en grooter Steeds grooter wordt onze omzet! GEMENGD NIEUWS. sche troepen waren gegeven. ZtJ had ech ter redenen om te gelooven, dat Ingeval Maoedonlsohe benden In aanzienlijken ge tale de grens zouden overschrijden, de Zuid-Slavisohe troepen last zouden fcrij- gen, hen tot het Bulgaarsch gebied te ach tervolgen. De regeering sloeg den toe stand met aandacht gade. RUSLAND. Een autonome Poolscho sowjet-rcpubHek? Volgens een telegram uit Moskou aan de Vorwaerts zal de sowjetregeering van plan zijn de honderden zuiver Poolsohe dorpen, die zich in BO districten van de Zuid-W estelijke gouvernementen bevin den, te vereenlgen tot een autonome Pool scho sowj et-republiek. Brandstichting In het departement van bultenlandsche zaken. Door toezlchtlooze kinderen. Voor de derde maal gedurende de laat ste twee maanden heeft een brand gewoed in het gebouw van het volkscommissariaat van buitenlandsdhe zaken. Een gedeelte der zolververdieping is afgebrand Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de brand met opzet is gesticht door toeziohtl<k>ze kinderen, die tijdelijk op dezen zolder wa ren ondergebracht. Op zoek naar een oplossing. Kort voor zijn plotselingen dood, had Bzerztynsky een redevoering gehouden, waarin hij een overzicht gaf van den toe stand van de sowjet-lndustrle en van de vooruitzichten. Aan zijn belangwekkende mededeellngen en beschouwingen ls het volgende ontleend1: „Wij hebben het grond-kapitaal geheel opgebruikt, aldUa Dzerzynsld, wij hebben alles opgebruikt, wat wij van de bour geoisie hebben gekregen. De machines zijn igrootendeels versleten pn moeten door nieuiwe vervangen worden.... Wijl heb ben ©en ongehoorden waren-honger (zoo noemen de bosjewiki hot nijpende tekort aan waren). De voorraad vaklieden raakt uitgeput.De produtlviteit van den arbeid is lager dan vóór den oorlog Als wij' die takken van de volkshuishou ding, waar de arbeiders op ongehoorde wijze geëxploiteerd worden en waar de loonen nu hooger dan voor den oorlog zijn buiten beschouwing laten, dan zien wij, dat het ons niet gelukt is zelfs den loonstandaard van voor den oorlog te berei ken. Wij maken een periode van niet- tijdige uitbetaling van de loonen door." Zoo beschrijft Dzerzynski zelf den toe stand in Rusland; Er rijst dus de vraag: Hoe kan de industrie hersteld worden? Dzerzynski zei deze vraag te willen be antwoorden. Hf} vertelde vóór alles, dat er onder de bolsjewiki een paniek-stem ming heerscht, dat sommige leiders zóo gebukt gaan onder den last van den te- gonwoordigen toestand, dat zij hun kalmte en evenwicht hebben verloren. Deze men- Bchen vragen zich af: voor wiens reke ning (moet de industrie hersteld worden? Er is een groep, aangevoerd door Preo- brazjensky, die de crisis wil teboven komen door een speciale belasting van de bóe ren te heffen. Dzerzynsky is tegeü deze voorstellen, wijl dit de verwijdering tus schen d© boeren en de bolsjewiki nog grooter zou maken. Dit zou ook onrecht vaardig zijn, omdat de boeren reeds zware lasten hebben te torsen als gevolg van den burgeroorlog en van de revolutie. Bo vendien werd het middel reeds één keer toegepast, nl in 1023, toen de bolsjewiki door het instellen van hooge prijzen vcor fabrikaten reserve-kapitaal poogden te vormen.maar deze opzet mislukte toon en zou ook nu mislukken: de boeren laten zich niet meer villen. De prijzen van fa brikaten zijn overigens nu reeds te hoog. Voor sommige waren betalen de boeren driemaal meer dan hetgeen rij voor hun waren ontvangen. Voor rekening van de boeren kan dus de industrie