Tl HELPER-AMSTERDAM TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1926. Te Alkmaar slaagden voor het M.U.L. O.-kiiploma A: Amaüa Bakker, Marie Schen- dielaar en Jaonie Doezie, leerlingen der Openb. M.UX.tLBchool alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. Warner, slaagde te ,'s-Gravenhage voor het diploma B-jarige ILBjS. Gerei. Zangvereenlglng „Halleluja". Behoudens nadere goedkeuring van B. en W., zal bovengenoemde vereeniging op Donderdag 12 Augustus, des avonds van 8.309j30 uur, een zanguitvoering geven in de muziektent Julianapark. Programma: 1. Gloria Patrie 2. Leeuweri'kengezang 8. Het lied der natuur 4. 'Herders Zondagsbed 5. Natuur 6. Avondgebed Pijlman. Mence.&sohn. Hamel. Kreutzer. Leewens. Kolcman. Demonstratie Held. Zwemvereenlglng. De Reddingsbrigade van de Heidersche Zwemvereeniging zal, geassisteerd door eenige leden van die vereeniging, a.s. Zater dagmiddag vanaf het gemeente-zwembad in de Binnenhaven, eenige demonstraties uit voeren. Deze demonstraties bestaan in springen, duiken, zwemmen, benevens het redden van drenkelingen en andere attracties op dit gebied. Aan de demonstratie zal worden medege werkt door den bekenden zwemmer en springer E. Davidson, instructeur van de Amsterdamsche Reddingsbrigade. Voor deze gemeente iets geheel nieuws en voor belangstellenden de moeite van ken nisname overwaard. De toegang tot deze demonstraties is gratis; het Is te verwach ten, dat hij eenigszins gunstig weer (en daar ziet .het voorloopig wel naar uit) de belang stelling groot zal zijn. Vooral de reddings oefeningen zullen het publiek interessee ren, gelooven wij. Stedelijk Muziekcorps, Op vereerend verzoek van de Vereeniging V.V.V. „Helderts Belang", zal het Stedelijk Muziekkorps as. Zaterdag 7 Augustus en Woensdag 11 Augustus, tijdens de Foto tentoonstelling te Huisduinen, des avonds 8 uur concerten geven. VreemdeHngenbezoek te Helder. Vrijdag 8 en Zaterdag 9 October a.s. ver gadert hier ter stede de Nederlandsche Ver- eeniging voor Gemeentebelangen. Deze vereeniging, gevestigd te Utrecht, stelt zich ten doel het bevorderen van de belhngen der gemeenten en hare ambtena ren, o. a. door jaarlijks gelegenheid te geven tot het afleggen van een examen voor ge meentelijke administratie. Orgaan der Ver eeniging is het tijdschrift „Gemeentebe langen'". Voorzitter dezer Vereeniging is mr. F. J. R. de Monchy, burgemeester van Arn hem, secretaris de heer Ulbo J. Mijs, bur gemeester van Gouda. Photo-tentoonstelling te Huisduinen. Wij hebben reeds medegedeeld,dat Zater dag a.s. de tentoonstelling, welke door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ^Helder's Belang" te Huisduinen is georga niseerd, wordt geopendi. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat deze tentoonstelling, de eerste op dit gebied, die hier gehouden wordt, uit stekend belooft te slagen. Dit zal den lezer duidelijk worden als wij zeggen, dat voor de eere-afdeelimg photos (welke niet aan de be oordeeling der jury worden onderworpen) niet minder dan 77 inzendingen zijd inge komen. Hierbij zijn ©r van zeer bekende kunstphotografen, alè Berssenbrugge, Den Haag, die met een zestal portretten kwam, F. F. P. Bins, Amsterdam, met Nederland sche stadsgezichten, D. Blank, Utrecht, met natuurgezichiten, enz., enz. Hierbij zijn ook inzendingen van onze stadgenooten Jac. de Boer en J. Kreuger. In Klasse B (seniores) zijn 21 inzendingen, waaronder van onze etactanooteni P. Kraak, firma