T TWEEDE EN LAAT - E BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAG 6 JULI 1926. Op Maandag 6 Juli slaagden te Am sterdam, voor het R.-K. MLUX.O. examen de volgende leerlingen der R.-K. U.L.O. aan den Polderweg: Ohr. Grimminck; Th. v. d. Klaauw; L. Rietvelt; A. C. J. Sknon; O. F. Trap; P. Vermeulen. 'Bij het te 's-Gravenhage geliouden examen slaagde voor het diploma C als machinist (laatste deel) de heer J. Stertevelc „Herwonnen Levenskracht". -Men bericht ons, dat de speldjesdag ten bate van de R.-K. Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose „Herwonnen Levens kracht" heeft opgebracht de som van 299.56. Het plaatselijk comité brengt bij deze haar oprechten dank aan de actieve verkoop sters en aan allen, die het mogelijk maakten een zoo schitterend resultaat te bereiken. Goedkoope trein. Op Zondag 11 dezer zal een goedkoope trein 2e en 8e klasse rljdon van Amster dam O. S., Zaandam, Koog-Zaandijk, Wor- rnerveer, Krommenie-A. en Uitgeest naar1 Helder en terug. Mali voor Hr. Ma „Tromp" en jaeemskerck". Belanghebbenden worden attent ge maakt op de noodzakelijkheid, -het adres voor brieven en andere stukken van een kruis te voorzien, daar de correspondentie anders gevaar loopt tot een volgende gele genheid te blijven liggen. Anti-Kermlsvergaderlngen. [Door de Nationaal Ohr. Onth. Ver. zijn deze week een drietal anti-kermisvergade ringen belegd in het Geheelonthouders-hotel aan de Sp oorgracht. Hedenavond heeft de eerste vergadering plaats. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie is er wel voor afwisse ling zorg gedragen. Verschillende sprekers zullen optreden, terwijl dezen zullen afge wisseld worden door een zangkoor, muziek en voordrachten. De toegang tot de zaal is vrij. De aanvang is 'bepaald op 8 uur, eveneens Donderdag- avond en Zondagavond. Evenals verleden jaar zullen) er zeker ook dit jaar vélen zijn, die de- vergaderingen bezoeken. De reis van het oefenings-eskader. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor Het Nederlandsche oefenings-eskader, onder bevel van vice-admiraal C. Fock, dat 3 Juli j.1. des ochtends te Göthenburg is binnengeloopen, is daar verwelkomd door een gedeelte van de Zweedsche vloot. In de haven lagen de Zweedsche pant- serschepen „Manligheten" en „Tapper heten" van hun bezoek aan Nederland teruggekeerd, een flottielje van 3 torpedo booten met het moederschip „Philander" en 6 onderzeebooten met het moederschip „Blenda". De ontvangst was zeer hartelijk. 's Avonds werden de feestelijkheden voortgezet met een maaltijd in Fradgards Fazeringen, aangeboden door het gem.- bestuur, waar de admiraal met 39 offi cieren van het Nederlandsche en vele officieren van het Zweedsche eskader aanzaten. Na afloop werd in de fraaie danszaal van het restaurant tot diep in den nacht gedanst. Den 4en Juli was er een at home aan boord van de „Manligheten". Den 5en Juli werden er uitstapjes gemaakt in de stad en er werd een maaltijd gehouden aan boord van laatstgenoemd schip. Den 0en Juli biedt de Nederlandsche consul een maaltijd aan. Woensdag zijn er een noenmaal en een at home aan boord van het vlaggeschip „Tromp". Iedereen van het oefenings-eskader heeft vrijen toegang tot allerlei publieke vermakelijkheden; Ieder van de geheele bemanning krijgt een kaart, waarop in „Tivoli" kosteloos een versnapering kan worden gebruikt. Op reis van Kiel naar Göthenburg was het weer zeer fraai en op het bij uitstek voor oefeningen geschikte zeegebied werden gecombineerde aanvals- en lan- ceeroefeningen van onderzeebooten en torpedobooten gemaakt. Nabij Helsingborg, bij den Noorduit gang van de Sond, lagen twee Zweedsche pantserschepen van het type „Sverige" ten anker, waarvan één de schout-blj- nachtsvlag