Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS. Hoofdhuid PUROL hmk ■■■■■Ml VAN ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1926. DE PROVINCIALE BEDRIJVEN. L De uitvoerige ea keurig verzorgde ver slagen over hst jaar 1925 van het Prov. ELectrisch- en het Waterleidingbedrijf zijin verschenen. De alarmkreten tegen deze be drijven zijn ieeds lang verstomd en de tijd, dat imen de joeknmst voor de provincie op zijn somberst af toekende, is reeds lang voorbij. Tot nu tce heelt er trouwens op de pro vinciale begrooting' geen ander bedrag voor die twee bedrijven gestaan dan de verstrekte leeningen en terugontvangen renten en af lossingen daarvan. - Tekort» zijn er dus tot op den hu.eigen dag niet >p de schouders der belastingbeta lers geleed en het standpunt, dat oeze in- stellingei zich zelf moeten bedruipen, wordt streng x>lgehouden. Slechs met één geringe uitzondering. Op het P.Ï.N. wordt sinds eenige jaren een bedrag van f 240.000 toegelegd wegens ver liezen die dit bedrijf ljjdt door de gemeen ten, Me hun oude contracten stevig zijn blijven vasthouden en véél te lage tarieven betahn. Die f 240.000 zullen echter juist dooi die onwillige gemeenten, zoodra hun oonract wordt vernieuwd, worden terug- behald, en die ten onrechte aan het P.E.N. onhouden sommen dan ln de nieuwe taieven worden verdisconteerd. Wat de Waterleiding betreft, hoewel de Drecteux, toen hij' ln 1921 een financieel Cpectief over dit bedrijf gaf, had gere- 1 in de jaren 1925 en volgenden in de tgun. „verüeakulT te zitten, (overigens bij liit soort bedreven eon normaal verschijnsel), uüt nu toe levert ook deze provinciale instel ling nog steeds geen tekorten op. Dit alles kan ons tot groote vreugde stemmen. Zoowel de levering van electricltelt als van water geschiedt door de provincie niet in de best te exploiteeren gebieden van het gewest. Het was een heele onderneming, om zulk een gebleekte voorzien en zij, die daar toe het initiatief namen, verdienen voor deze kloeke daad zeker alle hulde, Zij' zouden dit niet minder verdienen, wanneer de toestand minder gunstig was en er dus wel verliezen werden geleden. Dit geldt vooral voor de levering van goed drinkwater, hetgeen een bijzonder belang voor de algemeen® volks gezondheid, maar ook voor den landbouw en de veeteelt en het zuivelbedrijf beteekent. Nu dit alles nog met zulke bijzonder gun stige finanoieele resultaten geschiedt, pleit dit bovendien voor het goede bedrijfsbeheer. Men kan prlncipiéel voor- of tegenstander van het overheidsbedrijf zijn, voor de ver zorging van de 'beide belangen, door de twee provinciale bedrijven beheerscht, zou een particulier bedrijf niet te verwachten zijn geweest, omdat dit uit den aard der zaak, ie daaraan verbonden risico niet bad kunnen dragen. Maar wie ook kritiek op de geste van overheidsbeheer zou willen uitoefenen, hij zal daarvoor zijn bouwstoffen elders moeten zoeken eventueel dan bij1 deze Noordholland- sche bedrijven. Men beweert, dat zulke groote overheids bedrijven noodwendig log moeten werkpn, omdat zij vast zitten aan een omslachtig administratief bestuur. De provincie Noord bolland heeft bewezen, dat daarvan niets waar is. Voorzoover dit soort bedrijven log zou moeten werken, zit dat niet in het over heidskarakter, doch in den omvang en zou een particulier bedrijf van die grootte zeker niet soepeler zijn. (De vorm, die Noordholland zich als be stuur van baar bedrijven koos, ni. een Di rectie, gesteund door een deskundigen Raad van Toezicht, (die op den duur zelfs ruimte biedt, ook de in t bedrijf werkende arbei ders er in te doen vertegenwoordigen), en onder het oppertoezicht van het aan de Sta ten verantwoordelijke Ooilege van Gedepu teerde Staten, waarvan een zijner leden het Voorzitterschap van den Raad van Toezicht bekleedt en een ander als Vice-Voorzitter optreedt, terwijl