T HELPER-AMSTERDAM TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK "NIEUWS. BINNENLAND - VAN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1926. Onze plaatsgenoote mej. N. J. Vonk, slaagde te Utrecht voor het ei amen Franach L. O. Marine-zwembad. Men verzoekt ons te wüen mededeelen, dat het Marinezwembad op de Rijkswerf weer geopend lis. Concert Stafmuzlakcorps. Bij gunstig weex zal er Vrijdagavond in de muziektent op de Hoofdgracht aoor het Stafmuziekkorps een concert worden ge geven. Aanbesteding Door den Intendant der Marine werd Dinsdagmiddag aanbesteed de levering van: 122000 KjG. kleiaardappelen of 122000 K.G. geelvleezige zandaardappelen, te leve ren in het tijdperk van 1 Sept. 1926 tot en met ultimo October 1926, ten behoeve van de Zeemacht, het Marine-Hospitaal en het Koninklijk: Instituut voor de Marine alhier. Ingeschreven werd respectievelijk voor zandaardappelen of kleiaardappelen per 100 K.G. door: O. van Os 4.66 en f 8.78; J. van Os f 8.87 en 8.87; R. van Os 8.94 en f 8.94; J. van Amesfoort 4.28 en f 4.28; Gebr. Luddlinga 6.87 en 6.87. Allen te Helder. HooMMembureau kieskring X. BU Kon. besluit van 17 dezer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan M. W. Hornlng als lid van het Hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal ln den kieskring X, met dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen dien sten, eb is bij voormeld Hoofdstembureau benoemd tot lid O. J. Baas, notaris te Helder. Noodlanding van de W 67. Hardingen. Gisterenmiddag vlogen boven de stad drie watervliegtuigen, W. 66, W. 64 en W. 67. Van de W. 67 raakte de motor defect en daalde het vliegtuig ten Noorden van de haven in zee. De W. 64 bleef in haar nabijheid en daalde eveneens. De W. 65 heeft de reis naar de Mok voort gezet. Door de motorreddingboot is de W. 67 in de haven gesleept; de W. 64 is heden opgestegen en Tiaar de Mok vertrokken. Heden zal men gereedschappen brengen en trachten de W. 67 te herstellen. Goedkoops trein. Op Donderdag 26 Augustus an. zal een goi-Jkoope trein loopen met 2e en 3e klasse wagens van Helder, Anna Paulowna, Scha- gen, Noord-Scbarwoude, Heerhugowaard, Allrmaar en Uitgeest naar Den Haag H.8.M. en Rotterdam Maas en terug met boottocht door de Rotterdamsche havens met een der Balonbooten van de Reederij „Fop Smit Oo.". De prijzen voor heen en terug (boottocht inbegrepen), bedragen: Van Helder tot en met Heerhugowaard: 2e kl. 4.66, 8e 'kL 8.26. Van Alkmaar en Uitgeest: 2e kL 8.60, 8e kl. 2.40. De verkoop der plaatskaarten, tot een- be perkt aantal, vangt aan Donderdag 19 en wordt gesloten Woensdag 26 Augustus 1926, des namiddags 8 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal plaatskaarten is uit gegeven. Ziji worden verkocht door boven- enoemde stations en zijn op geen andere an de genoemde treinen geldig. De trein vertrekt hier 's morgens om 6.42, ls om 10.21 ln Rotterdam en vertrekt weer van daar om 7.86. Voor bisxxnderhedan verwijzen wiji Mar de aanplakbiljetten. Vergadering van Hoofdingelanden van den Polder «Het Koegras" Gisterenmiddag was ln het Hötel „Bel le vue" een vergadering belegd voor hoofd ingelanden en heemraden van den Polder „Het Koegras", ter bespreking van deni af koop van de bijdrage in de kosten van de helm/beplanting van de Grafeldjikheidsduinen en den Zanddijk, en het aangaan van een leening, groot f 10.000, tegen een rente van 4*/ Aanwezig waren de heeren J. J. Verfaille, dijkgraaf, A. J. de Jongh, secretaHs^penv ningmeester, de heemraden O. Dito.P. Gias, D. Sleutel en J. v. dl Veer, en ae hoofd ingelanden H. Bakker, J. Blankman, A. Grin, O. Hoogschagen, G.W. Jhr. W. Laman