VERDWENEN RWATTA5 «MV5V-REEP Eerste Blad. BUITENLAND. Beter dan Goed: DE BEST E l Nr.' 6225 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 VOLKENBOND. Wijziging van het filan-Cecil ten behoeve van Polen? De „Echo <ie Paris" maakt melding van besprekingen, die gevoerd zouden zijn tusschen d'e deskundigen Fromageot (Frankrijk), Hurst (Engeland) en Gafi Duitschland, met betrekking tot het wijzi gen van het plan-Gecil in zake de perma nente Raadszetels in den Volkenbond, ten einde deze kwestie voor Polen aan nemelijk te maken. Zweden staat op zjjn stak. De „Vorwftrts verneemt uit Stockholm, dat Zweden bij de a.s. zitting van den Volkenbond o.a. wederom door den oud- minister prof. Unden zal vertegenwoor digd worden. In de Vergadering zal minister-presi dent Ekmann het woord voeren. De Zweedsche delegatie zal evenals in Maart het standpunt innemen, dat alleen Duitsch land een vasten Raadszetel mag verkrij gen. Polen en de Volkenbondsraad. Zalewski, de Poolsohe minister van buitenlandsche zaken, is naar Genève vertrokken. Volgens enkele bladen zou de minister in opdracht van zijn regeering voor Po len een permanenten of wel een periodie ken zetel met waarborg van herkiezing na drie jaar verlangen. Glos Prawda, het welk er goede betrekkingen met de re geering te Warschau op na houdt, be weert zelfs, dat Polen besluiten zal geen lid te blijven van den Volkenbond indien niet aan dit verlangen wordt voldaan. Het standpunt van België. Vandervelde, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, heeft in verklarinr gen aan de pers het bericht tegengespro ken, dat België zou afzien' van een her kiezing in den Volkenbondsraad. België sluit zich aan bij de besluiten van de bij zondere commissie die de zaak op de bij eenkomst van Juni reeds onderzocht en op 80 Augustus zal bijeenkomen; zonder echter bij voorbaat eLk voorstel af te wij zen, dat voldoening geeft aan Polen en Spanja ENGELAND. De staking der Engelsche mijnwerkers. Weer minder werkwilligen. Volgens sommige bladen waren er ln de verschillende steenkoolgebieden Maan dag 86.000 man aan het werk; doch een soberder schatting stelt het aantal op 26.000. De voornaamste belangstelling is ge concentreerd op wat er gebeurt in Not tinghamshire en Derbyshire, waar Maan1 dag in 29 mijnen werd gewerkt. In tien van deze mijnen werden 8 a 400 arbeiders aangenomen, behalve de onge veer 8000 die Zondagavond waren begon nen. De Daiily Telegraph verwacht dat de staking langzaam zal verloopen zonder dat het komt tot een nationale, regeling, doch dat de plaatselijke regelingen later met elkaar in overeenstemming zuilen worden gebracht en dan op de een of an dere wijze door de arbeiders zullen wor den aanvaard. De Daily Herald wijst er op, dat de meegedeelde aantallen slechts een klein percentage vormen van de 100.000 mijn werkers, die in normale tijden in Derby shire en Nottinghamshire werkzaam zijn. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. Het parlement bijeengeroepen. Het parlement is tegen Maandag bij eengeroepen om de buitengewone be voegdheden, met het oog op de staking verleend, wederom te oontinueeren. Men denkt dat het niet langer dan twee dagen bijeen zal1 blijven. Relletjes-ln Nottinghamshire. In de mijnen in Nottinghamshire heb1 ben1 wanordelijkheden plaats gehad. Troe pen stakers, .gewapend met gummistok ken, die zich in de straten in de buurt van de schachten hadden opgesteld, be