MME COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAG 20 JULI 1926. Leveringen. Aasbesteding. Bevorderingen Zeevaartschool. Zomer aan het strand. Arbeidsbemiddeling en werkeloosheids» ver zekering. He4 eoneonrs van hef Muziekcorps dor Amsterdnmsche Brandweer. Het Stafmuztokeorps te Bchagnsn. Dorus Rijkers-wedvlucht Voor het den lOen Juni 1.1. gehouden „Mercurius"-examen in de Engelsche han delscorrespondentie slaagde te Amsterdam onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. J. Prins, oud-leerling der Handelsschool. Zaterdag 17 Juli slaagde te Haarlem voor het eindexamen Costuumnaaien van de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school onze oud-plaatsgenoote Mej. M. A. C. te Boekhorst, voorheen leerlinge van de Vakschool voor Meisjes voor Helder en omstreken. De levering van aardappelen ten be hoeve van de soldatenmenages in het gar nizoen Helder, gedurende het tijdvak 1 Aug.81 October 1926, is toegewezen aan R. van Os, tegen den prijs van: kleiaard- appelen 4.96 de 100 K.G. en geelvleezige 4.95 de 100 K.G. Door den architect J. J. van der Leek te Helder werd Maandagmorgen namens zijn principaal aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis met bijkomende werken aan de Van Galenstraat te Helder. Ingekomen waren de volgende biljetten: P. J. van Os 6880; M. O. van der Plas 6750; J. de Waard 7890; G. Groot 5985; O. Bot 5700; Sterrenburg Boer- djjk 4960; H. Riemers 4848; H. Freeke 4666, allen te Helder. Tot de tweede klasse van den cursus zijn bevorderd: W. F. A. Adolf; J. Besier; J. Crum; A. Kerkhoven; J. W. Lotgering; O. J. de Schipper; J. P. van der Steur en J. G. D. van t Veer. Afgewezen 8. Tot de eerste klasse: W. J. v. Bruggen; J. van Deutekom; A. Hofkamp; W. P. Jonkmans; W. R. Küh; M. J. de Lange; H. Pruiksma; H. Scheuk; T. Schol; D. Smit; N. van Stipriaan en O. in de Weij. Voorwaardeliik 3; afgewezen 5. Tot de voorbereidende klasse zijn toe gelaten: P. C. de Brujjn; O. Doggenaar; S. H. Geerling; P. 't Hart; Th. A. Jonkers; G. H. Kuipers; W. M. van der Kleijn; 6. J. Lorette; A. M. Oudendijk en W. Teute link. Het aanhoudende mooie zomerweer doet ons strandleven zienderoogen toenemen in levendigheid. De zomergasten van de verschillende pensions van het Zeebad Huisduinen komen thans meer en meer opdagen; ofschoon niet alle woningen be zet zijn, neemt het aantal 'dagelijks toe. Omtrent de particuliere pensions hebben wij ondanks alle pogingen die te krijgen, helaas geen medewerking van de eige naars verkregen om ons op de hoogte te houden. Het is onbegrijpelijk, dat men het belang hiervan niet inziet. Hoe meer ge gevens beschikbaar zijn omtrent pension- ruimte, des te grooter is de kans het nog onverhuurde bezet te krijgen. Van ver schillende bewoners der bij de Maatschap pij Zeebad Huisduinen in exploitatie zijn de woningen vernemen wij niet dan te- vredenheidsbetuigingen omtrent inrich ting der woningen, verblijf aan zee, e.d., hetgeen voor den verderen bloed van Huis duinen het beste doet hopen. Wij hebben reeds melding gemaakt van een winkeltje in stranaibenoodigdhe- den, dat ons badplaatsje reeds meer het cachet van „echtheid" geeft. Men kan hier inderdaad alle benoodigdheden krijgen, die aan het strand nu eenmaal onmisbaar zijn. Sedert kort is een nieuwe, fraaie winkel in kruideniers- en aanverwante ar tikelen geopend; een besliste aanwinst voor Hulsduinen, die het mogelijk maakt voor badgasten zich van allerlei benoo digdheden te voorzien. Zoo gaan we lang zaam den goeden kant op. Zondagmorgen reeds vroeg was het seer levendig aan het strand; ondanks de groote uitbreiding van het aantal bad koetsjes en stoelen, was er geen onbezet, en verschillenden, die van een verfris- sohen bad genieten wilden, moesten nog wachten tot