Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. vóór 15 OCTOBER BUITENLAND; Nr. 8243 DONDERDAG 7 OCTOBER 1926 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden tn de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WIJ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. VOLKENBOND. Het algemeen secretariaat Een Doltscher als onder-secretaris generaal. Met toestemming van den Raad wil de secretarisTgeneraal van den Volkenbond tot onder-secretaris-generaal een Dipt- soher benoemen. Der Duitsche regeering is verzocht een voordracht in te dienen. De voorbereiding van de ontwapenings conferentie. Genève, 6 October. De gemengde com missie uit die commissie van voorberei ding voor de ontwapeningsconferentie, die sinds 80 September bijeen is, heeft met algemeene stemmen eenige belang rijke besluiten genomen. Ervan over tuigd zijnde, dat de fabrieken van chemi sche producten min of meer snel kunnen worden gebruikt voor het vervaardigen van vergiftige gassen verklaart zij, dat het niet mogelijk schijnt, op algemeene wijze de productie van vergiftige gassen te verhinderen. Verder meent de com missie, dat de conventie nopens de ont wapening en het verbod van zekere oor logswapens, die onder auspiciën Van den Volkenbond wordt voorbereid, bepalin gen moet bevatten, die een stelsel van vreedzame regeling van de internationale geschillen, die kunnen ontstaan door toe passing of schending van rechten, vesti gen. De oommissie denkt aan een procedure, volgens welke elke regeering, die de con ventie ondlerteekend heeft, het recht zou hebben, aan den secretaris-generaal in deze inlichting mede te deelen, waaruit naar haar meening zou blijken, dat een andere staatonderteekenaar de conventie niet toepast. De secretaris-generaal zou dan de beschuldigde regeering mededee- len, of de Volkenbondsraad meent, dlat de beschuldiging ln behandeling moet worden genomen. FEUILLETON. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door 4) W. J. A. ROLDANUS Jr. Zij schudde haar hoofd. „Ik voel mij er juist gelukkig door. Ik weet nu hoe de zaken staan. Ik begrijp nu alles. Ik werd half gek, omdat ik dacht, dat die ongeluk kige ellendeling van een Oharley mijn vaider was." „Het Is goed," -zeide Musq'oosls. „Heb je mijn vader gekend?"' vroeg Bela nieuwsgierig. Hij' knikte ernstig. „Vertel me dan van hem." Musq'oosis bleef eenigon tijd in ge dachten verzonken. „Het is al lang gele den," begon bij, „ofschoon ik toen ook al niet jong meer was. In den Louis Riel- oorlog heb ik je vader gezien. Hij was soldaat in dien oorlog, hij droeg een roode jas, heel mooi. De andere soldaten noem den hem Smiler J) Forest. De Roodhui den noemden hem Blrd-Mouth omdat hij altijd muziek maakte met zijn adem, zoo En Musq'oosis deed een fluiten- den man na. „Hij was een goed soldaat. Dapper. De Groote Moeder over het wa ter heeft hem een medaille gestuurd Glimlacher. Vogelmond. Ingezonden Mededeeilng. ENGELAND. De mJJnwerkersstaki ng. De regeerlngsvoorstellen overal verworpen. In alle deelen des lands hebben de mijnwerkers Dinsdag districtsgewJjze ge stemd en overal zijn de voorstellen der regeering met verbluffende meerderhe den verworpen. De scherpste resolutie werd door de stakers in Zuid Wales aangenomen, die eischten dat het werk hervat zou worden op den status quo van 80 April, en als de eigenaars daarin niet wilden treden moesten alle veiligheidsmannen naar bo ven worden geroepen en een embargo en vervoerverbod van kolen afgekondigd worden. MaoDonald zei Dinsdag dat de laatste voorstellen der regeering het stempel der onwaarachtigheid op het voorhoofd droe gen. Gesteld ruL dat de stakers ze zou den aanvaarden, zou dan do regeering de eigenaars dwingen om ook het scheids gerecht te aanvaarden? Dat geloofden Baldwin en zijn ministers zelf niet, en bovendien ontbrak hun de macht om den eigenaar in deze hun wil op te leggen. De stakers waren dus bij aanvaarding volkomen aan de willekeur der eigenaars overgeleverd, tegenover wie de regee ring niets kon 'doen, al zou de een of ander minister dit ook nog van plan zijn. Het bestuur van den mijnwerkersbond zou gisterenmiddag bijeenkomen om de rapporten uit de districten in ontvangst te nemen en de positie te overwegen, waarvoor het mijnwerkerscongres heden geplaatst moet worden. Indien, zooals waarschijnlijk is, de voorstellen van de regeering verworpen worden, moet het bestuur beslissen, of er nog een of andere politiek aan het congres aanbevolen kan worden. De toeneming van het aantal mijnwer kers dat weer in de mijnen afgedaald is, bedroeg gisteren bijkans