de Staten zelf een hunner leden als gedelegeerd oommlssaris aanwe zen, die vorm heeft uitstekend voldaan. De zelfstandigheid van de bedrijfsleiding Is ge waarborgd en de resultaten zijtn daar, om te bewijzen, .dat het goed gaat. Nog eens, we mogen daarover verheugd zijn, nl valt er natuurlijk nog wel een en ander te verbeteren. De bedrijven staan op gezonde basis, en dat is al een voornaam ding. Maar daarnaast behartigen zij het be lang van het grootste deel dier provinciale bevolking, voorzoover dit voor eenige jaren nog geheel verstoken was van eenige voor ziening op het gebied van electriciteit en water. De verslagen over 1923 bieden als van ouds weder «en schat van gegevens en we zouden een veel te overmatig gebruik van de krant moeten maken, om die hier geheel voor den lezer ,te gaan uitspreiden. Wij volstaan dus met hier en daar een greep uit de meest belangwekkende; en beginnen dan met het Verslag van het P.E.N. De strcomveikoop steeg van 561/» mdl- lloenKW.U. ln 1924 tot 63 millioen in 1926, dat Is met rondi 18 Deze toeneming was in 1024 slechts 9 en is dus van grooter beteekenia, omdat, naarmate bet verbniil grooter wordt, elk percentage grooter beteekenis verkrijgt. Van moeilijkheden bleef het P.E.N. ook ditinaa.' niet verschoond. Een geschil met de Mratachappij Zaanland over de toepas sing der kolenolausule (deze Maatschappij is eei der grootste afnemers en vertegen- - woorllgt, op Zaandam na, de geheele Zaan- sfcreA) werd bij arbitrale uitspraak ten gun ste van het P.B.N. opgelost, waardoor de 7*>nlfi,nd een bedrag van rond 240.000 moest bijbetalen. In strijd met de usance, om zich in ge schillen) bij de beslissing van arbiters neer te leggen oiydat dit juist ten doel heeft gerechtelijke prccessen te v jekomen, tee- kende de Maatschappij caarteaen verzet aan en zal hetzelfde geschil toch nog voor den rechter komen. De waarde van uri trage wordt daarmede wel zeer erg geseha.u. en het is te Lopen, dat deze onwillige de ge volgen van haar houding aanstonds terdege voelt Deze zelfde Maatschappij kondigde voorts aan, dat zij den sinds 1920 vrijwillig betaal den toeslag op den "prijs der maximale be lasting zal intrekken, zoodat uit dit eene feit reeds blijkt, dat de weg van dit provin ciale bedrijf nog lang niet over rozen gaat. De stroom werd in 1925 door middel van de bekende P.E.G.EJM. door de gemeente lijke Centrales te Amsterdam en Haarlem en door die van het Hoogovenbedrjjf te Vel- sen geleverd. De eigen centrale van het P.E.N. te IJmuiden is reeds lang stal ge legd1 en dient eventueel nog voor reserve. Van de 65.648.254 K.W.U. leverde Amster dam er 30.463.515, Haarlem 4.578.380 en de Hoogovens 30.574.Ö4Ö K.W.U., waaruit de beteekenis van dezen nieuwen leverancier voldoende blijkt. De omvang van een bedrijf als het onder; havige blijkt ook uit de volgende cijfers: Op 31 Dec. 1925 waren over de provincie ten behoeve van het bedrijf aanwezig 558 gebouwen en schakelruimten, waarin 645 transformatoren van diverse capaciteit zijn opgesteld. De totale lengte van het net was op het einde van 1926 niet minder dan 1163 lLM., waarvan 831 K.M. bovengrondsch en 832 ondergrondsch. Verdeeld naar de capaciteit is dit 10 K.M. 5000 Volts, 1055 KM. 10.000 Volts en 98 K.M. 50.000 Volts leidingen. Hoe de beweging, om de levering aan "huls aan het P.E.N. over te dragen, toeneemt, blijkt uit het feit, dat-reeds ruim 20 ge meenten hun- eigeni bedrijf ophieven en overdeden. Voorts zijn er nog 22 gemeenten, die te zamen bijna 26 van den totaal geleverden stroom betrekken, die het oude contract met het veel te lage tarief handhaven, waarvoor de provincie dus elk jaar 21./» ton voor schiet. Het zijn meest kleine gemeenten, doch lang niet de arme gemeenten. We vinden er één grootere onder, nJ. Alkmaar, die de pro vincie nu al jaren voor duizenden tekort