Chef Kreu- ger en D. Steeman. In de Junioresklasse komen vijf plaatsgenooten met 15 inzen dingen. De eereklasse schilderijen omvat werk van de hoeren Klapmeijer Pinke, Pinkhof en M. van Tiil alhier. De amateurklasse heeft een groot aantal werken, op een enkele uit zondering na uitsluitend van stadgenooten. In totaal zijn er 159 inzendingen in den cata logus vermeld. O. i. mag men dus reeds bij voorbaat van een succes spreken. Zaterdagmorgen 9 uur vangt de jury haar taak aan. Juryleden voor de afdéeling photos zijn de heeren Adr. Boer te Bloemendaal, J Kreuger en Jac. de Boer alhier. Voor de afdeeiing kunstschilderwerk heeft de com missie zich de medewerking wieten te ver zekeren van een tweetal kunstschilders van naam, nJ. de heeren Bart Peizel en Ton Meijer, beiden te Amsterdam. Bart Peizel is een van onze beste portretschilders; hij is verwant aan de schilderes Lizzie Ansingh. Ton Meijer is den velen leden der Maat schappij „Rembrandt" welbekend als be kwaam kunstschilder en etser; hij wasr voor eenige jaren terug ook jurylid in de ten toonstelling, welke in de Koningstraat in „Musis Sacrum" gehouden isk. Beide heeren worden in hun taak bijgestaan door een plaatsgenoot e, Mevrouw Van der Sande LacosteKaufmann, welke alleszins be voegd is tot oordeelen. Op «sm en ander komen wij nog wel mader Ingezonden Mededeellng. Eenige rechtstreeksche verbinding Niet overstappen en wachten te Alkmaar Retours onbepaald geldig „i terug. De officïeele opening der tentoonstel ling heeft plaats Zaterdagmiddag te 3 uur. Voor het publiek is zij geopend van 48 uur. Op de overige dagen is de openstelling als volgt: Zondag van 28 uur. Maandag en overige dagen der week van 25 en van 6—8 uur. Zaterdag 14 Augustus en Zondag 15 weder van 28 uur. Zaterdagavond zal het Stedelijk Muziek korps van 8 tot 9.30 uur een concert geven in de school (waar de tentoonstelling gehou den wordt). Voor zoover thans bekend, zal „Winnubst" Maandagavond ooncerteeren, het „Stedelijk" wederom Woensdag, „Helder's Fanfarecorps" Vrijdag, de „Oranje H.irmo- niekapel" Zaterdag. Van de overige dag>n is nog geen opgaaf bekend1. De heer Heijdanus was zoo welwillend de zorg voor palm- en bloemversiering op zich te nemen. Zoo schijnt- wel alles te zuilen medewer ken ook zelfs de barometer, hetgeen een belangrijk ding is! om deze tentoonstel ling té 'oen slagen. En wij kunnen slechts hopen-, dat de vele badgasten, die op het oogenblik te Huisduinen aanwezig zijn, een aangenamen- indruk van hun badplaats mede naar huis dragen. Natuurlijk zullen ook de Helderschen zich niet onbetuigd' laten en de tentoonstelling met hun bezoek vereeren. De entreeprijs behoeft daartoe geen beletsel te zijn, daar die slechts 15 cent bedraagt. Openbare Leeszaal ei» Bibliotheek. In de imaand Juli werd de leeszaal 'be zocht door 1246 mannen en 79 vrouwen, totaal 1325 personen. Uitgeleend werden: 365 studieboeken, 1647 romans en 1309 kinderboeken, totaal 3321 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Bader: De leerares in 'de naald vakken; Geerke: De Fransohe revolutie; Roberts: Koningen in ballingschap; Bou- dierBakker: Verleden;x Jong; Hand boek der metaalbewerking; Plemp van Duiveiand: Het veelbesproken verdrag met België; Sombart: Dér moderne Kapi- taliamus, 3 dln.; de Jong: Flierefluiters oponthoud; Reymont: De 'boeren, Win ter; Raven: Vogelleven in duin en veld; WenokerWildburg: Atlantis; Koning: Het dierenleven in onze bosschen; Ohes- terton: Het bijgeloof der echtscheiding; Walree: De vrouwelijke arts; Eckermann: Gesprache unit Goethe. Tén geschenke ontvangen: Falke: Die Stadt mit den goldenen Türmen; Queri: Der Bayrische Watschenbaum; Böhlau: Ein Sommerbueh; Heine: Miitter; Zobel- titz: Der Klapperstorckverband; Langer: Stromaufwfirts; Bojer: Leben; Reuter: Ins neue Land; Baudissin: Die Laterne über der Tür; Rosegger: Die tanzende Bërin; Schlieht: Pensionopolis; Samarow: Lioht im Schatten; Scheff: Die Arche; Sandeau: Madeleine; Viebig: Einer Mut- ter Sohn; Minbeau: Dingo; Formont: La Victoire; Ohnet: La grande marnière; Wolzogen: Das Mëdchen mit den SchwS- nen; Maël: Mer sauvage; Sandeau: Le docteur Herbeau; Manthner: Die Geis- terseher; Halbe: Der Icing des LebenS; Thorma: Krawall; CrolsantRust: Win- kelquartet; Aram: Die Kusine aus Ame rika; Seellger: Das Amerikanische Duell; Höcker: Das glüokliche Eiland; Kroepe- lin: Hartè Ehen; Verslag van de 'oom missie ter voorlichting bij de beroeps keuze te Helder over 'het jaar 1925; Over zicht der «scheepvaartwegen in Nederland, met 3 kaarten; Verslag v. h. congres van ontwikkeling van volwassenen; Verslag der arbeidsbemiddeling en werkeloos heidsverzekering 1925; Verslag der Ne- derl. Z.-Afrik. Vereen.; Das B'adnerland, Schwarzwald und Bodensee; Deutsche Bfidèr und Kurorte; M'eer: Verscheiden heden, dL 8. Ulf hel Politierapport Door een rechercheur werd Maandagmor gen aangehouden een man en een vrouw, die in het Aig. Politieblad gesignaleerd ston den wegens verduistering en heling van een bedrag van f 1500 tot 2000 ten nadeele van een logementhouder te Middeiharnls, met wien de vrouw een 10-tal jaren had geleefd. Bij fouilleering werd op hen nog bevon den .een bedrag van 220 guldeni, terwijl bleek, dat zij zich in hun woning van geheel nieuwe meubelen haddeni voorzien. Na verhoor werd1 het edele tweetal weer op vrije voeten gesteld. Aanrijdingen beheoren zoo tot de dage- lijksche gebeurlijkheden in de plaats onzer inwoning en, dit zij erbij vermeld, over het algemeen loopen ze vrij goed af. In den regel komt men eraf met een vernielde fiets, een ontvelling hier of daar, of een licht kwetsuur. Ais de regels van het verkeer wat beter in acht genomen werden-, zouden deze dagelijksche aanrijdingen wellicht vermin deren. Hoe vaak komt het niet voor, dat men zonder signaal te geven een hoek neemt, dat er aan den verkeerden kant van den weg gereden wordt, dat men onvoldoende uit wijkt of dergelijke verkeersovertredingen meer. Wij kunnen er dan ook nu weer met niet genoeg nadruk op wijzen, dat men toch vooral de verkeersregelen in acht neemt en daardoor ongelukken tracht té voorkomen. Dinsdagavond 7.80 uur had er in de Mo lenstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een meisje, dat op een rijwiel reed. Het kind bekwam een hoofdwond en eenige ontvellingen. Zij werd door een dokter ver bonden. Naar de oorzaak van de aanrijding wordt een onderzoek ingesteld. Een bewoner van den Ruijghweg riep Dinsdagavond politiebuip in, omdat een man een paar glasruiten bij hem had; stukge slagen. Twee agenten begaven zich erheen en troffen den man aan, die in ken-nelijken staat van dronkenschap verkeerde, waarom hjj naar het -bureau aan de Zuidstraat zou worden overgebracht. Dit'ging echter met hevig verzet gepaard. Proces-verbaal werd tegen den weüerspannig© opgemaakt. Woensdagmorgen vervoegde zich aan het bureau Zuidstraat een juffrouw met haar l(Hjarig zoontje, dat van de trap