Trip, D. Vries, J. Zander en P. Zeeman. Te twee uur opende de heer Verfame ae vergadering, waarbijl hij een bizonder woord van welkom sprak tot den heer D. Vries, die voor het eerst als hoofdingeland ter ver gadering aanwezig was. Allen, die den heer Vries in zijn werk kennen aldus de voor zitter zullen niet twijfelen aan den ge- waardeerden steun, die wij van dezen heer kunnen ontvangen. Spr. wenschte d'en heer Vries geluk met zijn benoeming en hoopt, dat de in hem gestelde verwachtingen niet rullen worden beechaamdi De secretaris krijgt hierna gelegenheid de notulen van de vorige vergadering voor te lezen, die onder dankzegging voor de uitste kende weergave, zonder op- of aanmerkin gen worden/ goedgekeurd. rw, heer Verfaille neemt hierna weer het woo?d en zegt, dat in de vorige vergadering hTbelangrijke besluit is genomen, om de Ingezonden Mededeel ing. Eenige reohtstreeksche verbinding Niet overstappen en wachten te Alkmaar Retours onbepaald geldig bijdrage van de kosten voor de helmbeplan ting af te koopen. Dit besluit werd speciaal genomen met de gedachte, om in de toe komst den Polder zonder bezwaren te kun nen opleveren. Ais gevolg van dit besluit is aan den Mi nister van Financiën) een verzoek gericht tot afkoop van deze kosten.. Een schrijven is hierop ontvangen van den Ontvanger der Registratie, dat behoudens de Kon. goedL keuripg, de kosten konden worden afge kocht tegen 20 X 647.76 of 10.955.20. De betreffende overeenkomst is reeds ge- teekend, doch wacht nog op de Kon. goed keuring. Met het besluit van een geldleendng kon echter niet langer worden gewacht Het Be stuur heeft gemeend een leening te moeten aangaan van 10.000 en de rest, 965.20 uit de gewone middelen te moeten betalen. Het bestuur heeft zich in verbinding ge steld met verschillende instellingen en meent het meest voordeelig klaar te komen bij de Alg. Friesche Levensverzekering- Maatschappij, die het geld op zeer billijke voorwaarden wil verstrekken Enkele van de voorwaarden zijm: lo. dat de leening wordt aangegaan voor deni tijd van tem hoogste 25 jaar, tegen een rente van 4'/4 bene vens een jaarlijksche aflossing van 400 per jaar; 2a wanneer de leening binnen 6 jaar wordt afgelost, moet een extra rente van 1 worden betaald. De heer Laman Trip vraagt of het besluit reeds genomen was tot afkoop van de kosten van de helmbeplanting, waarop de voorzitter hem antwoordt, dat- in de vo rige vergadering het besluit was genomen., om te trachten tegen de penning 20 de kos ten af te koopen. De heer Laman Trip gaat volkomen met het besluit accoord en gelooft, dat de voorwaarden van de Alg. Friesche Levens verzekering-Maatschappij zeer bilffik zijn. Als de rente-standaard lager wordt, xunnen we na 6 jaar de leening aflossen, zoo zegt spreker. De Voorzitter stelt hierna voor toet eerder genoemde Maatschappij de leening tot een bedrag 'van 10.000 aan te gaan en brengt dit voorstel in stemming. Met alge- meene stemmen wordt het aangenomen. Ook het voorstel om de resteerende 966.20 uit de gewone middelen te betalen, wordt na een bevestigend beantwoorde vraag van den heer Laman Trip, of er een overschot op de gewone middelen was, met algemeene stemmen aangenomen. De heer Verfaille zegt hierna, dat deze vergadering belegd' was omdat de zaak niet langer kon wachten, daar de Alg. Fr. Levensverz.