I VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAM ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1926 Onze plaatsgenoot de hoer A. A. HUlebrand, slaagde te 's-Gravenhage voor üe stuurman Groote Stoomvaart. De agent J. de Glopper, slaagde voor het diploma Alg. Ned. Politiebond. Opening Tehuis Ouden van Dagen. In tegenwoordigheid van verschillend© autoriteiten had hedenmorgen 11 uur de officieole opening plaats van het nieuwe Tehuis voor ouden van dagen aan de Kerkgracht. Wij komen daar in ons num mer van Dinsdag uitvoerig op terug. Het Tehuis is heden- en morgenmid dag van 2 tot 6 uur voor het .publiek te beziobtigea DE VERZANDING VAN STORTEMELK. Geregeld komen nu de Conden-booten vla Nieuwediep, van en naar Harlingen De oorzaak is, dat Stortemelk - hei vaarwater tussohen Vlieland en Terschel ling, dat in het algemeen de vaarroute was voor deze booten al meer en meer verzandt. Vooral dit Jaar heeft deze verzanding snelle vorderingen gemaakt, zogdat het herhaaldelijk voorkomt, dat de booten aan den grond stooten. Men heeft zelfs de bebakenlng verlegd om een betere vaargelegenheid te hebben, dooh ook deze route schijnt van niet vol doende diepte te zijn. Kwam het eertijds al bij stevige bries uit den Noordelijken hoek voor, als de branding zoodanig was, dat Stortemelk „dicht" lag, dat de route via Nieuwediep werd gekozen, thans is het zoover geko men, dat althans de Londen-booten ge regeld van dezen vaarweg {jebruik maken. Zelfs bij het meest stille weer, zoodater dus baast van geen „swell" sprake kan zijn, riskeert men niot het thans onzokoro Stortemelk en neemt den beteren weg vin Nieuwediep. Toch is ook dezo weg, langs Burgzand, Riepel, Scheurrak-Omdraai (een typeeren de naam), enz. niet geheel zonder voet angels en klemmen. Bij duisternis brengt het oversteken van den Riepel-drempel en de Scheurrak- Omdraai zulke groote bezwaren, dat het geraden is vóór den Riepel-drempel met do booten den dag af te wachten, alvorens den nauwen kronkelweg Scheurrak-Om draai te gaan bevaren. De Riepel-drempel is ook niet zonder bedenking over te steken, want ook daar raakt men nog al eens den grond en het zou gewenscht zijn, dat een baggerma chine daar nu en dan eens haar diensten verrichtte. Omdat er zich mosselbanken vormen, laten de mosselvisschers nu en dan daar hun korren sleepen, doch zoodra de mos selen weggehaald zijn, heeft de visscher daar verder geen boodschap en gaaf de zandvorming weer geregeld haar gang. Nu de Londen-booten aangewezen zijn via Nieuwediep te varen, zou het dus aanbeveling verdienen den Riepefl-drom- pel zoo laag mogelijk te houden. Storte melk toch is een al te riskant vaarwater geworden, omdat het stooten aan den grond nadeeliger gevolgen voor het schip kan hebben dan een stooten op den Rie pel, omdat er steeds meer „swell" staat in Stortemelk en de geaardheid van den bodem daar harder is. De uiterste grens van diepgang is 49 d.M. Wordt deze overschreden, dan zou het noodig zijn, dat de schepen gedeel- telijk hier werden gelicht. Begrijpelijkerwijs zullen de schepen daarmede rekening houden. De gang door Stortemelk is voor dergelijke schepen om de bovengenoemde redenen algeheel uitgesloten. Nu dus Stortemelk al minder bruikbaar wordt en de weg via de Riepel en Nieu wediep ook niet geheel zonder bezwaren is, wil het ons voorkomen, dat Harlingen een beetje in den knel begint te" raken. Natuurlijk zal zoo lang mogelijk worden gepoogd deze havenplaats te bereiken, doch als de toegangswegen al meor en meer versperd geraken, zal er, hoe kramp achtig mon alles zal willen vasthouden, toch toe moeten worden