- De sociaal-democratische party In den Praisiscihen landdag heeft zioh. Donderdag vóór de vorstenwet uitgesproken. Minis ter-president Braun kreeg opdracht dit besluit ter kermis te brengen van de partij ln den rijksdag, waarvan hij ook lid la Kutisker. Iwan Kutlsker la Donderdagochtend door professor Hi* in de Oharité onder zocht. Na het onderzoek verklaarde do hoogleeraar dat de longontsteking geheel geweken waa Van medisch standpunt be staat er dus igeen bezwaar meer om Ku tlsker tot het ondergaan van zijn straf naar de gewone gevangenis te Moabit over te brengen. FRANKRIJK. De financieel» moeilijkheden. Van «bevoegde zijde wordt tegengespro ken, dat de Duitsche Rijksbank zijn steun aan de Fransche regeerimg zou aanbieden voor de stabilisatie van den.frank ln ruil voor een vervroegde ontruiming van het Rijngebied. Vanwege de minister-president wordt tegengesproken, dat de regeering de goudvoorraad van de Bank van Frankrijk zou willen gebruiken voor de stabilisatie van' den frank. Caillaux verklaarde, dat de berichten daaromtrent niet afkomstig waren van den minister van financiën. EIzaa-Lothartngien. De minister van justitie heeft ln de Ka mercommissie voor de zaken van Blzas- Lotharingen aangaande de kwestie van de autonome verklaard, dat de Fransche regeerimg besloten is elke vrijheid van kritiek en polemiek toe te staan maar geen inbreuk op de beginselen der na tionale eenheid zou dulden. De straffen uitgevaardigd tegen de onderteekenaars van het manifest voor autonomie blijven gehandhaafd. Ben voorbeeld! van Potncaré. Polncaré, die reeds 10.000 francs ln de kas voor de vrijwillige bijdragen tot her stel van den franc had gestort als oud president der republiek, 100 frca als lid van den „oonseil de 1'ordre", 500 frcs als senator, heeft thans nog een bedrag van 84,837 frcs. overgemaakt, hetwelk hij als landgoedbezitter te Sampigny afstaat van de oorlogsohadevergoeddmg, welke hij ont vangen heeft De sterkte dér bezettingstroepen. Van officieel» Duitsche zijde is te Parijs ten aanzien van de vermindering der bezet tingstroepen dezer dagen een- nieuwe demar che ondernomen. Hiermede stond ook het bezoek van den Duitschen ambassadeur te Parijs aan Briandl in verband, die bij1 de ge wone officieel© bezoeken aan de nieuwe mi nisters ook d ze quaestie te berde bracht Naar verluidt heeft de Duitsche regeering hierbij gewezen op de sterkte der bezet tingstroepen ia verband met de onderhande lingen over een handelsverdrag, en wel in het bijzonder de door Frankrijk zoo zeer gewenschte voorloopige overeenkomst Ben complot tegen koning Alfons. Volgens de Matin heeft de Fransche politie to Parijs een complot tegen het öpaansche koninklijke paar ontdekt. Vijf individuen, die in de eerste dagen Van Mei te Cherbourg waren ontscheept, komende uit Argentinië, waren haar gesignaleerd daar zij van c^e reis des konings gebruik zouden willen maken om een aanslag op zijn leven te doen. Twee van deze mannen worden in een familiepension ontdekt, waar zij onder valsche namen logeerden. De politie heeft kunnen vaststellen, dat de eene Ascado was, oen van de moordenaars van den aartsbisschop van Saragossa, die in het begin van Juni 1923 is vermoord. Zijn makker was Bonaventura Üuretti, een anarchist. Beide mannen zijn Spanjaarden. Zij boden tegenstand bij hun aanhouding en bleken met automatische revolvers van groot kaliber te zijn gewapend. Ascado bleek een biljet van duizend pesos te bezitten, waarvan hij zeido, dat het in Argentinië overgespaard geld was. Bij het doorzoeken van de kamer der aangehouden Spanjaarden zijn nog drie vuurwapenen en tweehonderd veertig pa tronen gevonden. Beide mannen hebben bekend te Parijs te zijn gekomen met de bedoeling den