NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KWATTA^ Eerste Blad. BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE DINSDAG 20 JULI 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 FRANKRIJK. Het kabinet treedt al Bij het voorstel om tot de artikelsge- wijze behandeling over te gaan heeft de Kamer haar vertrouwen met 288 tegen 248 stemmen geweigerd. De Kamerzitting heeft dadelijk onge lukkig voor de regeering ingezet. Het fi- nancieele ontwerp had Caillaux voor een conflict van plichten gesteld. Als kamer voorzitter had hij tot nu toe de opvolgende regeeringen gesteund. Het onderhavige ontwerp besnoeit zijns inziens de prero gatieven van de Kamer op onwettige wijze, ten behoeve van het uitvoerende gezag. Als voorzitter van de radicale partij heeft hij tegen de door Poincaré voorge stelde en doorgezette besluit-wetten ge ageerd. Niettemin ging dat ontwerp min der ver dan de thans gevraagde volmacht. Poincaré beoogde daarmee slechts voor 1 milliard te bezuinigen, met voorbehoud van het recht van de Kamer om de be trokken ontwerpen achteraf te bekrachti gen. Caillaux stelt een langer termijn ten opzichte van die bekrachtiging voor en betreft daaronder slechts fiscale ontwer pen. Dit Verklaart Marin's vrees, dat de regeering haar volmacht gebruiken zou voor het aangaan van buitenlandsche lee ningen en om de hand te leggen op het goud van de Bank van Frankrijk. Dit dramatische debat speelde zich in befige opwinding af. Herriot werkte voor al op het gevoel. Marin argumenteerde zakelijk. Hij betoogde met klem, tegen stander van socialisten en radicalen te blijven, al brengt het gemeenschappelijk verzet tegen de regeeringsvoorstellen soms samen. Ten slotte roerde Marin de pijnlijke snaar van Caillaux' verleden aan. De „Avenir" zei Zaterdag al, het voor de volmacht vereischte vertrouwen niet in hem te kunnen stellen. Iets anders ware het, indien Poincaré dit ontwerp had in gediend De discussie is terstond op het politieke plan overgebracht. Toen de uitslag van de stemming bekend werd gemaakt, die de regeering omgooit, applaudisseerden de communisten. In het centrum werd ge roepen: Het pond zal nu tot 800 frank stijgen. Ook werd er „Kamerontbinding" geroepen, terwijl de ministers de zaal ver lieten. De steun van het centrum en de aan grenzende groepen heeft het ministerie niet kunnen redden. Na afloop van de Kamervergadering begaven Briand en zijn collega's zich naar het Elysée om Doumergue het ontslag van het kabinet aan te bieden, hetgeen deze aannam. Doumergue zou nog Zaterdag avond zijn besprekingen over den politie- ken toestand beginnen en de voorzitters van Senaat en Kamer ontvangen. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Uit het Engelsch van GARDNER HUNTTNG. 12) „En gelooft u niet hetzelfde wat de dokter denkt?" vroeg zij. Haar blik was angstig smeekend. „Ik geloof' begon ik en weifelde toen. Ik was van imeenlng, dat iedere twijfel aan Philbrics herinneringsvermogen be spottelijk was en dat wilde ik haar zeg gen. Maar ik herinnerde mij' ook dat hij de huisdokter was en zweeg dus. Oogen- bilkkelijk begreep zij mij verkeerd. „Gelooft u niet," fluisterde zij, „dat Hal het weet?" Eensklaps greep zij snel en vast mijn arm beet. „Gelooft u niet dat hij dat hij goed bij zijn verstand is?" Haar aanraking doortrilde mij als eerf electrisóbe schok. Ik voelde ze door lederen vezel van mijn liohaam. Ik stond daar, en keek op haar neer daar in het late licht van de .middagzon die haar donker haar deed glanzen tot het als een stralenkrans om haar hoofd leek en zag haar heerlijke volmaaktheid. Ik keek 'haar In de oogen eri antwoordde: „Uw broer is even goed bij zijn ver stand als u of ik." Na een oogenblik had zij mij de kamer gewezen, die de mijne zou zijn; had zij mij hij deur verlaten en was verdwenen. Tegen den middag eerst zond Doumer gue om Herriot en verzocht hem een kabi net te vormen. Na een bespreking, die bijna een uur duurde, stemde Herriot toe. Louis Marin heeft Zondagmiddag na een bezoek aan Herriot verklaard, dat de