m NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „BROVEDO"-OVEN Eerste Blad. VOLLE-MELK-REEP BUITENLAND. Beter dan Goed; DE BESTE y Nr. 6221 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1926 64ste JAARGANG Verschijnt ^Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 VOLKENBOND. De houding van Duitschland. Stresemann wil dat de politiek, die tot dusver ten opzichte van den Volkenbond: is gevolgd, op loyale wijze wordt voort gezet. Ondanks de minder gelukkige ont vangst, die den Duitschen gedelegeerden in Mei te Genève is ten deel gevallen, blijft het verzoek van DuitsoÊl-and om in den Volkenbond te worden opgenomen, van kracht. Verdere besluiten zullen in de eerste plaats afhangen van de resul taten van de besprekingen in de studie commissie. Naar men weet zal deze com missie op verzoek van Spanje nogmaals vergaderen, omdat dit noodig is geworden wegens het uittreden van Brazilië uit den Volkenbond. Zwedien handhaaft zijn standpunt Zweden, aldus de correspondent van de Vossische Zeitung te Stockholm, is vast besloten zijn vroeger standpunt over de samenstelling van den Volkenbondsraad te handhaven en dus aan geen andere sta- tent met uitzondering van Duitschland, een vasten zetel toe te staan. De vaste raadszetels. Het congres van parlementsleden uit de Noorsche landen (Skandinavië en Fin land) heeft in een motie haar goedkeuring gehecht aan de houding van de afgevaar digden der Noorsche landen in de Vol kenbondsvergadering van Maart ten aan zien van de uitbreiding van het aantal zetöls en als haar oordeel te kennen ge geven. dat het aantal vaste raadszetels al leen met Duitschland dient te worden uitr breid. ENGELAND. Lichte aardschokken. Zondagmorgen om vijf uur zijn in tal rijke deelen van Engeland lichte aard schokken gevoeld. De nog slapende in woners van vele plaatsen, waaronder Worcester, Bristol, Glastonbury en Rea- dlng, werden wajjker doordat 't glaswerk rinkelde en de schilderijen aan den wand klepperden. Op vele plaatsen werden de schokken door onderaardsch gerommel begeleid. Schade is niet aangericht. Nadere bijzonderheden. In 22 Engelsche. graafschappen werd Zondagmorgen een aardbeving gevoeld. Hij werd gevoeld in den driehoek die van Londen naar Somerset leidt, en van daar via South Lancashire weer terug naar Londen. Ofschoon honderdduizenden door den schok ontwaakten, werd niemand gewond; er werden slechts lichte trillin gen gevoeld. Aah den rand van den drie hoek Gloucester voelde men in de slaap kamers voortdurend een trillende bewe ging, terwijl in de omgeving van Chel- tinham de schokken 2'/a min. aanhielden. Kapitein Spencer Churchill van North- wickpark Worcester zeide, dat zijn heele huis dertig seconden achtereen schudde, alsof twintig karren met veel lawaai in het rond reden. In Hereford werd een geweldige slag gehoord. Bijna ieder huis, zoowel in de stad als in de provincie Ingezonden Mededeeling. helde vijf zes seconden lang op zijde. Vele menschen, met geweld uit hun slaap gewekt, vluchtten de straat op. In Trops- liirê werd het geweldige lawaai gevolgd door een geluid, dat deed denken aan een luide ontploffing. In de huizen vielen schilderijen en vaasjes op den grond en tal van schoorsteenen barstten. In Har- borne en Birmingham ontstonden in de plafonds scheüren. In Derby helden de huizen eenige oogenblikken opzij, maar er ontstond slechts onbelangrijk# materi- eele schade. In Londen namen eenige personen aan den lijve een geweldige trilling waar, terwijl tusschen Marylebone en Kings- cross aardewerk brak en meubilair van zijn plaats werd geslingerd. In Radnors- hire werden eenige kinderen uit hun bed gegooid. De mijnwerkersstaking. De conferentie van mijnwerker»- afgevaardigden heeft nog geen besluit genomen. De conferentie van afgevaardigden der mijnwerkersbonden heeft gistermiddag te Londen vier en een half uur met ge sloten deuren vergaderd. Na afloop is een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat het verslag ovecr de stem ming in de districten is uitgebracht door Herbert Smith, den bondsvoor zitter) en dat daaruit bleek, dat 