HELDERSiüECSukaKT 1 Tweede Blad. HELDER-AMSTERDAM Reist PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1926. Voor de akte N. V slaagde onze plaats genoot, de beer L Hubjegtsen. Donderdag slaagde te Utrecht voor M. O. Engelsch A, onze ptatsgemoote, Mej. E. Verhens. Muzlckvereenlgfog „WlimuhsT. Oonoert, aangeboden aan de V.V.V. „Helderts Belang", tijdens de toto-ten^ toonstelling te Huisduinen, op Maandag 19 Augustus 1920, aanvang 0 uur sa 1. Le Defenseur, Marsab Aug. Eenhaea 2. Ouverture Favorite F. Andrieu 8. Valse Moderne Max. Heinecke 4. Lorelei Parapturase Nesvadba 6. Fantasie Loihenigrin R. Wagner 0L Radio Marsdh W. v. Heeren Ingezonden MededeelIng. Eenige reohtstreeksohe verbinding Niet overstappen en wachten te Alkmaar Retours onbepaald geldig Vakschool voor Meisjes. In tegenwoordigheid van gedelegeerden van het gemeentebestuur, dien burgemeester en Mevrouw Van der Hulst—Heeroma, lid van den1 Raad, 'bestuur en personeel der school, zijn dezer dagen door die Voorzitster, Mevrouw de Boer—Jongkees, de getuig schriften uitgereikt aan de leerlingen, die den 8-jarigen cursus met gunstig gevolg hebben afgelegd. Deze leerlingen zijn de volgende: Curry Dauve, Bets Dekkers, Jans Schen- klus, Riek Looy, Anmiie Janssonius, Marie Kries, Tony KroonsMver, Pien Orelio, Sietske Lak, Marie Roomeijer, Oorry v. d. Maas, Marie Olivier, Oorry Ox, Oatrien Rdemers, Martha van Schijndeli, Gien Slik, Nehy Tomey, Annie Veen en Sjoukje Wiersma. Het diploma Oostuumnaaien (2-jarige vervolgcursus van de school) verkregen) de leerlingen: Adry Benschop, Bets Fonteyn en Jeltje Ltenebank. Voor den nieuwen driejarigen cursus hebben zich thans 49 leerlingen aangemeld. Het internaat is uitgebreid met 4 leerlingen en thans bevolkt met 6 pensionaires. Foto-tentoonstelling te Huisduinen. Hedenmiddag 4 uur wordt d'e tentoonstel ling in de openbare lagere school te Huis duinen voor het publiek opengesteld. De jury is dezen morgen bezig de beoordeelin- gen toe te kennen; hedenmiddag 8 uur heeft, zooals wij berichtten, de officieel© opening plaats. Het door het „Stedelijk" te geven ooncert heeft plaats vóór de school, niet daarin, zooals wij mededeelden. Gecombineerde ledenvergadering der AJLW.V. en de Hanze ter bespreking van een te bonden winkelweek. Daar het reeds eenige jaren geleden is, dat ter gelegenheid van andere feestelijk heden een winkelweek georganiseerd werd en de gemeente langzamerhand door be tere verbindingen met de buitengemeen ten meer bezocht wordt door de bewoners der omgeving» kwam het de besturen van bovengenoemde vereenlgingen gewenscht voor, de winkeliers in de gelegenheid te moeten stellen door gezamenlijk optreden ieder in zijn vak van hunne prestaties een blijk te doen geven. Besproken werden de verschillende er varingen, bij dergelijke gelegenheden op gedaan. Verschillende nieuwe denkbeelden wer den naar voren gebracht, die door de be sturen ter nadere overweging dankbaar werden aanvaard. Besloten weid tot de uitgave van een courant. Voor de redactie daarvan werd een oommissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Delgorge, P. Th. Luyckx, P. P. Verduin, G. J1. H. Verstegen en A. J. de Vries. In 't bijlzonder weid besproken het be lang der leden, die niet het centrum der gemeente bewonen. Als een der oplossin gen daarvan werd aangenomen, de uit gifte van een taxatie-biljet, ter bepaling van de totale waarde der in de etalage