-Mij. voor 24 Augustus ant woord moest hebben. De heer Hoogschagen zegt, dat het afsteken van de duinwegen weinig nut heeft. Verschillende plekken in de duinen zakken toch weer weg. Het zand1 is te ruL De Voorzitter antwoordt den heer Hoogschagen hierop, dat hij op het meest ongeschikte tijdstip is gaan kijken en raadt dezen heer aan nog eens een kijkje te ne men wanneer het b.v. geregend1 heeft. De heer Vries brengt dank voor de sympathieke woorden tot hem gericht, en zegt zijn best te zullen doem om dte ver wachtingen niet te beschamen. De heer Vries vraagt vervolgens of het niet mogelijk is het onderhoud1 van d'en Nieuwen Zanddijk, die op het oogenblik in zeer goeden staat verkeert, af te schuiven op het Hoogheemraadschap. Het heeft voor dten Polder absoluut geen zin dezen weg nog langer te onderhouden. De Voorzitter gelooft dat alen het wel met den heer Vries eens zullen zijn, maar dat het Hoogheemraadschap hier wel hartelijk voor zal bedanken. AI meermalen heeft dit onderwerp een punt van bespre king bij het Polderbestuur uitgemaakt. Vol gens het bestuur is de Poldergrens te eng getrokken. Er ls geprobeerd' bij het rijk om steun te krijgen voor het onderhoud van dezen weg. Voor het rijk was die verharde Strooweg echter voldoende. Het heeft den Zanddijk niet noodlg en ls dus ook niet ge neigd hiervoor te steunen» De heer Vries verzoekt het bestuur de aandacht op dit onderwerp gevestigd te houden. De Voorzitter zegt, dat het hier be treft de kwestie van afkoop öf eigen beheer. Als de weg kon worden weggegeven, stond hij direct aan de zijdie van den 'heer Vries. De heer L a m a n T r 1 p vraagt of er aan het Rijk vergunning is verleend' om tijdens het afsluiten van den Rijksweg, het verkeer te leiden over de Polderwegen. Alle auto's, zwaar beladen vaak, rijden over deze we gen, die daar niet geschikt voor zijn, met gevolg, dat zij' groote slijtage bekomen. De Voorzitter wijst, o.i.niet ten onrechte, op de minder fraaie manier, waar op het Rijk deze zaak heeft behandeld. Op oen goeden dag las het Polderbestuur ln eeö advertentie in de krant, dat de Rijks weg voor 8 maanden zou gesloten worden. Over het gebruik van- de wegen van den Polder is met geen woord gerept. Overleg met 't Polderbestuur, toch al de minste vorm van beleefdheid, was niet gepleegd. Het Pol derbestuur werd' bout portant voor het feit gesteld, zijin wegen voor het verkeer open te stellen, zonder te kunnen rekenen op een cent schadevergoeding. De eenigste maatregel, die getroffen is, is dat de auto's niet zwaarder belast mogen zijn dan een bepaald aantal K.G., met gevolg dat een of andere overtreder een bekeuring krijgt, waarvan de Polder echter geen cent voordeel' heeft. Het Polderbestuur beeft zich' gewend tot de uitvoerders, met het verzoek om spoed achter het werk te zetten. Ook dit bleef 'zonder succes. Nu men echter sinds, kort begonnen is om wat meer menschen aan het. werk te stellen, en over te laten werken, bederft het weer de bespoediging. Nu er regen valt, kan er niet gearbeid worden. Ook te Haarlem is getracht een regeling te treffen, doch ook daar kon het bestuur niet krijgen wat het wenschte. Ais het werk zoo doorgaat, is met Januari de weg neg niet geopend. Temeer is deze regeling ergerlijk, diaar bjj t Zand en Schoorldam het verkeer langs den wegberm, ■die een flinke breedte heeft, geleid wordt Waar een wil isi is een weg, aldus de heer Verfaille. De regeling had anders getroffen kunnen worden. Maar voor het gemak zijn de Polderwegen maar genomen. Het bestuur heeft gemeend nog eens bij den 'Minister te moeten aandringen om de Doggersvaart, na voltooiing van den Rijks weg, weer in goeden staat terug te 'brengen. Vermoedelijk, zal het wel niet veel geven, maar dn ieder geval heeft het bestuur zich dan toch van zijn uiterste taak gekweten. De heer Laman Trip dankt den voor zitter voor zijn inlichtingen, waarna deze met een woord van dank aan de aanwezigen de vergadering sluit. Demonstratie «Brovedo" Bak-oven. Gisteren had in Musis Sacrum de aan gekondigde demonstratie plaats met de Brovedo-bakoven en de E. G. O.