dreigden de mijnwerkers, die het werk hadden hervat, met geweld. .Er worden aanzienlijke versterkingen gezonden. Er worden verschillende botsingen tus schen politie en stakers gemeld. Agenten ln plaats van werk willigen. In hetzelfde mijndorpje, waar Maandag avond de politie de menigte wegens haar dreigende houding heeft moeten uiteen drijven, hebben vanmorgen de posters een eigenaardige ervaring opgedaan. Zij hielden namelijk een autobus aan, die naar zij meenden werkwilligen ver voerde en riepen den inzittenden toe, er uit te komen. Aan deze sommatie werd1 prompt ge hoor gegeven, doch in plaats van werk willigen zagen de posters een aantal vast beraden politie-agenten te voorschijn ko men, die een hartig woordje met hen wis selden. Cook vraagt aan de regeer! ng een onderhoud aan. Cook, de secretaris van den mijnwer- kersbond, beeft de oommissie uit het ka binet, die het imijngeschil speciaal behan deld heeft, gisteren verzocht vertegenwoor- gers van de mijnwerkers te ontvangen. Dit verzoek is onmiddellijk telegrafisch over gebracht aan de ministers, die onmiddel lijk naar Londen terugkeeren voor de be spreking, die op beden is bepaald. De invoer van kolen. Het departement van mijnwezen deelt mede, dat de invoer van buitenlandsche kolen is toegenomen van 620.000 ton in de week, die eindigde op 10 Juli, tot 916.000 in de week, die eindigde op 21 Augustus. De wekelijksche opbrengst van de mij nen in Engeland bedraagt thans 200.090 ton, terwijl het werk aan de oppervlakte nog 100.000 ton per week daarbij oplevert. „Het gemeenste document". De aanval van Lloyd George op Bald- win, die in de Amerikaansche pers had betoogd dat het beroep op de Amerikaan sche arbeiders om steun voor de gezin nen der Engelsche mijnwerkers ongewet tigd was omdat er dank zij de steunmaat regelen in Engeland zelf, geen nood in deze gezinnen heerschte, en deswege door Lloyd George in dezelfde pers werd ge kapitteld, heeft ook Churchill, den kanse lier der Schatkist, onaangenaam getrof fen, die meent dat Lloyd George's quali- ficatie van Baldwins brief als „het ge meenste document'" niet door den beugel aan. Lloyd George voelt zich door de ge leverde critiek volstrekt niet geïntimi deerd. Integendeel grijpt hij de gelegen heid aan om nog eens precies te zeggen, waar het op staat. Hij heeft op een tuin feest der liberalen te Holyhead herhaald, dat hij den brief van Baldwin een „ge- me ene brief" vindt. „De mijnwerkers; wat men van het bestaande geschil ook moge denken," zoo zeide Lloyd George, „zijn een moedig ras. Deze mannen, die zoo'n heldhaftige rol hebben gespeeld in den oorlog, zijn niet degenen, die fraudu leuze bedelpartijen op touw zetten. Ik zeg dat het unfair, schandelijk, ongelooflijk is, dat deze mannen aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan worden belas terd met het praatje dat zij onder valsche voorwendsels brood bedelen." De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg op dezer 1.580.500, hetgeen 18.669 meer dan do vorige week. Bezorgdheid over de luchtvaart-activiteit der Sovjets. Een Londensch blad1 wijst op de lucht- routes, door de Sovjets ingesteld aan de Noordgrens van Britschijilndië. Het blad herinnert er eveneens aan, dat Rusland ca. 1600 vliegtuigen bezit en dat Rykof verleden jaar een) orediiet van 48 miilioen gulden' heeft verkregen voor on derzoekingen op luchtvaartgebied. Het blad vreest, dat- Indië bedreigd zal