voorkomende artikelen van lederen deel nemer. De datum weïd bepaald op 5 tot 0 i October. i Henrl ter Hail's Revue. Maandag 10, Dinsdag 17 en Woensdag 18 Augustus wordt in „Oasino" Henri ter Hallis nieuwste revue ,4.920" opgevoerd. Ditmaal moet deze revue bijzonder schitte rend gemonteerd zijn» Vooral de oostumes munten uit en zijn van een ongeloof-iijkc pracht. Trouwens, die geheel© opzet overtreft die van voorgaande jaren. De hoofdrollen zijn weer In handen van de dames: Roosje Köhler—v. Gelder, Sophie Köhlerv. Dijk en de heeren Buziau (de onbetaalbare komiek), Piet Köhler, Bood e. a. De revue wordt op het ruime „Castao"- tooneel gemonteerd als in de groote steden en die geheele .opvoering decoraties, oostumes, lichteffecten), eniz. zal gelijk zijn aan d'e voorstellingen in die hoofdplaat sen van ons land. Demonstraties Held. Zwemvereeniging. Wij laten hieronder het volledig pro- Cma volgen der demonstraties van de ersche Zwemvereeniging, welke heden middag te 2 uur in het zwembad' aan de Bin nenhaven worden gehouden, met medewer king van de leden, de Reddingsbrigade'en den heer E. Davidson te Amsterdam. De vier eerste nummers vertegenwoordigen de verschillende zwem-duik-spring- en red- dtagsdemonetratiee, de overige nummers vormen een „komisch programma", dat on getwijfeld! aan menigeen een vroolijk «ogen blik bezorgen zal, en dat hdt publiek aange naam zal bezighouden. Zooals wij reeds me dedeelden, is de toegang geheel gratis, zoo dat ongetwijfeld velen van deze gelegenheid gebruik zuilen maken L Demonstraties van verschalend© zwem slagen. 2. Demonstraties duiken. 3. springen. 4. reddingsgrepen. 6. Hoe het niet en hoe het wel moet. Agent: F. Selbach. Drenkeling: O. Boonen. Burger-redder: J. de Boer. Hulp op den wal: J. H. ter Hall Redder: O. Velekoop. 0. „De gulplomper". Visscher: J. de Boer. Redders: Mej. M. Neels. Mej. P. Guïke. J. H. ter Hal. J. Huussen. Werkelijke redder: E. Davidson. 7. „De schipbreuk". In de vlet: Mej. A. Mijndering. Mej. G. de Wit. Mej. J. v. d. VMea J. HoogerweiL J. H. ter Hall Dr. Rienks. Redders: Mej. M. Neels. ■Mej. L. Kraan. Mej. G. de Vroome. O. Velekoop. O. Boonen. 8. „De zelfmoordenaars". 9. ,4>e ramp met de cano". Landstormdag te Dordrecht Den 28sten Augustus zal te Dordrecht een landstorm dag worden gehouden. Hier aan zullen van de zijde der Kon. Marine de schepen „Tromp", JZ. 7", 8" en „Van Meeriant" deelnemen die daartoe den 27en Augustus van hier zullen vertrekken. Den 30sten vertrekken deze schepen weder van Dordrecht Ter gelegenheid van dezen landstormdag zullen', bij gunstig weer, eenige landi- en watervliegtuigen over het terrein manoeu- vreeren. Een Jongen verdronken? Een zonderlinge historie. Donderdagmiddag half vijf zag een echtpaar aan het strand, ter 'hoogte van paal 1, de hand van een jongen boven wa ter uitkomen, en daarna weer verdwijnen. Ook een heer, die met een kijker aan het strand was, had het gezien. Onmiddellijk begaf eerstgenoemde man zich'naar het badhuis en vertelde wat hij gezien had. De reddingvlet op het strand werd be mand en zoo spoedig mogelijk naar de aangegeven plaats geroeid. Er werd' ech ter niets gevonden. Eenige agenten zochten daarna het ge heele strand af doch Vonden geen enkele aanwijzing dat er een jongen verdronken zou kunnen zijn. Geen Meedingstukken weiden gevonden, ook niet in de duinen. De drie personen beweren echter perti nent dat zij de hand boven