hun voorgangers gereed wa ren. Het was er recht gezellig, en de zee klotste zoo genoeglijk en zoo prettig, dat Je, eenmaal erin, haast niet meer er toe :omen kon in de warme kleeren te krui pen en het liefst maar in je zwemgoed bleef rondboemelen. Heel wat gevoelige huiden z}jn door de zon rood gebakken; soms hingen de vellen er bij, en dan moet purol of een ander middel eraan te pas komen om de schrtfninfe te verzachten. Maar we hebben het er graag voor over; •■het weer maar een week of wat zoo blijft, rijn we allemaal best tevreden; u, omdat het zoo prettig Is telkens een lek ker vorfrlsschend bad te kunnen nemen, wij, pmdlat het zoo'n aangename taak is over zulke dingen te schrijven. En niet te vergeten een derde partij: zij, die op eenigerlel wijze met het zee- en strand leven in verband staan. Op het badhuis schenkt men verfrisschende dranken, de badmeester, die maar kaartjes afscheurt, vindt het leven ook een genoegen, en de middenstand, die alle gescheurde en weg geraakte zwembroekjes, schopjes, emmer tjes enzoovoort, .moet vernieuwen, even eens. Ook het vrije strand verheugde sdoh in een buitengemeen druk bezoek. Een heel tentendori? was er verrezen en den gan- schen dag ploeterden en plasten de bezoe kers, dat het een aard had. Een beetje be wolkte lucht en een flinke regen des nachts konden in het stralende zomerweer des Maandags geen verandering brengen: 't is zomer en 't blijft zomer, en al puffen en blazen we een beetje met roode hoof den, per i slot van rekening vinden we 't allemaal' even fijn. En daarom: leve de zomer 1 Moge het nog wekeni zoo blijven! "Verschemen is het jaarverslag van bovengenoemde diensten. Wij ontleenen er het volgende aan: Arbeidsbemiddeling. In 1925 is de bemiddeling in vergelij king met liet vorig jaar eenigszins toege nomen. Het aan1 tal aanbiedingen van werkzoe kenden, aanvragen van werkgevers en plaatsingei t vermeerderde respectievelijk met 233, 381 en 298. In het jaarverslag over 1924 werd reeds de aandacht gevestigd op de slechte werk gelegenheid in de bouwtakken. v Hoewel de werkloosheid onder de tim merlieden en schilders In 1924 reeds zeer groot was en reeds het dubbele bedroeg van 1922, nam de omvang hiervan nog met respectievelijk 18 en 35 toe. In vergelijking met het vorig jaar daal de de omvang der werkloosheid onder de metselaars met 37 hetwelk is toe te schrijven aan het feit, dat door bemidde ling der Arbeidsbeurs metselaars naar West-IndÜB zijn uitgezonden. In het afgeloopen jaar werden, mede door tussehenkomst van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling, een aantal arbeiders In Bel gië en Frankrijk geplaatst. Bovendi en werden door tusschenkomst der Arbeidsbeurs alhier een aantal tech nische -ernployé's, eenlge machinisten, metselaars, en een bootsman bil een Maat schappij preülaatst voor uitzending naar Ned. Oost-Indlë en Curagao. De bemiddeling voor de vrouwen was het afgeloopen jaar ongeveer gelijk aan die van heit vorig jaar. Van he t gemeentelijk bureau voor be roepskeuze, hetwelk in een der lokalen van den Dienst-bleef ondergebracht, werd een zeer :ruim gebruik gemaakt. Met uit: zondering van St. Maarten en Vlieland waR er ln het afgeloopen jaar In alle tot h et District behoorende gemeen ten een correspondent der Arbeidsbemid deling aangesteld. Door don Raad der gemeente Schagen werd in z ijne vergadering van 27 Novem ber 1925 besloten het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling- op te heffen. In verband met de daarna gehouden be sprekingen is het wel te verwachten, dat binnenkort een andere beslissing zal wor den genomen. De totaal-cijfers der arbeidsbemiddeling ln het District zijn het afgeloopen jaar verminderd. Dit achteruitloopen Is ech ter het gevolg van mindere