was gevalr len en hierbij zijn linkerarm had gebroken. Door een agent werd eerste hulp ver leend, waarna de moeder voor verdere be handeling van het kind naar het Marine hospitaal werd verwezen. GEMEENTERAAD. Vervolg-agenda voor de vergadering van den Raad der Gemeente Helder, op Donderdag 5 Augus tus, des avonds 8 uur. Salarlsverordealng. Voorstel -tot wijziging van de salarisver ordening 1920 in verband met de. voorzie ning in de hoogspanningsverzorging voor het eiectriciteitsbedrijf. Voorstel tot aanvulling van de salarisver- ordening 1920 in verband met de reorgani satie van de gemeente-reiniging. Aanbeveling de dubbeltallen van het college (Vacature P. 1. P. 2. C. (Vacature P. 1. P. 2. S. (Vacature K. 1. K. 2. D. voor de samenstelling van voor de benoeming van leden van zetters: Hoogenboecn): Hoogenbosch; Dito. Korff): Korff; Krynen. F. Oortgijsen): F. Oortgijsen; H. Grunwald. Electrlclteltsvoorziening. Het Provinciaal Eiectriciteitsbedrijf van Noord-Holland is voornemens den lijn- werker Wit, die o.a. is belast met de verzorging der hoogspanning in deze gemeente, over te plaatsen naar elders. Het overweegt daarbij de hoogspannings verzorging niet weder aan een bepaalden beambte van zijn bedrijf op te dragen, doch de daaraan verbonden werkzaam heden in onderling overleg te laten ver richten vanwege de gemeente Helder. Bestond aanvankelijk het voornemen, dat het P.E.N. daartoe rechtstreeks een be- loouing zou uitkeeren aan een werkman dezer gemeente, bij nader inzien is, beter gevonden de werkzaamheden door de gemeente te laten opdragen aan een harer werklieden. Het P.E.N. stelt thans voor aan de gemeente voor het verriehten der werk zaamheden jaarlijks uit te keeren een bedrag van f 100.terwijl voorts de woning Fabrieksgracht No. 19, toebehoo- rende aan het P.E.N., ter beschikking wordt gesteld van den functionaris. Het ligt in het voornemen, indien deze regeling tot stand komt, den hulp-monteur J. P. Agema met de te verrichten werk zaamheden te belasten. In verband hiermede zal een en ander worden vostgelegd in de Salarisverorde ning 1920. Gemeente-reiniging. In verband met de verdere uitvoering van de reorganisatieplannen der Ge meente-reiniging (aanschaffing vén een motortransportschip ten behoeve van het storten van vuilnis in zee en de aan stelling van een schipper op bedoeld vaartuig), moet thans een aanvulling worden gebracht in de loontabel voor de werklieden, deel uitmakende van de Salarisverordening 1920. Waar het storten van vuil In zee ten nauwste samenhangt met de wisselende getijden, zal het af en toe noodzakelijk zijn, dat buiten de gewone werkuren zal moeten worden uitgevaren. Ter voor koming van het uitbetalen van veel loon voor overwerk en ter vergoeding voor de ongeregelde werkzaamheden, die daar van het gevolg zijn, waren B. en W. aanvankelijk voornemens den schipper van het motor-transportschip een vaste uitkeering boven het weekloon toe te kennen van f 1.per week, naar analogie van de uitkeering welke voor het „re serveschap" bij verschillende bedrijven wordt genoten. Overeenkomstig het advies der Com missie van Overleg voor de werklieden, zijn B. en W. echter bij nader inzien van oordeel, dat meer in overeenstemming met het systeem ner Salarisverordening 1920 wordt gehandeld, indien de ver goeding bestaat in het plaatsen van dezen functionaris in een hoogere loongroep, wat financieel voor de gemeente geen verschil maakt. Op deze wijze toch wordt ook