water uit za gen komen. Tot gistermiddag was er bij' de politie nog geen bericht van vermissing van een jongun ingekomen, zoodat deze ©enigs zins zonderlinge historie tot op heden nog niet is ontraadseld A propos van het schoolreisje. Een bewoner van Molkwerum (Fries land) zendt ons een uitvoerig schrijven naar aanleiding van onze beide stukjes over het schoolreisje. In dit schrijven wordt geprotesteerd tegen minder gun stige uitlatingen omtrent Friesland's na tuurschoon. Wij hebben het met stomme verbazing geleken en er de beide opstel letjes, het eene van onze redactie, het andere van een der jeugdige passagiers, nog eens op nagelezen. In ons eigen stukje, opgenomen in het nummer van Dinsdag 27 Juli, hebben wij éénmaal den naam Friesland gebruikt, en daaraan het bilvoeglijk naamwoord „mooi" gekoppeld. Wij schreven nl. eenmaal „mooi-Fries- land". Wat wil de inzender meer? De schrijver van dit stukje is nimmer in Gaasterland geweest. Onze jeugdige medewerker Nottelman heeft geen natuurbeschrijving gegeven, alleen verteld dat Hindeloopen een klein plaatsje was,dat men tussohen de meren een mooi gezicht had, dat de speeltuin in het hotel in Gaasterland te klein was voor 170 schoolkinderen, dat er een bosch was en dat de wegen naar Stavoren smal waren. Meer heeft deze jongen niet over Friesland verteld. Hoe Iemand uit dit alles een zwaar-ernstig ingezonden stuk kan maken om te protesteeren tegen „een minder waardeerende tendenz om trent de schoonheid van Friesland's zuid westhoek" zooals de schrijver het deftig uitdrukt, verklaren wij niet te kunnen begrijpen. Twee mariineschepelingeni waren Donder dag met elkaar op step gegaan en aangeland' in een café op de IZuidsrfcraat, waar zij onder het gebruik van Schiedammer of ander edel(?) vochiti den avond doorbrachten. Een van het tweetal kreeg op een gegeven moment zin om de vrouw van den kastelein eens af te rammelen, waarvan het gevolg was, dat de caféhouder de politie opbelde en om assistentie verzocht. Een tweetal agenten 'trok ter Zuidlstraat en verwijderde de schepelingen uit het café. Deze waren daarover echter minder te spreken en een oogenbMi later kwamen zij weer terug. Nu moest de politie geweid gebruiken, daar zij' zich miet goedschiks lie ten verwijderen. Een van de agenten liep daarbij een vuistslag in bet gezicht op. De schepelingen sprongen in een auto, die voor het café Stond en die zij voor dien richting van de Keizersbrug. Korten tijd avond gehuurd hadden' en verdwenen in de daarna kon de auto op de Zuidlstraat worden aangehouden en werd het tweetal, dat er zioh nog in bevond, naar het hoofdbureau overgebracht. Belden verkeerden ondier den invloed van sterken drank, waarom zij te bewaring wer den gesteld. Tegen hen zal procesverbaal worden opgemaakt terzake mishandeling, huisvredebreuk en belediging, terwij! er een nog 'bovendien een bekeuring zal krij gen voor het opgeven van een valschen nflflun. •Een bewoonster van de Emmastraat deed gistermiddag aangifte, dat zij Donderdag avond door een bewoner van de Hooger- werfstraat was aangereden, tengevolge waar van zij' was gevallen en haar pols had ge broken RAADSO VERZICHT. Volgens Winkler, Prins, Encyclopae- die, 8e druk, is het501 H.A. groot en telde het in 1907 1048 inwoners, dus is het inderdaad klein. Uit het Politierapport Tegen een 18-jarigen jongen werd proces verbaal opgemaakt wegens baldadigheid en het opgeven van