Spaanschen koning te dooden. Hun medeplichtigen zijn nog niet gepakt. BELGIË. De kwestie van de «irnienti, In de Kamerafdeelingen is Donderdag een Vlaamsch-nationalistisch voorstel tot algemeen© amnestie voor politiek© veroor deelden besproken. Het voorstel werd in vijf afdeelingen verworpen en in een af- deeling aangenomen. HONGARIJE. De beleedlging van, Bethlem De uitlevering van De Justh. geweigerd. De Bondsraad heeft de uitlevering van de Justh, (de man, die onlangs Bethlen een klap heeft gegeven), die door de Hon- gfjarsche regeering 'gevraagd werd, ge weigerd. Belga meldt nog, dat de Justh op borg stelling is vrijgelaten. Hij ir-eft beloon! zich volkomen rustig te houden, totdat hij heeft terechtgestaan. Smith, de Volfcenbondscomimissaris voor Hongarije, weigert eten gift van 100,000 dollar. Jeremias Smith, de Amerlkaansche oeoonoom, die onlangs de reorganisatie van de Hongaarsche financiën voltooid heeft, heeft Dinsdag geweigerd een cheque van 100,000 dollar voor zijn twee jarige .bezigheid te aanvaarden en heeft 't geld voor liefdadige doeleinden bestemd. RUSLAND. Het ontrouwe Estlandsche gezantschap. Ook drie ambtenaren weigeren terug te keemeni Naar aan de Roel gemeld wordt, hebben drie ambtenaren van het Estlandsche ge zantschap te Moskou, .evenals <le thans verdwenen gezant, 'geweigerd naar Reval terug te koeren, teneinde zich tegenover de .Estlandsche regeering te verantwoor- den. Tevens hebben zij het Russische staatsburgerschap aangevraagd. Gevreesd wordt, dat het geheel© archief van het ge zantschap in handen der Ge-pe-o© ls ge komen. De oorlogshaven SebastopoL De revolutionaire militair© raad heeft zich vereenlgd met een voorstel van Wo- rosjiiof, om Sebastopol te behouden als basis voor de Zwarte Zeevloot en in ver band daarmede de stad aanzienlijk te ver sterken. In den loop van het volgende jaar zal om de stad een kring van forten worden aangelegd. De kosten hiervan zul len 25 imillioon roebel bedragen. Muiterij ouder matrozen te Sebastopol De staat van beleg afgekondigd: De opperbevelhebber der Russische vloot, Soff, ls te Sebastopol aangekomen, in verband met muiterij op de vloot De staat van beleg werd afgekondigd en de beklaagde leerling-matrozen zuilen voor den krijgsraad worden gedaagd. Geen nieuwe cadetten. Uit een oogpunt van bezuiniging en tevens met het oog op een dreigend over compleet aan officieren ln 'het roode leger, heetf de sowjet-regeering besloten, geen jongelieden tot de officiersopleiding toe te laten. BULGARIJE. Het communisme ln Bulgarije. Naar de Relóhspost uit Sofia verneemt, hebben sterke communistische bendeh zich in verschillende plaatsen van Bul garije aan rooverijen schuldig gemaakt, waarbij zij herhaaldelijk met de gendar merie slaags raakten. Het heeft er allen schijn van, dat zij allen aan eenzelde cen trale leiding gehoorzamen. ITALIË. De negenurendag. De correspondent van de „Times" te Mi laan brengt in herinnering, diat de achturen- dag in Maart 1923 bij besluit was ingevoerd. Dit besluit is thans ingetrokken ten einde die fabrikanten, die hun productie wem- schen te vergrooten, te machtigen, hun ar beiders langer te laten weiken zonder daar voor een overuur te behoeven te betalen. Voortaan gaan de overuren pas in met het tiende inplaats van met het negende uur. De uitbreiding van Venetië. Bij ministerieel' besluit zijn Mestxe en vijf andere kleine gemeenten in de onmid dellijke nabijheid van Venetië bij Venetië geannexeerd. De muiterij te Ancona. In het prooes tegen de aanstichters van de muiterij to Ancona, waarbij een luitenant gedooid werd, zijn naar Belga uit Rome meldt, twee der 'beklaagden veroor deeld tot 20 jaar, een tot 16 jaar, een tot 8 jaar en een tot 4 jaar gevangenisstraf. Drie