BINNENLAND ÏSunnX! f00? ^land, Frankrijk, Bri- gië, Nederland, Duitschland en Italië. gezeten hadden met een ouden man, die onzedelijke handelingen met de kinderen had gepleegd. Nog een beleedlglng. Zaterdagmorgen weid een tweede klacht van beleediging ingediend door een man, die zeide Vrijdag door een an deren man te zijn beleedigd. Op zijn ver- zoek werd de man hierover door de po litie onderhouden. Ben overtreder. Zondagmorgen werd terzake het rij den zonder lloht iemand bekeurd. Tevens bJoek dat deze wetsovertreder ook geen geldig belastingmerk aan zijn rijwiel had. Het rijwiel werd op het hoofdbureau gedeponeerd, terwijl die man naar den Rijksontvanger werd verwezen, om de be lastingovertreding in het reine te bren gen* ZtJn ze weggevlogen, of. Gisterenmorgen deed een bewoner van den Brakkeveidweg aangifte, dat hij.' se dert Zondag twee duiven uit zijn hok ver miste. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelatie's aan te knoopen met j©hannes Hendrikus Hofstede, wonende Hoekschestraat no. 16, aldaar. Tevens deelt de Commissaris van Poli tie te Tilburg mede, dat Cornelis Jose- pbus Maria Janssens, tegen wiens prak tijken onlangs werd gewaarschuwd, niet meer woont Noord-Besterdistraat no. 23, doch dat deze thans inwoont bf} Hofstede voornoemd. GEMEENTERAAD. Stortbuis Gem. Reiniging. 'B. en) W. brengen .ter kennis van den Raad, dat bij hen is ingekomen een schrij ven van het Md van den Raad, den heer Ir. Corn. van Dain, 'bevattende ©en tweetal piannen met betrekking tot den bouw van een storthuis voor de Gemeente-Reiniging. Dit schrijven is te iaat ingekomen om deze plannen een punt van bespreking te laten uitmaken in de vergadering van he denavond. In verband' met deze omstandig heid zal spoedig een vergadering van de Commissie van Bijstand voor de Gemeente- Reiniging worden gehouden, waarin de plannen zuilen worden besproken. Den heer Van Dam zal worden verzocht in deze ver gadering tegenwoordig te willen zijn, om zoo noodig zijn plannen! mondeling toe te lichten. In die vergadering zal eveneens ter sprake komen het tot B. en W. gerichte schrijven van een vijftal Raadsleden, inhou dende het verzoek om voorioopig slechts een proef te nemen met het vervoeren van vuil naar zee van het terrein der Gemeente-fRei- niglng af per motortransportschip. Ver. „Laat de Kinderkous tot Mi] komen". Door het Bestuur der Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen1" as aan den Raad verzocht medewerking te willen verleenen overeenkomstig art. 72 der L. O. wet 1920 voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken voor de door die Vereenaging in stand gehouden school aan de Koning straat, alhier, aaDgezien de bestaande banr ken verouderd en uit hun verband zijn. Blijkens rapport van den Directeur van Gemeentewerken zouden 139 'banken door andere moeten worden vervangen, waar mede, berekend tegen 24.76 per stuk voor nieuwe banken, een uitgave van 3440.25 zou zijn gemoeid. Hoewel B. en W. aanvankelijk van mee ning waren, dat d© 'bestaande banken door het aanbrengen van kruishouten of kleine ijzeren ankers nog wel in bruikbaren staat waren te brengen, is bij een nader ingesteld onderzoek gebleken, dat 'bedoelde banken zich in een zoodanigen staat bevinden, dat 'iinderdaad niet aan behoorlijke eischen voldoen en afdoend© verbetering niet mo gelijk is. 