«KEU NIEMËMER'S NIEMEIJER'S NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA C. VAN TRIET, Engelsche Regenjassen Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6211 ZATERDAG 24 JULI 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorefcenime No. 16066. FRANKRIJK. De mintoterieele crsils. Ontevredenheid. De oorrespondent van de N. R, Ort te Parijs meldt: Woensdag is het volk van Parijs ein delijk tegen de parlementaire misbruiken in opstand gekomen en heeft een betoo ging gehouden voor het Kamergebouw tijdens de vergadering en vooral na den val van het ministerie. Een dichte menigte zong als één man de Marseillaise. Volgens communistische lezing waren het alleen fascisten. Dit is onzin. De be- toogers behoorden tot geen bepaalde par tij. Wel uitten allen hun ontevredenheid over de manieren, waarop de opvolgende kabinetten tot nu toe de crisis van den frank wilden oplossen. De Kamerleden, die zich vertoonden bij den muur, die den tuin van het Bourbonpaleis van de straat scheidt, werden uitgescholden en aldoor werd op maat gezongen „weg met Her riot, Kamerontbinding", en zoo voort Tel kens gierde gefluit los en vijandige kreten begroetten ook de autocars met touristen. De joelende drommen, die de stad introk ken, op weg naar het Elysée-paleis, wer den voor de groote koffiehuizen toege juicht, evenals enkele Kamerleden, gelijk Maginot De buurt van het Elysée was in staat van beleg. Niemand mocht voorbij wat niet belette dat Herriot in zijn auto opnieuw werd uitgejouwd. Opmerkelijker dan deze volksreactie zijn echter de adressen, over het hoofd van het kabinet heen tot den president van de Republiek gericht door vele Kamerleden en bonden van oud-strijders en vermink ten, ter aanbeveling van een kabinet van nationale eendracht en van breken met de gewoonte volgens welke ieder ministerie een bepaalde partij vertegenwoordigt. Poincaré wil een nationaal ministerie vormen. Volgens de Echo de Paris wil hij zelf de financieele portefeuille nemen. De Volonté, die Herriot hevig aanvalt wegens diens stoot tegen het minister-Briand- Caillaux, wil van Poincaré evenmin iets weten. Links verwijt Herriot algemeen den weg voor Poincaré gebaand te heb ben. Het kartel is nu ais regeermacht van de baan. Men zegt, dat Poincaré slechts zes medewerkers wenscht, onder wie Barthou, Chaumet, Bonoour en een der Sarrauts. Van deze combinatie verwacht men neil voor den frank. Woensdag liep het pond in de verwachting van den val van Her riot al meer dan 20 punten terug. Het op- treden van De Monzie, Woensdag in de Kamer, wordt algemeen geprezen. Maar hij verdedigde een hopelooze zaak. Het ministerie werd eigenlijk niet verslagen, maar zakte ineen. Alleen de socialisten, de meerderheid der radicalen en socialisti sche republikeinen steunden het. péret tot voorzitter der Kamer gekozen, piéret la tot voorzitter der Kamer ge kozen imet 227 stetmimen' tegen 215 op Bouisson. De verkiezing van Péret tot voorzitter Ingezonden Mededeeling. dhr Kalmeer voltooit de nederlaag van Her riot en met hem van het linksche blok, daar Péret, die tot 1924 voorzatter dier Ka mer was, in dat jaar bij de verkiezingen de nederlaag leed tegelijk met Poincaré en Millerand. De bekendmaking van den uitslag dier stemming, die ten gunste van Péret was uitgevallen, gaf aanleiding tot hartstodhr telijke betoogingen in de Kamer, want alle Kamerleden begrepen de politieke betee- kenis dezer verkiezing. Voorts was ook de houding van dé beurs, die den franc aanzienlijk deed stij gen na den val van Herriot een oorzaak van de politieke ontspanning, die imen op het pogenblik waarneemt en die, naar men hoopt, Poincaré zal veroorloven zijn besprekingen met succes te beëindigen. ENGELAND. Beambten van dé zeemansvakvereenlglng ontslagen. Een naspel van de algemeene staking- Het bestuur van de Nationale Unie van Zeelieden en Stokers heeft besloten acht tien