BoRma en Arbeidskracht iBETREKKINGENl I ALGEMEENE LEOENVERGADERING op Donderdag 16 Soptembor a.s., Advertentiën. Antieke Meubelen, WINKELJUFFROUW, WINKELJUFFROUW zijn vijf menBohen om het leven geko men; hier werden 260 huizen en 20 brug gen vernieldi De spoorbrug tussohen KaitaltsjL en Nakano is weggespoeld. Te Hiroejima zijn 16.000 huizen, het geen ongeveer de geheele stad beteekent, overstroomd. Ben spoorbrug over de Ha- taka-rlvler spoelde weg, waardoor het verkeer In deze streek geheel moest wor den stopgezet. Belangrijke vluchten. ANNA PAULOWNA. GEMEENTERAAD VAN TEXEL. Vervolgonderwijs. ffigte Oude Genever VOETBALVEREENIGING „H.F.C. HELPER". Geniet krachtig en onvermoeid van het leven Het Zenuwsterkend Voedsel AANGEBODEN MANUFACTUREN. Firma S. A. KANNEWASSER, Kanaalweg, vraagt een llcfat met het vak bekend. gevraagd. Adres: Fa. J. VAN WILLIGEN, Weststraat. OOST-INDIE. Troepenversterking gevraagd. De troeperoootmm ad an t op Atjeih heeft versterking imet 100 man aangevraagd. Moordaanslag. De getroffene licht gewond. Een man heeft, na met een auto te zijn aangekomen, twee revolverschoten gelost op den Landraadvoorzitter, mr. W. An- drée Wiltens, in de voorgalerij van diens woning te Solo. Mr. Andnée Wiltens werd licht gewond. De aanrander ging naar zijn auto terug en vluchtte. De chauffeur is aangehouden. Aardschokken op Java. Vrijdagmiddag zijn hevige aardschok ben gevoeld in Midden- en Oost-Java. Toen de aardschokken te Djokjakarta gevoeld werden, vluchtten die anenschen uit hun huizen. Vede panden zijn ge scheurd, o. a. de apotheek van de firma Rathkamp en de sociëteit. Fraudes en tekorten. Het „Soer. Handelsblad" zegt, dat in 1925 ln totaal, bij oamptabele landsdienaren, 360 gevallen van fraude zijn geconstateerd, waarbij aan het land een schade is berok kend van 654.297. Verder werden1 nog wegens toegebrachte schade aan het land, waarbij geen fraude was bewezen, in 99 gevallen schadevergoe ding opgelegd, in 27 gevallen hiervan afge zien en in 81 gevallen een termijn tot resti tutie \an bepaalde sommen opgelegd. Scheepsbrand. Toen de „Reijnst" de haven van Bela- wan binnenliep," sloeg, na het aan wal gaan van de passagiers een hoogte vlam op uit 'te stookplaats, die de machineka mer en het geheele middenschip in vlam zette, hetgeen vermoedelijk werd veroor zaakt door het vlam vatten van de stook olie. De schade is zeer aanzienlijk. Het geheele middenschip is uitgebrand. Slechts een samenstel van kromgeblaker- de stangen zijn verbrand. De officieren verloren al hun bezittingen. De mogelijk heid van reparatie wordt betwijfeld we gens het kromtrekken van den romp. Ontrouw postambtenaar. Een inlandsch postlooper te Soerabaja, is betrapt op diefstal van 554 poststuk ken, waarvan hij er 392 had geopend. LUCHTVAART. EngeLsche zeeofficieren ln vliegtuigen. De admiraliri-11 heelt gelast dat voor taan alle ©ffieivren en manschappen van de koninklijke marine en de mariniers bevel kunnen krijgen, af en toe aan vlieg tochten deel te nemen, wanneer die noo- dig zijn voor de uitoefening van hun dienst. De imarine-medlewerker van de Morning Post merkt op, dat over niet langen tijd elk schip van eenigen omvang met vlieg tuigen uitgerust zal worden ten gebruike van de eigen bemanning voor dezeifde diensten als de 'booten van het schip. Invoer van Siberisch goud: per vliegtuig. Zaterdag is te Croydon een vliegtuig geland1, dat voor een waarde van bijna een millioen pond staven goud aan boord had uit de Siberisohe mijnen. Het goud moet ln Engeland gesmolten