'Waar de door het Schoolbestuur overge legde stukken aan de door de wet gestelde eischen voldoen, stellen B. en W. dan ook op grond van het bovenstaande voor, 's Raads medewerking voor de aanschaffing der banken te verleenen. Voorstel om toe te treden als lid van de NederL Ver. voor Onderwijs- en Ontwlkkellngsfllms. In de vergadering van den Raad van 6 Augustus jJ. werd het voorstel van B. en W. om de gemeente Helder als lid te doen toetreden tot de NederL Vereeniging voor Onderwijs- en' Ontwikkelingsfilms aange- ljouden, met de bedoeling, dat eerst zou worden nagegaan, hoe hoog de kosten der geregeld te houden vertooningen zouden worden in verband met de huur van een hiosooopgebouw. Uit een thans ingekomen aanbieding blijkt, dat bij een gemiddeld aantal van 12 voorstellingen per jaar het gebouw der Witte Bioscoop in de Koningstraat voor 85 per voorstelling, en het gebouw der Scala Bioscoop aan den Kanaalweg voor 30 per voorstelMng beschikbaar ia Afgezien van de 100.entreegeld, zou dus bij 12 voorstellingen in totaal per jaar hoogstens een bedrag van 12X/ 85 10 43<Lbenoodlgdi zijn. Op grond van bovenstaande cijfers mee» nen B W hun voorstel te kunnen handha ven, met dien verstande, dat inaar hunne meeniimg telken Jare bij. de behandeling der Gemeente begrooting, in verband met de be schikbare middelen, zal worden bepaald hoe veel voorstellingen dn het eerstvolgend' jaar zullen worden gehouden. genomen, geen recht meer hebben. In dit opzicht verloochent deze Sep tembermaand zich niet. We hebben prach tige dagen gehad tot dusver, zoo mooi als geen AugustUB ze opleverde, maar niettemin zijn daar de najaarswinden en regens al gekomen om er ons aan te herinneren, dat we een r in de maand hebben, en ons niet al te veel illusies meer over den zomer moeten maken. Eigenaardig is het, hoe ook de niensch reageert op het woord „September ij hier aan zee kunnen dat zoo goed waar nemen; niet zoodra is Augustus voorbij of het strandleven is gedaan. September moge nog zoo mooi zijn, de zon u braden en bakken zooals zij dat in Augustus wellicht te weinig deed: het strand is leeg, en slechts sporadische badgasten zijn het, die het stoffeeren. Voor een deel ligt de oorzaak natuurlijk in het eindigen der vacanties, waardoor vanzelf het kli- maatschieten aan zee uit is. Maar het feit, dat verschillenden niet meer kunnen, weerhoudt anderen, die wel zouden kun nen, doch die niet in de eenzaamheid willen pootjesbaden, om te gaan. Want de mensch Is vóór alles een gezellig wezen. Zoo verrukkelijk als de laatste weken het zeewater was! Maar denkt u, dat er gebruik van gemaakt wordt Den geheelen Zaterdag zijn er slechts een dertig baden genomen. Het is een eigen aardig verschijnsel, omdat men toch mag aannemen, dat de mensch een bad neemt allereerst om zich te verfrisschen. Of is het ook tevens om te zien en gezien te worden En de najaarswinden hebben hun in tocht reeds gedaan; zwaar hangen de wolken boven de zee, en af en toe ont lasten ze een vracht van regenwater. Geel en dor begint het loof te worden, en de laatste najaarsbloemen, de fel-gele zonnebloemen en rudbeckia's, de oranje kleurige montbretia's, de glanzend-bruine helenium, de tritoma, de aardige vuurpijl, zij allen ook zullen het weldra afleggen tegen de noordwester stormen, die in aantocht zijn. Dat is het einde van den zomer, die zoo kort duurt helaas, en we beginnen weer langzamerhand onze kachel te in- specteeren: een barstje in de pot, een gat in de pijp, een heel nieuw meubel misschien, al kan het er slecht af. En de dikkere kleeren gaan uit de kamfer of de naphtaline. Einde van den zomer! We gaan het zwarte gat van den winter weer in. Gelukkig weten we ons ook die tijd aan genaam te makenwijd zet Casino straks de deuren open en voor een gezelligen, helder verlichten avond trotseeren we weer de kou en nattigheid, die nu eenmaal