T VAN DONDERDAG 16 SEPT. 1926. TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. KtafritulekkorpH tfoninMiJke Marino. 5e sni laatste gemeente-conoert In (het Planfcoen, hedenavond 10 Sept., van 8.3Ö tot 11 uur. Programma: J. H. Bekker 6. ♦avertaie zur Operette JOle Fledermaue" Joih. Straues 6. .Oaprlce Eepagnele" N. A. Bouwman 7. Potpourri Moderne L. Lqjetikow 8. Finale. Slo. 7 'op veevuldig verzoek. 0 door den componist opgedragen aa den Directeur van het Stafmuzlek- kxrps, -wegens het door het korps In hei a^eloopen seizoen behaalde euooea. Aanbesteding. By de op 14 dezer gehouden aanbesteding Ishet rletsuydon en kroozen in de slooten e) vaarten van den polder Het Koegras ge gild aan den laagsten Inschrijver, den heer K Wijnsma te Koegras, voor de som van fi54. Uitslag van de openbare verkooplng. Notaris O. J. Baas heeft gisterenavond li „Musls Sacrum" publiek de navolgende proeelen verkocht: Het Woon- en winkelhuis met erf. en shuur aan de Spoorstraat No. 48; kooper E Herschel voor 6050. Het woon- en winkelhuls met erf en «rkplaats aan de Koningstraat Na 17; boper 8. HerscheL Het huls en erf aan de Achterstraat Nb. 0; kooper O. Taylor q.q. voor 2J50. Het huls en erf aan de Nleuwstraat No. >2 en het huis en erf aan de Nieuwstraat No. 64, naast het vorige perceel; kooper A. F. Isakson q.y. voor 2460. He{ huis en erf aan de Oranjestraat No, 46; kooper G. J. Egers q.q. voor 1070. Het huis en erf aan de Oranjestraat No. 80 en het huis en erf aan Stakmdn Bosse- straat No. 2, achter het vorige perceel; kooper S. Ph. W. Crone voor 1830. Het huis en erf aan de Piet Hoinstraat No. 16; kooper J. Rijkers voor 1841. Het huls en erf aan het Doolhof No. 81 en het huls en erf aan het Doolhof No. 29, naast het vorige perceel; een blok vay drie buizen en erven aan het Doolhof Nos. 27, 2E en 23 naast het vorige perceel; kooper J. P. Dekker q.q. voor 2468. Hei huis en erf aan de Fabrieksgracht No. Q kooper H. v. Pelt voor 900. H« huis en erf aan de Jonkerstraat Na 19; keper O. Taylor q.q. voor -840. Utelag van de openbare verkooplng. door notaris Enigelmann gisterenavond in ,jMuds Sacrum" gehouden: Wbon- en winkelhuis met erf aan de Zwamstraat nos. 13 en 18, hoek Walvisoh- strait te Helder; kooper J. Küjan voor 1365. led. Ver. voor Gemeentebelangen. Cp de jaarlyksche algemeene verga- deing van de Ned. Ver. voor Gemeente- beingen, die op 8 en 9 October hier* hoiden zal' worden, zullen de heeren Dnes, wethouder van den Haag en Mr. P. S. Gerbrandy, Gedeputeerde van Fiesland, het onderwerp: georganiseerd ocrleg, inleiden. Voorts zal op deze vergadering wor den behandeld het dezer dagen versche nen rapport over verkoop of erfpacht. De deelnemers zullen officieel ten stad- huze worden ontvangen. Voorts zal op de reede van Helder een demonstratie docr een onderzeeboot worden gegeven, terwijl de marine-vliegtuigen van „De Ko>y" verschillende luchtdemonstraties zulen geven. Bezoek van de Werfcommlssle. Ie door Minister Lambooy Ingestelde werfcommlssle, die rapport zal brengen over de ooodzakeiykheld van het voortbestaan vande Marinewerf öf een mogelijke Inkrim ping van het personeel, heeft Dinsdag en Wensdag de Werf bezocht. Iinsdag werden de verschillende werk- plaitsen bezocht, terwyi enkele leden van maar verkregen wordt. Wie volgt er met een passagiersverbinding, waardoor aan d'e stiefmoederlijke bedeeling die we van de Nederlandsche Spoorwegen ontvangen een einde zou kunnen komen? Operette Alh. Boelens. Nu langzamerhand het najaar weder aanbreekt, komen de winteavvermakelijk- heden weder zich aanmelden. De heer Boelens zal imet zijn troepje een middag voorstelling geven van de sprookjes- revue „Prinses Astra". Deze voorstelling