voerde. De gebruikelijke sa luutschoten werden gewisseld. Een vliegtocht van den vliegenier Eikerbont Naar aanleiding van het bericht ln ons nummer van Zaterdag over den vliegtocht van den luitenant-vliegenier Eikerbout, dat wij aan de.N. R. Grt. ontleend hebben, laten wij hieronder volgen een ingezon den stukje van den commandant van het vliegkamp de Kooy aan deze ikrant, over den tocht gezonden. Naar aanleiding van het bericht ln uw avondblad van 1 Juli onder „Marino en Leger", acht ik het gewenscht u het vol gende mede te deelen. De bedoeling van den tocht, door den officier-vlieger der 2e klasse M. F. Eiker bout gedaan, was niet bestaande twijfel, of een traject van 1800 K.M. in één dag zoude kunnen worden afgelegd, weg te nemen. s De tocht beoogde slecht» een ln be proeving zijnde Lorraine-Dietrich motor ook op een tocht van zeer langen duur te oontroleeren. Uit den aarde der zaak werd vanzelf daarbij een beeld gekregen, welke uitwer king een dergelijke tocht op 2 goed go- oefende vliegers had. Dat de tocht zoude zijn gedaan om twij fel aangaande het uithoudingsvermogen van de vliegers weg te nemen, moet ik ten sterkste tegenspreken, daar o.g., die tot het houden van den tocht bevel gaf, v&n een dergelijken twijfel niets bekend was. Kennis-ouverture. 't Werd een trieste ouverture, toen in den middag de regen onafgebroken bleef vallen en in den laten avond nog altijd viel op de druipnatte kramen en tenten. Want de traditie, die wil, dat het met Heldersche kermis slecht weer is, verloochende zich ook ditmaal niet. Voor het publiek, zoowel als voor de ondernemers willen) wij, hopen, dat het maar voor één dag is geweest. Maandagmorgen 8 uur zag het er nog niet zoo slecht uit. U weet, dat is het uur der kinderen; dan gaat de draaimolen op het Westplein open en de eerste rit is gratis, U begrijpt dus, wat dat zeggen wil, en huis moeders, die op dat uur nog niet klaar, zjjm met hun werk, en je hebt ze, inderdaad I worden geprest tot andere, dringender, dingen. Het schoone schort wordt uit de linnenkast gehaald em de weerbarstige haren (en ook die zijn er nog, ondanks bobbed en shingled huismoederlijke hoofden) wegge streken, en dan op stap, naar het Westplein. Daar staat alles klaar om de gratis cliëntèle te paard te helpen en ook wel over het paard te beuren, en daar kunt u ze even later zien met verrukte gezichten, een klein tikje angst vanwege de onwennigheid, maar ove rigens: met verwezenlijkte illusies, stra lende oogen» op het toppunt van alle heer lijkheid. En een -vermogen zouden ze ver draaien als niet het leven, de school, ze riep tot hun plicht. Na half negen is dan het Westplein weer uitgestorven: de ouverture is geëindigd, het scherm wordt opgehaald. Lach dan, paljasso! Dat blijft ieder jaar een groote attractie, de keuring van- al die piramenten voor het Hoofdbureau van PflËtie. Om 8 uur precies vangt de afwerking van het muzikale pro gramma aan en ver voor achten staan er reeds dichte drommeni menschen voor den ingang van het Hoofdbureau, dat is te zeg gen, de nieuwsgierigen worden op eerbie digen afstand gehouden, zoodat de jankende orgeltjes en orgels een behoorlijke ruimte overhouden, om ongestoord voor de muzi kaal afgestemde politieooren) het beste dat zij bezitten ten gehoore te kunnen brengen Er waren er niet veel van het jaar. Dat komt door de fuivende Utrechtsche studen ten*, die lang niet het slechtste gedeelte van de kermis, binnen) de muren van Utrecht's veste gehouden hebben. Een heele rij, stond voor het Hoofdbureau gereed om de vuurproef te ondergaan. Wie het eerst komt, die het eerst maalt, zoo geldt het en daarom komen de tierende menschen al heel vroeg in de P. H. Laan. Daar waren fraai gedecoreerde orgels met