niet hersteld worden. Zou dit kunnen geschieden door den particulieren ondernemer ih staat te stellen indtustrieele ondernemingen op te richten? Er zijn bol sjewistische leiders, die de oplossing in deze richting zoeken. Dzerzynsky is ech ter tegen deze voorstellen. Hij zéi het vol gende: „Onze taaie is niet het aantal bour geois .te vermeerderen, maar integendeel hun kapitalen te doen verminderen en hen zelf in de meest ongunstige positie te plaatsen, die maar denkbaar is." Dus ook de bourgeoisie is uitgeschakeld. Maar voor wiens rekening moet de sovjet- industrie dan hersteld worden? Waar moeten de gToote middelen vandaan ge haald worden, die een dergelijk herstel eischen? Een duidelijk antwoord heeft Dzerzynsky op deze vraag niet gegeven. Wel eohter een aanwijzing. Hij vindt nl., dat de crisis uit den weg geruimd kan worden dioor den arbeid beter te organiseeren, door meer economie enz. En hij gaf een schets van den janboel, die in Rusland heerscht, van de wijze hoe roekeloos met groote sotmmèn wordt gesmeten, hoe weinig hart de directeurs van de fabrieken voor het staatseigendom hebben enz. Op de fabrie ken zijn er veel arbeiders, die hoegenaamd mets uitvoeren, voor wie de directie geen arbeid' keoft. Deze arbeiders werden aan genomen in de hoop, dat de onderneming zich zou uitbreiden en om te geuren mot bet aantal te werk gestelde arbeiders, maar daar de directies geen werk voor Geen wonder: WIJ zijn goedkooper! Netter en vlugger aflevering. Eleotrlsohe Schoenmakerij Van Galenstraat 111, Aanbevelend, W. MEIJER, gde verbruikt, maar al die arbeid is vol komen zinneloos. Dzerzynski wees er ver der op, dat de bureaucratie een van de hoofdoorzaken van de gering© productivi teit van den arbeid is. De bolsjewistische productie gaat gebukt onder een berg pa perassen. Hij gaf ©enige typische voor beelden van de bureauoratie, die overal in de Sowjet-Unie heerscht. Zoo bijv. blijkt het, dat een gewone aanvraag naar de prijzen, die in een paar minuten kan be antwoord worden, in de Russische trusts 23 instanties passeert en dat naar aanlel- •olng daarvan twee speciale dossiers wor den opgemaakt.. En de zucht tot het schrij ven en overschrijven van papieren is zoo groot, dat zelfs in het departement van Dzerzynski zelf een onbeschrijfelijke toe stand heersohte. Dat gaf hij zelf toe, maar zeide hij, als de ambtenaren hun gang mochten gaan, dan zou de toestand nog veel erger geweest zijn, dan zou elk pa piertje een week noódig hebben om van de eene tafel naar de andere te verhui zen. Ook de opstelling van de rapporten ge schiedt op een bureaucratische wijze, waarbij' veel tijd verknoeid wordt. Derge lijke rapporten zijn nu geweldige folian ten en het doorlezen er van eischt veel tijd en geduid. Niemand leest ze dan ook (wellicht is dit ook de bedoeling van de di recties). Dzerzynski eischte, dat de rappor ten zoetr kort zouden zijn. MAROKKO. De opmarsch naar Tsjetsjoean begonnen. Een officieel communiqué inzake Ma rokko meldt, dat in het vak van Tetoean drie Spaansche afdeelingen Maandag hun opmarsch begonnen zijn volgens het plan, dat de oommissaris-generaal vastgesteld heeft voor het schoonvegen van het ge bied van de Djeballa's, die zich nog niet hebben onderworpen. De opmarsch, die geschiedde in de richting van den weg van van Tsjetsjoean, ontmoette vrijwel geen tegenstand. In het vak van Larrasj is de opmarsch van onze troepen eveneens begonnen, vrij wel zonder tegenstand te ontmoeten. Alle nieuw ingenomen stellingen liggen op ge middeld 80 K.M. van Tsjetsjoean. De bladen verwachten dat de heilige stad spoedig bezet zal zijn. MEXICO. die lieden hebben, voeren rij niets uit. 