EEN GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL OP DEN OCEAAN. Ervaringen van een echeeps- speurder. Van dien man, die zijn vrouw verkocht „In het licht dezer feiten bezien,'' aldus pleiter, „maakt de vrouwenrvorkoop dus een geheel anderen indruk." Radio-programma. DONDERDAG 22 JHLL MARINEBERIOHTEN. Hei oefeni.ngskader. LEGERBERICHTEN. de kinderen gehoord, als een duiker bo venkwam. Wjj verheugen ons voor dezen dagelijkschen zwemmer, die zich blijkbaar steeds achter een scherm aan- en uitkleedt, dat hij verschoond is gebleven van de op merkingen, die de heer Boelens wel hoor de. Maar wjj moeten ten sterkste .protes teeren tegen des „dijkzwemmiers" meening als zouden de uitingen van den heer Boe lens verdachtmakingen en beangstigin gen voor de ouders zijn. Wat voor idee heeft deze „djjkzwemmer" van de taak der ouders? Wij zullen het hierbij laten. Tegen wan begrippen als waarvan deze inzender blijk geeft, en tegen verkeerd lezen, waar aan zich de heer Verfailie schuldig maakt, is het hopeloos vechten. Redactie Held. Crt. „De complimenten van Mevrouw Met- huröt, mijnheer, en of U eens onmiddel lijk in haar hut zou willen komen?" Het was de Canadeesche meid van Mevrouw Methurst die zoo sprak, Ik haastte mij haar te volgen. In de hut van Mevrouw Methurst gekomen, zag ik al dadelijk, dat er iets gebeurd was wat haar 6chrik kon aanjagen. Op den vloer en zelfs op het bed lag de inhoud uitgespreid van koffers en handtasschen. Te midden van die verwarring stond Mevrouw; zij zag er angstig en opge wonden uit. „Het is vreemd mijnheer Morse", sprak ze terwijl zij met de hand op een juweel kistje wees, dat leeg op den grond lag. „Mijn diamanten sieraden zijn verdwenen". „Hoe kan dat gebeurd zijn", vroeg ik ontsteld. „Ik. zou het U onmogelijk kunnen zeg gen. Vanmiddag aan tafel vertelde ik aan Mevrouw Lationer, dat ik zulk eene mooie diamanten broche bij mij had. Zij drukte den wensch uit die te zien. Toen het diner was afgeloopen begaf ik mij hierheen, nam de broche en liet de ju- weelen in het kistje in de hut liggen, en toen ik terugkwam was het ledig". „Hoelang zijt ge afwezig geweest?" „Stellig niet langer dan een uur". „Weet ge zeker, dat de sleutel van Uw hut gedurende al dien tijd in Uw bezit was." „Stellig. Zoolang ik.in de salon was, is hij geen oogenblik uit mijn hand ge weest". Ik onderzochf nauwkeurig het slot, maar er waren volstrekt geen sporen te ontdekken, dat het geforceerd zou zijn, waarna ik mij verwijderde. Ik had juist de bovenste tree van den salontrap bereikt, toen ik iemand achter mij hoorde aankomen, die twee of-drie treden tege lijk deed. Ik draaide mij om en zag Meneer Car ter, die al verscheidene malen de reis met ons had heen en terug gemaakt. „Luister eens mijnheer Morse", sprak hij, terwijl hij mij vertrouwelijk bij den arm vatte, „gij hebt dezen keer al bij zonder vreemde gasten aan boord. De een of ander is er van door gegaan met mijn zilveren sigarettenkoker, een paar ringen en een gouden „Legmij duidelijkuit wat er gebeurd is". „Maar waarde heer, hoe kan ik dat? Ik weet er net evenveel van als U. Ge moet weten, dat ik na afloop van het diner naar mijn hut ging en ik herinner mij, dat ik mijn sigarettenkoker, ringen en gouden horlogeketting op een plank wierp. Toen ontdeed ik mij van mijn jas, en begaf mij te bed. Toen ik vijf minu ten geleden wakker werd, bemerkte ik, dat al mijn kostbaarheden verdwenen waren. Ik vond dat de zaak hoe langer hoe ernstiger begon te worden en ik verloor dus geen tijd om mij naar den kapitein te begeven en hem op de hoogte der zaken te brengen. Hij begreep er even min iets van als ik. 