VERDWENEN DOCUMENTEN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA >W vóór 15 JULI Eerste Blad. BUITENLAND. Vereeniging tol bestrijding der Tuberculose. Nr. 6203 DINSDAG 6 JULI 1926 64ste JAARGANG Abonnementsgelden. FEUILLETON. HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAAJNiDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersclic Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412' PoatrGirwefoenii)» No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. ragel (galjard) lngea. meded. (Icolonnbreödto ola rediacMon. tuket) dubbel tarief. Kleine advort. (g-ervTaa&xl, te koop, te 1ïuut)v. 1 t/in 8 regels 40 ct., elike regel ineer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijeno. ct. Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden tn de stad wordt dezer dagen per looper beschikt Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. VOLKENBOND. De ontwapen lngsvoorbereidin g. De vergelijking van bewapening. De sub-oommissie A der oommissie van voorbereiding der ontwapeningsconferen tie bijeen om kennis te nemen van de rap porten der drie groepen des kundigen, n.L op militair, maritiem en luchtvaart gebied, aan wie zij had opgedragen de vol gende door de voorbereidende commissie gesteldie vraag na te gaan. Volgens welk criterium kan'men de bewapening schat ten: a. op militair; b. op maritiem en c op luchtvaartgebied, van een bepaald land, in vergelijking met de overeenkomstige bewapeningen van andere landen? (De rapporten dor deskundigen op mili tair- en luchtvaartgebied werden in eer ste lezing goedgekeurd, waarna de sub commissie begon met het onderzoek van de werkzaamheden der marinefleskundi- gen. Vermoedelijk zal de zitting der commis sie deze week nog één of twee dagen duren. ENGELAND. Het conflict ln de steenkooinJtjverheld. De kans op een vergelijk weer verkeken? De Londensche oorrespondent van de N. R. Crt. meldt: Doordat Baldwins Vrijdag besproken woorden in het Lagerhuis een andere be- teekenis bleken te hebben, dan zij schenen te bezitten, is de kans op een vergelijk al reeds verkeken. Toen Wedgewood Ben zeide dat Baldwin's rede van Donderdag een stellige verandering van politiek be- teekende, schudde do eerste-minist^r ont kennend het hoofd, en toen de spreker dit betreurde, en verklaarde als ieder ander uit Baldwin's woorden afgeleid te hebben, dat de regeering, wanneer de leiders het rapport aanvaardden, ook harerzijds het rapport aanvaarden en uitvoeren zou, her haalde Baldwin zijn ontkennend hqpfd- schudden. Wat Baldwin bedoeld heeft is voor het overige nog niet opgehelderd, en wij staan Ingezonden Mededeel in g. dus nog steeds op het oude punt dat geen der drie partijen het rapport werkelijk aanvaard heeft Weer een rede van Cook. Over 14 dagen zal de strijd beslist zijn. Cook heeft Zaterdag voor 15.000 stakers te Cannock weer een van zijn fulminante redevoeringen gehouden. Het eenige nieu we was, dat hij de vaste verwachting uit sprak dat de staking in de volgende-veer tien dagen gewonnen of verloren zou zijn, maar langer kon het niet duren. Hij wek te zijn gehoor op tot een laatste krachts inspanning, want als de strijd verloren zou worden, kon men er op rekenen dat de eigenaars, gesteund als zij werden door de reactionairste regeering, die Engeland ooit gehad heeft alle verliezen die ze ge leden hadden, door de arbeiders zouden laten terugverdienen. W erkhervatting. De Vereeniging van mijneigenaren in Warwichkshire heeft haar arbeiders Za terdag de hervatting van het werk voor gesteld met ongeveer 8 tot 5 pet. loons- verhooging, vergeleken bij de loonen van 30 April, maar met inachtneming van den 8-urigen werkdag. Zondag zouden de ar beiders met Cook en Smith over dit voor stel oonferéeren, en men verwacht, dat de werkwillige elementen in elk geval een plaatselijke stemming zullen weten door te drijven als het hoofdbestuur dit voor stel onaannemelijk zou verklaren. Het wetsontwerp op de steenkool- nijverheid. Gisteren zou in het Hoogerhuis lord Cecil het steenkool-ontwerp in twe'ede