'nen moet hieraan een einde maken. Van do directies en van de arbeiders mag men eischen, dat zij werk zouden verrichten voor het gold, dat zij ontvangen; do over bodige arbeiders moeten ontslagen wor den. Dzerzynski la ten zoorsto ontevreden over do toestanden, die in de Sovjet-onder- neimlngon heersohon. Indion de producti viteit van den arbeid zou gemeten worden naar de hoeveelheid energie, die verbruikt wordt dan zou de productie in Rusland «er hoog moeten zijn, want op de .ontel bare Russische bureaux wordt voel ener- Het conflict tusschen kerk en staat 'De „N. Ro<tt. Ort." schrijft naar aanleiding van den strijd, die tuascboni de Mexicaan- sche regeering en de R.-K. Kerk ontbrand is, het volgende: In den strijd' hebben beide partijen, dade- lljik naar de scherpste wapenen gegrepen. De geestelijkheid heeft het algemeene ln terduot afgekondigd, een uiterste maatregel in de middeleeuwen herhaaldelijk toegepast tegen weerspannige staten en vorsten, maar in den nieuwen tijd geheel in onbruik ge raakt Men moet al teruggaan tot het begin van de 17e eeuw om er een voorbeeld van te vinden in hert oonflict tusschen paus Pau- lus V en de republiek Venetië. Een inter dict, d. i. een) verbod aan de priesters om kerkelijke handelingen te verrichten, heeft als strijdmiddel natuurlijk ten doel de be volking tegen de regeering, waarmee de 'kerk overhoop ligt, Ln het harnas te jagen en langs dien weg de regeering klein te krijgen. Voorloopig ziet het «aar in Mexico nóg niet naar uit. Het socialistisch getinte be wind slaat duchtig van zich af, zet den pau- seHjken vertegenwoordiger uit het land, con- fisceert op groote schaal kerkelijke goede ren, ontwapent alle katholieken en gaat met militair geweld eik verzet tegen zijn draco nische maatregelen te keer. Het 'kan daarbij op den sterken steun rekenen van een groot deel der vakbonden. De inzet van dit merk' waardig tweegevecht is de onder het presi dentschap van Garranza uitgevaardigde sterk anti-clericale grondwet van 191.7. Tot dusver was aan de bepalingen, die beoogen de macht van de kerk te knotten, geen uitvoe- ring gegeven en als men president Oailes mag gelooven, zou dit zoo gebleven zijn als de clerus' zich rustig had gehouden; In een rede tot vertegenwoordigers van de vakbonden heeft de president p. m. ge zegd1: „Terwijl de regeering verdiept was in de oplossing van gewichtige vraagstukken, ais het ontwerpen van de begrooting, de ver betering van het openhaar onderwijs en de ontwikkeling van industrie en landbouw, had zil het katholieke element bijna vergeten, toen onverhoeds de katholieke geestelijkheid in de reactlonnaire pers vertelaarde, de nieu we grondwet der republiek niet te erkennen en haar aanhangers beval die grondwet niet Ie gehoorzamen. Deze rebellie meet de re- geer.ing niet alle wettelijke middelen te keer gaan". Galles beschuldigde voorts do geestelijk heid van kwade trouw en verraad en ver ton li gde don „eindstrijd tusschen republiek en reactie" aan. immigratie van geestelijken (zeer vele pries ters zijn van Italiaansche en Spaansche na tionaliteit); het verbod van religieuse scho len en orden; het verbod van het verrichten van religieuse handelingen buiten de kerk (processies e.d.); het verbad van kerkelijke publicaties, waarin politieke aangelegenhe den worden behandeld; en het recht van den staat om kerkelijke goederen ln beslag te nemen. Nadat het nu eeni dag of drie hard tegen hard Is gegaan