overgegaan an dere maatregelen te nemen. De verzanding van Stortemelk gaat verwonderlijk snel in haar werk, wantin nog geen half jaar tijds zijn er groote gedeelten, waarvan men de diepten pas had vastgesteld, totaal onbevaarbaar ge worden. Dit te wetende groote onbetrouwbaar heid van Stortemelk en de bij duisternis niet te bevaren Scheurrak-Omdraai, ma ken, dat het er voor Harlingen niet al to rooskleurig uitziet. Met het verbeteren van de haven is men er niet, als de toegangsweg ver sperd is. Wat zal daarvan het gevolg zijn P Men bespreekt het vraagstuk allerwege in de zeemanswereld en komt tot de con clusie, dat het Stortemelk wellicht „dicht" zal komen te liggen.en dat dus alle booten via Nieuwediep zullen komen te varen. Mocht bovendien het Scheurrak ondie per worden, zooals dat het geval is ge weest met de Doove Balg, dan zal Har lingen zijn beteekenis als havenplaats gaan verliezen, tenzij men zich gaat be dienen van minder diepgaande schepen, dan wel dat hier de schepen gedeeltelijk gelicht zullen worden. Straks als de herfststormen een woord gaan meespreken, zal alles zich nog wel scherper nfteekenen en kan misschien met meer oordeel een blik in de toekomst worden geslagen. KONINKLIJK BEZOEK AAN HELDER. Naar IJmuiden. In verband met de versperring van de spoor!)iaan tengevolge van de spoorweg ramp by de Vink, kon de geheele reis naar Utmuiden niet per trein gemaakt worden. Per auto begaven de vorstelijke personen zich gisterenmorgen naar Leiden om van daar de reis per trein naar LJmuiden voort' to zetten. Heit vertrek van IJ muidon. Ben speciale V.D.-veralaggever, aan boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" deelt omtrent de vaart, die H. M. de Ko ningin met Gemaal en 'Dochter aan boord van den oorlogsbodem heeft gemaakt, nog het volgende mede: De tocht is, vooral doodat het weer, dat aanvankelijk niet mooi was, doch later weer gunstig is geworden en bovendien door de welgeslaagde oefeningen, een succes geweest. Nagenoeg de geheele bevolking van IJmuiden was uitgeloopen om het embar- keeren van de Koninklijke familie te zien. Precies op den vastgestelden tijd reed de koninklijke auto door IJmuiden naar de visschershaven, waar de motorsloep van de „Sumatra" gereed lag, bestuurd door den luitenant ter zee Rouwenhorst, om de Koninklijke familie aan 'boord te brengen. Bij het aan hoord komen speelden de tam- toours en pijpers den parademarsoh. H. M. de Koningin, die een bruinen bontmantel omhad, de Prins, die admiraals- uniform droeg, en de Prinses, die gehuld was in een «rijzen bontjas en een groe nen hoed droeg, werden beneden op he; bordes van de valreep begroet door den commandant van1 den kruiser, kapitein ter zee Jhr. Schorer. Bij de valreep deden vier luitenants ter zee voor dit hooge be zoek als valreepsgasten dienst. Anders geschiedt dit door matrozen, Binnen boord werd H. M. ontvangen* door den vicer admiraal O. Fock, commandant der Ma rine te Willemsoord en vervolgens door den eersten officier, overste Vos, alsmede door den officier van do wacht. Na deze begroeting werden de officieren door den oommandant aan H. M. voorgesteld. Ver volgens werd door H. M. do bemanning geïnspecteerd. Iniussohen was do Kon. Standaard in top geheschen en werden de trossen losgegooid. Het was ruim half tien toen de kruiser werd ontmoerd. Daar bij werd de oorlogsbodem geassisteerd door de sleepboot .