NIEMEIJER'S VERDWENEN DOCUMENTEN NIEMEIJER'S kinkhoest. Akker» Abdijsiroop NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Laat Dv lieveling met kwellen Geef het dadelijk N n 0220 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1026 64ste JAARGANG FEUILLETON. door den I J1I—l r HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Holdcrsclio Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. Q. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id.p.mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: CU DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorefcenimg No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaotion. teket) dubbel tarief. Kleine advort. (gevraagd, te koop, tehuur)v. It/m3 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Büreaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct WEEKOVERZICHT. (Binnenland.) Eet tractaat met België. Het tractaat met België geniet weer volle belangstelling in de Nederlandsche pers, nu de Belgisohe Kamers het met zoo goed als algemeen© stemmen hebben aanvaard. In ons land is er tot heden een scherpe oppositie tegen gevoerd en scheen het een oogenblik, dat het toch zou worden aanvaard, doordat een deel der sociaal-democratische tegenstanders na de mooie woorden van hun Belgischen partijgenoot, minister Van der Velde, was bekeerd, thans blijkt, dat het verzet ook onder de S.D.A.P.-ers nog lang niet geluwd is. De Sociaal-democratische Partij-voorzitter, de heer Henr Polak, pu bliceerde dezer dagen nog ,,'n artikel op pooten" tegen het genoemde verdrag. Een deel der pers tracht de actie Ie her zweren door er op te wijzen, dat we dit verdrag dankbaar aanvaarden kunnen, omdat het zooveel minder offers van ons vraagt dan de Belgische annexionisten in de dagen na den oorlog eisohten. Zulke redeneering lijkt ons al weinig steekhoudend. Het nieuwe verdrag biedt ons land niets, behalve dan de vriend schap met België, voor zoover men* een gekochte vriendschap een voordeel kan noemen. Daartegenover staat dat België machtige voordeelen verwerft, in het bijzonder door de mogelijkheid tot aan leg van nieuwe kanalen, ons land door snijdende en voor een groot deel door ons te betalen, teneinde aan Antwerpen hetere verbindingen te verleenen en. onze havens, in 't bijzonder Rotterdam, concurrentie te kunnen aandoen. En nu moeten we nog dankbaar zijn, omdat de Belgen vroeger méér geëischt hebben! (Buitenland). De onrust op den Balkan. [De berichten uit den Balkan klinken wel erg onheilspellend; 't is of daar oorlogsgevaar-dreigt. De Joego-Sla- ven (Serviërs) klagen dat ze voortdurend te lijden hebben van invallen van Bul- gaarsohe benden en nu dreigen ze die ibendèn op Bulgaarsch gebied te zullen achtervolgen, als de invallen niet ophou den. De groote mogendheden treden be middelend op. We meenen, dat de toestand niet zoo dreigend is als hij lijkt. Bulgarije speelde vóór den oorlog een' belangrijke rol op den,Balkan. Het was een noodlottig be sluit van de regeering om de zijde van Oostenrijk te kiezen, want mèt dat land leed het de nederlaag en groote brokken gebied gingen bij. den vrede aan Griekent- land en Servië, die Macedonië .opslokten, en aan Roemenië, die de Dobroedzja an nexeerde, verloren. Nu is Bulgarije eco nomisch kapot gemaakt en het is een ge meenschappelijk belang van de drie óm- liggende vriendelijke (buren, Grieken land, Joego-Slavië en Roemenië, om het landi er onder te houden. 