KHIEKI DOGIMENTEH NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. vóór 15 JULI r BUITENLAND. Nr. 6206 ZATERDAG 10 JULI 1926 64sta JAARGANG Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitjgeverO. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze lezers buiten de stad doen wQ het verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de Btad wordt dezer dagen per looper beschikt Wij verzoeken beleefd de kwitantie bl] eerste aanbieding te voldoen, DE ADMINISTRATIE. WEEKOVERZICHT. En de aarde onder ons is ook nog lang niet tot rust gekomen. In de geteisterde streek op Sumatra hebben deze week weer heftige bevingen plaats gehad- Er zijn reeds 400 personen aan de aardbe ving ten offer gevallen, terwijl de ma- terieele schade op 11 millioen gulden wordt geraamd. Vanuit Indië wordt nu een 'beroep ge daan op het moederland. De moeder is wel klein, doch laat zij toonen een edel hart te bezitten en met blijdschap te wil len offeren, vooral waar rij ten opzichte van Indlë een plicht van dankbaarheid heeft te vervullen. Hoevele duizenden heeft Indlë niet ge zonden toen ons land door den watersnood geteisterd werd. Spontan heeft het toen hulp verleend. Welnu, laat ons dan too nen, dat we niet ten achter willen staan en alles willen doen om het leed van zoo veel duizenden ln onze O.-Indische bezit tingen te verzachten. Het „Oranje Kruis" heeft voor ons land de inzameling der gelden op zich geno men. Laat dus uw bijdrage (ook kleine bijdragen rijn hartelijk welkom!) toeko men aan het Oranje Kruis, rekening hou dende bij de Hollandsche Bank voor Zuid- Amerika, Heerengracht 488 of aan don secretaris, postgironummer 106900, maar •vermeld er vooral bij „Voor die Padang- raimp". FEUILLETON. 8) Uit het Engelsch van GAHDNER HUNTLNG. „Als Molm Balver van morgen had ge weten hoe hij ermee moest omgaan, zou hij nooit igewond zijn," sprak hij mot een pijnlijke aarzeling bij deze laatste woorden. „Trachtte hy naar buiten te komen, Hal?" vroeg King. „Zeer zeker. Ik Iben verduiveld zeker van sommige details in deze zaak," ant woordde de'knaap. „En onzeker omtrent andere," voegde hij erbij. „Je deedt 'beter ons nu alles ervan te vertellen, nietwaar vriend?'1 zei King, naast Phllbric plaatsnemend en het vuur oppookend. „Ja," zei de knaap) „dat spreekt vanzelf. Ga ritten, zus," Zijn zuster ging langs hein heem en kwam naar mij toe. Terwijl zij. dit deed legde zy haar hand op zyn onrustige, spelende vingers en trachtte ze tot rust te brengen. Hy trok met' een ruk zijn hand weg, keek toen naar haar op en glimlachte meelijwekkend. „Molm bracht imij eenige brieven, Bob," zei Fhilbric. „Hij heeft ze gisterennacht gestolen uit het bureau van Judson Bain.'' Hij keerde zich naar mij. „King vertelt my dat je vanmorgen on aangenaamheden hadt in Bains kantoor", zei hij. „Vanmiddag," verbeterde ik hein, glim lachend om hem moed ln te boezemen. Ik zag eeni fiauwen weerschijn in rijn Ingezonden Mededeellng. De dictatoriale stormen woeden voort. Nu schijnt Bulgarije getroffen te zijn. Tenminste, het parlement is naar huis ge zonden met de boodschap, dat het wel weer bijeengeroepen zal worden „als het noodig zou rijn". In dienst noemen ze dat „afzwaaien met onbepaald verlof*. „Afzwaaien" doet ook de franc. Ze ge ven er haast twee voor een dubbeltje en nog maar steeds zakt hy. Aan franken- spoculatie schijnt ln Holland niet gedaan te worden. Men heeft zeker een goed en duur lesje gehad met de mark indertijd. Intussohen zal het tiende kabinet Briand trachten om den franc te stabili seeren; in een herstel" gelooft men niet meer. Het programma voor deze stabili satie is niet vriendeiyk ontvangen, omdat het de laatste druppel frankenbloed van den belastingbetaler edscht. Als Frankrijk nog een paar kabinetten- Briand versleten heeft, zal de frank wel geheel waardeloos zyn. Dan kan men be ginnen met een nieuw 'betaalmiddel even als in Duitschland. Alles verloren, opnieuw beginnen. dat is de zegen van de overwinning, be vochten na 4 jaren bloedigen strijd. In1 België gaat het evenals in Frankrijk. Ook daar doet men alle mogelijk moeite den frank te stabiliseeren. Dan rijn we in Holland toch maar goed af met onzen „veillggestelden" gulden. ENGELAND. Hef conflict ln den mijnbouw. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp op den achturendag in de mijnen in derde lezing aangenomen, nadat de labour-party door aan hét woord te biyven de regeering hadden gedwongen sluiting van het debat te vragen. Troepjes labour-leden van het Lagerhuis hebben kabaal gemaakt in het Hoogerhuis. Zy schreeuwden: „Vier uur voor u en acht voor de mijnwerkers". Er hadden ook weer buitensporige tooneelen plaats toen de Ko ninklijke goedkeuring aan de wet verleend werd. De labour-leden interrumpeerden daarbij op luidruchtige wijze en riepen: Het Is een schande en het is een moordenaars- wet Gook, de bekende leider der Engelsche mijnwerkers, vertoeft te Beriyn. Hy zal er onderhandelen met vertegenwoordigers der Russische vakbeweging over het verstrek ken van verderen steun aan de leden zyner organisatie. In persgesprekken verklaarde hij, dat de Engelsche. regeering geen be zwaar meer maakt tegen het ontvangen van buitenlandschen steun. In Engeland zelf hebben overigens de arbeiders ondanks de ekonomische crisis vier maal zooveel geld voor de mynwerkers opgebracht als by de staking in 1921. De staking der mijnwerkers, zeide Cook nog, is nu hardnekkiger <ian ooit De wil tot verzoening, die vroeger t. f en toe merkbaar was, is geheel verdweno Baldwin is de eerste minister-president van den tegenwoordigen tyd, die het ge waagd heeft een wetsontwerp ter verlenging vah den arbeidstijd in 'te dienen. De myn werkers zuilen zich echter nooit vrywiliig aan een dergelijke verlenging onderwerpen, Discussie daaromtrent is uitgesloten. In de kwestie der loonen schijnen de myneige- naars tot concessies bereid. Zy weten, dat verlaging van de loonen een vermindering van de productie zou beteekenen. Zy hebben thans aangeboden de loonen van een groot deel der mynwerkers gedurende drie maan den niet te verlagen, maar alleen de loonen voor stukweik. De vastberadenheid der mynwerkers is grooter dan voorheen, doch voor het wolslagen der staking is interna tionale ondersteuning van groote beteekenis. Nu de Engelsche regeering een crediet van 8 millioen pond van bet parlement heeft gekregen om buitemlandsche kolen te koo- pen, komt het er op aan dat noch de Engel sche havenarbeiders, noch de mynwerkers en de transportarbeiders van het vasteland ze in Engeland laten komen. Vierhonderd mijtten werken. In antwoord op een vraag ln het Lager huis omtrejit den huldigen stand van za ken in de (afijnen werd medegedeeld dat ongeveer vierhonderd rJjneh. met 11.000 man aan het werk rijm Het congres van spoorwegpersoneel. Een motie tegen de regeering. Nu de onderlinge oneenlgheden MJgo- legd zyn, heeft het congres van spoor wegpersoneel ricih Donderdag met de staking en de regeeringspolitiek 'bezig gehouden. Er weid een scherpe motie aangenomen, waarin de „reactionairste'1 regeering gebrek aan inzicht vóór de sta king, en prutswerk by haar pogingen tot oplossing werd verweten. DUITSCHLAND. Het Dultsche krediet aan Rusland. Men nïeMt aan de „N. Rott. Crt." uit Berliin: In een onderhoud met den correspondent van de „Lokal Anzeiger" te Moskou ver klaarde graaf Brockdorff Ranzau, de Duit- sche gezant aldaar, dat de Duitsch-Russdsche overeenkomst over het verleenen van het krediet van 800 millioen aan het Russisch bedrijifsleven een compromis is. De ekono- oogen. „Zy zyn bestolen, dat is zoo." De knaap balde zyn vuist en hy uitte een scherpen kreet, tot ndjn groote ver bazing. „Dokter, bewyst dat niet de waarheid van mijn verhaal." Ik keek den dokter aan voor een ver klaring. Hy stond achter King. IDJ knikte even en keek toen naar mijT Maar Hall vervolgde: „Ik zal u alles vertellen zooals het ge beurde. Molm kwam en bracht deze brieven. Nu begrijp jy het misohien niet, maar Bain is candidaat van dit district en hy is eep. schurk. Martin Fenelon, een man die eerhjk, fatsoeniyk en smet teloos is en die een goed vriend van myn vader was tot aan den dag van va ders dood, is eveneens candidaat. Bain heeft gemecne dingen gedaan sedert de campagne begon en ik heb in de kranten geschreven, hem aanvallend- omdat ik heel wat van hem weet, dat