KWATTA-Y NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. VOLLE-MELK-REEP Hr. 6218 FEUILLETON. 21) J Beter dan Goed: DE BESTE LAAT UW KOUSEN AANBREIEN NIEUWE KOUSEN STAAT HIJ BOVENAAN. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING; Heldersclie Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland 2.Ned. Q en W. lndië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95,11.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN; 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. VOLKENBOND. De voorbereiding der ontwapenings conferentie. Wat zijn defensieve strijdkrachten? De sub commissie voor de aangelegen heden van leger, vloot en vliegwezen van de commissie ter voorbereiding van de ontwapeningsconferentie heeft den 2den dezer haar arbeid hervat, dien zij den 6den Juli had afgebroken. Na vastgesteld te hebben, dat zelfs een uitgesproken defensieve organisatie na verloop vqn tijd door een oorlogszuchtige regeering in aanvals-instrument kan worden veran derd, komt de sub-commiósie tot de con clusie dat de ware methode hierin bestaat, dat over een vrij lange periode wordt onderzocht hoe deze organisatie evolueert, in het bijzonder wat betreft haar steeds beschikbare troepen, de oefening der troepen als uitvloeisel van den actieven diensttijd, de instructie, de reserves in en buiten het leger, de fabricage of invoer van oorlogstuig, de militaire uitgaven voor vaste verdedigingswerken van het grondgebied, de verhouding bij de strijd krachten ter zee tusschen klein materieel ten dienste der kustverdediging en de groote gevechtsschepen enz. De Fransche delegatie legde er den nadruk op, dat een onderzoek in dezen zin de voortdurende contróle van een speciaal daarvoor aangewezen orgaan vooronderstelt. Brazilië en de Volkenbond. De Melto Franco heeft in een onder houd met een vertegenwoordiger van de Parijsche Excelsior bevestigd dat Brazi lië aan de September-zitting van den Vol kenbond, geen deel zal nemen. FRANKRIJK. Een open brief van Clemenceau aan Coolidge. De Inhoud. In de Fransche bladen vinden we den volledigeri tekst van den brief van den Tij ger. Daarin wijst de oudi-premier erop, dat overal de deskundigen op financieel en po litiek gebied aan den gang zijin. Een des kundige is maar al te vaak iemand, die er behagen in schept zijn probleem te onttrek ken aan den samenhang en het te isoleeren. Alles echter hangt samen in de openbare zaken en cegene, die zich wil opsluiten op zijn speciale terrein loof>t gevaar te laat te ontdekken dat hij overvleugeld is. Indien de volken slechts handelshuizen waren, dan zouden de bankrekeningen het lot van de wereld regelen. Gij vraagt van ons betaling van een schuld, geen handels schuld, maar een oorlogsschuld en gij weet evenzeer als wij, dat onze schatkist ledig is. In zoo'n geval toekent de schuldenaar wissels; dit is het ook wat gij' ons vraagt. We zouden over en weer moeten gelooven aan een afdoening op den vastgestelden datum. Maar dit is het geheim van de co- medie dat het hier slechts om fictieve ver valdagen gaat om te geraken tot een iee- •ning met goede hypotheken op onze vaste goederen, zooals in Turkije. Dat, mijnheer de president, moet ik ech Ingezonden Mededeeling. ter zeggen, zullen wij nooit aanvaarden. Frankrijk is niet te koop, zelfs niet voor zijn vrienden. Wij hebben het onafhanke lijk gekregen; wij zullen het weer onafhan kelijk overdragen. Vraagt u zelf af of u er na president Monroe anders over zouat uen ken wat het Amerikaansche continent aan gaat. Indien Frankrijk zou moeten te gronde gaan onder de. slagen van zijn vijanden en samenzwerende „vrienden", zou een fiere naam ervan over blijven. Wat hebben wij gedaan, hetwelk niet strikt' onze plicht was? Hadden wij onze vestingen aan Duitsch- land moeten afstaan, toen het ons deze vroeg op straffe van een oorlogsverklaring? Zal iemand opstaan om te hetoogen, dat wij1 iets anders hebben gedaan dan het on vermijdelijke ondergaan? Zou Verdiun soms beweren, dat wij slecht gestreden