MME COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1926. Bezoek van de Kon. familie aan Helder. Men seint ons uit den Haag1: De Ko ninklijke familie Is -voornemens Vrijdag 10 dezer een bepoefc te /brengen aan Hr. Ms. kruiser „Sumatra", liggende te IJmui- den en vervolgens met dien (kruiser een vaart naar Nieuwedlep te maken. Gedu rende dien tocht zullen oefeningen ter zee plaats hebben. Het ligt voorts In de (bedoeling, dat de Koningin te Nieuwediep een bezoek zal brengen aan het Marine-hospitaal en dat de Prins en de Prinses het Koninklijk In stituut der Marino zdllen gaan 'bezich tigen. Benoeming Vader en ^loeder voor het Verpleeghuis voor Ouden van Dagen. Het echtpaar J. de Wijn dat, wegens het verleenen van eervol ontslag aan het echtpaar J. Poll, benoemd was tot Vader en Moeder van het Verpleeghuis voor Ouden van-Dagen alhier, heeft voor deze benoeming bedankt. Door B. en W. zal een andere voor dracht worden opgemaakt Serenade. Onder groote belangstelling werd giste renavond aan den heer Lugteüburg, Go- versetraat, dirigent van „Helder's Fanfare corps", een serenade gebracht Een welverdiende hulde voor het te Beha gen behaalde succes. Rijksstraatweg gein. reiniging-vliegkamp. Het gedeelte Rijksstraatweg, tusschen de gebouwen der Gemeente-reiniging en het vliegkamp De Koolj:, hetwelk wegens de daaraan verricht wordende herstellingen voor het rijverkeer was afgesloten,, worüt van heden al weder opengesteld. Koninginnedag. De Parade. Dat het een dag ven stadenden zonne schijn was, hebben wij al verteld. En het behoeft dan ook geenszins te verwonde ren, dat voor de des morgens gehouden parade een groote menschenmenigte op de been was, om te genieten van dit mili taire kijkspel. Hoewel het aantal beschik bare troepen de laatste jaren zeer ver minderde, is zoo'n parade nog altijd een schouwspel vol aantrekkelijkheden. De rijk-gegaloneerde uniformen der officie ren, de brandheldere pakjes der minde ren, de stramme góed-gedrilde rijen van matrozen en mariniers, van soldaten ook, en, niet het minst, de opwekkende mili taire muziek, maken zoo'n parade voor velen tot een aangename verpoozing. Daarbij de voor velen vrije dag en dit maal het mooie zomerweer.geen won der, dat het stationsplein dien morgen een fleurig schouwspel aanbood. Groot, zeer groot wès de menschenmenigte ron dom het afgezette plein, het station, goe derenloods en wat er nog meer beklim- baar was, waren vol kijkers. Photografen liepen heen en weer, een filmoperateur kwam een beetje laat opzetten om nog gauw een filmpje te maken. Te elf uur stonden de troepen langs het plein geschaard. Welke er aan deelna men, hebben wij reeds vermeld, zoodat wij dit niet zullen herhalen. En klokslag elf uur klonk de roffel: opgepast! De eer ste maten van het volkslied werden door de stafmuziek gespeeld, teeken, dat de admiraal met zijn staf in aantocht was. Dan een commando: „open de gelederen"! een vroolijke militaire, marsch wordt in gezet: de parade is begonnen. Van de parade zelf is natuurlijk weinig te vertellen: het ls eenvoudig een opstel ling der troepen, de admiraal met de of ficieren inspecteert de troepen, deze defi- leeren vervolgens langs de overige offi cieren, en daarmede la het afgoloopen. In andere streken van ons vader land, waar de onvolprezen blauwe rijders de huzaren de artillerie met haar geschut, de fiere, representatieve cava lerie op de paarden aan zoo'n parade deelnemen, ls zooiets nog veel aantrekke lijker. Hier doen we het bescheidener, niet het minst in dezen tijd van bezuini ging. Een tiental vliegtuigen nam aan de parade deel en cirkelde boven de troepen. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door een tweetal wethouders en den waarnemend secretaris; in tegenstel ling met andere jaren werd aan deze of- ficleele personen een plaats tusschen het publiek aangewezen. Te ongeveer half twaalf was de parade afgeloopen en werd de rondgang door de stad gemaakt. Kinderfeesten Chr. Oranje-ver. Te half drie namen de kinderspelen op het Bpartaterrein aan den Middenweg een ianvang. De regeling hiervan was in han den van de Chr. Oranje-vereeniging. De kinderen, die zich te twee uur op het Stationsplein hadden opgesteld, mar cheerden voorafgegaan door de muziek van de Oranje Harmoniekapel naar het sportterrein, waar zij prompt op tijd aan kwamen. Door de firma Vroom en Drees- mnmi was aan elk kind pen ballonnetje verstrekt. De bedoeling was deze gelijk tijdig op te laten. Hoewel volgens de lei ders deze ballonnetjes eerst dienzelfden morgen gevuld waren met waterstofgas, mislukte, jammer genoeg, deze ballon- wedstrijd, doordat van alle driehonderd ballons slechts een of twee de hoogte in gingen. De oorzaak hiervan ls vermoede lijk gelegen in de bevestiging van een te zwaar kaartje aan den ballon, waardoor deze niet stijgen kon. De kermisballons zijn meestal ook van lichter materiaal vervaardigd, daar uit den aard der zaak het stijgend vermogen van deze kleine hoeveelheid g!>a slechts gering is. Hoe het zij, het was jammer, dat het zoo Hep, maar de jongens en meisjes vingen den ballon weer op en kunnen er nu thuis nog mee spelen als vader hem boven de gaskraan vult. Het was anders aardig geregeld: de heer de Jongh (hield een kort toespraakje, eindigend met een „leve de koningin" 1 Op dit wachtwoord werden de ballons los gelaten met het bovenomschreven teleur stellend gevolg. De verschillende spelen verliepen over het algemeen vlot. De verdeeling over het terrein had beter kunnen zijn; nu wa ren bijvoorbeeld de demonstraties van het koekhappen steeds omringd door een dichten zwerm kinderen, terwijl bij: het mastklimmen toch ook een aardige be zigheid bijna geen jongens tegenwoor dig waren behalve de deelnemera Elders waren meisjes bezig met zakloopen. Een groot aantal jongens had zich aangege ven als hardloopers; sakkerloot, wat lie pen ze over het terrein! Ook hier was het de Oranje Harmoniekapel onder lei ding van haar directeur, den heer van Vessem, die dezen middag met vroolijke marschen opluisterde. Hoewel de aanvankelijk stralende en zelfs brandende zon zich verscholen had achter de wolken, die later kwamen aan drijven, en sommige bestuursleden ai eens bedenkelijk omhoog gekeken had den, bleef het weer den ganschen middag goed, zoodat geen enkel regenincident deze speldn handicapte. De Kleppermarsch. Zooals gezegd, verliep een en ander vlot, zoodat te pLm. 6 u. met den klepper marsch kon worden begonneit Op hef terrein waren nog steeds honderden men- schen aanwezig die genoten van de blijd schap van de kinderen. Want of die kin deren ook genoten! Voor de „groote men- schen" wordt zoo'n feest, als het eenige uren aan den gang is, vaak taal en vekto gaan voor den afloop reeds naar huis. Dinsdagmiddag waren het eer echter maar enkele die voor zessen stadwaarts gingen. Kwam dat misschien door de groote vreugde van de kinderen die onvermoeid en met stralende gezichten aan al de spe ten meededen? Bij den kleppermarsch stond in de voorste gelederen een joch met een bruin snuit en twee ondeugende schitteroogen. Hij had zooveel spirit in zijn body dat hij zich nog niet voldoende