oppositie haar onafhankelijkheid behoudt. Hij wees erop, dat Herriot slechts 48 stem men van zijn eigen groep had verkregen en hij zeide, in deze omstandigheden niet te begrijpen, waarom de president van de republiek aan Herriot de vorming van een kabinèt had opgedragen. Toen men erop wees, dat ook in Marin's eigen groep ver deeldheid héerschte, antwoordde hij, dat een aantal van zijn partijgenooten voor Briand gestemd heeft uit persoonlijke overwegingen. Nu Briand gevallen is, zou den er, zeide hij, tegen Herriot niet 60, zooals tegen Briand, maar zeker 100 stem* men worden uitgebracht. Dit schijnt wel elke gedachte uit te slui ten aan een combinatie Herriot-Marin, waarover men veel sprak. Het kabinet gevormd. Parijs, 20 Juli Het kabinet is gevormd. Premier en minister van buit. zaken is Herriot. Polrat krijgt de portefeuille van justitie, Chautemps is minister van bin- neniandsche zaken, Demonzie van finan- tiën, Painlevé van oorlog, Renault marine, Loucheur handel, Daladier, onderwijs, Hes-se openbare werken, Quedlle landbouw, Pasquet arbeid, Bonnet pensioenen. Da riac koloniën. Het plan tot een aanslag op Koning Alfons. Ook de derde vermoedelijke mede plichtige gepakt De derde Spaansche anarchist, die ver wacht wordt naar Parijs gekomen te zijn, om daar een aanslag op Koning Alfons te plegen, en die bij de arrestatie van zijn beide makkers ontsnapt was, is Zaterdag te Parijs in handen der politie gevallen De man erkende anarchist te zijn en tegelijk met de beide anderen uit Las Palmas te Parijs te zijn aangekomen, maar van een aanslag of een oompiot zegt hij niets te weten. ENGELAND. De mijnwerkerastafcing. Volgens de „Daily Mail" zal de regee ring het voorstel der geestelijkheid tot op lossing van het geschil in de mijnindustrie waarschijnlijk verwerpen. Baldwin aan het woord. Sprekende tot een vergadering van 20.000 personen zei Baldwin, dat hij niet kon voorspellen, hoe lang de niet te recht vaardigen stilstand in de mijnen noig zou duren, maar dat de regeering vast beslo ten was, de aanbevelingen van de kolen- commissie ter verbetering van de mijn- indufrtJrio uit te voeren. Hij geloofde dat zoowel de mijneigenaars als de mijnwer En Ik stond door het hooge raann te kijken naar de knoppen der bocxmen en vroeg mijzelf af of ikzelf wel .goed' bij' .mijn ver stand was; of mijn hersens niet plotse ling te waanzinnig geworden waren om al die wilde gedachten te kunnen 'bevat ten. Het duurde eenlge minuten voor ik naar Philbrio kon terugkeeren. Toen Ik het ten Plotte deed, keken de heldere oogen van den jongen man vol verwach ting naar mij uit. fIk befi een dwaas, geloof ik, zei hij met de gemakkelijke vertrouwelijkheid, die mij deed verwaohten van zijn toekom stige zelfbeheersching. ,Jk ben dwaas om zoo letterlijk op te vatten wat Dr. Gra- 1'em zöi 611,0r zoavodl waarde aan te heoih- ter. Hij deed alsof ik ln mijn opgewonden heid waarheid en fantasie dooreenhaalde eh dat deed- imij schrikken. „Dat moest niet het 'geval zijn. Neen - Maar soms |ben ik wol bang geweest, dat ik mijzelf niet in bedwang kon houden als er dingen waren, die mijn zenuwen te sterk hadden geprikkeld. Ik heb mij zooeven 'belachelijk gedragen. U ziet hoe ernstig het met mij gesteld is." „Ik kan medelijden met je hebben, beste jongen," zei ik tot hem. „Maar ik geloof," dat je erven goed je zinnen hij elkaar hebt als een van ons allen." „Daarvan was ik overtuigd, Randall. Het' ia heel vreemd, dat je zoo hier bent gekomen. Maar ik 'ben er oprecht dank baar voor. Misschien is het ween gril dat ik je noodlg heb, maar Ik voel sterker dan ik Je kan vertellen, dat je mij' kunt helpen."' 