,.1 HELPER-AMSTERDAM TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 29 JULI 1926. u Te AiiJnrnwar daagden voor biet Mi U. L. O.-diploma A: Tine Smit, Ali Jansen, J. v. d. Kleyn, H. Walleboom, en voor het diploma B: L. Gillissen, A. Smit en A. Kökn. Allen leerlingen der openbare MUJLO.-eahool aan de Molenstr. alhier, Voor Diploma A Handenarbeid N. I). Onze vroegere plaatsgenoot de heer G. Th. Mahieu Is te Utrecht geslaagd voor het examen hoofd-akte. Arb. Zangver. „Kunst a.h. Volk", „Held. Fanlareoorps". Behoudens nadere goedkeuring zal door bovenstaande vereenigingen gezamenlijk een concert worden gegeven op Woens dag 4 Augustus a.s., des avonds 8 uur, ln de Muziektent in bet Plantsoen, waar het volgende programma ten gehoore zal wor den gebracht: Aanbesteding. Door den architect 8. Krijnen werd namens zijn principaal A. F. Isaksson te Helder Woensdagmorgen 'aldaar aanbe steed het verbouwen van zijn winkelhuls aan de Oranjestraat no. 68, hoek Visch- markt De volgende billetten waren hiervoor Ingekomen M. J. van 't Hart 8719.—; J. O. v. d. Plas 8644—; O. Bot 8600.—, M. O. v. d. Plas 8587.—; J. P. van Os 8400.—; Jan de Waard 8246.D. de Zee f 8175. H. Riemers 8170.—. Uitslag. der openbare verkooping door Notaris A. M. Engelmann, gehouden op Woensdag 28 Juli 1926, in „Oasino". Huis en erf aan de Vijzelstraat No. 85, groot 78 cA. Idem No. 87, -root 65 cA. Hulzen en erven aan eene steep, uitko mende ln de Vüzelstraat, No. 93, groot pl. m. 72 cA., No. 95 97, 99 en 101, elk groot ol. m. 78 cA. en No. 103 met steeg groot pl. m. 2 A. 98 cA. Kooper de heer W. Bakker qq., voor 1821. JH.OJt.A."-viagget]a Met toestemming van B. en W. wordt op a.s. Zaterdag 31 Juli 1926 een vlagge tjesdag gehouden ten behoeve van het Herstellingsoord voor Ambtenaren, Be ambten eri Werklieden in Overheidsdienst, meer bekend onder den naam van H.O.R.A. J Dames, die genegen zijn voor dit doel op dien dag de vlaggetjes te verkoopen, gelieven zich a.s. Vrijdagavond ten 8 uur te vervoegen in het Algem. Militair Te huis, Spoorstraat. Men zie verder de advertentie in dit blad. Men vestigt er onze aandacht op, dat op den zeedijk achter het postkantoor sedert eenige dagen het cadaver van een zeehond of ander dier ligt, dat reeds in verregaanden staat van ontbinding ver keert en een onaangenamen reuk afgeeft. Zou het geen aanbeveling verdienen dit cadaver op te ruimen? vraagt onze corres pondent, en wij brengen de vraag gaarne aan de bevoegde autoriteiten over. Uit het Politierapport. Maandagavond werd assistentie ge vraagd door een bewoner van de Achter straat, omdat hij door een bij hem inwo- nenden man mishandeld was. Een agent begaf er zich heen en bevond, dat de laat ste reeds verdwenen was. Door den mfln, die mlshandèld was, werd medegedeeld, dat hij tengevolge van de mishandeling een lichte hoofdwond en een gekneusde rib had bekomen. Een geneeskundige, wiens hulp was ingeroepen, verklaarde, dat dev wonden niet van ernstigen aard waren en raadde aan rust te nemen. Een onderzoek wordit hiernaar ingesteld. Dinsdagavond werd aangifte gedaan door een bewoner der Jonkerstraat, dat hij door een bewoner van de Jan in 't Velt- straat in het openbaar was beleedigd. Door laatstgenoemden man werd evenwel klacht gedaan, dat eerstgenoemde man by zjjn klanten lasterpraatjes rond strooide. Een en ander zal worden onder zocht. Ingezonden MededeelIng. Eenige reohtsireeksche verbinding Niet overstappen en