T Kinderen PUROMf TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. Ais Uw I VAN IINSDAG 14 SEPTEMBER 1926. Jtatmuxlekkorps Koninklijke Marino. je en laatste igemeento-oonoort in Ihet Plantsoen op Donderdag 16 Sopt. van 8110 td 10 uur. Programma: 1. .JHourldja", 'grand valse E. Gillet 4. „Souvenir dé Ghopin". Famtaieie Joh. St ranss 7. Potpourri Moderne L. Leistikow No. 7 op veevuldlg verzoek. No. 6 door dien oomponst opgedragen aan' den Directeur van het Stafmuziek- koips, wegens het door het korps in het aflgeloopen seizoen 'behaalde succes. Afsluiting Hulsdulnerweg. Blijkens eene kennisgeving in het num mer van heden is de brug over de Binr nenliniegracht van Woensdag af voor het rijverkeer gesloten gedurende een termijn van ongeveer drie maanden. Zooals men stal weten, zal ook deze 'brug iworden ver vangen door eene van gewapend beton. De constructie hiervan komt vrijwel over een met de bestaande 'brug over de Bui- tenliniegracht Ten behoeve van de voetganger wordt een hulpbrug geslagen. Met leedwezen hebben wjj gezien, dat een de letters van de inscriptie, die het Jaartal aangeeft, n.L een dier N's van het woord „Anno", is beschadigd. Hebben onze jongens dat klaar gespeeld? Afslag Rund- en Varkensvleesch. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie van de Helderscbe Slagers- vereeniging worden die prijzen van rund en varkensvleesch en spek van heden af verlaagd met 0.10 per pond. Opening Tehuis Ouden van Dagen. Voor de ouden van dagen, die vanwege het Burgerlijk Armbestuur worden ver pleegd!, was het Zaterdag jj. een belang rijke dag. Op dien dag n.L werd het nieuwe Tehuis geopend, dat door ver bouw van het voormalig Ziekenhuis tot aen g&zellig en ruim tehuis is geworden. Er varen Zaterdagmorgen zeer vele ge- noodifden in dit nieuwe Tehuis bijeen. Wij jagen daar Burgemeester en Wet houders der gemeente, directeur en op zichters van Gemeentewerken, van het licht-en waterbedrijf en de reiniging, de leder van het Burgerlijk Armbestuur, van Liefdadigheid naar Vermogen, van de verschillende kerkelijke diaconiën en de sichting Huisduinen, het bestuur van den Armenraad, verscheidene leden van den Raad, enz., velen met hunne, dames. Zj allen werden te 11 uur toegesproken doe den voorzitter van het Burgerlijk Ambestuur, den heer W. EL Burgers, die het volgende zeide: ïijnheer de Burgemeester, Wethou ders, leden van den Raad' en verdere ge nodigden! Het Burgerlijk Armbestuur het van harte welkom. Wij zeggen U allen hartelijk dank voor Uw medewerking tot het bestemmen en ixrichten van dit gebouw tot Tebuis voor oiden van dagen en hulpbehoevenden. Het is voor bet Burgerlijk Armbestuur en ware feestdag vandaag. Het is reeds jaren ons streven geweest ten goed Tebuis voor de oudjes te ver krijgen. Immers reeds geruimen tijd was ie ruimte, welke beschikbaar was in bet Tehuis in de Breedwarsstraat ontoerei kend en voldeed dit gebouw niet meer aan de edscthen, welke men momenteel aan een tebuis voor ouden van dagen mag stellen. Heden 11 September 1026 is ons doel bereikt. Dames en Hoeren, wij hopen, dat dit gebouw voor de verpleegden een Eldo rado mag zijn, dat dezen hier hun laatste levensdagen rustig en tevreden mogen doorbrengen. Spr. verleent daarna bet woord aan den wethouder van Sociale Aangelegenheden, den heer Verstegen. Het is voor spr. een verheugend feit hier iets te mogen zeggen. Met de tot standkoming van dit verpleeghuis is vol daan aan ©en groote behoefte, ©en ideaal is bereikt, waarnaar de Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur van het oogemblik af, dat hij' in functie trad, ge streefd heeft. Immers, na zijn in functie- treding werd hij belast met de speciale zorg voor het armhuis. Met onnavolgba- ren