heeft plaats Woensdag as. 22 September, te 'half 3 in -Casino. In Beverwijk, Uirfrui den, Hoorn en andere plaatsen oogstte het kindergetzelsohapje veel succes. De hoofdrollen zyn in handen van Rika Pa- pe, Nblly van Es, Ali de Boer, Ghristine Kuiper e.a. Als pianiste treedt op mejuf frouw Erigitta Tabeling. Ondanks dien lagen entoéeprijs, krijgt ieder bezoeker bovendien) nog -een cadeautjei. Bizonderheden omtrent, plaatsbespre king enz. per advertentie. Noorderlicht Gisterenavond werd van 9 u. 60 tot on geveer 12 uur vrij sterk Noorderlicht ge zien, strekkende van N.W. tot N.O. Boven den Noordelijken horizon was een donker segment, daarboven een zacht uitvloeiend lichtgeel licht Gemeenteraad v. Helder Vergadering van Dinsdag 14 Sept. 1620, des avonds te 6 uur. By den aanvang afwezig de heeren Smits en Geurts-, (die staande de vergadering ko men), en (met kennisgeving) de heeren Van Os en Eyiders. Ingekomen Stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het besluit van den Raad van 6 Augustus 1926 tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. Geurts. Conform het voorstel voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het Bestuur van de Ver eeniging Helders Belang, houdende ver zoek de Vereeniging met een jaarlijksche bydxage te steunen, c. Verzoek van de vereeniging „Plaat- seiyk Belang" te 'tZand, gemeente Zype om een jaarlijksche garantie-subsidie van 400.voor een op te richten autobus- dienst 't Zand—Helder v.v. en 't Zand— Schagen v.v. d. Verzoek van het Bestuur van de Speeltuinvereeniging Helder" om hulp bij het oprichten van een speeltuin. Deze stukken worden om prae-advies in handen gesteld van B. en W. Nog is Ingekomen een schrijven van den heer J. C. Dulnker, waarin hy voor het nieuwe raadhuis een portret van H. M. de Koningin aanbiedt, B. en W. stellen voor dit geschenk in dank te accepteeren, waar mede de Raad zich vereenigk De heer Van Breda heeft met genoe gen gezien, dat dit reeds het vyide geschenk is, hetwelk den Raad wordt aangeboden. Spr. heeft dus destyds niet tevergeefs en beroep gedaan op den burgerzin der ge meentenaren. We krijgen een prachtig raadhuis, en bet zou indiscreet zijn voor zob'n groot gebouw bepaalde wenschen naar voren te brengen. Maar hoewel er voor meu bilair een post is uitgetrokken, zou het spr. aangenaam zyn indien men eens meubilair ten geschenke aanbood' of een klok of iets van dien Aard. Spr. zegt dat hier, omdat hem uit een gesprek bleek, dat men dik wijls niet weet wat men zou kunnen geven. Mogelijk heeft spr. hiermede een aan-wyzing gegeven voor de geschenken, die welkom zouden zyn. Begrooting. Voorstel tot wyziging der 10e en le suppletoire begrooting, resp. van dienst 1925 en 1926. Held. Crt. 9 Sept. Conform het voorstel na eenlge discus sie besloten. De heer Schoeffelenberger wyst op de thans toegepaste methode om een 'be grooting sluitend te maken. Zoo is het ge makkelijk, maar men valt terug In de oude fout. De winst der bedrijven- moet worden gebruikt voor aflossing of reserve; als we zoo doorgaan als we doen, ls dat fout. Nu is het goochelen met cijf ers. De Voorzitter merkt op, dat nu een maal besloten is tot het nemen uit de re serves en we daar niet op terug kunnen komen. De heer G r u -n w a 1 d verbaast zich over de redeneering des heeren Schoeffelenber ger. Ook de heer Sch. was het met deze politiek eens, en de daaruit ontstane cijfers die sommissie Woensdag een bezoek brach- moesten toch in een suppL begrooting uit ten aan het bureau Boekhouding. Poot de oudjes In de Langestraat Vx>r de gedupeerde oudjes bij den braid in de Langestraat 72, is ten onzen kariore alsnog ontvangen van S. 2.— X. C. 2.