hebben? Zeker, wij hebben bloed en geld in den afgrond gestort, zooals Engeland en Ame rika voor hun deel ook hebben gedaan. Maar het was Fransch grondgebied, dat met behulp van de wetenschap is vernield. Drie doodelijke jaren hebben wij' gewacht op het woord van Amerika: Frank rijk is de grens van de vrijheid1" drie jaren, gedurende welke het bloed en het geld wegstroomde door alle poriën. Leest in onze dorpen de edndelooze lijsten na met de namen van onze gesneuvelden en vergelijkt dan eens, als ge wilt. Beteekenen de levens van deze ver loren zonen geen post op de bankrekening? ZooaJs Rusland te Brest-Litowsk heeft ook Amerika met Duitschland een afzon derlijken vrede gesloten zonder eentig ge baar van overleg zelfs met zijn wapenbroe ders. De bloedsvrede met d'eni gemeenscbap- pelijken vijand. Thans spreekt mem van een geldvrede tusschen) de geallieerde en, ge associeerde mogendheden. Hoe konden we niet voorzien', wat er thans gebeurt? Moet thans de teugen van Duitsche ver goedingen uitloopen op Amerikaansche in- casseeringen? Ik heb ronduit gesproken tot het geëerde hoofd van een) groot volk, dat ik sedert een halve eeuw het beste gaf van mijn eerbied en mijn vriendschap, omdat ik het bestemd achtte, van de oude wereld den fakkel over te nemen van "een groot menschelijkheids- Ideaat Thans is het'aan dit om- zich uit te spreken. Ik kan het slechts dë opperste hulde van mijn zwijgen brengen, indien ik mij heb vergist. Een verklaring van president Coolidge. Het economisch financieels nieuwsagent schap verneemt uit New York: President Coolidge heeft, na kennis genomen te heb ben van Clemenceau's open brief, gezegd, dat de onderhandelingen, met" Frankrijk over de schuldkwestie gesloten zijn en dat, zoo er nieuwe besprekingen over dit onder werp worden geopend, dit door bemidde ling van de diplomatieke vertegenwoordi gers der beide lainden zal geschieden. Het oordeel van de Fransche pers. Met uitzondering van de communistische Humanité, de Matin eb de Quotddien, lo ven alle bladen den brief van Clemenceau en wijzen op den diepen indruk, dien hij Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. Ik greep zijn arm. Terwijl ik dit deed, zag ik dat het myn kroesharige kennis van den vorigen avond was. Ik vermoed de dat deze maxi Oonrad was, (krullekop) werd genoemd. Ik waagde het erop. Hy was een klein kereltje en ik kon hem met gemak aan, als het noodig w0®- „Vlug, Conrad!" drong ik aan. schieten op ons." Hij opende zyn oogen als een ver schrikt kind, maar hy vroeg hygend: „Wie wie bent u?" ,Jk 'ben de mandie getelefoneerd heeft antwoordde Ik. „Scanoey heeft imJji stuurd." Eensklaps schrikte hij, want een luid geschreeuw weerklonk. „Help! Inbrekers! Dieven! Brand- werd er geroepen. Het weerklonk over het grasveld en tusschen de bygebouwen en verstoorde de stilte van den nacht. „Hoor je het!" riep dk luid „Nu, vlug! Waar Is zy?" De kleine man leunde tegen de deur. „Ze is weg," antwoordde hy. „Zij zul len haar niet vinden. Zeg Scancey dat zy haar gebracht hebben naar Hart naar Old Drom". Ik had geen tyd om naar een hoed of pet te kyken. Ik had' alleen maar tijd om weer in het duister weg te rennen. Na een oogenblik was ik op den weg, hollend met al de kraoht van een paar stevige, vlugge boenen, in de richting van het dorp. Niemand hield mij tegen. Ik rende recht door naar Chettesworth. In het Stadje was 'alles rustig, alle goede 'bur gers schenen al in bed te liggen. Aan het station vernam ik dat er een trein om twaalf uur zou vertrekken en dat die my naar Hazelhurst kon terugbrengen. Ik keerde terug naar myn goede, Duit sche hospita, zonder geweer en bagage en zonder hoed, maor Ik vertelde haar dat ik tusschen de bergen in een diep wa ter was gestapt en alles had verloren. Da- deiyk bracht zy my een slappen hoed, die imij vry goed' paste, maar mijn uiteriyk niet gunstiger maakte. Toch was ik biy dat ik hem had, want een man zonder hoed is nogal in het oog vallend, voorna- mely'k 's nachts. Ik vertelde haar