T HELPER-AMSTERDAM TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 3 AUGUSTUS 1926. Bij de in de vorige week te Alkmaar gehouden M.U.L.O.-examens slaagden voor het Diploma A: Ja. Graaff, Ca. Sieuwers, J. Roos en F. Vermoten, en voor Diploma B: P. Bremer en H. Mastenbroek, allen leerlin gen der Chr. M.U.L.O.-school alhier. Voor diploma A Handenarbeid slaag den onze plaatsgenoot, de heer P. Uipkes en Mej. M. Zwan, onderwijzeres op Wie- ringen, beiden cursiste^ van den heer Joh. W. Stevenson. Verjaardag H. M. Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van dén verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd gisteren door de openbare- en verschillende parti culiere instellingen gevlagd. Het Rijks' personeel had gisterenmiddag vrij. Door het Stedelijk Muziekkorps werd gisterenavond een muziekuitvoering in de tent in het plantsoen gegeven, die door honderden menschen met groote aandacht werd gevolgd. Permanente intern, raad voor het onderroek van de ree. By Kon. besluit is aan dx. H. O. Redeke, directeur van het Rijksinstituut voor bio logisch visaoherij-onderzoek te Helder, eervol ontslag verleend als gedelegeerde voor Nederland in den te Kopenhagen ge- vestlgden permanenten internationalen raad voor het ondersoek van de nee, onder dankbetuiging voor de in laatst genoemde betrekking bewezen diensten, en is dr. J. J. Tesch, hoofd der afdeeling zeevissoherij van het Rijksinstituut voor biologisch vis- R<-herij-onderzoek te 's-Gravenhage, be noemd tot gedelegeerdie voor Nederland in voornoemden raad. Muzikale rondgang. De muzlekvereeniiging „Wtrmubstf* maakt hedenavond een muzikale rond- tmarsoh door de gemeente ten bate van den liefdadigheidswedstrijd Zeemacht Helder 2 voor het „Marine Sanatorium Fonds" en „Herwonnen Levenskracht*. Afmarsch 7 uur m Route: Nieuwe Kerkplein, Bierstraat, Keizerstraat, Zuid- straat, Ankerpark, sportterrein. Arü Zangver. „Kunst aJk VoOT, „HwiA Fanfarecorps". Behoudens nadere goedkeuring zal door bovenstaande vereenigingen gezamenlijk een concert worden gegeven op Woens dag 4 Augustus a.s., des avonds 8 uur, in de Muziektent in het Plantsoen, waar het volgende programma ten gehoore zal wor den gebracht: Muziekvereenlging „WlnnubsT. Concert, aangeboden aan die V.V.V. JHeLderis Belang", tijdens de foto-tem- toonstelling te Huisduinen op Maandag U Augustus 1026, aanvang 8 uur mm. L Le Defenseur, Marsdh Auig. Eerihaea 2. Ouverture Favorite F. Andrieu 4. LoreJei Paraphrase Nesvadba B. Fantasie Lohengrin R- Wagner e. Radio Marsdh W. v. Heeren Jubileum 8. J. "Winter. Onze plaatsgenoot, de heer J. Win ter, herdacht gisteren in intiemen kring den dag, waarop hij voor 40 jaar werd aangesteld als agent der Levensverzeke ring Mij. „Probdtó". Toen deze Mij. In 1020 overging naar de Groot Noordhol- landsche Ver. van Levensverzekering en HJfrente heeft de jubilaris sedert dien zich met volle toewijding aan deze Mij ««gwen. Dat de directe der Groot NoordhollL dit op prijÉ wist te stellen, imooht hem blijken uit een couvert met inhoud, be nevens een herinnerinjgsmedaille, die slechts bij hooge uitzondering wordt ver strekt Belde cadeaux werden hem na mens de directie door een Inspecteur aangeboden. Ook van andere zijde ont brak het den jubilaris gisteren niet aan belangstelling. De heer Joh. Pala voor de radio. Naar wij vernemen, is onze plaatsgenoot, de heer Joh. Pala, uitgenoodlgd, om op a- Zaterdag 7 Augustus op het voor-avom concert van het H.D.O.