367.000 stemmen tegen en 833.000 voor de voor stellen van de Industrieel© Christelijke Broederschap tot regeling van het ge schil waren uitgebracht, durf een meerder heid van 84.000 tegen. Schotland, dat 60.000 stemmen zou heb ben uitgebracht, heeft zich onthouden, omdat het een hoofdelijke in plaats van een districts-stemming wenschte. Het verslag gaf aanleiding tot'een uit voerige discussie over welke stap de bond nu moest doen. Deze discussie was nor niet afgeloopèn, toen de vergadering uiteenging. A rbeidshervatting. Het aantal mijnwerkers, dat weer aan het werk gaat, neemt met den dag toe. Volgens de laatste berichten werkten er 6588 mijnwerkers in Lancashire, 6880 in Warwickshire, 6191 in Cannock en 8600 in het bekken van het centrum. Alle ar beiders in de drie mijnondernemingen in Shropshire, w.o. 1680 mijnwerkers, heb ben gisteren het werk hervat. In alle mijnen van het district West- Midlands is het werk" hervat. De meeste mijnen werken op volle kracht bij; een werktijd van 8 uur per dag. Ongeveer 70 pet van de mijnwerkers is, tegen het advies van Oook, die het district heeft bezocht, weer aan den slag igegaan. Men verwachtte dat gisteren na genoeg alle mijnwerkers den arbeid zou den hervatten. Het aantal arbeiders die in een der be langrijkste mijnen van Noord-Wales op de oude voorwaarden weer aan den arbeid gaan, neemt gestadig toe. Sympathie uit Chicago. De federatie van den arbeid te Chicago heeft besloten de mijnwerkersstaking te steunen ;ook werd besloten een comité te benoemen dat fondsen zal organiseeren om de Britsche mijnwerkers te helpen. Gestolen of vervalschte postzegels. De Staat voor 300.000 opgelicht Scotland Yard heeft op verzoek van de „Generaal Post Office" een onderzoek ge opend in verband met het in omloop bren- gee en verkoopen van groote hoeveelheden postzegelsen plakzegels. Zijn deze gestolen of vervalscht Het juiste weet men er nog niet van. Deze zegels werden in partijen verkocht tegen gereduceerde prijzen. De koopers kregen 10 °/0 korting. Onder de mensclien die deze postzegels gekocht hebben, zijn groote firma's, die getypte circulaires verzenden, handels maatschappijen, sportvereenigingerr enz. De schade, die de staat door dezen verkoop lijdt, wordt op 800.000 geschat. Van de daders is nog geen spoor ge vonden. Uitspattingen tegen Engelschen ln China Naar Reuter uit Sjanghai aan de En gelsche bladen meldt, is een ambtenaar van de Asiatic Petroleum Company te Sjangsja Vrijdagochtend door roovers weggevoerd, die gedreigd hebben, dat hij Zaterdag om 12 uur 's middags om hals gebracht zou worden als er geen losgeld van f66.000 was betaald. De Engelsche consul heeft dadelijk drin gende vertoogen gericht tot deChineesche overheid. Voorts hebben Ohineesche troepen ge schoten op de Engelsche kanonneerboot Wordlark, die van Hankou naar Sjansja FEUILLETON. 24) Uit het Engclsch van GARDNER HUNTINO. Ingezonden Mededeeling. n IflPQ I U in de gelegenheid te stellen met de voor- €mlilUO m treffelijke resultaten van de zoo zeer geroemde kennis te maken, noodigen wij U beleefd uit tot een bezoek aan onze Demonstratie, welke Woensdag den 18<>n Augustus 1926, van 2 tot 5 uur, zal gehouden worden in „MUSIS SACRUM", Koningstraat 38, te Helder. Hoogachtend, Firma J. A. ZOETELIEF. stoomde. Het schip heeft het vuur on beantwoord gelaten jen er werd aan boord niemand „gedeerd, al ging or ook een kogel door den helm van een der op varenden. De Engelsche admiraal heeft een betuiging van leedwezen geëischt, welke men verwacht te zullen ontvangen. DUITSCHLAND. De schadeloosstelling dier gewezen vorsten. De Pruisische regeering heeft zich be reid verklaard in niet-blndende bespre kingen over de aan de Hohenzollern's toe te kennen schadevergoeding de mogelijk heid van een vergelijk na te gaan. Goedkoope woningen voor werkloozen. De Pruisische regeering heeft een be drag van 60.000 millioen mark uitgetrok ken om voor de werkloozen goedkoope woningen te laten bouwen. Een brief van den vroegeren kroonprins. Het was bekendi, dat de vroegere kroon* prins na den eersten Marneslag van oordeel was, dat