witte paarden ervoor, die met koperen bel letjes rinkelden en daar waren ook vreese- lijk kleine jankertjes, die door den tand des tijds krom en valsch waren geworden. Aile met klassieke stukken, daar stond bijna geen nieuw stuk op de orgels, uitgezonderd natuurlijk een enkeling, die met zijn tijd was meegegaan en die b.v. liet spelen „Waarom loop jij mij zoo straal voorbij1' volgens een van mijn vrinden een ontroe rend volkslied. Het eerst kwam er een vaal paardje voor een kreupel wagentje, dat met latjes' en stokjes bij' elkaar werd gehouden, 't Was een fijn Italiaanseh orgeltje. Erg Mussolini- achtig, druk en schreeuwerig en toontjes eruit ratelend, die valsch en snerpend wa ren. Hij kreeg een bewijs van goedkeuring. De brigadiers nemen het zoo net niet met de muzikale aspiraties van de orgels. Toen kwam er een groot deftig orgel, in vergelijking tenminste met zijn collega's. Donkere grollende tonen vielen als regen droppels uit een grauwe lucht over het pleintje Zoo ging het door. 'Dan weer eens een Italiaanseh of -een Duiitsch of een Hollandsch orgel, als maar draaiend en Me rend tot groot genoegen van1 honderden luisterenden. Een nieuwsgierige hond bracht zoo nu en dan eeni paniekstemming door grommend en brommend tusschen de beemem van de menschen door te kruipen om te zien waarvoor die groote belangstel- Hng was. 'De harmonlkaspelers waren schaarsch, eveneens de kermismenschen met hun apen. We zagen maar één aap. Nou, die kan iet met zijn alleenheerschappij goed1 heb ben, ln Helder. Verder deed natuurlijk ook de politie goede zaken. Er werden verscheidene ker misgasten, die in het politieblad gesigna leerd stonden voor het ondergaan van straf of boete; aan hun jasje getrokken en zoo vloeide er een aardig duitje in de kas. Eu op het Koningsplein stond des -mid dags al weer de oude, getrouwe poppenkast. Hij is met zijn tijd meegegaan, 't is een bij zonder groote ditmaal Hij stond er, toen het nog goed weer was, te wachten op toehoor ders, hij stond er toen de regen de straten drenkte en dikke wolken een- hopeloos- regenachtigen dag voorspelden. Wat is een tennis zonder poppenkast? Een bloem zon der geur, een bij zonder honing. En tot boven op de stijlen van het hek rondom den tuin van den heer Bosch zaten de jon gens en luisterden naar Jan Klaassen en zijn familie, en de regen doordrenkte de broekjes en de petlooze haren, 't Was ker mis, echt kermis, en wijl zijn blij met Jan Klaassen), die er het symbool van is. Maar eindeloos viel de regen uit de lucht en aangezien een week lang is en de ker- mis-centen slechts beperkt, bleef men, toen un den namiddag het weer slechter werd, thiuis. Het levendige stadsbeeld, dat anders zoo'n eersten kermisdag aanbiedt, ontbrak vandaag. Kassian voor de velern, die 'in deze •belanghebbend zijn! In „Casino" was iZondagavond de reeks der voorstellingen begonnen met de operette „Olly Polly". 't Was niet druk, en ook den tweeden avond, Maandag, was de zaal slechts matig bezet. Toch verdient deze operette, die gegeven wordt door „Het VroolijiK Too- neer', onder leiding van den heer Louis de Bree, ten volle een groot bezoek, 't Is een alleraardigste operette, die de menschen tranen doet lachen. Stiel u voor: Olly is een bekoorlijke Amerikaausche jonge dame, die 'in gezelschap van Polly,, baar gouvernante, een filmacteur, Harold Wills, „op wien alle meisjes dol zijin", bezoekt. Polly is een oude, leeüjke vrijster; U kent haar natuurlijk van het plaatje op de reclame. Harold Wills heeft een buitengewoon lastig contract, dat ham nog twee jaren bindt. Hij krijgt een prachtaanbieding bfli de Paramount en zint op middelen aan dit contract te ontkomen. Zijn vriend Willy doet er hem een aan de hand: als Harold trouwt, is