'Nu zijn er .eenige aanwijzingen, dat 'het den laatsten tijd in Bulgarije een beetje beter ging en de regeering was op het punt in Engeland een leening van 2Va uiillioen pond af te sluiten ten behoeve van de honderdduizenden vluchtelingen uit het .vroegere Bulgaarsche gebied. De buren vreezen, dat Bulgarije de gel den niet alleen voor het aangewezen doel zal aanwenden, maar ook voor het econo misch herstel en daarom trachtten ze Bulgarije te oompromitteeren door het bendewezen, dat op heel den Balkan altijd welig getierd heeft, een overdreven beteekenis toe te kennen en in Engeland vrees te wekken voor de veiligheid der te leenen nüllioenen. Dat schijnt de ondergrond' dier Baikan- geschillen. De toestand in Franlcrijk. De nationale eendracht houdt in Frank rijk, nu reeds eenige weken, aan» De re- geeringsmaatregelen zijn ook in een© ver- eenigde zitting van Kamer en Senaat goed gekeurd en de franc houdt zich voor- loopig nog kranig. Maar de Fransohen voelen wel, dat een herstel uit zal blijven, zoo lang de druk kende oorlogsschulden een financieel evenwicht onmogelijk maken. Met aan drang wordt sinds jaar en dag een beroep op Amerika gedaan om de schulden uit den oorlog kwijt te schelden en zelfs de oude heer Clemenceau, de Tijger, die zioh in de eenzaamheid had teruggetrokken, heeft getracht Uncle Sam's hart te ver teederen door nog eens te wijzen op al hetgeen Frankrijk reeds aan goed, maar vooral aan bloed in oorlogssohuld heeft afgedaan. Amerika is echter nog afwijzend. Za ken zijn daar zaken en bloed is geen. gangbaar betaalmiddel Onzuivere berichten. Mag men de berichten uit Duitsohland en de Oostzeestaten gelooven maar dat is niet het geval dan gebeurt er heel wat in Rusland: revolutie, burgeroorlog, vonnissen, verbanningen enz. Mag men de berichten der Russische regeering ge looven maar dat is evenmin het geval dan is het volstrekt veilig in het land. Het beste is dus om nog maar wat ge duld te hebben. „De waarheid is op weg er gewoonlijk een paar maanden over een spreekwoord, maar eer de waarheid de'Russische grenzen gepasseerd is, gaan er gewonolijk een paar maanden over ihPATl VOLKENBOND. De kwestie der Raadszetels. In verhand met de in den laatsten tijd opgedoken geruchten, dat Spanje op nieuw zijn candidatuur voor een perma nenten zetel in den Volkenbondsraad zou hebben naar voren gebracht, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat ook Polen zijn eisqh op -een permanenten zetel weder te berae zal brengen, waardoor de geheel© Raadszetelkwestie wederom aan die orde zou worden gesteld, meldt de „Vossische Zeitung", dat de Duitsche delegatie zich 1 in geen geval naar Genève zal 'hegeven, vóórdat in officieelen vorm aan de Duit sche regeering is medegedeeld, dat alleen aan Duitscbland een permanente zetel in 'den Raad verzekerd is. De Duitsche de- legatie zal geen strijd o.n de Raadszetels weer meemaken. Zij zal eerst dèn naar Genève vertrekken, als Duitschianids op neming in den Bond op'de agenda eener I bepaalde zitting is geplaatst en nóg slechts een formaliteit is. ENGELAND. De staking, i J>e Manchester Guardian over de stemming der mijnwerkers. De Manchester Guardian zegt dat de leiders der mijnwerkers door het resul taat van de stemming zeer gedupeerd zijn en nu nog hun laatste hoop gevestigd hebben op de bijeenkomst van a.s. Maan dag waar ze alles in het werk zullen stol len om de gedelegeerden te bewegen op hun afwijzing terug te komen of op an dere wijze ongedaan te maken. Smith en Gook zijn Donderdagmorgen naar de beide brandpunten van het ver zet vertrokken, Yorkshire en Zuid Wales, om te trachten daar een ommekeer in de stemming der stakers te bewerken» Een voorste; van Varley» Varley, mijnwerkersOeider en arbeiders afgevaardigde, heeft voorgesteld denzelf den weg te volgen als bij de staking van 1893 toen de mijnwerkers het werk hervatten, nadat de eigenaars zich be reid hadden verklaard zekere nationale eischen in te willigen. Varley stelde voor V Ingezonden mededeeling. 