wachten te Alkmaar Retours onbepaald geldig Dinsdagavond werd door den conciërge van het Algemeen Tehuis voor Militairen kennis gegeven, dat een dame uit haar mantel, die boven op de gang hing, een porfemonnaie met ongeveer 6.ver miste. In den nacht van Dinsda" od W oensdag werd aangifte gedaan door een bewoner van de Kanaalstraat, dat hri, toen hij den vorigen avond met zijn meisje en eenige andere personen, behoorende tot het Le ger des Heils, dat op de kermis te Anna Paulowna propaganda maakte, per rijwiel huiswaarts keerde, zij op den Rijksstraat weg lastig gevallen werden door een marinematroos en twee soldaten. De ma troos plaatste zich opzettelijk voor de rn- wielen, met "evolg, dat liet meisje kwam te vallen en zich vrii ernstig bezeerde, terwiil het muziekinstrument, dat zij bij zich had, door den val geheel werd ver nield." Een onderzoek naar bedoelden ma troos en do soldaten wordt ingesteld. Woensdagavond werd aangifte gedaan door een 7-jarigen jongen, dat hij don vorigen avond door een rijwielhandelaar mishandeld was. Ook dit geval zul nader worden onderzocht. DE ZUIDERZEEWERKEN. Aan de laatst verschenen dricmaande- Ujksdhe mededeelingen betreffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee Is 'het vol gende ontleend: De aanleg van het derde en laatste ge deelte van het kanaal werd geregeld voortgezet. Sedert de vorige opgaaf werd nog 1600 M3. zand in den nieuwen zeedijk gebracht, waarmede dit onderdeel der uit voering was afgeloopen; de afwerking van het zandprofiel kwam over 8600 M. lengte geheel gereed. Ook het aanbrengen van de MedbeMeeding vorderde goed; de Meitransporteur bracht sedert Met «begin van April 61,400 M8. Mei op den dijk, waarvan 29,670 M3. uit het kanaalprofiel zelf gebaggerd werd en «de rest aan de in het kanaal gestorte depóts werd ontleend. De steenglooiing op het buitenloop van den zeedijk kwam over ongeveer 8200 Ml. geheel en over 600 M. tot 2.00 M. -f- NA.P. gereed; de künkerglooiing op het binnen- beloop werd over ongeveer 1400 M. lengte aangebracht. Met het leggen van kraan- mat op het buitenbeloop van den dijk werd een begin gemaakt; dit werk werd over een lengte van 3100 Ml. voltooid. Ook de uitbaggering van het kanaal werd voortgezet; over 000 Ml. lengte ver kreeg het kanaal de volle voorgeschreven diepte. Het oostelijke kanaalbeloop kwam over nagenoeg de volle lengte gereed; het westelijk «beloop over ongeveer 2050 Ml. lengte. Over een gezamenüijken afstand van remd 1450 Ml. werden sedert de vo rige opgave «kraagstukken langs de ka- naalboorden gezonken. In het afgeloopen kwartaal wend; be halve de bovengenoemde hoeveelheid Mei, 14,800 M3. zand en gemengde specie uit het kanaal opgebaggerd en ln het op te boogen terrein langs den Koegras-zeedijk gebracht, terwijl een hoeveelheid van rond 221,000 M3. onbruikbare specie op het wad buitendijks werd weggeperst In verband met de voltooiing van1 de uitwateringssluis by Oostoever werd een aanvang gemaakt met het afgraven en doorbaggeren van den oimringdam van den bouwput van die sluis, terwijl die bui' ten den dam gelegen, reeds voltooide, ge deelten der leidaammen langs do «buiten- geul van die sluis aan de sluiswerken werdlen aangesloten. Het bovenvermelde terrein langs den Koegraszeedijk werd voor zooveel noodig «aangevuld en geëgaliseerd; de fcaveMoo- ten werden gegraven, terwijl een begin werd1 «gemaakt met het plaatsen1 der dorn- hefcken en« het aanbrengen dier