VEHH DOCUMENTEN Het is niemand' welken indruk hij maakt— Eerste Blad. BUITENLAND. onverschillig? Nr. 0231 DONDERDAG SEPTEMBER 1926 l* 64ste JAARGANG ,mn«w i wii i i J wi.jna.jesxrcrr.tr' rerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Telefoon: 60 en 412 DE VOLKEN BONDSVERGADERING. Duttschltmd's opneming ln don Volkenbond met algemeene stem men aangenomen. Genève, 8 Sept Hedenmorgen om 11.48 uur keurde de Vergadering van den Vol kenbond unaniem Duitschlands toetreding tot den Bond goed. Om 11.68 kende zij Duitsohland' una niem een permanenten Raadzetel toe en vergrootte tevens het aantal-niet perma nente zetels van zes tot negen. Duitschland is dus heden Bonds- en Raadslid. Het drievoudig voorstel is aangenomen en de vergadering is gesloten. Mr. Loudon aan het woord. Genève, 8 September. De Volkenbonds vergadering heeft vanochtend het giste ren geseinde voorstel van het bureau be handeld, waarin wordt voorgesteld ter stond in voltallige vergadering zonder voorafgaande verwijzing naar de jüridi sche oonstltutloneele commissie over <e gaan tot behandeling van de Duitsche toe latingsaanvrage en het Raadsvoorstel in zake den Duitschen permanenten Raads- zetel en de vermeerdering van het aantal niet-vaste Raadszetela Nadat Motta in een uitvoerige rede in naam van het Bureau de gronden van dit voorstel had uiteengezet, heeft onze eer ste gedelegeerde jhr. F. Loudon in een bondig en kernachtig betoog verklaard, dat Nederland' zich niet tegen het voorstel van het bureau verzetten wil, ten einde geen nieuwe verwikkelingen uit te lok ken, doch meent niet een woord van pro test te mogen achterwege laten tegen de samenkoppeling van de kwestie van den vasten Duitschen Raadszetel aan die der vermeerdering der niet-vaste zetels, waar door de vrijheid der Volkenbondsverga dering om over dit laatste punt zelfstan dig te oondeelen wordt ingekort. De Duitsche delegatie naar Genève. Aankomst hedenmiddag. De Duitsche delegatie naar den Volken- boud is gisteravond uit Berlijn vertrokken en komt hedenmiddag te Genève aan. Men neemt aan, dat de Duitsche gedele geerden, die Vrijdag te Genève zullen zijn, dan niet alleen dadelijk aan de ver gadering maar ook reeds aan de zitting van den Raad zullen "deelnemen. De Duit- Bche delegatie bestaat in het geheel uit ongeveer 26 personen. Duitsche persstemmen. De Vossische Zeltung begint met de volgende Inleiding: „De droom der eeuwen, de bond der volkeren, ls heden een stap nader 'gekomen. De Volkenbond kan slechts heil aan de wereld schenken, als zij tot de 'grenzen der aarde reikt. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. 84) Uit het Engelsch van GARDNER HUNTING. Donna liet den wagen stilstaan. «Dat ls leelij'k," sprak zij. „Maar niet onverwacht." „Heb je het ook vermoed?" vroeg ik. „O, ja, sprak zij', jk heb het al erger *».len. Ik zou den wagen nu niet over brug durven brengen." „Neen," zed ik, „ia er een andere uit weg?' ier la de oever van de rivier zelf. antwoordde zij. Zij knikte naar rechts. Op den hoogen oever was een gladde strook 'grond waar over de auto zou kunnen loopen. maar er was geen spoor van een weg. Ik keek er naar maar kon niet ver zien, ofschoon het hier lichter was dan in het bosch. En ter wijl ik keek, greep het meisje plotseling mijn arm. „Er staat iemand naar ons te küken" fluisterde zij. „Waar?" „Aan den overkant Kijk, bij die sumak- boschjes." Ik keek oplettend en kon de gestalte ▼an een iman onderscheiden. Hij stond Beer stil, maar toen ik hem eenmaal in het oog had, kon ik hem best zien. „Hallo!" riep lk. „Hallo!" antwoordde hij «nel en kwam Sinds vandaag slaat het hart van Europa in den Volkenbond. Duitsohland, dat bij de oprichting werd' geweerd; is thans met algemeene stemmen toegelaten, in banr midden opgenomen." „Wat lang duurt, wordt goed," schrijft de Duitsch Nationale Lokal Anzeiger. Het blad hoopt dat deze oude