doet, niettegenstaande zij zelf belangrijke winsten maakt. Voorts gemeonten als Beemster, Bergen, 's-Graveland, Groote broek, Heer Hugowaard, Heiloo, die heele- maal geeni krimp hebben. Wat de afname van den 9troom betreft, bedroeg die in 1925 alleen aan de groot industrie bijna 83 millioen K.W.U. tegen 30 millioen in 1924. Een toeneming dus van 10 Ook de polderbemaling wordt meer en afname ruim 5 millioen K.W.U. tegen ruim 3 millioen in 1924. Toename dus 40 'De overige afnemers, nJ. gemeenten en de laagspanningsgebieden (waar dus bet P.E.N. stroom aan huis levert) stegen van 211/, tot 241/, millioen K.W.U. of met 14%. Het aantal ambtenaren bij het P.E.N. in dienst was op 31 Dec. *25 234 tegen 248 op 1 Jan. '25. Op 1 Jan. 1921 was dit getal bijna 600, doch toen was het bedrijf midden in den nabouw over de geheele provincie. Toch is er buitendien sterk ingekrompen, betgeen blijkt uit het aantal op 1 Jam 1923 toen die nethouw gereed was, nJ. 349. Wat de financieele resultaten betreft, blijkt er in 1925 een winstsaldo van f 499.728.365 te zijn. De verliezen van vroeger, ten be drage van 2.691.072.80, daalden'derhalve tot 2.191.344A35. waarvan 1.235.896.956 uit oorzaken vóór 1921, waar echter een reserve voor dit doel van 236.447.78 tegen over staat. Niet te ontkennen valt, dat er dus nog heel wat is in te halen. Maar als we zien, dat op de balans per 31 Dec. 1922 nog f 8.117.161.29 verlies staat, schieten we .toch op, want zelfs al blijft het bedrijf op de hoogte van 1925, dan is het verlies in 5 jaar geheel weggewerkt. Natuurlijk rit in de bijna 5 ton winst over 1925 de 240.000 van de provincie, zoodat het bedrijf zelve 260.000 winst maakte, maar die 240.000 zouden er eveneens zijn, indien de 23 nalatige gemeenten hun plicht als overheidsorganen naleefden. Zij zijn het, die het overige deel der gemeenschap te kort dóen- Slechts nog een enkel cijfer. Het totale kapitaal in dit bedrijf gestoken, bedroeg op 81 Dec. "25 17.826.609.28, waarvoor het op dien datum aan de provincie te betalen had voor 1925 f 476.168.88 aflossing en 1.U0J.88.65 rente. De stroomlnkoop kostte 1.636.482.885, de stroomdistrlbutie 1J575.692.845, de overige kosten van het stroombedrijf 247.553.52°, totaal 8.469.629.205. De stroomverkoop plus kabel-, meter- en trans- fonnatorenhuur was 8.666.780.19. Hierop werd dus ruim 2 ton winst gfemaakt. De stroom-aan-diuis-verkoop leverde 1791518.28 op. Dit zou dus totaal bijna 4 ton winst rijn zonder de bijdrage der pro vincie, terwijl, zooals we boven zagen, de netto winst I 260.000 was. Het verschil van 140.000 wordt opgeslokt door diverse las ten, voorzoover deze niet het algemeen stroombedrijf 'betreffen, waartegenover ech ter ook weer bijzondere baten staan' ten be drage van ruim 1 ton. Wanneer we nu nog in aanmerking ne men, dat het P.EN. 4V, millioen tegen 7 heeft geleend en dat dóór conversie van geldleeningert aanstonds alle leeningen to gen 41/, zullen loopen, dan is het bedrijf hiervan alleen nog een verlichting van 245.000 te wachten. Er is dus alle reden de toekomst van het P.E.N. hoopvol tegemoet te zien. In, een volgend' artikel zullen we een overzicht over het Waterleidingbedrijf geven. Haarlem, 6 Sept. 1026. A. W. MICipLS. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De drang tot redden kent ieder mensch die van binnen nog niet geheel is afge stompt of versleten. Gebeurt er in onze nabijheid een ongeluk, verkeert een me- demensch plotseling in gevaar, dan wil deze drang, die in den gewonen gang van het leven meestal in een donker hoekje staat weggestopt, zich direct in daden uitenen 't is dan dikwijls alsof deze gewoonlijk onderdrukte en weg-ge- houden drang zoo blij is dat hij eindelijk eens gelegenheid krijgt „los te komen" dat de door hem veroorzaakte daden zon derling onbeheerscht en ondoeltreffend worden uit pure