HELDERSCHECIURANT DERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 24 JULI 1926. Aanbesteding. Namens zijn principaal S. Herschel werd door den architect j. M. j. Ammer- dorfer te Helder Donderdag aanbesteed het verbouwen van het perceel Koning straat 21 en 23 met bijkomende werken, alsmede het verrichten van glas-, verf- en behangselwerken in bovengenoemd per ceel. Ingeschreven was voor perceel a door C. Bot 9800, G. Lastdrager J 9335 en G. Groot 9433; voor perceel b door P. Vermeulen 1174 en Kaleveld 1634. Allen te Helder. Eindexamens RJLBJ3. 5-J. c. te Helder. Geslaagd de leerlingen T. Heeroma, G. A. Houter, A. J. Kamman, A. O. A. Bus- ning, M. F. van Emmerik, J. J. Janzen, N. J. van Meurs, G. Mostert, D. L. Tollenaar, A. Veenenboe, H. J. de Ruiter. Afgewezen 1 candidaat. Uitreiking schooldiploma's. In den goeden ouden tijd kende men het instituut van de schooldiploma's nog 2oo niet. Als er dan een jongen of meisje de lagere school verliet, pakte het zijn griffelkoker, lialaal, sponzendoos, bene vens de gedroogde en half-vergane kevers, dikkopjes en watertorren, en niet te ver geten de broddellappen van de eerste handwerkles bij elkaaT. Als meester of juffrouw aardig was, kregen ze een pootje en dan was het „vaarwel wij moeten schei den gaan". Kwam je dan in je later leven meester of de juffrouw weer eens tegen, dan nam je beleefd je petje af, vergat alle narigheden van strafwerk, enz. en zei vriendelijk: „dag meester, hoe vaart u?" Tegenwoordig gaat het anders; de kin deren krijgen nu een getuigschrift mee als ze van school afgaan en als ze thuis komen, zetten vader en moeder het in een lijstje, en het wordt op hun kamertje ge hangen als een symbool van trouw school bezoek. Nog aan de kinds-kinderen wordt het vertoond. Ook de Heldersche scholen hebben dit getuigschrift ingevoerd. Maar nu had men verleden jaar de regeling gemaakt aan ieder kind, dat de openbare school verliet, een diploma uit te reiken. Dat vermin derde er de waarde aanmerkelijk van. Dit maal is men hiervan teruggekomen en zijn alleen die kinderen, die werkelijk zoo'n diploma voor ijver, vlijt, enz. ver diend hebben, ervoor in aanmerking ge komen. Hierdoor heeft dit diploma dus werkelijk waarde gekregen en moet het als een onderscheiding voor de jongens en meisjes worden beschouwd. Bovendien heeft de gemeente voor de twee beste leer lingen der school nog een extra-prijs be schikbaar gesteld, een boekwerk. Gisterenmiddag werden in „Musis Sa- crum" in de Koningstraat deze diploma's en premies aan de kinderen uitgereikt. Deze uitreiking geschiedde door den Bur gemeester persoonlijk in tegenwoordig heid van de leden der Oommissie van Toezicht op het lager onderwijs, aan 204 jongens en meisjes der openbare scholen 8, 4. 5, 6, 7, 8, 9,10,11 en 14. Van de Com- missie van Toezicht waren aanwezig de voorzitter, kapitein ter zee Bosma, de Becretaris, de heer W. Heeroma, alsmede de raadsleden Mevrouw Van der Hulst- Heeroma en C. Heijblok. De heer Bosma heette de aanwezigen welkom, in het bizonder den Burgemees ter, die wel zoo goed wilde zijn de diplo ma's uit te reiken. Den kinderen wijst hij op de nieuwe levensperiode, die zij thans zijn ingetreden; enkelen hunner zullen doorstudeeren, maar voor de meesten be gint thans 's levens practijk. Zonder twijfel zullen zij later nog wel eens met genoegen aan de schooljaren terugdenken. De on derwijzers, die hedenmiddag een stuk arbeid „afleveren", brengt spr. eveneens een woord van dank voor hun toewijding en werkkracht. Schoolsgewijze kwamen de kinderen