vijftienduizend, de grootste vermeerdering op een dag sedert de stilstand begonnen is. Het to taal van de werkenden is nu tot ruim 180.600 gestegen, ongerekend de mannen van den beveiligingsdienst in stilstaande mijnen. Met hen mee komt men tot een vermoedelijk aantal van een kwart mil- lioen. Het bestuur van den mijnwerkersbond heeft gister te Londen.v|rgaderd en de ingekomen uitkotnsten van de stemmin gen in de districten onderzocht en saam- gesteld, Er blijkt uit dat de voorstellen der regeering met een meerderheid van 4 tegen 1 rijn verworpen. Echter hebben in de meeste districten de delvers die weer aan het werk gegaan waren, niet mee gestemd en in Lancashire en Che- shire heeft men hun zelfs' belet aan de stemming dleel te nemen. Op deze wijze zijn de cijfers, zoowel als de verhouding 41 veel te geflatteerd en dus onzuiver. Koningin Victoria. met haar gericht erop, otmdat hjj zoo dap per was." „Wat is een medaille?" viel Bela hemt in de rede. „Een klein rond stuk net als 'geld, maar niet om uit te geven," legde Musq'oosis uit. „Het wordt op je jas gespeld, zoodat iedereen zien kan, dat je dapper 'bent. Ik ben altijd een vriend van de blanken ge weest," vertelde hij dan verder, „daarom heb ik in dien oorlog voor ben gevochten. Ik kon niet goed maroheeren of rijden, maar ik ging op de Saskatohewan-rivier als verkenner roeien. Je vader was een vriend voor me. We praatten veel bij' het vuur. Hij maakte veel grapjes met ime, maar Ik werd niet boos, omdat ik zag, dat hij me toch graag mocht Dikwijls zed- de hij tegen me: „Musq'oosis, jongen, ik deug niet." „Niet deugen?" vroeg Bela.» „Dat was een grap van hem. Ik ge loofde niet alles wat bij! zei. Hij zeide: .Musq'oosis, ik deug nergens voor be halve voor soldaat. Wanneer er geen oor log is, kan ik mij niet uit de beroerdig heid houden.' Hij vroeg ime veel over mijm land hier en zolde dan: „Als de oor log voorbij is, ga ik daar 'heen. Misschien kan ik me daar uit de 'beroerdigheid hou den.' Ik dacht, dat het een 'grap van hem was. Langzamerhand kwam er een eind aan den oorlog en Louis Riel werd naar degevangenis 'gebracht. Ik had toen broers hier. Ik wou mijn broers na den oorlog zien. Dus ging ik afscheid van hem nemen. Maar hij zei: ,Stop even, Musq'oo sis, ik ga met je mee.' Ik zei: ,Wat moet je daar doen? Er zijn geen andere blan ken dan de man op de factorij.' Hij zei: ,lk ga met de natuur vechten'."' Een rede van Slr John Slmon. In een rede te Warwick heeft Sir John Simon de vraag gesteld, of de soort van oorlogvoering in het mijngeschil, waar bij de zwakkere partij ton slotte eenvou dig door de sterkere wordt doodgedrukt, niet even wreed' was als het werpen van gasbommen in een oorlog, en in één op zicht zelfs wreeder omdat de methode zooveel' te langzamer was. Er moet in de toekomst een anderen weg gevonden worden om dergelijke industrieele con flicten op te lossen, meende hij. Cook, de secretaris der mijnwerkers, is na gesproken te hebben in een reeks van vergaderingen te Glasgow, opnieuw in elkaar gezakt. Men weet dat hem dat al meer overkomen is en zijn dokter heeft hem daarom aangeraden zich kalmer te houden. Wanneer het conflict gedaan is, denkt hij een reisje naar Zuid-Afrika te onder nemen en ook een uitnoodiging om Rus land te bezoeken, aan te nemen. i Een brief van Baldwin. De particuliere secretaris van Baldwin heeft aan den mijnwerkersbond een brief geschreven, waarin hij verklaart, dat het aanbod van de regeering om een natio naal scheidsgerecht, zoodra het werk al gemeen hervat is, nu reeds drie weken geleden aan den bond is gedaan en dat de regeering niet kan toestemmen in een verdere verlenging van dit aan bod. De regeering verzoekt mits dien dé conferentie van mijnwer- kersafgevaardigden, rich 7 dezer dui delijk daarover uit te spreken^ d-wz. het aanbod aan te nemen of het te verwerpen. Anders moet het aanbod ais herroepen worden 'beschouwd. Vlootmanoenvrea. Maandag is de Engelsche Atlantische vloot naar de Noordzee vertrokken voor het houden van manoeuvres, die practisch zouden neerkomen op een slag tusschen kruisers in oorlogsverhoudingen. Aan de manoeuvres nemen deel.de groote slag kruisers „Hood", Renown", en Repulse Nieuwe, geheime vindingen tot het ver dedigen van de oorlogsschepen tegen aan vallen uit de luoht worden bij deze ma noeuvres beproefd. De vrouw ln de zeevaart Voor de eerste maal in do geschiedenis heeft de Board of Trade het certificaat van „zeevarend machinist" verstrekt aan een vrouw. De bevorderde.is Miss Vic toria Drummond, peetdoohter van Ko ningin Victoria en dochter van kapitein