1 „Goed," zei ik. kers spoedig ten bate van het land zouden inzien, dat het hun plicht was, een over eenstemming, die voor beide partijen eer vol was, te bereiken. De werkhervatting. De Invloed op de vlsscherQ. De mijneigenaren, die verklaren, dat zij hun eisch van den achturigen werkdag krachtig zullen handhaven, deelen mee, dat in de Mldlands, en met name in War- wickshire en Oannok, de mijnwerkers „langzaam- maar zeker" het werk op de nieuwe voorwaarden hervatten. DUITSCHLAND. Wijn voor de cotitrftl e-commissle. Naar de „Vossische Ztg." verneemt, heeft het hoofdbureau van de douane dezer dagen in den kelder van het gebouw, waar- in de intergeaJIieerde militaire controle commissie haar cantine heeft, ruim 8000 flesschen Fransohe wijn en likeuren, waar voor geen invoerrecht was betaald, in be slag genomen. Do leider van de inter- geallieerde militaire contröle-commissie, generaal Walsh, heeft hiertegen gepro testeerd en verklaard, dat de wijnen en de likeuren alleen voor de leden en de sol daten van de commissie bestemd zijn. Een mysterieuze riekte. Uit Berlijn wordt aan het Hbl. gemeld: In Silezië heerscht een geheimzinnige ziekte, die tot dusver reeds ruim 800 per sonen heeft aangetast De ziekenhuizen zijn overbevolkt en de onrust onder de be volking neemt van dag tot dag toe. De doktoren staan voor een raadsel. Zij ne men aan, dat die ziekte veroorzaakt wordt door den steek van een tot dusver nog on bekend insect, dat zich in dichte zwermen boven de moerassen, die het hooge water heeft achtergelaten, ophoudt Besmetting van niet-aangetaste door aangetaste personen werd tot dusver niet geconstateerd. Uit Thüringen. Vechtende volksvertegenwoordigers. De Landdag van Thüringen is heden met vaoantie gegaan. Nadat de zitting be reids gesloten was, viel de bekende Volk- sche afgevaardigde dr. Dinter zijn sociaal democratische collega dr. Kies aan en sloeg hem met de vuist in het gelaat. De bril van dr. Kies werd verbrijzeld. Te zelfder tijd werd elders in het gebouw de communistische afgevaardigde Schiffer, met een gewezen officier van politie, ze keren Müller, die Dinter kwam bezoeken, handgemeen. Müller was vroeger sociaal democraat doch behoort thans tot de uiter ste rechterzijde. Schiffer bleek in het be zit te zijn van een ploertendooder. De moord te Maagdenburg. In de zaak van den industrieel Haas te Maagdenburg heeft Vrijdag nog een ar restatie plaats gehad. De chauffeur van de auto, waarmede de boekhouder Helling werd ontvoerd, is te Kalbe iü hechtenis genomen. Het is zekere Gre^se, die even als Schröder bij de rjjksweer gediend hsöft Het lijk van Helling is Vrijdag ge schouwd en wel ln tegenwoordigheid van Haas en den eveneens van medeplichtig heid verdachte Fischer. Haas bleef geheel kalm, terwijl Fischer bijna een zenuw toeval kreeg. Uit de schouwing bleek, dat Helling van achteren werd neergeschoten en wel met een kogel uit den bij Schröder in beslag genomen revolver. De correspondent van de „N. Rott. Ot." te Berlijn meldt: Uit de Zaterdag gehouden schouwing van het Hjk van den te Maagdenburg ver moorden boekhouder Helling is nog ge bleken, dat de moordenaars getracht heb ben, met een bijl het lijk in stukken te hakken. De pers vindt het zeer zonder ling, dat wel de industrieel Haas en de van medeplichtigheid beschuldigde Fi scher de lijkschouwing moesten bijwonen, de eigenlijke moordenaar Schröder echter niet. De politie verklaart harerzijds, dat dit overbodig was, daar Schröder reeds een bekentenis heeft afgelegd. Nu zou Schröder echter, altijd weer volgens de bladen, alleen hebben bekend, het lijk van Helling in zijn kelder te hebben begraven, maar meer ook niet. Zonderling is ook, dat Haas, die zioh net als Schröder sinds vier weken in voorloopigë hechtenis bevindt hij heeft zelf pas Vrijdag vernomen waarvan hij beticht wordt tot nu toe slechts een enkele maal voor den rechter van instructie is verschenen. Schröder, die als een gevaarlijk individu bekend staat, wordt in de gevangenis op opmer kelijk tegemoetkomende wijze behandeld en heeft bijvoorbeeld nog voor enkele da gen ongestoord zijn briefwisseling kunnen voeren. Enkele bladen vermoeden reeds, dat be paalde kringen politieke munt uit deze zaak willen slaan, daar enkele leden der familie Haas deel uitmaken van de Rijks banier en mén thans deze organisatie, die haar zetel te Maagdenburg heeft, hoopt te kunnen treffen. Op een verzoek van den verdediger van Haas tot voorloopigë invrijheidstelling