zijn oontract verbrokèn. Daar het enkel een zaken-truc is om van het contract af te komen, moet de aanstaande vrouw geen knappe of jonge vrouw zijin, maar haar tegenbeeld. Natuur lijk valt beider oog op Polly, de gouvernante, maar even natuurlijk wordt Olly in Polly veranderd.... Op deze allergrappigste situatie is de operette gebouwd en de zotste verwikkelingen ontstaan er uit Gebruld hebben de menschen, de tranen Uepen hen langs de wangen. Tenslotte proestten ze al als ze het puntje zagen van den neus van Tobi, den huisknecht oen grapjas in 't kwadraat Fientje de la Mar had ln dit stuk de hoofdrol van -Olily, de bekoorlijke Amerikaau sche. Zij gaf hierin spel, dat boven het ko mische uitging; zij bewees een waardig kind van haar vader Nap te zijn en toonde zich een artiste van goede kwaMteiten, Met groote beheersching wist zij alle te dik opgelegde charges te ontwijken, waardoor haar spel, hoezeer ook komisch en geweldig op de lach spieren werkend, toch steeds voornaam bleef en bijna nergens tot het plat-komische daalde. Sylvaki Poons vertolkte de rol van den huisknecht die uit den aard' der zaak wel wat chargeeren kon velen. Louis de Bree als W-illy en Johan Valk als Harold Wills speelden dikwijls op het pubüek. Aardige grimes had zich Marcel Myin gemaakt in zijn dubbelrollen van filmdirecteur en detec tive. Myin doet altijd erg druk, maar ook zijn spel sloeg wel in. Verder waren nog de twee dames Mecklenburg en Faassen als Daisy en Kitty, Jan Grootveld als hotel directeur Woodson, Riek de la Mar als Polly (de echte, ras-leelijke), en Mevr. de BreeBakker als Mary. Zij allen maakten van deze klucht-operette of operette-achtige klucht (naar men het nemen wil), iets heel aardigs en wij kunen deze voorstelMng dan ook aan ied-r aanbevelen. Zooals bekend wordt zij tot en met Woensdag nog gege ven. Aardige zangnummers en enkele dan sen zijin ingelascht. Na afloop is in „Casino" gelegenheid tot dansen. Hier namen de voorstellingen eveneens Zondagavond een aanvang van de klucht „Het nachtboek van een kinderjuffrouw". De tent was den eersten avond goed bezet en er is braaf gelachen. De directie van „Musds Sacrum" heeft het geluk gehad voor de kermisdagen beslag te kunnen leggen op het Eerste Ned. Kiein- kunst-ensemble, onder directie van den humorist Louis Contran, waarmee ze een goede keus gedaan heeft, Tusschen de dan sen geven de leden van dit gezelschap hun liederen en voordrachten ten beste voor een flink bezette zaal, waarin Maandagavond al spoedig een opgewekte stemming heerschte. De bekende Musiis Sacrum Jazz-band gaf den aanwezigen- ruimschoots gelegenheid hun hart op te halen aan den dans, terwijl Louis Contran en zijn volgelingen met hun afwisselend repertoire er wel voor zorgden, 't publiek gedurende de pauzeni aangenaam bezig te houden. Tot slot voerde het gezel schap de aardige revueschets op „Helder uitstappen!", welke geheel1 in den smaak der aanwezigen viel. Vermelden wij nog, dat de heeren Polak voor lederen 250sten bezoekerister) een gouden horloge beschikbaar stelt, en wij hopen, dat velen zoo gelukkig zullen zijn een van deze werkelijk fraaie uurwerken te winnen. Op het kermisterrein is ditmaal -niet zoo veel als andere jaren. Bij wijze van proef is, zeiiden we reeds, thans het Havenplein en omgeving volgebouwd. Hier staat de prach tige, geheel nieuwe stoomcaroussel' van den heer Janvier, die ons tot een bezoek had uit- genoodigd.Dat deze inrichtingen met hun tijd; meegaan, wordt hier bewezen; de zij wanden zijn geheel in moderne kleuren ge schilderd, futuristisch noemde de heer Jan vier het, en ook het overige sluit zich daar bij aan. Prachtige lampen verMchten) het en, doordat de -boven afdekking in rood' is, geeft dit