worden, wanneer de emir van Afghanistan onder den invloed der Sovjets komt. BELG IE. Eupen en Malmédy. Jaspar, de Belgische eerste-minister, heeft, den arrondissementscommissaris van Ver- viers verzocht de gemeentebesturen van de kantons Eupen en Malmédy te laten weteni, dat de berichten over een afstand van deze gebieden aan DuitSQhland, uit de lucht ge grepen zijn. België is niet van plan in dien zin te onderhandelen, noch voorstellen dien aangaande te beantwoorden. HONGARIJE. Het bankblljettenproces te Boedapest Het vonnis in hooger beroep heeft het vonnis in eerste instantie van vier jaar 'gevangenisstraf voor Nadossy en prins Windisch-Graetz gehandhaafd. Alleen de straf van Geroe is van 2 tot l1/» jaar en die van Raba van 1V» tot 1 jaar gevan genis verminderd. GRIEKENLAND. Verklaringen van Pangalos, die naar Aeglna verbannen is. Enkele Grieksche journalisten hebben toestemming verkregen om met Panga los te gaan spreken. De gewezen dictator verklaarde, verontwaardigd te zijn over den opstand tegen zijn bewind, omdat met weinig uitzonderingen alle leiders van den staatsgreep tot zijn beste medewer kers behoorden. Hij kan den nieuwen toestand niet als een aanmerkelijke ver andering beschouwen. Hij zelf was ook van plan, verkiezingen voor het parle ment uit té schrijven. Hij betreurde het niet, dat hij ten val is gebracht en wensch- te zijn vaderland geluk en welvaart toe. Hij heeft van de voorbereidingen tot den staatsgreep in het geheel niets geweten. Pangalos zal op Regina gevangen wor den gehouden. De volksmenigte was zeer vijandig, toen hij buitenkwam. Pangalos =r zag er bleek en niet op zijn gemak uit en herstelde zich met moeite. Het bleek weer duidelijk, dat men ner gens meer sympathie met hem gevoelt Kondoeriotis heeft definitief besloten het presidentschap te aanvaarden tot aan die nieuwe verkiezingen. De leiders van alle politieke partijen, die gisteravond hebben vergaderd, zou den hebben uitgemaakt, dat de vorming van een coalitiekabinet de ©enige oplos sing van het politieke vraagstuk ia KondiHs' plannen. Generaal Kondilis en de partijleiders heb ben! besloten, dat het Grieksch-Joegosla- visch verdrag door Pangalos gesloten, niet geratificeerd! zal worden bij: decreet, zooals Pangalos voornemens was, doch dat de re geering het verdrag voor ratificatie zal voor leggen aan de wettelijk geconstitueerde Ka mer, welke "t recht zal hebben de clausules van het verdrag afzonderlijk te bespreken, te aanvaarden of te verwerpen. Dezelfde procedure zal ook Joegoslavië volgen. Ingezonden mededeellng. Si „Hebt u in den laatsten tijd mannen ge zien, die hier in de 'buurt rondzwerven?' „Neen, mijnheer". „Iemand uit de stad, die gewoonlijk niet hier in huls komt?" .Zoover Ik weet rdet, mijnheer." Ik knikte „Bent u hier alleen?" vroeg ik het meisje. „Ja, mijttheer." „Loopt u vaak hier alleen als u zoo laat thuis komt?" „Ja, mijnheer," antwoordde zij, „ik ben niet bang." „U kent zeker precies de wegen van hier naar de stad?" Zij lachte even». „Ik zou een plan van het park raoodig hebben," zei ik. ,Jk heb er vanavond een gezien." v „Een plan van het park?" herbaalde zij. „Is er dan een in het huis, mijnheer?" „Ja, zeker. Hebt u het nooit gezien?" „Weineen, mijnheer." Zij1 was öf volkomen onschuldig öf een doortrapte intrigante. „Nu," zei ik, „het spijt mij dat ik u heb verschrikt. Goeden1 naoht." Zij ging den hoek om naar het zij poortje. Ik hoorde