het daglicht niet mag zien.'1 Hy zweeg en zyn hand! greep weer rusteloos naar den paplersnyder. Donna keek naar hem met de wanhoop op haar lief gezichtje; b.y zag het en hield op met de rustelooze beweging. Toen vervolgde hy: „Molm zond gisteravond een man om my te spreken, die my vertelde dat Bain een leebjke streek tegen Fenelon wilde uithalen, en vroeg of ik wilde weten wat het was, voor het plan kon worden uit gevoerd. Ik zei den kerel natuurUjk dat hij Balver toestemmend moest antwoor den. De man het was de kleine ge bochelde G-arth, die in de stad altijd om de stallen der hotels rondzwerft, Bob de man beloofde dat hy gisteravond hier zou komen. Balver kwam niet en ik werd on gerust. Be geloofde dat Molm iets had vernomen en Ik durfde niet wachten. mische samenwerking tnsscheu de twee staten is mogeiyk geworder >r do tege moetkomende houding der 3 ^che regee ring. Het was verkeerd,,;, durende vele maanden te twisten over de hoogte van de te betalen rente, want hierdoor is veel tyd verloren gegaan, die thans dient ingehaald. Rusland zal zoo spoedig mogebjk zy® be stellingen moeten doen en daarby rekening houden met de moeiiykheden, die thans op de Duitsche markt .bestaan. Van haar rijde zal de Duitsche industrie moeten zorgen stipt te leveren en de grootste zorg te wij den aan de hoedanigheid van het gelevérde. Het verleenen van dit krediet is eigeniyk een tot nu toe ongekend verschynsel in' het ekonomisch verkeer tusschen twee groote ryken. Duitschland beeft dit krediet ver leend, daar het met Rusland vrede ent sa menwerking wih Door de inflatie heeft men wel Is waar den eerbied voor groote getallen verloren, 't geen echter niet 'belet, dat een krediet van 800 millioen. maifc toch een pnesu tatie van beteekenis is. 'lfet krediet bewyst voorts, dat het vertrouwen van Duitschland ln de Sowj et-re publiek gestegen is, hetgeen Rusland op prijs weet te stellen. Dit krediet staat in dienst van den vrede, het beant woordt aan de interpretatie van het jongste Duitsch-Russlsohe verdrag. Het is aan her stel en niet aan vernietiging gewijd, daar het wel levering van machines, draaibanken, schaafbanken, enz., maar niet die van oor logsmateriaal of van uitvindingen op het gebied van oorlogstechniek voorziet. Een democratisch ministerie ln Mecklenburg. De Landdag heeft Donderdag* den so ciaal-democraat Paul Schroeder tot mi nister-president gekomen met 25 stem men tegen 24 op baron von Brandenstein, den aftredenden Duitedh-nationalen pre mier. Voorts zyn de socialist Asch en de democraat dr. Muelier tot minister ge kozen BELGIE. De daling van dien franc. De Brusselsche correspondent van de Nw. Rott. Ort. meldt: Houtart, de minister van financiën, heeft ln de Senaat twee uren lang gesproken over het flnancieele vraagstuk. De mi nister zeide, dat de huidige flnancieele en oeconomische toestand geenszins de nieuwe daling van den franc en de scherpe styging van het pond en andere buiten- landsche devieson wettigt. Alvorens aan de stabilisatie van den Belgischen frano te kunnen denken, moet de regeering zeker zyn van de consolidatie en terugbetaling van de vlottende schuld. Spreker koestert de hoop den Belgischen frano op een basis van 160 per pond sterling (8 cent) te kunnen stabiliseeren, omdat de maximum geldcirculatie voor den oorlog 150 goud-francs per inwoner en thans 10000 francs of ongeveer zes maal meer bedraagt. Aan het pond een waarde toekennen van 200 francs is bhjk geven aan overdreven pessimisme. Om tiet pond op 106 te houden heeft de vorige regeering echter in twee maanden 94 Ik trachtte Fenielon te pakken te krijgen, maar hy was de stad uit. Ik schreef dus vanmorgen ©en waarschuwend briefje alleen maar als hlul om Bain schrik aan te jagen, tot het mij gelukt zou zyu Balvers verhaal te hooren. Donna nam het briefje mee naar de stad, Mr. Ran- dall, en King zou haar ontmoeten en het naar Bain brengen. King vertelde my dat u per toeval de boodsohapper waart 1" Hy richtte zyn mooie» oogen, zoozeer geiykend op die rijner zuster, weer op my en ik knikte. Ook het meisje keek naar my, en zy glimlachte niet. „Ja," zei Fhilbric, „nadat Donna was heengegaan zy was nauwelijks