uit kon teven met flink en krachtig te Mepperen, maar bo vendien zijn ballon in zijn mond had ge stoken en dezen, tot groot vermaak van de omstanders, met alle macht stond op te blazen, en als een nijdige blik van een van de leiders hem gauw de ballon uit zijn mond1 deed nemen stond hij even daarna weer den marsch mee te brullen. Zoo waren ze natuurlijk niet allemaal Er waren ook kinderen die hun taak serieuser opvatten. Zij stonden met ern stige gezichten te klepperen, zichtbaar bewust van hun onmisbaarheid in den schakel van klepperenden, weer anderen deden het automatisch, die met muzikale ooren, deden het met gevoel. Het ging prachtig gelijkmatig en het was een goed besluit van dezen (middag. De Chr. Oranje-Vereeniging, die haar handen vol werk gehad heeft met de organisatie en regeling van dezen feestmiddag voor de kinderen, kan met voldoening op het re sultaat terugzien. Het muzikale gedeelte. Was het 's morgens de Oranje Harmo niekapel die met blijde uitschatering van klanken de feeststemming bracht, over dag draalde het Italiaansche orgel van Mieldijk door de straten onzer stad en gaf een soort kermisstemming. Jbngens en meisjes liepen met Oranjesjerpen en mutsen getooid te zingen van „Oranje boven" en „Piet Hein"l En toen. de schoone avond van dezen echt zomerschen dag aan ging breken en de zon reeds weg gezonken was, trokken de menschen naar het Stationsplein, om te genieten van het concert van het „Stedelijk". Een populair programma was het Een programma dat Insloeg. Wat nog nooit is gebeurd, had Dinsdagavond plaats. Het enthousiaste publiek bedelde net zoolang om een toegiiftje, tot de heer ter Hall zich met zijn mannen liet vermurwen en een pittige marsch als qlot hooren deed. Hoe de kinderen feestvierden. Het was in alle opzichten een echte oude feestviering van den verjaardag van de Koningin. Een feestdag met muziek en zang, met verkleede kinderen, met sissende voetzoekers en klappende don derbussen, met ratelende sterretjes en andere vuurspuwende monsters. Het is de laatste jaren niet zoo leven dig geweest als Dinsdag. Natuurlijk ligt dit In hoofdzaak aan het tv eer, maar toch was de stemming, vooral bij de jeugd er zoo in, dat er tot over tienen 's avonds nog een juichende drukte in de stad was. Op den Polderweg kwamen we even voor tien uur, een uur waarop ze anders al rustig in Morpheus armen lig gen, een tiental jochies tegen van mis-, schien 8 of 9 jaar. Hun snoeten waren zwart gemaakt met moeders kachelpoets, en hun oogen lachten guitig en ondeu gend. „Kunt, U me ook zeggen hoe laat het ls meneer?" Ik stap af en haal mijn horloge te voorschijn, de andere jongens zijn met spottende blikken om1 me heen gaan staan. Ik begrijp het niet en ant woord, „10 voor tienen jongens". „Ha, ha" lachten ze. „U bent de negenen negentigste persoon dien we voor den gek gehouden hebben" en voort holten ze. Ik ben nog geen 26 Meter verder of ik hoor triomfantelijk schreeuwen „Dat is de honderdste". Ja, daar was een uitbundige stemming en tot laat op den avond heerschte langs den weg groote drukte. FotoCs van de Parade. Helder's fotobureau, Weststraat 70, heeft een aantal goedgeslaagde foto's van de Parade gemaakt. De foto's zijn in ohze fotokast geëxposeerd en zijn uit sluitend verkrijgbaar bij Boekhandel Duinker, Spoorstraat. Plelzlertrelmen. De animo voor de pleizlertrednen is niet zoo groot ais het vorige jaar. De vorige week wezen we daar reeds op bij1 den pteizaertrein naar Arnhem en Nijimegon. Ook 'gisteren, voor den „artdstrein", wa ren er niet zooveel biljetten verkocht