de oorlog téchniisch onherstelbaar verloren was. Welk oordeel hij indertijd) den moed heeft gehad ter bevoegder plaatse in een rapport kenbaar te maken. De „Germania" neemt uit het orgaan van de Jong-Deutsche orde een brief over van den vroegeren' kroonprins aan den bekenden industrieel Arnold Rehberg, welke pp 6 Aug. 1919 geschreven werd' en waarin de schrij ver zich nogmaals zeer duidelijk over een en ander uitlaat. Vooral het slot erin is in teressant. De ex-kroonprins schrijft o. a.: Gij herinnert u zeker nog wel onze ge sprekken na den slag aan de Marne, welke tot zulk een ernstige nederlaag leidde en alleen doordat de toenmalige legerleiding het hoofdi verloor en faalde. (Het plan van v. Schlieffen mislukte totaal aan de Marne, nadat het reeds tijdens den opmarsch verkeerd ermede was gegaan. Daarom was het reeds in het najaar van 1914 duidelijk, dat de oorlog uit zuiver militair oogpunt niet meer tot eeni succesvol einde kon worden gebracht. Mijn meening, dat om die redenl gestreefd moest worden naar een spoed'lgen vrede, heb lk dikwijls genoeg doen kenneni. Ware toen aan mijn wensch voldaan en vrede met Frankrijk gesloten, zoonooddg onder het brengen van offers, dan zou alles gelukkiger geloopen zijn óók voor Frankrijk, dan het huidige resultaat van denl oorlog is. Hoe langer echter de oorlog duurde, destemèer moest lk erken nen, dat de eenvoudigste voorwaarde voor een gelukkige beëindiging van den. strijd, nJ. een doelbewuste politieke leiding, die tegenover de energie van onze tegenpartij flinke besluiten zou kunnen nemen, ont brak. Gij kunt u moeilijk voorstellen hoe zeer ik 'in de laatste jaren van den oorlog geleden heb toen ik dat alles inzag. Ook ont brak de eensgezinde wil om met Engeland tot een1 compromis te komen inzake de eco nomische tegenstellingen. Zoo kwam wat Ommen moest. „Ik heb", zoo besluit dé vroegere kroon prins, „ook een vergeefsche strijd gevoerd tegen de m. i. onjuiste wijze, waarop de openbare meening werd' Ingelicht, want ik zag, dat wij' reeds lang in een strijd op leven en dood waren gewikkeld. Men1 kon dus daarom volgens mijn meening niet verbaasd staan over de totale ineenstorting van het vaderland". Van deze zijde wordt hier dus bevestigd, dat het Duitsche volk door zijn leiders weid bedrogen omtrent den stand'van zaken. Ingezonden mededeeling. „O," fluisterde zij, „ik weet wat zij van plan zijn te doen. Zij zullen hem verplet teren juist door dit onderzoek. Hij kan het niet doorstaan, en dat weten zij. Zij zullen hem b, zij1 zullen hem werkelijk krankzinnig maken." Ik ging naast haar staan. „Dat mlien zij niet," zed ik. „Dat mag misschien hun doel zijn, maar zoover zal ik het niet laten komen, al moet ik ook naar 'Judson Bain gaan met iets anders dan een bevel tot Inhechtenisneming. Zij stak haar hand uit en raakte de mijne aan. „Je bent een goed vriend, Dan Ran- dail, ik weet wat je zou doen," antwoord de zij. Haar moed keerde toen terug. Zij' glim lachte weer en ging naar haar stoel, ter wijl ook ik weer ging zitten, terwijl mijn bloed in mijn ooren suisde. Haar aanra king was als vuur voor mij geweest, en ik had niet den moed gehad haar teere vingertjes te grijpen. Toen Tante Ohar- lotte terugkeerde, zaten wij zonder een woord' te spreken, leder in' zijn eigen gedachten verdiept „Het ia heel vreemd," zei Tante Ohar- lotte toen zij weer bij ons kwam. „Donna, Acleen is den heelen dag uitgegaan. Acleen is het meisje, van wien wij spra ken, Mr. RandalL Mrs. Griggs en ik zijn naar haar kamer gegaan. Wij openden een pa^r laden van haar tafel en wij hebben dit gevonden." Zij stalk mij' een stuk papier toe en lk nam het nieuwsgierig aan. Het was een vierkant velletje, ongeveer zoo groot als een vierkant envelop en buitengewoon vui'L Met rooden Inkt was het een of an dere plan erop -geteekend, waarvan ik niets begreep. Ik bekeek het eenige oogenblikken, en reikte het Donna toe. „Nog meer roode inkt," zei ik. „Wat is het?" Maar Donna riep eensklaps uit: „Maar dat is een plan van de lanen ln de tuinen. Ik zou het overal herkennen, omdat ik gewoon was het te