anderen zijn vrijgesproken. SPANJE. De verijdelde samenzwering. Generaal Weyler, die met generaal Aguilera het hoofd was van het itl het begin der vorige week te Madrid ont dekte complot, is wegens zijn hoogen leeftijd niet in de gevangenis, geworpen. Aguilera daarentegen is in de gevangenis te Madrid opgesloten. Weyler mag echter zijn woning aldaar niet verlaten. Een speciale correspondent van de Oeuvre seint uit Hendaye, dat de rogee- ring verdere huiszoekingen vooral te Barcelona en Valencia heeft bevolen! in het geheel zijn reeds meer dan 400 liooge militairen in hechtenis genomen. Men heeft goneraal Aguilera voor zijn arre statie gevraagd om te herroepen wat hij in zijn manifest aan het leger had gezegd, maar de generaal weigerde dit te doen en herhaalde dat hij de dictatuur van Primo de Rivera voor schadelijk en im moreel hield. Vrijwel het geheele leger is tegen Primo de Rivera gekant, die zich echter, dank zij de politie, op wie hij onvoorwaardelijk rekenen kan, nog kan handhaven nu al zijn voornaamste tegenstanders achter" slot en grendel zitten. Dit. kan echter zoo niet blijven want de militaire gevangenissen zijn over vol en het leger heeft praktisch geen opperofücieren meer. a Onder de laatst-gearresteerden ls Mel- quido de Alvarez.de bekende redenaar en oud-minister-president. Graaf Roma- nones heeft zich door overhaaste vlucht op Fransch grondgebied aan de op banden zijnde arrestatie w.eten te onttrekken. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-krtmlek. T Den Haag, 1* Juli. de Kamer gebrachten afgevaardigde dr. Möltar niet!Maar: ,A qui faute I? De laatste week vóór het zomerrecès van de Tweedie Kamer. Dat de hoogedelgestrenge dames en heeren ondanks de veie, vele weken gedwongen (crisis-)rust, welke het ten-einde Joop end zittingjaar bracht, toch hunkeren naar de vacantie, 't is (memo reerde ik reeds) zeer duidelijk te bemerken. In dèt opzicht is de Kamer gebleven wat zij ln vroeger tijden waa. Behalve dan, dat de recèsstemming, zooa's het van-ouds ge noemd wordt, zich thans manifesteert op eene andere wijze dan voorheen. Wijlen Lieftinck, de keizer der vermaarde Haar- lemsche sociëteit „Trou moet bitjeken joviaal-genoegelijke figuur met tikje bohe- mien-allures, was op zoo'n laatston dag vóór recès gewoon met het blad van zijn lessenaar te klepperen, precies als een schooljongen, wien het verlangen naar „de groote" te machtig wordt. Dat gold dan als waarschuwing voor een collega, die zich veroorloofde te lang aan het woord te blij ven op zoo'n dag. Er waren1 toen nog geen vrouwelijke afgevaardigden. De „Vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht" propageerde met alle macht en kracht voor haar ideaal, dat welhaast zou worden vervuld. Toen er dames-oollega's in de zaal verschenen, ver bood de eisch der hoffelijkheid door trap- pelen-è ia Lieftinck, welk „recèsnsein" ook wel door andere leden werd' toegepast, het speechen onmogelijk te maken. Thans babbelt men nog drukker, nog luider dan gewoonlijk bij de nadering der vacantie. Er is dan groote, taaie „Ausdauer" voor noodig om te redevoeren. De man, die in den loop der jaren steeds immuun tegen, onaandoenlijk voor'alle denkbare pogingen bleef om hem ertoe te brengen niet alles te zeggen wat hij. nuttig en noodig achtte om in eene Kamer-rede neer te leggen, dat is: de heer K. ter Laan, die deze week den dag herdacht, waarop hij eene kwart-eeuw geleden door het district Hoogezand naar ons Lagerhuis werd afgevaardigd. Men weet: de heer K. ter Laan was de eerste sociaal-democraat, die, nu twaalf- en-een-half jaar terug, tot burgemees ter werd benoemd 't Was op voordracht van den minister Oort v. d. Linden, dat H. M. de Koningin hem aanwees