^Hoctor", die het sein T.DX. gaf, hetgeen beteekent: Ik wensch u een goede reis. De kruiser koos daarop zee. De tocht van de „Sumatra". De wacht van het fort Umuiden bracht H. M. het militaire saluut. Ongeveer na bij den brulboei voegden zich aan beide zjjden van den kruiser de twee torpedo booten „Z 7" en „Z 8", die tijdens de reis den kruiser bleven begeleiden Prompt 10.20 uur werd het sein gegeven, dat men een onderzeeboot op het spoor was. De roode vlag werd geheschen als teeken voor de torpedobooten, dat er een tor- pedoaanval op komst was. Inderdaad werd omstreeks kwart voor elf een beilenbaan zichtbaar op het water. Het bleek dat de onderzeeër „0 9" een torpedo had gelan ceerd, die echter voorlangs het schip ging. Een tweede aanval werd door den onderzeeër „O 1" ondernomen, die beter doel trof. De torpedo had, indien het althans geen demonstratie betrof, den kruiser midscheeps kunnen raken. Nu was alles erop ingesteld dat de torpedo een negental meters onder het schip door ging. Spoedig nadat de torpedo's waren gelanceerd, zag men de onderzeebooten boven komen. H. M. de Koningin had deze oefening, die dwars van Egmond werd gehouden, met groote belangstelling vanaf de com mandobrug gevolgd. Omstreeks half- twaalf, toen de kruiser zich dwars van Kamperduin ten noorden van Bergen be vond, werden zeven kanonnen, drie aan bakboordzijde, twee op het voorschip en twee op het achterschip, gericht op een schijf van 6 bij 36 meter, die geplaatst was op de oude torpedoboot „Ardjoena"', welk schip zich op een afstand van pl.m. 2000 Meter van den kruiser bevond. Ter wijl eerst, individueel op de schijf was gericht, werd later vanuit den oommando- toren oentraal gericht Het centrale tuur werd geregeld door den vuurleider op don commandotoren. Deze toren ls vijf oM. dik afgepantserd. Voor en achter de schijf vielen de kogels, waaruit bleek dat, terwijl de kruiser mot een veertien mijls vaart de zee doorkliefde, zeer goed1 door de manschappen was gericht. Zooals ge meld heeft de Koningin zich telkenmale met de officieren onderhouden. De Prins heeft den geheelen kruiser bezichtigd en ook de Prinses toonde haar belangstel ling voor de inrichting van dit oorlogs vaartuig. Tijdens het passeereh van den kruiser werd herhaaldelijk door de bemanningen op loodskotters en visschersvaartuigen met vlaggen gesalueerd. Velen wuifden en juichten. Nog werd geruimen tijd een jezoek gebracht aan de Longroom der of ficieren waar de Prins zich met de offi cieren onderhield. Toen de kruiser bij de reede van Texel genaderd was werd een foto gemaakt van de Koninklijke familie te midden van de officieren en de bemanning gezeten. Vervolgens liet de Koningin bij haar ontbieden den chef van die machinekamer van den Hagen en den officier der admi nistratie Verschuur die onlangs tot rid der in de Oranje Nassau Orde benoemd waren. Zij bedankten H. M. voor de verleende onderscheiding. Tien minuten voor twee arriveerde de JSumatra" op de reede van Nieuwediep. Om elf uur gebruikte de Koningin een proefbord van het eten der bemanning, bestaande uit roode kool, aardappelen en vleesch. De Koningin en ook de Prinses vonden het eten zeer smakelijk. De Prins, die in admiraalsuniform was, gaf blijk van groote interesse voor de oefening van de bemanning. Het weer, dat aanvankelijk mistig was, klaarde op, zoodat de tocht veel aangenamer werd. De torpedoaanvallen geschiedden door de „O 9" en de „O 7", dwars van Egmond en de schietoefeningen dwars van Kam perduin, noordelijk van Bergen. Bij de bezichtiging Van de „Sumatraj" door Z.K.H. den Prins trok vooral zijn aandacht de uitstekend© inrichting vaü het hospitaal waar Z.K.H. werd rond geleid door Dr. Hartlieb zelf, die buiten gewoon trotsch is op deze inrichting. Tot zoover de verslaggever van Vas Diaz. De Kon. familie te Helder. Helder heeft meermalen de eer