bij andere bedrijven het voortdurend verrichten van werkzaamheden op onge regelde tijdstippen in de loonschaal tot uiting gebracht. B. en W. zijn, afgezien van bovenbe doelde vergoeding van meening, dat de schipper van het motortransportschip hetzelfde loon dient te ontvangen als de monteur-chauffeur, die geplaatst is in groep III der loontabel voor de werk lieden, en stellen den Raad voor in deze loontabel de noodige wijziging aan te brengen. Gevonden Voorwerpen. Aan het Hoofdbureau van Politie alhier zijn als gevonden terug te bekomen drie huisdeursleutels, een ring met twee sleu tels, een portret van man en vrouw (bruidspaar) en een rijwielbelastingmerk. Aan de adressen: A. Pronk, Emmastraat 42. een horloge ketting. de Wolf, P. Quantstraat 7, een schroe vendraaier. Piasmeier,, Polderweg 40, een kinder- portemonnaietje met inh. Dordtmunt, Vlamingstraat 40, een gele hond. Boekei, Trompstraat, 2 sleutels met ring. Furst, Sfchagenstraat 59, een portemonnaie met inh. J. J. Arend, Middenstraat 73, een witte duif. G. Collet, Prinsenstraat 3, een mondorgel. Moorman, de Ruijterstraat 24, een huis- deursleuteL J. de Boer, Weezenstraat 69, een doublé halskettinkje. Torenvliet, Weezenstraat 54, een porte monnaie (ledig). Grande, Middenstraat 149, een blauw en wit kinderbroekje. H. Heeman, Achtergracht Z.Z. 19, een por temonnaie met inh. Abbenes, Molenstraat 19, een zilveren manchetknoop en een haarsierspeld. T. de Leeuw, Jan 't Veltstraat 29, een rij wielbelastingmerk. de Lange, Singel 42, een rijwielbelasting- merk. Jole, fortwachter. Kijkduin, een postduif. Heukelman, Hoofdgracht, 23 een hond. J. Alexander, Emmastraat 69, een alpaca beursje met inh. en een ring. Van Vliet, Oostslootstraat 48, een ge- .wicht. Hemelrijk, Balistraat 19, een houten pijp. E. Bakker, Langesteeg 7, een rijwielbelas- tin gmerk. Sineger, Langestraat 104, een halsband P. Abbo, le Schagendwarsstraat 10, een broche. J. Jongkees, Paardenstraat 24. een dop van een as. Deelder, Ankerpark 5, een rij wielbelas tingmerk. Koning, de Westraat 21, portemonnaie. J. v. d. Haag, Laan 10, een bruine cein tuur. W. Helder, Vlamingstraat 10, een porte monnaie (ledig). i Starrenburg, Weststraat 101, een porte monnaie met inh. Ringelenberg, Achtergracht T^L. 33, een rijzweep. Cleeuw, Middenstraat 41, een obligatie- biljet. de Wit, Basstraat 6, een paar beenkappen. H. Winkel, Gravenstraat 84, een bood- schappentasch. J. Bais, Molenstraat 192, een bril in étui. J. Boon, Dijkstraat, een rozenkrans. Minneboo, Vischstraat, een rijwielbelas- tingmerk.. Van Dok, Molengracht 6a, een rijwielbe- lastingmerk. W. Dienaar, Schagenstraat 77; een bin- nen-aanvaringsreglement. Sinnege, Langestraat 104, een doublé broche. Bakker, Vischstraat 29, een portemonnaie met inhoud. P. Spaans, Smidstraat 30, een hondenpen ning no. 62.' de Haan, Stationsdwarsstraat 3, een hon denpenning no. 0715. S. J. Post, Vijzelstraat 91, een porte monnaie met inhoud. De Koningin en de Prinses. Sinds hare komst ten paleize Soestdijk heeft de Koningin onder behandeling gestaan van den hofarts dr. Pot, uit Apel doorn. Deze heeft H. M. geregeld om den anderen dag ten paleize Soestdijk bezocht en heeft gisterochtend wederom een bezoek aan deyKoningin en Prinses Juliana gebracht. Ingevolge zijn advies is thans besloten, dat beiden vandaag naar de Ruygenhoek zullen vertrekken. De reis zal per trein geschieden. Het vertrek Is bepaald op 's middags pl.m. 8 uur van de halte