een -mlscben naam. Twee autobusondernemers kregen een procesverbaal aan bun broek vanwege de overtreding van de verordening op het sta- tüonneereni Een verordening, die in den laatsten tijd al eenige malen overtreden Is. Onze raadsvergaderingen staan den laat sten tijd wel in bet toeken der komkommers. Het daarin verhandelde is de laatste maan den van vrij ondergeschikten aard en slechts de noodzakelijkheid om een of ander punt voor een bepaalden termijn af te handelen, was meestal de oorzaak, dat een raadsverga dering uitgeschreven werd. •Ook de vergadering van Donderdagavond was er zoo een. Zij was uitgeschreven om eene bespreking te houden over de verdere reorganisatieplannen der reiniging, die be troffen de oprichting van een stortbuis te de stad. Besluiten kunnen op zoo'n vergade ring niet worden genomen, en deze dienen dan ook alleen om de raadsleden eens te polsen en de verschillende opinies te 'hoo ien. Men kan het instituut der geheime raadsvergaderingen principieel uit den booze achten; men kan het standpunt huldigen, dat het publiek recht beeft te weten boe de meeningen van de raadsleden zijn, daar tegenover staat, dat men zich in besloten vergaderingen dikwijls meer en beter kan uitspreken dan te het openbaar. Wij zouden dan ook geen reden hebben hierover te spre ken, ware het niet, dat van de gelegenheid wel eens misbruik wordt gemaakt en ietwat moeilijke of netelige kwesties te dikwijls naar een comité worden verwezen. Vrijdag avond vroeg een der raadsleden om een ste nograaf bij dteze oomité-vergaderteg, maar de Raad voelde er blijkbaar niet veel voor. Wat er besproken is, zal natuurlijk straks, als hieromtrent een concreet voorstel' in den Raad komt, wel blijken. Hoewel de agenda, die aan dit comité voorafging, dus niet zeer belangrijk was, bevatte zij nochtans stof voor een raads- overzicht. Immers, de schoolbioscoop-kwes tie was voor den heer Eijlders een dankbaar onderwerp om wederom te getuigen1". B. en W. hadden aan den Raad gevraagd om een crediet van 100, teneindie toe te tre den tot de Nederl. Ver. voor Onderwijs- en Ontwikkel! ngsf ilms. Op bet oogenblik wor den van tijd tot tijd reeds voor die scholen film vertooningen gegeven. Door toetreding tot deze nieuwe vereenlgtag wordt dit ge makkelijker gemaakt, omdat de vereeniging beschikt over een aantal goede onderwijs- f ilms. En o. a. kan ook worden tegemoetge komen aan het bezwaar van de hoofden, dat de tot nu toe vertoonde filmvoorstellingen te lang waren. Helt hoofd kan uit het pro gramma een bepaalde film kiezen. Het bier- In vertoonde wordt In de klasse deugdieiijk vooraf behandeld, en daarna aanschouwelijk vertoond. Dat een diergelijke onderwijs methode verreweg de voorkeur verdient boven de levenïooze schoolplaten, die slechte één enkele handeling weergeven, zal ieder een wel1 duidelijk zijn. Behalve dan natuur lijk dien heer Eijlders. Het betoog, dat deze heer meendle Ito moe ten houden, was, voor zoover het niet het onderwerp de schoolbioscoop te ma ken had, oppervlakkig en blijk gevend van totale onkunde. De heer Eijlders 'hield een h'eel betoog tegen de bioscoop als amuse- mientsobject, die bij afkeurde, en toch ook weer als een gave Gods goedkeurdè. Hij vond' de schoolbioscoop goed' en toch ook weer niet, maar wat hij zei was e® voort durend naast. Hij sprak over het snelle ver- toonen der films, en had dus 'blijkbaar noodt gehoord van de mogelijkheid