en de strijd het heele land in rep en roer beeft gebracht, heeft de gees telijkheid de regeering een wapenstilstand voorgesteld om een volksstemming over het oonflict mogelijk te maken. Of de regeering daarin zal treden is een andere vraag, omdat haar kansen bi) een plebisciet hoogst onge wis zijn. Niettemin verdienit het denkbeeld ernstige overweging; een bestand toch zou de opgewonden gemoederen tot rust laten komen en aan het conflict, waarbij nu reeds bultenlandsche belangen betrokken zijn getuige het protest van den Engekschen ge zant tegen de In beslag neming van goede ren der Engelsche kathedraal. zijn inate- looze scherpte ontnemen. De houding van het Vatlcaan. Uit Rome wordt naar de Beriijnsche correspondent van die N. R. Crt. seint aan de Vossiscshe Zeitung gemeld', dat de dag, waarop in Mexico het regeeringsde- creet in werking trad, waardoor de actie tegen de katholieken wordt verscherpt, in het Vaticaan, als rouwdag werd be schouwd. Er vonden geen ontvangsten of ceremoniën plaats. De Paus las de mis in zijn particuliere kapel en bad voor - de Mexicaansche geloovigen. De toestand wordt voor het overige in het Vaticaan kalm beoordeeld. Men is ervan overtuigd, dat de Mexicaansche regeering wel, ge dwongen zal zijn, het verzoek van de ka tholieken om haar houding te herzien, in te willen willigen. Beweerd wordt overigons ook, dat het Vaticaan zich langs diplomatieken weg tot de Vereenigde Staten heeft gewend teneinde door tussohenkocist van Wash ington te trachten een verzachting van het decreet te verkrijgen. Ofschoon president Oailes het voorstel ven de Mexicaansche bisschoppen (strek kende tot een wapenstilstand) heeft ge weigerd, verneemt Reuter uit gezagheb bende bron, dat er voorloopig© onder handelingen aanhangig zijn, om te komen tot een persoonlijk, niet-officieel onder houd tussohen den minister van justitie Ortega en ©enige hooggeplaatste geeste lijken, om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden. Uit Nogales, in den staat Arizona, wordt gemeld, dat ex-president Obregon de houding van de Mexicaansche regee ring tegenover de geestelijkheid goed keurt De economische boycot, gelast door den bond voor de verdediging van de gods dienstvrijheid, om te trachten, de regee ring te dwingen, haar kerkelijke wet itf te trekken, heeft to Mexico nog geen uit werking gehad, maar volgens berichten uit verschillende doelen van Mexico dra gen de inwoners der kleine steden en dorpen rouw en hangen rouwkleederep voor hun huizen. Uit Oortoba wordt gemeld, dat arbei ders, die door de straten trokken om voor de politiek van de regeering te be- toogen, onmiddellijk stil bleven staan toen de klokken het Angelus luidden en ouder gewoonte het hoofd ontblootten en baden, terwijl er „Leve Oailes" werd ge roepen. De Ver. Staten en Mexico. Uitvoer van vliegtuigen De uitvoer van vliegtuigen uit de Ver. Staten naar Mexico is verboden. CHINA. Hot rooverwezen ln China. Pater Cunnlngham ln vrijheiil gesteld. Reuter meldt ddl. gisteren uit Hankou da do daar gevestigde Amerikaansche mis sie er in is geslaagd de invrijheidstelling te beworken van pater Cunnlngham, die op 16 Juli was gevangengenomen en weg gevoerd door bandieten in de buurt van Hoenan. JAPAN. Aardbeving. Te Tokio is gisteren weer een lichte aardbeving gevoeld. De menschen storm den op straat, maar na een paar seconden was de beving voorbij. Behalve een paar telefoonpalen, die afgeknapt zijn en eenige vertraging in den dienst ten gevolge had den, is geen schade aangericht. De Pan-Aziatische