als men had mogen verwachten. Vermoede lijk is de oorzaak hiervan wel dat de prijzen, door het bezoek aan artis, tame lijk verhoogd waren. De meeste men schen, die een dag maar Amsterdam gaan, doen dit voor familiebezoek, wanneer ze nu een tamelijk hoogen entréeprijs voor artis moeten betalen, zien ze maar liever van den „goedkoopen" trein af. Voor de 8e fcL waren 616 plaatskaarten verkocht, 2e kl. 218. Volgende week (Donderdag 9 Septem ber) loopt er van Amsterdam op Helder een goedkoope trein. Het vertrek (hiervan is bepaald op 7.09, aankomst hier 8.55. Vertrek van hier 8.26, aankomst te Am sterdam 10.12. Bij gunstig weer kunnen de hoofdstadbewoners, die een bezoek aan onze plaats zulten brengen, een prach- tigen dag hier doorbrengen. Het badhuis en de andere uitspanningen op Hulsdui nen kunnen dan' goede zaken maken. We zulten dus maar hopen op een stratenden zonnedag. Goedkoop reizen per boot. Evenals het vorig jaar, hebben ook dezen zomer onze lezers blijk gegeven, onze premie in den vorm van goedkoope biljetten voor de reis HelderAmsterdam v.v. per „ESONA", op prijs te stellen. Hoewel *de zomer niet heeft uitgemunt door warmte en zonneschijn en het weer dus niet bijzonder heeft uitgelokt tot een bootreis, hebben veten van de goedkoope gelegenheid gebruik gemaakt. Dit heeft ons natuurlijk genoegen ge daan en nu het weer juist deze laatste da gen standvastiger en mooier is, dan in het hartje van den vacantietijd, rees bij ons als vanzelf de vraag: zou de directie van „ESONA" niet genegen zijn de over eenkomst ook voor de maand September te continueeren. Zooals wij wel veronder stelden, was de Directie daartoe bereid, zoodat wij ook deze maand nog doorgaan met het uitgeven van retourbiljetten. Ie kajuit f 2.2e kajuit 1.60. Kinderen tot 10 jaar half geld. De in September uitgegeven biljetten zijn ook ip October nog geldig. Wij hopen nu maar, dat het gunstige weer nog wat aanhoudt, zoodat nog veten van het goedkoope reisje kunnen profi- teeren. Uit het Politierapport Een nachtelijk bezoeker. (Dinsdagnacht te 2.15 u. deed een be woonster van de Oalifornistraat aangifte, dat er door een haar bekend man aan de keukendeur was gerammeld. Toen zij den man gezegd had, dat ze niets met hem te maken wilde hebben, rukte hij eenige malen hard aan de keukendeur, waardoor twee hafoen braken. Toen meende de juf frouw dat het oogenblik was gekomen om de buren te waarschuwen. De man, die (hier blijkbaar niet van terug had, verdween In het nachtelijk duister. Aanvankelijk verzocht de juf frouw den man strafrechtelijk te doen vervolgen. Later heeft zij echter dezen eisch Ingetrokken, zoodat deze nachte lijke historie zonder nadeelige gevolgen voor den ongewenschten bezoeker afloopt. LATE ZOMER. „De vaeantie is om en het mooie weer begonnen," zoo hoor je algemeen mop peren, Nu ls mopperen voor de meeste men schen het meest geliefde van hun stok paardjes. Zonder te kunnen mopperen, zouden ze zich niet bijzonder lek/ker ge voelen, zoodat het voor hen een probaat middel is om hun gezondheid te bewaren. Niettemin moesten ze het'op prijs stel len, dat het weer thans de allures heeft aangenomen van het beste beentje te wil len voorzetten en te trachten zijn zomer- reputatie, zij het dan wat laat, te herwin nen. Al kunnen velen niet meer volop profi- teeren van het heerlijke zonneveer, allicht ls er tóch nog wel een uurtje of een oogenblik, dat zij zich kunnen verlusti gen aan de ongebreidelde blijheid, die die zonneweeide over alles uitspreidt Reeds des morgens lijkt het of een breede lach schalt door het