uit het gezicht van het huls kwam Molm Balver hier. En hy bracht een klein pakje brieven mee." Hy keek naar den dokter. „Dokter (Traham,zei hy, „zou ik een deel van zulk een verhaal hebben kun nen droomen, terwijl het andere zoo pyn- ïyk wezeniyk is?" De dokter fronste de wenkbrauwen, maar hy1 antwoordde snel: „Neen\ myn toevallige vragen toch niet zoo ernstig op, HaL" „Nu," vervolgde de knaap, „hy bracht die brieven hoe geheimzinnig dat ook lijkt en hy liet ze my zien; en zy vormden wel de afschuwelijkste samen zwering om de reputatie van een goed man te bezwadderen waarvan men ooit heeft gehoord. Zij waren absoluut be zwarende getuigenissen tegen Judson Bain en Wheeler Scanoey als samen zweerders om de reputatie van Martin Fenelon te vernietigen, door herfn door oen handig gefabriceerde keten van on bewezen feiten te verbinden met een een schandaal met het soort schandaal dat blijft kleven als pek, zelfs wanneer1 iemand eventueel zyn onschuld kan be wijzen." King 'liet een onduldelijken uitroep hoo- millioen dollar uitgegeven. Stabilisatie is zeker mogeiyk dichter bq de 150 dan by de 200. De Belgische schatkist heefteen debet van 85 millioen dollar aan schat kistbons op 8 maanden. Het amortisatie fonds moet in de eerste plaats dienen om het nadeelig saldo van de oredieten van 1925 te dekken, de verplichtingen van 1926 na te komen en de door de Nationale Bank verstrekte voorschotten terug te betalen. Een gunstig vooruitzicht biedt echter de opbrengst der belastingen, die een aanzienlijk acores aanwyst. Ook do spoorwegregie voorspelt veel goeds. Een al te bruske stabilisatie van den frano door een onverwyid invoeren van den goud-frano byvoorbeeld, zou een ge weldige oeconomische crisis, werkloos heid, faillissement en styging van de kosten van levensonderhoud, welke in België nog steeds betrekkefijk laag zyn, teu gevolge hebben. De minister besloot rijn rede met het vertrouwen uit te spreken, dat de regee ring in haar poging tot herstel van den frano slagen zal, op voorwaarde evenwel dat de bevolking haar kalmte behoude en de beperkingen aanvaarde, welke thans van haar worden verlangd. Vrijwillige stortingen. [Baron Beoo, de gouevrneur van de pro vincie Brabant heeft minister-president Jaspar laten weten, dat de gouverneurs der provinciën besloten hebben een vrij willige storting van 20,000 francs in hét amortdsatiefonds af te dragen. De staking te Antwerpen geëindigd. De toestand met betrekking tot de sta king in de haven is volkomen veranderd door de tussohenkomst van den gouver neur van de provincie en den burgemees ter van Antwerpen. Wegens de gebeurt» Ingezonden Mededeellng. SLACHTOFFERS VAN RUGFIJN! Duizenden voelen rich rampzalig door rugpyn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpyn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rhoumatlaohe ledematen, pijn ln het hoofd on de schou ders, waterzuohtige zwellingen en urino- stoornlsaen? Geen wonder, dat gij u oven dag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te slapen od zelf* te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blij ven van dergelijke ongemakken en pynf Die afmattende rugpyn, weet gif, 16 dik wijls de eerste waarschuwing van ver zwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn, duizeligheid* zenuw achtigheid, graveel, Maaszwakte en wa terzuchtige zwellingen. Wacht niet. tot heit te laat lal Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwik keling of ernstige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezondheid tydig en gebruik Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Fosteris Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen bulten- landsoh goed te ontvangen. Prijs LTfl per flacon. ren, ime»r hy schudde het hoofd toen Hal zich vragend naar hem toekeerde. „Natuurlijk wilde Molm imy do brie ven verkoopen. Hij erkende eerlijk dat hy ze gestolen had uit de brandkast in Bains kantoor. Balver was een sluwe, kleine schurk." „Dat was hy," antwoordde King. „Hjj werkte vroeger voor een 'brandkas- tenmaker en leerde genoeg omtrent sloten om om zyn ondergang te veroorza ken," zei Philbrio eenvoudig. „Maar ik werd woest door het optreden van