onvermijdelijk bij den winter behooren. Maar we loopen reeds op den tijd vooruit; voorioopig is het nog September en wat we nog aan mooie zonnige dagen krijgen zullen, nemen we dankbaar mee in den komenden winter. Zelfs de zomer tijd is er nog deze heele maand. Maar toch snap ik niet waarom ineens het bad- en zwemseizoen gedaan is. Want zoo heerlijk als het water dezer dagen was... Zomer-elnde. Het ls niet voor niemendal, dat het spraak gebruik wil dat, zoodra er een r in de maand is gekomen, de zomer voorbij 1b. Ofschoon September nog volstrekt niet behoeft te beteekenen, slecht weer, is tocb de eigenlijke zomer voorbij, en al wat September ons aan zomersche dagen geeft, is een toegift, waarop wij, strikt De overplaatsing van de marine. De overplaatsing van de opleiding der matrozen van Gorinchem naar Vlissingen zal geschieden op 1 October. De Noord- Brabant komt dan naar Vlissingen, ter wijl het wachtschip van Vlissingen nn»r Nieuwediep wordt overgebracht. De ramp van den loodschoener Terschelling 1L Zooals gemeld!, zal' nog een nader on derzoek worden ingesteld naar de lig plaats van den Terschellinger Loods- schoener die ln een storm is vergaan. Dit onderzoek door twee mijnenvegers zal in dteze week, zoo mogelijk heden, ge houden worden onder leiding van luite nant ter zee Rost van Tonningen. Aan boord zal zich een marine-duiker bevin den. De vorige maal1 is onderzocht de kust strook beoosten de meridiaan Loopende over de Hoorn op Terschelling Thans zal worden onderzocht de kuststrook bewes ten die meridiaan tot aan het lichtschip Terschelilingerbank. De aankomst van het Engeteche eskader te Amsterdam. Omstreeks half elf zijn Zaterdag de eerste twee schepen van het Engelsche kruiser-eskader, dat de Amsterdamsche haven bezoekt en een week daar blijft, op het ET voor de stad aangekomen. Het wa ren de Cura^ao, waarvan de vlag woei van den schout-bij-nacht 'Kelly, en de Cleo patra. Toen de Curagao, die een eind vóór de Cleopatra uit voer, genaderd' was tot op de hoogte van den Amerikaanschen steiger de Westerdoksdijk en het strandje daarvoor stond vol kijkers zag men aan boord van de Heemskerck, die bij het Koloniaal Etablissement lag, de En gelsche vlag omhoog gaan, en even daar na brandde het eerste saluutschot los, al spoedig gevolgd door de twaalf andere, dat het gierde over het water. De Curar Cao antwoordde op gelijke wijze en meer de daarna aan de Oostzijde van genoem den steiger, een bijzonder gunstige lig plaats, omdat men van daar een mooi ge zicht op de stad heeft. De Cleopatra kreeg ligplaats naast de Ouracao, <L w. z. aan de buitenzijde daar van. Kort na twaalven en circa een uur zijn ook de beide andere Brltsche kruisers, de Cornus en die Oambrian in de haven ge arriveerd, zij namen tegenover de Oura- cao en de Cleopatra ligplaats aan de boeien. Bezichtiging door het publiek. Zondagmiddag woei op alle vier de geel-roode vlag, wat dus beteekende, dat de schepen te 'bezichtigen waren. En van deze gelegenheid hebben natuurlijk hon derden 'belangstellenden gebruik ge maakt. Op den Westerdoksdijk stond' weer 'n heele file van politie te voet en te paard. En naar de „Comus" en „Camr ibrian" aan de overzijde vervoerden motor- booten en vletterlieden, die uitstekende zaken maakten met hun. overvolle 'bootjes, ook velen, die kanonnen, torpedolanceer- ibuizen, zoeklichten en afstandmeters eens van dichtbij wilden zien. Van twee tot zes uur duurde de drukte op en nabij de schepen der Engelsche (marine. Kolentremmersstaking te Rotterdam. De vorige week Vrijdag werd door de directie der Steenkolen Handelsvereeni- ging te Rotterdam aangekondigd, dat voor 200 tremmers bij de laadbruggen in de Waalhaven het drieploegenstels©l in een tweeploegenstelsel zou worden veranderd, en dus, in plaats van den acht urendag, de tien-urendag zou worden ingevoerd. Voorts zou het vaste weekloon in tonnen geld, 20 ets. per ton, te verdoelen over 200 man, worden gewijzigd. In verband hiermede, werd Zondagmor gen in het Verkooplokaal een vergadering van het personeel van de laadbruggen van de S. H. V. gehouden, welke verga dering druk bezocht was. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, welke uitspreekt, dat de nieuwe arbeids voorwaarden niet kunnen worden aan vaard en het werk dient te worden neer gelegd met ingang van gisterenmorgen. De vier bestaande transportarbeiders organisaties worden uitgenoodigd deze actie gemeenschappelijk te steunen. Uit de S. D. A. P. Zaterdag is een vergadering van de beide s.d. Kamerfracties gehouden, in welke vergadering het verdrag met België wederom een onderwerp van bespreking uitmaakte en vervolgens de vraag van de bijwoning van de opening derStaten- Generaal werd behandeld. Ten aanzien van het verdrag met Bel gië kon, waar de tweede Memorie van Antwoord nog niet is verschenen, uiter aard geen definitief besluit worden ge nomen. Wat het andere punt van de agenda betreft, werd besloten, dat de Kamer fracties 21 Sept. a.s. de opeDing der Sta- ten-Generaal zullen bijwonen. De toestand aan den Langendfjk. Men schrijft aan die Nw. Rott Crt. van den Langendjjk: Waar moet dat heen? vragen de tuin bouwers zich hier met recht af. nu de toestanden in den tuinbouw al slechter werden. Duitechland noch Engeland, van welke beide landen de Langendijker bou wer het in hoofdzaak hebben moet, ko men in beteekenend© mate aan de vei ling, zoodat de afzet voor het grootste deel op het binnenland is aangewezen en wel in het bijzonder op de groote steden. Het blijkt echter, dat andere streken zich meer en meer op de groententeelt begin nen toe te leggen, waardoor ook in die steden de concurrentie voor de Langen dijker tuinbouwers noodlottig werkt. De kooplieden, die koopen voor consignatie naar Duitschland, zijn ook zeer voorzich tig, daar, als gevolg van het ln slechten staat aankomen van de groenten en de belasting met hooge invoerrechten van 180 per 10.000 K.G., in den laatsten tijd groote verliezen zijn geleden. Een en an der is oorzaak, dat de Langendijker tuin bouw in een noodtoestand verkeert, die de volle aandacht van leiders en bestuur ders der organisaties heeft. Alle hoop is nu gevestigd op de winterkool, die straks in de koolschuren en booten zal worden opgestapeld of in koelhuizen zal worden bewaard. Doch de perspectieven zijn zoo weinig bemoedigend en geven zoo weinig uitzicht op betere toestanden, voorat ten aanzien van de vraag naar onze kool soorten door Europeesche landen, dat men weinig hoopvol gestemd is. Verleden jaar is het vooral Amerika geweest, dat groote hoeveelheden Deensche kool heeft afgenomen, waardóór het eindresultaat bevredigend is geworden, doch stabiliteit bestaat er nog geenszins ten opzicht© van die afzetmogelijkheden. Ongelooflijk laag zijn de prijzen voor de Langendijker tuinbouwproducten in de laatste weken besteed. De witte kool bracht gemiddeld 60 per spoorwagen van 10.000 K.G. op, gele ongeveer 75 en rood© 126. Als deze kool naar Duitsch land gaat (en op dat land is men voor deze vroege koolsoorten aangewezen) ko men bij den koopprijs vooreerst het in- laadioon, de transportkosten en f 180 in voerrechten. Als ze in handen zijn van de consumenten, zal toch nog een flinke prijs moeten worden