betaalde beambten van de afdeelingen Liverpool en Bootle te ontslaan, omdat zij bij de algemeene staking den leden van hun afdeelingen gelast hadden het werk neer te leggen, in strijd met de statuten van de vakvereeniging en de instructies van het nationaal bestuur. Al deze beambten die reeds geschorst waren, waren secretarissen en gedelegeerden van de twee afdeelingen. Zij verdedigden zich met aan te voeren dat zij, ten gevolge van plaatselijke verbittering tijdens de algemeene staking, slachtoffers waren geweest van de omstandigheden en hun politieke sympathieën de overhand hadden laten krijgen op hun trouw aan de vak vereeniging. De kosten van het conflict bij de mijnen. 1487i mi lil oen direct verlies. De liberale afgevaardigde Runciman heeft gisteren in het Lagerhuis de vol gende becijfering gegeven van de ver liezen, die het conflict bij de mijnen sedert Mei het land berokkend heeft: tenge volge van de algemeene staking 30 millioen; als gevolgen van den stilstand in de mijnenverlies voor den buiten- landschen handel 63'/a millioen, voor den binnenlandscheh handel 20 millioen, aan loonen 35 millioen, tezamen 1487a milioen. Hierbij zijn de indirect geleden verliezen, zooals die tengevolge van de verlamming van scheepvaart, buiten be schouwing gelaten. DUITSCHLAND. De dubbelganger van Haas is ook reeds gevondéni. Het is een directeur van een verzekeringsmaatschappij,! die Schroeder te Rothersleben heeft bezocht en die daar ook door eenige vrouwen ia gezien. De man 'lijkt inderdaad sprekend op Haas en is het dus best te begrijpen, dat de vrou wen, die met Haas geconfronteerd zijn, uitdrukkelijk verklaard hebben hem in de woning van Schroeder te hebben ontmoet. Wat het referendum de socialisten gekost heeft Men meldt uit Berlijn aan de NJLCrt.: Het bestuur van de sociaal-démocrati- sche partijs deelt mede voor de actie van het referendum van 20 Juni jj. in het geheel 2-042.055.91 mark te hebben uitge geven. Er zijn 727, millioen circulaires verspreid, 81/, millioen biljetten werden aangeplakt, 6 mililioon brochures rondge deeld. De partij' heeft 82.920 openbare vergaderingen belegd. LUXEMBURG. Financieele dictatuur- De voormalige prem'er, Reuter, werd tot voorzitter der Kamer gekozen. [Minister-president Bech zeide in zijn regeeringsverklaring, dat dé taak der re geering wordt voorgeschreven door de moeilijkheden van het huidige oogenblik door de crisis van den Belgischen franc. Onder de heorschende omstandigheden kan de regeertng1 niet anders deen dan haar toevlucht nemen tot dictatoriale be voegdheden, doch zij ztd er met mate en voorzichtigheid gebruik van maken. FEUILLETON. 14) Üit het Engelsoh van GARDNER HUNTENG. „Hal ia langen tijd ziek geweest met zeer ernstige symptomen," zei Barnaby. „Iedereen weet dat. Hij is een vijand van Raln en zijn laatste ziekte-aanval is ver oorzaakt door zijn heftig optreden tegen dezen man. De menschen zouden niet zoo maar ©en misdaad toeschrijven aan een jongen als Hal Maar zij zouden niet ver baasd zijn als zijn geest was geschokt Er n°g geen spoor van bewijs oan Hals verklaring te steunen omtrent datgene wat Gtarence Salver gisteren hierheen bracht, en Soancey hij is de slimste van de J^ee ia glad genoeg om ©ogenblikke lijk de 'aanklacht van krankzinnigheid nog waarschijnlijker te maken, déor te verklaren dat Salver hun agent was en dat zij volkomen op de hoogte waren van zijn boodschap hierheen. Salver kan zelve nooit unieer 'getuigenis afleggen. Het meisje wier naam door Balns samenzwering in verband was gebracht met dien van Feno len, is verdwenen en eveneens de ge bochelde, die Hal Salvers 'boodschap heeft gebracht. Wij kunnen hen niet vinden." „Het Is duivels slim bedacht," zei King. „Dat ls het zeker," zei de Rechtsgeleerde. „Maar het ergste van alles is," zei King, „dat de uitwerking op Hal zelf noodlottig kan fldjn." De zaak Schroèder heeft nu weer zijn