gehad van een koninklijk bezoek. De aanwezig heid: der vlootbasis en in. verband daar mede de maritieme instellingen gaven der koningin meer dan eens gelegenheid voor een bezoek. Een bezoek, zij: het ook slechts van enkele uren, der geheele ko ninklijke familie, herinneren wjj ons niet te hebben meegemaakt. Vrij plotseling was de tijding van dit bezoek tot ons gekomen en eerst laat wer den de bizonderheden omtrent program ma, te volgen route, enz. bekend. Setgeen tenslotte volstrekt geen beletsel bleek te zijn voor de bevolking om nog haastig de vlag uit te steken. Wapperden reeds van openbare gebouwen vroegtijdig de drie kleur, naarmate de middag naderde, wer den ze meer en meer ontplooid, en de stadswijken, waar zich het verkeer het meest zou concentreeron, Hoofdgracht en Spoorstraat hadden des middags schier huis aan huls de vlag uit. 't Was een stralende dag weer. zoo een, waarbij de natuur nog goed maakt wat zij vaak in de midzomer-periode betreft. In dezen tijd van bet jaar heeft men de wijde vergezichten, en deze dag vooral toonde ons de sfeer van Holland, de wazi ge, wijde, horizonten, die zich in het ein- delooze verliezen. Het ia nog niet de tijd voor de ontzaglijke wolkenstapela, die uit de najaarsluchten geboren w,orden: heele berglandschappen zijn het, steden en dor pen met grazend vee, boomgaarden met schilderachtige landwegen, of reusachtige bergtoppen met de eeuwige sneeuw be dekt. Daarvoor is hot nog wat te vroeg. October is hiervan de maand, on nergens ziet men zo zoo mooi als boven do wijde zee, die Helder aan drie zijden omsluit. Tot in bizondorheden kon men de sil houet zien van het groote eiland aan de overzijde. Diep-blauw was het water, de grillige wolken speelden er groote scha duwen overheen, blanke meeuwen scheer den met hun vleugels het oppervlak. Een enkel witgezeild visscherssloepje stof feerde het Drukte aan ae haven. Reeds te 1 uur was het merkbaar druk in, de omgeving van de haven. Heel de uitgestrekte zeedijk was vol belangstellen den, die haastig hun middagmaal hadden naar binnen gewerkt en zich naar zes spoedden om zoo mogelijk de binnen komst van de „Sumatra" bij te wonen. En naarmate wij de haven naderden, nam de menschenmenigte toe; bij honderden on honderden kwamen ze aanzetten, man nen, vrouwen, kinderen, sommigen met kijkers gewapend, waarmede zij den hori zont afzochten. Venters met oranje loo- pen allerwege rond en bieden hun strikjes te koop aan. Het is vijf minuten over half twee als de admiraalssloep van het Wachtschip af vaart, den kruiser tegemoet. En slechts weinig minuten later doemt de massieve romp aan den horizon op; twee torpedo booten escorteeren hem. Fier waait de ko ninklijke standaard in den achtermast. De spanning der wachtende menigte stijgt; zij zien statig en fier den kruiser naar binnen stoomen. Met felle, nijdige stooten stoomt de admiraalssloep, die bui ten d'e haven gewacht heeft, den kruiser tegemoet, die inmiddels vaart verminderd heeft en ten slotte stilligt op het blauwe water. In wijden boog vaart de admiraalssloep langs de Sumatra heen om dan te zwen ken en bij de valreep de koninklijke be zoekers op te nemen. Vlekkeloos wit tee kenen zich de werkuniformen der man schappen tegen den grijzen romp af. Wij zien witte figuren afdalen, weder om hoogklimmen, .d!aar roffelt de trom en de Prinses en baar Vader dalen de ladder af. De koninklijke standaard wordt ge streken en onmiddellijk weder geheschen: Prinses Juliana cn Prins Hendrik zijn aan boord van de admiraalssloep. Den imenschen aan den wal verspreiden zich en hollen haastig naar dio Buiten haven,. waar inrh