RWATTA5 NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA JAV4VREEP Eerste Blad. BUITENLAND. t. Beter dan Goed: DE BESTE Nr. 6219 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1926 54»te JAARGANG FRANKRIJK. FEUILLETON. De Rijn-bezetting wordt verminderd met 10.000 man. RUSLAND. Het politieke conflict In de Sowjet-Unle. De Oostzeo-vloot op manoeuvre. De oogstverwachtlngen. TURKIJE. Het proces te Angora. L waBwyirmav «ELDERSCHE COURAiT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helder&clic Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland 2.Ned. O en W. lndië p. zeepoet f2.60; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, i 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 -Poet-Girorekening No., 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)t. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10ct.bij vooruitbetaling (adres: Bureaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Het congres te Versaillee. Dinsdag zijn de beide Kamers te. Ver- sailles in gemeenschappelijke vergade ring bijeen gekomen ten einde, zooals het op het convocatie-biljet,heet, èen nieuw artikel in de constitutioneels wetten in te voegen. Dit artikel betreft de door Poin- caré geschapen amortisatie-kas. De ver gadering moet een commissie aanwijzen, die het artikel onderzoekt en de, rappor teur zou in de namiddagvergadering zijn ooncJusies indienen. Ten einde de beraad slaging te bespoedigen en het tijdrooven- de werk van de aanwijzing eener com missie onnoodig te maken, zou het Ka- merjid Bonnefous een motie t indienen, waarvan de strekking is, dat 'de finan- cdeele oommissies uit Kamer en Senaat uit haar midden de dertig leden zullen aan wijzen van de oommissie, die het nieuwe grondwetsartikel moet onderzoeken. Hevig kabaal van de communisten. Na de rede van Poincaré, aan het slot met een ovatie begroet, is de Nationale Vergadering, tijdens de rede van den Communist Doriot, ongewoon woelig ge worden. Toen hij de regeering gelijk stel de met die, welke bij de Commune arbei ders liet dooden, ontnam Dé Selves hem het woord. Doriot echter klampte zich aan de tribune. Zijn vriendén hieven de inter nationale aan, waarop van vele banken gefloten en gegierd werd. De zitting werd toen geschorst, maar Doriot weigerde het gestoelte te verlaten. Bij de heropening van de zitting brak het tumult pas recht los. Cachin verweet den voorzitter zijn gedrag in heftige woorden, die in het kabaal verloren gin gen. Alle communisten stortten zich daar op in het strijdperk. Een algetmeene wor steling ontstond voor de ministerbank, waaraan de boden met moeite een einde maakten. Ware orkanen raasden toen door de zaal, waarop de president voor de tweede maal de zitting schorste, daar Doriot niet weg wilde. General Peitier, door eenige soldaten gevolgd, noodlgde hem toen op het spreek gestoelte uit, dit te ontruimen. Toen was, langer weerstand onmogelijk. Zijn vrien den vergolden dit met een vervaarlijk ka baal, waarin de laatste operaties tot aan neming van het ontwerp verloren gingen. De communisten zongen de Carmagnoie en het tumult was in het algemeen onbe schrijfelijk. Dit maakte het den voorzit ter mogelijk, het ontwerp door de laatste stadia heen te jagen. Het ontwerp aangenomen. De nationale vergadering heeft tenslotte het heele ontwerp tot aanvulling van de grondwet van 1875 met 671 tegen 141 stemmen aangenomen. Bijzonderheden omtrent de zitting. Een B. T. A. bericht méldt nog de vol gende bijzonderheden: Qhéron legde er in zijn rapport den na druk op, dat de veranderingen door de commissie in het regeeringsontwerp aan Ingezonden Mededeeling. gebracht van zuiver formeelen aard zijn. De rapporteur hield vervolgens een lofrede op het ontwerp, en wees op de voordeeJen' die het meebracht voor het herstel der financiën. Léon Blum, die bij de algemeene dis cussie het woord nam, zedde de bijeen komst der Nat. Vergadering nutteloos te achten, daar de Kamers steeds in het be zit bleven van de macht om de voor de Kas gevraagde credieten