ijver heeft hij zich op die taak gewor pen; met groote plichtsbetrachting haar vervuld. Het Tehuis, dat wij thans in gebruik nemen, krijgt, zij het in gewijzigden vorm, zijn oorspronkelijke bestemming weer terug. In 1842 opgericht, werd het als werkinrichting gebruikt voor hen, die niet meer regelmatig deel konden nemen aan protuctieven arbeid, nti. de werke- loozen ei invaliden. Er was een touwsla- gerij; gevestigd, een primitieve instelling, waar uisluitend de z.g. „opgeslagen tros" werd vervaardigd, dlw.z. er werd touw gemaalt uitsluitend van oud werk. Daar naast verd touw geplozen, waarvoor de marin» afneemster was. Bij zijn snuffelen in de oude archieven vond spr. ook nog een rkening betreffende gesponnen zee wier. Dit betrof het doode zeewier, niet meer bruikbaar voor matrassen. Er wer-den met deze oude menschen, en spr. den matten van gemaakt voor de bloemis ten; het was een vinding van een inwoner van Helder, die er nog mede op de inter nationale tentoonstelling te Londen in 1851 is geweest. In 1846 besloot het bestuur der werk inrichting het huis over te doen aan het Burgerlijk Armbestuur. Dit geschiedde in 1847, en het jaar daarop kwam het on der gemeentelijke exploitatie. In 1858 zond het B. A. een uitvoerig schrijven aan den Raad, waarin in overweging ge geven werd ©en ziekenhuis te stichten. Het oude weeshuis pan de Fortgracht was in gebruik bij het Ministerie van Oorlog en de gemeente had daarover niet de be schikking. Erge zieken werden onderge bracht in de cantonal'e gevangenis en daartegen kwam het Burgerlijk Armbe stuur in verzet. In 1861 werd eene oom missie uit den Raad benoemd, waarin ook menschen buiten den Raad zitting had den, die de stichting van een ziekenhuis en .gemeente-apotheek in onderzoek had den te nemen. Het gevolg was, dat in 1863 deze instellingen in gebruik werden genomen. Nog altijd zetelde er bet Arm bestuur, en bet werd spreekwoordelijk, dat de oudjes voor ondersteuning naar de „touwbaan" moesten. Heel lang is die touwbaan er geweest. De verpleging van ouden en gebrekki- gen bad plaats door uitbesteding, en dit bleef zoo tot 1897, toen bet gebouw in de Tuinstraat (tbans Breedwarsstraat ge naamd) werd aangekocht. Dank zij een legaat van 1000.kon bet Armbestuur met nogmaals ƒ1000.— erbij, dit buis aankoop en. 6 personen werden er onder gebracht. In 1902 waren er al 13, bet B. A. verzocht om uitbreiding. Toen is daar bet verpleeghuis gekomen, dat tbans ont ruimd wordt. Dit buis aan de Kerkgracht is thans aangewezen voor hulpbehoevenden. Het gemeentebestuur en bet B. A. hebben daarmede een goed werk verricht In 1920 reeds hadden we een plan voor een nieuw Tebuis, dat 120.000.— kostte. Daarvan is niets gekomen. Toen bet Ziekenhuis buiten dienst werd gesteld, hebben wij getracht dit gebouw voor de ouden van dagen te bestemmen. Tevens is bier ge legenheid voor bet verplegen van lijders aan ouderdomsziekten. De directeur van den gem. geneeskundigen dienst kan ze hier behandelen, de oudjes behoeven niet naar bet hospitaal. Het gebouw is thans een van de beste instellingen van dezen aard van het land. Dat wij dit alles heb ben kunnen bereiken, is voor een groot deel te danken aan den ijver van den voorzitter van bet Burgerlijk Armbestuur en de leden. Tenslotte verzoekt spr. den Burge meester bet gebouw te willen overdragen aan bet Burgerlijk Armbestuur. De Burgemeester zal met bizon- der veel genoegen aan dit verzoek vol doen. Het moet voor bet Armbestuur een dag van groote voldoening zijn, nu het dit modern-ingerichte Tehuis in gebruik kan nemen. Spr. wenscht bet B. A. dan ook geluk daarmede en geeft de verze kering, dat bet gemeentebestuur volko men de zorg voor dit Tebuis aan bet Arm bestuur overdraagt Spr. twijfelt