en aange- munt worden. Het vliegtuig was te Mos kou opgestegen en heeft den tocht met slechts 2 tusschenlandingen te Warschau en Berlijn volbracht. Telkens komen er uit Frankrijk be richten van belangrijke vluchten, die de Fransche vliegers dezen zomer onderne men. Lange-afsbandsvluchten zonder tus- v scheniandhig, verbetering van het hoogte- record' enz. Nu weer hebben twee officie ren een (belangrijke nachtvlucht gedaan en wel van Le Bourget bij Parijs in eens door naar Rabat in Marokko. Donderdag avond om half acht zijn de vliegers op gestegen. 's Ochtends om zeven uur zijn zij te Rabat gedaald. Zij hebben den tocht volbracht dank zij de hulp der raddo-gonio- metrie. Het vliegtuig was voorzien van een bijzonder toestel voor draadlooze teler grafie en is in verbinding gebleven met de stations Gtry-Chatlllon, Toulouse, Bor deaux, Casablanoa en Algiers. Cobham's vlucht Er was gisterenavond te Rangoon nog geen nieuws ontvangen over de voortzet ting van Oobham's terugvlucht naar En- gelande -Ongerustheid is er niet door ont staan, want het blijft te Victoria Points. waar de vlieger een noodlanding heeft gedaan, afschuwelijk Weer, zoodat hij nog niet weer is opgestegen. Zondag 12 Sept. werd aan de Spoor- hunrt alhier een harddraverij gehouden van niet-geregistreerde paarden onderden man, om prijzen van f60, f26, f 10 en f5, bevens 2 troostprijzen, rospootioveliik van f 7.60 en f 6. De baanlengte bedroeg 800 M.starter- handicapper was de heer D. Stammes. De draverij werd opgeluisterd door mu ziek van de Breezaridèr Harmonieveree- niging „Conoordia". Na afloop had in het café „De Vlas- en Korenbeurs" van don heer P. Swaerts, de prijsuitdeeling plaats. De uitslag was als volgt: le prijs: „Jonge Bruin" van den heer P. Zinniga, te Koegras. 2e prijs: „Motor" van den heer J.Not- telman, te Petten. 3e prijs: „Zwartd Bles" totn idem. 4e prijs: „Nora" van den heer P. Quak, te Sint Maartensvlotbrug. le Troostprijs: „Fientje" van den heer P. Voorthuizen, te Schagen. 2e Troostprijs: ,',NellyS." van den heer J. Strooper, te 'tZand. WIERINGEN. Door de gemeentepolitie worden in lichtingen verzocht omtrent een verloren zilveren dames-armbandhorloge, en zijn inlichtingen te bekomen omtrent een lam (1926). Benoeming Raadslid. De Raad der gemeente Texel hield Zaterdag een korte zitting. Alle leden (12) waren aanwezig. De burgemeester opende de vergadering en deelde mede, dat de heeren Jacob Brans en JanBuys nog bedankt hadden voor benoeming tot lid van den Raad, doch dat de heer Jacob Kikkert Nz., deze heeft aangenomen, zoodat nu eindelijk de vacature D. G. Dros is vervuld. De heeren De Graaf, Epe en Stoepker werden aangewezen tot onderzoek van de geloofsbrieven en begaven zich in comité, om weldra weder plaats te nemen. Bij monde van den heer De Graaf werd gezegd, dat de geloofsbrieven in orde waren en tegen het zitting nemen van den heer Kikkert geen bezwaar is. De voorzitter zeide, dat "de heer K. in de volgende ver gadering zitting zal nemen. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Turkow, meldende, dat hij de benoeming tot leeraar in de Engelscho taal aan de Zeevaart school aanneemt, dankende voor het in hem gestelde vertrouwen. b. Een verzoek van de heeren J. Zegers en W. van Zijp, bestuurderen van de Geitenfokvereeniging „Ons Belang", vragende een subsidie voor het voort bestaan dezer vereeniging, zoo noodig en nuttig voor de arbeiders. Het tekort be droeg in 1925 f 45 en zou ook in het loopende jaar een ongeveer evengroot bedrag zijn. Gesteld in handen van B. en W. om pré-advies. Het Gemeenteverslag. Het gemeenteverslag werd aangeboden en zal bij de leden circuleeren. Leestijd voor ieder lid een week. Rekening en begrooting Texelsche Alg. Wijkverpleging. De rekening 1925 en de begrooting 1927 van de Texelsche Algemeene Wijk verpleging worden ter goedkeuring aan geboden. Nadat betoogd is, dat wat meer royaliteit voor de wijkverpleging van Gemeentewege niet misplaatst zou zijn. volgde goedkeuring. Deze vereeniging kan ook wat meer flnanciëele medewer king van hare 1200 leden vragen. Rekening Alg. Weeshuis. De rekening 1926 van het Algemeen Weeshuis kan niet dadelijk goedgekeurd worden, omdat een der Commissieleden het rapport niet kan teekenen, zoolang hfl aangaande de inkomsten niet nader ingelicht wordt. Hij heeft heelemaal geen redenen tot wantrouwen, maar zoo het Bestuur rekenplichtig is aan het Bestuur der Gemeente, behooren de gegevens van inkomsten en uitgaven, dan ook voor de Oommissie duidelijk te zijn. De Voor zitter en meerdere leden zijn het hier mede eens, terwijl de heer Keesom be weert, dat de Raad er niets in te zeggen heeft. De Voorzitter z.gt evenwel de zaak in zijn geheel te zullen onderzoe ken en daarna goedkeuring te vragen Rekening Alg. Armbestuur. De ingekomen rekening van het» Al gemeen Armbestuur wordt op advies van de Commissie zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Gemeenterekening 1925 goed gekeurd. De Gemeenterekening over 1925 met in ontvangsten f 303340.26$ en in uitga ven f 233519.45 wordt met rflgemeene stemmen goedgekeurd. (Voorloopig). De Strafverordeningen. Volgde vaststelling verordening ver klarende, welke strafverordeningen gel dende zijn. Dit moet om de vijf jaren geschieden en is nu aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat een nieuwe politieverordening in bewerking is, doch dat de oude nog moet gelden. Verder zijn geldig de volgende: sterke dtank; bouwen, sloopen en herstellen afBlag visoh; keuring waren; vleesch- kouringsdienst; veemarkten; wering vee ziekten; regeling verkeer en motorrij wielen. Over al dozo verordeningen zal de nieuwe politieverordening gaan. Verder wordt de heer Keesom met op een na algemeene stemmen herbenoemd tot lid van do nog bestaande Electrioi- teitscommlssie. Tot tijdelijk leeraar in radio-telegrpfle aan de Zeevaartschool wordt met 12 stemmen benoemd de heer Jao. van Heer waarden. Herstelling van don toren te Den Burg. Inzake herstolling van den toren te Don Burg wordt besloten nog eenB aan te kloppen bij de Provinciale, om, zoo mogelijk, nog wat meer subsidie dan 45 u/o der kosten te krijgen, daar de toren ook een zeebaken voor de Marine is. Bij het in handen van B. en W. om advies gestelde adres d.d. 16 Augustus j.1. van den Voorzitter en den Secretaris van de Texelsche Onderwijzersvereeni- ging wordt verzocht het minimum aan tal leerlingen, vereischt voor het houden van een cursus voor vervolgonderwijs, thans li bedragende, te verminderen tot 6 voor die plaatsen, waar tweemansscho- len zijn en tot 9 leerlingen voor de plaatsen met driemansscholen. 