van zijn cliënt heeft de rechtbank te Maagdenburg afwijzend beschikt. BELGIS. De spoorwegen. De Kamer heeft met 98 tegen 4 stem men en 2 onthoudingen het wetsontwerp tot stichting van die nationale spoorweg maatschappij aangenomen. NOORWEGEN. Het politieke proces. Het Storting ontbonden. Het Staatsgerechtshof dat de aanklacht tegen den gewezen eerste minister Abrar ham Berge en zes zijner ambtgenooten zal behandelen, la thans gevormd. Bet bestaat uit 81 leden van het Hooggerechtshof. De spanning bij de openbare meening voor het geding, dat vermoede.ljk in October begint, is niet zoo groot als ver wacht werd. Algemeen wordt erkend dat de beschuldigden te goeder trouw zijn ge weest en uit eerlijke beweegredenen heb ben gehandeld. Het proces strekt dan ook slechts om een oonstitutioneele kwestie tot Ingezonden mededeellng. Het is vreemd zich verantwoordelijk te gevoelen voor den dood van' een mensdh. Ik voel het heel sterk. Ik ben imij voortdurend bewust van de gestalte van dien armen, kleifien dooden landloop er, hier op het haardkleedje die stierf doordat ik op heen had geschoten. Kan het je verwonderen dat ik behoefte heb te gelooven dat een man als jij. gelooft, dat ik volkomen bij mijn verstand Iben, terwijl Ik dat beeld voortdurend ln mijn hersens heb en als een schild ln mijn her innering de reden imoet houden, waarom ik hem heb gedood?" Hij sprak heel rustig, maar zijn woor den gaven imij een idee van zijn gevoelens dat mij deed schrikken. Ik voelde dat een nieuwe angst in hem opkwam, waaraan ik te voren niet had gedacht. Maar ik antwoordde: „Als ik een. man ln zelfverdediging had doodgeschoten een inbreker, een struikroover dan zou ik mij er niet veel van aantrekken." Hij keek mij lang en vast aan, toen schudde hij het hoofd en zijn glimlach keerde terug. „Vreemd, vreemd I Dan Randall, Dan Randall!. Jij bent Dan RandalL" Ik lachte. Je bent besloten hiervan voor imij een geheim te maken," zei ik. „Wanneer heb je mij gekend? ïn een vroeger leven?" (Hij bleef glimlachen. „Als Je het eens wist!" zei hij. Wif bleven een oogenblik zwijgen en toen keerde de knaap eensklaps het hoofd <xm. „Ik geloof dat ik zou kunnen slapen," ■ei hij. ,43c heb eenigen tJJdi 'snachts niet goed geslapen en mijn beste tijd is in den middag. Ik ben vrij wel uitgeput, maar je belofte om te blijven heeft er veel toe bijgedragen om mijn geschokte zenuwen tot rust te brengen. Zou je het kwalijk nemen als ik trachtte te slapen?" „Zeer zeker niet. Doe een dutje en als je wakker wordt zullen wij het heele zaakje eens .grondig bespreken," zei ik. „Ga jij naar beneden en spreek weer tóet Donna en den dokter en King," ?el hij. „King is een beste kerel, Randall," voegde hij er vrij' plotseling bij. „Hij ziet er wel naar uit," antwoordde ik. „En jij," zei de knaap „ziet er pre cies zoo uit als ik verwacht had alleen maar beter. Randall, dit zal het begin van de kennismaking zijn voor jou, maar wij kenden je reeds." Het was alsof hij wilde, dat ik iets vroeg, maar ik deed het niet. „Slaap lekker, mijn jongen," zei ik, „ik zie je later wel weer." Hij. sloot zijn oogen en knikte slaperig. Ik bleef een oogenblik staan om naar hem te kijken. Toen liep ik naar de trap. Ik ging vrij langzaam naar beneden. AI het gebeurde van den dag had mij meer opgewonden dan ik Philbric had wil len toonen. Toen ik den drempel van de bibliotheek bereikte, hoorde ik binnen zachte stem men, Voor ik imjj bewust werd dat ik ©en on- gewenschte bezoeker was, had ik opge keken en had niet de twee mannen gezien, die ik daar had achtergelaten, maar ©en man en ©en meisje, dl© bij den' schoor steen stonden. Zij waren dicht bij elkaar, een ondubbelzinnige beslissing te brengen. Zaterdag heeft de Koning het Storting ont bonden. ITALIË. Roemenie, Italië en de Balkan. Naar de Neue Frele Presse uit Boeka rest verneemt heeft Roemenië het aanbod van Griekenland om een vriendschapsver drag en een militaire overeenkomst aan te gaan, verworpen. De eerste minister Averescu zal in da laatste week van Juli te Rome onderhan