betaald. Somimige soorten uien zijn haast onver koopbaar, b.v. zi'lvernep. De andere soor ten brengen nauwelijks het arbeiders- en vervoerloon op. Slaboonen zijn zeer wei nig waard, bleten gelden 1.50 per 100 K.G. De vroege-aardappelteelt, die nu bij na is afgeloopen, heeft onbevredigende financieel© resultaten opgeleverd. De late aardappels geven een gering, beschot bij zwakke prijzen. Tweede soort tyloemkool brengen 1 a ƒ2 per 100 stuks op. Al leen voor <ie eerste soort worden bevredi gende prijzen besteed. De klacht van de kunsfcmesthandelaars, dat er zoo weinig kunstmest wordt omge zet, wordt begrijpelijk, daar tal van bou wers zoo goed als niets van de zomerpro- ducten hebben ontvangen, waardoor de aankoop van kunstmest achterwege blijft. De stoomtram Behagen—Wognnm. In een te Opmeer gehouden vergadering van het Comité tot behoud van den stoom tram SchagenWognum waren 18 ge meente-, banne- en corporatiebesturen tegenwoordig. Verschillende woordvoer ders wezen erop.datde gegevens, welk door de Ncd. Spoorwegen Inzake de exploitatie worden verstrekt, zoo onvoldoende zijn, dat het niet mogelijk is een juist oordeel te vellen omtrent de noodzakelijkheid van een bijdrage tot f60.000 in het exploita tietekort. Men was er van overtuigd, dat de minister in de opheffing der lyn ine zal toestemmen zoolang de noodige ge- gegevens ontbreken, waarom men besloot een audiëntie bij den betrokken minister aan te vragen, om de inzichten van be- langhebbeneen nader onder de aandacht van Z.Ex te brengen. Hel conflict ln de cartonindustrle. In de Zondag te Oudepekela gehouden vergadering van oartonbewerkers is het voorstel van den Rijksbemiddelaar aan genomen. Er wordt dus niet gestaakt. Een manoeuvre van de „Heemskerck". Ben boelketting gebroken. Toen het oorogsschlp „Heemskerck bij zijn aankomst in de Amsterdamsche haven achter het Koloniaal Etablissement gemeerd was is 's avonds, .bij het vastleg gen vaai' het schip een klein ongeval ge beurd, dat 'gezagvoerder en bemanning gelegenheid gaf van hun goede zeeman schap blijk te geven. Bij het aantrekken van de tros brak nJ. de iboeiketting, waar door het schip op den wind in het vaar water rondzwaaide. Zonder van sleepboothulp gebruik te maken wist die commandant, kap. ter zee J. A. E. Schenck de Jong het 6000 ton groote schip weer op de juiste plaats terug te (brengen. De „Heemskerck" werd met den kop om den kop om deni West vertuid ten anker gelegd, waarna het achterschip op den stoel werd vasgemaakt en het schip na rond1 gemanoeuvreerd te zijn weer op de oude liplaats was ge bracht. Schiermonnikoog. Een steiger van 500 M. ontworpen. Zij, die Schiermonnikoog wenschen te bezoeken, moesten tot nog toe niet opzien tegen een min of meer avontuurlijken reis. Vertrekkende van Zoutkamp of Oostmahorn met de postboot, moest men in het gezicht van het eiland, dichter onder-, of verder van den wal, naarmate het water hoog of laag was, met bagage en al overstappen op een platboomd motorbootje. Meestentijds staat er nog niet voldoende water bezuiden het eiland om met dit vaartuigje, dat veel minder dan een meter diepgang heeft, den wal te kunnen bereiken, zoodat de reis ten slotte met een kar de paarden aan vankelijk tot de borst in het water over de hier bijna of geheel droog- liggende wadden, wordt beëindigd. On- noodig te zeggen, dat lang niet iedereen over voldoenden ondernemingszin be schikt om naar een dergelijken overtocht te verlangen. Sedert lang werd de bouw van een landingssteiger overwogen en thans heb ben deze plannen vasten vorm aangenomen; in November zal zeer waarschijnlijk de