vroegere verklaringen herroepen en een geheel nieuwe lezing van dé zaak gegeven, vol gens welke het Tgjeoho-Slowaksdhe con sulaat te Maagdenburg in de zaak zou zijn betrokken. Terwijl wij: daar zaten; kwam de sheriff, mijn vriend van den vorigen dag, het huis binnen met het bevel dat ik hem moest volgen om te antwoorden op de aanklacht, die tegen mij was ingediend. Ik was blij met de komst van den man der wet. Het zou mij een kans geveni weer eens tegenover Bain te staan en er waren weinig dingen, idie mij aangenamer wa ren. Ik had den vorigen dag geen bepaalde aanklacht tegen hem ingediend, maar ik zou het nu doen. Zoowel King als Barnaby waren ver rast door Balns optreden, maar Barna by schelde dadelijk eeni advocaat op, die in Hazelhurst met hem samenwerkte en vroeg hem' mij naar het verhoor te verge zellen. Hijzelf had genoeg te doen niet de zaak van HaL'Ik wilde niet dat King ook meeging, ofschoon hij het aanbood. Ben kwartier na de komst van den sheriff waren hij en ik op weg om in dé stad te ontbijten. [Mijn metgezel was een man met gezond verstand. Hij vertelde mij dat zijn naam CJlausen was, en weldra waren wij samen op den besten-voet. Hij zei dat Bain er den vorigen dag erg op had aangedrongen: dat mijn zaak spoedig ter hand 'genomen zou worden, en: hijzelf, als sheriff, bad mij toen al moeten halen, als iemand maar had geweten dat King mij naar The Ha- zels had meegenomen. Ik was in Kings auto gezien, maar daar ik een vreemde was en niemand 'had begrepen, dat King het plan had mij naar het huis der Fhil- brios mee te nemen, hadden zij in- de stad1 naar mij gezocht Wij bereikten het dérpshotel en Clau sen wachtte terwijl ik een kop koffie Ingezonden mededeeling. POLEN. Russische spionnage. De Neue Fréde Presse verneemt uit Krakau, dat te Lemberg een op grooten voet opgezette Russische spionnaige-orga- nisatie ondekt is, die onder leiding stond van: een Russisohen'spionnagedienst te Berlijn. De leden zijn hoofdzakelijk stu denten. Er zijn er reeds 50 in hechtenis genomen. JOEGOSLAVIË. Een dorp verwoest Honderden dooden. Uit Belgrado wordt geméld: De plaats Rugowo is door een zwaar onweder ge teisterd. De regen viel in zulke geweldige hoeveelheden neer, dat de beken dn en kele minuten tijds de plaats geheel onder water zetten. 1 i Talrijke personen werdén onder dé puiniióopen hunner Instortende huizen begraven- Vél gene officleeie berichten aan de bladen zou de catastrophe meer dan 100 slachtoffers hebben geëischt Tot dusverre zijn 40 lijken geborgen. Alle dorpen in wijden omtrek staan onder water. MAROKKO. Een spoorwegongeluk. (Bij een spoorwegongeluk tusschen Meknes eni Fez werden zeven personen gedood en 20 gewond- De strijd! in Marokko. De dag van 19 dezer is moeilijk maar beslissend' geweest. De rebellen déden van alle kanten hevige tegenaanvallen op het detachement Freydenberg, wélke alle mislukten. iSM Raho, een oud' opperhoofd, sedert meer dan' 15 jaar een hardnekkig tegen stander der Eranschen, is zich persoonlijk bij generaal Freydenberg komen aanmel den om een aman te vragen en bevindt zich thans in handen dér Fransohen. Do groote operaties te Tiimirat kun nen 'als geëindigd werdén beschouwd. In dé streek van Taza zijn de ontwa pening en die organisatie van het bestuur begonnen. VEREENIGDE STATEN. Een hittegolf. Tachtig slachtoffers. [Naar schatting zijn sedert Zondag 80 personen gestorven als 'gevolg van dé hittegolf, die heersdht in Midden-West en Oost-Amerika. De temperatuur in New York wisselt af van 01 tot 100 'graden. Een Wssche stad! Vrijdag 1.1. is de heer Don R. Mellett, de eigenaar van een dagblad in Canton (Ohio), die een krachtige campagne voer de tegen sociale ondeugden en corruptie, n zijn garage vermoord. De moordenaar zou de agent zijn geweest van een bende dranksmokkelaars, die zich wilden wreken. De moord heeft groote beroering ge wekt en, daar naar het oordeel van