thans om hun diploma in ontvangst te hemen. De burgemeester sprak elk kind afzonderlijk toe, informeerde belangstel lend naar hun plannen voor het volgend leven, feliciteerde ze met deze onderschei ding en overhandigde het diploma. Zooals we zeiden, werd dit aan 204 kinderen, die ook werkelijk door ijver en vorderingen daarvoor in aanmerking kwamen, uitge reikt. Behalve het diploma, ontvingen nog de volgende leerlingen een extra-prijs: School 8 Jan Polling en Michiel Blom; school 4 Oor Kila en Lize Lafeber; school 5 Anke O. Stobbe en Alida H. Pootjes; school 6 David M. Kalt en Cornelis Wei- boren; school 7 (6e leerjaar) Trijntje Wie- lemaker en Tijs Boon; (7e leerjaar) Be- rendina Griek en Jan Israël; school 8 (6e leerjaar) Hendrik Kiljan en Pieter de Bruyn; (7e leerjaar) Jannetje van Wol- feren en Pieternella van Es; school 9 (6e leerjaar) Maria C. Schouwvlieger en Adriaan Riedeman, (7e leerjaar) Pieter van der Wijk en Aafje Bakker; school 10 Corrie Isaksson en Dirk Hansen; school 11 Annie Dolstra en Nié. A. Heijblok; school 14 Henrf Kreuger en Annie Denijs. (De scholen te Huisduinen en te Juliana- dorp zijn hier niet inbegrepen). Jongens en meisjes, hartelijk gefelici teerd, hoorl 't Is een mooi gebonden boek, wat jelui gekregen hebben en de naam staat er in, alsook waarvoor het gegeven is. Dus je moet het maar goed bewaren, dat, is altijd leuk als je zooiets later eens kunt laten zien. En.... wie weet, levert het nog niet wat in de spaarpot op ook. Dat zou heelemaal fijn zijn, hè, zoo mid den in de vacantie? Handhaving van de Rijkswerven. Thans heeft de Minister van Marine a. i. ingesteld de commissie, welke hem advies zal hebben uit te brengen over de vraag of handhaving van de Rijkswerven in tegenwoordigen vorm en omvang in 's Lands belang is. De commissie bestaat uit: nir. O. H. Guépin, oud-directeur van de Ned. Han del Mij. te Haarlem, lid en voorzitter; mr. H. F. de Boer, bezuinigings-inspecteur te Den Haag; J. B. M. Ten Bosch, oud-direc teur van het marine-établissement te Soe- rabaya, te Den Haag; Ir. L. Bosschart, te Rotterdam; A. van Hengel, kapt.-luit. ter zee te Den Haag; ir. A. de Kanter, direc teur van de Mij. voor Scheeps- en Werk tuigbouw „Fyenoord" te Rotterdam; J. J. Moret, accountant te Den Haag; J. O. Roelofzen, bezuinigingsinspecteur te Den Haag; ir. G. H. Teschmaker, directeur van de Haarlemsche Scheepsbouw-Mij. te Haarlem; R. H. Wijman, kapitéin ter zee tit. te Den Haag, leden; J. W. Termijtelen, luit. ter zee le kl. te Den Haag, secretaris. Aan de commissie is opgedragen den Minister van advies te dienen nopens de volgende vraagpunten: 1. Moeten de Rijkswerven bij de voor genomen reorganisatie van de Marine ge handhaafd worden in tegenwoordigen vorm en omvang: a. met het oog op het financieel belang van de Marine; b. met het oog op het financieel belang van den Staat in zijn geheel? 2. Hoe is een eventueel belangencon flict tusschen de desiderata sub a. en sub b. te overbruggen? Indien de vraag, bedQeld sub 1, ontken nend wordt beantwoord, rijzen de vragen: 8. Welke omvang van het bedrijf wordt aanbevolen? 