— en P. K. 2.60. (aarne nemen we verdere bijdragen in mtvangst. Wy vertrouwen dat meer den plaatsgenooten hun hand over hun han en portemonnaie zullen strijken om de» oude menschjes hun verlies eenlgs- zin; te vergoeden. h onze courant zullen alle bijdragen venntwoord worden. (Maal tot op heden 10.—. Frachtantodlenst Helder—Alkmaar. >e firma Gebr. v. Koningsbruggen heft een dageUjksche vraqhtautodienst op Alkmaar ingesteld, in aansluiting op aubdlensten naar verschillende plaatsen boen Alkmaar, die men in de adverten tie in dit nummer vermeld: vindt. Iet initiatief van d'e Gebr. v. Koning»- briggen ls alleszins toe te juichen waar nueen snellere vrachtverbinding op Alk- komen. De Voorzitter geeft in overweging de discussies over dit punt te staken. De heer B o r k e r tMaar hetgeen de wethouder opmerkt, is adrem. De heer Van Dam: Eris destyds ge sproken1 de afschrijving terugwerkende kracht te geven. Het heeft spr. verwonderd', dat het College niet met voorstellen kwam om die meerdere afschrijving voor 1926 door te laten gaan. De Voorzitter was geen voorstander van afschrijven, maar de Raad heeft het nu eenmaal besloten en men kan dat besluit thans niet te niet doen. De heer Bierstekerwil aangeteekend zien, dat hij aan deze politiek niet heeft meegedaan. Conform het prae-advies wordt thans be sloten. Vischafslag. Voorstel tot wyzlgilng van de loontabel voor d'e werklieden in verband met de aan stelling van een hulpoonclerge-visch- afslager aan den Visehafslag. Den heer Bot doet het genoegen, dat deze zaak eindelijk zijn beslag zal krijgen, na eenige malen te zijn verdaagd. Spr. was in de vergadering van 9 Maart van meening, dat een derde kracht overbodig was, en is sindsdien niet van meening veranderd. In d.en tyd is eene commissie benoemd, wier rapport den Raad op den dwaalspoor heeft gebracht, Spr. is ook in de vergadering dier commissie geweest, maar het ware beter ge weest als hy, thuis was gebleven, Immers, de vergadering was niet -bevoegd' eene be slissing te nemen, omdat zij in hoofdzaak bestond uit leden, die belang hadden by een derde kracht. Het was voor spr. niet prettig in oppositie te zijn met menschen, waar mede hij schier dagelyks verkeerde. Op die vergadering heeft spr. uiteengezet, dat een derde kracht overbodig was en voorgesteld het congiergeschap te verpachten. Het ging om de persoon van Bakker en spr. heeft ge vraagd of deze niet een losse conciërge kon worden op 600 per jaar. De vergadering wilde dit salaris stellen op 800 en spr. verzette er zich niet tegen. Tot zoover is spr. het met het rapport eens. Maar we krijgen nu van B. en W. iets ander§, n.1. een voorstel betreffende een volle salarieering van zoo'n derden man. Dit is in strijd met het rapport der commissie, dat immers slechts een losse kracht wenschte. Spr. is er stellig van overtuigd, dat voor drie menschen aan den afslag geen werk is. Er is tot 's morgens 10, hoogstens 11 uur afslag. Twee menschen met een losse hulp voor de drukte kunnen dat gemakke- lijk af. Spr. durft zelfs wel verder te gaan en den lossen heelemaal afschaffen als het moest. In de raadsvergadering van 9 Maart heeft spr. aangetoond, dat de tegenwoor dige expioètatie van den Vischafslag veel gemakkeiyker en beter ls dan de vroegere. De werkzaamheden zyn nu beter verdeeld. De heer Van Dam merkt op, dat de commissie, waarvan de heer Bot spreekt, er eigeniyk eene van georganiseerd overleg was. Inderdaad was een salaris van 800 de meening dezer commissie. Wy krijgen thans een overzicht, dat spr. niets zegt1). Voor spr. Is de heer Bot een man, die des kundig is en bovendien geen ondemocrati sche allures heeft. Spr. zou dus willen voor stellen de zaak onveranderd- te laten en eerst eens het verloop daarvan te