klinker- 'glooiing langs het beloop van de kaniaal- zyde. De lijdelijke dam, welke het reeds vol tooide gedeelte van het afwateringskanaal afscheidt van het in uitvoering zijnde vak, werd gedeeltelijk afgegraven; de af komende specie werd in den zeedijk en in de aarden baan van den verkeersweg langs het kanaal' verwerkt UitwBleringBBluiIs bij Oostoever. De bouw van deze sluis werd' voltooid; na opruiming voor zooveel noodig van den omringdyk van den bouwput, zal de sluis derhalve in gebruik kunnen worden ge nomen. Het voor de verhoaging en verzwaring van dien Rdhkewiels- en den Miarskedijk in uitvoering zijnde werk werd1 krachtig voortgezet en grootendeels voltooid. Se dert de vorige opgaaf werd 84,89(1 M3. specie uit het Normerven in den dijk ge bracht, terwijl 1220 M3. ondeugdelijke dijfcspede aan de buitenzede van deni dijk ontgraven en aan de binnenzijde weder verwerkt wercL Het afwerken van het dak profiel vorderde goed; 5500 M2. plakzo- den werden aangebracht. De weg op den «binoienberm van den' «dijk kwam gereed op het inwalsen der verharding met hooig- ovensliakken na. «Ook de aanleg van den Normerdijfk op het Woudstrand in uitvoering volgens be stek no. 26 Z.W., vorderde «goed. De steenglooiing langs 'het Westerlan- derklief werd hooger opgetrokken; in totaal werd rond 4400 M2. bekleeding nieuw «gezet of «herzet. De aanleg van den nieuwen zeedijk, met in de nabijheid door ontgraving ln het Westerlanderidief «gewonnen keileean- «specle had goeden voortgang; in de twee de helft van Juni werd- het grondwerk tegen het westelijk einde van den Marske- dijfk aangesloten, zoodat het 'laaggelegen Woudstrand thans geheel van de zee Is afgescheiden. Bij deze afsluiting werd van het in- en uitstroomende vloedwater slechts weinig hinder ondervonden, eens deels doordat de hoeveelheid in verband met de geringe oppervlakte van het inge dekte doel van het Woudstrand betrek kelijk «Meln was, anderdeels doordat het werk in een snel tempo werd uitgevoerd. De voor de uitvoering van de «grondwer ken noodlge grondspeoie werd voor het moerendeel verkregen uit 'de tegelijkertijd uitgevoerde spoorweginigravinig door het Westerlanderklief; altlaar werd 68,700 M8. «grond, grootendeels bestaande uit kei- leem, ontgraven, in hoofdzaak met de beide aangevoerde excavateurs, en over smalspoor naar den dijk vervoerd. 'Ben gedeelte (4770 M8.) der aan den dijk verwerkte specie was voorts afkom stig uit de volgens het bestek gegraven slooten. De ömringdam van den bouwput voor de in den Normendijk to bouwen uitwate ringssluis kwam «gereed de put werd ont graven en met den aanleg der sluis werd een' aanvang gemaakt. Deze sluis is een gewone duikersluis in gewapend beton, lang 27.80 Ml., wijd 1.50 M., hoog 2.50 M., met de drempels ter hoogte van 1.80 M. N.A.P. De waterkeeringen worden ge vormd door een groenharthouten deur aan de buitenzijde en een schuif van de zelfde houtsoort ter plaatse van de dijk»- kruin. Ten behoeve van de uitvoering van de werken volgens bestek no. 26 moest eene tamelijk groote oppervlakte terrein wor den aangekocht, voornamelijk ter plaatse van de ingraving door het Westeriander- klief. Voor de afscheiding van deze ter reinen werd 4300 Ml. draadafrastering geplaatst. De verhooging van den Groenen Mol- gerdijk kwam grootendeels gereed, even als de verheeling van het oostelijk einde van den Bierdijk aan de hooge gronden aldaar. Sedert de vorige opgaaf werd 19,500 