28) Uit het Engelsch van, GARDNER HUNTING. Toen vroeg hij mij op den man af: „Wat vermoedt u, mijnheer?" Ik nam de „rood© brieven", welke Donna mij van de tafel, had gebracht, en stak ze hem toe. „Deze dingen, John, werden door Iemand in Hals kamer gelegd door een vreemde of een bediende. Zij1 werden op de tafel gevonden. Hal denkt dat zijn vijanden ze hem hebben gezonden." Hij nam de dingen aan en keek er naar, las toen langzaam de brieven. Zijn oogen gingen wijd open. „Nu," zei ik, „zou het mogelijk zijn dat een vreemde of wie dan ook, het huis kon zijn 'binnengekomen en naar Hals kamer gagaan die altijd Hals kamer is ge weest, niet waar? en weer ongezien kon zijn 'weggeslopen?" Hij1 aarzelde weer een seconde. „Och, Mr. Randall, dit huis is geen bewaakte vesting geweest, ziet u. Wij zijn nooit bang geweest voor spionnen en der- gelijken. Maar ik geloof toch dat zoo iets heel moeilijk zou kunnen gebeuren." „De kamer is aan de voorzijde van de groote hal?" „Ja, mijnheer." „En de meisjes zijn voortdurend in de hal?" met de eigenaars in Notts en Derbyshire te onderhandelen en hun aanbod, als het bevredigend is, te onderwerpen aan het oordeel van het mijnwerkersverbend, op dat dit het tot een nationalen eisch zou maken. Varley's denkbeeld is in een druk bezochte vergadering van mijnwerkers uit Notts luide toegejuicht "Werkhervattingen. Op uitnoodigdng van den bond van werkgevers in de districten Zuid Wales en Monmouthshire hebben er 'besprekin gen over hervatting van het werk plaats 'gehad met de vereeniging van houwers, stokers en machinisten, die Donderdag tot een goed einde gebracht zijn. Het werk wordt hervat tegen het oude loon en met een werktijd van 8 uur per dagj en 48 uur maximum per week. De tijd vóór maaltijden is hierbij niet inbegre pen, zoodat de mannen in de practijk 6 dagen van 10 uur en een Zaterdag van 5 uur voor de mijne» werkzaanf zullen zijn. DUITSCHLAND. De sterkte van het bezettingsleger. Een WóLffbericht uit Berlijn meldt, dat volgens Duitsche schatting in het Rijn-! land ongeveer 75.000 man bezettingstroe- pen gelegerd zijn en wel circa zestig dul- £end Franschen, acht duizend Engelschen en zeven duizend Beigen. Reuter verneemt In verband met de ver mindering der geallieerde troepen in het Rijnland dat een beperking van het Brit- sche leger niet zeer waarschijnlijk ia Stresemann over de buitenlandsche politiek. Het rijkskabinet is Donderdag voor de eerste maai na de zomervacantie weer bij eengekomen. Minister Stresemann gaf een uitvoerig exposé van den buitenland- sohen politieken toestand van het rijk. Hierbij ging de minister van Buitenland sche Zaken uitvoerig in op de onderhan delingen, welke in den laatsten tijd weer zjjn aangeknoopt, met name tugschen den; Ingezonden Mededeeling. Kom de natuur te hulp de taaie kleverige algm los te maken en te verwijderen. De telkens terugkee» rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. Overal per koker fl.50 12.75 14.50 GRIEKENLAND. Onlusten op Kreta Op het eiland Kreta hebben onlusten Duitsohen gezant te Parijs, Von Hoesch, I plaats gehaid. Estazias, de Grieksche mi- en de Franseh© regeering over dc nognister-president, verklaarde weliswaar, steeds niet geheel opgeloste kwestie der i dat alle geruchten over deze onlusten z.g. „terugwerkingen" van het verdrag sterk overdreven zijn, maar tevens wordt van Locarno. Het is bekend, dat in 'het gemeld, dat generaal Pangalos, de Presi- middelpunt dezer diplomatieke bespre-1 dent van de Republiek, zijn vacantie heeft kirigen, die wellicht ook tot