't Eerste wat hij den volgenden dag deed, was een boodschap naar mevrouw Methuj^t zenden om haar te verzoeken een privó onderhoud met hem te hebben in zijn hut op het dek. Hij verzocht mij ook tegenwoordig te zijn. Wij vroegen de dame nog alle bij zonderheden, maar hare antwoorden kon den geen licht in de zaak brengen. Toevallig hadden wij een Braziliaan, de Castro aan boord, wiens handelingen mij gedurende de geheele reis zeer ge heimzinnig hadden toegeschenen. Op zekeren middag na afloop van het diner werd mij de tijding gebracht, dat drie andere hutten op dezelfde geheim zinnige wijze waren bestolen. Horloges, kostbaarheden en geld, alles was verdwenen, hoewel de passagiers verklaarden, dat zij de deur achter zich gesloten hadden. Toen deze tijding mij bereikte, stond ik toevallig in mijn kan toortje op het dek. Ik had een twintigtal goudstukken in de hand, die ik juist in ruil genomen had voor Amerikaansch geld. Ik borg - het geld niet dadelijk weg, maar liet het op mijn lessenaar liggen; vervolgens draaide ik het licht uit en spoedde mij om weg te komep. Na verloop van een uur begaf ik mij weder naar mijn kantoortje, ontsloot de deur, draaide de knop van 't electriöche licht aan en strekte werktuigelijk mijn hand uit naar de goudstukken op den lessenaar. Mijn hand bevond zich evenwel op een ledige plaats, mijn stapeltje goudstukken was verdwenen. Ik keek de hut eens rond. In den loop van mijn overpeinzingen bleef mijn oog rusten op de patrijspoort, die wagenwijd openstond, daar het bijzonder warm was. Ik bekeek de onnoozele. patrijspoort met een blik alsof ik Sherlock Holmes in eigen persoon was. Ik ging naar bui ten en stak mijn arm door de opening, maar mijn hand bleef nog wel een meter ruim van den lessenaar verwijderd. Toch was het mijn stellige overtuiging dat dit de eenige weg was, waarlans de dief het geld kon gestolen hebben, en ik besloot eens de proef te nemen. Ik spoedde mij naar het salon en begaf mij regelrecht naar een jong Amerikaansch heer, van wien ik wist, dat hij heel veel kostbaar heden in zijn hut had eu er niet veel zorg voor droeg om ze behoorlijk op te bergen Laat geen verwondering blykon", fluis terde ik hem toe, terwijl ik naar de andere personen in het salon keek, „maar mag ik U vragen of uw hut gesloten is „Ja dat is zoo. „En de patrijspoort, is die open? „Ja stellig, ik houd er niet van dat het er 's nachts zoo warm is." „Geef mij dan als 't U blieft, uw sleutel, Ik zou een kleine proef willen nemen." Hij nam dadelijk genoegen met mijn voorstel. Ik ging naar beneden en sloot mij op in zijn hut; ik hurkte neer op den grond, zoodat men mij niet kon zien en ik'voortdurend de patrijspoort in 't oog kon houden. Ik bleef in die mtjeilijke houding, totdat al mijn ledematen mij pijn gingen doen. Plotseling terwijl ik naar de patrijspoort keek, werd mijn bloed koud en kon ik met moeite een kreet onderdrukken. In het schemerlicht zag ik een langen dunnen