zien; we kun nen dan later altijd nog andere maatregelen nemen. Het is volstrekt niet erg als de tegenwoordige functionarissen ook eens be last worden met ander werk. De heer Bok heeft altyd veel belangstel ling gevoeld voor den Visohafslag. Steeds zyn hier twee menschen geweest, totdat op een onzalig oogenblik een soort camtine werd opgericht, waarvoor zich iemand vrij' willig aanbood. Toen die cantine langzaam wat beter werd, is de zoon van dezen man aangesteld voor het schoonmaken der kis ten, waarvoor hy 6.per week kreeg. De cantinJiouder werd- ziekelijk en de zoon bleef in dienst als kistenschoonmaker. Hij heeft zich' nimmer met den afslag bemoeia en spr. kan zich niet voorstellen waarom deze man dat nu wel doen moet. Het werk \ordert slechts eenige uren per dag. Om een functie, die vroeger met f 6.gesala rieerd werd, thans te beloonen ais wordt ■voorgesteld, kan naar spr. meening niet door v en beugel De heer De 'Zee is dankbaar voor het geen de heer Bot te berde bracht, maar niet voldaan. Wat deze heer zegt, is in strijd met et rapport. Het frappeert spr., dat hier een officieel rapport in het geding kom't, en men nu achteraf nog informeert bij niet-deskun- cigen. De raadsleden hebben ongeteekende brieven ontvangen, ook is een ongeteekend ingezonden stuk in de Held. Crt. opgeno men. De heer Bot is -naar spr. meening geen ceskundige, deze heer 'komt hoogstens twee a driemaal per jaar op den- afslag. Er is een letere autoriteit, nl de heer Kolster.... De heer BotDie er nooit komt! De heer De Zee Wy hebben het offi- cieeie rapport te volgen, niet natuurlyk wat cie 800 betreft, omdat die aan den Raad toekomt, maar uitsluitend- wat betreft de kwestie van een derden man. Het maakt op spr. den indruk, dat men eene aanleiding zoekt een ander hier onder te -brengen en men daartoe de cantine wil verpachten. Vast staat voor spr., dat b.v. in vacantietdjd, als de afslager ailes tegelijk 'moet doen, de zaak in de war loopt. Deheer Boogaard merkt op, dat d-e heer Bok, die zichzelf deskundige noemt en zoo vaak aan den afslag 'komt, weten moest, dat er een conci-erge is geweest, die met 6 begon en eindigde met 1200. Alleen voor het schoonmaken der kisten wordt betaald. De heer Schoeffelenberger is niet overtuigd van de noodzakelijkheid van een derden persoon. Spr. heeft verschillende visschers gesproken, die het met hem eens waren. Den heer Bot acht spr, een des kundige. Menschen, die in het vak vergrijsd zyn, achten- het bespottelijk, dat men een derden persoon wil aanstellen. Dat zyn menschen uit de praktijk. Hoogstens drie maanden van het- jaar komt hier visch aan, en als het dan in het drukke seizoen noodig is, vraagt spr.: is er nog niet een reserve- kracht by de gemeente, die daar kan in vallen? 'De heer Minnes heeft uit de vroegere besprekingen den indruk gekregen, dat -nie mand der raadsleden een derde kracht over bodig vond. Spr. is geen deskundige, doch verscheiden malen aan den. buitenkant ge weest om zich op de hoogte stellen. Het is wel jammer, dat deze zaak aan de orde komt op een -tijdstip, waarop het slap ls in dit bedrijf. Thans gaat inderdaad alles naar IJmuiden. In 't voorjaar zou de Raad er wel anders over'denken. Hoe schooner de J) Aan de raadsleden was verstrekt een- overzicht van de besomming aan den afslag over de jaren 1922 tot 1920. Hieruit -bleek, dat de jaarlijksche opbrengst bedroeg: ln 1922 438.436.80, 1923 437.309.95, 1924 561.259.66, 1925 464.733.05, 1926 t/m Augustus 865.618.16. De maandcijfers, waar later de heer Biersteker op wees, loo- pen evenwel zeer sterk uiteen. afslag wordt gehouden, hoe beter en hygië nischer dat is. En van den afslager, die veelal des nachts moet weiken, kan men niet