er niet aan, dat de ouden van dagen bier uitste kend verpleegd zullen worden. Van bet Tebuis aan de Breedwarsstraat beeft spr. altijd een prettigen indruk bewaard, en wel in de eerste plaats is dit te danken aan den Vader en Moeder, speciaal na tuurlijk de Moeder, die uit den aard- der zaak de eerste in zoo'n Tebuis is. Spr. draagt bet gebouw tbans over aan bet Burgerlijk Armbestuur. Opnieuw neemt de Voorzitter, de beer Burgers, bet woord om den Burge meester te danken voor zijn woorden. Het Burgerlijk Armbestuur, zoo zegt spr., dankt U zeer voor de uitgesproken openingsrede en stelt bet op zeer boogen prijs tbans bet tebuis voor ouden van da gen, zoo juist door U geopend, in dank te mogen aanvaarden. Nu nog een enkel woord tot onze af tredende Vader en Moeder PolL Ruim 18 jaren beeft' U de functie van Vader en Moeder van bet tebuis tot groote voldoe ning van de ouden van dagen en van het Armbestuur waargenomen. Gij; hebt met de oudjes medegeleefd en bet was U nooit te veel al datgene te doen, waardoor bun levensavond' werd veraangenaamd Wjj danken U beiden hartelijk, ook na mens de oudjes, voor den door U verricht- ten arbeid in het tebuis in de Breedwars straat. Wij hopen dat gij tbans moogt ge nieten van de U zoo zeer toekomende rust en dat Uw eigen levensavond U nog moge brengen wat gij ervan verwacht. Een groot aantal sprekers volgde tbans met gelukwenschen. Allereerst de Armen raad bij monde van den heer Ltfd's- m a n. De geschiedenis van Helder is niet bizonder rijk aan armenstiebtingen, zoo zeide deze, dan dat wij niet met belang stelling de ontwikkeling zouden hebben gevolgd van deze stichting, die langza merhand is uitgebreid tot bet tegenwoor dig Tehuis. Wij verbeugen ons natuur lijk ten zeerste daarover en over de vol doening, die bet Armbestuur moet heb ben nu bet na zooveel jaren de kroon op bet werk ziet geplaatst. Wij' wenschen bet Armbestuur geluk, in bet bizonder de oude menschen, die hier worden opgeno men, en wij1 hopen, dat zij' er lang van mogen profiteoren. Ook het gemeentebe stuur feliciteert spr., dat zoo gelukkig was deze gelegenheid te vinden. De heer van Ba aren, als voorzitter van bet (voormalig) weeshuis, wijst er op, dat nog altijd voeling wordt gehouden met bet B. A. Bij de opheffing van het Weeshuis moesten de bescheiden worden ondergebracht en een vergaderlokaal worden gezocht. Het Burgerlijk Armbe stuur stelde ons een lokaal ter beschik king en zoo konden wij steeds in 't klein zoo'n beetje de werkzaamheden van het B. A. volgen. Uit den grond' van zijn hart zegt spr. dan ook, dat in dien werke- lijken zin des woords de leden medeleef- hoopt, dat van de nieuwe vader en moe der het zelfde zal kunnen worden gezegd, en dat deze aangenaam met het bestuur zullen samenwerken. De heer Vries land er spreekt na mens de Israëlitische gemeente, wenscht het bestuus» en de gemeente geluk met dit degelijk gebouw en hoopt, dat, als er ooit eens een Joodsch armlastig paar onder dak krijgt, daarvoor dan ook de ri- tueele verzorging kan plaats hebben. De heer Niessink (Weesinrichting Huisduinen) wijst er op, dat we thans ten opzichte van de uitoefening van barrn hartigheid op geheel ander standpunt staan dan vroeger. Vroeger bestond zij dikwijls uitsluitend' uit het op de goed koopste wijze uitbesteden der armen. Spr. wenscht gemeente en armbestuur geluk, hoopt, dat het bestuur de groote ernst van zijn werk zal gevoelen, opdat naast de stoffelijke ook de geestelijke belangen worden behartigd. Mevrouw B o kJ' u c h t e r spreekt namens Liefdadigheid naar Vermogen bij ontstentenis van president en secreta ris. Wat wjj in 't klein doen, zegt spr., doet het B. A. in 't groot: een rustigen levensavond bezorgen aan de ouden