M3. «grond verkregen door ontgraving van eenige door den aannemer, daartoe aan gekochte peroeelen van het buitenland genaamd de Klompen, aangevoerd' en verwerkt; daarvan was 12,670 M3. dek- specie (kleileem en Mei). Verder werd 2500 M3. minder deugdelijke specie uit het «buitenböloop ontgraven en aan de bin nenzijde opnieuw verwerkt. Het dijk- lichaam van den Groenen Molgerdijk werd grootendeels afgewerkt, terwijl daarop 8150 M2. bezoding werd aange bracht Ten behoeve van de verhooging der kapglooiing «bij- Vartrop, in bovenge noemd bestek begrepen, wend 8560 M2. steenglooiing opnieuw gezet. Ben «begin werd gemaakt met den aan leg van de klinkerbestrating op den weg langs den binnenteen van den Molgerdijk. Op 0 Juni werd aanbesteed! het verhoo- gen van «het westelijk gedeelte van den Bierdijk over een lengte van ongeveer 600 Ml., het verheelen van het westelijk einde van dezen dijk met de hooge gron den, en het aanleggen van «een kade op het Hooge land van Stroe. Het werk is ge gund voor 87,700; met de uitvoering is nog "niet begonnen. Bij den «bouw van een schutsluis ter ver binding van het afwatering»- en soheep- vaartknnaai Van Bwijcksluls—Oostoever met het Noordhollandsoh kanaal bij De Kooij werd gerekend «op den onderbouw, met kelders, voor een over het bovenhoofd van die sluis te leggen1 «dubbele ijzeren basculebruig, welke «brug van den weg af over den Baigddjk toegang moet geven naar het doör opspuiting vanuit het kanaal gebaggerde specie te vorkrijgen opge hoogde terrein tusschen het kanaal en den Koegraszeedijk. De onderbouw van die brug werd tege lijk met de schutsluis voltooid. Het leve ren en «opstellen van den metalen boven bouw van de brug werd aanbesteed op 0 Juni 1926 en! is gegund voor 8876. De brug, welke slechts voor het verkeer van voetgangers en« lichte voertuigen is bestemd; verkrijgt een «breedte op het rij- vlak van 2.02 M. en een dborvaartwijdte van 9 M. en zal bestaan uit twee in geslo ten stand horizontaal gel'egen Meppen, met bovomaanslagen! voor de staarteinden, elndkoppelinigeni, windverbanden, enz. worden geconstrueerd' van gewalst en ge smeed ijzer, de draaiingsassen, kussen- blokken, oplegkussen, ena. van gesmeed en gegoten staal, de contragewichten van gietijzer en de langsliggers en dekken der hruigkleppen van Ressakhout. De «brug zal uit de hand «worden «bewogen met be hulp van staaldraadkabels en wormwiel- overbrenging. Do jukken, voetbalken en echermplaten van het vak aan 'het oostelijk einde van den Bierdijk, ter lengte van 40 Ml., kwa men gereed, en werden grootendeels op gesteld. Met het vervaardigen der onderdeden voor het vak bewesten het in 1924 voltooi de gedeelte scherm ter «lengte van 77 Ml., werd' een begin gemaakt. OOST-ENTTE. De „Java" en hare bemanning. Interview met Commandant Qnant Tijdens het verblijf te Bandoeng heeft de kapitein ter zee L. J. Quant, comman dant van den kruiser Java, een onder houd gehad met een vertegenwoordiger van het Alg. Ind. Dgbl. Op een vraag omtrent den huidigen geest onder zijn manschappen, verklaarde de commandant o.m. het volgende: Die is uitstekend, en van begin af aan nooit anders dan goed geweest. Al die krantenberichten over een ontevre den, communistischen(I) geest zijn sterk overdreven, en, als ik het zeggen mag, uit den duim gezogen. Zeker, er waren enkele ontevredenen onder de equipage, maar waar heeft men géén ontevreden menscben Van een „en masse" niet opstaan, toen het