bestudeeren toen ik een klein meisje was en de teo- kenhigen van den architect in- vaders kan toor lagen. Maar ik heb het in jaren niet gezien." Wij keiken elkaar verbluft aan. Wat had deze vreemde vondst met onze zaak te maken? Bestond er eenige verband. „Maar waarom rood?" Het was Donna, die deze vraag deed, alsof haar geest op hetzelfde oogeniblik met den mijnen tot een conclusie kwam. „Ja, waarom?" zei Tante Oharlotte. JDezelfde kleur als de „roode brieven". „Ja." „Maar roode Inkt is bijna even gewoon als zwarte." „Ja, maar de eenige roode inkt hier in huis, is ln Mrs. Griggs kamer, geloof ik." Tante Oharlotte klemde haar lippen op De laatste zinsnede vooral ook is wel merkwaardig als men dénkt aan de z.g. dolkstootlegendel De moord op luitenant GrafL De rijksregeering heeft bericht ontvan gen dat de koning van België, op voordracht van zijn minister van justitie, de 4, door een bezettingskrijgsraad wegens vermoording van den Belgischen luitenant Graff, ver oordeelden Reiinhard', Klein, Ghrabert en Riake begenadigd heeft en hun invrijheid stelling heeft gelast Het Belgische ministerie van justitie is na zorgvuldige herziening van het door Duitschland ter beschikking gestelde mate riaal tot de overtuiging gekomen, dat de in Stettin door de Duitsche rechtbank wegens hetzelfde feit veroordeelde politieagent En- geler de werkelijke dader is. De Belgische regeering heef t genoegen genomen met de verzekering dér Duitsche regeening, dat de helpers van Engeler, wier zaak nog niet voor de rechtbank is geweest hun gerechte straf niet zulten outioopem. BELGIE. De valutainvoer uit België. De baod>- en veterfabrikanten hebben zich tot den minister van Arbeid, Handel en' Nij verheid gericht met het verzoek otn tijde lijke maatregelen van invoenbelemrnering te treffen tegen de overstrooming van de Ne- derlandsche markt met Belgische band- en veterartiketen, die hier te landè tegen abnor male prijzen worden ingevoerd. In een adres aan1 den minister wordt gewezen op de ge varen, die deze abnormale concurrentie voor de werkgelegenheid in de NederJandsche In dustrie medebrengt, zoodat op grooten spoed bij het in het leven roepen der gevraagde maatregelen .wordt aangedrongen. FRANKRIJK. Manoeuvres afgelast. Evenals ln Frankrijk de groote manoeu vres, zijn in het bezette gebied de divisie- manoeuvres afgelast en vervangen dóór garnizoensoejeningen. Fransche splonnage hij de Dardanellen? Onder alle voorbehoud wordt mededee ling gedaan van een bericht uit Konstan- tinopel, dat volgens de bladen aldaar in de streek van de Dardanéilen vijf Fran- Vïhen, waaronder twee luitenants die vroeger dooi uitgemaakt hebben van den staf van generaal Gouraud, ln hechtenis genomeni zijn onder beschuldiging van wpionnage. Er zouden zeer belangrijk© do cumenten by hen gevonden zijn. RUSLAND. De politieke spanning. Naar de „Roel" verneemt, zijn de berich ten in de buitenlandsche pers verschenen over ongeregeldheden, die in de Sowjet- unie, ook in de hoofdsteden Moskou en St. Petersburg, zouden hebben plaats gehad, een, als besluit van haar volzinnen. Klaarblijkelijk was zij geneigd aan te nemen dat er Iets bij' het meisje, hetwelk zij niet mocht lijdon, niet ln orde was. „Weet Mrs. Griggs waar het meisje is?" vroeg Ik. „Ja d.wjz. Acleen vertelde de huis houdster, dat zij naar het dorp ging- Zij zal vanavond terugkomen. Elk der dienst boden heeft een vrijen dag per week." Op dit oogenblik kwam. Barnaby bin nen, opgewekt en vriendelijk, mét een flinke wijze van optreden, die onwille keurig iemand een hart onder den riem stak. Hij' kwam' ons een goede tijding mededeelen. Hij had Iden lijkschouwer opgezocht en als een middel om uitstel te krijgen, lijkopening verzocht; en de magistraat, die Hal van zijn jeugd af had gekend en die niet veel genegenheid koesterde voor Judson Bain en Wheeler Scancy, had bevolen'dat deze formaliteit zou igesohieden. Ook het vreemde nietr verschijnen van Bain, die verwacht was om de aanklacht tegen Hal uit te spreken, maakte uitstel mogelijk, 'want Scanoey wilde die beschuldiging niet uitspreken en de uitspraak