al dan niet goed te keuren. De socialisten zullen niet voor het ontwerp stemmen, dat geen doeltref fende oplossing biedt. Het ontwerp be doelt slechts de amortisatie der vlottende schuld, hetgeen hij de taak acht van het kapitaal. Spr. drong aan op consolidatie en conversie en verlaging van den rente voet om de lasten van het budgiet te ver lichten, alsmede op -een heffing op het kapitaaL Vervolgens beklom Poincaré de tribune. Hij weigerde de socialistische stelling te aanvaarden en protesteerde tegen de ver klaring van Blum, dat men daartoe zijn toevlucht zou moeten nemen als het hui dige kabinet zou vallen. Blum, aldus spr., stelde slechts vage oplossing voor. Poincaré zeide o. in. nog: Onze schuldeischers in het buitenland zullen in het feit, dat wij krachtig waken voor. het welzijn onzer valuta, het bewijs zien, dat wij onze verplichtingen jegens hen willen nakomen voor zoover dit maar in onze macht staat. Sluiting van het parlement Poincaré in de Kamer en Barthou in den Senaat hebben het decreet tot sluiting van de gewone zitting voorgelezen. De 24 uurstaking ln de mijnen. Uit Rljsel bericht Belga, dat in de de- pa riemen ten Noorden en Nauw van Ga lais weinig mijnwerkers gehoor hebben gegeven aan den oproep om gedurende 24 uur den arbeid neer te leggen. Bijna overal wordt er normaal gearbeid. In Nauw van Calais bedroeg in het geheel het aantal stakers 2000 op 'en totaal van 70.000. Te Doudhy, Th 1 vencelles én Vicoigne 'wordt niet gestaakt. Te Crespln wel, waar van de 650 arbeiders er ongeveer 200 sta ken. In de mijnen van -Anzin ontbraken 2000 van de 10.297 arbeiders op het appèl. Van inoidenten wordt geen melding ge maakt. De uitvoering van het vredesverdrag. De bezetting van het Rijnland. Volgens de „Metin" heeft Briand den Duitsohen gezant von Hoensch medege deeld, dat Frankrijk bereid is de sterkte der bezettingtroepen in het Rijnland te verminderen, op vborwaarde dat het Rijk maatregelen neemt om de gevaarlijke na- tionalstische propaganda te doen ophou den. De groote manoeuvres afgelast De groote manoeuvres, die in Septem ber in het Westen gehouden zouden wor Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. 22) Zijn blik werd scherp terwijl hij op den mijnen gevestigd bleef en weer 'begon ik hem zijn optreden kwalijk' te nemen. „Graham zei genoeg waar ik bij' was om mij te doen zien dat Hal dien indruk van hem»bad gekregen, Mr. King," zei ik op koelen toon. „Bovendien*" voegde ik er bij, „was hij de ©enige vriend die een uur of twee na het schieten in gezelschap van Philbric was." „Hal had geen beteren kunnen hebben. Eensklaps schoot mij' een denkbeeld door mijn geest. „King-'' riep ik uit, „wie was de eerste persoon die het lijk van Clarenoe Salver ondérzocht na het schieten?" „Mr, Randall," Zei King, rtiij weer op deze vormelijke wijze toesprekend, „wat hebt, u tegen Graham?" ..Ik heb niet 'gezegd, datlk iets tegen dbkter Graham heb," antwoordde ik. »Hat deed u wel, misschien onbewust." „I)an wil ik het erkennen." ,Kn dus werpt u twijfel op omtrent hem?" ,J)at heb ik niet (gedaan. Ik vroeg alleen maar, wie het eerst het lijk van Salver onderzocht" Weer bestudeerde hij mijn gezicht. Ik bestudeerde ook het zijne. „Ik veronderstel dat Hal zelf óf de oude John Kent, de 'butler, naar de brie ven heeft gezocht," zei hij langzaam en duidelijk. Ik legde mijn hand op zijn schouder in een plotselinge opwelling om het misverstand, dat tusschen ons kwam, uit de wereld te helpen. „Zeg, King," zei ik, „dat moet niet ge beuren. Jij' en ik vervreemden van elkaar. Je kent mij niet, maar je moet mij ver trouwen als een vriend van de familie zooals ik jou vertrouw." „Omtrent mij (bestaan geen (geheimen," zei hij, mijn hand afschuddend, „en ik wek geen ongegronden argwaan op tegen- andere vrienden dér familie, die gewogen zijn en niet te licht bevonden." „King," zei ik, „iemand heeft Je geest tegen mij vergiftigd. Ik zal niet probee- ren- mij' te rechtvaardigen, vóór je mij eer lijk zegt, wat je tegen mij hebt." Een oogenblik werd