wijsheid ook te zeggen zal zijn van het resultaat van den langdurigen strijd over het opnemen van Duitsohland in den Volkenbond. De Raad van dien Volkenbond. De vluchtellngenleenlng voor Bulgarije. De Raad van den Volkenbond heeft vergaderd o nder voorzitterschap van Benesj en o.a. de kwestie van de vluohte- lingenleening voor Bulgarije besproken. Hij heeft besloten, de uitgifte aan te be velen van een leening van 2,226.000 pond, onder zekere duidelijk omschreven con- tröle-voorwaarden. Het rapport van de economische commissie goedgekeurd. De Raad van den Volkenbond1 heeft zonder debat het rapport van de economi sche oommissie goedgekeurd, strekkende tot het bijeenroepen; van een diplomatieke conferentie om tot overeenstemming te geraken over de afschaffing van de ver boden en beperkende bepalingen op den in- en den uitvoer. Verdaging der Saar-ontrulming. De Volkenbondsraad heeft, zonder ge- dachtenwisseling, besloten de kwestie van het terugtrekken van Fransche troepen uit het Saargebied tot December te ver dagen. Spanje nogmaals een zetel aanbieden? Ondanks de afwijzende houding van de Spaansche regeering tegenover den Vol kenbond wordt in vooraanstaande Vol kenbondskringen de mogelijkheid over wogen, om Spanje nogmaals een herkies baren nietipermanenten Raadszetel aan te bieden en dit land door een eenstemmig besluit van de Volkenbondsbijeenkomst een nieuw bewijs van achting en sympa thie te geven. Mr. Limburg gekozen tot onder voorzitter van de Juridische com missie. Onze gedelegeerde mr. J. Limburg, die ook twee jaar geleden de onderscheiding genoot, tot ondervoorzitter der juridische constitutioneele commissie uit de Volken- bondsvergadering te worden gekozen, is Dinsdag opnieuw daartoe uitverkoren. De Deen Zahle stelde hem voor, waarna Adatci (Japan) en de gedelegeerden van Frankrijk en neg eenige landen de can- didatuur-Limburg steunden. Voorzitter der commissie is minister Motta. De voorbereiding der ontwapenings conferentie. De drie ondercommissies uit de militaire sub-commissie van de volkenbondscommis sie voor de voorbereiding der ontwapenings conferentie hebben met het oog op de drukte van de volkenbondsvergadering hun arbeid voor een paar weken gestaakt en zijn voor nemens hun werk "27 September voort te zetten. Men hoopt, dat de militaire subcommissie in haar geheel berin November haar arbeid zal voleindigd hebben. ENGELAND. De mijnwerkersstaking. De mijneigenaars blijven niet hard nekkig staan op hun standpunt De centrale commissie uit den inijn- eigenaarsbond heeft Maandagmiddag te Londen een vergadering gehouden, die ruim drie uur geduurd heeft Na afloop is als resultaat der 'besprekingen meege deeld, dat de ooimimissie in de eerste plaats haar volkomen Instemming betuigd heeft met ieder woord, dat voorzitter Wil liams heeft gezegd. Daarnaast is echter besloten, èn uit deferentie voor Ohur- chill's inzichten èn om het bewijs te leve- jren, dat de mijneigenaren niet hardnek- kig aan een standpunt willen vasthouden, dat een oplossing zou kunnen bevatten of [zelfs maar vertragen, voorstellen nopens een uniforme regeling te overwegen, mits de voorstellen een soepel karakter dragen. De commissie heeft besloten Maandag weer bijeen te komen om de rapporten uit de districten in' ontvangst te nemen, waarin de gewestelijke bonden de vraag zullen beantwoorden, of zij den eigenaar» bond wederom wenschen aan te wijezen als nationale onderhandelaar. Ingezonden Mededeellng. naar de brug toe. Hij 'had iets ln zijn hand en ik schrikte, toen ik zag dat het een geweer was. „Hoe is de brug?" vroeg ik. .JCijk zelf," antwoordde hij. „Onveilig?" „Voor zoo'n auto wel." „Waar kunnen wij oversteken?" „Je kunt niet oversteken." „Geen 'brug in de buurt?" ,jEt ls een brug een mijl stroomaf," fluisterde Donna. „Ik kan zoover langs de rivier rijden." „Je zal moeten blijven waar je bent, riep de man, op