kiel els oen ibreed© strook voor hot Wachtschip door de politie was afgezet. Full speed stoomt de sloep naar don wal Ontvangst van den Prins en de Prinses. Voor het afgezette gedeelte voor het Wachtschip Btaat het bestuur van do Cbr. Oranje-vereeniging en van de Oranje Hanmoniekapel om de kon. familie te be groeten. Hare Koninklijke Hoogheid wordt toegesprokon door den) luit. de Jongh, deze laatste onderhield zich ver volgens ©enigen tijd imet den prins. De Jongejuffrouw Greta Krocmstuiver biedt prinses Juliana een Ibouquet aan. Dan gaan de betzoekers te voet naar het Kon. Instituut. 'De pijpers aan boord: vani hot Wachtschip zetten hun sierlijken parade marsoh in, en der stafmuziek speelt, als de prins en zijn dochter passoerren, het volks lied. In het Kon. Instituut Voor het Instituut staten die adelbor sten aangetreden en ook hier roffelen de trommels en spelen de pijpers. Na do begroeting en inspectie van het corps be geven de bezoekers zich n aar binnen om het fraaie, in waarheid koninklijke ge bouw te bezichtigen. Geruimen tijd vertoefden de prins en zijn dochter in de ruime hall van1 het ge bouw. De daar zich bevindende gedenk- steenen, modellen, schilderijen enz. trok ken in hooge mate de aandacht der prin ses. Zoo heeft men er een fraai model van het pantserschip „Gelderland", twee mo dellen van ©en oud fregat, gedenkplaten voor een vroegeren commandant, schil derijen van Domimelshuyzen „Binnen komst van 't eskader te Vlissingen in 1905", en t „Binnenkomen dier schepen in de haven van Nieuwediep met HHJVIM. aan boord", levensgroot© portretten van de Ruyter en Tromp. Vooral een tweetal zjg. lillahs (inlandsche kanonnen), keu rig afgewerkt, 11 Sept. 1905 door de lan dingsdivisies onzer vloot veroverd op Zuid-Celebes boeiden de prinses. 'De hier achter gelegen recreatiezaal is een der fraaiste van het gebouw. Hier beeft men de bekende bibliotheek-van Hall: schenking van den vader van een overleden adelborst. Deze boekerij stond aanvankelijk in de recreatiezaal, djoch de uitbreiding daarvan, die geregeld plaats heeft, noodzaakte naar een grootere ruimte om te zien, Men heeft er nu een uitbouw voor gemaakt, waar zij goed tot haar recht komt. In deze zaal is o.a. een fraaie collectie wapens van Nieuw Guinea. Door den prins en prinses Ju liana werden de verschillende vertrek ken bezocht, n.1. de leerlokalen, waar een les werd bijgewoond, de eetzaal, de keu kens, de slaapzalen, de groote bibliotheek (evenals de slaapzalen op de bOTjenverdle- plng gelegen), het natuurkundig labora torium, in later tijd bijgebouwd, evenals het machine-laboratorium, de z,g. tuig» zaal, die verschillende modellen van sche pen bevat en waar de lessen in splitsen en knoopen worden -gegeven, de receptie zaal met den fraaien schoorsteen en haard, de -gymnastiekzaal, waar eerf les in de gymnastiek werd bijgewoond. Op het exoeroitieterreln achter het Instituut woonden de bezoekers een les bij in exoer- ceeren. Te 8 uur was het bezoek geëindigd. Weer blazen de pijpers het fijne parade- marsohjo, weer klinkt het Volkslied, en te voet gaan de hooge bezoekers naar de O 9, de onderzeeboot, waarmede zij een tochtje op zee zuilen maken. Bezoek van de Koningin aan het Hospitaal Om kwart over twee kwam H. M. de Koningin met de admiraalssloep, waar van de Koninklijke Standaard woei, voor het Havenhoofd. De Koningin werd evenals de Prins en Prinses voorgesteld aan het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging. Mej. G. Sie- gers 'bood H. M. een bouquet witte anjers aan De Koningin was gekleed in een donkerblauw gestreept mantelpak en droeg een witte boed