delingen met Mussolini voeren omtrent een overeenkomst nopens een nieuwe Bal kan-politiek. BERVIK Overstroomlngsrampen ln Joego-SIaviö. Zaterdag heeft de Donau den dijk tus- schen Apatin en Bogojeva, ten Westen van Sombor, doorbroken, waardoor een gebied van 25.000 H.A. overstroomd is. Tor. dus ver staan ten gevolge van de overstroo- migen in Joegoslavië 60.000 tot 70.000 HJL onder water. IntusBchen is het hoogtepunt nog niet bereikt, daar een verdere stijging van de Donau wordt verwacht. Benden gewapende zigeuners trachten in de geteisterde streken te plunderen. Zij worden door de patrouilles gendarmerie achtervolgd. Ook uit andere deelen van Joegoslavië komen berichten over dijkbreuken binnen. Een dijk van de Save is tusschen Soesak en Prokike doorgebroken, waardoor een gebied van eenlge duitenden H.A. over stroomd is. Een wolkbreuk, gepaard gaande met een ontzettenden hagelslag, heeft plaats gehad in het Montenegrijnsche dorp Ru- govo. Veertig personen werden gedood en twintig ernstig gewond. Duizenden stuks v vee zijn verdronken. De bladen schatten de door de over strooming aangerichte schade op twee milliard dinar. Bij Bohojevo ziin de Donau- dijken bezweken, waardoor die plaats on der water staat. Om in de behoeften van de slachtoffers te voorzien heeft de regee ring In beginsel besloten tot een verlar ging van de bezoldiging der ministers, Ka merleden en ambtenaren. Tengevolge van de vele regens in Ser vië zijn aardverschuivingen ontstaan, waarvan er een den spoorweg van Bel grado naar Serajewo heeft verwoest. Een aanvankelijk bericht, dat daardoor een trein ^verongelukt zo u zijn en dat 170 rei zigers dien dood zou hebben gevonden, wordt van officieuze zijde weerspreuken. Veroordeelingen. De krijgsraad heeft vier legioen-solda ten veroordeeld tot straffen van vijf tot acht jaar dwangarbeid omdat zij hun post tegenover gewapende rebellen hebben ver ten. Onder hen, dl© tot acht jaar zijn ver oordeeld behoort ©en Americaan, Clare genaamd. het meisje motNhaar rug geleund tegen het marmer; de ander een slanke, knap pe, goed gevormde man met zwart haar voor haar staande met zijn hand op haar schouder. En ik hoorde heel duide lijk Donna Philbrios stem, terwijl zij on bewust van mijn plotselinge komst, ern stig in Robert King's gelaat keek. „Alsjeblieft nu niet, Bob. Alsjeblieft nu niet," sprak zij. Ik keerde mij snel om en liep door de groot© hal naar de biljartkamer. Daar ging ik naar het raam en neerziende op het zonnige grasveld, voelde ik een smart, als een lichamelijke .pijn, mij in het hart grijpen. Dien avond stond het in de kranten.; in de meeste met een in het oog vallend, drie kolom breed hoofd met Hals portret, door onverklaarbare middelen verkregen, ter wijl zijn verhaal ln de meest dramatische termen der journalistiek gekleed was. De kranten bereikten ons met de vroege avondtreinen en John bracht mij een nummer met mijn bagage, die ook was aangekomen. Ik was alleen ln mijn kamer, na een wandeling door de tuinen. King was naar de stad vertrokken; dat hoorde ik van den knecht; en later had hij getelefoneerd dat hij Barnaby had ge sproken, maar geen van belden zou dien avond1 bij ons komen, omdat er werk was te doen Dat leek mij vreemd, maar toen schonk ik er niet veel aandacht aan; en ook las ik Hal's verhaal niet ln de kran ten, om de eenvoudige reden, dat Hal mtl bij zich liet roepen juist toen d© krant kwam en ik het ding niet mee naar hem toe wild© nemen ("Wondt vervolgd.) courant ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderscbe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. Q en W Iiulië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25 f 1 35 Losse mimmora der Courant 4 ct.fr. p. p. 6 ot. Po st-Gi roreken in« No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redactdon. tekfit)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct i i De Kamer weigert haar ver trouwen met 288 tegen 2i3 stemmen. De regeering la afgetreden. Herriot kabinetsformateur. t

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1