zijn blik onzeker, maar hij antwoordde mij niet even open hartig als ik mijn vraag had gedaan. U bent mij absoluut vreemd, Mr. Ran- da'll," zei hij. „En ook voor Barnaby en voor Graham." Hij' zweeg en keerde zich toen eens klaps om. „Ik denk dat wij vandaag wel iets van •Rain zullen hooren," zei ik, hem langzaam volgend, terwijl de toorn tegen hem m zijn hart beigon te gloeien. „Misschien," antwoordde hij.' „U bent vroeg buiten," zei ik. „Ik zocht naar sporen," antwoordde hij kortaf. „Wat bedoelt u?' „Wij zijn ibespionneer^ zei hij' scherp. „Spionnen?" den zijn'afgelast om bezuinigingsredenen. De troepen, die er aan dM zouden ne men zuilen nu schiet-oefeningen en exercities houden in den omtrek van bun garnizoensplaatsen. Verhooging van de spoorwegtarieven. De spoorwegraad heeft besloten tot een ttriefsverhooging, welke, gevoegd bij' de vervoerbelasting, neerkomt op 80 pet. voor passagiers en 28 £t 34 pet. voor goe deren. Dit besluit is dadelijk ter goedkeu ring aan den minister gezonden, met de bedoeling, dat het Maandag van kracht zal worden. Vervolging van een Framsch commu nistisch Kamerlid. Bij den griffier van de Kamer is een verzoek tot vervolging van het communis tische lid Gaufchier ingediend. Deze wordt vervolgd wegens het misdrijf van laster, gepleegd in een artikel, onder zijn naam in een gewestelijk blad versohenen. Waar de Kamerzitting gesloten is, kan de ge rechtelijke actie voortgang vinden, zon der dat de parlementaire onschendbaar heid behoeft te worden opgeheven. ENGELAND. Het conflict in de mynen. Het referendum. Het hoofdbestuur van den mijnwerkers- bond is te Londen bijeengekomen om te overwegen of de uitslag der stemming in de mijndistricten over de voorstellen in het memorandum van de kerkelijke lei ders hen in staat stelt stappen te doen voor onderhandelingen. Naar verluidt zooi het hoofdbestuur van den mijnwerkerébond' DIAsdagmlddag over leg met de .commissie uit de kerkelijke leiders, die reeds besprekingen heeft ge had met de vertegenwoordigers van de mijneigenaars en met den eersten mi nister. Volgens mededeeling van de mijneige naars zijn nu circa 12000 mijnwerkers aan den arbeid, d.i. 1200 meer dan aan het eind van de vorige Week. -De Daily Telegraph schrijft dat meer dan duizend bedrijven zich tijdens de ko- lenschaarschte met goed gevolg behelpen met stookolie en dat het zoowat 100 per ketel kost, zich voor het gebruik van deze brandstof in te richten. Er zijn echter ook minder bemoedigen de berichten over bedrijven die wegens kolengebrek of moeite met het gebruik van buitenlandsche kolen sluiten. De uitslag van het referendum is ongunstig. In tegenstelling met de'verwachtingen van de bladen hebben de stemmingen in de mijnwerkersdistricten, die Dinsdag in de vergadering, van het bestuur van den mijnw.erkersbond te Londen zijn behan deld, een meerderheid tegen de voorstel len van de geestelijken, die door het mijn- werkersbestuur waren goedgekeurd, op geleverd De mededeeling, na afloop van de ver gadering daarover gedaan, verstrekte geen bizonderheden over de stemming. Zij behelsde alleen, dat de beslissing van de districten tegen de aanbeveling van de laatste conferentie van afgevaardigden was en voegde eraan toe, dat het bestuur had besloten, tegen Maandag een nieuwe conferentie van afgevaardigden bijeen te roepen om verslag over deze stemming aan hen uit te brengen. In sommige kringen verwacht men dat de verwerping der voorstellen zal leiden tot een hervatting van het 'werk op vrij groote schaal. De berichten uit verschil lende mijnstreken laten uitkomen dat vele mijnwerkers slechts zijn Wijven staken, omdat zij een spoedige hervatting van de onderhandelingen verwachtten. In- deze verwachting zijn ze thans teleurgesteld. W erkhervatting. In de mijnen bij de Zuid-W elsohe haven Port Talbot zijn gisteren 500 man aan bet werk gegaan en men verwacht dat het werk in dit district volgende week weer nagenoeg normaal zal zijn. DUITSCHLAND. Naar dé Piarijsche oorrespondent van de „Vossisohe Zeitung" verneemt