harigen arm door de opening komen, 't Volgende oogenblik had zich een kleine zwarte hand meester gemaakt van een lederen étui, dat dicht bij 't raam lag en zich in allerijl er mede verwijderd. Ik stond snel op en begaf mij naar het tusschendek. Daar juist op de plaats waar ik oordeelde dat z(j gelegen moest zijn, bevond ik mij vlak voor den Braziliaan de Ohstro, r^kleed in een langen jas met een ploten kraag. Hij keek mij verwonderd aan, terwijl ik hem beschouwde met een blik die niet erg welwillend was. Plotseling kwam een gelukkige gedachte bij mij op. Ik keerde mij om en sprong de salontrap af, terwijl ik bijna tegen den hofméester aanrolde. „Geef mij een hand vol noten gauwl" riep ik uit. Toen hij mij ze gebracht had, spoedde ik mij naar 't dek terug. De Braziliaan had zich in diep tusschentijd naar het achterschip begeven. Ik naderde hem, ging loen vlak voor hem staan en begon kalm de noten te pellen. Al heel spoedig zag ik een slip van zijn lange jas op zijde duwen en een paar kleine schitterende oogen op mij gericht. Dat was mij voldoende. Mijn vermoeden was dus juist. Ik wierp de rest der noten in Éee, en recht op de de Castro afgaande, zeide ik: „Ik moet U verzoeken, mij dadelijk naar de hut van den kapitein te volgen. „Wal beieekentdat vroeg iiy achteruit schuivende. Ik was besloten mij niet voor den gek te laten houden en zonder zijn vraag te beantwoorden, pakte ik hem bij de schou ders. Op het oogenblik dat mijn hand hem aanraakte hoorde ik een vreeselijk gebrom onder zijn jas; Zy week ter zyde en er schoot een aap te voorschyn. Het dier vloog my met tanden en nagels te ïyf, en bovendien zag ik fn de hand van den Braziliaan een mes glinsteren. Maar voor hy dit kon gebruiken, had ik hem vlak tusschen de oogen een vuistslag gegeven, zoodat hy languit op het dek rolde. De hofmeester kwam aan snellen en met zyn behulp werd de schurk naar de hut van den kapitein gebracht, Toen wy een onderzoek instelden, von den wy de diamanten van Mevrouw Met hurst, den sigarettenkoker, de ringen enz. van Mynheer Carter in zyn bezit, benevens een groot aantal andere voorwerpen van waarde. In zyn hut vonden wy 'n kist, van gaten voorzien, waarschynlyk bestemd voor verblyfplaats van den aap, die al even bedreven in het stelen scheen te zyn als zyn meester. Au fond was het gegeven heel eenvou dig: beklaagde had een verboden verkoop gesloten. Maar die verkoop had tot voor werpeen vrouw, in casu beklaogde's wetteige echtgenoot». Het is dus begry- pely'k, dat uit alle hoeken der stad de men- sohen kwamen aanloopen om een paatsje te veroveren op de publieke tribune. En er worden op zoo'n Engelsohe tri bune nog al wat toeschouwers geherbergd: vooral ook ou^tón van dagen, want in plaats dat men er tot in den hemel (moet klimimen (O Lange Leidschedwarsstraatl), zit men Jiier op den beganen grond, zoo maar tegenover „his Lordship". Zoo was dan in de rechtzaal te Leeds geen plaatsje onbezet, oen de zaak tegen inechanicien Allan aan de orde zou komen. De man bad zich schuldig gemaakt aan verkoop van zyn vrouw, hetgeen in Enge land grond oplevert voor een strafactie. Muisstil is bet als beklaagde het woord gaat nemen: „Laat ik 't maar rondweg bekennen, Mylord, ik wou al lang van haar af. We waren niet gelukkig samen. Zij wilde niet