-orkest te Hilver sum als solist op te treden. Dit concert wordt gegeven van 5.45 tot 7.45 uur. De heer Pala zal met orkestbegeleiding spe len: Het concerto Romantique van- Benja min Godard en Ballade et Polonaise van Henri Vieuxtemps. Heldersche luistervinken zullen natuur lijk allen naar hun plaatsgenoot luisteren en hem, zoo noodig, melden, hoe het con cert is overgekomen. Nieuwe kunsthandel. De heer F. Neyts opende Zaterdag in het perceel Weststraat 119 een handel in schilderijen, aquarellen, houtsm-den en verdere, met de kunst verband hou dende artikelen. Als wij zeggen West straat 119, beteekent dat niet, dat men den winkel op de Weststraat vinden kan; zooals misschien niet algemeen bekend is, zijn de huizen, welke op de Zuidstraat tegenover het perceel van1 de firma Lafèber staan, dus vlak bij de Keizers- brug, doorgenummerd op de Weststraat. Het is hier, dat men den winkel vindt, waarin deze eerste zaak van dezen aard geopend is. De heer Neyts heeft het interieur geheel frisch opgeschilderd in bruin en lila, en daar een aantal hout sneden, etsen, aquarellen en ander werk, hem door verschillende kunstenaars al- gestaan, geëxposeerd. Bij de inrichting van zijn winkel heeft hij veel medewer king ontvangen van de plaatselijke leeraren, de heeren Klapmeyer, Pinkhof, Bossen, die ook veel van hun werk af stonden. Voor een zaak als deze is het aanknoopen van relaties met schilders en andere kunstenaars een eerste ver- eisohte, en, ofsohoon op het oogenblik alles nog op zeer bescheiden voet is. in gericht, zijn den héér Neyts reeds van verschillende kanten toezeggingen gedaan voor expositie en ten verkoop geven. In d« étalage vindt men een zeer fraaie houtsnede van Dirk van Luyn, voorstel lend een mannenfiguur, die een treksohuit voortzeult. De opvatting is geheel in modernen ge >st, en de stoere kracht van deze mannenfiguur, het moeizame zwoe gen, de uitputtende arbeid van dit voort zeulen aan een touw van een zware schuit, is meesterlijk weergegeven. Van dezen artist zagen wij nog ander werk (de heer Neyts heeft er een groote collectie van), o.a. een kathedraal, evenals het andere met zeer eenvoudige middelen wat witte en zwarte lijnen aangeduid, maar ook hier treft de intense rust en de vrede, die van zoo'n kerk uitgaat. Van een Indisch schilder, Abdullah, zijn er een tweetal aquarellen, ook heel mooi werk, maar geheel ander genre dan de houtsneden. Onze plaatsgenoot P. Bossen Btond, behalve diverse olieverfschilde rijtjes, een modern geschilderd strand gezicht (olieverf) en een houtsnede, die wij als zeer belangrijk noemen. De heer Klapmeyer is er vertegenwoordigd met een Christuskop en een mannenfiguur, „Aarde" getiteld. In beide treft on» de uitdrukking en de wijding; de mannen figuur, ofschoon anders van opvatting en bewerking, toont verwantschap met den „Trekker" van van Luyn, hierboven genoemdbij van Luyn is het de forsche kracht en de moeizame arbeid, bij Klap meyer het meer passieve, zioh aan des levens noodlot overgegevene. Maar de gedachte, die in deze twee werken ligt uitgedrukt, is dezelfde. De heer Pinkhof kwam met een groot, kleurig schilderij, een marktgezicht, en met een houtsnede in kleurendruk. Behalve dit is er nog veel klein werk, etsjes, houtsneden, enz. want de heer Neyts tracht zooveel moge