VERDWENEN DOCUMENTEN KWATÏA^ NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA jj*V5VREEP Eerste Blad. BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BESTE Nr. 6222 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1926 54ste JAARGANG FEUILLETON. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersclic Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland 2.—, Ned. Q. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id.p.mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, fl.-- Modeblad rosp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066: ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte ale redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct VOLKENBOND. De samenstelling van den raad. Naar Duifcsche bladen uit Genève ver nemen, is op voorstel van Spanje de stu dieoom missio voor de samenstelling van den Volken bondsraad tegen den 30en Augustus bijeen geoppen. Een memorandum aan dien Volktenbonds- raad uit het Saargebied. De gezamenlijke politieke partijen in het Saargebied hebben den Volkenbonds raad een memorandum gezonden, waarin ziji zich kanten tegen den overmaohtigen invloed van Frankrijk in de Saarregee- rixug. ENGELAND. De oorlogsschnldien der gefleerde n. Meer dan 1600 mlllioen nog niet gefundeerd. De nog niet gefundeerde oorlogsschul den der bondgenooten aan Engeland zijn op het oogenblik in ponden sterling onge veer aldus vast te stellen: Rusland 794 millioen, Frankrijk 447 mlllioen, Zuid- Slavië 81 millioen, Portugal 23 millioen, Giekenland 21 millioen, hetgeen in' totaal meer dan 1500 miljjoen ppnd sterling uit maakt De overeenkomst met Frankrijk wacht nog op ratificatie en wanneer regelingen getroffen zullen zijn met Portugal en Griekenland, zullen dan de kwesties van Rusland en Servië overblijven. De eenige landen, die oorlogsschulden aan Enge land hebben en met welke fundeerings- overeenkomsten tot stand gekomen zijn, zjjn Italië en Roemenië. Het conflict In de mijnen. Over de besprekingen achter gesloten deuren is weinig of niets uitgelekt; alleen is bekend geworden dat bij het referen dum de meerderheid tegen de voorstel len der bisschoppen inderdaad 8400 heeft bedragen, welk cijfer dadelijk in enkele bladen was genoemd. Die meerderheid is betrekkelijk zoo klein (nog te meer daar Schotland aan de stemming geen deel had genomen) dat de leiders van den Bond het geraden heb ben geacht de gedelegeerden-vergadering bijeen te roepen om op herroeping der be slissing aan te dringen. Zij zelf achten de voorstellen een gezonden grondslag voor onderhandelingen, die meer en meer ur gent worden, omdat het verloop der sta king een voor het behoud van den Bond bedenkelijken omvang begint aan te ne men. Het mijnbedrijf heeft reeds een groot deel van haar afzetgebied op de wereld markt voor igeruimen tijd aan de buiten- landsohe concurrentie verloren, die van het conflict partij heeft getrokken door contracten van langen duw te eischen. De arme mijnen die voor de staking öf met verlies werkten öf nauwelijks hun hoofd boven water konden houden, zien zich nu voor nog veel moeilijker omstandigheden geplaatst. Een nationaal vergelijk met be Ingezonden Mededeellng. hoorlijke minimum-loonen zal dan ook uiterst moeilijk meer te verwezenlijken zijn. In het district Nottingham hebben de mijnwerkers zich verklaard voor een machtiging aan het hoofdbestuur om over een beslissing van bet geschil te onder handelen. Tevens hebben zij' besloten in onderhandeling te treden met de mijn eigenaars in het district die overwegen de betaling van het oude loon voor 71/, uur werk per dag aan te bieden. De werkhervatting. (Het aantal mijnwerkers, dat het werk hervat heeft in de Hidiands is 6998 in Warwickshire, 6288 in Kannock, 783 in Leioester en 1100 in Zuid-Staffordshire. Uit Schotland en Wales meldt men even eens een belangrijke hervatting van het werk. Uit Newoastle