het slot dichtknippen, terwijl ik langzaam naar de oprijlaan ging. Toen ik even later de voordeur in ging was Mrs. Griggs reeds in de hal bij de deur der 'bibliotheek, om te bérichten, dat het meisje thuis was. Er was een algemeen© uitroep toen ik mij vertoonde bij het licht der bibliotheek, en snel vertelde ik mijn avontuur. Ik zag in Donna's oogen eeni vleienden angst voor mijn veilighedd, terwijl ik van mijn nederlaag verhaalde, en ik zag de verbar zing van Tante Charlotte en van Mrs. Griggs. Oude John liet twee stevige kerels door het park patrouilleeren. Dat was de eenige onmiddellijke maatregel welken wij kon den nemen, naar het scheen en wij beslo ten allen rustig naar bed te gaan. Ik zei de dames goeden naoht en ging naar mijn kamer. Terwijl ik echter bezig was mijn gordijnen neer te laten, hoorde ik eens klaps haastig op mijn deur kloppen en toen ik de deur opende, zag ik Donna daar staan, met een bleek gezicht vol schrik. „Hal!" hijgde zij, toen ik mijn arm uit stak, om haar te steunen. „Hal slaapt nog. Maar zie zie eens, vat zij nu weer hebben gedaan!" Haar handen beefden maar zij' gaf mij weer een vel papier met strepen en roode letters erop. „Weer een roode brief?" „Ja op zijn borst gespeld terwijl hij in zijn stoel bij het raam zat." TIENDE HOOFDSTUK. „Heeft Hal het gezien?" vroeg ik toen ik het papier van haar aannam. „Neen, den hemel zij dank! Hij is niet wakker geworden." „Waar is Alleen?" „In haar kamer. Mrs. Griggs heeft haar laten bewaken." „Bent u er zeker van?" „Zij heeft het beloofd." Ik opende het papier en keek erin. Het was als de rest van die epistels maar er stond geen teekeming op. 'De weinige woorden echter, die het bevatte, waren er op berekend om nieuwen angst ln den geest van den knaap te brengen indien hiji ze had gelezen. „Uw vrienden weten het nu. ZJj. zeggen het piet, maar zij weten hel Kijk ze aan, dan zie je hel" Dit eischfce igeen commentaar. Ik ging naar de hal. „Koon, laten wij gaan zien of Mrs. Griggs haar belofte heeft gehouden," zei ik. Wij gingen samen de trap af. Donna ging voor naar de kamer der huishoud ster en riep Mrs. Griggs. JHebt u Alleen laten bespieden?" vroeg ik de verbaasde vrouw, toen zij! op het portaal kwam. Ik had stemmen in haar kamer gehoord. „Ja," antwoordde zij snel. „Zij is nu in mijn kamer." „Is zij in haar eigen kamer geweest?" „Ja, maar ik heb bij -haar deur gewacht tot zij weer bij mij kwam." „En is zij niet uit uw oogen geweest?" „Neen, mijnheer." Ik liet haar den laatsten „rooden brief' zien. „Die was op Hals borst gespeeld, terwijl hiji vanavond in zijn stoel sliep," vertelde ik haar. „Dan heeft Alleen het niet gedaan," antwoordde zij aneL De vorming van een coalitiekabinet Is niet gelukt De partijleiders zijn het niet eens kun nen worden over de vorming van een ooalltiekabinet. Kondylis heeft nu een tijdelijk kabinet gevormd op de voorwaar den niet later dan in October de verkie zingen te houden, PERZIE. Een revolutionaire beweging. Uit Perzië komen bij voortduring berich ten over een revolutionaire beweging -tegen) den Sjah, Pahlavia. Deze 'beweging staat onider leiding van Salar Dowleh, den oom van den vroegeren Sjah, die Perzië in het iZuid-Oosten des lanids met een kleine bende is binnengedrongen. 