tot stopzetten der film, waardoor dten kinderen dus een bepaalde beweging photographlsch juist kan worden getoond en toegelicht. Verder meen de de heer Eijlders, dat de beelden trilden, omdat men spreekt van „trilbeeld". Hij be greep iiielt, dlat het woord „trilbeeld" zijn ontstaan dankt aan de te snel tempo voorbijtrekkend© beelden, waardoor de beweging, die 'op de afzonderlijke beel den ontbreekt, wordt opgewekt, en wist niet, dat het door een of ander dagblad uit gevonden woordl een geheel onjuiste weder- crt»ro T-q<r /Ttqf rnrwvf ijlt* drukken. Trillen Is namelijk heen en weer gaan, en de beelden in de biosooop gaan slechte in één richting, du? zij 'trillen niet D'ilt allee en nog veel, meer wist de heer Eijlders niet Voor een gewoon huis-, tuin- of keukenmensch is dat niet zoo erg, maar voor iemand, die deze onkunde te een open baren raad demonstreert, lijkt het ons be denkelijk. Het eenige excuus is, dat de heer Eijlders niet weet, dlat hij' het niet weet Intussohen werd' de Raad er mee opge houden. De Voorzitter wilde maar naar het eind, omdlat het comité natuurlijk' wel eenige uren zou duren. Maar zoo heel vlot ging dat niet, want teimiddels was de heer Bier steker gekomen die den vorigen keer ais nieuw raadslid was geïnstalleerd en thans te den conservatieven hoek, naast de heeren Van Dam en Eijlders zijn plaatsje heeft ge kregen en stelde voor eerst eens niet een uitgewerkt plan te komen, dat de Raad wist wat men besteden moest. En ziedaar! dank zij 's Raads onvoltalligheid er waren niet minder dan' vijl raadsleden afwezig kreeg hij' al dadelijk zijn eerste succes. We hebben dus nu uitstel van deze zaak gekregen, en zeker hebben de tegenstanders gedacht met Gijribrecht van Aemstel: „Men wint al veel al wint men niet dan tijdi". Het geval gaf aanleiding tot heftige interrupties van de zijde des heeren Borkert. (De onvoltaüigheidi van den Raad was mede oorzaak, dat een tweetal punten moest wor den verdaagd, ml die installatie van den heer Minnes, het nieuw gekozen raadslid, die on gesteld was, en de kwestie van den hulp- ooncierge-vischafslager (welk een fraaie titel!). Het voorstel omtrent woningbouw door d© Stichting was door B. en W. terug genomen. Bij de rondvraag kwam nog weer eens de tarievenkwestie voor de autobusdiensten ter sprake. Men leze hieromtrent het verslag; zeer zeker is voor het standpunt van den burgemeester, dat wij een geregelden, goed fumctiomeerenderi dienst onderhouden, veel te zeiggen, al is dlan mogelijk die exploitant van dien dienst niet zeer sympathiek aan den Raad. Volgens den heer Borkert heeft hij den Raad Jn de luren gelegd1", hetgeen wij niet kunnen beoordeelém. t- Gemeenteraad v. Helder Vergadering van Donderdag A Augustus, des avonds 8 uur. Afwezig de heeren Smits, De Zee, Minnes, PREDIKBEURTEN. ZONDAG 6 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Da. IJ. van Dijk, van Sohagen. Wectteakerk: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 'b Morgens 10 uur, Ds. J. L. G. Gregory, van Loenen. Huisduinen: 's Morgens 10 uur, Ds. H. Janzen, van Oosterend (Texel). Doop. Jollanadorp: 's Namiddags 8 uur, Ds H. Jansen, van Oosterend (Texel). ZendtegBgebouw „Ster Bes Hoop". 