wordt gemeld, dat de mijnwerkers in Northumberland begin nen toe te geven. Honderden mijnwerkers hebben het werk in de mijnen te Wat- bottle hervat op de voorwaarden van den achturendag en de loonschaal van voor de staking. De mijnwerkersmeerderheid vóór onderhandelen. Het besluit der gedelegeerden confe rentie van de mijnwerkers om het uit voerend comité van de federatie te mach tigen tot heropening van de onderhan delingen met de mijneigenaren en de regeering, was met slechts een geringe meerderheid genomen. Er werd schrif telijk gestemd en er waren 428.000 stem men vóór onderhandeling en 360.000 stem men tegen onderhandeling. Er zal een nieuwe gedelegeerdencon- erentie worden gehouden om kennis te nemen van de resultaten der onderhan delingen. Tenslotte zal aan de districten worden overgelaten of zij de te verkrijgen voorwaarden willen aanvaarden of niet. (De eenige voorwaarde, waaraan het uit voerend comité gebondeD zal zijn, is, dat de regeling een nationaal karakter zal dragen en niet door de districten voor zichzelf alleen kan worden aanvaard of verworpen. Vandaag beginnen de onder handelingen. De onderhandelingen over den vrede n het mijnbedrijf zullen heden beginnen. Oock, de secretaris van den mijnwerkers- Dond, heeffr een brief geschreven aan den Dond van mijneigenaars, waarin hij ver zocht een vergadering van de besturen van beide bonden te beleggen en deze is op hedenmiddag bepaald. De premier was gisteren aanwezig in de commissie uit het cabinet, die het ge schil heeft behandeld. Bus- en tramongelukken te Londen. De laatste elf dagen zijn 74 menschen gekwetst of door den schrik bevangen ge raakt bij ongevallen tusschen trams en Uit het Enigelsoh van GAHDNER HUNTCNG. 25) „O," sprak zij snel, toen zij <mij zag, „was u het?" „Ik probeerde zooeven of de deur open was," antwoordde Ik. „Bent u in mijn kamer geweest?" „Zoo even?" Zij keek verbaasd. „Neen, mijnheer. Ik ben er nog niet geweest. Heeft het meisje haar werk niet goed gedaan?" „Daar heb ik niet op gelet," zei ik „Maar ik geloof dat een oogenblik ge leden iemand erin is geweest. Ik heb den indruk gekregen dat hij of zij door deze deur eruit is 'gekomen." Zij keek mij ongeloovig aan. Toen keerde zij zich om en wees op een zwa- ren, koperen grendel, die de deur afsloot. „Neen," antwoordde zij, „de deur is aan dezen; kant afgesloten. „(Maar hij1 kon den grendel er weer opgeschoven hebben." „Maar niemand is langs dezen weg gegaan," antwoordde zij. „In de eerste plaats is het slot van de deur zelf ge sloten en er is geen sleutel hier, daar wi, deze deur nooit gebruiken. Bovendien ben ik zelf reeds minstens een kwartier hier in de kamer geweest." Dit klonk overtuigend genoeg. Ik hep bussen te Londen. Voor de zesde maal kwam Dinsdagnacht een bus met een tram in botsing. Tien menschen moesten in een ziekenhuis verbonden worden, doch zij konden allen daarna hun weg vervolgen. DUITSCHLAND. Emigratie ©n immigratie. Er is een officieele statistiek versche nen over de landverhuizing van Duit- schers na den oorlog. Het aantal emigran ten bedraagt sedert 1919 in ronde cijfers een half millioen, terwijl anderhalf mil lioen uit de afgestane gebieden naar het rijk zijn getogen. Als men in aanmerking neemt, dat in dezelfde jaren ongeveer een half millioen vreemde werkkrachten, die zich in het rijk hadden gevestigd, naar hun landen zijn teruggekeerd, is er toch nog een overschot van een half millioen. Productieve werkverschaffing. De Pruisische regeering heeft'het pro gram van Groot-Berlijn tot productieve i werkverschaffing door aanleg van straten, sportterreinen en rioleering goedgekeurd. De uitvoering ervan zal dadelijk aan 10.000 werkloozen arbeid verschaffen. Steenworpen naar Engelsche officieren. Te Dotzheöm, een voorstad van Wies- baden, in het bezette gebied der Engel- schen, zijn Zondagnacht sbeenen gewor pen naar oen auto met Engelsche