lijk voor iedere beurs wat te geven, sohlaboneerwerk van Schoonhoven, Neyts, Bossen, beschilderde vazen van Neyts, en 2 Japansche vlakdéooraties van den zelfden. Zooals gezegd, is het streven van den heer Neyts in verbinding te komen met schilders. Reeds deden toezegging de schilders Henri Pieck, Heuft, Chris Achterberg. Aan de zaak is verbonden een handel in schilder- en teekenbehoeften, photographie-artikelen enz., en een lijsten- handel. Evenwel, van dit alles is nog veel onderweg, zoodat het Zaterdag bij de opening nog niet aanwezig was. Men weet nu evenwel, waar men in het vervolg terecht kan; een zaak als deze bestond nog niet in onze stad, en wij wenschen den heer Neyts bij zijn onderneming veel succes. Kinderfeesten Volkaonderwtta. Men schrijft ons: Onder toeloop van vele belangstellenden, die de uitgestalde prijzen van de verloting „Volksonderwijs" ten bate van het kinder feest kwamen bezichtigen, vond Zaterdag 81 Juli, om 4 uur, in de bovenzaal van het Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat, de trekking plaats. Een der aanwezige dames was zoo welwillend de 41 loten, die de prijzen zou den aanwijzen, uit de bus te halen. De verloting had onder politioneel toezicht plaats. De prijzen vielen op de volgende nummers: 80, 155, 167, 892, 440, 728, 765, 924, 976, 1080, 1452, 1479, 1509, 1578, 1806, 1903, 1991, 2004, 2028, 2090, 2119, 2157, 2383, 2340, 2483, 2540, 2668, 2980, 8066, 8121, 3248, 8273, 3359, 8490, 8503, 8691, 8716, 8779, 8808, 8871, 8887. De gelukkige winnaars kunnen Woens dag 4 Augustus van 67 uur hun prijzen tegen inwisseling der loten, in het Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat (bestuurskamer) afhalen. De niet afgehaalde prijzen zijp nog tot Woensdag 11 Aug. dagelijks van 1—8 uur te bekomen Binnenhaven 103. Daarna worden ze het eigendom der ver- eeniging „Volksonderwijs". Aan allen, die hielpen de loten onder de menschen te brengen, en bij de verlo ting de behulpzame hand boden, den dank der vereeniging, benevens aan allen, die loten kochten en daardoor „Volksonder wijs" in staat hebben gesteld, het kinder feest te organiseeren. Rectificatie. De secretaris-penningmeester van het plaatselijk bestuur der N. en H. Heli Redd. Mij- deelt ons mee, dat de verleden week overleden heer M. v. d. Hert niet zooals in ons nummer van Zaterdag gemeld werd, 60 gulden per jaar van deze Mitf, ontving doch 104. Uit het PottttenuNvt Zaterdagavond heeft een bewoner van de Keizerstraat klacht gedaan van be- leediging door een bewoonster van de Achterstraat. Zaterdagavond werd telefonisch politie- hulp ingeroepen door een bewoner van de 2e Vroonstraat omdat een beschonken marinier in die straat op het dak van een woning zat. Twee agenten gingen er heen en be vonden dat de marinier op de kolenberg plaats van een school aan de Oostsloot- straat lag. De man, die in kenneljjken staat van dronkenschap verkeerde, werd naar het hoofdbureau van politie over gebracht en ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Maandagmorgen werd telefonisch aan gifte gedaan dat in den nacht van Zater dag op Zondag tusschen 12 en 4 uur een grijskleurig vloerkleed was ontvreemd, dat over den uithouder tegenover de „Tromp" aan de Buitenhaven was te drogen gehangen. Zondagochtend werd door een bewoner van de 2e Vroonstraat aangifte gedaan dat een rijwiel dat hij voor ongeveer 6 weken