belangstelling voor de arbeidsbemiddeling, doch ligt uit sluitend ln den toestand op Texel, alwaar door het i?taatsboschbedrijf, de gemeente en de watt?rschappen veel minder werk is uitgevoerd dan in vorige jaren. De corr espondenten ontvingen op 'be paalde tijden een lijst vermeldende de aan de Beurs vacante plaatsen. Door de n Directeur werden eenige ma len verschillende correspondenten be zocht ter 'bespreking van de te nemen maatregelen om de arbeidsbemiddeling in hun gemeente meer ingang te doen vinden. De samenwerking met de correspon denten en de gemeentebesturen was steeds van aangertamen aard. W erkloosheidsverzekering Gedurende het afgeloopen jaar heersch- te er in doze gemeente vooral onder de losse werklieden en bouwvakarbeiders voortduren d werkloosheid. Waar in de naaste toekomst geen ver betering is te verwachten, zijn verplaat sing en emigratie van bedoelde arbeids krachten do eenige middelen om in dezen toestand verandering te brengen. De stappen, welke door de Arbeids beurs reeds in deze richting werden ge daan, werden door het Gemeentebestuur steeds ten volle gesteund, terwijl ook van den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling alle noo- dige medewerking werd ondervonden. De Zuiderzeewerken waren het afge loopen jaair voor de werkloosheid ln deze gemeente van weinig beteekenls. Slechts enkele mal .en werden bij dezy werken ar beiders te werk gesteld. Waar het in hoofdzaak .grondwerk gold, werden meestal z.g. polder jongens, afkomstig uit Gronin gen en Noord-Brabant, aangenomen. Door heit Gemeentebestuur werd alles gedaan om de gevolgen der werkloosheid zooveel mogelijk te verzachten. Er is g eprobeerd om werklooze arbei ders, die vroeger de trawlervisscherij be oefenden, weder in dit bedrijf te werk te stellen, hetgeen met eenig succes ls ge lukt. Het Gemeentebestuur was eenter genoodzaa kt om aan enkele personen een voorschot te verstrekken voor het aan schaffen van laarzen en oliegoed, omdat deze mennchen ln verband met hunne langdurige werkloosheid niet bij machte waren het zelf te betalen. Daar de laatste jaren reeds vele werken ter bestrijding der werkloosheid door het Gemeentebestuur werden ondernomen, yas het ?:eer moeilijk om daarvoor nog gesohikte werken aan te wijzen. In hoofd zaak heef t het versohaffen van werk be staan in het bebosschen der z.g. Donkere Duinen en verbeteren van enkele wegen. Voorts was het Gemeentebestuur ge noodzaakt de steunregeling voor uitge trokken em reglementair nog niet recht hebbende leden van werklozenkassen ge durende U925 Intact te houden. Geduremde dit jaar werd ln totaal aan steun uitgekeerd een bedrag van 48712.27. Het door de gemeente verstrekte sub sidie ten behoeve der alhier wonende leden van werkloozenkassen bedroeg over 1926 4465.57, terwijl door de verschil lende vereeniglngen een bedrag van 25.453.63 werd uitgekeerd. In October was de omvang der werk loosheid van dien aard, dat de ruimte in het gebouw onvoldoende was om de dage- ljjksche aanmelding van werkloozen, loo- pende onder de werkloozenkassep en steunregeling, op den Dienst te doen plaats vinden. Door het Gemeentebestuur werd hierin, evenals het vorig jaar, echter voprzien door het beschikbaar stellen van een der lokalen in het gebouw voor gemeentewer ken aan de Kerkgracht. Het verslag bevat voorts verschillende bijlagen: 1. Overzicht van de aanbiedin gen en plaatsingen van werkzoekenden en van aanvragen en voldane aanvragen van werkgevers, gesplitst naar de maan den en naar het geslacht en den leeftijd der werkzoekenden en gevraagde arbeids krachten. 2. Overzicht van de bij de Gem. Arbeidsbeurs ingeschreven aanbiedingen van werkzoekenden en aanvragen van werkgevers naar haren afloop. 