaande stelsel de zoo hoog noo- ddge reorganisatie tot stand te brengen in en buiten het departement Dit was een soe peler oplossing, want nu komt de raad-advi seur ook niet te staan boven den vlootvoogd te Helder. Spr. verwacht van deze aanstelling een zeer belangrijke bezuiniging. Bovendien ver- dwijlnt zoodoende al dadelijk een hoofdoffi cier van de marine uit de formatie. Men zegt: zulk een ambtenaar verliest het contact met de marine. Maar de te benoemen amb tenaar kent de marine sinds jaren; de com mandant der marine in' Indië heeft nog on langs spr. in een brief denzelfden' persoon aanbevolen. De heer Van Dijk vroeg, waar om deze functie niet aan een zeeofficier kan worden opgedragen. Maar daar het hier geldt het doorzetten van bezuinigingen, waartegen de boogste marine-autoriteiten bezwaren kunnen hebben, acht spr. het niet gewenscht, daartoe Iemand aan te stellen, die misschienl reeds het volgende jaar onder hun bevelen komt. 'Spr. kan zeer pertinent toe zeggen, dat, indien de Kamer zich niet kan .vereenigen met evenitueele samenvoeging der departementen, deze raadadviseur niet langer in functie zal blijven dan spreker wenscht. Bij een weldra te verwachters vaca ture in de hooge functies aan de afdeeling personeel zal de adviseur daarbij' te werk worden gesteld. Wanneer zijn werkzaamhe den zijn afgeloopen, zal hij onmiddellijk kun nen worden gemist. De heer Van Dijk kan dus volkomen gerust zijn. Er wordt niet ge- praejudifcieerd'. Thans de quaestie GorinchemViissin gen. Het speet spr., dat dr. De Visser zeide, dat van R.-K, zijde drang was uitgeoefend op overplaatsing. Als dè Kamer spr. zou leeren kennen, dan zou blijken, dat bij' absoluut ontoegankelijk ds voor dergelijke invloeden. Het geldt 'hier alleen het samenvoegen) van garnizoenen) ter vermindering van kosten. Spr. heeft de quaestie behandeld in een vergadering met den hoofdaalmoezenier Evers en den veld prediker ln algemeenen dienst ds. Janssen, en hun een uiteenzetting gegeven van de 'beweegredenen van financieelen aard, die hem dreven. Hij' wilde echter weten, of pae- dagogische of oonfessioneele redenen een be zwaar bij hen vormden. Geen van beiden echter hadden uit een oogpunt van geestelijk leven! bezwaar, indien te Viissingen daar voor evengoed zou worden gezorgd als te Gorinchem. Wat de bezuiniging 'betreft, het geldt hier opheffing van een garnizoen. Daardoor zul len 50 ambtenaren van verschillenden rang worden uitgespaard). Spr. heeft het cijfer aan den veiligen kant genomea De berekening is, dat in verschillende rangen een bezuini ging wordt verwaé&t van 72 man, blijkens een vergelijkend overzicht inzake de „Noord- Brabant" te Gorinchem en te Viissingen. Spr. heeft nooit onder stoelen of banken ge stoken, dat men te Gorinchem alles doet om de opleid,ng tot haar recht te doen komen, en dat het gemeentebestuur van Gorinchem op uitstekende wijze is opgetreden. Nu zegt men: vier ministers vonden Gorinchem goed; maar iedere minister staat voor zijn eigen verantwoordelijkheid, ep spr. heeft het ■eerst de bevelen gegeven om de financieels zijde onder de oogien te zien, Spr. is toen gekomen tot een uiteindelijke bezuiniging van twee ton, en1 daarvoor is hij gezwicht. De oefeningen kunnen ook te Viissingen veel be ter plaats'hebben dan te Gorinchem. Spr. wil komen tot een zoo sober mogelijken opzet van personeel in Nederland' zoowel als in Indië. Spr. heeft hier 72 man minder noodig, en moet daarmede dadelijk be ginnen. De heer Duymaer vanTwist (a.