le zing in behandeling brengen. Het is vrij wel zeker, dat het ontwerp binnen een paar dagen tot wet zal zijn geworden. In verschillende mij ndlst rieten gaan de eigenaars voort met het doen aanplakken aan de schachttoegangen van loontarie- ven voor werknemers,, die een uur over tijd willen werken. Naar reeds gemeld is, zijn de mijndirecties ln Warwickshire thans bereid hoogere loonen toe te staan dan vóór de staking betaald werden. Die hoogere loonen worden gewaarborgd voor een duur van négen maanden. In uitgestrekte kolendistricten in het zuiden en westen van Yorkshire bieden de eigenaars nu loonen aan, die de be stendiging zijn van d© loonen, welke vóór de staking golden. Het laagste loon voor een volwassen ar beider zal krachtens de „levensonderhoud- clausule" 8 sh. 8 d. per schoft zijn in Zuid Yorkshire en 8 sh. 6 d. in West-Yorkshire. De loon voorwaarden. De mijneigenaren in Schotland. Forest in Dean en het district van Bristol als die in Yorkshire en Warwickshire, hebben thans hun nieuwe loonvoorstellen aange plakt, welke de handhaving der loonen van vóór de staking in ruil voor een langeren werkdag aanbieden. Een half millioen man zijn bij deze voorstellen betrokken. Naar wordt verwacht zal Donderdag, Uit het Engelsdh van GAHDNER HUNTENG. 6) „Ja, mijnheer," zei de bediende. „Het te dwaas van mij, mijnheer, maar ik kan het niet helpen. Ik was bang voor Hal, mijn heer.1' „Dat spreekt vanzelf.0 „En ik haastte müj zoo, mijnheer, dat Ik uitgleed, als een oude dwaas, op een van de kleedjes in de vestibule. Maar voor ik weer op was, klonk weer een gehot en een gilMijn hemel, mijnheer, het maakt mij! nog ziek als ik eraan denk. En toen ik het volgende oogenblik de bibliotheek bereikte, vond Ik de deur open en zag ik Hal aankomen niet een pistool in rijn hand. En o, zijin oogen schoten vonken, mijnheer King! En toen zag ik Molm Salver op den grond liggen, heelemaal ineengekrompen, mijnheer. Hij1 lag op het kleedje voor den haard. Zijn knieën lagen opgetrokken on der hem1 en zijn gezicht voorover op den haard en zijn handen waren uitgestrekt en een ervan lag omgekeerd; ik zal dat nooit vergeten, mijnheer." „Wat zei Hal?" vroeg King. Hij zei: „John, ik heb Molm Salver doodgeschoten. Hij trachtte mij te ver- moordehl" Hal vertelde mij later, dat wanneer het ontwerp waarschijnlijk wet zal worden, drie kwart millioen man de aanbieding zullen hebben gekregen om op de oude loonschaal te werken voor een extra uur per dag. Een credlet van drie mllllaen voor bnltenlandsche kolen. In het Lagerhuis heeft de regeering een wetsontwerp ingediend strekkende tot het beschikbaar stellen van een aanvullend erediet van jïrie millioen pd. str. voor den aankoop van buitenlandsche kolen wegens de staking in de Engolsche mijnen. De buitenlandsche kolen, waarvoor de regeering de opening van een erediet van drie millioen pd. str. vraagt, zal worden gebruikt voor openbare diensten en huis- houdgebruik. De kolen zullen worden ver kocht voor een prijs, die het mogelijk maakt, de totale kosten te dekken; de op brengst zal voor nieuwe aankoop en die nen. De onrust ln de arbeiderswereld. Scherpe woorden. In een bittere rede in de conferentie van de Nationale Federatie van Spoorweg- li eden te Weymouth heelt de voorzitter Dobbie gezinspeeld op het vernederend reglement, dat de spoorweglieden ver plicht waren om na de algemeene staking aan te nemen. Hij voorspeld© echter dat de tijdelijke overwinning der werkgevers slechts een voorspel is van de groote over winning der arbeiders. Dobbie kenschetste Baldwin als een ge vaarlijke huichelaar, en zeide dat elke po ging om de werkzaamhrtV der vakver- eenigingen te beperken door middel van wettelijke maatregelen zal worden bestre den. De conferentie besluit alle journalisten buiten te sluiten, welke verbonden zijn aan bladen, die niet uitsluitend aangeslo ten arbeiders in dienst hebben. Daarna vertrokken alle veertig aanwezige journa listen. Slechte toestand ln de katoenspinnerijen. De terugslag van de staking bij de kolenmijnen. Ten