dat lk haar kamer nu niet langer zou gebruiken en ging weer naar het station. Ik bleef op het perron 'zitten tot de trein kwam, nog steeds verwachtend dat een alarmsein uit Gold Spring Farm zou komen. Maar er gebeurde niets van dien aard en myn vertrek was zoo rustig mo- geiyk. Om drie uur 's nachts was Ut weer in de stille straten van Hazelhurst, op denzelfden hoek waar ik myn sneeuwbal had gegooid. Ik kwam in het hotel, maar niemand, eigenaar, bediende of knecht was te zien. Ik bleef dus op een stoel op de openbare meening heeft gemaakt, daar hy op de juiste, ontroerende wyze uitdrukking, geeft aan het gevoelen der natie. De bladen) brengen het ongeschokte prestige im herinnering, dat Clemenceau in j de Vereendgde Staten geniet Het flnancleele herstel. De Senaat heeft met 281 tegen 6 stem men het ontwerp tot stichting van een amortisatiekas en met 271 tegen 11 stem men dat inzake de stabilisatie aangeno men. By de bespreking in den Senaat zptte Poincaré uiteen, dat de leidende gedach te der regeering bij het scheppen van het amorttsatiefonds den wil was de ge weldige openbare schuld te delgen. Niet dat er anders sprake van zou kunnen zyn, dat zulks zou geschieden; de staat zal al zyn verplichtingen en beloften nakomen. De krachtsinspanning zal er op gericht zyn door amortisatie en facultatieve con versies de vlottende schuld te verlichten. Het handhaven van het openbaar vertrou wen vermindert het gevaar, dat aan deze schuld verbonden is, maar neemt het niet weg, daar de kans op opvragingen blijft bestaan. Nadat de regeering de kwestie van ver trouwen had gesteld, heeft de Kamer met 418 tegen 183 stemmen het voorstel aangenomen tot byeenroeping van de Nationale Vergadering, om het beheer van de kas tot delging van de openbare schuld onder bescherming van een con stitutioneels bepaling te plaatsen. Na het regeeringsontwerp tot hy een- robping van de nationale vergadering te hebhen aangenomen heeft de Kamer met 290 tegen 180 stemmen het aanvullende ontwerp van Renaudel (soo.), strekkende tot beperking van de rechten van den Senaat, verworpen. De Nationale Vergadering. Omtrent de Nationale Vergadering, de vergadering van Kamer en Senaat te zamen, die heden te Versailles gehouden wordt, deelt Belga nog mede, dat De Selves, de voorzitter van den Senaat, in gevolge de voorschriften van de Grond wet, met de functie van voorzitter van de Nationale Vergadering wordt bekleed. Een eigenaardigheid van deze vergade ring is, dat de regeering, ook al wordt haar ontwerp verworpen, niet gehouden is haar ontslag aan te bieden. De kwestie van vertrouwen kan de regeering niet stellen. Men verwacht, dat de discussies een dag zullen duren, omdat de wyze, waar op men te werk moet gaan, omslachtig is; hët is echter duidelijk, dat het addi tioneels Grondwets-artikel zal worden aangenomen. De flnancleele maatregelen. De commissie voor de financiën heeft de twee wetsontwerpen van Falcoz en Fougère besproken, strekkende tot hef fing van een speciale belastirt. van vreem delingen, die in Frankrijk verblijven. Op voorstel van De Chappedelaine, den rap porteur-generaal, is besloten, dat de ter- myn voor het verstrekken van een iden- titeitsbewys aan vreehidelingen van twee maanden tot twee weken zou worden te ruggebracht. Dat bewys zou, inplaats van om de twee jaar, ieder jaar worden ver nieuwd. De rapporteur is van plan, de Ka mer te verzoeken, dit voorstel op haar agenda teu plaatsen voor zy op reces gaat. Arbeidsgeschillen. Uit inlichtingen, op het ministerie van openbare werken ontvangen, blykt, dat de besprekingen te Douai tusschen ver tegenwoordigers van de mijnondernemin gen en van de mynwerkers over loon- kwesties tot een goed einde zyn gevoerd op grondslag van een tydelyke verhoo ging van 15 pet. van het grondtoon en van een tydelyke verhooging van de duurtetoeslag. De bootwerkers, die de houtschepen uit het Noorden tossen, hebben bestoten te staken. Zij eischen 26 franc per dag in plaats van 23. De politie bewaakt de wer