velen de politie het onderzoek niet energiek ge noeg leidt, is er een commissie van voor aanstaande burgers benoemd, welke zelf een onderzoek zal instellen. Intusschen heeft de politiecommissaris van Canton verklaard dat de toestanden Ingezonden Mededeeling. SPOORSTRAAT 126 - TEL. 370. dronk. Toen vertrokken wij onmiddellijk naar het bureau der plaatselijke justitie Daar wachtte mij een verrassing. Mijn advocaat, wiens naam Cole was, kwam mij dadelijk tegemoet ©en jonge Meerei met scherpe oogen en een stevigen handgreep. Zijn eerste begroeting was een lach. „De aanklacht tegen u is ingetrokken, Mr. Randall," zei hij.' „Het is geen tien minuten geleden dat een advocaat uit het dorp hier ten tooneele verscheen op tredend voor Bain en verzocht, dlat de aanklacht geschrapt zou worden." Dit was zoo verbazingwekkend!, dat het argwaan opwekte. Toen kwam: een gedeel tedijko verklaring. Bain en Soancey waren plotseling uit het dérp weggeroepen. Scanoey was naar dé stad gegaan. Maar omtrent Bain ging oen vreeand verhaal- Ik hoorde het echter niet voor ik imiju eigen aanklacht tegen de twee mannen had: ingediend met alle noodige formali teiten, beseffend' dat ik alles moest doen om hun strijd tegen mijn vrienden te ver zwakken. Toen, 'geheel bevrijd van de aanklacht tegen mij1, ging ik miet Oole naar zijn bureau en luisterde naar een vreemd verhaal. Den dag te voren zooals Sheriff Clau sen mij1 reeds had verteld was Bain bijna dol van opgewondenheid geweest om de aanklacht tegen mij vol te tooudén en hij1 had getracht die aanklacht te doen voorkomen als een poging om1 hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Scanoey had zijn aanklacht in minder ernstigen vorm opgesteld en had getracht Balns woede te kaimeeien. Vreemd genoeg was geen van beiden aldaar even slecht zijn als in andere ste den in Ohio. Het vorig jaar zijn er in Can ton alleen 18000 personen gearresteerd, d. i. één op de zes" burgers! Vaji dezen hadden zich 10858 aan vergrijpen tegen de verkeersregelen schuldig gemaakt, 2240 aan dronkenschap, 640 aan ontdui king der drankwet, 56 aan het verkoopen van bedwelmende middelen, enz. het bericht meegedeeld dat Salver op The Hazels was doodgeschoten vóór ze hun aanklacht tegen mij 'hadden inge diend, daar niemand' lust had hun het verhaal van de brieven te vertellen. Nadat zij het echter van' een verslag gever hadden gehoord, was het zeer na tuurlijk dat zij tijdelijk de minder belang rijke zaak met anij vergaten. Zij wilden echter geen verklaringen voor de avondbladen geven, behalve een algemeene ontkenning van Philbrics ver haal, en toen hadden zij den namiddag en dén halven avond alleen in hun kantoor doorgebracht, niemand ontvangend', tot zij de verslaggevers weer hadden binnen 'ge laten tegen' middernacht en het verhaal hadden 'gedaan dat in dé ochtendbladen stond. Toen kwam het vreemdste deeL Judson Bain had tegen een uur zijn kantoor verlaten. Oole zelf had den man op straat met Soancey gezien, toen' hij' na een lange discussie over het schrikaan jagende nieuws, laat naar huis terug keerde. De jonge advocaat, die niet ver van Bains huis woonde, was met eenige nieuwsgierighéid de twee mannen ge volgd en had' hen samen het hek van Bains woning zien binnengaan. Hij zou ze niet verder bespied hebben als niet juist toen hij op het punt stond om te keeren, twee menschen een imarr en een vrouw, die hij kon zien bij het licht van de lantaarn, maar die hij niet ken de haastig kwamen oaniloopen en ach ter Bain en Scanoey het hek binnen 'gin gen. 7oo snel waren de bewegingen van het dat Oole uit OOST-LNDIE. Het complot in de Alaslandén. Ernstiger dan aanvankelijk gedachl De Sumatra Post heeft getracht nog nadere gegevens over het complot in Blang Kedjeren tc krijgen. Aan het blad is gebleken, dat de zaak ernstiger is dan sommige berichten van andere zijde wel wilden doen gelooven. Een nader onder