zal Frankrijk zijn bezettingsleger van 58.000 tot 50.000 man terugbrengen, terwijl de En gelach© en Belgische oontingenten, te zaïmen 12.000 man sterk, met 2000 map zullen worden verminderd. Door dezen maatregel zal omstreeks medio September het bezettingsleger ln het Rijnland nog maar 60.000 man sterk zijn. Voorts hebben de geallieerde regeerin gen zich bereid verklaard, rekening te houden met de wensohen der Duitsche re- geering ln zake oonoentratie van het be zettingsleger in enkele groote garnizoe nen ten einde de 'bezetting aldus onzicht baar te maken. De regeling der vorstelijke vermpgena. De gevolmachtigde van het vroegere Pruisische koninklijke huis deelt mee, dat hij ln antwoord op het schrijven van den Prulsischen minister-president van 26 Juni, aan de Pruisische regeering voor stelde om een bespreking te houden over de mogelijkheid tot een vergelijk te ko men. Werkverschaffing te Berlijn. De commissie voor de begrooting van den Berlijnsohen gemeenteraad heeft Dinsdag besloten een bedrag van 600.000 mark uit te trekken voor aanleggen van sport- en speelplaatsen door werkloozen. Arme kunstenaars. Te Berlijn wordt in het geheel aan 1985 kunstenaars werkeloozen onderstand uit betaald. Op de lijst dezer kunstenaars staan o.a. 684 tooneelspelers, 382 schil ders, 283 operazangers, 101 beeldhouwers," 87 schrijvers, 71 toonkunstenaars, 69 koorzangers, 7 ooncejtzangers, 54 teeke naars, 81 kapelmeesters, 28 architecten, 10 studenten van de muziek, 7 schouw burg-directeuren, enz. Deze allen hebben een artistieke opleiding genoten. Er staan bekende namen op de lijst o.a. Ingezonden mededeeling. „Ja. Het spelletje schijnt populair te zijn." Hier zat een angel in, en ik voelde het. Maar ik bedwong mijn toorn. „Blijkbaar," antwoordde ik hem. „Hebt u hier sporen gevonden?" vroeg ik, ter wijl mijn (belangstelling mij' zijn beleeddi- gend optreden deed vergeten. „Iemand heeft hier twee avonden rond gesnuffeld sedert u bent heengegaan/' zei hij, zonder mij aan te zien. „Eveneens heeft Iemand idiote, melodramatische, maar zeer hinderlijke brieven op gehei me wijze in Hals kamer igebracht. Iemand, die een vijand is, heeft den geest van den knaap meer schade gedaan dan eenige directe bedreiging van Baln kon veroor zaken." „Wat is dat? Geheime brieven? Hoe? Zeker anonieme epistels?" Ja, natuurlijk anoniem," antwoordde hij', maar hij keek mij weer aan met een eigenaardige schittering ln zijn oogen. „Gisteren avond vond de knaap een brief, met rooden inkt geschreven, op zijn tafel, voorstellend een man achter tra lies. Erboven stondén de woorden: „Asyl voor krankzinnigen". Eronder de voor letters van den knaap „H. P." Ik luisterde ongeloovig. Dit was zeer zeker vreemd. „U hebt hiervan het spoor niet kunnen vinden?" .Natuurlijk niet. Gisterenavond was er weer een een ruwe schets met een be spottelijk woest uitziende» man, ln een dwangbuis geregen. Zonder eenige an dere verklaring." ■„En er Is geen vermoeden wie degene is, die ze bracht?" vroeg ik. „Er is geen bewijs," zei King en keek mij onderzoekend aan. „Gisterenavond was er weer een, even ruw en gemeen een gestalte, vastgebonden op een bed met verwrongen gelaat, en gebalde vuis ten op zijn manier heel goed gedaan en de woorden „Het Einde" onder de teekening. Ik zweeg. De zaak was te verbitterend en tevens te schrikaanjagend dan dat ik er woordén voor kon- vinden. Wij naderden thans het huis, en op de veranda zag ik Donna Philbric., Het zien van haar ontnam mij leder verlangen om King te antwoorden. Ik liep snel de trap op naar haar toe. Zij' ontving mij zoo hartelijk, dat ik dub bel genoot na de eerste koele begroeting van King. Zij was bleek, en op haar lief gezichtje zag ik sporen van pijn en angst. Mijn hart was vol sympathie voor haar, terwijl zij mij' dapper toelachte en .goeden morgen wensohte. Wij gingen met ons drieën het huis binnen, Donna tusschen King en mij in, terwijl zij mij' allerlei vragen deed en ik haar in het kort mijn avontuur vertelde. Zij' bracht ons rechtstreeks naar de