ven. Geen; incidenten. ENGELAND. Het conflict ln de mijnen. Van de mynwerkers in Derbyshire zyn 90 pet. tot een uitspraak gekomen. Met een meerderheid van vyf tegen een heb ben zy zidh verklaard vóór aanvaarding van de voorwaarden van de gedelegeer- denbyeenkomst als grondslag voor onder handelingen. In Yorkshire is veel verzet tegen het voorstel; maar het definitieve resultaat is nog niet bekend. Naar reeds gemeld is, is Lancashire tegen het voorstel, dat is ook het geval in het district Forest of Dean. Intusschen is de toestand in de rnyn- industrie ongewijzigd. De ordeiykheid, die het gedrag der mynwerkers voortdu rend heeft gekenmerkt, wordt nog steeds gehandhaafd Behalve in Warwickshire waar een geleidelijk toenemend aantal ar beiders weer aan het werk gaat, ligt over al het werk stil in de mijnen, ofschoon in Notts en Derbyshire vele arbeiders aan het werk zyn buiten de mijn. Het referendum. De uitslag der stemming over het me morandum is nog steeds niet volledig bekend, maar waarschyniyk zal de meer derheid er voor blyken. Schotland schynt voor het oogenblik neutraal te wezen Zuid-Wales heeft zich er tegen verklaard, Lancanshire evenzeer. Wat wy van Yorks hire hooren, is op het oogenblik nog niet gunstig, maar van bet district in zyn geheel ziet men aanvaarding tegemoet en dus zal de totale uitslag wel geen verrassingen meer bieden. Van belang is, dat Smith het memo randum „een deur voor onderhandelin gen" genoemd heeft. Hy voegde er wel aan toe, dat hy in geen geval arbitrage over een nationale overeenkomst en over- werkuren zal aanvaarden, maar men leidt uit zijn woorden toch af, dat de leiders Ingezonden mededeeling. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Ingezonden Mededeeling. (ook de allerfljnaie casimire), in den gelen winkel bij JAAP SNOR, Zuidstraat 15. De gele winkel heeft een faam, ook met zijn by een kouden, radiator zitten tot de dag aanbrak, rillend, en nu en dan1 insluime rend. Daarna bestelde ik een onfcbyt en een kamer en frisohte (my heerlijk op. Om half acht was ik weer op weg naar The Hazels, aohter een tamelijk goed paard, met groot verlangen naar ander gezelschap dan den stalknecht, die mij reed. Toen wy aankwamen, zag ik King 'heen en weer loopen op den weg vóór de oprij" laan en ik stapte dadelijk uit en zond den knecht met het rijtuigje weg. Hy stak imy niet de hand' toe en ik vond hem ietwat koel; maar ik schreef zyn ■houding toe aan zenuwaohtigheid, Wy naderden elkaar èlk met een vraag ln' de oogen en op de lippen. ,Ffoe maken zij het?" vroeg lk. „Een spoor gevonden?" vroeg hy. Én toen antwoordden wy tegelijk. Ik vertelde 'hem ln drie volzinnen beknopt van mijn avontuur. Ik eindigde met een vraag omtrent de plaats waar volgens het kleine, verschrikte mannetje, het meisje was heen gebraoht. „Hart? Old Drom?" herhaalde hy. „O, ja. Old Drom is de verkorting van 01d: Dromdary en het is een oude berg met twee bulten achter het dorpje Hart, onge veer 80 myien westwaarts. Bain heeft een spooriy'n, die daar in de bgergen loopt en aandeelen in bosohgrond. „Kent Barnaby de plaats?" „Zeker." „Laten wy het hem dan vertellen. Myn dienst^ als spion by Bain ls voor goed on- mogeUjk gemaakt. Hy zal nu voor my op den uitslag zonder verdere hulp van de geesteiyken tot onderhandelingen zullen trachten te komen. Baldwin's brief naar de Vereenigde Staten, waarin hy ontkent, dat in de myn- districten gebrek geleden wordt, heeft hier uit den aard der zaak vooral in ar beiderskringen veel beroering gewekt. Dat Baldwin er naar streefde de pogingen van Cook's afgevaardigde om in Amerika geld te krijgen, te verijdelen, is duidelyk. Op Green, den leider van het Ameri- kaansch arbeiderssecretariaat, heeft zyn stap in ieder geval geenerlei uitwerking gehad. Volgens dezen is het verzet der Britsche mynwerkers gericht tegen de over de geheele wereld zichtbare poging om den levensstandaard der arbeiders naar beneden te drukkenvandaar dat hy aanbeveelt zooveel mogehjk geldehjke- hulp te