van dagen. Spr. vraagt om, indien L. n. V. den steun op eenigerlei wijze noodig heeft van het B. A. daarom te mogen aankloppen. De heer Hubbeling (Ned. Herv. Diaconie), Stevenson (Diaconie Ger. Kerk), van Os (R. K. Armbestuur), Harms (Ver. Verbr. der Waarheid), Mostert (Luth. gemeente), Lugten- burg (Chr. Ger. gemeente) Pastoor J a n s (Oud-Kath. Armbestuur) en me juffrouw Metzelaar (Doopsgez. ge meente) spreken achtereenvolgens geluk wenschen uit. De heer van Os wijst op den uitste kenden geest, die van oudsher tusschen het R. K. Armbestuur en de gemeente heeft bestaan. Nimmer liet ons overleg iets te wenschen over. De heer Harms hoopt, dut ook de geestelijke belangen niet worden verwaarloosd, de heer Mos tert wijst er op, dat die oudjes in de Breedwarsstraat steeds met zooveel lof over hun vader en moede® spraken, die zjj met leedwezen zien vertrekken, en wenscht hen alle goeds toe. Pastoor J a n s heeft zich gedrongen ge drongen gevoeld zelf het O. K. Armbe stuur te komen vertegenwoordigen, om dat er geschreven staat „verblijd u met de blijden". Zoodra ik hoorde, dat het voormalig ziekenhuis zou worden omge zet in een gebouw waarin vogels van diverse pluimage onderdak zouden vin den, klopte mijn hart van vreugde, zegt spr. In de wereld is men al te zeer ge neigd te scheiden, hiér wordt vereenigd. Dit huis is geschikt voor hen, die van het leven niets meer te wachten hebben, die hier hun einde verbeiden. Maar dit le venseinde moet het beste deel van hun leven zijn. Ruste Gods zegen op dit huis. „Vader, dat uwe oogen dag en nacht open zjjn over dit Tehuis!" Dan zal zegen da len op het Armbestuur van Helder. Tenslotte dankte de heer Burgers alle sprekers voor hun gelukwenschen, alsook de directeuren der verschillende diensten voor hun werkzaamheden, de gulle schen kers voor hun gaven, niet het minste hen, die bijdroegen tot een radio-installatie. De aanwezigen verspreidden zich daar na door het gebouw teneinde dit te be zichtigen. Natuurlijk werd niet verzuimd een kiek te maken van de plechtigheid. Op de gelijkvloersche verdieping vin den wij allereerst de slaapzalen voor mannen .en vrouwen. Op elk bevinden zich 9 bedden. Alles is geheel nieuw, zoo wel wat betreft de ledikanten als het bed- degoed. Ieder ledikant bevat een spring- veeren matras, een drieledig bed, 2 la kens, 1 onderdeken, 2 wollen dekens, kus sens, sloopen en een sprei Naast deze slaapzalen zijn de oonversa- tiezalen, ook afzonderlijk, een voor de mannen, een voor de vrouwen. Beide zien op de Kerkgracht uit Verder zijn er twee ziekenzaaltjes met daarachter een kamer voor den behandelenden geneesheer. De beide eetzalen, die eveneens gelijkvloers zijn, geven uitzicht op een aardigen tuin, die nog thans prijkt in bloei van velerlei bloemen. Vooral deze eetzalen zijn, meer nog dan de aan de voorzijd© gelegen oon- versatiezalen, gezellig en intiem. Aan de zen kant is ook de zon, zoodat de oudjes hier wel graag een plaatsje zullen zoe ken om zich te laten koesteren. Verder bevinden zich in de gang, o.a. twee bad kamers, waarvan een met douche. Belde ingericht met koud en warm water. Voorts is er een aparte kamer voor las tige verpleegden, zwakzinnigen, kind- schen, e.d. Daar het Armbestuur ook in dit gebouw wordt ondergebracht, vindt men er kantoren, een wachtkamertje en een ruime Bestuurskamer, een ontvang kamer, alsmede de ruime keuken. Een gong waarschuwt voor etenstijd, enz. Op de eerste verdieping bevindt zich een vrouwenslaapzaal met 10 bedden, een mannenzaal met 8 bedden, en op de gang eenige zit-slaapkamers voor hen, die daarvoor vergoeding kunnen geven. Hier is ook het woonhuis van den vader en moeder, bestaande uit zitkamer, slaapka mer en keuken. Zuster Blegel heeft