zoek toch heeft uitgewezen, dat inderdaad alle kampongs in* de vallei bij de zaak betrokken zijn geweest en dat op den eer sten avond, waarop de overval beraamd was en waarop op de Blang slechts vijf van de negen brigades thuis waren die van niets afwisten het kampement is omsingeld geweest door meer dan hon derd man. Zooals reeds gemeld werd, was een der vooraanstaande „vertegenwoor digers" niet opgekomen, zoodat men de zaak niet vertrouwde en zich terugtrok. Eerst den daarop volgenden ochtend kwam er bericht binnen betreffende de kwade voornemens, tegelijk met de tijding, dat dien avond de overval zou plaats vinden. Daarom zijn dien avónd alle Europeanen binnen het bivak gehaald en zijn de noodige voorbereidingen ge troffen om den Athjeher een flinke ont vangt te bereiden. Dit is echter ook den beramers van den overval ter oore ge komen, zoodat ze niet tot daden over gingen, ofschoon ze wederom vlak om het bivak heeii hebben gelegen. De volgende dag, toen de brigades terug waren, is direct met het onderzoek aange- s vangen. Eenigen tijd geleden zaten reeds 80 belhamels in de boei, hetgeen op den omvang der plannen wijst. Den derden dag merkte men, dat Moh. Bin gevlucht was, die als hoofdaanlegger werd beschouwd. Een brigade zette hem na en volgde zijn spoor tot Takengon. Deze brigade liep 180 K.M. bosch- en bergterreia in 3'/a dag, onder aanvoering van een luitenant. Inderdaad is communistische opstokerij de aanleiding van dezen beraamden over val. De communisten hebben echter ge bruik gemaakt van bestaande ontevre denheid nadere gegevens ontbreken zoodat het communisme eenigszins op den achtergrond is geraakt en de echte verzetgeest naar voren is gekomen. Men heeft deze lieden in die streken helaas te lang de vrijheid gelaten om te doen en te laten wat ze wilden en zoo hebben ze over de geheele Gajoe- en Alaslanden veel aanhangers gekregen. Het bestuur en het leger is echter ook daar thans actief, zoodat men hoopt de situatie ge heel te kunnen beheerschen. tweede paar geweest nieuws gierigheid was 'blijven staan oan te luis teren en te kijken. Hij 'hoordé het geluid van ruzie, die snel werd. onderdrukt. De woorden waren: niet te onderscheiden. Toen werd alles plotseling stil. Een ©ogen blik later echter kwam Soancey uit heit duister aanrennen. Oole stapte in zijn eigen portiek om dén iman bij het passeeren te ontwijken en Scanoey zag 'hem blijkbaar niet. De jonge advocaat bleef daarna nog een poos je onbeweeglijk staan wachten, want zijn belangstelling was opgewekt. Hij hoorde het geluld van een auto en weldra verscheen de wagen blijkbaar Bains eigendom in dé oprijlaan. Hier in zag Oole twee mannen zitten een aan het stuur, den andere in de tonneau. De voorste irnan was Judson Bain daar van was hij zeker. De ander was niet iemand, dien hjj kende, zoover hij bij het doffe licht der lantaarns kon zien; de derde persoon de vrouw was ver dwenen. Oole vertelde het verhaal bijna lachend, maar ik was zeer verlangend m-*er te hooren. Blijkbaar echter was er niet meer. Oole was spoedig daarna naar 'bed ge gaan. Hij' was 's morgens opgestaan om Barnaby's telefonische boodschap aan te nemen, waarin hem werd verzocht mij te ontmoeten, en toen hoorde hjj dat de aan klacht tegen inij plotseling was inge trokken. Tk was uiterst nieuwsgierig. (Woedt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PEK 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersolie Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland ƒ2.Ned. Q. en W. lndië p. zeepost 12.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad roap. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIEN: 20 ct, p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct- bij vooruitbetaling (adres: Bureaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. voor de REIS. Zeer LICHT en WATERDICHT.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1