gevolge van de staking bij de ko lenmijnen, zijn de kosten van hot vervaar* digen van katoen aanmerkelijk toegeno men. Tegelijk Is de productie tot de helft van den gewonen omvang achter uitgegaan. De toestand maakt het onmogelijk le vering van bestelde goederen op den be paalden datum te waarborgen. Vóór de staking stond de katoennijverheid! er reeds ongunstig voor, zoodat de werktij den veelal beperkt moesten worden, maar nu is zij er schier ondragelijk aan toe. FRANKRIJK Het rapport der flnancieele experts. Oalllaux stemt met het rapport ln. Het rapport van de commissie van fi nancieel© experts is heden gepubliceerd. Molm eerst trachtte hem dood te schieten en toen hem de hersens in te slaan met den bronzen asobbak, mijnheer dien langen met de zware beeldjes erop, dien Hal op de tafel in bibliotheek heeft staan, mijnheer." ,,Tk weet welken je bedoelt," zed King. „Die lag op den vloer naast Molm, mijn heer, toen ik binnenkwam." „Heeft Hal om den lijkschouwer gezon den, John?" vroeg King. „Neen, mijnheer. Hjj heeft mijl naar dokter Graham gestuurd, mijnheer, en toen telefoneerde de dokter den lijkschou wer. De reporters kwamen met den lijk schouwer en Hal hoeft openlijk met hen gesproken." „Wat wilde Molm van Hal?" ,:Dat weet ik niet precies, mijnheer,'' zei oude John. „Het was iets omtrent brieven brieven die bij! uit Judson Bains bureau bad gestolen." „Gestolen! Wie heeft gestolen!" „Molm. Salver, mijnbeer." Bang en ik wisselden veelbeteekenendè blikken. Hier was zeer zeker verband tusschen de inbraak in Bains kantoor die geen fictie was en datgene wat er op The Hazels was gebeurd. Maar terwijl onze geest zich met die nieuwe aanwij zing bezig hield, hoorden wij' een voet stap op de veranda en opziende, zag ik weer het meisje dat ik dien morgen voor het eerst had aanschouwd. Zij was ietwat bleek, maar kalm en vol zelfbeheersching. Zij kwam naar ons toe en keek het eerst naar King. Het is een document van 50 naqinia's waar aan nog zal worden toegev di een aan tal annexen, waarin de jui positie van begrooting en schatkist zal i. jpden uiteen gezet. In de inleiding waarschuwt de commis sie het Fransche volk voor het het ge vaar van den finanoieelen toestand, en verklaart zij, dat de taak van het herstel een lange en pijnlijke taak zal zijn. De val van den frano heeft de kapitaal-ver nietiging, die het gevolg is geweest van den oorlog, nog verergerd. Velen in Frankrijk leven in de illusie van een schijnbare welvaart, doch in vele geval len zijn de winstcijfers onwerkelijk. Het Fransche volk, zegt het rapport, werkt en produceert. De meesten verarmen daarbij onbewust. Het rapport verklaart, dat de kwestie van de monetaire stabiliteit alle andere overhoerscht. Volledig herstel tot de goud pariteit is uitgesloten, daar dit een voort gezette deflatie noodzakelijk zou maken, welke ruïneus zou zijn voor de helasting- betalerp. De commissie spreekt als haar overtui ging uit, dat de franc zoo spoedig moge lijk gestabiliseerd moet worden, dn het ge- heele rapport heeft ten doel, die middelen daartoe te bespreken. Deze stabilisatie moet ten slotte tot stand gebracht worden door een wet, doch niet voordat een sta bilisatie op de wisselmarkt een feit is ge worden. Het rapport zal geen aangename lec tuur leveren voor het Fransche volk. Veel van wat het zegt, is reeds lang aanbevo len door alle financieele autoriteiten, doch enkele van de voornaamste conclusies zul len een zeer onaangename verrassing vor men. Behalve, dat een stricte bezuiniging noodzakelijk wordt genoemd, moeten de inkomsten door nieuwe indirecte belastin gen verhoogd worden, en de taak van de schatkist zal daarbij verlicht worden door het instellen van een speciaal departe ment, de caisse de gestion, die de vlotten de schuld moet behandelen. De middelen hiervoor zullen moeten worden verschaft door een buitenlandsche leening op lan gen termijn. Wat betreft de stabilisatie van den franc meent de oommissie, dat, wanneer de noodzakelijke voorwaarden, zooals het evenwicht van de betalingsbalans