verlangen, dat hy, ook des daags nog werk verricht. Spr. is overtuigd van de noodza kelijkheid van een derden man. Trouwens, het geldeiq-k verschil is ook niet zoo groot, want 1200 plus 300 voor den lossen man iè niet zooveel minder als een vaste sala- rieeriüg. De heer Smits heeft de vorige bespre kingen niet meegemaakt, doch is niet veel wijzer geworden. Men verwart de zaak; bij den een gaat het om het salaris, bij- den and-er om de werkkracht. I#ten we dus voor- ioopig afwachten en zien of werkelijk zoo'n derde kracht noodig is. De meeningen hier over zijn verschillend en iemand^ die niet dagelijks aan den afslag komt, weet er niet voldoende van. Het zal gauw genoeg biyken hoe de zaak loopt, als er werkelijk zoo'n derde kracht noodig is, moet die ar komen en betaald worden uit de bestaande loon regeling. Wy behoeven' daarvoor geen 'be-# drag te noemen. De heer H e y b 1 o k is eenige malen aan den afslag gaan kijken. Spr. meening is, dat er veel gekui-pt wordt. Er heerschen ver schillende stroomingeno.a. werd gezegd, dat wethouder Grunwald, die zoozeer op de dubbeltjes past, deze derde kracht niet zou voorstellen-, indien .die niet zeer noodig was. Wat nu dat opdragen van andere werkzaam heden1 betreft, waarvan de heer Van Dam sprak: ook deze heer zal als ingenieur niet in de ketelmakerij- gaan werken. De heer Grunwald begrypt niet goed, dat een zoo eenvoudige zaak zooveel stof opwerpt. Reeds vier zittingen terug is de zaak aanhangig gemaakt en nu nog wordt ze zoo uitvoerig besproken. Omdat d-e heer Bot er niet was, i-s de zaak telkens uitgesteld. Nu valt deze heer het rapport aan-, dat hy zelf mede goedkeurde. Op de bewuste ver gadering heeft spr. gemeend te moeten uit- noodigen een vischkooper, incasu den heer Kolster, den marktmeester, den oud-markt meester, den betaalmeester en den heer Bot. Hy meende, dat dit de deskundigen waren. Spr. steekt althans by dergelyke menschen zijn licht op. Allen, ook de hee-r Bot, waren van meening, dat een derde man noodig was. Zoowel de heer Bot als de heer Kolster hebben het rapport ter inzage gehad. Met de salarieering had de commissie niet te ma ken, alleen met de vraag of een derde man noodig was. Ook spr. heeft zich over het salaris niet uitgelaten, aangezien dit aan den Raad toekomt. Nu zegt de heer Bot, dat hy vreemd opzag, toen hy daar al die heeren byeen zag. Maar wie had de heer Bot er dan verwacht? De heer Bot: Dat zal ik u aanstonds ^el vertellen. De heer Grunwald: Op de vergade ring is niet gezegd wat de heer Bot thans te berde brengt, daar spr. er dan ongetwy- feld- nota van had genomen. Maar spr. had- zich neer te leggen- by het oordeel der des kundigen. -De heer Bok: Maar die zijn toch par- tijdig? De heer Grunwald: Er zyn altyd vyf menschen aan- den afslag geweest. Geroep: Die zyn er in gestopt! De heer Grunwald: Dan had ik van den heer Bot een woord van protest daar tegen verwacht. Deze menschen zyn na de uitbreiding van den Vischafslag geko men s). In 1925 heeft spr. herhaaldely-k ge informeerd of Bakker niet uit den tydeiy- ken dienst kon worden ontslagen. Bakker Sr. werd gepensionneerd en er bleven drie man over met als reserve Bakker Jr. Na het ontslag van- den marktmeester De Boer blijft men over met 2 man vast, en de derde man, belast met tal van functies. Wordt nu niet bezuinigd? vraagt spr. Er wordt in to taal 3300 bezuinigd en we krygen een personeelbezetting van voor den oorlog. Daar de visschery achteruitgaat, heeft spr. aan den afslager gevraagd of men niet bui ten den derden man kon. In den drukken tyd kan de afslag met drie menschen wor- a) Volgens opgave van den- wethouder waren achtereenvolgens aan den Vischafslag verbonden: lo. Vóór de uitbreiding: L De Boer, marktmeester; 2. Goedknecht, afslager; 3. Bakker Sr., conciërge; 4. Teeckelenburg, 2e afslager. 