-r.): Dus die 72 man moeten afvloeien)? De Minister: Er is nog een tekort aan marineofficieren, dat wordt natuurlijk dadelijk aangevuld uit hen, die te Viissingen overcompleet worden.. Gorinchem kan hef hoofdbezwaar niet wegnemen, dat er thans "twee garnizoenen zijn en er nu maar één zal komen. Maar kan het wachtschip te Viissingen niet verdwijnen? vroeg de heer Van Gijn. Dit is een zaak van diepgaande beteekenis. Spr. acht het thans wel gewenscht, dat er op de Westerschelde een Nederlandsch oorlogs vaartuig aanwezig is. Terwijl er thans 122 oudere menschen zijn ln Gorinchem. zullen er in Viissingen artes bijeen (wachtschip en opleiding) 194 zijn. Te Gorinchem moet men groote trajecten afleggen eer men op het eigenlijke oefeningsterrein van de kanon- neerbooten komt. Die tijd en die kosten worden te Viissingen bespaard. Te Viissin gen heeft men bij' storm verschillend soort van water, en dus keuze van terrein; maar als deze kanonneenbooten in de zeegaten moeten oefenen en er komt storm, dan zijn zij veel verder van huis. Ook gaat een be langrijke bezuiniging gepaard met het buiten dienst stellen der twee kanortneerbóoten en het opheffen van één der wachtschepen. Spr. wil van hèt materieel, dat te Viissingen be schikbaar is (vijf scheeepjes) voor de oplei ding gebruik maken. Het verblijf in Viis singen met al zijn vertier en handel op Ant werpen is ook veel opwekkender en instruc tiever dan de opleiding in een kiein rivier stadje. De heer De Visser repliceert, en dient de volgende motie in met de heereu J. J. C. van Dijk, Bijlevert, Boissevain en Schokking: De Kamer, van oordeel, dat overplaatsing van de opleiding der matrozen van Gorin chem naar Viissingen op dit oogenblik nog niet voldoende is voorbereid en nadere over weging dienaangaande gewenscht is, ver zoekt den minister, die verplaatsing uit te stelien, en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt dadelijk behandeld. De motie wordt verworpen met 53 tegen 19 stemmen. Bij art. 16 (hervatting aanbouw van twee torpedobootjagers) verklaart de heer J. J. C.-van D ijb(a.-r.) den aanbouw van twee torpedobootjjagers noodzakelijk te achten. Maar de zeegaande vloot, die de minister noodig acht, moet ook reserve-materiaal heb ben. Spr. verzoekt den minister dus drin gend, op de begrooting voor 1927 naast een termijn voor den bouw van twee nieuwe tor pedobootjagers ook een termijn uit te trek ken) voor de vervanging van de onderzeeboot K. 1 door een nieuwe boot De heer Brautigam (S.D.) bespreekt de vraag, of het noodzakelijk is, tot den bouw van deze nieuwe torpedobootjagers over te gaan. Aan den voormiddag van het debat over de aangevraagde nieuwe torpedobootjagers en de onderzeeboot werd het ministerieele schip getorpedeerd, en ging de minister in een onderzeeboot onder water. Minister van Royen trok den aanbouw van nieuw materieel in. Maar nu deze minister weer langs de valreep aan boord is gekomen, vraagt hij de twee ja gers weer aan. Er zijn inderdaad bekwa me „hengelaars" aan het departement van Marine. De minister wil een zeegaande vloot hebben van acht torpedobootjagers, twee kruisers en twaalf .torpedobooten. Maar de zes torpedobootjagers verkeerden nog kort geleden in een gunstigen toestand, En nu van twééën een: óf men heeft er met de muts naar gegooid, óf men stelt den toestand ongunstiger voor dan hij in derdaad is. Spr. zou wenschen, dat op dit oogenblik over de aanvraag van nieuw materieel niet werd 'beslist, en deze-zaak tot November werd verschoven tot het de bat over de nieuwe marinebégrooting. Spr. dient een amendement in om den post te verminderen met 1.200.000. De heer Boissevain (V.BJ waar deert het, in tegenstelling met den vori- ■gen spr., in den minister, dat deze den moed gevonden heeft, weder voor te stel len, voor twee torpedobootjagers gelden uit te trekken ter vervanging van het op gevaren materiaal. Wij hebben thans in Indië bijna geen vloot meer. Spr. wil de Regeering geen materiaal opdringen, dat zij' zelf niet noodig aoht, en dringt dus niet aan' op gelden voor een nieuwe on derzeeboot, gelijk de beer Van Dijk deed. Maar met deze post vereenigt spr. zich. De heer Oud (V.