vrijheidsdrang Nu je in deze dagen voortdurend de verslagen van het Groningsche psycho logen-congres, onder voorzitterschap van den ver buiten onze grenzen als psychisch- monist beroemden professor Heijmans, onder oogen krijgt, kan 't wel haast niet anders of je begint met een psyohologie van den dilettant gelegenheids-redder, als je enkele woorden wilt gaan wijden aan het Internationaal Congres voor Reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, dat hier deze week bijeenkwam. Want uit dit dilettantisme en zijn tekortkomin gen en gevaren is langzamerhand de systematisch georganiseerde E. H. B. O.- beweging gegroeid bijwijze van een tot zelfbeheersching en efficiency voerende vak-opleiding. Als zoodanig is het na tuurlijk een goed ding en men kan er sympathie voor gevoelen, al zag men m.i. wel eens teveel over het hoofd, dat een spontane daad van het hart, ook op dit gebied, in meerdere gevallen meer waarde had dan de bedaohtzaam-georganiseerde hulpMaar, tochsinds den oorlog, tooh zeker wel het grootste ongeluk en de zwaarste ramp kon die sym pathie voor de Eerste Hulp-beweging niet meer zoo groot zijn. Als we eerst met z'n allen, ai onze krachten en organisee- rende talenten nu maar eens gingen wij den aan hervormingen, volkeren-toena dering, enz. enz., die in de toekomst het weder optreden van dezen grootsten ramp kunnen verhinderen of althans db kansen daarvoor tot een minimum kunnen be perken, zouden we dan niet beter doen dan nu maar weer als vanouds geld- en hersen-energle te gaan schenken aan dingen die, tegen den achtergrond van 1914'18 gezien, wel iets krijgen van aardige tijdspasseering voor eerzuchtige genoesheeren, sociaal werk eneen lintje begeerende vermogende particulie ren en naar goede daden zoekende pad vinderstroepen P Kom, ik wil me hier niet gaan ver- toonen alseen onaangenaam mensch in het Koloniaal Instituut, waar dit Derde meer electrisch gedreven. In 1926 was de. Internationaal Reddingcongres j.1. Maan- We gebruiken ronde getallen. dag geopend werd door Z. K. H. Prins Hendrik, die er afgevaardigden uit alle werelddeelen (een 82 landen) kon welkom heeten. En ik wil daarbij ook gaarne erkennen, dat omderwille van het grootere, de oorlog en wat daaraan vastzit, het kleinere, hulpverleening bij andere ram pen, nog niet verwaarloosd behoeft te worden. Laat ik U dan nu maar ook, zonder verder commentaar, mededeelen, dat de verschillende voordrachten op dit Congres gehouden, allen met de grootste aandaeht gevolgd werden, en men zoo langzamerhand wel een min of meer vol ledig overzicht kreeg van do duizend-en- een-gevaren die ons in huis, op den weg, in de schouwburg, op het water, in het gebergte, enz. bedreigen en van de mo dernste methoden om ons tegen die ge varen te' beschermen of hun schadelijke gevolgen te neutraliseeren. Ik vrees alleen dat, moeten we dit alles in onzen dage- lijkschen handel en wandel indachtig blijven, er niet veel tijd voor iets anders meer zal overblijven I Woensdag had een der hoofdnummers van het Congres plaats: het Spoorweg ongeluk bij Watergraafsmeer. Op het rangeerterrein d.t.p. liep een lange trein met militairen uit het hoofdspoor, reed met een 90 K.M.-vaart door een stootblok op een zij-lijnGeknars, gekraak een donderend geweld (schrik niet, heto waren sleohts enkele donderbussen, die men voor het inderdaad goedig voort hijgend rangeer-treintje had neergelegd!) on de honderden gewonden, benevens de enkele dooden lagen ingekneld, ver borgen, begraven tusschen en onder de hypothetische, verbrokkelde portieren, verbogen ijzeren staven, glas-scherven, enz. enz., allen netjes voorzien van een kaart waarop hun symtomen duidelijk te lezen stondenDe wisselwachter uit het naastbijzijnde blokhuis gaf het eerste telefonische bericht, en, na ongeveer een kwartier, was Geneeskundigen