scheiden, en toen nu toevallig nummer djiie in het spel kwam en deze iny een ver- leidelyke som 'bood (500 hel) ik, arm als ik op dat oogenblik was, gretig dit aan bod aangenomen. Myn vrouw had er niets op tegen, en ik zag allerminst :in, dat ik met d enverkoop een strafbare handeling beging." De eenvoudige verklaring van beklaag de mist bare uitwerking niet. Een 'hevig gemompel weerklinkt, 't Is als splitst de luisterende gemeente zich in twee elkaar bevechtende legioeenen, waarvan de één onverbiddeiyk in gedachten' veroordee- lend, vonnist en de ander, meer zielkun dig te werk gaande (misschien uit eigen ervaring puttend I), verzachtende omstan digheden te 'berde brengt. Dan wordt 't nog stiller dan te voren: de verdediger, uiteraard beschermheer varn het tweede legioen, neemt 'het woord tot het houden van zyn pleidooi. l'Jeiter wil al dadeiyk toegeven, dat de daad van beklaagde als een delict aandoet. Z. i. komt men er echter toe, de toedracht i der zaak heel anders te beschouwen, wan neer men deze van psychologisch zoowel als historisch standpunt uit beziet. Niet alleen beklaagde ook zijne echtgenoot» heeft voor don rechter erkend, dat hun beider huwelyk van den aanvang af verre van gelukkig is geweest en dat bedden geen onderen wensch koesterden dan zoo spoedig mogelijk van elkaar of te koanen. Alleen daarom wilde rnra Allan' ln de scheiding niet toestemmen, omdat zy geen kans zag, haar eigen brood1 te verdienen. En toen op zekeren dag de rlechanicien werkloos werd, was het leven der 'bedden geheel ondragelijk. Dan komt huipt op dagen in den persoon van koopman PhL lipps. De driehoekfiguur is voltooid: die sympathie tusschen imrs. Allan en Philipps is wederkeerig. Zelfs zal Philipps met haar in den echt treden. Om den meohancien de mogelykheid te openen, zich een be staan te scheppen, schenkt Philipps, die er warmpjes by zit, hem 600 waartegen over Allan zich verplicht, geen poging te zullen wagen, zijne vrouw weer te zien. Een deel van dlezo 600 zou dan kunnen dienen ter bestryding van de echtsohei- dingskosten. „Bekyken wy thans den juildischen kant van de zaak. Velen zullen verrast op- kykion als ze hooren, dat nog vóór honderd jaar een echtgenoot in Engeland zyn vrouw kon verkoopen, zonder te moeten vroegen, met het gerecht n aanraking te komen. „Onder die boerenbevolking was het nog in 1801 gebruikeiyk, vrouwen te verkoo pen. De eenheidsprijs was.sixpenoel Eén der laatste gevallen was dat van een landbouwer uit Derby, die zyn vrouw voor elf Shilling verkocht. Ook dat van een vleeschhouwer ln Hereford, die wegens dien slechten gang van zaken zyn gezin niet langer kon ondrhouden: hij vrkooht zyn wederhelft voor 24 shilling aan een kooplustigen schoenlapper. Er bestond echter reeds in dien tijd een wettelijke be paling, die verbood een vrouw tweemaal te verkoopen. Eerst in 1805 werd de vrou wenhandel in Engeland geheel afgeschaft. Met belangstelling hoorde de rechter deze historische mededeelingen van be- klaagde's verdediger aan. Maar het von nis bracht diens veroordeeling tot een ge- vangenisteraf van negentien maanden. Te veel? (HM.) koor)6. Tweede deel van do rode van spreker. 7.Concert D-dur, Mozart (viool en piano). 6a. Schon Roemarin, Krelaler. b. lie/besfreud. Kietel er (vlooi en piano). Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het ladiofcwartet en eolisten (sopraan, bariton, plano). 1.20—2.20 Tijdsein, graanofoonmuaiek. 4.20 Lezing: Fanny Buraey and Evelina. 4.86 Muziek. 5.85 Klnderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.56 LandbouwbuiJetin. 7,2Q Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Soa mysteries. 7.45 Pianocomposities van Back. 8.00 Lezing: A. F renet family at the eoaside. 8.20 Concert door het IViotor Olof sextet. 8. Logon, bariton. 0.20 Vroolijk concert, door de Roostere en L. Anderson. 9.50 Weerber., nieuwe en' lezing: La Fontadne. 10.25 Vioolcon cert door Albert Sammons. 10.60—12.20 Dans muziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.60 Concert Luoion Paria (plano, viool, cello). 6.05 Concert. 8.50 doneert. Königswtisterhausen, 1300 M, 8.60 Deolnmotie uit de werken van IMen- cron door E. Pröckel. 0.20 Muziek van de laat ste 25 jaar, A. Bruinier, viool j J. A. Bruinier, cello; F. S. Bruinier, plano. De Weintrauba synoopaters. 10.50—1220 Dansmuziek. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 6.20 Kindermatiniée. 8.20 Concert. 0.80 Dans muziek door de Bird'e jazzband. Mtlnster, 410 M. 1.852.50 Concert. 8.50 Kinderuurtje. 4.85 Voordrachten in plat Duitech. 6.20 Jozef Strans-feest. 6.00, 6.80 en 7.80 Lezingen. 8.20 Spaansche les. 9.06 Bruiloftsmuziek. 10.50 11.20 Lezing: Das Geheimnle der Cheopspyra- mlde. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Nsd. Oost-lndlë. Verzendlngs- weg. Men zou eerder zeggen, dat de feiten de zaak in ongunstig daglicht stelen. Immers het geld had louter voor de echt scheiding aangewend kunnen worden, waarna de vrouw uit vryen wil en dus niet door verkoop, tot den ander ware geko men. Of vreesde rnrs. Allan, dat Philipps haar, eenmaal gescheiden, in den steek zou laten? WOENSDAG 21 JDLL Hilversum H.D.O., 1050 M. 12.00 Politiobor. 5.007.00 .Vooravondconcort door het HDjO.-orkest. 7.00 Politieber. 7.10— 7.45 Lozing: Hot zwermen der bijen in verband mot het ongunstige voorjaar, door den heer Jl de Moza van den bijenstand Mellono, Santpoort. 7.45 en 10.00 Perebor. 8.15 Kurhaue-uitzendlng. Solistenconoert o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. Solist: Josef Wolfsthal viool. 1 Hfindel-Reger: Oonoerto groBeo no. 1 B-dur op. 8 (Allegro- Grave-Moderato) 2. SvendsenZorahayda Le gende. 8 Mouseorgeky: Une muit sur le Mont- chauve. Fantasie voor orkest. Pauze. 4 Moz&rt: Ouverture Zauberflöte. 5 Mozart: Vioolcon cert A-dux. (allegro aparto-Adagio-Tempi dd menuetto) (J. Wolfahal. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Hot radiokwartel; on solisten (contra alt-tenor-viool). 120220 Muziek van restaurant Frascaitl. 4.20 Causerie: Out of dioore. 4.35 Orkest-concert. 5.85 Kimderuurtjo. 6.20 Lichte muziek. 720 Tijdsein ln Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Pianocomposities ivam Bach. 8.00 Muziek. 8.20 Toscaansohe liedjes met guitaarbegel. De Londoni dansband. 8.50 Concert. Pier revols of 1926, van het Pier Pa viljoen Eastboume. Orkest en solisten. 0.50 Weerber., nieuwjs. 10.25 Walsen door de Lon den dansband. 10.40 „The long day olosea", oonoert. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Oonoert door het orkest Gaylmo. 6.05 Concert. 