-D.) zegt, dat zijn fractie gaarne haar stem zal geven aan het amendement-Brautigam. Het had van veel meer moed getuigd, indien deze Minister nu niet opnieuw gel den voor viootbouw had aangevraagd. Spr. oonstateert. dat als men hier komt met een algemeen vlootplan de Kamer daartegen* is doch dat als men komt met partieele aanvragen voor aanbouw, de te genstanders hun geweten sussen met de redeneering: het is vervanging van opge varen materiaal! Dat is de manier om doch de hond ging mee goed en zoo kwaad het zoo goed en zoo kwaad het gaat de oor spronkelijke vlootplannen tot te voeren. Voor spr. staat vast dat het een hopelooze geldvermorsing zal blijven wanneer wij voor Indië een oorlogsweermacht willen hebben. Zoolang de Kamers op die ma nier doorgaan zullen wij ons verzetten te gen elke aanvraag. De Minister laat-zich op het oogen blik nog niet tot over de begroeting voor 3827. Het ware een zeer gevaarlijke me thode met aanvragen van nieuw materieel te wachten totdat over het lot der marine beslist is. Want er is een zeer groote achterstand. De laatste jagers zijn aange bouwd in 1912, dus we moeten een aoh- terstand van 12 jaar inhalen. Juist omdat de Kamer zich tegen de Vlootwet in haar geheel heeft verzet, is men gaandeweg gaan werken in étappes, waarbij het lo gisch is dat de Regeering zich een afge rond geheel als eerste étappe voorstelt om daarmee naar bevind van zaken te han delen. Als de heer Oud de „Java" en de „Sumatra" als minderwaardig beschouwt, dan is hij niet op de hoogte. De Amerl- kaansche officieren die hier onlangs wa ren, hebben ze geprezen. Voor de jagers en de onderzeebooton geldt hetzelfde. De toestand van die schepen ie niet wanho pig- Het amendement-Brautigam wordt ver worpen met 44 tegen 28 stemmen (de sociaal- en vrijzinnig-democraten stem den voor. z Het wetsontwerp wordt aangenomen met 48 tegen 27 stemmen. UIT DE PERS. Marlnebeleid. De Nw. Rott. Crt. schrijft: De raadsadviseur, voor wiens benoe ming minister Lamibooy in het ontwerp- verhoogingswetje van de Marinebégroo ting de middelen aanvraagt, is inderdaad in dit tijdsgewricht een voor den minister onmisbare steun. In welke richting het marinevraagstuk wordt opgelost, altijd moet een omvangrijke en groote detail kennis vereischende organieke arbeid worden verricht. Het is dus zeer begrij- mede- naar de diepte en verdronk. Van de inventaris werd toets gered. Verzekering dékt de schade. Insluiping. Te Delft is Maandagmiddag ten na- dieele van den slager K. op de. Volders- gracht, tot diens huiskamer door middel van insluiping een bedrag van 1600 ge stolen. Van een wagen gevallen. Toen de 03-jarige G. Keiler Maandag avond bezig was met het laden van een ■voer hooi, ging zijn paard er plots van door. K. viel van den wagen en werd dood opgenomen. Hij had den nek gebroken. Verdronken. Onder Huissen is de 63-jarige gehuwde schipper Eldert Goudriaan, uit Krimpen, over 'boord geslagen en verdronken. Verdronken. Maandagavond is de matroos J. S. bij het aan boei 18 op de rivier te Rotterdam liggende stoomschip Haroourt van den touwladder gevallen, te water geraakt en verdronken. Zijn lijk is nog itfet opge haald. Een veelbegeerd baantje. Voor de betrekking van portier aan de Ambachtsschool te Leiden hebben zich 2148 sollicitanten aangemeld. Exploitatie van de liefdadigheid. Naar de „N. Rott. Crt.'" verneemt, is het onderzoek ln de zaak tegen V„ den admini strateur van een comité tot leniging van den nood in de Drentsche venen, welke V. reeds eenlge maanden ln het huis van bewaring te Rotterdam opgesloten Is, als verdacht van verduistering van gelden en goederen, ten nadeeie van genoemd comité, thans zoover gevorderd, dat een verwijzing naar de open bare strafzitting binnen korten tijd te ver wachten Is. Een) meisje uit een Inrichting gehaald. De 26-jarlge poelier H. B., die zijn nichtje M. die L., oud 16 jaar, opzettelijk heeft ont trokken aan het opzicht, desbevoegd