conferentie; Op de te Nagasaki gehouden Pan- Aziatische conferentie is een resolutie aangenomen, waarin oprichting van een 'an-Aziatische bank, een universiteit uit sluitend voor Aziaten en de aanleg van een Pan-Aziatische spoorweg worden ge- öischt. Verder zal aan kunstenaars wor den opgedragen een Pan-Aziatische vlag 'e ontwerpen en aan literatoren om een 'an-Aziatische eenheidstaal samen te stellen. Het Pan-aziatlsche oongres te Nagasaki Dinsdag afgeloopen. Het verklaarde zich voor een pan-aziatlsche bank, een ~an-aziatische spoorwegmaatschappij, een gemeenschappelijke taal. Het volgende Pan-aziatlsche zal worden gehouden te Peking. oongres OOST-INDIE. Dc G oen oen g Botoor. Batavia, 3 Aug. De Goonoeng Batoor vertoonde Maandagnacht verhoogde wer king. Asch en lava-steenen werden uitge worpen. Er ontstond een lavastroom. De bevolking is rustig. De controleur is ter plaatse voor waarneming en het geven van Inlichtingen, indien de toestand rioh wijzigt Ontoerekenbaar? Volgens het Soer. Handelsblad is de hoofdmandoer lijdende aan een ziekelijke storing van zijn geestvermogens. Ongeregeldheden. 4 dooden. Een hoofdmandoer te Tegal hitste rijf familieleden op, waarop zij gezamen lijk onder bedreiging met messen liet tuin- volk van de suikerfabriek Pagongan ver hinderden de tuinen in te gaan. De veld- politie sommeerde hunne bedreigingen te staken, maar zonder succes. Daarna wer den twee salvo's gegeven, waarbij de ge- weerloopen "op het heen gericht waren. Ook dit hielp niet, waarop hen derde sal vo werd gelost, met het noodlottig gevolg, dat vier hunner gedood werden en 1 ge wond, zonder dat er verder ongeregeld heden gebeurden. De wonderkoffer en het witte doek. Het dagblad „Het Noorden" vermeldj: Voor den landraad te Pemalang hebben terecht gestaan de Javanen Marjadi en Kasinari, beiden beschuldigd, dat zij door middel van zoogenaamde tooverij Warjan on zijn vrouw Bok Tilah voor f 800 had den opgelicht. Het was een komische zitting, die weer eens duidelijk aantoonde, hoe grenzeloos bijgeloovig sommige dessa-menschen kun nen zijn. De heeren Marjadi en Kasmari hadden het argeloozeeohtpaar weten wijs te maken, dat zij getweeën van koninklijken bloede waren en do kunst verstonden, amuletten en djimats te maken, welke allerlei pla gen en gevaren konden afweren. Zie je dit vodje papier met de vreemde letters? vroeg Marjadi. Ze zagen het; het zag wat goor, maar „soeda" Wolnu, begraaf dat in je sawah en je oogst zal verdubbelen en onkruid wil er niet meer groeien. Het kost maar vijftig gulden, wat te geef is. Mar jan en Bok Tilab betaalden. Waarom ook niet; voor een dubbelen oogst en geen onkruid Maar de edele vorstentelgen waren nog niet aan het eind van hun wonderen en Marjan nog niet platzak. Zeg eens Marjan, vroeg de eerste toovenaar, heb jij een koffer in huis? De koffer was er. En een witte doek? Het doek was er. Goed, breng den koffer en he| witte doek hier en we zullen je wat laten zien. En ze zagen wat. Te middernachj werd de koffer op een mat gezet, bloemen werden gebracht en wierook gebrand, om de geheimzinnigheid te verhoogen. En toen moesten Marjan en Bok Tilah een groote som geld in den koffer doen, zooveel ze maar hadden, als het kon eenige duizenden, want zij, de vorstelijke toovenaars, bezaten de macht om dat geld te doen verdubbelen, maar dan moesten zij (de toovenaars) honderd dagen en honderd nachten wakend in hun eigen dessa doorbrengen en de koffer mocht niet worden geopend of aangeraakt. Na honderd dagen kwamen ze weer. Zeshonderd gulden werd voorloopig