voor het ambt van burgemeester van Zaandam. De heer K. ter Laan is behalve dan dat zijne haren en knevel vergrijsden, .in nerlijk en uiterlijk" nog precies dezelfde man ais <je dertigjarige onderwijzer, die in den jare 3901 Tweede Kamer-lid werd. Wonder van fabelachtige werkkracht, van stalen ijver, van plichtsbetrachting en toe wijding. Door ieder, in en buiten den kring zijner geestverwanten geëerd. De heer K. ter Laan verstond de kunst om zijne taak als Kamer-Md en van Haagsch Raadslid waar te nemen met eene door nie mand overtroffen toewijding en tegelijk de studie te volbrengen voor de akte M. -O. Nederl. taal- en letterkunde, welke hij met vlag-en-wimpel haalde!Als burgemees ter van Zaandam wordt hij door ieder be wonderd om zijne mooie onpartijdigheid als hoofd der gemeente alsmede om den ijver en de bekwaamheid, waarmeé hij ook deze functie vervult. Hij is een sieraad van zijne partij en óók van de collega's, waarvan de heer K. ter Laan deel uitmaakt. In Septem ber zal de zilveren jubilaris, die deze week reeds van verschillende kanten blijken van sympathie ontving, worden gehul digd. Bij die gelegenheid zal nader blijken, hoe hoog deze talentvolle en sympathieke man in zeer-breeden kring staat aange schreven. VEREENIGDE STATEN. De Amerlkaansche landwet ln dien Senaat verworpen. Nadat hij' de door president Ooolidg© gesteunde landwet verworpen had, heeft de Senaat de z.g. oodperatieve marktwet aangenomen, welke een crediet van 'TjO.OOO dollar toestaat voor 'het vestigen aan het departement van landbouw van een bureau van advies en inliohting voor coöperatieve boerebomden. Russische leentngen kwade schulden. Het hof van appèl ln belastingzaken heeft bepaald, dat Amerikaansohe belas tingschuldigen bij het opmaken van hun f>e vergaderingen van Dinsdag 29 en Woensdag 30 Juni, door de Tweede Kamer gehouden, hadden een eigenaardig verloop. Op den 29en kwam in behandeling de inter pellatie van den) katholiek dr. Möller over de classificatie der gemeenten voor het Be zoldigingsbesluit der burgerlijke ambte naren. Do heer Möller behoort tot de soort der „lastige menschen". Hem is eene neiging bot „Rechthaberei" eigen, welke ook in den kring van zijn naaste geestverwanten ge ducht wordt. Van de classificatie der ge meenten, zooals deze van Regeeringswege geschiedde, bleef „geern stuk? heel". Hij wilde de gansche classificatie opgedoekt zien. Radicale herziening zou Vader Staat hoogstens zes, vermoedelijk niet meer dan 41/1 miliioen gulden kosten. Welke som metjes dr. Möller er graag voor over had, wel te verstaan: quaiitate qufl. Minister De Geer ontkende volstrekt niet, dat er bij de classificatie onbillijkheden zijn blijven bestaan sinds de jongste wijziging, maar van eene „radicale herziening"-è la dr. Möller, om van opheffing niet eens te spreken; kon geen sprake wezen. Classificatie is hier onmisbaar. Trouwens, vindt men haar niet bijv. ook in de collec tieve contracten bij de bouwbedrijven, bij de belastingenr en bij nog veel andere groepen meer! Dr. Möller bleek door 's ministers ant woord geweldig in z'n wiek geschoten. Hij noemde het ^ontoelaatbaar" en kwam met twee moties! 'Een splinternieuw parlementair „no vum".... De chr.-historische agrariër Bakker maakte het oolljk© grapje, dat een kip nooit twee eieren tegelijk legt Leuk vacantie-grapje. Trouwens, heelemaal „au sérieux" nam de Kamer den zeer-geleerden, maar lichtelijk-koppigen interpellant niet De heer Möller was verstandiggenoeg een Van zijne twee moties maar sneilekens ln te trekken. En de andere la Woensdagochtend ver worpen met..*.. 