-deegma- chine. De opkomst van belangstellenden mocht bevredigend worden genoemd. Bij monde van Mevr. Brouwers werd de werking der apparaten duidelijk gemaakt. De Brovedo-oven kan op elk gascomfoor, petroleumtoestel of spiritusvlam geplaatst wordeD. Haar prachtige werking heeft zij te danken aan een vuurvaste steen, welke de warmte der vlam tot zich trekt, waardoor de „onderwarmte" in de juiste verhouding komt tot de „bovenwarmte". Iets wat ook in de „echte bakkersoven" plaats vindt. De aanwezigen kregen gelegenheid om de in de oven gebakken Cake te proeven, welke zeer in den smaak viel. Het gebak was luchtig en goed doorgebakken. De luchtigheid was verkregen door bet men gen der ingrediënten in de E.G.O. deeg- (of meng) maehine. Dit is eenvoudig en kan op een kleine pan worden bevestigd. Zonder eenige kennis kan zelfs een kind met deze machine omgaan. Zij is met enkele handgrepen uit elkaar te nemen en schoon te maken; zij is vertind, dus roest niet. Zij kneedt uw deeg, klopt uw eieren, kneedt uw gehakt enz. De oven bakt uw koek in soorten, braadt uw vleesch, houdt uw eten warm. Kortom deze machines (als we deze zoo eenvoudig te behandelen instrumenten zoo mogen noemen) maken u het huise lijke werk heel wat lichter en aangena mer. Als wjj er nog bijvoegen, dat de kneedmachine uit een beslagje van on geveer 3 ons bloem twee heerlijke cakes wist te halen (door het luchtiger worden) waar anders slechts één zoo'n lekkernij uitkomt, dus meer uitdeelt, dan betaalt zoo'n machine zich zelf; (zooals Mevr. Brouwers juist opmerkte). De aanwezigen waren over een en ander zeer voldaan, en de heer Zoetelief, welke hier de alleen-verkoop heeft, mocht menig bestellinkje noteeren. Ook het ZE(er) PRA(ctisch)-stofler en blik vond veel belangstelling. Een goed geslaagde demonstratie. Conflict btl Heemst Gisteravond hebben te Hengelo ln drie lokaliteiten de Algemeene Nederlandsche, de R.-Kath. en de Christelijke Metaal- bewerkersbond een vergadering met hun leden gehouden, waarin het antwoord van de directie van Heemaf op de gestelde looneischen werd medegedeeld en de aan wezigen werden opgewekt vanochtend het werk niet te hervatten. Vaz Dias meldt ons hedenmorgen: De gisteravond door de arbeidersorga nisatie bij de Heemaf geproclameerde staking is hedenmorgen begonnen. On geveer 750 arbeiders en arbeidsters zijn hedenmorgen niet meer in de fabriek teruggekeerd. Door den secretaris v. d. Alg. Ned. Metaalbew. Bond wordt om trent de staking het volgende medege deeld: Bij de Heemaf is het personeel 900 man groot; hiervan staken mo menteel 160 vrouwen, 100 personen be neden 18 jaar en 600 volwassen arbeiders. 20 80 personen zijq hedenmorgen ln de fabriek aan den arbeid gegaan. Yoor het grootste gedeelte zijn dit echter bazen en personen beneden 18 jaar. Volgens van andere zijde ontvangen inlichtingen hebben 50 arbeiders der fa briek het werk niet neergelegd. Aan den ingang der fabriek werd he denmorgen gepost. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen heeft in het afgeloopen halfjaar met een rui mere bate van f 19.79 millioen tegenover de overeenkomstige periode van 1925 een gunstig figuur gemaakt en het tweede halfjaar heeft zich met een opbrengst over Juli van f 39.373.663 of f 1.973.290 meer dan het vorig jaar eveneens gun stig ingezet. Vooral de Invoerrechten hebben weder in belangrijke mate tot de vermeerdering der schatkistontvangsten bijgedragen. Totaal was de ruimere bate der Invoer rechten over Juli f 964.682 en over de