ont bijtkamer, en wij zaten aan tafel, terwijl het meisje ons de koffie bracht. Tante öharlotte voegde zich bij ons, maar Hal was in zijn kamer achtergebleven. Er was geen herhaling gekomen van den geanee- nen streek, die hem driemaal was ge speeld. „Ik heb zijn Kamer gisteren laten be waken," verklaarde King kortaf. Ik weet niet of Donna de gespannen verhouding tusschen ons opmerkte. Zij die van een Berljjnsoh kapelmeester, van een opera-componist, van den zoon van een zeer beroemden componist en van een schouwburg-directeur te Berlijn, die 17 jaar aan het hoofd van een hekend thea ter heeft gestaan. Er zijn te Berlijn voorts 800 intellec- tueelen, waaronder geneesheeren en ad vocaten geheel werkloos. Ze krijgen ook onderstand, tot hu toe niet uit openbare middelen, maar van particuliere zijde. Daar deze middelen thans geheel uitge put zijn, hébben de bevoegde organisaties het- gemeentebestuur verzocht aan de werklooze intellectueelen voortaan de ge wone werkloozensteun uit te betalen. De Russische emigranten-bladen blij ven berichten1 brengen over de huidige politieke crisis in de Sowjet-Unie. Volgens de Roel mogen de benoemin gen en mutaties, die den laatsten tijd heb ben plaats gehad (die van Menzjinski en Koejbysjef inbegrepen) allerminst als de finitief worden beschouwd. De spanning is nog geenszins geweken en het conflict nog niet opgelost. Gm verschillende re denen mag verwacht worden, dat in het najaar de strijd met vernieuwde woede zal oplaaien, waarbij zeer wel nieuwe ingrij pende veranderingen kunnen plaats heb ben. De Oostzee-vloot is Dinsdag vertrok ken voor manoeuvres ln de Oostzee. Evenals het vorig jaar worden de be richten'in de Sowjet-pers over den ver wachten oogst, die aanvankelijk nog al optimistisch luidden, allengs gematigder. Het weer van de laatste weken- heeft, vol gens de Ekon. Sjlsnj, de oogstvooruit- zichten aanmerkelijk getemperd. Speciaal is dat het geval in het Wolga-gebied en het Oeral-district, waar veel regen is ge vallen. Verder -heeft in verschillende stre ken, vooral in het zuiden, de sprinkhanen plaag groote schade aangericht. In het proces tegen de Jong-Turken te Angora is gisteren Djavid bei, gewe zen minister van financiën, vier uur lang verhoord. Dit verhoor leverde een nega tief resultaat op, daar de beklaagde alle beschuldigingen, die de procureur-gene raal tegen hem aanvoerde, wist te ont zenuwen. Djavid verzekerde van geen enkele geheime organisatie tegen de re geering deel te hebben uitgemaakt. Vol gens den correspondent van het Berliner Tagebiatt zullen de verklaringen van Djavid een gunstigen invloed voor het lot van alle beklaagden hebben. liet er niets van blijken en het gesprek liep vanzelfsprekend over de „roode brie ven," zoaols Donan ze noemde, in Hals ka mer. Wij bespraken de zaak van alle kan ten en kwamen op Donna's 'aandringen tot het besluit, dat ik de dienstboden zou ondervragen. ACHTSTE HOOFDSTUK. Wij' begonnen met den ouden John niet omdat wij hem verdachten, maar hij was het hoofd van het personeel en-als zoodanig op de hoogte van alles wat er was voorgevallen. Hij' was al bij de familie in betrekking sedert den tijd dat Oongdon Philbric, Hals vader, zijn jonge vrouw in zijn huis bracht toen het groote huis nog nieuw was. Zijn aanhankelijkheid was 'boven alien twijfel verheven. En wij begpnnen met hem in ons vertrouwen te nemen. „John," zei ik tot hem, toen de krach tige man op Donna's roepen binnen kwam en voor ons bleef staan, „zijn er gisteren of vandaag vreemden hier geweest?" Hij keek mij ietwat verrast aan. „Dat denk ik wel mijnheer. "Er komen hier zoowat iederen dag vreemden aan de deur. Bedelaars en boodschappenjongens en losse werklui." „Zou iemand, dien je niet kent een van die vreemden, toegang gehad heb ben tot de kamer, die Hal gebruikt, op tijden dat het personeel niet in de buurt was?" „Ik wil niet zeggen, dat het niet on mogelijk is, Mr. Randall," antwobrdde hij na eenlg nadenken. (Wordt vervolgt

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1