geleden had verhuurd, tot op heden nog niet door den huurder was terug gebracht. Hij vermoedde dat bedoelde persoon het rijwiel had verduisterd. Een onderzoek zal worden ingesteld. Zondagmiddag deed een bewoner van de Jan in 't Veltsfraat aangifte, dat hij Za terdag in de Keizerstraat was aangereden door een bewoner van de Zuidstraat. Ten gevolge van deze aanrijding was het voor wiel van zjjn rijwiel vernield. Naar de oorzaak van de aanrijding wordt een onderzoek ingesteld. Een bewoner van de Middenstraat deed Zondagavond aangifte, dat zijn zoontje te pl. m. 6.80 uur in de Breestraat was aan- ereden door een auto, die bestuurd werd oor een bewoner van de Smidstraat. De jongen kreeg tengevolge van de aanrijding eenige ontvellingen, terwijl zijn rijwiel beschadigd werd. Een onderzoek wordt ingesteld. Zondagmiddag is er proces-verbaal op gemaakt tegen een automobielhouder ter zake overtreding van de verordening op het stationneeren van bespannen voertui gen en van motorrijtuigen. Maandagmorgen deed een bewoner van de Brouwerstraat aangifte, dat uit een vischkaar, liggende in de Binnenhaven, in den nacht van Zondag op Maandag een hoeveelheid paling was ontvreemd. Door een winkelchef werd gisterenmor gen aangifte gedaan, dat j.1. Donderdag een spiegelruit van zijn winkel was stuk geschoten, vermoedelijk door een pistool schot. Bjj onderzoek bleek een gaatje beneden in de spiegelruit te zjjn. In een auto van een stalhouder bleek eveneens een gaatje geschoten te zjjn. Vermoedelijk is balda digheid de oorzaak. Gisterenmorgen werd door een voer man aangifte gedaan dat zijn paard, dat hij een oogenblik onbeheerd op den Bol- weg had laten staan, op hol was geslagen, doordat het beest door iemand was vast gegrepen, die het om wilde draaien. .Het paard kwam later voor een hek tot staan. Het dier liep eenige schrammen op, terwijl het tuig geheel werd vernield. aviiöw TESAAD. Onderwijs- en Ontwlkkellngsfllma B. en W. schrijven aan den Raad: Gelijk Uwe vergadering bekend is, wer den tot nu toe van ttfdl tot tljdi in de alhier gevestigde bioscooptheaters aan de leer lingen der hoogste klassen der openbare- en bijzondere sóholen (voor deze laatsten voor fcoover de Hoofden dier scholen daar gebruik van wenschten te maken) films vertoond!, die wij voor het onderwijs van belang achten. Uiteraard bleven dit bescheiden pogingen om van het levende beeld party te trekken ten bate van het onderwijs. Een éigen schoolbioscoop zou verre de voorkeur verdienen, doch wy moesten, hoewel deze zaak reeds voor eenige Jaren een punt van overweging in ons midden heeft uitgemaakt, daarvan om de kosten afzien. Ook het ontbreken van een voldoend aantal goede onderwijsfllms was tot dusver een ernstige belemmering. In het afgeloopen Jaar echter werd!, op initiatief van een door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in het le ven geroepen oommissie, opgericht de Ne derlandsche Vereeniging jpan Ondërwys- en Ontwikkelingsfilms, welke Vereeni ging zich ten doel stelt de bevordering van de toepassing dier kinematografie by het onderwijs en by de volksontwikkeling in den ruimsten zin. Naast andere middelen, die aan haar dioel bevorderlijk kunnen zyn, tracht zfj dat vooral te bereiken door het verhuren van voor bet onderwijs en de volksontwikke ling geschikte films, zoowél uit haar eigen verzameling als uit verzamelingen aan derden