in den koffer gedaan. Om de proef te nemen, dachten Marjan en Bok Tilah. Als het zaakje lukte, konden ze later méér geven. Toen hurkten ze gevieren naast den koffer neer, het witte doek werd over hen heen getrokken en de geheimzinnige 1 een Een ballonongelak. Te Kempston in Bedfordshire is Dins dag een kabelballon zonder net qp een hoogte van 20 M. los geslagen, ten gevolge waarvan de mand naar beneden stortte. Vier menschen kwamen bij het ongeluk om, oen vijfde werd ernstig gewond Een talrijk publiek was getuige van het onge luk, daar de ballon een der attracties van een landbouwfeest aldaar was. Reuter meldt uit Londen, dat ook het vijfde slachtoffer van het ballonongeluk te Keimipstone (men zie onder Engeland in om blad van heden) overleden ia De Diamanten door de Incht diamantslijperijen te Amsterdam verzenden sedert kort hun keuze-zendin gen naar Duitschland en de overige lan den van Midden-Europa evenals naar den Balkan over den luchtweg Amsterdam- Essen—Weenen. Tot nu toe zijn ongeveer 10.000 karaat geslepen diamanten ter waarde van 6 millioen gulden van Amster dam over dezen luchtweg verzonden. Vliegongeluk ln Italië. Te Napei's is bij gelegenheid van de be groeting van Nobile een der luohtschepen, die hem tegemoet vlogen, neergestort Er zijn 8 dooden. Mussollnl ontvangt Nobile. Mussolini heeft generaal Nobile bij diens aankomst te Rome omhelsd en is vervolgens met Nobile op het balkon van het paleis Ohlgi verschenen, vanwaar hij de menigte toesprak. Vliegtuig en aardappelziekte. Een Engelsche boer heeft een particu lier vliegtuig gehuurd om van daar uit zijn land tegen de aardappelziekte te laten besproeien. Daardoor is in 25 min. het werk gedaan, dat anders twee dagen ver- eischte. (Buitenland.) machten togen aan het werk. Na poosje vonden de toovenaars het wen- schelijk, alleen te worden gelaten! met don koffer en zoo geschieddo, want do wil van zulke heiligen moet geëerbiedigd worden. Den volgenden dag trok het tooverpaar weg, na de belofte afgelegd te hebben precies over honderd dagen te zullen torugkeeren. Maar denk er nu in vredes naam om: den koffer raak je niet aan hoor! was hun laatste waarschuwing,na eerst nog f 120 voor de moeite te hebben gekregen. Ofschoon rotsvast overtuigd van bovennatuurlijke macht der toovenaars, kon het echtpaar een paar dagen later de verzoeking niet weerstaan om den koffer te inspecteeren, maar ze schrokken zich halfdood, toen ze het ding leen vonden. Het bedrogen echtpaar snelde jam merend naar de politie om de toovenaars aan te klagen. Maar dezen wisten van niets en waren niet weinig boos Van tooverij beschuldigd te worden. De po litie kreeg echter voldoende bewijzen in landen en de vorstelijke slimmeriken twee dessa-slampampers, die te lui waron om te werken werden door den land raad tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Marjan en Bok Tilah waren intusschen achthonderd gulden armer geworden. 8 LUCHTVAART. De vliegtocht van Cobham. I>e vlieger Cobham Is Dinsdag van Sbo- rabaia naar Bima vertrokken. Naar uit Batavia wordlt geseind is Cob- ïam, die per vliegtuig op weg is naar Australië, uit Bima vertrokken naar Koe pang op Tlmor. De Italianen van de „Norge". Generaal Nobile en zijn Italiaansche mot/gezellen, dio den Pooltocht vlin Amundsen mot de „Norge" hadden möo- ei naakt, zijn te Napels aangekomen Uit New-York, en door autoriteiten en publiek met geestdrift ontvangen. Er werden ka- nonsohoten gelost en de stad was in vlag- getooL De mysterieuze moord te Maagdenburg. Er schijnt eindelijk wat schot