Dienst, Brandweer, Politie, Spoor- en Eerste Hulp Brigade druk in de weer op het gewonde naar behooren te spelen Gelukkig kon men hem aanstonds helpen en bijbrengen, en moest men hem niet, omdat het niet op het programma stond, aan zijn lot overlaten (wat onlangs bij een dergelijke' demonstratie in Berlijn wèl gebeurde Dat overigens alles naar wensch slaagde spreekt vanzelf. De Congressisten appre cieerden het „nummer" zeer, en z(j die het weten kunnen getuigen, dat 't uiterst nuttig en leerzaam was geweest Weinigen zullen vermoed hebben dat slechts eenige uren daarna een werkelijk spoorwegongeluk in ons land zou plaats hebben, met alle tragisehe gevolgen daar aan verbonden. Overigens heeft het Congres, zooals het een behoorlijk Congres betaamt, na tuurlijk de aoodige diners en reeeptles verwerkt. Zou het, in verband hiermee niet gewenscht zijn aan de agenda van het volgende congres toe te voegen een bespreking over het onderwerp„De ge varen van congres-menu's en middelen ter voorkoming"? De spijker met den kop, die er ten slotte geslagen werd, wasde oprichting van een Intern. Ver. voor Reddingwezen en E.H.B.O., die haar permanenten zetel hier in Amsterdam krijgt. Hoe vrijwaren we ods tegen de gevaren, in den vorm van verveling, onvruchtbaar heid, enz., van eindelooze begrootings- debattenwas op dit tijdstip, nu de Raad voor zijn nieuwe campagne weer bijeen is, ook geen slecht onderwerp geweest. Woensdag kwamen onze vroede vaderen voor het eerst na de vacantie weer samen; ditmaal in hun nieuw tijdelijk tehuis: de oude militiezaal. Waar vroeger de loten- trommel draaide en vele jongelingen, hun maag al dan niet gevuld met den geluks- pannekoek, die bezorgde moeders nog steeds als een soort vrij-loot-talisman voor hun kroost plegen te bakken in span ning de trekking afwaohtten daar zal in de eerstkomende maanden de politieke gelukstrommel draalen en zijn nieten (dit zijnslechte herverkiezings-kansen) en hooge prijzen (Hit zijnkansen op een wethouders-zeteltje) rondstrooien. In deze eerste vergadering werd er eigenlijk nog maar een beetje proef gedraaid. Midden stander Weisz deed wel een poging aan stonds het groote politieke debat te openen, door te opponeeren tegen de voorgestelde nieuw aan te gane 15 millioen-leening, en te beweren dat deze uitgifte moest behandeld worden in verband met de begrooting, maar deze poging mislukte, en wethouder Wibaut kreeg voordat men aan die begrooting begonnen is, zijn nieuwe leening er door. Afdeellngen werden getrokken; voorzitters gekozen en een serie klein grut agenda-punten werd afgedaan. Nog even kwam de straat naam-kwestie op de proppen. We loopen, het valt niet te ontkennen en het vorige jaar werd er ook reeds op gewezen, wat de nieuwe straat-namen betreft, lang zamerhand vast. Namen van lang ver geten Staats- es andere groote lieden, namen die alleen nog maar hier en daar door een of andere professor in de ge schiedenis gekend worden, moeten al dienst doen wil men het systeem blijven volhouden van de stad in zeehelden-, schilders-, diohters-buurten te blijven verdeelen. Voor zulk een Indeeling is inderdaad veel te zeggen, maar als die buurten te groot worden komt men voor dilemna's te staan. Er ls al eens een voorstel ge weest om onder de bordjes met él te onbekende historische namen extra schild jes te hnngen waarop eenige levensbij zonderheden van den vergeten grooten man zouden vermeld worden. Een open bare, straat-geschiedenis-les, dus. De heer Wierdels raadde deze keer aan zich niet al te streng aan de geschie denis te houden, maar, in deze straat- school, in het vervolg ook eens wat meer aan -de aardrijkskunde te gaan deen. Laten we b.v. eens een handje-vol namen van wereldsteden uit gaan strooien, stelde hij voor: Parijs-straat, Londen-straat, Berlijn-straat, enz. Herinnerde hij zich niet hoe aangenaam hij destijds