van de jury kon nog tegengehouden worden wegens gebrek aan bewijzen. Barnaby 'begroette mij open en vrien delijk. Hij deed eenige vlugge, scherpe vragen omtrent Bain en lachte alleen maar, toen ik hem -genoeg van mijn avon tuur vertelde om hem te doen zien waar om Bain niet in Hazelhurst was versohe nen. Hij scheen geen vooroordeel tegen mij te voelen. En hij ontving het nieuws aangaande het verdwenen meisje op een wijze, die mjj deed hopen, dat wlji op het juiste spoor waren. Hij- bracht onmiddel lijk onder woorden datgene wat ik hoe langer hoe sterker voelde dan Bain doodrfbang was voor hetgeen Luella Westfall zou kunnen vertellen, anders zou hij geen poging wagen om haar ver- horgen te houden. Mijn nieuwtje had -het gevolg dat de rechtsgeleerde haastig naar de stad terug keerde, en het speet mij niet dat King, die den nacht op The Hazels had door gebracht, -besloot met hem- te vertrekken. Toen zij waren heengegaan, bracht ik een uur met Hal ln zijn kamer door en. praatte opgewekt met hem over allerlei aangename dingen, tot ik bemerkte dat hij weer vermoeid werd. Zoodra ik hem had verlaten, gebeurde er weer iets vreemd. Ik kwam op het groote -bovenportaal waarop Hals kamer uitkwam. Het was maar een paar stap pen naar mijn eigen kamer en toen lk diohtbij kwam, hoorde ik binnen eenig geluid. Ik bleef stana om te luisteren en kreeg het idee dat een van de dienst meisjes daar aan -het werk was. Daar ik haar niet wenschte te storen, keerde ik terug en liep naar beneden. Ik was nauwelijks een half dozijn treden af, toen ik een scherp 'gekraak in mijn ka mer hoorde. Weer bleef ik stilstaan. Toen bedacht ik dat het toch niet kwaad zou zijn als ik eens ging kijken. Langzaam en zacht liep ik de trap weer op. Ik duwde de deur half open en keek naar binnen. Eerst zag ik niets buiten gewoons. Even daarna werd het gordijn voor een open raam door een kraohtl-gen luchtstroom) naar binnen .geblazen. Ik kon niets zien dat de aanwezigheid van iemand verried en de deur wijd openend, trad ik binnen. Onmiddellijk bespeurd© ik een lichten geur, dien ik kende als ouden sigarettenrook. Ik rook geen siga retten en verafschuw den stank ervan, maar de lucht kon ik go-ed. Zoover ik wist waren er sedert mijn terugkomst in mijn kamer geen sigaretten gerookt. Maar terwijl ik den vlezen rook opsnoof en zocht naar sporen van den rooker, zag ik op den vloer bij het raam ©en klein glazen vaasje, dat gebroken tegen hot be schot aan lag. Het had op de tafel ge staan die -vlak bij 'het open raam stond. Ik liep naar het raam en raapte het ge broken glas op. Toen keek ik om mij hoen. Tk was bijna overtuigd dat iemand in de kamer was geweest. Er was nog een deur behalve die welke op het por taal uitkwam en die als uitgang had kun nen dienen. Ik liep er snel heen en pro beerde ze te openen. Zij was gesloten. Ik keerde mij om. Er waren nog slechts twee andere deuren ia het vertrek. Een leidde naar een ruime kast en de andere naar de badkamer. Ik liep naar bet portaal en naar de deur van de kamer naast de mijne. Ik wist dat deze kamer ongebruikt was, want dat had 'ik var te voren gezien. Maar toen ik er -binnen trad, zag ik Mrs. Griggs, de huishoudster, staan bij de deur, die zooals ik wist, aan mijn kant -gesloten was. (Wordt vervolge rr3^r^ri*f.v*-jn? COURANT IÉ ABONNEMENT PER 3 MAAJNDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersclie Courant f 1.50; fr.p.p. binnenland 2—, Ned. Q. en W. Indiö p. zeepoet f 2.60'; id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. i 0.50,10.70, f 0.70, fl.—Modeblad resf>. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Post-Giroiretreninig No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. rogel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redactdon. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer lOct. -bij vooruitbetaling (adres: Bureaa v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct kWATTAA Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN De Belgische regeering begena digt de vier veroordeelden.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1