in de Maagdenburgsche moordaffaire te komen. De Beriijnsche rechercheurs hebben Dins dag het onderzoek hervat, niet in opdrapht van den rechter van instructie Kölling, maar van den Oberstaatsanwalt. Men neemt aan, dat dit een gevolg is van de interventie van het Pruisische ministerie van justitie, dat den Oberstaatsanwalt last heeft gegeven, de instructie zelf ter hand te nemen. Intusschen heeft de Beriijnsche recher che op eigen gelegenheid, zonder er den rechter van instructie te Maagdenburg in te kennen, te Keulen de verloofde van Schröder laten arresteeren. Verschillende bladen publiceerde Dins dagavond het stenogram van een afge luisterd gesprek, dat Schröder in het huis van bewaring met een medegevan gene heeft gevoerd. Schröder vertelde zijn celgenoot, dat hij er stellig op rekende, niet meer dan vijf jaar gevangenisstraf te krijgen. Hij zou de zaak wel zoo weten te draaien, dat hij niet wegens moord, maar terzake van medeplichtigheid zou worden veroordeeld. „Haas komt er niet meer uit, daar zal Ik wel voor zorgen", zeide hij. Den moord heb ik heelemaal den achtergrond weten te dringen, heb het klaargespeeld, dat de zaak een strijd tusschen zwart-wit-rood en zwart-rood-goud is geworden. Bovendien heb ik de heele pers van rechts op mijn hand. Ik heb het zoo voorgesteld, alsof de moord een Joodsche veemmoord is geweest". Op de vraag van zijn mede gevangene, wie eigenlijk zijn advocaat betaalde, antwoordde Schröder: „Dat weet ik niet, maar mondje dicht, hoor!" Het blad merkt hierbij op, dat Schröders advocaat de leider van de recbtsradicale organisatie Stahlhelm is. Overstroomingen in Polen. De Weicbsel is nabij' Kr&kau buiten haar oevers getreden. Een groot gedeelte van het district Chrzanow staat onder water. De laag gelegen deelen van Krakau worden eveneens bedreigd. In verschillende straten staan de kelders-Teeds onder water. In het gebied van de overstrooming is de oogst ge heel verwoest. Daar het in West-Galicië nog steeds stortregent is het gevaar voor verdere overstroomingen nog steeds zeer groot. Nabij Krakau is het water van de Weichsel reeds vijf meter boven het normale peil gestegen. Een reisgezelschap door den bliksem ter aarde geworpen. De Schlesische Zeitung meldt, dat bij' de jongste hevig© onweders de bliksem een ge zelschap van 16 toeristen heeft getroffen, dat op weg was van de Hockschar naar die Heidebruendel. Allen werden op den grond geworpen en waren aantankelijk bewuste loos. De mannen kwamen spoedig weer bij, doch twee vrouwen waren van den schrik bevangen. Een harer moest in het schuil- huis op den Hockschar gebracht worden. Do cycloon boven de Antillen. 4000 slachtoffers. Naar thans is vastgesteld heeft de cycloon bij de Bahaima-eilanden en FLo rida aan 4000 menschen het leven gekost Een proces tegen Rakosy. De rechtbank te Boedapest heeft Ra kosy en zijn medebeklaagden wegens aan hitsing tot omwenteling van de staatsorde veroordeeld, Kakos} tot 81/., Weinberger tot 8, Oery tot 4, Goeges tot 8 en Vagi tot 1 jaar gevangenisstraf. Voor de voorle zing van het vonnis vielen er relletjes voor, daar de veroordeelden een hoera voor de proletarische republiek aanhieven Tnflimrrr1™ Medfldsating, Morgen* gebracht, 's avonds thulsbazorgd. Alias hout gepend. hoek Hertzogstraat. Nu dient.vooropgesteld, dat de wettelijke bepalingen, waartegen de kerk opkomt, bij strikte uitvoering inderdaad fnuikend zou den zijn. voor de godsdienstvrijheid. {Zij be- treffen in hoofdzaak een beperking van de

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 2