uitge oefend door den directeur der inrichting van peUjVdat de mitostet jaar - 'eenww j de Berg8tlehtJng Laron overeenkom wer lieert gezo ht, 'JLn stig den elsch van het O. <M. veroordeeld tot zelf beheerscht; doch die tevens de wegen kent om alle nog verder noodige gegevens te verzamelen. Het slagen van de geheele reorganisatie is om zoo te zeggen afhan kelijk van de vertrouwde medewerking, die de minister zich in casu kiest. In dat epitheet „vertrouwde" schuilt echter voor ons de ware beteekenis van deze werkkracht. Begrijpen wij het goed, dan heeft de minister in deze moeilijke tijden, een soort van persoonlijken mede- werker van noode, die zijn plannen b>Venkarspel, die zich op den weg bevond, grijpt, liefst volledig ermede instemt; die wer(j aangereden en bekwam een hersen- precies weet, hoe alle stille en niet stille krachten over de vraagstukken oordeelen en die dus op de keuze van de krachten, stig 14 dagen gevangenisstraf. Auto tegen een telefoonpaal gereden. Gisterenmorgen is de auto van den heer N. uit Lisse te Venhuizen bij den Drechter- landschen Zeedijk tegen een telefoonpaal gereden. De heer N. wilde op den hoek van den dijk n.1. een anderen auto, die voor hem reed, inhalen. De auto werd' geheel vernield. De v.ier inzittenden bekwamen a-echts lichte kwetsuren, doch de lö-jarige J. D. tot Bo- die tot coördinatie moeten worden ge bracht, 3an wel tijdelijk kunnen worden uitgesohakeld, een belangrijken invloed kan en moet doen gelden. Is deze onze kijk op de beteekenis van de medewerking juist, dan zal men ons toch zeker de tegenwerping willen ver- oorlooven, dat zulk een medewerking een sterk persoonlijk karakter draagt.^ Slaagt minister Lmbooy erin zijn ma rineplannen door te voeren in den door hem beoogden zin, dan zou er inderdaad geen gevaar kunnen zijn om zijn adviseur reeds nu in den bedoelden vorm van raad adviseur aan zijn departement te verbin den. Hij zou dan met opeenvolgende mi nisters aan de doorvoering van de mid delerwijl wettelijk vastgestelde organi satie kunnen voortarbeiden. Doch komt er een kink in den kabel; moet een andere bewindsman in de an dere richting gaan zoeken, dan zou toch ook aan dezen hetzelfde voorrecht moe ten worden gegund van evenals minister Lambooy zijn eigen persoonlijken mede werker te kiezen. Zoo beschouwd is de benoeming reeds nu van een vasten raadsadviseur van den minister toch feitelijk niet juist. Daartoe zou eerst kunnen worden overgegaan, na dat over de principleele oplossing der marineproblemen' en: dus over het verder aanblijven van minister Lambooy als be windsman zal zijn beslist Een woord van lof aan den minister, dat hij zoo spoedig reeds het voorstel doet den onderbroken aanbouw van jagers voor den dienst in Indië weder op gang te brengen. (Binnenland.) De sprong in het water was niet vergeef ech. De herbergier uit Vienlo door de Koningin begenadigd. Dinsdag ontving de heer J. Zwaaf te Venio door bemiddeling vn den burge meester de heugelijke tijding, dat de mi nister van Justitie hem mededeeling deed, dat ^>p zijn verzoek om 'gratie aan de Ko ningin door H.M. goedgunstig was be schikt, in dier voege, dat hem een jaar proeftijd wordt opgelegd. Zwaaf is de man, die in Januari bij hét bezoek der Koningin aan het overstroom de gebied rond Venlo in het water sprong om gratie te vragen Voor een veroordee ling tot acht maanden gevangenlstraf. Schip gezonken. Op de Merwede te Gorinchem is, ten gevolge van den golfslag van een snel paseesrende stoomboott, he met zand 'ge laden afvarende aakschip De goede Ver wachting, schipper Van Rooijen, van Bo degraven, vol water geslagen, waarna het vaartuig onmiddellijk zonk. De opvaren den hebben zich met een sloep gered, schudding. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Tragisch. Te Amersfoort heeft het 21/«-jarlg zoontje van de familie v. d. K. in de Violenstraat de tasch van een verpleeg ster opengemaakt, terwijl deze boven de moeder hielp. Het kind vond o.a. een flesehje lysol, dronk er tot en is vannacht aan de gevolgen daarvan overleden. Dood door schuld. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den chauffeur G. v. V., te Sohaik, die op 4 Maart door roekeloos rijden met een vrachtauto te Berghem het zoontje van G. v. d. Bosch heeft overreden, tengevolge waarvan de kleine is overleden, veroor deeld tot 8 maanden hechtenis. De eisch luidde maanden met ontzetting tot het beroep van chauffeur voor den tijd van 8 jaar. Met het hoofd tegen de brug. Dinsdag is de 40-jarige Walstook, die op een vrachtauto stond, aan den Fr. Ro- manusweg te Maastrioht met zijn achter hoofd tegen de ijzeren spoorbrug gébotst. Hij werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Ben onverwacht voordeeltje. De jongste raadsvergadering te Oost- huizen bracht een meevallertje. Een der inwoners van dat dorp had medegedeeld dat men hem voor 6000 te laag had aan geslagen in de inkomstenbelasting en stelde 'bij die mededeeling de vraag of nu door deze opbrengst het vermenigvuldl- gingsoijfer niet verlaagd kon worden. In derdaad ging de Raad hierop in en bracht door dit voordeeltje den multiplicator van 1.4 op 1.3. Kinderleed ln een groot gezin. Sedert geruhnen tijd was de aandacht van den Voogdijraad te Leiden gevestigd op het gezin van K., een los werkman, wonende aan de Lammermarkt. De moeder van een achttal kinderen, waarvan de oudste >een jongen van 17 jaar, en de daarop volgende, een meisje, 16 jaar oud is, was overleden en de vader sedert ge- ruimen tijd ziek, zoodat het 16-jarig meisje er de huishouding deed. Het meisje evenals de jongeman van 17 jaren, be moeiden zich weinig met de huishouding, zoodat de zes andere kinderen, waaronder nog een heel klein kind, aan hun lot werden overgelaten en misschien honger en gebrek geleden zouden hebben, indien niet 'de buren |af en toe tusschen beide waren gekomen. De twee oudsten zwierven meestal op straat. Zij waren er volstrekt niet mee ingenomen toen de Voogdijraad besliste, dat het gezin opgebroken en de kinderen opgenomen zouden worden in de stichting „Voordorp" onder Leiderdorp. Daarom werd de hulp ingeroepen van de kinderpolitie, die gisterenmorgen ingreep en ondanks het verzet van den jongeman en het meisje, het achttal per autobus naar de stichting „Voordorp" heeft ver voerd. Het geval verwekte in deze volks buurt groote opschudding. De toestand van ellende en verwaar- loozing in deze huishouding aangetroffen, welke deernis en afschuw. Het arrest van den Hoogen Rond ln zake Muylwfjk. Diefstal bewezen geacht. Omtrent het Maandag door den Hoogen Raad gewezen arrest, waarbij het cas satieberoep van Muylwijk, in afwijking met de conclusie van den Procureur- Generaal, welk" laatste strekte tot ver nietiging van net bestreden arrest van het Amsterdamsche Gerechtshof en ver wijzing der zaak naar een aangrenzend Hof, ten einde op het bestaande hoogere beroep te worden berecht en afgedaan, met instandhouding van de bij het arrest gegeven vrijspraak, is verworpen, kan nog medegedeeld worden, dat dit arrest van den Hoogen Raad o. m. steunt op de volgende overweging: Overwegende, dat de vraag diefstal of verduistering door het ,Hof terecht ln eerstgemelden zin is beantwoord, en dat de geheele feitelijke toedracht niet alleen op zichzelf reeds wijst op eigenlijke weg- nemingshandelingen, maar ook aantoont, dat de eerste gedaohte van requirant met betrekking tot de gelden en goederen op het oogenblik, dat hij tot deze in een onmiddellijke feitelijke verhouding kwam te staan, een oneerlijke was, en hij dade lijk aan die oneerlijke gedachte uitvoering gaf, zoodat van een onder zich hebben vóórdat hij de voorwerpen van het lijk af en tot zich nam geen sprake kon zijn. Een complot van dienstmeisjes. "Een