Soestdijk; aankomst aan het Staatsspoorstation in Den Haag om kwart voor vijf. Bezuinigingen aan Oorlog. In ons nummer van Dinsdag deelden, wij mede, dat de „Avondpost" uit zeer betrouw bare inlichtingen kon mededeeleni, dat de oorlogsbegrooting voor 1927 door mi nistér Lambooy teruggebracht was tot 3.000.000 lager dan 1926. Omtrent den aard' der te verwachten be zuinigingen heeft de „Avondpost" ook eeni ge voorspellingen. De Vesting Holland gaat verdwijnen; d. w. z. het commando daarover zou worden samengevoegd met den genera- len staf. Voorts zouden 237 onderofficieren) moeten afvloeien -met 1 Januari a.s. en wel 50 sergeant-majoors der infanterie, 130 ser geanten der infanterie, 28 sergeanten der vesting-artillerie, 8 sergeant-majoor-tam boers, 12 trompetters en 9 schrijvers. En ten slotte zou een capitulanten-stelsel in aantocht zijn. Het bericht, dat de „Avondpost" ontvan gen heeft, lijkt ons niet geheel juist. Er loopen over den gang van zaken verschillen de geruchten en meer nabij de waarheid schijnt ons voorloopig, dat wjj vernamen, n.L dat het eerste ontwerp een iets hooger eindcijfer heeft gebracht dan de vorige oor logsbegrooting en dat financiën een vermin dering iaat f t aoiilieen geëieckt *>u kebbea. De reorganlsale opgeschort tot de as. Kamerzitting. In aansluiting op bovenstaande 'berich ten deelt „De Avondpost" thans nog het volgende mede: „Het lag in het voornemen van den mi nister van Oorlog vooruitloopende op hetgeen daaromtrent de Tweede Kamer bij de behandeling van de Oorlogsbegroo ting 1927 zou beslissen reeds aan stonds een aanvang te maken met de uit voering zijner reorganisatieplannen. Hierin waren begrepen het verminderen van de cavalerie en het doen afvloeien van ongeveer 250 'beroepsofficieren. „Intusschen heeft de heer J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs en thans lid van de Tweede Kamer, schrifte lijke vragen gericht tot den M. v. O. be treffende de reorganisatieplannen en daarbij1 ojm. dé vraag gesteld of dé M. v. O. het niet gewensoht acht om, zooals in het voorjaar door dien minister werd toe gezegd, zijn reorganisatieplannen aan het oordeel der Kamer te onderwerpen en in verband daarmede met de uitvoering te wachten. „Op deze vragen heeft de M. v. O. nog niet geantwoord. Het blad verneemt even wel dat het antwoord op de vragen van Kamerlid De Visser 'bevestigend zal lui den. In vexband hiermede heeft de M. v. O. alle uitvoeringsmaatregelen betreffen de de reorgansatie doen opschorten." De Nederlandsche Spoorwegen en het autobusbedrijf. In aansluiting op ons bericht, dat de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen voor nemens zou zijn om haar bedrijf met een autobus-onderneming uit te breiden, kan het „Hbl." thans nog het volgende mededeelen: Een dergelijk bedrijf is inderdaad in wor ding, waarvoor evenwel de vorm eener ven nootschap is gekozen, waarin de spoorwegen een overwegenden invloed zullen hebben. De ai te kne„en.e binden, waar.n het spoo: wegbedrijf 'tengevolge van de inmeng.ng van den Staat gevat is, deden de directie hiertoe besluiten. Reeds jaren lang heeft het voornemen bestaan om tot de oprichting van een dergelijke onderneming over te gaan, welke ook aan de Reichbahngesellschaft in Duitschiand is verbonden, doch voordat de wet, regelende de concessies voor autobus- iijnen, dienst- en rusttijden van chauffeurs, etc. was aangenomen, kon aan uitvoerirg niet worden gedacht. De concurreerende in vloed van ce