8. Overzicht van de aanbiedingen, plaatsingen, aan vragen en voldane aanvragen, gesplitst naar de beroepsgroepen der nijverheids- statistiek. 4. Idem naar de correspondent schappen. 5. Een lijst van correspondente schappen. 6. Een overzicht der werkloos heid en gedane uitkeeringen ln deze ge meente over 1925. De volgende bedragen werden gedurende 1925 aan werkelooze led en der verschillende bonden uitbetaald: Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond (60 leden) 2408.40. Ned. Chr. Bouwvakarbeldersbond (12 leden) 408.45. Ned. R.-K. Bouwarbeldersbond „St. Jo- seph' (22 leden) 884.10. Ned. Schildersgezellen bond (28 leden) 1081.55. Alg. Ned. Typografenbond (62 leden) 886.88. Ned. R.-K. Grafische Bond (6 leden) 263.92. Ned. R.-K. Naaisters- en Kleermakers- bond „St. Gerardus Majella" (7 leden) 168.80. Ned. Bond van Arbeiders ln het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf (82 le den) 668.40. Ohr. Landarbeldersbond (8 leden) 98.60. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond (5 le den) 151.80. Bond van Technici (1 lid) 67.50. Centr. Bond van Transportarbeiders (310 leden) 17.640.10. Ned. R.-K. Bon<i van Transportarbei ders „St. Bonifacius" (25 leden) 1442.77. Alg. Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerwer- kersbedrijf (50 leden) 846.—. Ned. Centrale Bond van Chr. arbeiders (sters) ln de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen (12 leden) 80.96. Nederl. Sigarenmakers- en Tabaksbé- werkersbond (1 lid) f 71.40. Onze plaatselijke korpsen stellen niet teleur. Het Muziekkorps der Amsterdamsche Brandweer treft het wel met zijn Con cours, uitgeschreven naar aanleiding van het 5-jarig bestaan. Zoowel den 4den en den Hen Juli als Zondag j.1. was het weder buitengewoon mooi, zoodat de be langstelling dan ook overweldigend was. Daar het „Stedelijk" en „Winnubst" op den derden dag van dit concours moesten uitkomen, leek het ons niet ondienstig hen te vergezellen, om alzoo door eigen aanschouwing eens te zien wat zij buiten eigen huis zouden prestoeren. Onze plaatselijke vereenigingen hebben ons niet beschaamd; zij hebben aan de verwachtingen beantwoord. Dit zij op den voorgrond gesteld; beiden behaalden in den Concert wedstrijd een len prijs, zoo ook in dén Marschwedstrijd. Het „Stede-' lijk" bovendien in den Eerewedstrijd een 8en prijs. Doch wat laatstgenoemd korps aangaat, is er toch min of meer van een teleurstel ling sprake. Weliswaar ls een le prijs behaald, doch het aantal punten hadden wij ons grooter gedacht. Dat was 148, ter wijl het maximum 180 is. Waaraan de fout hier ligt, zal het crltisch verslag ons wel zeggen, dooh onze meening is, dat het verplichte nummer te weinig zeker, te weifelend net alsof men niet voor el kaar durfde werd uitgevoerd, terwijl oen blunder van een der executanten ook geen goed deed voor wat betreft het pun ten verzamelen. Het vrije nfimmer ge noot een even pittige vertolking ais Vrij dagavond in het Plantsoen, doch een paar ongelukjes kostte punten. En bij den Marsch had het „Stedelijk" reeds aan stonds met pech te kampen, want bij den afmarsch viel reeds een onregelmatigheid te constateeren. Niettemin is 55V» punt (max. 60) toch een mooie prestatie. Het korps heeft in den Eerewedstrijd schit terend revanche genomen. De directeur had de Ouverture van Weber's opera „Peter Schmolk" gekozen en deze zware compositie is tot in de perfectie uitge voerd. Het aantal punten voor dit nummer was 81 van de 90, wat niet onverdienste lijk ia. Resumeerende een bevredigend resul taat, doch sinds het voorlaatste concours, in den Beemster (24 Aug. '24), is het korps er in puntenaantal op achteruitgegaan. Toen waren de cijfers: Concert 163V' pt.; Marsch 591/» pt. (hoogste aantal punten); Eerewedstrijd 75 pt. (3e prijs). Dat op een slechte repetitie