troepje dienstmeisjes heeft te Heer len een nieuwe truo bedacht om de arme mevrouwen, die tooh al door de dienst- bodenschaarschte in grooten nood ver- keeren, nog meer te plagen en er zelf een slaatje uit te Blaan. Wanneer een mevrouw een nieuw dienst meisje noodig heeft, komt daar plotseling een eenvoudig boerenmeisje, gezond van uiterlijk, met stevige armen en een wit mutsje op, zich aanmelden. Zij heeft goede getuigschriften, beweert alles te Hennen, van uitgaansdagen houdt ze niet, mevrouw gelóóft haar oogen niet, is natuurlijk in haar nopjes, het ditmaal zoo goed ge troffen te hebben, en neemt haar onmid dellijk aan. Over acht dagen zal zij ln dienst treden. Maar..*, nu komt de truo: Na acht dagen meldt zich aan een jong dametje, naar de laatste mode gekleed, met lichte schoentjes, hooge hakken, ajourkousjes en natuurlijk „bobbed hair", die zich voor stelt als het aangenomen dienstmeisje. Hoewel mevrouw zegt, dat het eene ver gissing is, dat zij toch een andere dienst bode gehuurd heeft, blijft het dametje op haar stuk staan, bezweert bij hoog en laag, dat zij de bewuste is, wordt ten slotte brutaal en weigert haar koffer, dien zij inmiddels de gang ingeslee.pt heeft, terug te nemen. En als mevrouw naar ten slotte het huis uit wil zetten, vraagt zij al schel dende een schadevergoeding van 6 weken huur plus vergoeding voor kost en inwo ning. Mevrouw, die van het brutaaltje niets hebben wil, overstuur, betaalt een schadevergoeding, om er maar van af te zijn en het meisje gaat, om ergens anders weer dezelfde truc uit te halen. Dit spelletje gaat net zoolang goed, totdateen van de mevrouwen, minder bedeesd uitgevallen, 't geval bij de politie aangeeft, en deze er achter komt, dat het hier een complot van meerdere meisjes betreft. Het welgedane, ijverige boerenmeisje werd er steeds eerst op uitgestuurd, ver huurde zich en als de anderen later een schadeloosstelling te pakken hadden, ont ving de eerste een gedeelte er van voor haar hulp. Wegens oplichterij zal het stelletje nu vervolgd word n. Buitenland. Granaat ontploft 88 doodeu. Uit Kowel in Wolhynië wordt gemeld, dat bij manoeuvres van een compagnie Poolsche infanterie een granaat van 18 centimeter, die vermoedelijk tot den we reldoorlog afkomstig is, ontploft ia Twee officieren en 86 manschappen zijn ge dood, en 80 gewond. Hoog water te Belgrado. Volgens een Belga-berioht tot Belgrado dreigt het wassen van den Donau boven Belgrado den vorm van een ramp aan te nemen. Autobus ln een ravijn gestort Ben autobus met 20 passagiers is in de buurt van. Oettinje door onhandigheid van den chauffeur ln een ravijn gestort 10 menschen zijn gedood en 10 gewond. Tram botsing. Te Lyon zijn Maandag twee trams tegen elkaar opgereden: vijftien ge kwetsten. Aardbevingen. Groote schade in West-Anatollë. In West-Anatolië is een zware aard beving gevoeld, die twee minuten aan hield. De materieple schade wordt op over de 100 miljoen Turksche ponden geschat Het vonnis in het proces Spiritus-Weber. In het proces tegen Spiritus-Weber is de gewezen gerechtelijke ambtenaar Pe ters tot. 2 jaar en 3 maanden gevangenis straf en 2000 mark boete veroordeeld, de gewezen gerechtelijke ambtenaar Beyer tot 2 maanden gevangenisstraf en 300 mark boete. De beklaagde Hermann We ber kreeg 1 jaar en 9 maanden en 20.000 mark boete, de beklaagde Heinrich We ber 1 jaar en 5000 mark boete, de ge broeders Siemke ieder 6 maanden. Bij alle veroordeelden wordt de preven tieve hechtenis ln mindering gebracht Tegen den trein geredfin. Dinsdagmorgen is een tot nu toe onbe kend motorrijder bij Götlnigen met zijn motorfiets bij een onbewaakten overweg tegen een passeerenden trein opgereden. De motorrijder was onmiddellijk dood; een dame, die op de duozitting zat stierf gedurende het transport naar een zieken huis. f'

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7