Wilhelmus werd gespeeld, is nooit sprake geweest. Op het feest te Soerabaja aangeboden aan de bemanning van den kruiser Java, werd door den resident een speech gehouden. Daarin sprak hij over het ongedwongen opkomen der man schappen, waarop er één en niet een lid van mijn bemanning den resident in de rede viel en uitriep „gedwongen". Hiervan is in de pers groote ophef ge maakt, de oommunistisohe is er mee begonnen. Men heeft de zaak opgeblazen en, van buiten af, er nog eenige schep jes boven op gedaan. De Java had toch al geen goede reputatie, wat de stemming op dit schip betrof, dank zij de eveneens overdreven geruchten, die het schip vooruit zijn gegaan. Het begon met het sabotage-geval in Nederland. Dat was de schuld van een enkel werkelijk slecht element, dat, toen het er op aankwam, door de equipage zélf werd aangebracht. Een bewijs, dat men het met de prak tijken van dezen heer dus heelemaal niet eens was. Hij is, zooals men weet, reeds door den krijgsraad veroordeeld. Van dit zelfde geval werd, door com munistische organen natuurlijk, op zeer tendentieuze wijze (helding gemaakt in het buitenland. Naar Finland, Rusland en Zwitserland ging de mare, dat de Nederlandsche vloot in opstand was ge komen. Het is jammer, aldus ging kolonel Quant niet zonder reden met trots voort, dat ik u de brieven niet kan laten lezen van de autoriteiten van de landen, die wij bezochten, over de buitengewoon correcte houding en den geest der equi page. Edinbourough, een haven, die ge regeld oorlogschepen en mariniers op bezoek krijgt, was zeer te spreken over de bemanning van den kruiser Java. De autoriteiten achtten zich zelfs geroepen, den commandant hierover schriftelijk in te lichten. In Oslo, Algiers, en nog meer dere buitenlandsche havens, overal, was men hetzelfde oordeel toegedaan. Op de jongste manoeuvres in de Mo- lukken heb ik ook een juisten indruk gekregen van het kwaad, dat de pers berichten gesticht hebben. Men zag tegen de komst van het schip opEn toen wij er waren, slaagden wij er in, de menschen tot andere gedachten te bren gen. De gouverneur van Ambon en die van Celebes noodigden me zelfs uit de landingsdivisie te laten landen, ter de monstreering, hoe behoorlijk in orde alles was. En ook van de twee laatstgenoemde autoriteiten kreeg ik de verzekering, dat de bemanning van mijn kruiser een buitengewoon goeden indruk heeft ach tergelaten. Dat is dus de waarheid én al het andere is, op zijn zachtst gesproken, overdreven. Ik vermoed wel, hoe die berichten in de wereld zijn gekomen. Toen wij in lndië kwamen, viel onze bemanning precies onder de nieuwe salaris-regeling, waardoor een belangrijk bedrag minder wordt ontvangen dan door de collega's. Hetgeen natuurlijk minder plezierig is, doch niet vermeden kan worden. De al- gemeene geest bleef echter goed, al kon dit niet bijdragen tot opgewektheid en lust om feest te vieren. De Ramp bij Padang. De bladen bevatten thans uitvoerige (mededieelingeni «betreffende de verwoes tingen te Padang Pandjang en omgeving, «overgenomen u.it de Indische bladen. Bij1 de eerste van de serie aardbevin gen, op 28 Juni, stortte dadelijk de igewel van het gebouw van den Raad van Justitie te Padang in. Doordat de telegraafverbin ding direct verbroken werd, bleven aan vankelijk berichten uit de Bovenlanden uit. Zoo als men uit de telegrammen reeds weet, kwamen de eerste 'berichten uit Padan g-Pandjang «binnen door loopers, een Ghineeg en