en van de begrooting. zijn vervuld, de Banque de Frano in staat zal zijn, die stabiliteit zelf te bewerkstelligen. De koers van den frano zal geleidelijk tot rust gebracht moeten worden op een geschikt peil door de da gelijkscha interventie van de Banque Hiervoor zullen credietovereenkomsten met de voornaamste buitenlandsche circu latiebanken getroffen worden. De commissie verklaart liet, ten einde deze buitenlandsche credieten te verkrij gen, absoluut noodzakelijk, dat het parle ment de overeenkomst van Washington ratificeert, en dat de regeering een derge lijke overeenkomst met Engeland sluit. De drie punten, die opschudding zullen veroorzaken zijn: meer belastingen, meer buitenlandsche leeningen en ratificatie van de overeenkomst van Washington. Hoe het rapport door het land en door het parlement ontvangen worden? Heftige oppositie zal zonder twijfel gevoerd wor den tegen de bovengenoemde drie conclu sies, doch het zal uiterst moeilijk zijn, het advies van een zoo belangrijke oommissie te negeeren. Gemeld wordt verder, dat OaJllaux in hoofdzaak met het rapport instemt, en dax de maatregelen, welke hij Dinsdag zal uit- Toen keek ze naar mij en haar doii- kere oogen keken zoo vol moed en ver trouwen in de mijne, dat ik haar ridder zou zijn 'geworden als ik het niet reeds was geweest. „Ik heb Mr. Randal mee hierheen ge bracht," zei King luchtig. „Br was een gevecht in Bains kantoor en hij was ge kwetst. Het schijnt dat er gisterenavond 'btf Bain is ingebroken, Donna. Dat komt overeen met het verhaal dat John ons zoo even heeft gedaan." De ooigen van het meisje hadden bij' het zien van mij' eenige verrassing uitge drukt, irniaar zij stak mij onmiddellijk de hand toe, terwijl King sprak. „Bent u gewond?" vroeg zij vriende lijk en met zelfbeheersching. „Niet de moeite waard," antwoordde ik. „Ik dacht dat het gevecht met de zaak hier in ver band stond, en toen wij boorden wat er gebeurd was, vonden wij' bet beter al de feiten te vergelijken." King knikte. Ik hield het kleine bandje van het meisje nu zonder handschoen een oogenblik ini de mijne. „U bent zeer vriendelijk,'' sprak zij', „even vriendelijk als u beden morgen zijt geweest." Zjj glimlachte. Het wondje op haar lip, waar mijn sneeuwbal haar den leelijken slag bad toegebracht, was nog eenigszins zichtbaar. Ik bekeek hét nu met gemeng de gevoelens. Het was de basis van imijn recht om hier te zijn. „John," zei het meisje tot den, ouden be diende, „laat Mrs. Griggg je een lunch geven. Zij vertelt imjj' dat jij na het eerste Ingezonden Modedeellng. Het Consultatiebureau Is geopend weke lijks Woensdag van 12—2 uur: Kerk- gracht 36. Consult kosteloos. eenzetten, ten doel zullen hebben aan de conclusies van het rapport gevolg te ge ven. Het gevaar is, dat de Kamer zal trachten, de voorgestelde plannen slechte gedeeltelijk te aanvaarden, maar andere gedeelten te verwerpen. DUITSCHLAND. De schadeloosstelling der vorstenhuizen. Het rijkskabinet heeft Zaterdag verga derd ter bespreking van den politieken toestand. Het zou in de bedoeling der rijksregeering liggen om verdere behan deling van de schadeloosstelling aan de vorstenhuizen uit te stellen tot zij in den rijksdag over een meerderheid zal be schikken, d. w. z. tot de regeerihgsooalitie zal zijn uitgebreid: De ontwapening en de Rijnlandbezetting. Naar de Lok. Anz. van ^bijzondere zijde" uit Parijs verneemt 'heeft de Gezan- tenraad in zijn laatste zitting besloten te Berlijn een vertoog te houden tegen de begrooting van de rijksweerbaarheid, die de Geallieerden te hoog achten voor de troepensterkte. Frankrijk en België oordeelden op grond hiervan den tijd nog niet gekomen voor afschaffing der militaire Entente commissie van controle, terwijl Engeland en Italië met nadruk spoedige afschaffing bepleitten. In de kwestie der bezettingstroepen stond Frankrijk tegenover België en En geland, die een Ingrijpende vermindering van de sterkte voorstonden, terwijl Frank rijk volhield ln de hruggehoofden van Koblentz en Mainz het met niet minder dan 5 