8.50 Galaoonoert Königswtisterhausen, 1300 M. 8.50 Knut Hamsun-avond. Voorlezing uit zijn werken. 9.50 lm Walde, 6ymphonie voor groot orkest op. 163 no. 8. Raif. Daarna nleuwaber. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 8.85 Concert. Werken v. Belgische compo nisten. 920 Militaire marsdhon. Münster, 410 M. 1.35—2.50 Concert. 4.20 Sprookjeewertellon. 5.506.20 Lezingen. 7.008.00 Werken v. Mo zart. 8.20 Lezing. 8.501020 Rudyardi Kipling- avond. 10.20 Zitherconoert. 11.05 Carabet. Hilversum H.D.O., 1050 M. 12.00 Politiolber. 3.804.30 Uurtje voor wee»- en ziekenhuizen door inevr. Ant. v. Dijk. 6.00— 7.25 Vooravondooncert door het H.DX).-orkest. Lea FuLdauer-coloratuur soubrette. 7.30—8.00 Orgelconcert in do St. Bavokerk te Haarlem. Organist: Georg Robert. 8.00 en 10.00 Persbor. 8.10 'Christel. Radiover. Hr. Slegfr. B&hlor, viool, Mej. Truu» Rieuwerts, piano, met haar kinderkoor klasje ult'Bussum. lezing door Dr. J. Veldkamp, over: De Emgelechen en wij. la. Mienuet, Handel, b. Gavotte Rameau. c. Menuet, Mozart (viool on piano)2a. Bal, hal, je moet de lucht in, H. v. Tusschenbroek. b. Gouiddochtertje, H. v. Tusschenbroek. c. Prins verbeeld inga tooverboot, H. v. Tusschenbroek. d. Het Hagedisje, G. v. Vladeracken. e. Ouwe Holle boom, H. v. Tusschenbroek (kinderkoor). 8. Eerste deel van de rede van spreker. 4. So nate E-moll, Mozart (viool en piano). 5a. Blauw Bloempje, H'. v. Tusschenbroek. b. Ook voor mij, H. v. Tusschenbroek. cf. Wie krab belt daar?, Kor Kuiler, d. Muizepret gestoord, Kuiler, e. De krekel en de mier, H. v. Tus schenbroek. f. Panmantje, C. v. Rennes (kinder Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua (ld. nazending) (id. 2e na zending via Marseüle (id. nazending) ld. 2e nazend, per luchtpost Amsterdam— Parys Datum der ter post bezorging. 2 en 16 Aug. 27 Juli, 27 Juli 28 28 3 en 17 Aug. 31 Juli 21 Tydstip der laatste bus- liohtlng a. h. Postkantoor. 6.80 'sav. 6.80 'sav. 8.— 'sav. 9.'sm. 6.80 'sav. 8 'sav. 8.— 'sav. .6.30 's av. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname Per zeepost via Amsterdam 11 Ang. Per mail via Amsterdam (Colonlyn) I* 29 Juli. Per mail via St. Nazaire 6 30 'sav. 6.30 'sav. 6.30 's av. 3 en 31 Ang. NaarSab a, St. Eu stat i as en St. Martin Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland 29 Juli 6.30 'sav. Eiken Vrydag. 5.—'sm. Naar Aruba, Bonaire an Cura^ao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) 29 Juli 6.30'sav. De per zeepost te verzenden stukken zyn te voorzien van de aanwyzing .zeepost." Uitsluitend gewone en aangeteekende brieven en briefkaarten. De K XTTL De commandant van Hr. Ma. K XIII heeft over het traject Lae PalmasCuracao de vol gende bijzonderheden aan het departement van marine geseind: De weersgesteldheid: Weinig bemerkt van NoonbÖopt Passaat, waarschijnlijk omdat koers wat Noordelijk ligt. Toestand zee zoodanig, dat nu en dan voor luik geopend kon zijn, terwijl de vóórwenti- latiekoker voortdurend op kon. zijn. Bonaire werd gepasseerd en over de reede Kralendijk (Westkust van 'Bonaire) gevaren. Voornemen 'bestaat, na vertrek uit Ourucao over de reede van Aruba te loopen. Geest aan boord zeer prettig; medegenomen voeding voldoet uitstekend; geen zieken; be manning voorbeeldig. Er werden eliiigorwaamemingon verricht met 'belangrijke