te Parijs gewandeld had in de... rue d' éLmsterdam? Als tegen-beleefdheid kunnen we hier wel eens een Fransehman laten wandelen in de Parijs-straat. De wethouder zou 't dit jaar nog maar eens aanzien. In 's hemelsnaam nog maar eens in zijn geschiedenisboek naar enkele nieuwe namen zoeken. Maar hij gaf toe: we loopen vast. Als we eens, voor dit lastige geval, een prijsvraag uitschreven P Het publiek zou er waarschijnlijk pleizier in hebben. En, om de attractie nog grooter te maken, zou men b.v. als eerste prijs kunnen vaststellen Vereeuwiging van den naam van win naar of winnares op een van de nieuwe bordjes 1 (Buitenland.) De brand te DrumcoMogher. Woensdag zijn de laatste slachtoffers van den brand in de bioscoop te Drum- collogher begraven. Dinsdag was de duisternis ingevallen voordat de laatste kist ten grave was gedaald. Acht en veertig lijken zijn begrave.n in één gemeenschap pelijke kuil, waar 20 man een ganschen dag over gegraven hebben. Zware regen val maakte Woensdag de pleobtigheid nog luguberder, dan zij uit den aard der zaak reeds was. Naarmate de dag ver streek, hoopten zich meer kranzen en bloemen op het graf op. Vele verwanten braehten den gansehen dag biddende op het kerkhof door. Toen Zondag de brand woedde, hielp de veldwachter John Da vis aan het red dingswerk. Hij droeg een jong meisje uit de vlammen, toen hij door een troepje mannen, die het hoofd kwijt geraakt waren, van de been geloopen werd en gescheiden van de vrouw, die hij trachtte te redden. Toen de brand gebluscht was, vond hij haar verkoolde lijk op de plaats waar hij haar kwijt was geraakt en her kende aan een ring, dat de vrouw, die hij had trachten te redden, zijn bruid was geweest. Zij is eergisteren begraven, op den dag, dat zij in den echt verbonden hadden moeten worden. Oosgraye, de voorzitter van het par lement, die Dinsdag de lijkdienst heeft bijgewoond, heeft verklaard, dat er een steunfonds voor de nagelaten betrekkin- Ingezonden Mededeellng. gen zal worden gevormd. Tim Healy, de gouverneur-generaal heeft reeds 200 pond sterling toegezonden aan den pastoor van Drumcollogher. Hoewel er 50 menschen vermist worden, zijn er slechts 48 lijken gevonden, waarvan er één nog onbekend bleef. Met de lijk kisten zijn ook 16 kisten begraven met grond en asch van het tooneel van de ramp, wéarin zich ook nog mensehelijke overblijfselen bevonden en welke de be volking ais gewijd beschouwde. De eigenaar en de operateur van de bioscoop, die in hechtenis genomen waren, zijn weer op vrije voeten gesteld. De les van Lelferde. De waarheid in zake het gebeurde met den D-trein BerlijnKeulen bij Leiferde heeft met ontzettende duidelijkheid aan getoond, tot welk een vreeselijke moreele verwaarloozing werklooze en broodlooze jonge mensohen kunnen vervallen, con stateert de „Frankf. Z.". Al mag men ook met eenige zekerheid aannemen, dat het hier een uitzonderingsgeval betreft, zoo wijst de ontzettende ongebondenheid, welke hier bij beide Jongemannen aan het lioht is getreden op het ontzaglijk roote gevaar, dat de jeugd bedreigt, e geen geregelden arbeid en geregeld leven heeft en onttrokken is aan het ouderlijk gezag en toezicht ln het gezin. Weken en maandenlang hebben zij rond gezworven, zonder behoorlijk dak boven het hoofd, zonder voldoende verpleging; zij zijn lichamelijk en geestelijk geheel ouder gegaan. Zij hebben tenslotte geld neodig; zij gaan vergelijkingen trekken tussehen hun omstandigheden en die van beterbedeeldenafgunst en hebzucht krij gen macht over hunne zielende zedelijke slagboomen vallen en de misdaad volgt als eindschakel in de fatale keten van de verwaarloozing. Natuurlijk, aldus de „F. Z", moeten beide misdadigers hun schuld boeten. Maar ook de maatschappij behoort zich de vraag te stellen, of zij in zoo danige mate haar zedelijken plicht heeft gedaan dat zij, vrij