's Avonds 8 uur, de heer Sevensma. Anna Pantowna 'b Morgens 10.80 uur, Ds. O. O. de Kloet. Geref. Kerk (Spoorstraat)] 's Morgens 10 uur en 's avonds 8.80 uur, Ds. HJngnalda Jr., van Leimuiden. Chr. Geref. Kerk (Steengraoht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 8 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Molens 10 uur en 's avonds 8.80 uur, de Heer H. Siegers, van Oosterbeek. Doopsgezinde Kerkt 's Morgens 10 uur, Ds. D. Haars, van Nieuwe Niedorp. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. P. Neideok, van Amsterdam. Leger des Hefls (Spoorgrncüt 88X (Voor iedereen toegankelijk), 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst 's Namiddags 8.80 uur Openluehtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en VerlossingsbQeenkomst. Van Loo eni Bot, gedeeltelijk wegens uit- stedigheid), gedeeltelijk wegens ongesteld heid of om andere redenen. Wegens de afwezigheid van den heer Minnes, die ongesteld was, moest punt 1 der agenda Installatie Raadslid. Installatie van den heetr G. A. Minnes als lid van den Raad worden verdaagd. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 20 Juli 1926. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Berichten van aanneming der benoe ming tot lid der Commissie van Toezicht op het M. O. en N. O. van Da O. O. de Kloet eni Ir. A. Slingervoet Ramondt. b. Mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat aan den Burgemeester een verlof ia verleend om zioh gedurende een maand, Ingaande 9 Augustus as. bul ten de gemeente op te houden. o. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het Raadsbesluit van 2 Juni tot het aangaan van een dading met het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van de H.H. Pe trus en Paulus. d. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de Raadsbesluiten van 29 Juni 1920 tot aankoop en verhuring van het ge bouw Dljketraat 67. Deze worden voor kennisgeving aange nomen. Ten fine van prae-advies worden te han den van B. eh W. gesteld de 'beid© volgende ingekomen stukken, nJ.: e. Adres van O. F. E. Smith en 7 an deren, vormende een oomltó van inge zetenen der gemeente- Helder, houdende verzoek over te gaan tot het stichten van een gymnasium in deze gemeente. f. Verzoek van J. Siegers van geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van bèta lng van de kosten van aansluiting van zijn houten woning te Huisduinen aan de gemeentelijke waterleiding. Woningbouw. Voorstel betreffende den bouw van 49 woningen door de Woningstichting. I Dit punt wordt van de agenda afgevoerd en aangehouden. Grondbedrijf. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan J. Geurts. Aangenomen. LoontabeL Voorstel tot wijziging van de loontabel der werklieden in verband met de aanstel ling va* een hulp-concierge-vlschaf sla ge r aan den Vlsch-afslag. De heer Bok vraagt namens den heer Bot, die afwezig is, aanhouding van dit punt. De heer Grunwald heeft geen be zwaar daar tegen, doch is van meening, dat verdere aanhouding voor den betrokkene niet zeer aangenaam zal zijn. Aangehouden. L Onderwijs. Voorstel om toe te treden als lid van de Nederlandsche Vereeniging voor Onder wijs- en Ontwikkelingsfilms. Held Ort. 8 Aug. De heer Geurts vindt de Bijlage on duidelijk. Daarin wordt gesproken van de kosten voor het lidmaatschap, welke 100 zullen bedragen. Welke kosten komen daar nog bij, vraagt spr., voor biosooop- en film- huur. De Voorzitter licht dit nader toe. In dertijd zijn de gemeenten uitgenoodlgd voor een vergadering betreffende de oprichting dezer Vereeniging. Het lidmaatschap stelt ons in staat ons van de ontwikkeling der