den ldelnen brandschatter. Hij is tegeiyk met my hier in het dorp op school ge weest en had nfi} myn heele leven ge kend, maar hy sprak met my over den diefstal en over het feitdat ik de brieven zou koopen op een wijze, die lederen man wild gemaakt zou hebben. En ik sprak op scherpen toon met hem. Maarjk kon niet vermoeden dat hy nfijn scheldwoorden zou opnemen op de manier waarop hy het deed. Ook hy werd woest en begon te schelden. Ik weet dat lk als een dwaas handelde, doordat myn verwenschto ze nuwen my de haas werden. „Maar wij kwamen zoover dat hy plot seling verklaarde dat ik voor geld' noch goede woorden de brieven, in handen zou krijgen, doch dat hy terug zou koe ren en ze Judson Bain zou verkoopen en hy meende het." 'Fhilbric stond op uit zyn stoel en bleef voor den haard stil staan met zijn han den op zyn rug. Hy deed biykbaar rijn best om zich te beheerschen en leder, die oogen in rijn hoofd had, kón zien wat zyn riekte was. Hy was een slachtoffer van neurasthenie pf iets dat er zeer veel op leek van de vreeeeiyke ziekte die wen verraderiyk Is als de greep van het drijfzand. „Ik was toen woedend," vervolgde hy, „en ik nam my vast voor dat hij dat huis niet zou veriaten met bewijzen als deze brieven. Ge begrijpt dat hij de brieven by zich had gehouden dat hy ze al den tyd binnen zyn 'bereik had. Ik zei hein, dat wanneer hy ze nfij niet gaf, lk ze hem met geweld zou ontnemen. Toen gebeurden de dingen zoo snel, dat ik niet geheel zeker ben van de volgorde der fei ten. Hy trachtte dit raam uit te komen en kon den grendel niet los krijgen. Hy had een ruit kunnen inslaan, maar de gla zen waren klein en hy zag blijkbaar dat één te nauw voor hem was. Do andere ramen waren onmogeiyk te bereiken door de boekenkasten. Maar terwyi hy onhandig rondtastte, rende lk naar de haldeur en riep John om hulp. Jk riep een half dozyn malen, denk lk, maar nie mand scheen my te hooren. Toen rende ik terug en vond Molm by de lade van de tafel in de bibliotheek. Ik had daarin een revolver, maar daar had ik niet aan ge dacht Hoe hy het wist gaat mijn ver stand te boven, Maar hy haalde de revol ver te voorschyn en toen lk op hem toe snelde, schoot hy op my. Hy miste en ik greep naar het pistooL Hoe zwak ik nu ook iben, ik was te sterk voor hem, want hy was een verslapte kleine schoóter en klaplooper, zooals ge weet. Ik ontnam hem dus de revolver. Doch het volgende oogenbllk had hy den bronzen asohbak gegrepen en hem als een knuppel zwaai end snelde hy op mij1 toe. En hy zou tmij de hersens Ingeslagen hebben als ik niet uit noodweer bad geschoten. Het was zelfverdediging, Bob. Ik zweer, dat lk vol komen by myn, verstand was, want lk was kalmer dan te voren. Maar ik trof den kerel op een levensgevaariyke plaats. Dat was niet nfijn bedoeling!" HELDERSCHËCOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING HeldfTBcbe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. Q. en W. Iiuliup. Mepofetf 2.60; id. p. mail en overige landenf8.20. Zondagsblad rasp. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad roep. f 0.96, f 1.26 f 1 26 f 1 85 Loa&o mimmorra der Courant 4 et; fr p. p 8 et Post-GircxrebonitJ® No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel Csaljard) Ingez. rnedod. (kolombreedte als redactdon. tekst) dubbel tarief. Kloiiiegwlvert. (gevraagd, te koop, te Buut) v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel inoecr 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. pi adv. extra). Bewijsno. 4 ct Noodweer in .fret buitenland. Nog verschillende verschrikkelijke rampen zijn gevoegd bij de lijst, die we de vorige week in ons overzicht gaven. In Frankrijk heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad dat aan «twintig personen het leven kostte. Duitschland en Zwitserland wér den zwaar getroffen door wolkbreuken en hevige onwoders. Ook hier vonden meerdere personen den dood. Oogsten gingen verloren en huizen storttten in. Dictatoriale stormen. Stabilisatie van den frank. De wet op den aohturendag hi bet Eoogerhuïs aangenomen. Verklaringen van Cook. Een rede van minister Houtart ln den Senaat. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1