heelal. (Vóór dat de zon boven de kim is ge rezen, gloort een heldere glans in het Oosten, die onmerkbaar zich verliest in het diepe blauw van 'het firmament Het Zuidoosten windje speelt dan zoo zachtkens door de iboomen en het schijnt fluisterend te willen aankondigen de komst van een blijden dag. En met die klare luchten, aan den Oos tenwind' passaat zoo eigen, steekt olies daar zoo fel tegen af, dat het schijnt of het veel dichter bij' je is gekomen. Wierinigen aan dien eenen kant; Texel aan den anderen kant; hoe hoog doemt alles op! De contouren van huizen en kerken en duinen zijn scherper afgetee kend. Fel wit en somber donker centras- toeren scherper en maken het geheel tot een gnootsch schilderij van diepe schoon heid. En als de zon hooger stijgt, staat alles in een feestgloed en is het of een juich- Zang huppelt over de zilverflitsingen der kabbelzee, die ruischend schuift en (kla tert tegen leidarn en dijk. Het gulden vuur plekt tegen de huizenrijen. In plaats van mopperen is er alle reden tot denkbare stemming en tot bejubeling van den dankbaren oostenwind, die ein delijk ls willen dooikomen en die vreugde brengt, tfelke den mensch veerkrachtiger en jonger maakt Reeds vroeg in den morgen hoorde ik Maandag de motoren tuffen der visch- sohuiten, die zeewaarts trokken om de schade, die voorgaand© stormachtige da gen hem' berokkende, te trachten in te halen. Oostenwind heeft de reputatie stabiel te zijn, Oostenwind heeft de naam te missen de wispelturigheid van den Wes tenwind. Met 'gerustheid trekken de schuiten dan ook zeewaarts in de hoop vele nach ten te kunnen visschen en daardoor goede besommingen te kunnen maken. Wel wordt geklaagd, dat zooveel vis schers tegenwoordig hun visch markten te IJmuiden, zoodat daarvan hier de af slag schade ondervindt en de vischhandel het nog moeilijker wordt 'gemaakt hun klanten geregeld te kuönen bedienen. Doch waar de visschers dan ook markten, zeker is het toch dat zij de opbrengsten mee naar huis sleepen en daarvan |ieeft toch de neringdoende weer zijn voordeel. Het motorbedrijf heeft ook in dat op zicht veel verandering 'gebracht. Nu. toch is de visscher niet zoo afhankelijk van den wind, zoodat hij kan markten waar het hm goeddunkt. Of inderdaad de vlschafslag hier daar van den grooten terugslag zal onder vinden? Men mompelt en veronderstelt De tijd zal het loeren. Doch'we dwalen wat af. De terugtrekkende zomer wuift ons thans nog lachend toe. Zijn zonnig ge-' zicht toovert een blijden glans in ons oog, brengt ons een dankbaar 'gevoel in het hart en een juichlied op die lippen. Daarvan nog te genieten, lang, ja lang! De viering van den Koninginnedag. Overal in den lande ls de verjaardag van de Koningin op luisterrijke wijze ge vierd, dank zij het schitterende weer. In Amsterdam bewogen zich duizenden menschen door de feestelijk versierde straten. Na den middag begon eerst de ware drukte de trek naar het Stadion. Die was dit jaar geweldig. Het feest van de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak op den Koninginnedag in het Sportpark is een mooie traditie ge worden, welke telkenjare meer belang stelling trekt. Opstijging van een luchtballon. De ballon „Hollandia", het geweldige gevaarte van de Kon. Vereeniging voor de Luchtvaart, stond reeds geheel gevuld gereed, de fraaie ronde vormen staken ver boven de muren van het Stadion uit en velen waren maar niet het hek bin nengetreden mogelijk konden zij ook geen plaats meer veroveren doch wachtten buiten het Stadion den klim- menden ballon af. Even na twee uur de muziek