de overige onderbroken om naar Athene terug te mogendheden zullen worden uitgestrekt, j keeren ten einde aldaar met de burger de vermindering der bezettingstroepen j lijke en militaire autoriteiten te foeraad- staat. BELGIE. „Dat denk ik wel, mijnheer." „Moet men niet, zooals het personeel, op de hoogte zijn van dó ligging der ka mers om in staat te zijn zooiets te doen?" vroeg Donna. „Niet ais iemand buitenshuis in oom- plot was met een van het personeel," zed Hal. De oude John knikte. „Het zou voor een 'buitenstaander heel gemakkelijk zijn het te doen als hij. hulp uit het huis kreeg, Miss Donna." „Dan zou het mogelijk zijn dat onze vijand een medeplichtige hier onder het personeel heeft," zei ik. „Laten wij op die 'basis beginnen. Wel, wie zou het zijn?" 'Oude John schudde zijn hoofd, en zoo wel Donna als Hal keken hulpeloos om zich heen. ,yIk ken niemand, dien ik graag zou verdenken," zei bet meisje. ,J5n het Franseh© meisje dat Mrs. Griggs in de linnenkamer helpt?" vroeg tante Gharlott© plotseling. „Wat denk je van haar, John?" vroeg ik. „Let wel, wjj hebben niet het plan iemand hiervan te beschuldigen; maar wij moeten iedere mogelijkheid' onder zoeken; en wel snel". Oude John dacht na. „Zij is 'hier meer dan een jaar geweest, mijnheer," zei hij. „Zij doet haar werk .goed. Zij' is een 'beetje luchthartig, maar ik heb nooit gemerkt dat zij' in het dorp eenige bekenden had anders dan een paar meisjes. Ik wóet niet of zij ooit van Judson Bain heeft gehoord." „Ik heb het meisje nooit mogen lijden," zei Tante Oharlotte beslist. 1 „Ik heb altijd medelijden' met haar ge Inkrimping van het staatspersoneeL De Belgische Schatkist-oommissie heeft besloten ter voortzetting van haar bezui- nigingsarbeid het aantal staats-geëmploy- eerden in alle rangen terug te brengen tot de sterkte van 1914. FRANKRIJK. De schuldregeling. Dariac de voorzitter Van de sub-com missie voor financieel© aangelegenheden, uit de Kamer, aan wien is opgedragen het vraagstuk van de schulden onder de ge allieerden te bestudeeren, heeft tegen een vertegenwoordiger van de 'Echo de Paris gezegd, dat de schuld-overeenkomsten in haar huldigen vorm niet 'geratificeerd konden worden. Er moeten noodzakelijke verbeteringen in worden aangebracht. slagen over maatregelen voor herstel van de orde op Kreta. Van officieele Griek sche zijde wordt nog verzekerd, dat de incidenten uitgelokt zijn door aan Pan galos vijandig gezinde politici, die zich voor dit doel naar dit eiland zouden heb ben begeven. Minister-president Estazias heeft een proclamatie tot de bevolking van Kreta gericht, waarin hij enkele maatregelen aankondigt, die aan de wenschen der be wolking beantwoorden ZuidrSIavië, Griekenland! en Roemenië tegen Bulgarije. Gezamenlijke nota overhandigd en militaire commissie aangekomen te Sofia» De vertegenwoordigers van Zuid-Slavië, Roemenië en Griekenland hebben den minister van buitenlandsche zaken van Bulgarije een gezamenlijk© nota overhan digd1 vanwege de oomitadijis-aangelegen- heid. had," zei Donnia. „Zij' schijnt niet veel vrienden te hebben. De dienstbóden hou den niet van haar; en Mrs. Griggs, de huishoudster, is erg streng voor haar." „In de linnenkamer en in de wassohe- rij," antwoordde Tante Oharlotte. „Ziji behandelt al het linnen," zei John. „De wassoherij' is in het sousterrain?" Ja," zei Donna. „De linnenkamer is opzy op de eerste verdieping. Ze is dicht bij 'het kleine deurtje dat over het gras veld naar het garage-pad leidt." 