autobus in het partlcuLere be drijf heeft zich vooral bij het vrachtvervoer der Nederlandsche spoorwegen doen gevoe len, meer nog dan bij het personen-vervoer. Talrijke firma's hebben eigen vrachtauto's in dienst genomen en hierdoor het goede renvervoer op oe spoorwegen ernst g bena deeld. Echter niet in de eerste plaats als strijd middel tegen ce concurrentie zullen ce nieu we autobussen in dienst worden genomen, maar wel nu door de nieuwe wet een meer geregelde toestand ontstaan is om te trachten d© economie in het geheele bedrijf te vergrooten. De heer R. G. M. A. Heg, inspecteur van het vervoer bij de Nederland sche spoorwegen, is tot directeur van de vennootschap benoemd' en zal met ingang van 1 Sepff aA zijn gewone werkzaamheden neerleggen. Eerst staan enkele studiereizen in het bu.tenland voor hem op het programma, waarna in Nederland met de exploitatie der lijnen een aanvang kan worden gemaakt. Het is de bedoeling om vrachtauto's te laten loopen, die eenerzijds besteldiensten in de steuen zullen overnemen en anderzijds in bepaalde rayons op het platteland goede ren op zullen halen om deze naar het eind station van een dergeiyk rayon te brengen, waarcoor verkregen wordt dat de tusschen- stations hoofdzakelijk zoowel voor goederen als voor reizigersverkeer, worden uitgescha keld:. Behalve ce vrachtauto zal dus ook de personenauto een onderdeel van het bedrijf vormen. De autobusonderneming, zooals zij thans gedacht is, zal dus gedeeltelijk als concur rentiemiddel tegen de bestaande vracht auto's moeten, dienen, terwijl die bussen an derzijds ais nieuwe voeding van de spoor- weglijinen dienst zullen doen, waarop zij komen te correspondeeren. De exploitatie van het onderhavige bedrijf zal het geheeie land omvatten en beoogt een zoo uitgebreid mogelijk goederen- en per sonenvervoer. Uitsluitend eerste klas ma teriaal zal worden gebezigd. De heer Heg, met wien het „Hbl" een kort onderhoud had, verzekerde, dat een ge volg van de inwerkingtreding der nieuwe buslijnen zal zijn, dat allerwege garages zul len worden opgericht en dat talrijke neven industrieën tot bloei zullen komen. Plaatsen, die tot dusver per trein niet te bere'ken waren, zullen nu een goede verbinding krij gen en van een behoorlijke aansluiting op den treinenloop verzekerd' zijn. De nieuwbenoemde directeur, die het be drijf in Frankrijk, Duitschiand en Zwitser land gaat bestudeeren, was van meening, dat vóór 1 Jan. van het volgend jaar wel niet met de uitvoering der plannen zou kunnen worden begonnen. Noord-Hollands kanalen-plan. Omtrent den stand, waarin zich thans de kanalenplannen voor Westfriesland en Noordelijk Noord^Holiand bevinden, ver neemt „de Tel." het volgende. Nadat de Provinciale Staten in de winterzitting van het vorig jaar de kanaalplannen hadden vastgesteld, hebben Ged. Staten zich tot den Minister van Waterstaat gewend, met ver zoek te willen mededeelen, of het Rijk bereid zal zijn in de kosten dér werken bij te dra gen. Zooals men weet zijn die kosten op on geveer 131/» millioen gulden geraamd en spraken de Provinciale Staten zich in be ginsel uit voor een kostenverdeeling van 1/3 door het Rijk en den dienst van de Zuider zeewerken tezamen, 1/6 door belanghebben den (gemeenten en polderbesturen) en V» door ds provincis. Vu de* Mburter ia *09 |Mi utwwrd 99 Een goede vangst. Weer een aanrijding. Als de drank is in den wan Van de trap gevallen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5