bij- de avondverliohting een fantas- tiscben aanblik. Deze caroussel is grooter dan de vroegere, zoo zijn bijlvoorbeeld vier rijen paarden aangebracht. Ook het orgel iis buitengemeen fraai van klank en capa citeit; de tijden van de lawaaiige, van kla tergoud en glazen kraaltjes schitterende in richtingen is, althans voor deze caroussels, die tot de voornaamste kermis-attraoties be- looren, voorbij. Het uitwendige van de tent is in Louis XV-stijl. Dit jaar zijn de prijzen veel goedkooper geworden; voor 40 cent reeds heeft men een tienrittenboekje tot ïalf 8 des avonds en vrij enitrée. Na half 8 gelden de andere prijzen. Langs den Kanaalweg, waar het andere jaren tamelijk vol staat, zijin nu overal groote openingen. Elders is in dit nummer al mee gedeeld, dat ook de Utrechtsche feesten hieraan medeschuldig staan. Jaap met de koek'ia er in ieder geval en de bekende wafelkraam van den heer Loggen, Op het Westplein de schuitjes, een specialiteiten- theater, een panopticum*, enz. De eerste is onze stadgenoot Laan, die 25 jaar lang met zijn -bekende tent bij de Postbrug staat en natuurlijk zijn vaste klanten heeft, en aan wien gisterenavond door „WinnubstT eene serenade werd ge bracht (zie elders). De tweede Is de Wed. Kareis, die al 30 jaar onze kermis bezoekt en een vaste standplaats heeft met haar kraampje naast de H.B.S. De heer Pluylaar, do eigenaar van café „Klein Kras" op het Koningsplein, verkreeg van Burgemeester en Wethouders verlof tot het inrichten van een terras op het trot toir vóór zijin café, het eerste en eernige café roet een dergelijk zitje aan de straat. Dat dit, op dit brandpunt van het verkeer, een aardig zitje is; behoeft geen betoog, en on danks regen en minder gunstig weer, werd er al druk gebruik van gemaakt, ook Zondagavond. Wlij zijn h'iennede voorloopig aan het eind van ons kennis-overzicht. Wij' eindigen met dezelfde woorden waarmede we be gonnen, door de hoop uit te drukken, dat de verdere dagen der week dezen slechten inzet zullen goedmaken. Heden-Dlnsdag-avond en morgen herha ling van de operette „Olly Polly". Wie la chen wil, en tevens van uitstekend tooneel- spal wil genieten, verzulme dit niet. Morgen-Woensdag-mlddag de kinder operette van het gezelschap van den heer Boelens „Prinses Astra" in het gebouw „Mlusis Sacrum". Aanvang half drie. Donderdag in bioscoop „Tivoü" het circus Faveur; in „Casino" .Blanke Ballast". Ver der ln „Musis Sacrpm" dancing-variété. Casino. Bij h-t Nieuwe Nederlandsch Tooneel in den Hollandschen Schouwburg, ging de première van dit nog altijd zéér aardige stuk bij gelegenheid van Bart Kreeft's jubileum. Dien avond was de schouwburg reeds in één dag tijds uitverkocht en konden wij geen plaats meer krijgenGisterenavond, Vrijdag 12 Maart; dus na ongeveer een maand, ging het reeds voor de vijf-en-twin- tigsto maal „De Tijd" schrijft: „Die drie: Kreeft, Tourniaire, Van Praag, deden de zaal kra ken van de lachsalvo's. Uit het Politierapport Een bewoner van de Langestraat deed Zaterdag aangifte dat de honden van zijn achterbuurman uit de Middenstraat de oude schutting van zijn erf hadden ondergraven en door de opening op zijn erf waren ge komen. Zij hadden daar 2 kippen, 2 groote konij nen en 7 jonge konijnen doodgebeten. Vol gens den bewoner van de Middenstraat waren de honden van de ketting losgebro ken. Omtrent de schadevergoeding was een regeling getroffen. Gisterenmorgen werd in de Spoorstraat een juffrouw door een hond gebeten. De juffrouw reed op een fiets toen zij door den hond werd aangevallen. Zij kreeg een bloe dende wonde aan haar been en werd op het Hoofdbureau verbonden, terwijl zij voor verdere behandeMng naar een dokter werd verwezen. Volgens buren was de hond, die de juf frouw