2o. Na de uitbreiding: 1. De Boer, marktmeester; 2. Goedknecht, le afslager; 8. Teeokelenburg, 2e afslager; 4. Bakker Sr., oonq|erge; 5. Bakker Jr, in lossen- dienst, genoot ©en vergoeding van 800 voor het schoonmaken van de toen aangeschafte vischki8ten. Bovendien genoot Bakker Jr. een belooning voor tydel. diensten ad 30 per week. Over 1925 werd uitgekeerd gedu rende het tydvak 2 Mrt. t/m 18 Aug. 1925 587A4. Daarna werd eerst Bakker Sr. gepension neerd, zoodat 3 man vast personeel over bleven met in- den drukken tyd (Febr.Juli) Bakker Jr. als 4e man in lossen dienst voor het schoonmaken der kisten. Na het ontslag van De Boer ls men ten slotte met 2 man vast personeel overgeble ven in normale tydenl, dat is dus nog zelfs een man minder, als voor de uitbreiding van den Vischafslag. Voorgesteld1 wordt nu een 8e vaste werk kracht, die zal zy-n: a. conciërge; b. bulp- afslager; c. beëedigd weeger (voor garnalen, bot, etc.); d. belast zal zyn met het schoon maken der kisten zond-er extra ver goeding. Vergeleken met den toestand, zooals deze aanvankelijk na de uitbreiding was, toen in den drukken tyd met 6 man werd gewerkt, worden dus bezuinigd afslager, maximum salaris 2400 losse kracht voor het schoonma-i ken der kiften Voor belooning wegens diensten tydeiy-ke 800 680 Totaal 3280 of rond 8800. en krijgen we dezelfde personeelsbezetting als vóór de uitbreiding. den geëxploiteerd, een vierde is niet noodig. Spr. heeft ook een besomming gevraagd over de laatste vyf jaar. Daaruit -blijkt, dat we feitelyk niet achteruitgaan. Die cijfers mogen voor het oogenblik niets zeggen, zij bewyzen in elk geval, dat onze visschery niet achteruitgaat. De heer Biersteker: Naar den kelder gaat! De heer Grunwald: Dat moet de heer Biersteker dan 'aantoonen. Het verbaast spr., dat een zoo eenvoudige zaak zooveel stof doet opwaaien. Er zyn anonieme brie ven gestuurd, er is buiten den Raad om ge kuipt en de Raad luistert daarnaar en niet naar een ernstig onderzoek van deskundi gen, door B. en W. ingesteld. Verpacht dit, zegt de heer Bot. We hebben daar evenwel ook water, dat verkocht wordt. De heer Bot meent, dat het wel zonder conciërge kan. Hy spreekt evenwel zichzelf tegen uit het rap port. Inderdaad is de zaak thans veel beter geregeld, maar er moet toch iemand zijn, die de visch weegt. Er gaat zooveel naar IJmui den, wordt gezegd. Dat geschiedt omdat- daar afzet- is van het puf, dat voor eenienvoer wordt gebruikt. De heer Biersteker: Richt U dan een gemeen-teiyke eendenkooi op! De heer Grunwald: De heer Van Dam sprak over een Oommissie van geor ganiseerd overleg; het was evenwel slechts een commissie van voorlichting. De cyfers van den verkoop zeggen den' heer Va-n Dam niets. Spr. meent evenwel, dat zein- elk geval aantoonen, da-t het bedrijf niet achter uitgaat. Verder antwoordt spr. dien heer, dat de wethouder van'Financiën allerminst geneigd is baantjes te scheppen. De heer Bok moet begry-pen, dat spr. niet maar een- derden man voorstelt als die noodig zou zy-n. Dan zou spr. den heer Bok kunnen verwyiten, dat hij jarenlang vyf menschen tolereerde. Intusschen, als de Raad mocht besluiten- geen derden man aan te stellen, zal spr. er zich niet gevoelig voor toonen. Maar Indien- biyken mocht, dat de zaak n et marcheert, is natuurlyk de Raad daarvoor aansprakeiyk. De heer Biersteker: Dat is sabo- teeren van de zyde des wethouders I De heer Grunwald begrypt niet, dat de heer Biersteker zulke holle woorden ge bruikt. Spr. zal zyn best doen de zaak ook zonder een derden man te doen marchee- ren, maar de verantwoordeiykheid rust