nog wel eens een goede uitvoering kan volgen, heeft „Winnubst" ons bewezen. Schen kels' mannen hebben zichzelf overtroffen. Toen dit korps Dinsdag j.1. het verplichte nummer (een Lohengrin-fantasie van Roux) ten gehoore bracht, viel daar, In zonderheid wat de stemming betreft, nogal wat op aan te merken. Doch wie met ons „Winnubst" dit nummer Zondagmiddag voor de Jury hoorde spelen, was eenvou dig verrukt over den gunstigen omkeer. Zoowel dit als het vrije nummer (de ouver ture „Favorite") genoten een sublieme vértolking en ons vermoeden, dat „Win nubst" een behoorlijk aantal punten zou behalen, kwam zoo uit. Met 166 punten (op één na het hoogste aantal van dezen dag) werd een le prijs behaald. Dat de leden dan ook opgetogen waren, toen de uitslag bekend werd gemaakt, is te be grijpen. In den Marschwedstrijd behaalde men het hoogste aantal punten over het geheele concours (59), waardoor nog een extra-prijs verkregen werd. Er was dus alleszins reden tot verheugenis; inderdaad een schitterende prestatie! ln den Eerewedstrijd is „Winnubst" minder ge lukkig geweest. De directeur had hiervoor genomen „Terpsiohore", een ballet-fan tasie van Louis Ganne. Voor fanfare orkest een minder geschikt nummer, dat bovendien hooge eischen aan de uitvoe renden stelt Er kon dan ook niet meer dan 67 punten behaald worden. Een compliment aan den directeur en zijn executanten is hier zeker op zijn plaats. Opnieuw hebben het „Stedelijk" en „Winnubst" den naam van muzikaal Hel der hooggehouden en met eere vertegen woordigd! De prijzen, die behaald zijn door beide korpsen, bestaan uot: „Stedelijk Muziekkorps": Verguld zil veren lauwerkrans; groote verguld zilve ren lauwertak; groot zilveren geëmailleerd kruis. „IVlnnubst": Zilveren lauwerkrans; groot zilveren geëmailleerd kruis; groot zilveren Ster met emaillekruis. w Daar we eerst onze plaatselijke korpsen meer in het bijzonder besproken hebben, laten we thans in het kort het verloop van het geheele concours volgen. De Marschwedstrijd werd gehouden ln een der lanen van het mooie Vondelpark, dat tegen den tijd van beginnen (om 12.80) reeds zwart van menschen was. Agenten, te voeten te paard, namen de begeleiding van de deelnemende corpsen op zich, die tevens zorgden dat de te volgen route vrij bleef. Negen korpsen namen hieraan deel; „Winnubst" behaalde het hoogst aantal punten voor de sectie Fanfare (59) en „Excelsior", Amsterdam (dir. P. öwager) idem voor de sectie Harmonie (58). Het Concours werd gehouden in de ont spanning „Schinkelhaven", aan 'den Am- stelveenscheweg, tegenover den uitgang van het Vondelpark. Een groote en flinke gelegenheid voor dit doel. De tent, expres- seljjk vervaardigd voor dit concours, vol deed zeer wel aan de eischen der acoustiek, was geriefelijk gelegen en omgeven door een fraaie collectie planten en bloemen. De jurytent was daar schuin tegenover. De jury bestond uit de volgende heeren: Corn. Dopper, voorzitter; A. L. Hazebroek en M. C. van de Roovaart, secretaris. De concertwedstrijden duurden van 1.30 tot ca. 7 uur, waaraan door 18 vereenigingen werd deelgenomen. Elk korps voerde 2 nummers uit: een verplicht en een vrij nummer. De jury had de volgende rubrie ken te beoordeelen: 1. Stemming; 2. Tem po; 8. Voordracht en opvatting; 4. Nuan ceering; 5. Samenspel en 6. Klankgehalte. Er was reeds dadelijk veel belangstel ling, doch toen de afd.. Uitmuntendheid aan de beurt kwam, groeide deze nog steeds aan en weldra was „Schinkelhaven" tot in alle hoeken en gaten gevuld met een groote en aandachtig luisterende schare. Van de 18 corpsen behaalden er 10 een len prijs, die dus in aanmerking kwamen voor den Eerewedstrijd. Van de kleinere korpsen blonk bovenal uit „Ons Genoe gen" van Wijdenes (2e afd. Fanfare), welke