een onderofficier, die hiulp kwamen «halen. De eerste voorloopige mededeelingen zijn in de telegrammen vermeld. Een tweede aardschok verwoestte Padang Pand jang; een derde deed «bijna-olie ge bouwen Instorten. Geheel Padang Pandjamg kampeert in tenten, 2 elf» menschen; wier woningen van hout overeind zijn gebleven, doch die uit vrees voor nieuwe aardschokken «daar in niet meer durven te vertoeven, Te Port de Koek, Soenigaiboelloe, Port van der OapeHen, Solok, Sawahloenito en Agan is ook veel verwoest; het aantal dOo- den en «gewonden is groot Te Padang Pand jang zijn 50 gewonden, waaronder 20 ernstige, o.a. met gecompliceerde rugge- streng-fracturen e.a. Deze werden over gebracht naar Padang. De militairen ver richtten schitterend werk, de 'bevolking, die in een paniekstemming verkeerde, bleef werkeloos. Verschrikkeilijke tooneelen speelden zich af in de Chineesche en iniandsche wijken, waar de instorting met donderend geraas enkele seconden duurde. De verslaggever van de „Suonatrabode" meldde dat te Soengeüboeloe alles «wat van steen is, verwoest werd; aldaar zijn 17 dooden en acht gewonden. De puinhoop, die Padang Pandjang nu nog slechts is, «gaat elke beschrijving te boven. Ben ooggetuige «be«schijft de ver woesting als volgt: Hij stond tijdens den geweldigen schok op een hoog en veilig terrein, De Bult ge naamd. Door de Instorting werd' Padang Pandjang als het ware als het «blokken- bouwwerk van een spelend kind omver gegooid. Het was een «ontzettend schouw spel. Europeanen vluchtten in alle rich tingen uit de Instortende woningen naar de Bult. De plaatselijke oomroandant Du Bourca werd aan het hoofd getroffen door een instortenden muur. Luitenant Bonk werd aan het scheenbeen gewond. De ad judant-apotheker Schmidt had juist zijn kind aan zijn vrouw overgegeven en wilde gaan eten, toen de genie-sergeant Haas trecht de schade in de bijlgebouwen, «door den eersten schok aangebracht, kwam op nemen. Plotseling volgde toen een tweede schok. Haastrecht sprong opzij, doch Schmidt werd onder het neerstortende dak «bedolven en overleed een kwartier later, met een «gebroken ruggegraat In de Deli CL vinden we onder dagtee- kening van 2 Juli, het eerste aaneengeslo ten relaas van het «bezoek, door een oor respondent van dat blad aan Padang Pandjang gebracht en naar Medan ge seind; wij ontleenen «daaraan het vol gende: Wij togen er op uit en vertrokken met den «eersten trein naar Padang, die echter te Kandang Ampat stopte. Vandaar ging de tocht langs de spoorbaan, aangezien de weg op vele plaatsen zeer ernstig be schadigd was. Nog nimmer hebben wij een trein zoo vol gezien; geen wonder, want de vage berichten hadden bij heel wat menschen ongerustheid gewekt. Deze begaven zich naar de plaats des onheiis, om zich te overtuigen van den toestand, waarin hun familieleden verkeerden. Met levensgevaar den tocht voortzet tend langs de op vele plaatsen zwaar be schadigde spoorbaan en klauterend over aardstortingen, bereikten wij eldneüjk Pa dang Pandjang. Op alle erven zagen we tentjes van bamboe, matten en zink, welke men in allerijl had opgezet, aangezien de bevol king er niet aan dacht in de huizen te blijven. En'dan treft de verwoesting, welke de aardschokken hebben veroorzaakt! Van steenen huisjes was niet meer te zien dan hoopen steenen, met hier #en daar ver spreide platen zink of «gebroken pannen. De houten huizen hebben over het alge meen niet zooveel «geleden, doch