eerste zeven maanden van dit jaar was de opbrengst f 33.725.489 of f 11.696 702 meer tegen een opbrengstraming voor het geheele jaar van f 64.000.000. De Directe belastingen, n,l. de Grond-, Personeel e-, Dividend- en Tantième Ver mogens- en Inkomstenbelasting, hebben in de afgeloopen maand totaal opgeleverd ruim f 14.900.000 tegen f 16.504.000 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, dus ruim zes ton minder. De Tabaksaccijns, die de vorige maand reeds f 666.000 meer opbracht, gaf ook over Juli met eene stijging van f423.000 een gunstig resultaat te zien, doordat het zes maanden loopende qrediet blijkbaar nog niet geheel was doorgewerkt. Ook de Zegelrechten hebben zich niet onbe tuigd gelaten en lieten een accres zien van f 120.000. Buiten de hierboven ge noemde vermeerdering der accijnsop brengst op tabak gaf het artikel Bier eene stijging in opbrengst te zién van f 176.000 en Zout eene toeneming van f 26.686, blijkbaar door geringeren invoer van buitenlandsch zout, dat niet voldoende tegen het bevoorrechte inlandsche artikel kan coneurreeren. Door de valuta-aankoopen steeg de Wijn-accijns over Juli nog met f 20.000. De Jenever-accijns is in opbrengst weder tot de dalende richting teruggekeerd, ditmaal over Juli met f 178.000. Ten slotte blijft van do acsijnzen die op het Geslacht nog over, die natuurlijk door de daling der veeprijzen (van bui tenlandsch vleesch wordt nog steeds geen accijns, doch invoerrecht geheven) wegens de sluiting der Engelsche murkt een achteruitgang te zien gaf. Deze bedroeg voor Juli f 74.682. Over de eerste zeven maanden van dit jaar heeft de opbrengst bedragen f 5.436.745 tegen f 6.419.206 in de overeenkomstige periode van 1925 en tegen eene raming voor het geheele jaar 1926 van f 9.600.000. De belasting op Rijwielen leverde f 8000 minder op dan het vorig jaar, nu het strenge toezicht op de belastingplaatjes heeft doorgewerkt. Intusschen is de op brengst over de eerste zeven maanden reeds f 6.568.285 geweest tegen f 6.419.424 in de overeenkomstige periode van 1925 en tegen eene raming voor 1926 van f 6.000.000. De nog steeds bestaande ma laise voor het Goud- en Zilvervak wordt voldoende geïllustreerd door het decres voor dit middel van f 15.709 in slechts één maand tijd. Over dit jaar bedraagt de achteruitgang in vergelijking met het vorig jaar reeds bijna f 87.500, bij een totale inkomst van f 490.648 tegen eene raming van f 950.000 voor het geheele jaar. Het bunkerverkeer in de Nederlandsche havens en vooral te Rotterdam, is ge durende Juli verder toegenomen. Daar door toonen de Loodsgelden een voor uitgang in opbrengst aan van f 138.300 en over .de eerste zeven maanden op een totaal bedrag van f 2.649.250 van f 360.000, terwijl de raming voor het geheele jaar slechts f 4.000.000 bedroeg. In het geheel hebben de Rijksmiddelen over de afgeloopen, zeven maanden f 287.023.122 opgebracht tegen f 265.256.667 in dezelfde maanden van 1925 of f 21.766.455 meer, waartoe de gestegen Invoerrechten, zooals reeds hierboven aangegeven, met veel meer dan de helft bijdroegen, waarop de verhoogde Tabaks accijns volgde met f 8.620.253. De Zuiderzeewerken. Men, schrijft aan de „N. Rott. Ort": Al is het dezer dagen in, enkele bladen opgenomen bericht uit Wieringenj omtrent heit. voornemen tot onderhandsche aanbeste ding van een deel der Zuiderzeewerken aan een door vier groote aannemingsfinna's op te richten naamlooze vennootschap met in allen deel© juist iu hoofdzaak komt het toch met de te dezer zake door den minister van waterstaat genomen beslissing overeen. Inderdaad is dezer dagen een naamlooze vennootschap opgericht onder deia