vereeniging het hoogst aantal pun ten van dezen dag wist te behalen (1681/»). De directeur, de heer Barend Roemer, leidde met intelligentie, zonder nochthans overdreven gebaren te maken, wat men op dergelijke concoursen zooveel ziet. Zijn vrij no. (van Oostersch karakter) oogstte een overweldigend applaus. Zijn korps verwierf in den Eerewedstrijd een 8e pr. De 2 groote korpsen, welke, uitkwamen in de eere-afd. Fanfare, konden ons maar matig bekoren. Technisch werd er voor treffelijk gespeeld, doch de toon was hard, soms schreeuwerig en niet aangenaam voor het oor. („Liège Immortelle" van Fernand Rousseau, door een hunner uit gevoerd, zouden wij wel eens door een goed Harmoniekorps willen hooren spe len). In de afd. van het „Stedelijk" dongen nog mede „Apollo" van Zaandijk, dat een keurige vertolking gaf van de Ruy Blas-ouverture* van Mendelssohn (hier was het koper echter te overheer- schend) en „Excelsior", Amsterdam. ï)it korps behaalde 1541/» pt. Doch welke mo tieven de jury er toe geleid hebben, „Ex celsior" zoo'n hoog aantal punten toe te kennen, is ons een raadsel. Dit korps leverde met het eigen gekozen nummer maar een zeer geringe prestatie; het ge luld wat de bariton-solist voortbracht, was eenvoudig niet om aan te hooren, terwijl in het „Andante" tal van fouten gemaakt werden (fluit, tuba). En toch behaalde dit korps 61/» pt. meer dan ons „Stedelijk", dat veel beschaafder speelde! Om 8 uur begon de Eerewedstrijd, welke om ca. 10.80 was afgeloopen. De hiervoor aangewezen korpsen kwamen met een apart no. uit. Feitelijk was de bedoeling voor elke sectie 3 prijzen toe te kennen, doch daar, voor wat de Harmoniekorpsen betrof, er 8 waren met eenzelfde aantal punten (81), werden er drie 8e prijzen toe gekend. De uitslag was: „Apollo", Zaan dijk, dir. G. Schaar, 87 pt.,*le prijs; „Trou moet Blijcken", A'dam, dir. B. O. Hooi berg, 82 pt., 2e prijs (dit korps speelde 11 Juli); „Stedelijk Muziekkorps", „Excel sior", A'dam en „Ooncordia", Culemborg, ieder 81 punten, 8e prijs. (Laatstgenoemd korps speelde 4 Juli). Gjpteren, Maandag, was de laatste dag voor het concours. Het betrof 8 Fanfare korpsen, 1 ln de 2s en 2 ln de Eere-afd. De uitslag van den Eerewedatrijd waa: „Door Eensgezindheid", Heukelom (Z.-H.), dir. Chr. de la Rosière, 851/' pt., le prijs. ,,'t Bilt's Fanfarecorps", 84 pt., 2e prijs. „Sonore", A'dam, 74 pt.; „Wilhelmina", M-astricht, 72 en „Ons Genoegen", Wij denes, 72 punten, ieder een 3e prijs. (Deze korpsen had len op verschillende dagen gespeeld. Aan „Ooncordia", Culemborg werd nog een extra-prijs toegekend voor het hoogst aantal punten in de Concert wedstrijden behaald (over het geheele con cours), n.L 174 punten. Directeursprijzen verkregen de heeren G. Schaar (Zaandijk) en Chr. de la Rosière (Heukelom). Ook ln ons nabuur-dorp Sohagen is de heer Leistikow met zijn corps opgetreden. De „Schager Courant" van Zaterdag j.1. schrijft ervan: Een der bezoekers van het concert van j.1. Donderdagavond wil gaarne zjjn in drukken over dat concert weergeven en geven wij die dus hieronder gaarne een plaatsje: Het was 'n genotvolle kunstavond j.1. Donderdag. Begunstigd door een heer lijken zomeravond waren wij in de' gele genheid, het Harmonieorkest van de Ma rine, onder leiding van den bekwamen en tactvollen dirigent, den heer Leistikow, te hooren. Als Wij de woorden „bekwaam" en „tactvol" gebruiken, dan zijn die hier volkomen gerechtvaardigd. Laten we ons even trachten in te denken, dat de dirigent het moet verstaan, voelen en begrijpen, om z'n produceerende musici, elk op zich zelf zóó verschillend van Innerlijk den ken, z ij n geestesgesteldheid, geput uit de partituur van het meesterwerk, wat voor hem ligt, op hun te doen Inwerken. Dat ls een reuzentaak, en daar ls de