aanbesteding van wege den Rijkswater staat plaats vinden. Volgens het goedgekeurde ontwerp zal 250 M. Oostelijk van de plaats, waar men thans het eiland oprijdt een steiger worden gebouwd van 500 M. lengte, welke door een nieuw geprojecteerden weg met den Reeweg zal worden verbonden. Men hoopt op deze wijze meestentijds voldoende water voor de postboot te hebben; in ieder geval zullende wagens kunnen worden uitgeschakeld. Met het werk, dat rond f 145.000.zal kosten, denkt men in het vroege voorjaar te kunnen aanvangen, zoodat de nieuwe steiger door de eerste badgasten van 1927, bijzondere tegenslagen voorbehou den, in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Het spoorwegongeluk bij de Vink. Een strafrechterlijk vooronderzoek. Op vordering van den officier justitie te 's-Gravenhage is terzake van het spoorwegongeluk Wj die Vink een straf rechterlijk vooronderzoek ingesteld. De rechter-commissaris aan de recht bank aldaar, met dit vooronderzoek be last, heeft deskundigen benoemd, tenein de geheel zelfstandig een onderzoek in te stellen naar de oorzaak (oorzaken) van het ongeluk, en hem omtrent de resulta ten van dit onderzoek verslag uit te brengen. De oorzaak nog steeds onbekend. De heer Maas Geesteranus, de chef van Weg en Werken bij de Nederland- sche Spoorwegen heeft in een gesprek met het U. D. gezegd dat alle veronder stellingen over mogelijke oorzaken van het ongeluk volstrekt -onjuist zijn. De opmerking dat men onder de rails door kon kijken is afkomstig van per sonen, die met het spoorwegbedrijf niet op de hoogte zijn. Want onder de rails door kijken kan men op honderdtallen plaatsen van iedere spoorbaan; vooral op spoorbanen, die tot de hoofdlijnen be hooren en zijn aangelegd naar de nieuwe constructies, waarbij de rails aan de dwarsliggers bevestigd zijn met zooge naamde stoelen, wat óók tusschen Den Haag en Leiden het geval is. Ook de veronderstelling van het loslaten van een lasch-plaat, is al direct te verwerpen, want een laschplaat zit bevestigd met ten minste vier groote moeren aan iedere rail. Er zouden dus op z'n minst vier van die zware moeren moeten zijn los gegaan, wilde er een laschplaat afvallen, wat al dadelijk onaannemelijk is. Maar aangenomen nu voor een oogenblik dat er werkelijk een laschplaat was afgeval len, dan heeft men toch nog altoos de laschplaat aan de andere rail van het spoor, want de laschplaten worden aan beide rails aangebracht. Conclusie van dit onderhoud wasEr is momenteel geen enkele aanwijzing voor een oorzaak van een déraillement. Zaterdag hebben H. M. de Koningn en Z. K. H. Prins Hendrik met hun gevolg oen bezoek gebracht aan degenen, de bij de spoorwegramp werden gewond en thans in het Academisch Ziekenbus te Leiden worden verpleegd. Nadat het Koninklijk echtpaar oige- veer twintig minuten 'bij de gewonden iad vertoefd, werden nog enkele oogenlblk- ken doorgebracht in de kamer van (ten directeur. 'Het bezoek was tevoren niet aangekon digd, doch bij het vertrek der vorstelijte bezoekers was zeer veel publiek aanwezig De uitvaart van het echtpaar Lobo. Men meldt uun de Nw. Rott. Crt. uit Amsterdam Hoezeer het plotselinge en ontzettend tragische van den dood van üreta Lobo Braakensiek en haar echtgenoot het pu bliek heeft aangegrepen, hoe hoog zij als gevierde kunstenaars stonden in do waar deering van alle kringen der samenleving, en tevens als goede, beminnelijke collega's in de tooneelwereld, daarvan heeft hun uitvaart, van den Stadschouwburg uit, gisterenmorgen een zeer treffend ge tuigenis afgelegd. Zóó overstelpend veel in aantal waren de bloemstukken en palmen, waarmede