hier eveneens haar kamer. Van deze verdie ping af kan men op een terrasje komen. Tepslotte is op de zolderverdieping nog een gang, waarin een vijftal kamertjes zijn, alsmede de dienstbodenkamers, de slaapkamer van de zuster, enz. Er is een ruime mangelzolder met branduitgang, terwijl in het andere gedeelte van het huis een droogzolder is voor de kleeren d'er verpleegden. De slaapzalen zijn voorzien van vaste waschstellen met warm en koud stroo- mend water, terwijl het geheel© gebouw centraal' verwarmd is. Deze verwarming geschiedt door middel van gas. Maandagmiddag zjjn de verpleegden uit hun oud Tehuis in de Breedwarsstraat overgegaan naar de nieuwe woning. In totaal zijn er op het oogenblik 25 mannen en 8 vrouwen; dat er nog heel wat kijken Ingezonden Mededeeling. 499 zich bezeerd hebben komt alvorens die over zijn, begrijpt men. Na het middagmaal begon de uittocht; en het „scheiden baart smart", dat voor ons allen geldt, zal zeer zeker ook wel voor deze oude menschen gelden, die in de Breedwarsstraat een goed. zij het iet wat primitief, tehuis hadden. Was het hier behelpen in alle opzichten, op de Kerkgracht is ruimte en vergeleken met het oude verblijf is hun tehuis thans vor stelijk ingericht. Zoo zullen deze oudjes dit weten te waardeeren hopen wij. Wat nu die verhuizing betreft: de nieuwe vader en moeder waren van plan er een feestdag van te maken en op een Zondagsmaal te trakteeren. Dat dus Maandag de vlag is blijven wapperen, was waarlijk niet overbodig. Naar wij voorts vernemen, hebben zee® velen van de gelegenheid het nieuwe Tehuis te bezichtigen, gebruik gemaakt Zaterdag- en Zondagmiddag. Ook voor de radio-installatie vloeiden de gaven ruim schoots. Het thans in functie getreden echtpaar is het derde in een tijdsverloop van dertig jaren, diat de heer Burgers voorzitter is van het Burgerlijk Armbe stuur. De" afgetreden vader en moeder hebben 18 jaar in de Breedwarsstraat ge woond. Bijeenkomst van militairen van Land- en Zeemacht ln het Chr. Tehuis voor Militairen. Men schrijft ons: Op een der prachtig versierde boven zalen van bovengenoemd Tehuis had Vrij dagavond 10 Sept. deze bijeenkomst plaats. De voorzitter, de heer Van Dalen, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Der traditie getrouw, wilde het bestuur ook dit jaar den verjaardag van onze geëer biedigde Vorstin met de militairen her denken. Spr. merkte op, hoe, in vergelij king met zooveel andere landen, ons land en volk in rijke mate in Gods gunst deelt, zeker ook ten opzichte van ons doorluchtig Vorstenhuis. De geschiedenis heeft bewezen, dat Nederland en Oranje bij elkaar hooren. Het in waarde houden van onze nationale feestdagen, waaronder 31 Augustus wel de eerste plaats inneemt, behoort mede tot de taak van ODzen Tehuisarbeid. Daarom willen we heden avond uiting geven aan onze vreugde en dankbaarheid, dat God weder een jaar tot het leven van onze Vorstin heeft toe gedaan. Verschillende omstandigheden, o.m. het opkomen van een nieuwe lich ting, waren oorzaak, dat deze bijeenkomst niet eerder plaats vond. Hierna ging spr. voor in gebed. Vervolgens kreeg Ds. Warners, vloot- predikant, het woord. Deze wees op het drievoudig snoer: God-Nederland-Oranje. Nederland moet Oranje hoog houden. Gebeurt dit niet, dan gaat het mis. Spr wees er op, dat Christenen heelemaal niet stijf zijn. We hebben hier een voorz., merkte spr. heel laconiek op die deze functie al drie en twintig jaar ver vult. En als er iemand in Helder is, die beweert dat hij stijf is, dan weet hij er niets van! Neen, het beginsel van het geloof is juist vroolijkheid. Spr. eindigde met te verzoeken hem na te roeden: „Leve de Koningin, Leve Wilhelmina". Allen zongen daarna staande het Wil helmus. De