resultaten. Hr. Me. oofoningskador, te 19 dezer te Drom- theiim aangekomen. Scheepshol voor do „Snmatra". Gisteren is aan boord van Hr. Ma kruiser „Sumatra" door „Onize Vloot" een scheepshol voor den kruiser aangeboden. De heer W. van Bemmelen heeft daarbij na mens de voreeniging, hartelijke woorden ge sproken. D© commandant, kapitoin-ter-zeo jhr. Schorer, dankte voor het (geschenk. Ben matroos deed daarna de 'bel twaalf slagen geven, het signaal, dat wordt gegeven 'bij de jaarwisseling. Een aantal leden van het hoofdbestuur en van het bestuur der afdeeling Amsterdam van „Onze Vloot" woonde de plechtigheid' bij. In de volgende maand zullen 10 onderoffi cieren der zeemacht per particulieren gelegen held naar <Ooet-Indië vertrekken, met bestem ming voer den dienst aldaar. IBij Kon. be&lult zijn benoemd tot ingenieur der marine de beeren O. J. de Jonge en P. H. de Groot. Kapitein-luitenant ter zee A. van Hengel zal tegen het einde dezer maand tijdelijk worden belast met de leiding van' de werkzaamheden van de afdeeling personeel van het departement van marine, tijdens het as. verlof van dien tegenwoordigen chef der afdeeling personeel, kapitein ter zee Telders, die gelijk onlang* te gesneld, eerlang den zeedienst Verlaat. Luitenant ter zee le klasse P. Post Uiter- weer, thans werkzaam bij .den marinestaf aan "■'i. het departement van marine, zal tegen 1 No vember gedetacheerd worden bij de Hoogore Marino Krijgsschool, met de bedoeling te zijnor tijd, ter vervanging van luitenen); ter zee le kl. Holfrich, als leeaar aan die school op te tre den. 2 Augustus schipper F. A. Prins van Wschip W.ooTd naar Wschip Vllselngen. 2 Aug. schipper W. A. Wahlera van W-echlp W.oord naar van Bpeljk. 2 Aug. Torpt.majoor J. v. d. Kweet van v. Speijk naar O.z eed .kazerne. 2 Aug. Bootsman O. Smolders van W.»chlp W.oord naar Mar.jachtolub. 6 Aug. Bergt, macht. J. G. F. Vos van v. Speijk naar O.zeod.kazerno. 6 Aug. eergt. mocht. J. Dolleman van v. fipedjk naar W.schip Vtesingeu. OOST-INDEEL Overgeplaatstvan Hr. Ma. K VII naar Hr. Ma. K IX de lult. tor zee der le kl. A. S. Hnke; van Br. Mis. K IX naar Hr. Me. K VII de luit tor zee dier le kl. D. O. M. Heiterachy; van het station Oudorzeebooten naar Ilr.Ms. K VII dierluit ter zee der 2e kl. jhr. T. M. van SuchtoLon van de Haore; van Hr. Ma. K VII naar Hr. hls. K III de luit ter zee der 2e kl. jhr. W. Boreel. Belast: met die conservatie der opgelegde onderzeebooten, de luit ter zee der le kl. G. E. V. L Beekman. Belast met het bevel over Hr. Ms. K XI die luit ter zeo der 2e kl. W. F. H. Boeker. Vergund: om" naar Ned. terug te keeren aan den luit ter zee dier le kl. Jl O. Camelia; den Luit. ter zee der le kl. O. Hellingman. Bevorderingen. Met Ingang van 15 Jlull aangesteld tot dlenstpl. korporaal bij het reg. kuot-art. de dieuatpl. 19261: A. A. Cornielje, van Sdhijm- dal, lil Zeeman, H. Le Mair, G. C. N. van Voorn, J. J. van Dooien, H. van Gateen, L. Silvte, j. G. Peters, H. Snoek, J. Vreugden- hll en J. F. Linden. Herhalingsoefeningen. Op 19 Jüll ie voor den duur van 28 dagen •bij de onbereden art. een ploeg onder-officie ren dor Lichting 1928 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Oefeningen reserve-officieren en -onderofficieren. Bij het-reg. kust-art. te Heldler zijn voor oefeningen onder de wapenen; ln het tijdvak 19 i.IhiLi7 Aug. de vaandrig J. H. Vermeulen, S. Elte, de roa. Berg.