onaangenamen toon. „Liever niet," antwoordde ik. ,Je kan hier niet oversteken, en ik zal het je ergens anders ook niet 'laten doen," verklaarde hij kortaf. jij' zult Ihet niet toestaan I" riep ik uit. J3n waarom1 niet?" „Omdat je den jongen Phiïbrio met die rood-en-witte ijsmuts bij je in den wagen hebt. En de politie zoekt je." Je vergist je," riep ik uit. ,j)at doe ik niet," antwoordde hij, „en wat meer zegt, als je liegt breng je je nog dieper in de knel dan je nu al 'bent. Ik kan schieten." Ik voelde Donna's hand op de mijne. Sullen wij het wagen?" fluisterde zdj. „Ik kan in die kleeding niet gepakt worden," „Wacht," sprak ik. Ik klom uit den wagen en ging naar de b™&le ben je?" vroeg ik. ,,Ik ben onderschout datben lk," gromde hijl „Wed dan heb je de verkeerde men- Een goed zittend coshmm, een leuke hoed, een fleurige das en dan nog een paar goed gepoetste schoenen. Voor dit laatste deel van het tollet ls Er dal het goede middel. Geen Inmenging van de regeerlng. De eigenaars uit Lanoashire en Ghes- 'hre hebben' Dinsdagmiddag te Bolton ver gaderd en een motie aangenomen, waarin iedere inmenging van de regeering of door deze benoemde tusschenpersonen in het recht der eigenaars om de loonen en werktijden vast te stellen ongewenscht wordt verklaard. - WeeT vijf mljnien geopend. In Nbttangham- en Derbyshire zijn Maandag weer vijf mijnen opengesteld, waardoor het totale aantal schachten, waarin gewerkt wordt, voor het de 100 heeft overschreden. Een Reuternbericht meldt nog, dat naar vernomen wordt in de conferentie met het Steenkoolcomité uit het kabinet de leiders der mijnwerkers Ohurchlll mededeelden, dat zij- weinig hoop koesterden, dat ri* tot over eenstemming zouden komen over een ver meerdering van de werkuren, doch dat zij bereid zouden zijn aanzienlijke loonoffers te brengen, mits het nationaal 'minimum behouden bleef. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg op 60 Augustus 1,649,800 tw. 9,138 iminder dan de vorige week, maar 195,498 meer dan een jaar geleden. De stakers in verhand! met het conflict in de mijnen rijn in deze getallen niet be grepen. FRANKRIJK. Geen handel meer met Rusland. Een oproep van Fransche handels- en zakenlieden om geen zaken meer te doen met Sovjet-Rusland1 is in de straten van Parijs aangeplakt. De oproep ls ondertee kend door Fransche handelslieden, die be nadeeld zijn door de weigering der Sovjet- regeering, te Moskou een Fransche tentoon stelling te doen houden, waarvoor de plan nen reeds gereed1 waren. Gemeld wordt, dat van Januari tot Sep tember 1926 Frankrijk voor een bedrag van 43 millioen dollar grondstoffen van Rusland heeft gekocht en contant betaald. Rusland heeft, met een crediet van twee tot drie jaar, voor 11 millioen dollar ln Frankrijk gekocht. Er was reeds overeenstemming verkregen voor het houden van een Fransche tentoon stelling te Moskou. De hiervoor benoodigde fondsen waren reeds ln dollars aan de Rus sische regeering overgemaakt, doch tenslotte werd de tentoonstelling verboden, hetgeen, i volgens den oproep, een beleediging voor de Fransche regeering moet worden genoemd, i DUITSOHLAND. De regeling met de vorston. De Pruisische regeering aal, nog voor dat de algemeene wettelijke regeling no land en Polen betreft, het eenige middel om de wederzijdsche moeilijkheden uit den weg te ruimen is, dat beide gemeen schappelijk met hun collega's in den Raad een oplossing in den geest van Lo- carno door directe toenadering zoeken. Wat de politiek van Looarno zelf aan gaat, dr. (Stresemann is daaraan blijven vasthouden. Ook Briand verklaarde steeds meen overtuigd te zijn, dat de tusschen Frank rijk en Duitschland hangende quaesties zullen worden opgelost, zoodra beide lan den aan de tafel van den Volkenbonds raad zitten en correct en loyaal met elkaar onderhandelen. De omstandigheden zijn daartoe uitermate gunstig. RUSLAND. Om het