'In de memorie van toelichting, waar van dit adres vergezeld gaat, heeft men geen nieuwe gezichtspunten kunnen ont dekken. B. en W. raeenen zich dan ook van uitvoerige beschouwingen te kunnen onthouden en te mogen volstaan met verwijzing naar de argumenten, welke in het voorstel van 23 Augustus 1923 voor de thans geldende regeling zijn aange voerd. Alleen willen B. en W. opmerken, dat deze regeling, welke enkele leden van den Raad als proef hadden willen zien ingevoerd, aan de destijds gestelde ver wachtingen heeft beantwoord. Gedurende den winter 1925/1926 zijn cursussen ge houden op vijf dorpen, terwijl de scholen te Oost en Oosterland gezamenlijk een voldoend aantal leerlingen tellen, om met eenige medewerking van de belangheb benden ook in wijk 0 een cursus te or- ganiseeren. De verordening schenkt dan ook in voldoende mate gelegenheid in de gemeente vervolgonderwijs te ont vangen. Dit in aanmerking nemende, I mag, volgens de meening van B. en W., om finanoieele redenen niet verder wor den gegaan. Zij hebben dan ook de eer voor te stellen op het adres afwijzend te beschikken. Na eenige besprekingen, waarbij be toogd werd dat over vervoerkosten ge dacht zou kunnen worden en dat mis schien voor Koog het getal 6 zou kunnen gelden, wordt het voorstel varl B. en W. ongewijzigd aangenomen. Rondvraag. De heer De Graaf vraagt of de Voor zitter al iets meer kan meedeelen omtrent de lichtplannen, daar met ongeduld naar vorderingen wordt uitgezien. De voorzitter zegt, dat de goedkeuring op de statuterf op weg is en dat de ge gevens voor de fondamenten der loco mobielen verstrekt zijn. De heer A. Boon zegt, dat hij omtrent het tonnenstelsel te Den Burg gezien heeft, dat dit maar f 338.68 opbrengt, zoodat dit zeker de gemeente geld kost. De voorzitter vindt dit ook wel wat weinigmet de belasting kan hieraan gedacht worden. De heer A. Vonk vestigt de aandacht op de werkverschaffing voor den ko menden winter. De voorzitter zegt, dat reeds eenige werken in 't zicht zijn en dat ook weder met het Staatsboschbedrijf in onder handeling gegaan zal worden. Men zal waakzaam blijven. De heer Epe zou het toejuichen, wan neer het graafwerk bij den electriciteits- aanleg aan de Texelsohe arbeiders koa opgedragen worden. De heer Stoepker wijst op den minder oeden toestand van den weg bij den riesprong, waarop de wethouder Keijser antwoordt, dat men alleen grove keislag had,dooh dat er nu met fijnere gewerkt zal worden. Bovendien is dit een zeer lastig stuk weg. De heer Pisart betoogt, dat men voor hot bedienen van een reddingsapparaat op de badplaats geen praotious behoeft te zijn. De voorzitter zegt, dat „Het Witte Kruis" hiermede zal aanvangen. Sluiting. ElerveUlng. HELDER, 11 Sept. Kipeieren 4720 et. 63/64 K.G. (10 stuks per 6'/a ons) per 100 f 7.50. 60/61 K.G. (10 eieren per 6 ons) f 6.90 per 100. Allen verkocht, vlug. Eieren 58/59 K.G. (10 eieren 63/4 ons) 6l/a cent, f 1.18 per K.G., afnemers voor export. Zaterdag 18 Sept. 's middags half 4 eierveiling. Verwachting groote aanvoer eieren. Voor Callantsoog en Koegras elk par tijtje eieren afzonderlijk. DEN BURG, 13 Sept. Prijzen voor versch goed boerenmandjes, middelprijs voor 60-kilograms-goed wit f 7.40 en bruin f 7.60 per 100. Geen opkooperseieren aangevoerd. Geboren MARTJE, Dochter van F. HAAKSEMA en C. HAAKSEMA—Hoelandt Helder, 11 September 1926. Parallelweg 16. Geboren J0KANNES GERARDUS, Zoon van J. G. SCHMALTZ en T. SCHMALTZ—Smit. Helder, 12 September 1926. Verloofd R. K. VAN DOORN, korp.-timm. K. M. en M. F0RRER. Achterstraat 13, Ondertrouwd MEINDERT PAMA en TRIJNTJE BIERSTEKER. Rotterdam,Q Q I00„ Helder, j 9 SePl' 1926 Ontvangdag: Woensdag IJ Sept., van 35 uur, Brouwerstraat 63, Helder. Huwelijksvoltrekking: 12 September a.s., te Rotterdam. Getrouwd: Ir. A. F. KUHN en Ma. J. HÜNE, lie, mede namens wederzijdsche ramilie, allen hartelijk dank zeggen voor de groote belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Arnhem, 11 Sept. 1926. De Heer en Mevr. VAN H0LTHE— ÜEFTINCK zullen gaarne bezoeken ontvangen op ZONDAG 19 SEP TEMBER a.s., van 3 tot 5 uur. Binnenhaven 34. Leeuworden ^friesche des namiddags 8'/, uur, in het gebouw „MUSIS SACRUM", in de Koningstraat. Agenda ter tafel. 