60 tegen) 8 stemmen. Terecht wezen de heeren Ketelaar en J. ter Laan er-op, dat de zaak, door den heer Möller op 't tapijt gebracht, biet in het Par lement, maar bij do Oentrale Oommissie In de vergadering van Woensdag heeft minister Luiubooy de voldoening gesmaakt, dat zijn suppletoire Marinebegrooting werd goedgekeurd. iMen weet "t giflg bier voornamelijk om: de twee -aangevraagde torpedo-jagers, het verplaatsen der matrozenopleiding van Üorinohem naar Vllssingen en de aanvrage voor benoeming van een raad-adviseur aan het Departement van Marine. Minister Lambooy, heeft deze voorstellen Woensdag op duidelijke, krachtige wijze verdedigd. Z. Exc. verduidelijkte, dat de raad-adviseur hem vooral ter-zijde zal heb ben te staan bij het voorbereiden van in grijpende versobering van uitgaven bij de Marine. De persoon, die de minister voor het ambt op 't oog heeft ls o.a. in een schrijven van den commandant der zeemacht in Indië bij uitstek geschikt geroemd voor de hier-bedoelde functie. De benoeming zal een tijdelijk karakter dragen er wordt absoluut niet vooruitgeloopen op de kwestie der samensmelting van Oorlog en Marine, of op de diep-ingrijpenide reorganisatie bij Marine. Vooral over vde voorgenomen verplaatsing der matrozeniopleiding naar. Vlissingen liep deelen van dezen maatregel, welke een de strijd. Minister Lambooy heeft de voor- paar ton bezuiniging kan brengen en die ook voor de opleiding zelve door de autori teiten van veel belang wordt geacht, uit voerig geschetst. De afgevaardigde v. d. Bilt, lid van de Vloot-Commissie, hier wel ten volle tot oordeelen gevoegd, verklaarde na 's ministers rede, dat hij gaarne zijn stem aan het ontwerp zou schenken. Als een zoo. kundig, zoo eerlijk en zoo beminnelijk, man als v. d. Bilt dergelijk oordeel uit, dan heeft het groote waarde. Maar dr. De Visser, de voorzitter van de chr.-historische fractie, bleek onbevredigd! Hij verklaarde, dat de minister „geen over tuigende argumenten had bijgebracht". De Kamer wist nog steeds „niets van de bezui niging" en evenmin was zij op de hoogte gebracht „van de innerlijke waarde der zaak". Dr. De Visser diende eene motie in, waarbij de minister werd uitgepoodigd de zaak der overplaatsing van Gorinchem naar Vlissingen uit te stellen, daar de Kamer niet voldoende was voorbereid tot het ne men van eene besiiissing. 't Was vreemdl.... En indien de oppo sitie hier niet ware gekomen van een man als dr. De Visser, men zou hebben ver moed, dat de tegenkanting i.c. verband hield met iets, waar de heer De Visser reeds op had gezinspeeld, namelijk: dat de hier-bedoelde maatregel zou zijn ge troffen „onder drang van katholieke zijnde".... Tegen welk vermoeden minis ter Lambooy met verontwaardiging was op gekomen. Het zeer-bijzondere geschiedde nog, dat de heer Snoeck Henkemans, de sub-leider van de chr.-historische fraótie,de motie- dr. De Visser kwam bestrijden. iZJj werd verworpen met 6319. Bij de stemming waren een paar leden van dr. De Visser's fractie eene wandeling gaan maken in het door de zomer-zon geblakerde Haagje. De suppletoire Begrooting kwam er met 4329. Vrijzinnig- en sociaal-democraten stem den tegem Nadat met 4428 (natuurlijk in dezelfde „"verhouding") was afgewezen een amende- ment-Brauügam, strekkend om de twaalf ton voor de twee torpedo-jagers niet te be steden voor dat doel. Voor dr. De Visser was het verloop van zaken op dezen Woensdag-namiddag verre van aangenaam. Doch ook hier mag worden gevraagd, als in het geval-dr. Möller: qui la faute"!?.. i .vinei™, maai UJJ' uu ^omraiö uommi! oeiasthaar inkomen oorlogsleenlingen van voor Georganiseerd Overleg thulslioort. ae Keizerlijk Russische regeering als kwa- Een gelukkig parlementair debuut was ae posten mogen aftrekken, het voor den bij de jongste verkiezingen ln 'Donderdag was aan de orde: goedkeuring van het verdrag tot aanvulling van