officie ren. Het garnizoen is daarop opgekom- mandeerd en alle café's en een kermis terrein te Dotzheim zijn Maandag geslo ten. De politie heeft de zaak thans in on derzoek. Arbeidscontract opgezegd. De vakbonden van werknemers bij de Rijnsch-Westfaalsohe groote industrie hebben het collectieve loon- en arbeids contract met ingang van 80 Sept. opge zegd, BELGIE. Bezuiniging bl] het leger. Opheffing van de opleidingsscholen. Naar aan de N. Rott Crt. uit Brussel wordt gemeld zullen al de opleidingsscho len voor onderofficieren van de artillerie, cavalerie-en genietroepen, met ingang van 81 October a.s. worden opgeheven; dit om bezulnigingsredenen. De oplei ding van de beroepsofficieren zal voortaan in de regimenten zelf plaats hebben. De correspondent van de N. R. Ort te Brussel verneemt, dat de minister van Justitie de mogelijkheid van het opheffen van de tuchtscholen voor jonge vrouwen te Namen en Beerssem overweegt. Ook denkt men. er over, de ibureaux van den veiligheidsdienst, die thans in een heeren huis aan de Regentlaan te Brussel zijn gevestigd, naar het Palels van Justitie over te brengen en het huis te verkoopen. HONGARIJE. De bankbiljettenvervaisching. Dinsdagochtend is aan de voorlezing van het vonnis in eerste instantie een éinde gekomen. Prins Windisch-Graetz was ook Woensdag wegens ziekte af wezig. (Bij de revisie van het proces tegen de vervalschers van de 1000 francsbiljetten te Boedapest heeft Raba, de secretaris van prins Windisöh-Graetz, zijn beschul digingen aan het adres van Bethlen, Teleki, Zadravec en den die^teur van de postspaarbank, die hij in de eerste instan tie geuit had, ingetrokken. De houding van Raba, die zijn vroegere verklaringen aan een misverstand weet en in hun geheel introk, heeft groot opzien gebaard. Raba herroept opnieuw. In het proces inzake de vervalsching van dé 1000 franksbiljetten. heeft Raba zijn verklaring van Dinsdag herroepen, dat hij zijn beschuldigingen in eerste instahtie, die hij heeft ingetrokken, zou hebben geuit op aandrang van zijn toen- maligen verdediger. Toen de president hem wees op zijn verschillende tegen spraken, zeide Raba, dat hij aan dwang voorstellingen leed. RUSLAND. 4700 staatsinstellingen te Moskou. Uit een kort geleden gehouden telling blijkt, dat er te Moskou 4700 staats-orga- nen- of instellingen gezeteld zijn met 220,000 beambten. De gemiddelde bezol diging bedraagt. 96 roebel per maand. GRIEKENLAND. Do politieke onrust Om aan de aanvallen1 dier oppositie tegen het huidige regeertngsstelsel een einde te maken, heeft de regeering den leider der liberale partij Kafandaris in heohtenis doen nemen en hem naar een eiland in do Egelsche zee overgebracht. De burgemeester van den Pireus Fanajo- topoelos is eveneens gearresteerd, even als een aantal officieren in den Pireus en op Chalkis. De pogingen om een opstand onder het leger te verwekken zijn mislukt; de troe pen hebben overal een onberispelijke tucht bewaard. Achilles Kiros, redacteur van het blad Hestia, is door den krijgsraad veroordeeld tot tweeduizend drachme boete, omdat hij bij sommige gelegenheden verzuimd had aan generaal Pangalos bij vermelding in zijn blad zijn titel te geven, Griekenland en Znid-Slavlë. Verdragen gesloten. Tusschen Griekenland en Zuid-Slavië is Dinsdag te Athene een verkeersverdrag gesloten. Het verkeersverdrag geldt 60 jaar, het vriendschapsverdrag 8 jaar. Dit kan telkens met 6 maanden worden ver legd. I Het Zuid-Slavische vrije gebied tusschen Saloniki wordt thans van 8.000 tot 10.000 vierkante K.M. vergroot. Zuid-Slavië krijgt het recht, niet alleen zijn eigen pro- duoten, maar ook producten uit de grens landen, waarmede het handelsverdragen heeft gesloten, vrij van doaunerechten in het vrije gebied in te voeren. In dit gebied Ingezonden mededeellng. terug naar mijn eigen kamer. Het was nog steeds alsof iemand ze had betreden. Maar dezelfde