zette het „Wien Neerlandsch Bloed" in klonk het commando „alles los" en statig steeg de „Hollandia" naar boven slechts onder een flauwen hoek met de loodlijn op het aardoppervlak. Een zoo mooie ballon-opstUglng was van het Stadion uit nog nooit eerder aan schouwd, In het mandje maakten de heer en me vrouw Nell, de eerste als commandant, de luchtreis mee. Het verder feestprogramma bevatte gymnastiek- en athletiekwedstrljden, ter wijl 's avonds een gondelvaart gehouden werd. In verschillende kerkgebouwen werden samenkomsten en herdenkingsbijeen komsten gehouden. Op den Amstel werd het feest met een groot vuurwerk besloten. Waar de Hollandia-ballon daalde. De commandant van de „Hollandia", die Dinsdag op het Stadion is opgestegen, heeft aan het bestuur der Vereeniging tot Veredeling v<m Volksvermaak, een tele gram gezonden, waarin hij' mededeelt om 8 uur 's middags vlot te Zulderwoude te zijn geland. Te 's Gravenhage. Op het Malieveld had een troepenpara de plaats. Evenals andere jaren trok ook nu deze parade groote belangstelling. In den dierentuin werd 's middags ge concerteerd, terwijl op Schevendngen kinderfeesten waren georganiseerd. Ook hier werden de feesten met een groot vuurwerk op de Maliebaan besloten. In Rotterdam was een stemming van jolijt. Een belaardooncert van den Stad huistoren dat heel het stadsgedeelte ron dom het Stadhuis tot ver in den omtrek van vroolijke klanken genieten deed. Kinderfeesten en vuurwerk brachten duizenden op de been. Alles verliep zon derincidenten. In de andere steden ls het feest van H. M. verjaardag ook met groote vreug de gevierd. Kerkdiensten werden in ver schillende plaatsen gehouden, en vooral veel kinderfeesten zijn overal georgani seerd. Het was voor heel Holland een feestdag vol stralende zonneschijn van binnen en van buiten. Een boycot van het L V. V.? Een voorstel van Stenhuig. Naar Het Volk meldt, heeft Stenhuls op een vergadering te Amsterdam mee gedeeld, dat hij, wegens de invoering van den negenurigen werkdag in Italië aan het bureau van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen heeft voor gesteld om met de Coöperatieve Interna tionale te overwegen een boycot uit te spreken over alle Italiaansche goederen, die in negenurendag gemaakt zijn. En voorts om de socialistische Kamergroe- pen in alle landen te verzoeken in het parlement voor te stellen dubbele invoer rechten te heffen van deze goederen. Het conflict bij de C.BJP.T.T. De heer Roos tot voorzitter gekozen. Naar de Telegr. verneemt, is in de plaats van den heer Van der Jagt, die, zooals bekend, zijn ontslag nam, tot voor zitter van den Oentralen 'Bond van Neder- landsch Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel (O. B. P. T. T.) gekozen de heer H. M. Roos, thans tweede voorzitter. De heer Roos was in 1920 penningmees ter der afd. Amsterdam van den 0. B. B» T. T. en telegrafist bij de posterijen en telegrafie. Hij speelde een leidende rol in de poststaking van 1920, waardoor hij destijds ontslagen werd. De tramlijn Schagen—Wognum. De Minister van Waterstaat beeft aan de belanghebbende gemeenten bij de handha ving van de tramlijn SchagenWognum een circulaire gezonden met de vraag hoe veel zij wenscben bij te dragen in het exploi tatietekort, dat door hen op f 60.000 is be rekend. De gemeenteraad te Spanbroek besloot in z'n Dinsdagavond gehouden vergadering zelfs niet in beginsel tot bet geven van een bijdrage over te gaan. De Holland-Afrlka-HJn. De schepen van de HollandAfrlka-lijn zuilen in hel vervolg ook Genua aandoen. De „BiilitonT', die ovêr 14 