4. Welke organisatie en vorm van het bedrijf worden het best geacht? De commissie zal Maandag a.s. om 2 uur 's namiddags in het Dep. van Marine door Minister Lambooy worden geïnstalleerd. Beroepskeruze. Verschenen is het jaarverslag van de Commissie tot Voorlichting bij de be roepskeuze over 1925. Er kwamen 94 aan vragen om advies in, terwijl 98 adviezen (eenige aanvragen van 1924) werden uit gebracht. Deze betroffen 9 meisjes en 89 jongens. Vele personen vroegen inlich tingen omtrent opleidingsinrichtingen in deze gemeente en elders en doordat het Bureau de beschikking had over vele ge gevens op elk jfebied, konden deze inlich tingen steeds onmiddellijk worden ver strekt. In 9 gevallen werd het advies der Com missie niet onmiddellijk opgevolgd. Bij onderzoek is echter gebleken, dat aan een gedeelte dezer adviezen nog wel zal wor den voldaan, omdat het niet opvolgen in de meeste gevallen is toe te schrijven aan de moeilijkheid om in het geadviseerde beroep plaatsing te krijgen, zulks tenge volge van het gemis aan industrie en de weinige werkgelegenheid in deze ge meente. Ten einde de resultaten van de uitge brachte adviezen te kunnen nagaan en waar noodig de ouders nader te advisee- ren over hunne kinderen, werden omtrent de geadviseerden elke drie maanden in- formatiën ingewonnen bij patroons en wanneer zij een inrichting van onderwijs bezochten, werden de schoolrapporten ge regeld overgenomen. Aan het inwinnen van deze informatiën moet steeds meer tijd worden besteed, ten gevolge van het grooter worden van het aantal uitgebrachte adviezen. Op 81 December 1925 was dit aantal reeds 442, n.1. 75 meisjes en 867 jongens'. De samenwerking tusschen de Com missie en de Hoofden van de verschillen de onderwijsinricihtingen in déze ge meente is steeds van aangenamen aard geweest. Op een enkele uitzondering na, werden door de Hoofden van de Lagere Scholen alhier geregeld van de leerlingen, die de school gingen verlaten, leerlingkaarten aan het Bureau toegezonden. In de prak tijk Is het gebleken, dat het van groote waarde is, om bij het eerste gesprek met het kind de beschikking te hebben over de gegevens van de-school. Bij de te stellen vragen kan dan met de op de leerling- kaarten voorkomende gegeVenS, rekening worden gehouden. Hoewel in het vorig Jaarverslag er reeds duidelijk op is gewezen, acht de Com missie het noodig er nogmaals de aan dacht op te vestigen, dat door het Bureau voor Beroepskeuze alhier geen plaatsing in een beroep wordt tot stand gebracht. Het Bureau geeft alleen advies omtrent het tfe kiezen beroep. Het plaatsen van ersoüen in een beroep behoort tot de taak er Arbeidsbeurs. 25-Jnrig Jubileum. Dinsdag 27 dezer zal het 25 jaar1 geleden zijn, dat de heer J. Smit Gz. een coiffeurs zaak in de Keizerstraat opende. Deze zaak werd later uitgebreid met een parfumerie zaak en éen goed-ingerichten dames-salon, waar de dames speciaal door een dame worden behandeld. De heer Smit wenscht dit jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en geeft aan ieder, die vanaf 24 tot en met 27 Juli voor 0.50 in zijn Parfumerieën-winkel of Dames-salon' besteedt, een souvenir cadeau. Ook den heeren wordt iets aange boden. Zie voor verdere bizonderheden de ad vertentie in de Heldersche Courant van j.1. Donderdag. Alkmaar-Packet Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie opent de Alkmaar- Packet op 26 Juli a.s. een tweemaal dage- Hjkschen dienst Helder—Alkmaar—Am sterdam. „De Dageraad". Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Vrijd.-Ver. „De Dageraad" vergunning heeft gekregen des Zaterdagsavonds van 7—9 uur in de P. H. Laan propaganda- redevoeringen te houden. Leger des Heiig. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Leger des Heils een uitstapje naar buiten organiseert met ca. 150 kinderen. Om. de onkosten te dekken zal er D.V. eenige malen gezongen en muziek ge maakt worden op Woensdags en Donder dagavond, tusschen halfacht en tien uur in verschillende stadsgedeelten, waarbij een collecte zal worden gehouden. LJst van Ingekomen en vertrokken badgasten. (Opgave uitsluitend betreffende de wo ningen in exploitatie zijnde bij het Zeebad» Huisduinen). 