het Ne- derlandsch-Duitsche verdrag van handel en scheepvaart van 81 Dec. 1851 met daarbij behoorend protocol, en van het Neder landsch-Duitsche douane- en crediet-vèr- drag met bijlage en daarbij behoorend pro tocol, beide op 26 Nov. 1925 te Berlljtn tus- schen Nederland en Duitschland gesloten. Dat de Regeering aan de groene tafel zaten de ministers De Geer, Van Karnebeek en Slotemaker de Bruine, hier harde stooten zou hebben te pareeren: men be set te 't. Ook, dat dit laatste „uitgebreide gerecht" op het parlementaire menu van het ten-einde loopend zittingjaar vele uren ln beslag zou nemen. Er waren vijftien sprekers ingeschreven. De eerste was dr. Kortenhorst, die begon met op scherpe wijze te critiseeren de ge heimzinnigheid, in deze door de Regeering getoond. Zijl vraagt van de Kamer, zei de afgevaardigde, hier een haast blind ver trouwen inv de traktaten-politiek, door de Regeering gevolgd. Wat ten opzichte van het aan de orde zijnd traktaat te Berlijn is geschied, gaf dr. Kortenhorst geen vrijheid om zulk „blind vertrouwen" te schonken. Over de verdere avonturen van het Ver drag ln ons Lagerhuis ln mijn eerstvolgend overzicht. Mr. ANTONIO. Veiligheids en Volksgezondheid: Wielrijder: U behoort op den rijweg en, als bet er is, op het rijwielpad. Het trottoir is voor den voetganger. Geef den voetganger die oversteken wil, daartoe gelegenheid. „Jak ker" niet door met de gedachte, dat die voetganger zloh maar redden moet. Bedenk, dat spelende kinderen niet op het gevaar letten. Wat zij uun oplettend heid missen, moet gij dubbel hebben. GEZONDHEIDSRAAD. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het is voor menig koopman nog een moei lijke en vooral gevaarlijke tijd. Men zou eerder willen aannemen dat de oorlogsna weeën nu zoo langzamerhand waren afge- loopen, doch het blijkt maar al te goed1,.dat er in de handelswereld nog genoeg minder gunstige dingen zjjm. Om een voorbeeld te noemen, de kwestie van het vertrouwen. Op vertrouwen moet een goed-geregelde han delswereld kunnen bestaan en dat vertrou wen moeit op eerlijkheid en fatsoen zijn ge grondvest. Waar vindt men in den tegem- woordigen tijd vertrouwen, en daarbij de zoo noodzakelijke eerlijkheid? Wij willen de goede uitzonderingen, welke er gelukkig nog bestaan, niet te nè komen, doch die sluiten tegenwoordig den regel absoluut niet uit: er is veel te veel oneerlijkheid en daardoor veel wantrouwen. iWat te denken van den1 kantoorbediende, die den inhoud van een aangeteekenden brief in zijn zak stak en den brief met krapten- papier gevuld ter post bezorgde enkele weken geleden? Wat te denken van den oom- miasionnair in effecten, die iemand bijna tot eene storting van geldep voor een compag nonschap bewoog en zelf een dag later in staat van faillissement werd verklaard, niet tegenstaande alle mogelijke goede informa ties, van zelfs o. a. een accountant? Wat ten slotte te denken van den bankbediende; die dusdianig ^n telmachine wist te bedienen, dat hij er duizenden en duizenden mede in zijn zak wist te knoeien? Wij zouden rustig kunnen doorgaan en nog i-ttelijke dergelijke misdrijven, kunnen noemen, doch deze enke len zijn voldoende de beweringen boven vermeld te staven. Na dit somber betoog een enkel woord over de effectenbeurs, die de laatste opleving alweer overleefd heeft. Er is zomerstemming ter beurze, d. w. z. het is er kalin en onbe wogen. De koersen zijn eerder hetzelfde ge bleven, wat het gevolg is van de sterk ver minderde belangstelling van de publieke zijde. Het fonds, dat echter een uitzondering op dén regel vormt is H.V.A. welk aan deel Dinsdag reeds tot 707 was gestegen! De beweegredenen liggen wel yoor de hand: ml. een naderende claim en het te knippen