met blauw lint. H. M. maakte geen gebruik van de koninklijke auto's, die intusschen gear riveerd waren, doch ging te voet naar het MarinehospitaaL Uit de dichte men- schenhaag klonk een donderend hoera geroep. Het stafmuziekkorps speelde het „Wilhelmus". Aan de poort van het hospitaal werd de Koningin verwelkomd door den chef, den kolonel Dr. Minkema. In helder witte kleedjes stonden de zusters ter rechterzijde van den ingang. De 'buiten(t.b.c.)patiënten stonden links. Het hospitaal, dat natuurlijk een extra beurt gekregen had, zag er keurig uit. H. M. nam nauwkeurig notitie van alle zalen, die zij passeerde. Uit den aard der zaak konden maar enkele zalen bezocht worden en moest vanwege den tijd, het voorgenomen bezoek aan zaal 22 ver vallen. Gelijkvloers werd bezocht de Röntgen- afdeeling, waar Dr. Boosman H. M,. die zeer belangstellend bleek, verschillende mededeelingen deed. De eerste patiënten, die bezocht wer den, waren die van zaal 2 (operatiezaal), waarin marine- en hurgerpatiënten lig ging hebben. De Koningin onderhield zich zeer minzaam met alle patiënten. Vrien delijk en sympathiek klonk haar melo- dleuse stem 'bij haar informatie naar den aarde der ziekte, de woonplaats van den patiënt, zijn werkkring en meer derge lijke vragen. Van zaal 2 ging het gezelschap naar zaal 8 (de interne afdeeling). Dr. Minke ma vergezelde de Koningin door het ge heele gebouw, terwijl H. M. in de zieken zalen alleen werd rondgeleid door de af- deellnigsdoktoren. Ook in zaal 5 werd geen patiënt overgeslagen. Voor allen had de Koningin een vriendelijk woord en op menig gelaat verdween de melancholische trek on plooide zich een vriendelijke lach. t Was of de zon, die buiten zoo vroolijk scheen, ook even de ziekenzaal binnen- lachte en de zieken hun' ellende voor een oogenblik deed vergeten. Na zaal 5 was de burgerafdeeling aan de beurt Dr. Rdenks, de chef hiervan, weid aan de Koningin voorgesteld en be geleidde haar naar zaal 11, de vrouwen zaal. Ih propere bedden lagen de zieken, getooid met oranje, terwijl op de tafel tjes oranjebloemen prijkten. De verpleeg sters, ongewoon strakke houding, naast de bedden van hun patiënten, droegen eveneens de oranjekleur op hun borst. Een oud moedertje lag glunder in haar bed en gaf zichtbaar teefeenen van blijd schap, toen de Koningin zich imiet haar onderhield, haar oogeil glansden op, haar stem was een beetje beverig en haar han den had ze diep onder het dek verborgen en heeft ze zeker stijf toegeknepen van wege de agitatie. Na dit bezoek begaf H.M. zich weer naar buiten om het laboratorium' te bezon ken. Ze sprak eerst nog met verschillende t.bA patiënten, die voor het Hospitaal in den tuin stonden. De chef van het laboratorium, overste Dr. ter Poorton, leidde de Koningin rond, door het nog nieuwe, prachtige laborato- PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 SEPTEMBER Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Geen dienst. Westerkerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. (Doop) Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. J. D. J. Idenburg, van Amsterdam. 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. Raabe, van den Burg, TexeL Huls duinen: Geen dienst. Jullanadorp: Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hoop" Zaterdagavond 8 u„ Zondagmorgen 10 u„ Maandag 8 u., Openbare Samenkomst, Jan SevenBma, van Amsterdam. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. H. Steen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur. Doopsgezinde Kerk: 'sMorgens 10 uur: Ds. W. Banga, van Wolvega. (Op beroep). Luthersche Kerk: 's morgens 10 uur, Ds. O. F. Westerman, van Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 88). (Voor iedereen toegankelijk), 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 'sNami'ddags 3.30 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbyeenkomst. Oudesluls. 's Morgens 10 uur, Ds. van Loon. Wierlngen. HippolytashaeL 's Morgens 10.80 uur, Ds. IJ. van Dijk. Den Oever. 's Middags 2.80 uur, Ds. IJ. van Dijk. rium, waarna het gezelschap zich naar de O 9 begaf, die reeds voor het vlot naast het Wachtschip gereed Lag. Vanaf het Wachtschip klonken de toonen van heit Wilhelmus, het publiek dat nog dichtgedrongen stond langs den weg, juichte geestdriftig. Het bezoek aan het Marine-hospitaal heeft ruim een half uur geduurd. Onge twijfeld was het jammer dat de ernstige patiënten, die in zaal 22 lagen, niet meer bezocht konden worden, doch H. M. had reeds een kwartier langer dan het plan was, in het Hospitaal vertoefd, zoodat het bezoek onmogelijk langer gerekt kon worden. Tochtje met de O 9. Ongeveer gelijktijdig kwamen de ko ningin en haar gezin bij de O 9. Tooh was Prinses Juliana de eerste; moedig trok zij de handschoenen uit om in de onderste diepten van dit oorlogsvaartuig af te da- len. Ach, dat witte manteltje. Wij veron derstellen, dat men extra en nog eens ex tra gezwabberd heeft, maar een duikboot is nu eenmaal geen salon. En in spanning en ook wel ietwat bewondering zagen de menschen aan den wal toe. Ja,'t ging voor zichtig, een beetje onwennig, voetje voor voetje daalde de prinses af, gevolgd door den prins. Even later kwam Hare Majes teit, die dit al meer bij de hand gehad heeft en nu duurde het niet lang of de O 0 ging zeewaarts. Daar de tijd beperkt was, kon dit tochtje slechts van korten duur zijn. Maar de velen, die zich in span ning afvroegen of de O 9 nu heiusch naar beneden zou gaan, werden tevreden ge steld. Zoodra de boot het ruime sop had bereikt begon zij te zinken en in weinig oogenblikken was er niets meer van te zien. Het zou wat waard' zijn geweest nu mede aan boord te zijn om de gevoelens te beschrijven van de Prinses. Maar een onderzeeboot is geen verblijf voor jour nalisten en zoo hadden wij aan den wal het toezien. Lang duurde het niet, de tijd drong en na enkele minuten onder water to zijn geweest, begon de O 0 weer te rijzen. Waarde lezer, dat was het einde. Want naar den wal stoomen en in de auto's plaatsnemen, was het werk van eenlge minuten. En verschillende vrouwen aan den wal hadden zich al verknepen om eens flink hoera te kunnen roepen. U weet, de Helderschen zijn in die dingen niet erg uitbundig, en bovendien, ze heb ben zooveel te zien, dat ze het vergeten. Maar toen ze de kon, bezoekers op het dek zagen staan, kwam het los: hoera, riepen ze, en leve de koningin, en de ko ningin en haar dochter, en de prins bo gen en groetten naar alle kanten. Het vertrek. Te 3.88 vertrokken de auto's langs Hoofdgracht, West- en Spoorstraat, naar het station. Door de rijkbevlagde straten waarin een dichte menschenmdnigte stond die geestdriftig juichte, kwamen de auto's te ongeveer kwart voor vier aan het Station. Hier stonden dio kinderen van de Ohr. Scholen, rijk met Oranje getooid de Kota. familie op te wachten. Aan het gejuich kwam geen einde en vriendelijk groette de hooge gasten steeds weer de kinderen. Benige duizenden men schen stonden op het Stationsplein. Op het perron waren aanwezig de burgemees ter, de kolonel van het Reg. Kustartlllerie Koolman met zijn adjudant en andere autoriteiten. De burgemeester onderhield zicih ©enigen tijd met de koningin, den

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11