28 Juli: A. Huisman, Utrecht. E. H. van Dockum, Amsterdam. 24 Juli: K.F. W.L. Wiggers, Hengelo (O). 28 JuliD. KHjeing Jr., Amsterdam. Gettytafel voor Huisduinen. Zomertijd Maand Juli 1926 Datum en hoogwater laagwater dag v.m. n.m. v.m. n.m 25 Zondag 8.11 8.49 1.48 2.29 26. Maandag 8.67 9.42 8.22 27 Dinsdag 9.44 10.88 8.22 4.14 28 Woensdag 10.81 11.17 4.08 5.07 29 Donderdag 11.10 11.52 4.65 5.58 30 Vrijdag 11.57 5.39 6.81 31 Zaterdag o.ai 0.41 6.21 7.08 De aanwijzing 0 non ie vood den voor middag 12 u. 'a nachts, vooe da rasjii®- dag 12 u. 's middags. (Binnenland.) BANKOVERVAL TE BUSSUM. De dader met f 7000 ontvlucht Een zeldzaam brutaal rooverstukje is Donderdagmiddag op klaarlichten dag af gespeeld te Bussum, dat zich op dit ge bied een reputatie vestigt 's Middags omstreeks 3 uur, een beschei den tikje op een der beide loketten die in de serre uitkomen van het huis der Boaz- bank op de Brinklaan No. 84, tegenover de haven. De directeur, de heer L. Joosten, iemand van omstreeks 80 jaar, schuift het raampje op en ontwaart' een jongmensch, netjes gekleed in grijs pak, die beleefd verzoekt een briefje van 10 voor hem te wisselen. De heer Joosten is nog niet lang in Bussum gevestigd, hij denkt van den prins geen kwaad en is als jong bank directeur, die erin moet komen iedereen, dus ook den beleefden cliënt ter wille; hij begeeft zich naar de brandkast om het verlangde wisselgeld voor den dag te halen. Met het wisselgeld naar het loket terug- keerende, zag de directeur dat de jonge man zich inmiddels half over het loketje heengebogen had een revolver op hem gericht hield. Een oogenblik dacht hij met een grap te doen te hebben, doch de kerel riep: „Je geld of je leven, ik zal je doodschieten", en dergelijke woorden meer. De heer Joosten liep toen op de meer. Een ondeelbaar oogenblik bleef de heer Joosten staan. Daarna, terwijl hij riep: „Juf, bel de politie op!" nam hij, niet an ders dan een schot verwachtend, een zij sprong naar rechte, kroop achter het zij schotje tusschen het tweede loket en de deur,' en keek, ineengedrongen dekking zoekend, om den hoek van de plank. Weer zag hij in de revolver. De onbekende moet daarbij het lichaam half in het loket ge wrongen hebben om den hoek te kunnen richten, vloekend en dreigend. Maar toer» hij zag, dat zijn Intimidatie geen uitwer king had, sprong hij terug op fietzelfde oogenblik, dat de heer Joosten de deur, welke met een Yaleslot gesloten was, open de om den roover van achteren te grijpen. Nauwelijks was de deur open, of hij ont ving een harden klap, waarschijnlijk met de kolf van een tamelijk zware revolver, welke twee wonden veroorzaakt heeft. Versuft viel de heer Joosten neer. Daarvan'maakte de roover gebruik om naar binnen te gaan en de portefeuille met bankpapier mede te nemen. Daarop snelde hij naar buiten. De vrouwelijke bediende, die tevens op het kantoor aanwezig was, was op het hooi ren van de bedreiging door een deur die toegang geeft naar de gang gevlucht en naar boven, waar de familie Kamphuys woont. Had zij toen maar de harmonica portefeuille meegenomen, welke op de brandkast lagl De heer Joosten, die een bloedende wonde terzijde van het achterhoofd had, was nog te zeer verdoofd van den slag om den dief te kunnen volgen. Het duurde even voor hij vdldoende bijt zijn positieven kwam om luid hulp roepend' naar buiten te