dividend, waarvan men verwacht, dat na 'be taalbaarstelling de koers weer verder zal rijzen. Verder is de oliemarkt Iets gunstiger ge stemd voor Koninklijke Olie, welk fonds thans circa 405 noteert, en ook in het begin dezer maand dividend betaalt (13 slot), doch dit fonds ligt ook goed ter buiten- landsche beurzen, zoowel te New-York, Lon den en Parijs. Vooral te Parijs neemt de handel in Kon. Olie soms groote afmetingen aan in verband met op- en neergaanden wis selkoers. Van de rest der effectenmarkt is thans al heel weinig te vertellen. De valutamarkt is ook weer stiller en in afwachting van de enorme maatregelen, die den nieuwen minister van financiën in Frankrijk worden toegeschreven. De bedoe ling schijnt te zijn credieten te verkrijgen in Amerika om den Franc te stabililseeren, doch waarschijnlijk is het, dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan. De geldprijs is de laatste weken iets duur der geworden en noteert tjjans 3 81/, SCHAGEN. Tevergeefs zijn tot heden alle adressen en klaaggeschriften uit 't buiten- en bin nenland aan het ministerie van Landbouw in Engeland geweest 't Was kloppen aan een doovemansdeur. De minister heeft nog geen termen kunnen vinden den invoer van vleesch uit het buitenland toe te staan. Men is nu begonnen op de inconsequenties te wijzen, die er bij den Engelschen invoer bestaan. Men wijst b.v. op den invoer van Ohineesch varkensvleesch in linnen zakken en dat uit een land waar mond- en klauw zeer niet minder heerscht dan in Europa. Doch de 'heeren, die de lakens uitdeelen, trekken- zich van al die hatelijkheden niets aan en laten de zaak, zooals ze is! Ook wordt er gevraagd', waarom men in Engeland maar niet liever de invoerrechten verhoogd' heeft zooals in Duitschland. Maar de vrager heeft daarbij zeker niet ingezien, dat dit een protectlemaatregel zou zijn, waar bij elke Engelsche vrijhandelsman terstond zijn pijlen op het conservatieve ministerie zou hebben afgeschoten. Dat zou dan een strijd met afmetingen zijn geworden, waar van een doodelljk einde wel eens het minis terieel© leven bedreigd kon hebben. De mond- en klauwzeerproef was beter, die lag in de lijn van Engeland's welzijn. De HoLlandscbe markt begint meer en meer het Engelsche invoerbesluit te gevoe len. In Schagen was dat op 1 Juli zeer goed te zien. In het laatst van Juni 'begint de aanvoer van vette schapen eerst goed en dan Is die aanvoer in de volgende zomer- en herfstmaanden, met vette koeien, het voor naamste artikel van aanvoer. Nog ln 1925 werden) er op de Schager markt 8196 vette schapen en 4089 overhoudérs aangevoerd: Het ls evenwel niet alleen de markt, die ©en klap krijgt, maar meer nog worden de vee boeren ln hun bestaan getroffen. Elke koe- boer heeft zijn schapen nu eens mer, dan weer minder, al naar de geest van den tijd is. En die geest wees in de laatste jaren op schapen aan. Eni nu is alles eensklaps mis. Op de Schager markt van 1 Juli liepen de vette schapen van 20 tot 28. Deze van 28 zouden ln 1925 om dezen tijd 50 waard geweest zijn. Deze woorden ontvin gen wij van den eigenaar zelf. Er gingen drie koppels, samen 40 stuks, naar Gronin gen. Oude vette, met dik vet, liepen van 20 tot 27.50. ZIJ gingen naar Amster dam. Lammeren waren bijna onverkoop baar, 12 a 18. Nuchtere kalveren waren iets béter; voor de slacht 10 a 15, voor het bedrijf 1.5 a 22.50. Vette koelen van 0.70 tot 1.021/» per kilo. Handel traag; melkkoeien1 stug en minder ln prijs, gevolg van de dalende zulvelprljzen. In Pruisen er voor. Als ,fle groote" nadert. - Jubilaris K.ter Laan. - Van een tnter- pellant. Exo. Lamboog trlumphast, Nog geen verandering tn den toestand. Marktoverzlcht.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2