2 gep. menschen vragen 1 of 2 Kostgangers, 112.— per week, met de wasohj buiten gewoon beste kost, meer voor de gezelligheid en nette behan deling. Adres: G. PLATJOUW, Bloemstraat 17, Tuindorp. Juffrouw vraagt Naaiwerk, bekend met het maken en ver maken van dames- en kinder- kleeding, lingoriework, mazen en llnnenstoppen. Brieven onder Nr. 269, aan het Bureau van dit blad. Een net Kosthuis aangeboden, met vrije Slaapkamer. •Adres: Binnenhaven 184, hoek Onrust. Onderwijzeres met acte En- gelsch M. O. A. is genegen LESSEN te geven. Aanmelding 6—8 uur. Adres: Walvisohstraat 29. Het gerinkel van den wekker klinkt hem toe als een vroolijke reveille, met energie vemcht hij zijn werk enavonds geniet hij volop van zijn vrijen tijd» Die stralende gezondheid i9 ook voor U bereik» baar. met Sanatogen. Want, Sanatogen voert aan zenuwen en bloed juist die stoffen toe Ehosphorus en albumine —-.welke de gezondheid lijvend opbouwen en bestand maken tegen do hoogste eischen. Dag in, dag uit gebruiken dui zenden gejachte zakenlieden Sanatogen en be merken hoe het hun zenuwen' kalmeert en hen beter in staat stelt geconcentreerd te denkendag in, dag uit gebruiken duizenden huisvrouwen Sana togen en vergeten hoe zij vroeger leden onder vermoeidheid, lusteloosheid of bloedarmoede. Bedenk dat meer dan 24000 doctoren schreven over de verrassende resultaten, welke zij met Sanatogen behaalden dat bijvoorbeeld een geneesheer van King's College Hospital te Londen» schreef: Sanatogen geeft weerstandsvermogen aan het zcnvUJ* gestel, vergemakkelijkt de ooedselopname, oerbetert den eetlust en herstelt de algemeene lichaamskrachten met sterke zenuwen en Hinken eetlust Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken, dan zult gij reeds In enkele weken de verrassende resultaten op Uw eigen gezondheid bemerken. Vuui tl.- per bua sahatoc la slis Apoth. en Drog. Porceleln, Bloedkoralen, oude Schil- derljan, als: Bloemstukken, Stil levens, alsook oude mahonie Meu belen, als: stoelen, tafels enz. te koop gevraagd. Solied adres. Brieven onder Nr. 255, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een flink Meisje, voor 2 dagen per week. Adres: Kanaalweg la. Aanmelding tusschen 6 en 7$ uur. Voor direct gevraagd een Dienstbode, voor dag en nacht, wasch buitenshuis, tegen hoog loon. V. g. g.v. Adres: Mevr. GODSCHALK, Koningstraat 52—64. Een Loopjongen gevraagd. Adres: Kerkgraeht 15 (na 6 nar). Gevraagd een flink DAGMEISJE. Adres: Koningstraat 96. LOOPJONGEN. Direct gevraagd een nette Loopjongen. Adres: Firma S. J. PRINS Sc, Co., Kruisweg 176. Gevraagd voor direct een nette WERKSTER. Adres: Spoorstraat 48. Voor direct gevraagd een flinke DIENSTBODE. Adres: Hótel „Do Passage", Keizerstraat 70. Gevraagd flinke Dienstbode, niet beneden de 18 jaar. Adreev. d. PLAAT, Middenstr. Gevraagd een flink DAGMEISJE. Adres: Spoorstraat 122, Gevraagd flink Dagmeisje, niet beneden 16 jaar. Adres: Hoogstraat 88. Een LEERLING gevraagd, voor het hoedenvak. Adres: Weststraat 62. Mevrouw ALLARIES, Bassin gracht 4, vraagt een DIENST^ MEISJE. Aanmelden heden* avond vóér half 8 of morgen" Gevraagd een DAGMEISJE, voor heele of halve dagen, niet beneden de 16 jaar. AdresGO VERS, Spoorgraeht 27/28.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 3