slgarettenluoht hing nog in het vertrok. Ik ging naar de badkamer en de kast en keek er in. De badkamer was leeg en verlicht door de zon, welke door de ramen scheen. De kast, waarin ik een eleotrisoh licht opdraaide, bevatte alleen mijn eigen kleeren. Ik keek uit een van de ramen. Het was volle twintig voet naar het grasveld be neden en er was geen raampost of eenig ander steunpunt voor de voeten van een mogelijken klimmer. Ik begon mij' af te vragen of mijn zenuwen ook overspan nen waren. Maar Mra Griggs was mij gevolgd tot de deur der kamer en' Ik richtte mij tot haar. „Ruikt u sigaretten?" vroeg ik. Zij knikte en snoof de lucht op. Ik wees op het gebroken vaasje dat ik op de latafel had gelegd. ,D»t lag zooeven onder het raam" zei ik. „Ik heb het hooren vallen en kwam uit het portaal naar binnen om te zien wat het was. Daar stond het," voegde ik erbij, wijzend op de plek waar het op de latafel had gestaan. „Zou het wuivende gordijn het er af 'geslingerd kunnen heb ben?" Zij keek naar de plooien van de tulle, die door de bries bewogen werden. „Het lijkt mij niet waarschijnlijk, mijn heer," antwoordde zij. „Nu," zei ik, „hier staan wij voor een groot raadsel of ik word suf. Wat is het?" Zij keek mij' ernstig aan. Zij was een Engelsche, die alles letterlijk opvatte. „U bent niet suf, Mr. RandaLL" zullen Zuid-Slavische autoriteiten optre den, en een Zuid-Slavische gezondheids dienst worden ingesteld. PALESTINA. De bevolking. De toeneming van het aantal Joden. Volgens officieele .berichten uit Jeruza lem nam de Joodsche bevolking van Jan. 1924 tot Juni 1926 met 66.000 zielen toe en steeg zij van 01.000 op 147.000, waardoor de Joden thans 17 der totale bevolking uitmaken. Alleen in 1925 hebben zich 34.000 Joden in Palestina gevestigd1. De toeneming is dus de laatste jaren veree- weg het grootst geweest. VEREENIGDE STATEN. Ontzaglijke schade door misdadigere toegebracht R. O. Sauders, de manager van de Illi nois Bankers Association, heeft dezer da gen in het openbaar de verklaring afge legd, dat in den loop van 1924 aan de banken in de V. St. voor een bedrag van 8,620,600,000 aan schade is toegebracht door misdadigers, falsarissen en oplich ters. Dat is zelfs nog 42,000,000 meer dari het totale inkomen van de Amerikaansohe republiek en het beteekent een vermeer dering van 1200 pet vergeleken bij 35 jaar geleden. Saunders is dan ook van oordeel dat het tegenwoordig op het gebied van diefstal, oerooving en oplichting ten nadeele. van banken in de Ver. Staten dermate" de spuigaten uitloopt, dat er van hoogerhand ingegrepen moet worden. Het den kop in drukken van de misdaad is het belang rijkste vraagstuk, dat de Ver. Staten fhans zullen hebben op te lossen. MEXICO. Het anti-clericallsme. De politie deelt mede dat in het district Mexioo 50 personen zijn aangehouden, onder verdenking betrokken te zijn bij een militaire samenzwering die mislukt is en beoogde op 25 Augustus over te gaan tot een groot en opstand tegen de gods- dienstpolitiek der regeering. Niet officieel wordt gemeld dat de troep van Eurique Estrada, die bij San Diego is gevangen genomen, aan de beweging zou deelnemen. Naar de politie verder meldde zijn op roeren in de staten Puebla, Morelos, Ml- chigan, Chihuahua en het federale district Mexico verijdeld. Een Latijn sch-Amerlkaansche Volkenbond. Te Londen is bericht ontvangen uit Pa nama behelzende, dat het Congres van de Boliviaansche Republiek aan alle Zuid en Midden-Amerikaansche parlementen Ik lachte, hoewel ik woest was over deze nieuwe mystificatie. Denkt u dat? Ik ben wel eens meer dom in mijn leven geweest, Mrs. Grigga" NEGENDE HOOFDSTUK. Danna was niet in het huis toenl ik naar beneden ging. Zij en haar tante waren uitgegaan. Ik ging dus door het park wandelen en liep daarna onder leiding van den ouden John het heele huis door. Daar Donna nog steedis afwezig was en men mij zei dat Hal