toebeboorendé, voor zoover dezé door de daarvoor uit bestuur en curato rium (ingestelde keuringscommissie zijn goedgekeurd. Als gewoon lid dezer Vereeniging kun nen toetreden gemeenten en zedéiyke lichamen, die onder meer ten doel hebben de bevordering van wetenschap, onder- Ingezonden Mededeeüng. Eenige rechtstreeksohe verbinding Niet overstappen en wachten te Alkmaar Retours onbepaald geldig »i M wijs en volksontwikkeling. De contributie bedraagt voor gewone leden 10.ter- wyi deze leden bovendien een entreegeld verschuldigd zijn, dat in verband met de grootte der gemeente of dien aard der Vereeniging varieert van 25.— tot 100.Voor -gemeenten met 20 000 en meer zielen is dit 100.— en voor ge meenten met minder dan 20 000 Inwoners 60.—. Waar doel en streven der Vereeniging ons zeer sympathiek voorkomt en ons uit de reeds gegeven fllmvertooningen vol doende is gebleken dat deze in het belang van het onderwijs zyn, zouden wij deze gemeente als lid dier Vereeniging willen doe toetreden. Zoowel de Commissie ven Bijstand voor het Onderwijs als de Hoofden van Scholen kunnen zich hiermede, biykens het by de stukken overgelegde edtvies, ge heel vereenigen. Als ook uwe vergadering eenzelfde mee ning is toegedaan, stellen wy ons voor met de bioscoop-directies alhier In onderhan deling te treden voor de hufir van een der bioscopen, ten einde daar van tijd tot tyd één of meerdere films te doen ver- toonen. In verband met het vorenstaande stel len wy u voor: a. de gemeente Helder te doen toetre den als lid van die Nederlandsche Vereeni ging voor Onderwys- en ontwikkelings films, gevestigd1 te 's-Gravenhage; h. ons te machtigen met de bioscoop directies alhier in onderhandeling te tre den voor de huur van een der bioscopen, ten einde daar van tyd tot tyd één of meer films te doen vertoonen. Overplaatsing onderwijzeres. Door het eervol ontslag, verleend aan Mevr. K. EverardsGitenga als' onderwy- zeres aan school No. 11 moet worden voor zien in de aan genoemde school ontstane vacature. Aan school No. 8 aan de Van Galen straat zyn verbonden zeven leerkrachten, waarvan zes leerkrachten komen voor re kening van het Rijk. In verband met het feit, dat de onderwijzer T. van Heusden nè 1 Juli 1024 aan deze school in functie is getreden, is het niet mogelijk in dit geval de goedkoopste leerkracht voor rekening der gemeente te nemen, doch moet de Jaarwedde van Van Heusden voor reke ning der gemeente worden gebracht. De jaarwedde van dezen onderwyzer be draagt thans 8472.—, terwijl die door de gemeente voor hem te storten pensioens bijdragen beloopen 620.80. Van laatst genoemd; bedrag wordt van belanghebben de teruggevorderd %S65.80, zoodat de ge meente in totaal voor hem verschuldigd is 8472 X 266 8727.—. Treedt nu aan school Na 8 nog een nieuwe leerkracht in functie, dan zou, waar het Ryk aan die school de jaarwed den van zes leerkrachten vergoedt, de jaarwedde van den onderwyzer Van Heusden voor rekening van het Ryk kun nen worden gebracht en de jaarwedde van de nieuw aan te stellen leerkracht voor rekening van de gemeente kunnen wor den genomen. Aannemende, dat een on derwyzer es met twee dienstjaren zou wor den aangesteld., dan zou voor de ge meente een besparing kunnen worden verkregen van 2122. Op grond van het bovenstaande achten wy het van belang in die vacature aan school No. 11 te voorzien door overplaat sing van