hollen, maar toen was de vogel reeds gevlogen. De onbekende was op zijn fiets gesprongen en buiten het tuinhek naar rechte afgeslagen. Een jongen, Hansen genaamd, zag den man naar buiten hollen en wegfietsen en even daarna den heer Joosten met een be bloed hoofd naar buiten snellen. Hij be greep wat er was gebeurd en reed den dief na, dien hij in de Eslaan inhaalde. De dader was bezig het bankpapier uit de portefeuille in zijn zakken te stoppen, zonder dat hij het stuur vasthield. De jon gen probeerde, naast hem rijdend, den vluchteling tusschen de boomen terzijde van den weg te drijven en toen dit niet lukte sprong hij van de fiets en gooide die voor het wiel van den dief. Deze greep het stuur en reed over hef voorwiel van de liggende fiets heen en wist tooh te ont komen. Bij die gelegenheid is een bedrag van 900 op straat gevallen'. De portefeuille bleef echter nog ruim 6000 bevatten. Voorbijgangers op dit drukke punt, be merkten dat er iets ongewoons gebeurde, sommigen gingen onder groot misbaar, den dief achterna, die in snellen rit de Eslaan uitreed tot aan de Vlietlaan langs de spoorbaan en deze laan in de richting naar het station insloeg. Er ontstond een wilde jacht, maar de brutale roover was reeds het drukke kruis punt bij hotel Vlietlaan, en den daar ge- posteerden verkeersagent gepasseerd, voor men wist wat aan de hand was. Onder de vervolgers was ook een. particuliere auto, de agent deed die stoppen, stapte in, en voort ging het weer den kerel achterna, die rechts af de Generaal de la Reylaan was ingeslagen. Hij had een voorsprong van ongeveer die geheele laan verkregen, dat is ruim 8000 meter. De agent in de auto zag hem op de brug voor den Bre- diusweg, maar daar verloren de achtervol gers de man met diens buit uit het oogi In de veronderstelling, dat de vluchte- lings den Brediusweg was opgefiets, ging het in volle vaart in de richting van dén Amersfoortschenstraatweg, men reed nog door tot Naarden, doch geen spoor viel meer te ontdekken. Op het punt, waar men den roover het laatst had gezien, komen zeven wegen sa men. Eén daairfbn was geblokkeerd door de vervolgende auto, zoodat het onbeken de individu zes wegen voor zijn vlucht openstonden I In welken was hij verdwe nen? Op die vraag weet niemand een ant woord te geven. De brugwachter heeft niets gezien, evenmin de houder van een ijsstalletje ter plaatse, of andere voorbij gangers. Inmiddels schijnt het kantoormeisje de politie te hebben opgebeld, die dadelijk met man en macht op de vervolging uit toog. Onmiddellijk werden alle toegangen tot Bussum afgezet, per motorfiets met zij span werden alle wegen verkend en tot zelfs over Muiden naar Amsterdam gere den en over Weesp naar Bussum terug doch niemand werd ontmoet die met het signalement overeenkomst vertoonde. Dit luidt als volgt: een man van middel bare grootte, leeftijd 25 a 80 jaar, gekleed in grijs oolbertcostuum. Hij heeft een don ker uiterlijk en een bleeke gelaatskleur. Waar het signalement tot in de bijzonder heden, behalve de kleeding, overeenkomt met dat van den bedrijver van den sta- tionsoverval eenige maanden geleden te Bussum gepleegd, ligt het vermoeden voor de hand dat hier dezelfde persoon aan het werk geweest is. Zooals reeds gezegd, bedraagt de gesto len som ongeveer 7000, zoowat hetzelfdè bedrag als na den overval op het station werd vermist. 