van eigen schuld, voor rechter kan spelen. Ronduit verklaart het blad dan, dat men te kort schiet in maatregelen tot af weer van het gevaar, dat het moreel bedreigd van de jeugd, die buiten werk verkeert. Hier en daar wordt sporadisoh wat in die richting gedaan. Doch van een algemeene, weldoordachte en goed geordende regeling ter zake is geen sprake. Over het algemeen wordt de jeugdige werklooze geheel gelijk behan deld met zijn volwassen lotgenoot: men schrijft hem in het register in, laat hem gaan „stempelen", betaalt hém de voor geschreven ondersteuning uit gedurende bepaalden tijd en laat hem verder aan Armenzorg over. De „F. Z" meent, dat hier méér moet geschieden en hoopt, dat thans het moei lijke, maar dringende probleem op welke wijze men het gevaar van jeugdige werk- loozen kan afwenden zal worden aange pakt en niet meer loslaten vóór dat een bruikbare oplossing is gevonden. Een 86-Jarige vrouw vermoord. In de Rue Git-le-coeur te Parijs woonde mevr. Ladent, een 80-jarige oude dame, bij wie af en toe een vriendin uit de pro vincie bleef overnachten, als zij voor zaken te Parijs moest zijn. Daar zij soms laat nog aankwam, had de vriendin een sleutel van het appartement der oude dame. Dinsdag had de vriendin haar sleutel ver geten en op haar kloppen werd niet open gedaan. Daar zij dien dag reeds des middags kwam, dacht zij, dat mevrouw Ladent was uitgegaan en keerde terug. Woensdag kwam zij weer te Parijs. Nu had zij haar sleutel bij zich. Toen zij de woning binnentrad, zag zij kasten over hoop gehaald en mevrouw Ladent leven loos op bed liggen. Zij waarschuwde de conciërge, die op haar beurt de politie haalde. Mevrouw Ladent bleek met een scherp voorwerp aan de keel verwond te zijn en daarna geworgd. Zijmoestaleenige dagen dood zijn geweest. Wat de beweeg redenen van den moord betreft, tast men in het duister. De vermoorde, een ge wezen conciërge, was arm en genoot een maandelljksche onderstand van 50 frank. Zij ontving alleen af en toe eenige be jaarde kennissen. De conciërge van het huis, waarin de moord gepleegd is, her innert zich geen vreemden gezien te hebbed en ook ia er door geen der bewo ners van het huis eenig bijzonder geruoht gehoord. De doodgewaande voor de rechtbank. Wij hebben al eens melding gemaakt van de vrouw, wier dood in 1922 aange geven was en die verleden Jaar plotse ling weer was opgedoken en toen meteen gearresteerd onder verdenking van op lichting van een verzekeringsmaatschap pij, die na haar „dood" een bedrag van ongeveer f 36.000.— had uitgekeerd aan haar sindsdien overleden zoon. Bij de behandeling van de zaak voor den rechter bleek, dat de vrouw ln 1922 door een taxi overreden was, voor her stel van gezondheid naar Ilfracombe ge gaan was en daar met haar hoofd op de steenen was gevallen, waarop zij bewus teloos naar huis was gebracht. Zij zou toen haar geheugen kwijt gsraakt zijn. In 1926 ging zij naar Nieuw Zeeland en toen later in dat Jaar haar zoon trouwde, schreef zij hem, wat haar bestaan aan hei licht bracht tot haar aanhouding. Zij had toen haar geheugen weer terug gekregen. De zaak is uitgesteld. e Het P.EJf. Het Redding-Congres. Het gefingeerde Spoameg-angéhik. De Raad in de Militie-zaal. Straatnamen. ««Sm C l/ TÏ7 T7 Milm (1ff ffOAn Qtlri uraTxl nnw V "V T-T *D«ivia j feest-terrein, waarheen de congressisten zich met opgewekten zin hadden begeven. Kón fantasie-slaohtoffer kreeg het inder daad te kwaads een hospitaal-soldaat, die kwasi moest worden uitgezaagd, ging van z'n stokje, waarschijnlijk vanwege de warmte en de inspanning, die het een gezond mensch kost, de rol van kermende Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos anc Uw haar wordt zacht en handelbaar Indien U da gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven 4

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5