naam van Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzee werken, aan welke deelnemen de Hollands sche Aanneming-Maatschappij te 's-Graven- hage, de Holiandsche Maatschappij voor Aannemingen (voorheen de firma Van Hat- tum Blankevoort) te Beverwijk, de heer L. Volk er Azn. te Sliedrecht eni de heer A. Bos Pzn. te 'Dordrecht Met deze vennoot schap bestaat overeenstemming omtrent een regeling, waarbij haar wordt opgedragen het maken' van den afsluitdijk der Zuiderzee tusschen Wierimgen en de Friesche kust, met de daarin gelegen sluizen en andere kunstwerken en van den dijk van de Wierin- genmeer tusschen Wielingen en Med'emblik, zoomede van den bij' Andijk aan te leggen proefpolder en wei op dezen voet» dat ach tereenvolgens voor de uitvoering van de ver schillende werken afzonderlijke aamnemings- overeenikomflten zullen worden gesloten volgens door d'en minister van waterstaat goedgekeurde bestekken en dat het rijk in beperkte mate in de winst, alsmede in het eventueel© verlies der N. V. zaldeelen» Buiten deze overeenkomst blijven intus schen een aantal in verband' met de afslui ting van de Zuiderzee en de indijking en droogmaking van de Wieringermeer uit te voeren belangrijke werken, als bijv. het ver- hoogen en verzwaren van de Frieschev en Noord-Holland'sche zeedijken, het maken Van den dijk langs het boezemmeer bezuiden den afsluitdijk door het Amsteldiep en van het afwaterings- en scheepvaartkanaal langs de Noord-Holkndsche kust en alle voor de verkaveling van de Wieringermeer uit te voeren werkeni, welke werken op de gewone wjjze zullen worden aanbesteed. Voorts ls aan den minister van waterstaat de bevoegd heid voorbehouden om te vorderen^ dat de bouw van de kunstweiken in den afsluitdijk door de N. V. onder zijn goedkeuring in het openbaar of onderhands zal worden aanbe- stee in welk geval deze voof haar be moeiingen terzake geen andere vergoeding zal ontvangen dan de eventueel door haar gemaakte kosten. Voor de Nederlandsche aannemers, die niet in de N. V. zijn opgenomen, zal er, dus bij de uitvoering van de Zuiderzeewerken nog werk genoeg overblijven, en de over eenkomst beeft dan ook alleen, ten doel, om, vóórdat wordt aangevangen met de werken, waarop het in de eerste plaats aankomt en waarbij de grootste risico's zijn te verwach ten, nl de afsluiting van de Zuiderzee en de bedijking van de Wieringermeeir de meest mogelijke zekerheid te verkrijgen, dat tot aan de geheele voltooiing daarvan over goede aannemersthulp en voldoend materieel zal kunnen worden beschikt. In afwachting van de afwikkeling van de nog noodige formaliteiten der overeenkomst hebben de deelnemers reeds een begin maakt met den aanleg van den proelpold bij Andijk, volgens een door de directie der Zuiderzeewerken onder goedkeuring van den minister met hen daaromtrent getroffen regeling. Het is toch noodig. dat deze proef polder zóó tijdig gereed zal komen, dat reeds in den zomer van 1927 met de daarin te nemen proeven betreffend© de onézilting en het in cultuur brengen van den drooggeleg- den zeebodem kunne worden begonnen. De G emeentebegrooting van Amsterdam. B. en W. van Amsterdam zullen den Gemeenteraad! voorstellen den vermenig vuldigingsfactor te bepalen van 0.6 op 0.7. Er is op de begrooting gerekend' op eenige verlaging van het gas- en. eleotriciteits- tariet Het totaal bedrag van de begrooting is 100.400.000, dat van de vorige begrooting was ruim 06 millioen. Een beschuldiging tegen den directeur der Gem. Electrlclteltswerken te Amsterdam. 