1 De Bussumsche politie, mitsgaders de marechaussée en rijkspolitie is ijverig in de weer om den misdadiger te ontdekken. Heel Bussum hoopt, dat het haar dit keer gelukke. Gistermorgen heeft een confrontatie plaats gehad met iemand uit Laren, die omstreeks drie uur per fiets achter een auto van den Brediusweg naar Laren ge reden was. Deze bleek evenwel niet de dader te zijn. Een spoor dat door de politie gevolgd wordt leidt naar Amsterdam. Men heeft hier een geroutineerd misdadiger op het oog, een man, die voor. geen kleintje ver vaard is. Deze is weliswaar belangrijk ouder dan de leeftijd, waarop de dief aan vankelijk werd geschat, maar zijn portret vertoont overigens groote gelijkenis met met opgegeven signalement. Personen aan wie het portret getoont is, verklaren even eens, dat zij een sterke gelijkenis met den dief bespeurden. Geheimzinnig drama te Nieuwenhagen. Te Nieuwenhagen (L.) heeft zich wederom een drama afgespeeld. Landbouwers von den Donderdagmorgen langs een veldweg een man, die ernstige wonden had aan het onderlichaam. De politie werd gewaar schuwd en deze ontdekte in een bo&ch niet ver van den weg, het lijk van. een vrouw, de 26-jarige EL R. Zij1 was door steken in het hart gedood. De gewonde bleek te zijn de 44-jarlge P. G. De man werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Hij heeft verklaard met de vrouw te zijn over vallen door drie Duiteohers, die de won den zouden hebben toegebracht De lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de 29-jarige vrouw, de wed. H. Lousberg— Roothkrans, wier man ongeveer twee jaar geleden te Schaesberg vermoord is, reeds minstens veertien uur geleden overleden moest zijn. De vrouw laat drie kinderen achter, die thans in een gesticht zijn on dergebracht. De gewonde man, de 44-j. P. G. leefde gescheiden en woonde sinds- korten tijd samen met de wed. Lousberg. Naar wij vernemen staat de politie zeer sceptisch ten opzichte van de mededeelin- gen, door den gewonden man gedaan. (Tel.) Geheime distilleerder^. De heer O. Fortuin, kommies van 's Rijks belastingen! te LTsselsteim, 'heeft Donderdag, in samenwerking met eenige collega's uit Rotterdam', een geheime dis tilleerderij ontdekt in dien Achtersloot te IJsselstein. Reeds geruimen tijd was naar deze distilleerderij' gezocht. Er werd aan getroffen 500 600 liter vloeistof in gis ting, welke door de ambtenaren werd ver nietigd. Verder werdeii in beslag genomen drie kuipen, een koelvat, een dMilleerke- tel' met helling^ een fornuis, een pomp en een vat suiker, Proces-voorhaal werd opge maakt U- D. Overreden. Gistermiddag omstreeks 2 .uur is op het Haagsche Schouw nabij Leidien het Chris- teJijk-Historisoh gemeenteraadslid van PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 JULL Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Westetraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. C. C. de Kloet. Onderwerp„God maakt ieder ding schoon op zijn tijd". West er kerk: 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. Plug, van Cocksdorp (vacaturebeurt Helder III) Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Df. T. J. W. Ciere- mans, van Princenhage. Hulsduinen: Geen dienst. Jullanadorp: 's Morgens 10 uur, Da. Broekema, van Oudeschild. Zendingsgebouw. 's Avonds 8 uur, de Heer F. v. Schalkwijk. Anna Paulowna. 's Morgens 10.80 uur, Ds. van Loon, van Barsingerhorn. Eenlgenburg. 's Avonds 8 uur, Ds. C. C. de Kloet. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Ds. F. Tollenaar, van Pernis. Chr. Geref. Kerk (Steengraebt): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, De Heer C. de Hertog, van ter Aa. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. R. O. de Lange, van Krommenie. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Zend. K. H. Kammeijer, van Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 88). (Voor iedereen toegankelijk), 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. '■Namiddags 8.80uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en VerlosslngsbQeenkomst. WIERINGEN. Htppolytushoef. 's Morgens 10.80 uur. Ds. W. A. F. van Dijk. Den Oever. 's Middags 2.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Oegstgeest, de heer L. Verhaar, terwijl hij op zijn rijwiel reed, door een euto over reden en gedood. Een antobus omgeslagen. Gistermiddag ls, vermoedelijk door het springen van een band, een autobus met werkvolk van den aannemer Diekman uit Deventer onder Wijhe van den dijk gere den. De heer Diekman, 48 jaar oud, die zelf de auto stuurde, werd gedood. De overigen zijn niet of slechts licht gewond. 8CHAGEX. in vleesch mjjest wel nieuwe toestanden op dat gebied scheppen, het zou zelfs een bijzonderheid geweest zijn, indien dit niet had plaats gehad. De duizendtallen, die door het Engelsche invoerverbod getrof fen zijn, moesten wel naar nieuwe of wel naar gewijzigde middelen van bestaan uitzien en dat die veelal van kwaad tot erger voeren, ligt gewoonlijk in de lijn der ontstane onheilen. Zich een nieuw bestaan verschaffen, geheel buiten de oude be- drijfsaangelegenheid om, gaat -meestal zeer moeilijk, daar die nieuwe kennis, ont wikkeling en ervaring eischen, nieuwe middelen van bestaan vorderen, nieuwe kapitalen, en dat alles gaat niet gemak kelijk, dus dan ma^r vanuit den hoofdweg, die vroeger bewandeld werd, verschillende zijwegen ingeslagen, waardoor men maar al te vaak in botsing komt met hen, die op den hoofdweg zijn gebleven. Wat 2ien wij gebeuren en ontstaan? In Noord-Brabant eene landbouwvereeniging, die tot voor eenige weken de varkens en kalveren rechtstreeks aan de slagers leverde en nu bij de belangrijke verlaging zelve als con current van de slagers optreedt. Wij zien vleeschwarenfabrieken ln concurrentie met de slagers optreden. Wij zien ze versch vleesch verkoopen, nu de Engel sche markt voor hen gesloten is. Doch niet alleen in het Zuiden ontwikkelen zich deze abnormale toestanden, ook in het hooge Noorden ontwikkelen zich derge lijke verhoudingen. Exporteursvereenigingen betreden de paden voor binnenlandsche vleeschvoor- zienlng. In Leeuwarden wordt een coöpe ratieve slagerij opgericht, die door han delaars op Londen bediend zal worden. En gaan deze afwijkingen met succes, dan zullen nieuwe niet uitbleven. Nood zoekt uitkomst. Te Schagen was Donderdag de markt Iets beter. Vette jonge schapen, die ver leden week tot 18 gulden terugliepen, wer den nu weder tot 88 gulden verkocht. Om trent bestemming werd ons Groningen enoemd. Oude vette noteerden 20 a 30. Deze gingen naar Friesland, Gro ningen en Amsterdam, voor het buiten land werd niets aangekocht. Toch waarde er op de markt een geest rond, waaruit bleek, dat de hoop op een verbeterden toe stand niet geheel geweken was. Lamme ren met ruim aanbod, waren zeer traag. De prijzen liepen van 8 tot 15. Var kens hielden zich goed, dat was tegen de verwachting. Nu was de aanvoer beneden middelmatig en de vraag nogal goed. De prijs van verleden week werd met een cent verhoogd, waardoor er tot 38 cent per pond betaald werd'. Vette koeien met iets meer kwaliteit waren iets ruimer, Samenwerking met de school. Bijzondere mtededeellngen. Ingekomen: Vertrokken: 2.82 De ontwrichting van den handel Marktoverztcht.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 9