na tuurlyk op den Raad. Dat is -toch geen sabo tage. Men moet zich evenwel niet voorstel len, dat men door niet aanstellen van een derden man niets betalen moet; dat zal nog een belangrijk bedrag kosten. De heer Bok wil een enkel woord' zeggen over de wy'ze van bestryding van den wet houder. Wy hebben de zaak vriendeiyk be sproken en worden nu norsch door den wet houder beantwoord. Wy zyn van een and-ere meening dan de heer Grunwald en het is niet aardig van den wethouder op deze wijze te discussieeren. Hij stelt de zaak ook niet goed voor, want de vyf man personeel had den niet alty?J met den vischafslag te maken. De functie van den derden man was can- tinehouder. Spr. handhaaft zy-n meening, dat een derde kracht thans overtollig is. Den heer Bot treft het, dat d-e tegen standers over die anonieme brieven zyn be gonnen. Spr. wil hier mededeelen, dat hy zich nooit heeft laten beïnvloeden door ano nieme brieven of ingezonden stukken, zoo als de heer De Zee dat voorstelt. Voor spr. gaat het alleen om het rapport. Hij heeft dat accoord' gevonden, maar gezegd, dat hy twee man voldoende achtte en het conciergeschap verpachten moest. Daarom en daarom alleen gaat het by spr. We zijn dan van de soesah af en hebben een winstje. In spr. tyd deed één man het en die werkte dag en nacht. De heer B o r k e r tMaar wy zyn demo craten! De heer Bot: Precies, en daarom is het thans veel beter geregeld; er wordt thans 's nachts niet meer gewerkt. De heer De Zee ls abuis als hy meent, dat spr. slechts twee of drie maal 's weeks aan den afslag komt. Integendeel, spr. komt er schier dage- lyks. Wat spr. by interruptie van den heer Kolster zeidevwas wellicht wat scherp en niet als zoodanig bedoeld. Maar werkeiyk komt deze heer Kolster nimmer aan den- afslag, wel zy.n hroer. Beter ware het ge weest, indien men spr. buiten de zaak had gelaten en visschers en belanghebbenden- in de commissie benoemd had; Ook Teecke lenburg was aanvankeiyk voor den afslag en het zwembad tezamen-, omdat hy voor d-en afslag niet den geheelen dag werkte. Onze visschery loopt vliegend achteruit. D-e cyfers van den wethouder zeggen- inderdaad niets, wy hebben wel groote omzetcyfers, maar 1-n werkeiykheld' gaat d'e afslag achter uit. Waardoor zouden anders dit jaar 4 fail lissementen zyn uitgesprokon? Toch zeker niet uit weelde? Er zit i-n de visschery geen toekomst. Dat men naar IJmuiden gaat geschiedt niet om daar de puf te verkoopen, maar om dat er beter afzetgebied- is. Er zyn veel meer koopers, en tegenwoordig, nu de visschers allemaal stoom hebben, neemt dat toe; zy kunnen zich gemakkelijker verplaatsen. In derdaad geeft spr. toe, da-t men de eerste 8 maanden de handen vol werk heeft. De overige 9 maanden van het jaar even-wel is er weinig werk. Spr. heeft in de commissie gezegd, dat het werk niet door twee men- schen kan worden verricht. Maar de uitgaaf voor den derden vindt spr. te hoog; als men met 500 toe kan, geve men geen 1500. Wil de Raad- de consequenties van zoo'n vasten derden man aanvaarden, dan moet hy dat zelf weten. De heer Van Dam repliceert in ver band met wat door den heer Heyblok is gezegd omtrent spr. werkzaamheden. De heer Biersteker heeft by inter ruptie gezegd, dat de visschery achteruit gaat. Dit is thans bevestigd door iemand, die ook de Raad als deskundig erkent. Men étel-t het nu voor alsof spr. zich daarin zou verheugen. Het tegendeel 1» het geval; het is te betreuren en het zou op den weg van het gemeentebestuur liggen nieuwe wegen 1. Gmcortniarech L. I^lsttkow 2. „Ta Tour de Bandlte". Ouverture F. de Sappe 8. „ïourida", grand valse E. Gillet 4. .Souvenir de Chopia". Fanitalele

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5