schoolbioscoop en schoolfiims op de hoogte ■te houden. Het betreft hier eenmalige entree van 100.verder zijn de koeten niet zoo hoog, en wij kunnen nu op gemakkelijke wijze films huren. Spr. stelt zich niet voor elke week zoo'n film te huren, misschien eenmaal te de maand of zoo. Doel van deze bijlage is den Raad zich principieel te laten uitspreken omtrent de wenschelijfcheid van de bioscoop alk hulpmiddel bij bet onderwijs. De heer Eijlders meent, dkt de ge vraagde 100 nog wel met eenige honderden zullen worden verhoogd', en de Raad wordt hier voor de vraag gesteld een blanoo orediet te geven aan het Ooilege. Spr. wensohte vooraf een onderhandeling met een bioscoop exploitant, dan hadlden wij vanavond een afgerond geheel gehad en tevens gezien hoe duur dit hulpmiddel van het onderwijs kost. Spr. en de zijnen zijn geen bewonderaars van de bioscoop als publieke vermakelijk heid. Spr. houdt hierover een principieel be toog, dat wij. daar het met het onderwerp der agenda geen verband houdt, achterwege zullen laten. Spr. Is van meenlmg, dat een film achterstaat bij de schoolplaat, omdat de film te snel gaat en het kind de daarop ver toonde bizonderheden niet te zich kan op nemen. Bovendien 'trillen de beelden, van daar den naam „trilbeeld". Dit 1» zeer ver moeiend voor het kind', de opmerkzaamheid verslapt, het kind wordt meer passief dan actief, en d© biosooop werkt door haar snel wisselende beelden de oppervlakkigheid in de hand. De heer H e ij h 1 o k vindt het niet noodig de principieele zijde der schoolbioscoop te bespreken. De finantieele bezwaren zijn wal wat door dien heer overdreven. Het geven van sohoolfilmè is hier niets nieuws, en bet gaat thans om een goedkooperen huur der films. In .tegenstelling met den heer Eijlders is spr. van meening, dat van de schoolbios coop wel degelijk opvoedende kracht kan uitgaan. De heer Sohoeffelsn berger komt als oudHbiosooop-exploitant enkele bezwaren van den heer Eijlders weerLeggen. Wat bet materieele betreft, staat spr. aan zite zijde, niet wat het geestelijke betreft. De heer Eijidere is blijkbaar nog nooit te een bios coop geweest, anders zou hij dergelijke dui gen niet zeggen. Het ligt geheel aan den operateur of een film' vlug dan wel snel wordt afgedraaid. Over 's heeren Eijlders meening betreffende de opvoedkundige waard© Is spr. verbaasd, omdat het immers juist de regeertog van dien heer Eijiders is geweest, die met een bioscoopwet is geko men. Alle films zjjn voortaan toegankelijk, daar zij vooraf gekeurd mogen worden. Mevrouw Van der Hulst wijst- er op, dat er tal van leerzame films zijn, die den kinderen een of ander bedrijf veel beter toonen dan de dood© platen. De heer Biersteker zal op het opper vlakkig betoog van den heer Eijlders niet ingaan. Deze heer heeft daarmede bewezen een getrouw bioscoopbezoeker te zijn, helaas heeft hij juist nimmer een opvoedkundige film gezien. Deze kwestie ligt ©venwel niet op het terrein van den Raad. Spr. voelt meer voor het finantieele gedeelte en stelt voor de voordracht terug te sturen naar B. en W. met uitnoodigiing onderhandelingen •'aan le knoopen mét de bioscoopdirecties en tien Raad de resultaten' daarvan voor te legg -n. De VoorzitterDe heeren B:er«te- ker en Eijlders maken zich bezorgd over de kosten. Een definitieve raming daarvan te 11 99 99 Samen uit, samen thuis. Een aanrijding. -

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5