Hebreeuwsch. Verboden als taal van de Joodsche bourgeoisie. Naar de Roel meldt, heeft de Sovjet- regeering veïhoden boeken in het oud- Hebreeuwsoh te drukken of uit te geven. Dit besluit wordt gemotiveerd met de be wering, dat het oud-Hebreeuwsch de taal der Joodsche bourgeoisie zou zijn, terwijl het Joodsche proletariaat zich van andere talen 'bedient. De vereenlging van Joodsche letter kundigen in Palestina heeft zich tot het curatorium der Joodsche Universiteit te Jeruzalem gewend met het verzoek bij de Sowjet-regeerinig tegen dit besluit te pro testeeren. Kwtn. Volgens een bericht uit Moskou aan de Roel zou Krassin ooi gezondheidsrede nen ontslag uit den sowjet-dienst ge vraagd hebben, maar ls dit verzoek door de Sowjetrregeering afgewezen. pens de sohadeergoeding aan de Hohem- zollerns tot stand is gekomen, nieuwe voorstellen doen, waarvan men hoopt; dat de meerderheid van den landdag ze zal goedkeuren. Een onderhond met Briand. De correspondent van het „BerL Tag." te Genève heeft Maandagavond een on derhoud gehad met Briand. De Fransche minister gaf te kennen, dat thans tusschen Frankrijk en Duitsch land geen moeilijkheden meer bestaan. Woensdag kan de Volkenbond reeds tot de toelating van Duitschland besluiten, waarna dit aan alle verdere stemmingen kan deelnemen. Voor Duitsohland komen er geen verrassingen meer en z.i. is ook het kleinste incident buitengesloten. Duitschland krijgt zijn vasten zetel, gelijk het als eersten eisch had gesteld. Wat de verhouding tusschen Dultsch- schen te pakken," vertelde ik heim. „Ik weet best, wie ik te pakken heb." „Wil je hierheen komen en zien wie wij zijn?" Hij weifelde. Toen zei hij: „Wil je, dat ik door dat water waad?" „Niet als je over de leuning loopt," zei ik. „De wil niet over een leuning loopen." „Ik zal erover loopen en je erover heen dragen, als je dat 'geweer weglegt," zei lk. 'Hij' lachte. .Je zou er een heel vrachtje aan heb ben," merkte hij op. ,jk kan het gemakkelijk doen," ant woordde ik. „Je vergist je omtrent dien jongen Philbrlc. Maar je kan zien dat ik niet Phllbrlo ben en de persoon ln die auto is een dame.'' „Lieg me niet voor," zei hij. „Ik lieg niet." Ik keerde mij naar Donna. ,,Hlj< 'gelooft dat wij trachten heimi voor te liegen, Miss Oharlotte,' riep Ik, den eer sten naam gebruikend, die in mij op kwam. „Hij gelooft dat wij' ontsnapte 'boeven of zooleti zijn. Wil u met hem spreken om hem te bewijzen dat u niet Harqld Philbric bent?" (Het meisje lachte. „Ik ben niet Harold Philbric," riep zij. De kerel zweeg een oogenblik. Toen rij hij1: „Ja, maar misschien heb je hem in dien wagen. Zoo is hij ontvoerd." „Zoo? Nu, hij is niet in die auto en hij is er niet mee ontvoerd. Deze auto be hoort aan die dame." „Ja, ik mag niemanda woorden geloo- ven." „Kom over de brug en kijk. Je kunt toch niet verwachten mensohen hier te houden omdat je ze alleen maar verdenkt doordat ze een roode muts dragen." ,,Neen," gaf hij toe. „Kom dan maar hier en dan zal lk, als je mij vasthoudt, langs de leuning mee terug loopen." Met groote moeite liep ik door het wa ter over de brug en toen ik bijna aan den overkant was, stak Ik hem mijn vrije hand toe. Ik zag hem nu duidelijk bij het Licht van de auto. „Kom hier!" riep ik. Hij bewoog zich niet HIJ schudde al leen maar zijn hoofd. „Je moet mij den heelen weg over hel pen," zei hij. „Ik ;ben geen koorddanser." Ik begon argwaan te krijgen, maar ik werd woest en kreeg lust het uit te vech ten. „Best," antwoordde ik, en stapte op den weg voor hem. ij hief zijn geweer op. „Nu," zei hij; „ben je hier. En je blijft hier. Beweeg je niet of ik schiet je vol hagel. De heb erg veel lust je dood te schieten." (Eensklaps begon hij wild te schreeu wen. Óp dat oogenblik herkende ik hem. Hij was de man met wien ik had gespro ken in den nacht van mijn escapade te Oold Spring Farm, ttoen ik Judson Baln peper hl zijn oogen