had' gebeten, zeer gevaarlijk. Zaterdagmorgen had er op den Polder weg een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders. De belde mannen reden achter elkaar in de richting van de Javastraat toen plotseling de voorste zonder eeniig toeken te geven zwenkte, waardoor de achter hem rijdënde wielrijder op hem inreed. Deze kwam hierbij te vallen en beschadigde zijn uniformjas. Een bewoner van de Van Hogemdorp- straat deed Zondagmiddag aangifte, dat zijn l^-jarig dochtertje op den Kanaalweg door een auto was aangereden, waardoor haar rijwiel beschadigd' was. Een onderzoek naar de oorzaak van de aanrijding wordit ingesteld. Op de kleine Sluisbrug nabij het Haven kantoor werd Zondagmiddag een dame door een motorrijder aangereden. De dame kreeg het stuur in haar rij en viel op den grond. Door het schuren met haar mantel over de kiezelsteentjes werd deze op twee plaatsen gescheurd. De motorrijder bekwam een bloeduitstor ting in zijin elleboog. De aanrijder beloofde de schade aan den mantel te vergoeden. Een onderzoek wondt door de poütie in gesteld. Een 15-jarige jongen deed1 Zaterdagmid dag aangifte, dat het beiastiingplaatje van zijn fiets ontvreemd was, toen bij deze even onbeheerd had laten staan. Een bewoner van den Rijksweg deed aan gifte, dat het damhek van zijn weiland was vernield door bewoners van het woonwagen kamp. De koeien waren hierdoor van ziijn land geloopen. Hij verzocht toezicht op rijn land, waar aan door de poMtie gevolg zal worden ge geven. VERSLAG VAN DEN KEURINGS DIENST VOOR WAREN. (Vervolg van Zaterdag). 1766 voorraden werden aan de consump tie onttrokken. Gerangschikt naar de soort der waar waren dit: Alcoholhoudend» dTanken. Aantal par tijen 3. Azijn. Aantal partijen 19. Tezamen 201 liter. Brood, koek en koekjes. Aantal par tijen 71. Cacao en cacaopoeder. Aantal partijen 119. Conserven. Aantal partijen 11. Gedroogde vruchten, groenten en zaden. Aantal partijen 57. Graan en graanproducten. Aantal par tijen 548. jams en geleien. Aantal partijen 9. Kaas, boter en margarine. Aantal par tijen 47. Koffie, thee en surrogaten. Aantal par tijen 84. Limonades en minerale wateren. Aantal partijen 5. Puddingpoeders. Aantal partijen 123. Specerijen en mosterd. Aantal par tijen 41. Spljsvetten (vaste). Aantal partijen 12. Stropen en honing. Aantal partijen 9. Suiker, suikerwerken, drops. Aantal par tijen 343. Vieeschextract en bouillonblokjes. Aan tal partijen 3. Toiletartikelen. Aantal partijen 2. Visch. Aantal partijen 20. Vruchtensappen. Aan/tal partijen 8. Groenten en versche vruchten. Aantal partijen 10. Zuidvruchten. Aantal partijen 244. Diversen. Aantal partijen 28. Van deze afgekeurde partijen verdienen extra vermelding: grootere partijen cacao te Helder, diie muf, schimmelig of zuur waren en groot endeels voor veevoeder wer den bestemd; partijen zelfrijzend bakmeel en zoogenaamd wondergebak te Helder, dat steeds sterk met mijt was bezet tot groote schade voor de leveranciers; schimmeMge en duffe ontbijtkoek te Helder; strooo te Hel der, schimmelig en gistend; schimmelige walnoten, saffraan en notemuskaat te Hel der; voorraden margarine en vet te Texel, alle rans, die voor technische doeleinden naar de fabrieken retour gingen; azijn te Helder, sterk met aaltjes bezet; bokking te Helder, schimmelig en bedorven; vanille-ija te Anna Pauiowna, die bij' de bereiding niet voldoen de was gekookt; melk 'te Helder, die zuur was; bedorven eieren in diezelfde gemeente; schimmelige citroenrasp te Helder; ondeug delijk schuurmiddel te Schagen. Ook dit jaar dienen speciaal vermeld te worden de inspectie, gehouden op kermis sen en andere openbare feestelijke bijeen komsten, waarop levensmiddelen werden verkocht. Het verslag maakt melding