dagen vertrekt, zal het eerste schip zijn, dat Genua aandoet. Vervolgens zal elke 14 dagen een schip van deze lijn Genua aanloopen. Het vertrek van de P. O. Hooft Het nieuwe mailschip J?. C. Hooft" van de Maatschappij ^Nederland", heeft Dins dag zijn eerste reis naar Batavia aanvaard. Er was te IJmuiden bijzonder groote be langstelling bij het vertrek van deze nieuwe mailboot. Het S'uisplein leek een groot autopark. De spoorwegen en de reizigers. Er is onlangs melding gemaakt van een dienstorder aan het personeel der Ned. Spoorwegen, waarin o-m. voorgeschreven werd: Op dagen van overdruk verkeer zooals des Zaterdags moet vertraging bestreden worden, ojl door niet te spoe dig over te gaan tot vertraging ^gevende treinversterking er door ln geen geval tot overbelasting van treinen te besluiten. Op deze dagen moet niet tot onvoorziene treinversterking worden overgegaan, in dien daardoor belangrijke vertraging zou ontstaan; desnoods zal een aantal reizi gers met staanplaatsen genoegen moeten nemen, terwijl zoonoodig kan worden overwogen eenige reizigers tot een vol genden trein achter te houden. De chef van Beweging der Ned. Spoor wegen, hoofdingenieur H. E. Verschoor, heeft mi aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat het geenszins in de bedoeling ligt zibh te onttrekken aan haar verplichting om iederen reiziger, die op tijd aan een trein is, behoorlijk te vervoeren. Hun streven is niet de treinen zooveel mogelijk vol te stoppen, onverschillig of een aantal passagiers geen zitplaats heeft en allerminst ls het de bedoeling passa giers achter te houden om het aanhaken van 'n reservewagen uit te sparen. Maar de heer Verschoor erkende, dat de redac tie van de order niet gelukkig ia en door het publiek verkeerd 'begrepen kan wor den. De order was dan ook eigenlijk niet voor het publiek, maar voor den Internen dienst bestemd. Deze heeft die bedoeling ervan wèl gevat. De dienstorder ziet zeer bepaaldelijk op uitzonderingsgevallen. Het is op het oogenblik een verbazenddrukke tijd. Iedereen reist. Vooral op Zaterdag is er een enorm vervoer en dit komt uit den aard der zaak op eenige hoofdstations samen. Door de tariefsverlaging reizen er naar men mag aannemen 15 pet» meer menschen dan in Juli en Aug. van ver leden jaar. Nu kan het voorkomen, dat op een station een aantal reizigers niet ln een gereedstaanden trein kan of» (omdat er geen zitplaatsen zijn) wil Heeft men re servemateriaal bijt de hand dan ls in zoo'n geval versterking van den trein de aam gewezen weg, tenzij de trein overbelast zou worden, d.w.z. meer dan 60 assen zou gaan tellen. In dat geval, (het staat in de dienstorder, moet uitbreiding1 van den trein, onder ah© omstandigheden verme den worden, een veiligheidsvoorschrift. Het andere geval, waarop de dienstorder doelt, ls dat men den trein alleen kan ver sterken met zeer Ingewikkelde rangeer- manpeuvres. Natuurlijk ls het niet de bedoeling, dat men reizigers achterhoudt, wanneer 't verschil tusschen twee treinen groot is. Maar dat ls op de hoofdstations in de maanden Juli en Augustus waarvoor feitelijk deze order bedoeld ls in den regel niet het geval. Op de groote lijnen loepen er dan 'geregeld volgtrednen. Het is tot nu toe niet 'gebleken, dat er tenge volge van de order, die nu ongeveer drie weken oud is, één passagier achter ls moeten blijven. De bewuste dienstorder ls, volgens de meening van den genoemden ambtei aar, niet tegen het belang, maar juist in dat belang, omdat zty idigervaardlgd Js tot Êoblnson.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5