'De Perzische re geering heeft automobielen gerequireerd tot het vervoervan troepen tegen de invallers. Naar meb zegt zou het de regeering weinig moeite kosten om de beweging te onderdrukken. TURKIJE. Het komplot tegen Moestafa KemaL De eisch. Uit £ngora wordt geseind dat het O31. in het proces tegen de Jong Turken de volgende straffen geëischt heeft. Voor de beide oud ministers Dsjavid en dir. Nasim, alsmede voor Hn-mi en Mail de doodstraf of levenslang dwangarbeid. Voor zeven andere beklaagden, onder wie de oud- mi nister-president Reoef, levenlange ver banning. BerUjn, 20 Aug. Volgens berichten uit Konstantinopel heeft de rechtbank te Angora den exminlster van Financiën, Djavid Bey, deni ex-minister van Onder wijs, Nasim, den afgevaardigde Hllmi en den secretaris-generaal van de Jong-Turk- sche partij tot den dood' door den strop ver oordeeld ITALIË. Invloed van Venlzelos gevreesd; Mussolini volgt met groote belangstelling de gèbeurtenissem in Griekenland. Indien Venlzelos achter de revolutie staat, wordt gevreesd, dat de Dodecanesos-kwestie weer op het 'tapijt zal worden gebracht. Verno men, wordt, dat Italië de nieuwe regeering verzoeken zal zich uit te spreken over de verschillende politieke kwesties. De Griek sche royalisten in Italië hebbeni den ver bannen koning George, die in Engeland ver toeft, telegrammen gezonden met het ver zoek -terug te keeren. Aangezien het echter nog niet bekend is, of de revolu-tdonnaire beweging een royalistisch karakter draagt, heeft de konihg tot dusverre geweigerd een terugkeer in overweging te nemen. SPANJE. Krim's verbanning. 'Officieel wordt medegedeeld, dat Abd-el- Krim, zijn broeder en zijn oom, tot wier ver wijdering uit NoordLAfrika besloten is, op 27 dezer Fez zullen verlaten en zich op 28 dezer te Oasablanca voor Marseille zullen inschepen, ln gezelschap van hun gezinnen. Zij zullen op 2 September aan boord van de y^Adimiral' Pierre" naar Réunion vertrekken, de hun toegewezen verblijfplaat». „Blijkbaar niet," zei ik. „Wat zuilen wij doen?" vroeg Donna hulpeloos. „Wij zullen voor hedenavond zeer ze ker een eind aan die dingen maken," zei ik. „Ik zelf ga naar Hals kamer, 'Mrs. Griggs, u behoeft het meisje niet langer te bewaken. Zij is niet schuldig." Wij gingen naar de bibliotheek, Donna en ik. Zij draaide de lichten op en ik ging het vuur oppoken. Het was nog -geen mid dernacht. „Nu, Miss Philbrio," zei ik, „er moet een einde aankomen. Hal heeft genoeg geleden. Ik wou dat u hem mij stilletjes liet meenemen nu, voor onze vijanden nog een zet kunnen doen. Wij moeten ze ontvluchten. Hal kan het gewoonweg niet meer uithouden. Wilt gij uw toestemming geven?" „Dat u met hem vlucht?" hijgde zij. „Ja^Ik zal hem verzorgen en'verher- lil Ontevredenheid ln het leger. Het „Journal" verneemt uit San Sebas- tian, dat de jongste maatregelen; waarbij een radicale wijziging wordt gebracht in de voorwaarden van bevordering der officieren van genie en artillerie tot algemeen» pro testen hebben geleid van de officieren dezer corpsen en tot vestingstraf voor den inspecteur der genie, generaal Montere, met wien alle genie-officieren zich solidair heb ben verklaard. Als het nieuwe besluit niet wordt inge trokken, zou, volgens het „Journal", Spanje j wel eens bedreigd kunnen worden door een nieuwe opstandige beweging ondier de mili tairen. MAROKKO. De diplomatieke medewerker van de „DailyTelegraph" weet te vertellen; dat Spanje om een mandaat gevraagd heeft over Tanger voor den duur van 18 15 jaar; Tanger zou dan bij' de Spaansche zone wor den ingelijfd. Spanje zou deze kwestie in