nochtans zijn er tientallen in elkaar gestort De aanblik van de «gewonden in de ons passeerende auto's ontroerde tot diep in de zieL De «gemeente-auto van Port de Kook, de vrachtauto van de AJDBjS. en een particuliere auto werden voor het ver voer van de zwaar gewonden gebruikt Dat dit slechts primitieve hulpmiddelen waren, behoeft niet nader te worden aan geduid Zoo goed en zoo kwaad als het ging werden de gewonden in de auto's ge legd, gesteund door inderhaast aange brachte bultzakken en kussens. Aan een beschrijving van de ongeduikkigen wagen wij ons niet; genoeg zij te vermelden, dat da toestand «alle «beschrijlving te «boven gaat De Buropeesdhe ingezetenen hadden zich «op primitieve wijze in de tentjes ge ïnstalleerd. Ook de autoriteiten «brachten daar den nacht door. Officieren, onder officieren en burgers, dames, heeren en kinderen hadden er eensgezind een onder komen, naast elkaar «gelegen allen ver suft en verslagen dOor de verschrikkin gen van deze ramp. «De corr. igeeft dan «blzonderheden om trent de verschillende verwoestingen; het tevoorschijn brengen der lijken «leverde «groote moeilijkheden op. Den derden d«ag na de ramp slaagden onze kranige soldaten er eindelijk in om de bedolven slachtoffers te voorschijn te halen. De lijken bevonden zich ln verren staat van ontbinding. Ben rilling doorvoer ons, toen onder een stuk dakijzer het stoffelijk overschot van een drietal jonge knapen te «voor schijn werd gebracht Men slaagde er niet in de Identiteit van de drie jeugdige slachtoffers vast te stellen. Naar hun kleeding te oordeelen waren het «kinderen van gegoede Iniandsche «ouders, die nu, als niet herkend zijnde, als behoefttgen zullen worden bijgezet, in het «groote ge meenschappelijke igraf, dat zoo straks ge dolven zal worden voor al die tientallen „corps inoonnus". Ontroerend was 't «ook te ervaren, hoe sommige slachtoffers nog getracht had den aan het doodsgevaar te ontkomen; imaar te vergeefs. M«en vluchtte niet alleen te voet, doch, daar waar het mogelijk was, ook «per auto. Ook dat mocht niet «baten, het noodlot achterhaalde ook hen die zich van dit moderne, toch zoo vlugge vervoer middel bedienden. Een waschbaas, die een goed heenko- l~J__HA Vl AAI* N VOOr JJipiuma -a- slaagden onze plaatsgenooten, de beer van Engel en de dames T. van Dok, van Mansum en J. Oostveen, allen cursis ten van den heer Joh. W. Stevenson Door „Kunat aan 'tVolk": i. De Strijder* Iar. J. Oltnan. a. In Mei Iir. J. Olman. 3. De sterren staan te branden Ol. Koop 4. Hollandsche kinderkena 01. Koop. 3. Macht tegen Macht O. W. de Nobel, Ontwaking J. H. Caro. 7. Zegepraal J. H. Caro, Door „Helder'e Fanfarecorps": 8. Jubelmarsch D. Veldhuizen. 9. Ouverture „During the Battle" G. Gadenne. 10. Fantaisle „Kermes** au Village" P. Beaume. 11. Jour de Fête L. Blemant. ia. Aux bord* du Rhln J. Martin. 13. Marche des International es arr. P. F. van Overbeeke. Nos. 10 en 11 Concours te Schagen 2e afd. Een prettige kostganger. Burenruzie. Portemonnaie achterover gedrukt. Lafhartige brooddronkenheid. Een hardhandig moester. Afwatering»- en Bch/oepv&ftrikaiwal ln vorbond mot do af sluiting van hot Amsteldiop. VerboogliiH en verzwaring van zee weringen langs de noordzijde van het eiland W leringen. Basoaleibrng over het bovcnsluishooM van de schutsluis bij de Kooij. Golf brekend scherm van gewapend beton langs de noordkust van Wie- ringen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5