voorzitter verzocht nu hem mach tiging te willen verleenen een telegram van hulde aan H. M. te zenden, hetgeen met eenparigheid van stemmen werd goedgekeurd. De avond werd verder gevuld met voor drachten, ernstige en vroolijke, piano- en vioolmuziek, zang door allen en door de dames Rouggoor en Bieze. Ook sprak nog een kort, maar ernstig woord Ds. Steen, Gereformeerd predikant alhier. In den loop van den avond waren allen onthaald op sigaren en ranja. Het was laat geworden voor men er erg in had. De voorzitter sloot deze welgeslaagde bijeenkomst en dankte allen voor hun medewerking. Gemeenschappelijk zong men het Avond lied: „'k Wil U, o God, mijn dank be talen", waarna Ds. Warners eindigde met dankgebed. Moed, Volharding en Zelfopoffering. Men schrijft ons: Zaterdagavond had in „Oasino" de vaandeluitreiking plaats door den Edel- Achtb. Heer Burgemeester aan het Be stuur van bovengenoemde vereeniging. Onder de aanwezigen merkten we naast burgemeester en mevr. Houwing, den burgemeester van Winkel, den EdelAchtb. Heer Koster en familie, benevens den burgemeester van Oallantsoog, dr. Bree- baart en diens echtgenoote. Verder waren aanwezig: wethouder Grunwald, ver schillende leden van den Raad, vertegen woordigers van het plaatselijk Redding- bestuur, van het Helden der Zeefonds, de Tooneelver. „Tavenu", den Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, van de Transportarbeiders-organisatie, den Bur gerkring „Harmonie", benevens zeer velen der bekende oud-redders en particuliere genoodigden, terwijl verscheidene autori teiten bericht van verhindering gezonden hadden. De zaal en het balcon waren voor het grootste gedeelte gevuld, toen te ruim 8 uur -de heer v. Dok, voorzitter der vereeniging, het podium betrad en in zijn openingswoord namens de ver eeniging allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder de drie burgemeesters en verdere autoriteiten, welke hij dankte voor hun belangstelling, dezen avond betoond. Hierna zette hij het doel uiteen, om vervolgens te memoreeren de wel willendheid van het Heldersche publiek, waardoor het vaandel verkregen werd, dat door den burgemeester zou worden uitgereikt. Hij bracht dank aan het „Sted. Muziekcorps" en aan het Dameö- zangkoor van den heer Toon de Hoogh, voor de medewerking welke zij verleen den, alsook aan den heer Reigersveer, welke het bal zou leiden. In het bijzonder aan de directie van „Casino", die de zaal gratis voor dien avond beschikbaar stelde (applaus). Het „Sted. Muziekcorps" bracht een tweetal nummers ten gehoore, die zeer bij het publiek insloegen. Hierop verzocht de heer v. Dok den burgemeester het vaandel te willen uitreiken. De burgemeester betrad het toeneel en releveerde de geschiedenis der ver eeniging, er op wijzende, dat de afd. Helder mede gevormd wordt door leden van Texel en Oallantsoog en momenteel ruim 130 leden telt, dank zij het Ijverige werken van het bestuur. De spr. voegde er bij, dat het één der vereenigingen is, die in onze gemeente populair geworden zijn en waar we ook trotsoh op mogen zijn. Het zijn die men schen, welke getooid werden met het eereteeken voor menschlievend hulpbe toon, ingesteld door H. M. de Koningin, met de medaille der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij of red dingmedailles van andere nationaliteit. Toen de vereeniging te kennen gaf, dat zij een vaandel wenschte, heeft Helder's burgerij spontaan aan dien wensch gehoor gegeven. U heeft mij verzocht dit vaandel uit te reiken. Ik stel dit verzoek op hoo- gen prijs, omdat ik het een groote eer reken dit vaandel uit te reiken. Onder fanfare's en applaus reikte de burgemeester thans het vaandel uit met de woorden„Mijnheer de voorz.Namens de burgerij bied ik U dit