'Naar het „Hbi." verneemt, heeft de heer O. J. de Vos, adjunct-chef van de afdeeling Technische Werken-van de Gem. Electrici- teits Werken aan den wethouder voor de gemeentebedrijven), den heer F. M. Wibauit, een brief gericht, waarin hij de leiding van den directeur der G. E. W., dr. W. Lulofs, critiseert. Dr. Lulofs zou ervan worden beschuldigd de levering van electrische werktuigen door een bepaalde fabriek te bevoordeelem. Het „HbL" voegt hier aan toe: Wij' publiceeren dit bericht, dat ons van enkele zijden als volkomen waar werd' mede gedeeld), onder alle voorbehoud. Wij: wonnen informaties in bij, den persoon in kwestie), die mededeelde geen inlichtingen te kunnen verstrekken. ,yDe Tel," geeft de volgend© lezing: Naar wiji vernemen, heeft de directeur der Getm. Electriciteitswerfcen alhier, dr. Lijlofs, kortelings een rijmer ambtenaren, die reeds meer dan twintig dienstjaren heeft, ge schorst op grond' van het feit, dat deze ge meend heeft op eigen gezag en verantwoor ding, B. en W. van Amsterdam te moeten inlichten omtrent toestanden), zoowel bij' de P.E.G.E.M. als bij' de GJ3JW., die volgens dezen ambtenaar in geen enkel opzicht te dulden zouden zijn. Genoemde ambtenaar, die 'behoort tot de afdeeling technische contróle der G.E.W., heeft zijn beschuldigingen in den vorm van een lijvig rapport aan B. en W. ingediend. Hoewel het onderzoek in deze zaak nog in een beginstadium is, kunnen wij mededee- lem, dat wethouder Wibaut het door dr. Lulofs genomen schorsingsbesluit heeft in getrokken en aan den betrokkene voorloor pig verlof heeft toegekend. De geschiedenis van de mijn Emma. Op één dag 10.072 ton ge- expedleerd» Vorige week ls in de geschiedenis van de Nederlandsche mijnindustrie weder een mijlpaal geplaatst, doordat op één dag de kolenverzending van de Staats mijn Emma voor het eerst de 10.000 ton overschreed en niet minder dan 10.072 ton steenkool werd geëxpedieerd. Dit feit was aanleiding dezen dag eenigszins feestelijk te herdenken en des avonds werd door de beambten op de „Emma" werkzaam een bijeenkomst gehouden, waarop de mijndirectie mede vertegen woordigd was. f De Staatsmijn Emma, voorloopig nog de meest produceerende mijn in Limburg, werd in exploitatie genomen op grond van de wet van 24 Juni 1901, waarin tot exploitatie van Staatswege van een groot gedeelte der mijnvelden in Zuid-Limburg besloten werd. In 1906 werd met den aanleg begonnen en in 1913 werd de eerste steenkoolproductie verkregen. De productie van de Emma, die in hoofdzaak uit vetkool bestaat en in 1914 164.829 ton bedroeg, nam snel toe, over schreed in 1916 reeds die van de eenige jaren vroeger in exploitatie gekomen zijnde Staatsmijn Wilhelmina, met 20.000 ton, bedroeg toen 455.033 ton, om na verloop van 10 jaar in 1923 te stijgen tot 1.010.563 ton. Ook de volgende jaren wézen een steeds grootere productie aan, n.1. in 1925 1.354.880 ton, om ook in 1926 nog te stijgen. De gemiddelde dagproductie bedraagt thans ruim 3000 ton. Het aantal op de Staatsmijn Emma werkzaam zijnde arbei ders is thans ruim 6000. Vaals* fln&ncieele moeilijkheden. In de Dinsdagavond' gehouden gemeente raadszitting te Vaals kwam ter sprake de berooide .toestand van de gemeentelijke fi nanciën» Uitvoerig weid besproken de te dier zake te nemen maatregelen. Door de meeste leden werd het aanbod' van rijk en provincie om garant te zullen blijven voor een 41/» geld leening ad' 130.000 tegen den koers van 97 pet kils geheel onvoldoende beschouwd. Afkoop bijdrage helmbeplanting. 99 99 Rondvraag. Het afsteken van de duinwegen. Het onderhoud van den Zanddijk. Een fraaie Rijksmethode. De Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken. Een ongevraagd rapport aan B. en W.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5