sliep, had ik een ietwat eenzame lunch. Toen die voorbij was ging ik eens kij ken naar de stallen en de garage, want ik had niets anders te doen, voor mijn vrienden thuis kwaihen. Bij'de garage staande zag ik Kings auto erheen ibrenr gen en ik wist dat hij' was teruggekeerd. Tot mijn groote verrassing hoorde Ik in een, van de lanen dicht bij het huis de stemmen van Donna en KÏng, en door de boomen heen zag ik hen beiden naast elkaar te paard voortrijden. Blijkbaar waren zij voor een wandelritje uitgegaan. Zij reden dicht naast elkaar in dè richting van de bergen en hun verhouding tot elkaar was onmiskenbaar. King was een knappe verschijning, dat kon ik niet ont kennen, en toen zij' uit het gezicht ver dwenen waren, keerde ik naar huls terug met een 'gevoel alsof het leven allen glans had1 verloren. Ik ging het huis binnen, de trap op naar mijn kamer. Toen bracht de gedachte aan Hal mij bij' hem. Ik vond den knaap wak ker en heel rustig in zijn kamer zitten in zijn vreemde kleeding. met jas en muts. „Hallo, ouwe jongenl" zei ik bij' de deur. „Goed gerust?" Hij keek op met zijn glimlach, vrien delijk als die van een meisje. „Ik heb alles telkens en telkens weer overdacht, Randall," zei hij', „en ik ge loof dat ik elke bizonderheid herinner." „Van het gevecht, Philbric?" „Ja. Wil je luisteren?" „Zeer zeker." „Ik zal je vertellen hoe duidelijk ik alle bizondeiheden kan zien. Ik kan Molm Salver's door tabak gevlekte lippen zien, die altijd over zijn tanden heen zakten alsof de spieren te slap waren om ze op te houden. Ik kan zien hoe hij de woor den vormde toen hij zei: „Die brieven, Hall, zullen Jud Baln en Scanoey in de nor brengen!" „Ja," antwoordde ik, hem in heldere oogen ziende en mij' afvragend hoe wi ooit konden vreezen voor zijn 'gezond verstand. „Ik kan hem zien; zooals hij' deze do cumenten voor mij; (hield," vervolgde de knaap. „Zij beefden zoo, dat ik mijn eigen handen erop moest leggen om ze stil te houden en ik kan mij herinneren hoe hij ze wegrukte, bang dat ik ze 'hem zou ont nemen. Randall, ik kan mij zelfs Salver's duimen herinneren zijn vuile, stompe duimen aan de randen der papieren, ter wijl hij' ze vasthield." ,yJe hebt een sterk voorstellingsver mogen." „Ja. Maar zou ik mij zulke dingen her inneren zulke kleinigheden, als alles een droom was als ik alleen maar had gedroomd dat die brieven er waren?" „Onzin, man. Je oogen en je geheu gen en je oordeel zijn zoo gezond als van iemand ter wereld." „Dan," zei hij, voor don eersten keer alleen mijn voornaam noemend, „ik kan mij zooveel op die manier herinneren. Ik herinner mij hoe doodsbleek John was toen hij' in de bibliotheek kwam, behalve de roodé vlek op zijn voorhoofd waar hij zich had gestooten toen hij in de hal viel. Arme kerel 1 Ik denk dat hij zioh heeft bezeerd. En ik herinner mij hoe hij naar Salver's lijk ging dat op het haardkleedje lag en hoe hij schrikte alsof hij zijn vin gers had igebrand, toen ik hem scherp beval het te laten liggen en den dokter te halen. Ik herinner mij zelfs hoe hij hij) zich half versuft omkeerde, toen ik hem vertelde wat er was gebeurd; en zijn handen begonnen allerlei kleinighe den te doen om en op de tafel boeken sluiten en volgens zijn gewoonte alles netjes zetten. Ik herinner mij' hoe zijn hand beefde, toen hij het deksel zette op imijn tabakspot, die op tafel stond, zoodat het letterlijk rammelde! Ik had den pot open staan om de tabak te onderzoeken, die ik d'acht dat droog werd, sedert de dokter mij' het rooken had verboden." „Je hebt al de bizonderheden met bui tengewone helderheid1 gezien^" zei ik, „Dat gebeurt vaak wanneer menschen on der zeer groote opwinding leven." „Ik scheen ook aan alle dingen te den ken. En toch," zei Hal, „zijn die docu menten onherroepelijk verloren." Hij keek mij weer aan met de sombere vraag in zijn oogen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1