de nagedachtenis van het echtpaar Lobo gehuldigd is, dat het niet wel mogelijk is, ze alle op te sommen. Op de kisten van licht eikenhout lagen bloemen van de drie kinderen der dooden, Loe, Riekje en Ben: witte rozen hadden zij neerge legd op de doodsbaar hunner moeder, witte leliën en dahlia's op die van hun vader. In de chapelle ardente hadden zich tegen 1 uur zeer vele acteurs en actrices en anderen, die met het tooneel in meer of minder nauwe betrekking staan, ver zameld. Wethouder F. M. Wibaut heeft hier de gevoelens van rouw van het ge meentebestuur vertolkt. Op het Leidscheplein had zich intus- schen een ontzaglijke menschenmenigte verzameld. Duizenden hebben getuigen willen zijn van het omdragen van de beide dooden om den Stadsschouwburg door hun kunstbroeders, alvorens zy naar het Crematorium op Westerveld vervoerd zouden worden. Tegen één uur werd eerst de kist uit gedragen, welke de stoffelijke resten van mevrouw Lobo bevat. Op het peristyle stond een orkest opgesteld onder leiding van Erans van Diepenbeek, hetwelk een der treurmarsehen van Beethoven speel de. Onder doodsche stilte onder de me nigte droegen de tooneelspelers moeizaam torsend huii doode kunstzuster rondom het schouwburggebouw. En van het balcon in de Marnixstraat warrelde op en om de kist een overvloedige regen van bloemen, geworpen door de collega's die zich daar verzameld hadden. Na deze treffende openbare huldifing van publiek, kunstbroeders en kuist- zusters zyu de dooden naar Wester'eld vervoerd. Op het derde perron van het Centnal- Station, waar te 2.31 de trein naar Wes terveld zou vertrekken zag men onder de talrijke wachtenden vele tooneelkunae- naara Te Haarlem werd voor den schouwbtrg aan den Jansweg nog eene treffende lul de gebracht. De vlag hing er halfstok, le lichten voor en in het gebouw branddm in rouwfloers; de heer van Ooy speeke op een orgel het tweede gedeelte van <b 7de Symphonie van Beethoven, en ds heer Muller legde namens de directie vai den schouwburg bloemen op de beid» kisten. Tal van belangstellenden waren hiervan de stille getuigen. Op Westerveld. Een groot publiek, ter weerszijden Langs den weg naar de begraafplaats ge schaard, wachtte buiten het hek, op den lijkstoet. Tot den dtoodenakker hadden n.1. slechts toegang degenen die zich vooraf van eene kaart voorzien hadden. Ruim 600 van zulke kaarten waren uit gereikt De ronde zaal van het crematorium was geheel ontruimd). Alleen voor de naaste familieleden en vrienden waren op het podium stoelen neergezet; de anderen stonden, ten ednde aan zooveel mogelijk belangstellenden toegang te kunnen ver schaffen. Toen de beide kisten werden binnengedragen, klonk van het orgel zacht het „Ave Verum" van Mozart Daarna zong Di Mooriag plechtig en mild, vol mededoogen, eerst de Lithanie van Schubert en daarna „Es ist bestimmt im Gottes Rath" van Mendeissohn. Tra gisch vooral was het te zien de droeve figuur vpn de moeder van mevr. Lobo die in weeklachten uitbarstte, terwijl dé zuster van de doode bewusteloos in haar stoel zonk. Door velen werden woorden ten af scheid gesproken Op aller maakte de plechtigheid diepen indruk. Negerbezoek aan Europa. Begin Mei zullen ongeveer zevenhon derd! negers een bezoek brengen aan Eu ropa, van wie vijfhonderd wetenschappe- ala rechtsgeleerden en medici. Het doel van dit bezoek is wn De ramp te Padang. De 6de verantwoording van de Amster- damsche commissie voor de ramp Pa- hfjft 6611 l>edraK van 3459. In to taal is er nu ontvangen 62.877 Koninklijke deelneming net de slachtoffers.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 6