heer L. volkomen mee vertrouwd, want de mensch die meent dat dirigeeren, nu ja, niet zoo heel moeilijk is, heeft het glad mis. Laat ons een kleine greep doen uit het vele wat ons verstand moest opnemen, en waarbij soms de meest verscholen en teerste zenuw door de trilling kwam. Hoort! dion heerlijken inzet in de Ouverture „Oberon" door de roepende waldhoorn en verder in het allegro wat van de bekwame bassisten èn koper èn hout wordt gevergd! Hoort! dat meesterwerk van fantasie door Saint Saëns in z'n „Danse Maoabre". Als dit fantastisch meesterwerk in wer kelijkheid kon worden gebracht, dan zou den we het met het reëele oog niet anders kunnen zien, dan nu met onzen geestelij ken blik. Hoort 12 slaat de klok. De gra ven ontsluiten zich. De doodendans neemt een aanvang en weldra gaan ze woest, gril, dooreen. De skeletten rammelen tegen elkaar en eerst als 't daagt in het Oosten en de Oboë vertolkt hpt hanengekraai, dat de komst van een nieuwen dag aankon digt, dan keeren zij verschrikt naar hunne plaatsen terug, en de doodenakker heeft weer z'n rustige kalmte terug.' Welk een reusachtige fantasie! Hoort! Hoort! de „Teil" van den onster- felijken Rossini. Daar komen de cello's, vertolkt op prachtvolle wijze door de saxo- phones. Dan komen de natuurkrachten in al hun felheid los. De storm giert en loeit, en dit alles wordt door de trombones de eeuwigheid in gestooten, zoodat we een oogenblik het hart sneller voelen kloppen. En dan de heerlijke rust, die vertolkt wordt door dat-lieve instrument, n.1. de „oboë", bijgestaan door de huppelende jubeltonen van de fluit. Zoo zouden we nog heel veel kunnen schrijven, maar moe ten eindigen. De heer Redacteur heeft ook zijn grenzen van toegevendheid. A's we niet elk afzonderlijk hebben genoemd, is dit volstrekt geen gebrek aan waardee ring. Integendeel, schrijver dezes leeft met jullie mee, en voor elk in 't bijzonder allen lof. Wij eindigen, met den heer L. geluk te wenschen met het feit, dat hij de leiding heeft over. zoo'n groot aantal keurig wer kende musici, en wederkeerig de kapel met haren kalmen, bekwamen dirigent, want als het spreekwoord waar is, dat een voud het kenmerk is van het ware, dan ls de heer L. daar zeer zeker de personifi catie van. Wat deden de sticMers een heerlijk mooi werk, door in ols mooi, lief dorp oen zoo'n heerlijke plekte brengen. Huidel J. W. Goedkoops trein- Blijkens een ln dit nummer voorko mende advertentie rijdt Woensdag 28 Juli a.s. een goedkoope trein (2e en êe klasse) van Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noord-Scharwoude, Heer Hugowaard en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam C.8. en terug. De prijzen voor heen en terug zijn: van Helder t/m Heerhugowaard 2e kl. 2.30, 3e kl. 1.65; van Alkmaar 2e kl. 1.40, 3e kl. f 1. De verkoop der plaatskaerten, tot een beperkt aantal vangt aan Woensdag 21 en wordt gesloten Dinsdag 27 Juli 1926, des namiddags 8 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht door bovengenoemde stations en zijn op geen andere dan de ge noemde treinen geldig. Dienstregeling Heenreis: V ertrek Helder 7.51 v.m.; Anna Paulowna 8.07; Schagen 8.21; Noord-Scharwoude 8.33; Heerhugowaard 8.42; Alkmaar 8.59; aankomst Zaandam 9.82; Amsterdam C.S. 9.50 v.m. Terugreis: V ertrek Amsterdam C.S. 8.58 n.m.; Zaandam 9.18; aankomst Alkmaar 9.42; Heerhugowaard 9.67; Noord-Scharwoude 10.06; Schagen 10.18; Anna Paulowna 10.81; Helder 10.46 n.m. Deze wedvlucht op initiatief va* onze plaatselijke postduivenvereniging „Hol land's Noordpunt" is georganiseerd1 ten bate van het Heldeni der Zeefonds „Dorus Rijkers", heeft Zondag 18 Juli plaats ge had vanaf Lier (Belgft). Voer dm* weldsdjgkaidavtudfct, haddsa

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5