van de bevin dingen op verschillende dezer kermissen, en constateert, dat steeds meer blijkt, dat op de kennissen minder aanmerkingen be hoeven te worden gemaakt. Het zijn meestal dezelfde kraamhouders, die wij op de achter eenvolgende kermissen in de verschillende gemeenten -aantroffen. Vermeld zij hier nog, dat de keurmees ters bijzonder hun aandacht hebben moeten wijden aan den verkoop van .kaas op de markten en langs de huizen. Meermalen was aan dergelijke kaas van buiten niets bijzonders te constateeren, het beoordeelen door kloppen is maar aan- weinigen bekend, terwijl de kaas van binnen totaal bedorven was. Dóór handig boren langs de opper vlakte waardoor nog eeni dragelijk boorsel te verkrijgen was, wisten de verkoopers het publiek tot koopen te lokken, waarbij door ©en verkooper visch en kleedingstukken- tegen dergelijke rotte kaas werd ingeruild. Driemaal hebben we wegens den verkoop van ondeugdelijke kaas een strafvervolging doen instellen, waarop flinke geldboeten weiden gegeven. Dan dient nog gewezen op de geregelde controle op den verkoop van consumptie-dja Reeds in het vorige verslag is er op ge wezen), dat deze verkoop eene uitbreiding heeft genomen en nog neemt, vooral' op Zon- en feestdagen, dat hierdoor de dienst belangrijk wordt verzwaard In den zomer tijd moeten eiken Zondag een of twee keur meesters geregeld' op inspectie, ieder naar verschillende gemeenten, om op den ver koop van ijswafels toezicht te houden, daar in de 77 gemeenten dan nog heusch niet te veel malen een bezoek wordt gebracht. Toch zien wü in, dat deze controle zeer noodig is, gezien die schadelijke gevolgen, die door een verkooper op één dag met den verkoop van ondeugdelijk „ijs" kan worden teweeg gebracht. Steeds werd' bij' dte controle door de opspo ringsambtenaren ter plaatse nagegaan, of bjj de bereiding die waar, die later tot „ij's" was afgekoeld!, vooraf voldoend» was ge kookt, waarvoor zij steeds de noodige reagentia en hulpmiddelen medenamen. Wanneer dit niet het geval was, dan moest de verkoop onverbiddelijk worden gestaakt, hetgeen een paar maal moest worden toe gepast op rijs" van een verkooper uit Hel der, die aldaiar in een naburige gemeente verkocht. In het Laboratorium werden onderzocht 15641 monsters. Van melk en melkproducten w.rden on derzocht 10199 monsters, dus van- betee- keniis minder dan het vorige jaar. Dat bier toe kon worden overgegaan, is een gelukkig verschijnsel. Het aantal straat- en winkel- monsters toch nl practlsch gelijk geble ven aan dat van het vorige jaar; de overige Voor het politiebureau. De poppekast. De eindelooze regen. In „Casino". Schouwburgtent N. Kerkplein. „MuslsSacrum Op het kermisterrein. Jubilarissen op de kermis. Een café-terrus op het Koningsplein. Wal er deze week nog te doen ts. Ajs. 'Donderdag en Zondag worden door het „Nieuwe Ned. Tooneel", dir. Saaiboni, twee voorstellingen gegeven van het be roemde Tropendirama „Blanke Ballast", welk stuk diezen winter hier reeds voor een uit verkocht» zaal werd opgevoerd. Vrijdag en Zaterdag gaat het geestig» kluchtspel „Nummer Zeventien", een echt kermisstuk waarbij het lachen niet van de lucht is. „De Kunst" van 13 Maart 1926 schrijft: Gevaarlijke honden. Aanrijdingen. Een opstootje. Zaterdagmiddag veroorzaakte een imfin, die onder drankinvloed! verkeerde, een op stootje op de Achterstraat. Hij- zocht onge motiveerd met de buren ruzie. Toen er eenige agenten, wier hulp was ingeroepen, op de Achterstraat kwamen, vloog hjj juist een van de buren aan. De agenten Teken den mai^ in en stelden hem opvhet hoofd bureau wegens dronkenschap en ordever storing in bewaring. Past op uw belastingplaatje. Vandalisme. t

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5