'Weer keek zij mij in spanning aan. „Scheefi zy de familie vriendelijk ge zind?" „Mij niet," zei Hal. „Ik wilde haar niet in mijn studeerkamer hebben, toen zij in het begin als tweede kamermeisje hier kwam. Zij snuffelde te veel in mijn pa pieren. Daarom heeft Mrs. Griggs haar in de linnenkamer genomen. Ik vermoed dat zij: begreep dat ik haar niet mocht lijden en zij heeft zich altijd van mij; op een afstand gehouden." „Ja," zei Donna, „dat heb ik ook op gemerkt." „Ik geloof dat zij alleen maar bang voor u is, Mr. Hall," zei oude John. „Zij is beschroomd." Niemand sprak. Hal 'ging plotseling ach terover liggen in zijn stoel, met gesloten oogen, en hjj zag er zeer vermoeid uit. Donna staarde hem vol bezorgdheid aan. Tante Oharlotte schoof 'haar bril recht en stond op. Zij' wenkte John mee te gaan en liep naar de deur. Donna ging naast Hal staan. „Beste jongen," sprak zij, „zou je niet even willen rusten? Al die details moeten je niet zoo vermoeien.'' De knaap opende zijn oogen en glim lachte terwijl zij zich over hem heen boog. Toen trok hij' haar gezioht naast het zijne en zij ging op haar knieën liggen naast zijn stoel. Beiden keken naar mij, en die bewe ging bracht hun geziohtén naast elkaar in precies hetzelfde licht; ik schrok wer kelijk door die sprekende gelijkenis. Het 'haar van het meisje was in een platte vlecht om haar mooi kopje gewonden. Hals haar was zaoht en fijn en hij had het met zijn vingers ietwat in de war gebracht. De uitwerking was /van dien aard, dab-nu Hal een kleur had, het een© 'hoofd naar het andere gevormd leek. Ik lachte en vertelde hun dat. „Als ge beiden jongens of meisjes waart, zou het u niet moeilijk vallen den een voor den ander te laten doorgaan." „Dat hebben wij jaren geleden in lief- hebberij-tooneelvoorstellingen gedaan," antwoordde Donna, naar King kijkend, die in het oog vallend stil was geworden. „Zorg nu dat Hal heengaat en rust neemt, Bob", voegde zij' erbij, „hij mag door al die dingen niet zoo vermoeid worden. Wij zullen je alles verteilen, zoodra wij' er achter komen, Hal." De knaap stond langzaam op uit zijn stoel. „Ik zal gaan, zus," antwoordde hij.. „Ik iben wel de slechtste hulp in onze ellendige omstandigheden." „Doe wat je zuster je vraagt, oude jon gen," zei ik tot hem. „Wij zullen flink voor je vechten." King stond op. „Ek zal met den knaap naar boven gaan," zei hij'. „Wil je mij excuseeren, 1 Donna?" Het meisje keerde naar mij' terug, haar gezicht keek vriendelijk in het mijne. „Ik zal hem helpen zooveel ik kan," zei ik tot haar. Haar fijne handjes rustten op de tafel. Zij waren binnen het hereik van de mijne en een plotselinge opwelling van teeder- heid jegens haar deed wilde gedachten in ndj; opkomen. Ik ben maar een mensch. Ik had haar in mijn armen willen nemen en haar mijn liefde bekennen. Maar ik keek zoo vast als ik kon in haar gelaat en sprak alleen van Hal. „Hij is in een val," zei ik, „maar een man in een val is daarom1 nog niet gevangen." En ik glimlachte toen ik aan mijn eigen val dacht. De, tranen kwamen in baar oogen. „Wij zullen vechten om te overwinnen," zei Ik. „Als men tegenover een geweten- loozen vijand staat, kan men toeslaan zoo hard men wil. Wij zullen dat meisje vin den of de documenten, en wij' zullen Jud son Bain in de gevangenis brengen." „En als wij dat niet kunnen?" „Als de zaa'k ons tegenloopt, dan vlucht ik zelf met Hal, en verschuil mij met hem in de bergen, tot wij de kaarten* weer in handen hebben." „Zullen zij Hal niet gevangen nemen?" „Zij zullen hem waarschijnlijk een op roep sturen om voor het gerecht te ver schijnen. Maar zij zullen borgstelling voor zijn verschijning daar aannemen of een onderzoek Instellen omtrent zijn toe rekenbaarheid', en Ik zweeg. Zij had plotseling haar ge zicht met haar handen bedekt. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1