divisies infanterie en een divisie cavallerie te kutinen stellen. In die hrug gehoofden liggen nog 60,000 man Fran- schen, 6000 Engelschen en 7000 Belgen. Over de zones die de troepen der drie mogendheden bezet houden, is eveneens van gedachten gewisseld. Zoowel België als Engeland vinden hun zones bij Aken en bij Wiesbaden te klein. België wil ook de steden Dürem en Eusldrchen met het aangrenzende gebied bezetten en Enge land verlangt uitbreiding van zijn zone tot de streken van Kreuznaoh en Koblentz De Fransdhen willen wol gehoor geven aan het verlangen van België, maar niet aan dat van Ingeland, daar zulks de groepeering van de Fransche troepen in de war zou brengen. De zegsman van de Lok. Anz. verwacht dat de Franschen hun standpunt zullen weten door te zetten. ontbijt nog niets hebt gebruikt." „Alstublieft, miss," zei hij en ging heen, blij- dat hij wat rust kon nemen. Het meisje ging ons voor naar de groote hal van het huis. „Hal ls in de bibliotheek," sprak zij. „Wij kunnen hem aanstonds bezoeken. Hoe eerder wij dit alles 'bespreken, hoe beter het voor hem is. Ik geloof dat er een heel vreemd iets 'hierbij is dat al onze denkkracht eischt." „Wat dan?" vroeg King. „Hal zal het u wel vertellen," antwoord de zij. „Ik wil liever dat gij het heele ver* haai van hem zelf hoort. Ik xflocht het eens verkeerd vertellen." King liep voor ons uit de hal door, toet het gemak van iemand, die hier thuis was en die graag de rest wilde vernemen. Het meisje sloot de groote voordeur en ik wachtte. Toen King door een deur rechte verdween, wendde ik mij snel tot haar. „Miss Phil'brio", zei ik in een opwelling om volkomen eerlijk tegenover haar te zijn, „vergeef mij dat ik hier ben binnen gedrongen. Toen ik alles hoorde, kon ik niet weg blijven. Ik ben een absoluut vreemde, zonder eenig recht om y te hulp te komen, maar weiger inij alstublieft dat voorrecht niet. Het was louter toeval dat mijn weg den uwen kruiste op het oogen blik dat u iemand noodlg had, maar het zou jammer zijn als ik weer heenging zon der u nuttig te zijn geweest. Ik heb nu al een reden om de vijand te zijn van uw vijand, en dien van uw broer. Laat mij uw bondgenoot zijn ln welke nederige positie dan' ook.' 1 Ingezonden Mededeellng. Iedereen beeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodlg voor de lever en ingewanden. Fosteris Maagpillen werken rechtstreeks op dö lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuur lijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en goed humeur worden door Fos- teris Maagpillen verzekerd. Prijs per fla con van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogisteaken. Zij keek mij ©rustig aan. „U bent dapper en vriendelijk en edel moedig," sprak zij. „U hebt u reeds voor ons ln moeilijkheden gebracht ernsti ger dan u mij' hebt verteld. Ik bad geen idee dat ik u hierop had uitgezonden. En het zou onvriendelijk zijn een aanbod als het uwe te weigeren maar waarom zoudt u de wapens voor ons opneimen?" „Omdat ik mijn lompheid van dezen morgen, wil goedmaken. Omdat ik, nadat ik uw vijand heb ontmoet, mijn eigen veete tegen hem heb. Omdat ik nu reeds dingen héb vernomen, die u van nut kun nen zijn. En omdat ik houd van vechten met zulke makkers in den strijd." Nog steeds keek zij in mijn oogen. „Ik houd van uw eerlijke motieven," sprak zij'. „Ga mee en miaak kennis met met mijn broer. Hij: zal blij zijn kennis met u te maken." „Ik ben in zekeren zin met Mr. King onder valscbe vlag hierheen gekomen," zei ik. „Hij geloofde dat lk een oud vriend van de familie ben, en ik heb hem in die dwaling gelaten: Nu u dat weet, ben ik bereid elke plaats ln te nemen, die gij mij zult aanwijzen." Zij glimlachte. ,Zéi Bob niet, dat uw naam Randall is?" Ma," zei ik. „Ik ben 'Daniël Randall, die de eenige overgebleven bloedverwant is van John Randall, die hier in uw stad heeft gewoond en dien we wel gekend- zult hebben." Ik zweeg. Haar oogen wa ren wijd opengesperd van verrassing. (Wordt vervol

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1