-wij. adm. H. A. Ham en de res. eerg. J. F. H. Kiene; in het tijdvak 19 Juli11 Aug. res. 2e luit. F. Biachoff, P. Groenveld en Ch. J. B. Du Croo; ln het tijdvak 19 Juli—28 Aug. res. lo luit. J'. P. Damine en voandrlg L- W. Nleland. STOOM VAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Boeton, u., 16 (Juli v. Singapore. Johan de WHtt, u., 18 Juli v. Colombo. Kannbangan, t., pas». 10 Juli Queesant. Kaaimoen, t, 17 Juli te Belawan. Prinses Juliana, t, 16 Juli v. Singapore. Riouw, t, 16 Juli v. Marset 11e. Slngkep, u., 18 JuN te Gravescud. Rondo, 17 Juli v. 'Batavia n. A'dam. Sumatra, u., 17 Juli te Port Said. Koningin der Nederlanden, u., 16 Juli v. Genua. Prins der Nederlanden, t., paee. 16 Juli Periin. Grotius, 19 Juli v. Batavia te A'dam. V Kon. Ned. Stb. Mij.—Kon. West-Ind. Maildienst Ariadne, v. R'dam n. Pasagos. Adonis, R'dam n. Srnyrna, pass: 19 Juli Gibral tar. Aurora, 17 Juli v. Alexandriö te Momphou Bay. Amsterdam, 17 Juli v. Ouracao n. R'daaa. Aree, u., 16 Jlull v. Guayaquil. Alkmaar, Hamburg n. Antwerpen, pass. 18 Juli Vlisslngen. Almelo, 16 Juli v. Callao n. Tambo de Mo ra. Bennekom, 16 Juli v. Valporaiao n. Balboa. Breda, 17 Juli v. R'dam te Hamburg. Berenloo, 17 Juli v. Gibraltar n. Oran. Calypso, 18 Juli v. Moasina to Palormo. Ceros, 18 Jluli v. Calamata n. Algiers. Carno, 16 Juli v. New York n. La Guayra. Glio, u., 17 Juli te Madera. Erato, 19 Jlull v. A'dam te Ham burg. Buterpe, 20 Juli v. Passages te A'diain. Hebe, 17 Juli v. Fiume n. Barl. H'ector, 15 Jlull, v. Curaeao n. Santa Marta. Irene, 17 Jlull v. A'dam te R'dam. Iris, 18 Juli v. Hamburg te A'dam. Luna, 16 Juli v. New York n. Cap Haitien. Minerva, 17 Juli v. Smyrna n. Constantinopel. Moropo, Algiers n. Lissabon, pass. 18 Juli Gi braltar. Nor cue, A'dam n. Kopenhagen, 18 Juli v. Hol- tenau. Nero, 17 Juli v. Danzlg n A'baxc. Oranje Nassau, 15 Juli v. Curaeao n. Puerto Calbello. Perseus, 18 Juli v. Kopenhagen te A'dam. Pluto, 17 Juli v. Baroelona te Tarragona. Prins der Nederlanden, u., 17 Juli te Curaooo. Pollux, 17 Juli v. Hambuig te A'dam. Rhea, u., paes. 19 Juli Scilly. Saturous, u., 18 Juli v. Niton. Stuijvesont, u., 17 Juli v. Dover n. Barbados. Theeeus, A'dam n. Stettin, 19 Juli v. Holtenau. Venua, 16 Juli v. R'dam n. Vigo. Van Renssolaer, 18 Juli v. A'dam te Hamburg. Kon. Paketvaartmaatschappij. Van Gloon, 16 Jhili v. Belawan n. Penang. Sigil, 17 Juli v. Belawan n. Rangoon. Speelman, R'dam'n. Batavia, 18 Juli v. Suez. Kon. Hollandsche Lloyd. Miaaaland, t., pas». 19 Juli Quesoant. Oranla, t., 16 Juli v. Bahla. Waterland, t., 15 Juli v. Montevideo. Gelrla, 17 Juli v. 'Buen. Ayree te A'dam. Waaldijk, 18 Juli v. Hamburg te A'dam. Zaanland, 18 Juli !v. Buenos Ayree, l.v. Lon den, te A'dam. Zeeland ia, t, pass. 18 Juli Femando Noronha. Haleyon Lijn. Agtnetaffexk, v. Oephalovia n. RMam, 18 JHül Sagres gep. Jlonge Jacobus, Valencla n. Londen-R'dain, pass. 19 Juli Queesant. Holland—Afrika Lijn, Heemskerk, t„ pass. 19 Juli Gibraltar. Jagersfontein, u„ paee. 17 Juli Perim. Klipfontein, u., 17 Juli te Algoabaai. Rand fontein, 16 Juli v. R'dam te Hamburg. Meliskerk, 16 Juli v. R'dam n. O.-Afrika.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7