verleenen. Mc. Donald laat zich over Baldwin's stap byzonder sterk uit. Volgens hem strookt het niet met de waardigheid en den plicht van een eersten minister om te doen wat Baldwin gedaan heeft en is het evenzeer innerhjk in strijd met de beteekenis van de positie, die een prime minister in Groot Brittanje inneemt. De voorwaarden aangenomen. De mynwerkers in Derbyshire hebben met 83.000 tegen 6700 stemmen de voor waarden, vervat in het memorandum der bisschoppen, aangenomen. De volledige cyfers worden heden pas bekend gemaakt, na de byeenkomst van het hoofdbestuur. Ofschoon vast staat, dat er een meerder heid voor de voorstellen is, zal het be stuur dienen te overwegen, of die groot genoeg is om een verdere actie op dien grondslag te wettigen. Cook over Baldwin's exposé. In pen redevoering te Dalkeith heeft Oook 'Zaterdag gezegd, dat 'het lang zal dtuen voordat de mynwerkers de voor waarden der eigenaars en der regeering, zelfs ook maar in overweging wilden ne men. De strijdkreet der leiders zal biyven „Geen overgave". De voorstellen der bis schoppen konden Cook's goedkeuring wegdragen' als basis voor onderhandelin gen. De afgevaardigden van het T. U. C., de mynwerkersfederatie, en het vrouwen- oamité ter ondersteuning van de imyn- werkersvrouwen en kinderen zyn Zater dag met het ss. Berengaria te New York aangekomen. BELGIE. Nieuwe bezuinigingen. de De Brusselsche oorrespondent van Nw. Rt. Crt. meld1: De commissie voor de schatkist onder voorzitterschap van den minister van fi nanciën heeft heden tot nieuwe bezuini gingen besloten. Op de begrooting van binnenlandsohe zaken is anderhalf mil- lioen op den post subsidies en een half millioen aan openbare werken geschrapt, zijn hoede wezen." Ik verbeeldde mij dat Kings knap ge zicht by die woorden betrok, maar hy zinspeelde hierop niet. „Ja," zei hy, „laten wy het Barnaby vertellen, Hy kan het zaakje wel opknap pen." „En Hal?" vroeg ik toen. ,FIal is volstrekt niet goed," antwoord de hij langzaam. „Als wy niet snel iets in deze zaak kunnen doen, zullen Bain en Scanoey hun wraak en hun protectie kry- gen, zonder dat zy nog óép. slag toebren gen." „Wat bedoel je?" „Ik bedoel dat de zaak zoo drukt op Hals geest, d'at er een basis zal zyn voor een onderzoek naar zyn geestvermogens, als wy hem geen verlichting kunnen brengen." „Ik was er bang voor geweest." „En1 Donna?" vroeg ik, den voornaam van het meisje gebruikend, volkomen on bewust en zoo onschuldig «ïogeiy'k. King beek mij plotseling onderzoekend' aan. „Donna?" antwoordde hy. „Zy' is zoo dapper als men van haar kan verwach ten." Ik nam hem dezen toon kwalijk eni ik geloof d'at van dit oogenblik af onze ver- trouweiykheid een schok kreeg. „Wat zegt dokter Graham van Plhil- 'bric?" vroeg ik. „Precies wat hy van het eerste oogen blik af zei." „Heeft Scancey nog iets gedaan?" „Neen." ,Fln de ïyksohouwer?" ,J)e jury is gisteren hy elkaar geko men. Zy heeft nog geen oordeel üfltge- sproken op grond van onvoldoende be wijzen." Ik staarde hem aan. „Hoe was dat mogeiyk?" „Toch is het zoo." „Maar als zy niet het bewys van schuld hadden, moesten zy toch vry spreken." „Zij kunnen de zaak verder onderzoe ken." „Dat kunnen zy. Hebben zy dat ge daan?" „Zij hebben gisteren weer politie hier heen gestuurd." „Toch niet om Hal te arresteeren?" „Neen. Er is een nieuw onderzoek inge steld en Fhilbric is opnieuw ondervraagd. Wy hadden opnieuw bewy'zen van zyn ontoerekenbaarheid." „Dat zei Graham zeker?" vroeg ik eohdrp. „Graham!" 'King keek my aan. „Dat klinkt alsof je gelooft dat dokter Graham met die theorie voor den dag is igekomen." „Dat deed' hij," antwoordde ik „tegen over Hal". Kings blik rustte weer op myn gelaat. „Mr. Randall," zei hy, „dokter Graham is een te verstandig geneesheer en een te oud vriend der familie om zooiets om trent een van dé leden daarvan te zeggen. Ik zou denken dat iemand, die zoo lang reeds 'intiem is met de Phllbrics, dat w*l zou weten." (Wordt vervolg

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1