had 'geblazen, en om informatie vroeg. Hij' was de krullekop die bij de veranda had gestaan en mij had verteld dat het meisje, Luoella Westfall, naar Hart was gebracht, het dorpje, aan den voet van Ola Drom. En hij herkende mij zeer zeker, want toen' hij met zfln hulpgeschreeuw ophield, begon hij mij in mijn gezicht uit te lachen. (Wordt vervolgd). GRIEKENLAND. Onrust onder de militairen. Een nieuwe revolutie in zicht? Er heerscht geheimzinnigheid omtrent het optreden der republikeinscbe garde. Toen zij Maandag naar de voorstad Aghia Paraskoi optrok, keerde zij eensklaps naar Athene terug, waarheen patrouilles cavalerie en infanterie werden gezonden. Naar wordt medegedeeld, zijn er bij zondere militaire maatregelen genomen „wegens ernstige lndiscipUnaire daden dér republikeinsche garde", ROEMENIE. v Oorlogsschepen ln Italië besteld. Volgens een bericht uit Boekarest aan de Vossische Zeitung zal Roemenië alle nieuwe schepen voor rijn oorlogsvloot ln Italië doen bouwen. De herstellingen zou den een bedrag van 1200 millioen lei be- loopen. ZUTD-SLAVIE. De eerste kruiser. De eerste kruiser der Zuid-Slavische marine, de Dalmacia, ls Zondagavond in de bocht van Oattaro aangekomen, door de bevolking geestdriftig begroet SPANJE. Het militaire conflict Een officieuse mededeellng verzekert, dat Maandagavond het militaire oonflict bijna 'geheel geëindigd was. Alle organi saties de militaire academie inbegre pen'hadden hun onderwerping reeds aangeboden. De oorpsoommandanten en de officieren, die de 'beweging aangesticht hebben, zullen voor den krijgsraad ge bracht worden. De mededeellng legt er den nadruk op, dat de jongste gebeurtenissen' geenerlei politieke of militaire revolutie beteeke- nen, doch een zuiver corporatief verzet van commandanten en officieren tegen regeeringsmaatregelen. zonder dat de troep, die steeds de tucht 'getrouw is ge bleven, daarin betrokken was. De politieke onrust Bllbao centrum der beweging. Uit nadere berichten over de indisclpli- naire beweging onder de artillerie-officie ren blijkt, dat Bilbao het centrum der actie is. Tot dusver zijn 1667 officieren ontsla gen. Tanger of niets. De „AJB.C." schrijft, dat Spanje sedert vele jaren aanspraak maakt op Tanger. WelDcht, zegt het blad, zou het de heer schappij over Marokko izonder Tanger nimmer hebben moeten aanvaarden, maar het ls nog niet te laat, om een taak op te geven; waarvoor niemand dank zegt. On ze aanspraken op Tanger zijn onherroe pelijk. Een andere oplossing 'bestaat er voor ons niet; derhalve Tanger of niets! Het militaire conflict Een officleele nota deelt mede: Dinsdagmiddag om vier uur bestond er op het schier-eiland geen enkel artillerie- korps en geen enkele fabriek of Instelling der artillerie, die niet onderworpen waren aan de regeering. Gemeld wordt, dat de staat van btleg zeer binnenkort zal worden opgehevep. 1800 officieren geschorst Aan het Journal wordt uit Madrid ge meld, dat er 1800 artillerie-officieren zijn geschorst. Er zou binnenkort amnestie volgen. Primo de Rlvera heeft geweigerd eneraal Slroent, die beschuldigd wordt a rebellen te hebben gesteund, te ont vangen. 5ELDERSCHE COURANT Aan het opnemen van Duitechland in den Volkenbond worden, zonderling ge noeg, geen uitvoerige beschouwingen ge wijd door de Berlijnsche bladen. De mees ten 'beperken zich tot het publiceeren van het verslag van de vergadering van gis teren. Enkele bladen knoopen dan hier aan enkele beschouwingen vast. Zoo vindt de oorrespondent van het Berliner Tage- blatt, dat er geen reden bestaat tot jui chen of jubelen, men kan sleohts betreu ren dat in vdrband met dit besluit, zij het dan ook buiten de schuld van Duitsoh land, de Volkenbond twee zulke belang rijke leden als Brazilië en Spanje heeft verloren. '11 I De mijnwerkers tot loonoffers bereid. FrankrQk en Duitsohland.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1