vaandel aan. Mogen onder deze banier zich nog vele dappere mannen scharen. Dorus Rijkers was Uw eerste voorzitter en is nog Uw e e re-voorzitter. Blijf Dorus en zijn helpers waardig." Na dit woord verkreeg allereerst de heer L. Grunwald het woord, die met een kernachtige toespraak namens het Dorus Rijkers fonds de hoop uitsprak, dat bet vaandel onder vele vroolijke omstandig heden zou worden opgeheven. Hij hoopte, dat onze burgemeester, onze zeeman bur gemeester, hij zou haast zeggen onze jutter burgemeester, dit nog jaren zou aanschouwen en dat het straks gebruikt zal worden als Dorus Rijkers en de andere redders hun honderdsten verjaardag vie ren, want dan zal er vreugde zijn in de harten van de wakkere bestuursleden Uwer vereeniging. Door den heer Van Dok werd nu een woord van dank gesproken tot den burge meester, waarbij hij de verzekering gaf, dat het voor het bestuur en de leden een groote eer was dit vaandel uit zijn hand te mogen ontvangen. Nog bracht hij dank aan verschillende particulieren, welke een leeuwenaandeel in de vervaardiging ge nomen hebben. Nadat nu nog door het „Sted. Muziek corps" was uitgevoerd „Suite de 1'Opéra Marion", van Sam. Vlessing, betrad de heer R. Boogaard, voorzitter der transport arbeiders-organisatie, het podium en stelde het bestuur namens zijn vereeniging een enveloppe met inhoud ter hand, welke onder fanfare's en applaus en onder dank zegging werd geaccepteerd. Vervolgens nog een 2-tal nummers van het „Stedelijk Muziekcorps" en de pauze was daar. Voordat jde pauze geëindigd was deelde de heer L. Grunwald mede, dat de echt- genooten der drie burgemeesters benevens drie andere dames zich bereid verklaarden een collecte te houden, welke collecte opbracht f54,64). Na de pauze werd door 't Vocaal En sembleeen 5-tal zangnummers uitgevoerd, deze mochten een welverdiend dankbaar applaus oogsten. Het dameskoor van den heer Toon de Hoogh heeft ook dien avond zijn bekenden naam gehandhaafd. Nadat nu nog door den heer R. Buyl een declamatie, „voor het nieuwe vaandel", was voorgedragen, werd door den heer v. Dok het slotwoord gesproken, waarin hij allen dank bracht voor de medewerking. Hierna maakten nog velen gebruik van de gelegenheid tot dansen. Het vaandel is deze week geëtaleerd bij den heer L. Coltof Spoorstraat, hoek Koningstraat. Brand Langestraat. Ontvangen van P. O. 2—, J. D. 1.50 ten behoeve van den brand in de Lange- straat. Uit het Politierapport Door een burger werd' Zaterdagmorgen aan een brigadier meegedeeld dat een bekend zenuwlijdster aan het station een kaartje had gekocht naar Amsterdam en met den trein mee wilde, hetgeen beslist buiten medeweten van haar man ge schiedde. Bedoelde vrouw werd' door den briga dier meegenomen naar het Hoofdbureau, vanwaar zij door haar man, die inmid dels was gewaarschuwd, weid meegeno men naar huis. Diefstal Zaterdagmorgen werd dloor Iemand kennisgegeven dat van zijn in het Held. Kanaal liggend motorbootje 2 bussen benzine waren ontvreemd. Beleedlging. Een klacht van beleediging werd Zater dagmorgen door een echtpaar ingediend. Een vertegenwoordigster van de schoone sekse zou deze wandaad op haar geweten hebben. Zaterdagmorgen werd door een juf frouw aangifte gedaan, dat haar 4-jarig dochtertje en haar vriendinnetje even te voren door een onbekend heer waren thuisgebracht, die bedoelde kinderen had overgenomen van een hem onbekende juffrouw, dlie had meegedeeld, dat beide meisjes in het Plantsoen op een bankje 1 Gancertmarecih L. Leletikow „Un Tour die B&ndits". Ouverture F. de Suppe J. H'. Bekker 5. Ouverture ®ur Operette „Die Fledermau»" 6. „Oaprice Eapagnole" N. A. Bouwman 8. Finale. gebruik dan dadelijk

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5