verband brengen met het verzoek om een zetel in den Raad van den Volkenbond. Van bevoegde Franscbe zijne heeft de Parijsche oorrespondent van het blad ver nomen, dat de Spaansche eischen in vagen en niet in beslisten vorm zijn ingediend en meer het karakter hebben van een proef ballon. Het is dus niet zoozeer een kwestie van onderhandelingen als wei van bespre kingen en het is heel goed mogelijk, dat deze nog eenigen tijd zuilen voortgezet worden. De correspondent heeft evenwel reden te gelöoven, dat het officieel» Fran sche standpunt gekant is tegen het geven van een mandaat aan Spanje en dat men geert wijziging van den status quo van Tanger wenscht. In Londen vindt men volgens den diplo- natreken medewerker van de „D. T." het verzoek van Spanje om een Volkenbonds- mandaat over Tanger vreemd, daar Spanje gelijktijdig dreigt zich uit den Volkenbond terug te trekken; de Volkenbond verleent mi. alleen mandaten aan zijn- leden. SYRIË. Nieuwe onrust. De sultan belooft de bevolking een defi nitieve bevrijding uit het Fransche juk. gen. Wij zullen ergens in de bergen kampeeren ver genoeg dat zij ons niet zullen vinden, en dan kunt gij en King en Ba-rnaby die kerels afschepen tot Hal weer krachtig is." .JVlaar dat zal maanden duren." ,iJa misschien. Ik denk dat zes we ken voldoende is." v,Zou hij in zes weken weer gezond kunnen zün?" „Hij zou kracht genoeg hebben om zich aan een behoorlijk onderzoek te on derwerpen, op een manier, die hem niet zou hinderen. Wij zouden een dokter oï twee kunnen meenemen zonder dat Hal wist wie ze waren, en hun oordeel om trent zijn toerekenbaarheid kunnen vra gen." (Wordt vervolgd.) MEXICO. staat De strijd tusschen kerk en duurt voort OOST-INDIE. Groote partijen dynamiet gestolen. Een moord. •aW ,H ia a:c mul HELDERSCHECOURANT 28) „Het is maar een mijl, mijnheer." Spanje vraagt een mandaat over Tanger. Uit Beiroet wordt gemeld, dat een nieuw offensief der Syrische rebellen spoedig te verwachten is. Hiervoor wordt de Fransche bevolking mobiel gemaakt. Sultan Atrasj heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin alle mannen bovfen 20 jaar onder de wapenen worden geroepen en de onderworpen stammen wor- uen opgeroepen voor den strijd tegen de Fra-nschen. Indien zij' aan dezen oproep geen gehoor geven, zullen hun woningen worden verbrand en hun-kudden verjaagd. t De hoop op een. spoedige bijilegging van het religieus conflict werd Maandag teleur gesteld doordat het katholieke episcopaat met algemeen» stemmen) besloot de kerk diensten voor het oogenblik niet te her vatten!. De boycot zal worden voortgezet en intussohen zullen de kerkleiders de plannen bespreken voor een campagne ten gunste eener amendeering der grondwet. Achterhaald bij vlsschers en communisten. De „Java Bode" verneemt, dat uit het kruitmagazijn op A rit jol' (Batavia) een hoe veelheid dynamiet is ontvreemd. Een ge deelte hiervan werd achterhaald bij -mimi sche communisten in kampoeng SJiipi, in; de buurt van Pasar Ikan, volgens die lie.en zou het dynamiet slechts dienen voor s- scherijdoeleindten. Een ander gedeelte wer gevonden op Bintang Mas bij een visscher. Eenige stukken waren ook voorzien van lontjes. De bewaker van het kruitmagazijn- moet dn het communistisch milieu een' roi spelen Verder onderzoek is gaande. De heer J. Lambach, oud ngent \an Kon. Paketvaart Mij. te Bai-ik Papan, .s

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1