de onderwijzeres Mevr. A. H. Marinusvan Aken van school No. 8 naar school No. 11, waarna in die ontstane va cature aan school No. 8 kan worden voor zien door benoeming van een nieuwe leer kracht. Aan school Na 11 kan de jaar wedde van mevr. Marinus—van Aken voor rekening van het Ryk blijven, omdat aan die school nè 1 Juli 1024 reeds meerdere nieuwe leerkrachten ln functie zijn ge treden. Bovendien wordt op deze wyze tegemoet gekomen aan het bezwaar, by sommige Hoofden van Scholen bestaande, dat twee echtgenooten aan dezelfde school zijn ver bonden. De betrokken Hoofden der Scholen Nos. 8 en 11, alsmede die onderwijzeres Mevr. A. H. Marinus»—van Aken kunnen zich met deze overplaatsing vereenigen, ter- wyi ook de Inspecteur van het L. O. in deze Inspectie daartegen geen bezwaren heeft. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging in de vacature aan school No. 11 te voorzien door overplaatsing van de onderwijzeres Mevr. A. H. Marinusvan Aken van school No. 8 naar eerstgenoem de schooi met ingang van een door hen te bepalen datum. LJst van Ingekomen en vertrokken (Opgave van pension „Zeelust", Huis duinen). Ingekomen: 12JuJl: dé Heer en Mevr. Kater van Utrecht 17 Juli: de Heer en mevr. Hendriksen met kinderen, vain Amsterdam. 17 Juli: de Heer Tuin van Wesfczaan. 24 Juli: die Heer en Mevr. J. O. Sweiing met kinderen van Cleve (Duitsch- land). 81 Juli: de Heer P. de Leeuw van Stock holm. Vertrokken: 10 Juli: de Heer en Mevr. Kater van Utrecht 24 Juli: de Heer T\iin van Westzaan. De Koningin en Prinses Jullana. De Koningin en Prinses Jullana ver trekken heden van Soestdyk naar den Ruigen Hoek, waar seJJI tot het laatst van Augustus zullen verblijven. Koninklijk bezoek aan Rotterdam uitgesteld. Men meldJt aan de N. Rott. Crt., dat het niet officieele bezoek van de Koningin aan Rotterdam, dat deze maand zou plaats hebben, tot later is uitgesteld- in verband met de ongesteldheid van TL M. en van de Prinses. De Eerste Kamerverkiezingen. Het centraal stembureau heeft gisteren beslist, dat als tweede chr.-hist. lid van de Eerste Kamer voor 'de provinciën Gelder land, Overijsel, Drente en Groningen is gekozen mr. O. J. E. baron Van Wasse- naer van Catwyck. Men weet, dat rekening werd gehouden met de mogefijkheid, dat in plaats van baron Van Wassenaer van Catwijck (aftr.)' baron Creutz door voorkeurstemmen ge kozen zou biyken te zyn. Oorlog bezuinigd! drie mUUoen. De „Avondpost" schrijft: „Zooals onze zeer betrouwbare inlich tingen luiden, is de Oorlogsbegrooting voor 1927 door Minister Lambooy terug gebracht tot een 8.000.000 lager bedrag dan die van 1926. „Minister De Geer schynt zich evenwel met deze verlaging niet te kunnen ver eenigen en heeft de ontworpen oorlogs begrooting teruggezonden met de mede- deeling, dat meer verlagingen moeten wor den aangebracht. „De druk op het departement van Oor log van de zijde van het departement van Financiën schijnt zóó groot te zqn, dat Minister Lambooy, zonder de adviezen af te wachten, gevraagd aan de verschillende bevelvoerende officieren, vérstrekkende wyzigingen in de legerorganisatie heeft aangebracht." Nederhmdwhe spoorwegen. Een autobusbedrijf? Naar het Centrum verneemt, zal bij de Nederlandsche Spoorwegen een autobus- bedrijf worden opgericht en is de be noeming van eeu directeur te verwachten. Bij informatie werd aan het U. D. mede gedeeld dat deze plannen wel bestaan, dpch nog geenszins definitief zyn vastge steld. Het doel dat men dit autobusbedrijf beoogd wordt en de taak van het bedrijf staan, zoo zeide met het blad, nog niet vast. In het algemeen gesproken mag het berioht echter juist worden genoemd. Het bloemencorso te Bergen. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Bergen organi seert morgen (4 Augustus) in het Van Reenenpark aldaar een bloemencorso, dat de Corso's van vorige jaren nog belooft te overtreffen. Reeds zijn een 40-tal num mers ingeschreven. Ten bate van een garantiefonds werd voor 2000 gulden ge- teekend, terwijl de V. V. V. en het ge meentebestuur gouden medailles beschik baar. stelden en een zestien-tal vereeni gingen en particulieren verguld zilveren medailles schonken. Bovendien stelde de V. V. V. 250 gulden als geldprijzen be schikbaar en tferden tal van kunstvoor werpen als pryaen ontvangen. Van den commandant van het vliegveld „De Kooy" mooht de vereeniging het verbiydende bericht ontvangen, dat een escadrille van het vliegkamp, Woensdag middag drie uur, boven het Van Reenen park, waar het corso wordt gehouden, zal demonstreeren. De avond van 4 Augustus wordt met concerten in het Parnassiapark te Bergen-aan-Zee besloten met als slot een groot vuurwerk. Ryksveren ln het N.-H. Kanaal. De ryksveren in het N.-H. Kanaal te Het Schouw en te Watergang (gem. Landsmeer) welke thans kosteloos voor het publiek beschikbaar zjjn, zullen voortaan belast worden met veergeld voor personen en rij- en voertuigen. Deze zijn thans verpacht voor den tyd van zes jaar. Opleiding van padvinders voor de koopvaardij. Kolonel E. Berdenis van Berlekom te Middelburg en M. Teerling te Vlissingen, leiders van de Zeeaiwsche waterpadvin ders, brachten den Jongelui zooveel mo gelijk zeemanschap by, des zomers door oefeningen op het zefibulpmotorjacht „Zeeuwsohe Padvinder" en des winters door theoretische cursussen. Het is hun mogen gelukken de jongens dit jaar dpor een commissie van deskundigen te laten examineeren by een tocht op de Oude Maas en daarbij werd aan 7 van de 10 candidaten een bewys van bekwaamheid uitgereikt. Mede dank zy het zenden van omzendbrieven aan verschillende reede- rijen heeft een en ander tot gevolg ge had, dat reeds enkele van deze jongelui voor een keuring zyn opgeroepen. Zy, die wat meer schoolkennis konden opdoen, kunnen een plaats krijgen als stuurmans leerling, de anderen als licht-mat roos. Het uitgereikte diploma spréékt van ad- spirant-kwartiermeester en is een rijks- diploma. Door „Kensl san 'IVolk": i. De Strijders Ier. J. Olmen. In Mei Ier. J. Olman. 3. De sterren staan te branden Ol. Koop. 4. Hollandsche kinderkeae Ol. Koop. 5. Macht tegen Macht O. W. de Nobel. Ontwaking J- H. Caro. 7. Zegepraal J. H. Caro. Door „Helder"# Fanlareaorpe" 8. Jobelmarsdi D. Veldhuizen. 9. Ouverture „During the Battfle" G. Gadenne. 10. Fantaisie „Kennesse au Village" P. Beaume. 11. Jour de Fête L- Bleman». ia. Aux bord# du Rkln J- Martin 13. Marche des Intemalioualea arr. P. F. rm Overbeeke. Noe. 10 en IX Ccneoure te Schagea aa afd 8. Vatee Moderne Max. Heinecke Van een dronken marinier die op dak zat. Wie heeft het grijze vloerkleed? Een rijwiel ontvreemd? Aanrijdingen. Een overtreder. Verdwenen paling. Baldadigheid. Paard op hol. Minister De Geer vindt het te weinig.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5