Drummond. Miss Drummond heeft een reis meegemaakt met het Australische stoomschip „Anchises", aan boord waar van zij dienst deed als machiniste. Zij deed eveneens nachtdienst DUITSCHLAND. Minister Severing afgetreden. Berlijn, 6 October. Severing, de Prui sische minister van binnenlandsche za ken, heeft bij den eersten minister dr. Braun officieel' zijn verzoek om ontslag ingediend. De Pruisische minister-president Braun heeft nadat hij niet leedwezen kennis genomen had van de dwingende redenen die Severing genoopt hebben tot het in dienen van zijn ontslag, den politie-pre- sident van Berlijn Grzesinsky ais opvol ger van Severing in zijn kabinet opge nomen. Altreden van generaal von Seeekt De bladen vernemen van bevoegde zij de da,t generaal von Seeekt zijn ontslag aanvraag als chef van de legerleiding bij Hindenburg ingediend heeft. De beweeg reden Is niet bekend gemaakt maar men meent te mogen aannemen dat het ont slag ln verband staat met de deelneming van den zoon van den kroonprins aan de manoeuvres te Münsingen. Het is geble ken dat generaal von Seeekt hiervan ge weten en geen maatregelen genomen heeft om het te beletten. De regeling met de Hohenzollerus. Op den grondslag van het door de rijks dagpartijen aangekondigde compromis voorstel omtrent een financieel© regeling met de Hohenaollerns hebben -de Pruisi sche minister van financiën en de ver-1 tegenwoordiger van Hohenzollern onder handelingen gevoerd, die thans hoop ge ven op een spoedig resultaat, al zijn en kele details nog niet geregeld. Men hoopt deze zaaje nog voor het begin van de Rijksdagzitting in den Pruislschen land dag af te handelen. De Hohenaollerns zullen op grond van •het nieuwe compromis in het geheel 250,000 morgen land en circa 15 mülioen mark contant krijgen. Dat is aanzienlijk minder dan de Pruisische regeering hun indertijd had willen geven. Volgens het eerste compromis dat indertijd door den Landdag verhinderd is, zouden ze name lijk 880,000 morgen land en niet minder dan 80 millloen mark gekregen hebben. Het ooanpiomls-ontwerp van den rijksdag dat de sociaal-democraten verijdeld heb ben, zou zijn neergekomen op 200,000 morgen land en 6 tot 7 millloen mark. Het nieuwe compromis zal waarschijn lijk reeds morgen door den Pruislschen minister van financiën onderteekend wor den en dan onmiddellijk aan den staats raad en den Pruislschen landdag worden voorgelegd. De staking te Hamburg. Het werk ln grooten getale hervat Hamburg, 6 October. De havenarbei ders hebben vanochtend het werk in grooten getale hervat Een deel der sta kers neemt nog een (afwachtende hou ding aan. Nog een veemmoord. Het Berliner Tageblatt meldt uit Graz dat de recherche in Stiermarken na een zeer moeilijk onderzoek bericht naar Ber lijn gezonden heeft, dat baron vonWan- enheim, die in 1921 in een dorpje in Itiermarken vermoord gevonden werd, niet als slachtoffer van een roofmoord maar van een veemmoord gevallen is, De voortvluchtige student Berchtold uit Dresden wordt als dader aangewezen. Ingezonden Mededeeilng. Mijnhard t's Laxeerta bietten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. By Apoth. en Drogisten. „Do natuur?" herhaalde Bela verwonderd. Musq'oosis haalde rijm schouders op. „Dat was zijn manier van praten. Hij' be doelde boomen hakken^ graven en wer ken. Dus ging 'hij: met me mee. Het was een leuke reis. Altijd lachen en ringen en muziek maken met zijn adem. Hij praatte net alsof ik een blanke was. Ek heb nooit zoo'n vriend gehad. Ik hield van Walter Forest alsof hij imijn zoon was." De oude man liet, toen hij zoover 'geko men was, zijn hoofd op rijn 'borst vallen en het verhaal scheen ten einde. ,Dn wat hebben jullie gedaan toen jul lie hier waren?" vroeg Bela. Musq'oosis zuchtte en ging dan voort: ,De Flsh-Eaters hadden toen .hun dorp verderaf bij Musquasepi. Je moeder was daar. Zy was een heel knap meisje. Het mooiste meisje van den staan, geloof Ik." „Mooi?" vroeg Bela verwonderd. „Zij was de eerste, die we zagen, toen we hier kwamen. Wij roeiden de rivier op en zij' was 'bezig op den oever bunzing- vallen op te zetten. Je vader keek naar haar. Zij' keek naar je vader. Allebei wer den zij als steen van het kijken. O jé, dacht ik bij mezelf, Bird-Mouth zal zich hier ook niet uit dé 'beroerdigheid' hou den. Daarna was hij precies als iedere verliefde man. Hiji wou den heelen nacht opblijven en praatte aan één stuk door over haar. Hij vroeg mij wat haar naam beteekende. Ik vertelde hem, dat -Loseis eendje betoekent. Hij zei: Hooit heeft iemand een beteren naam gehad.' Wacht liever wat,' zei ik, ,er zijn nog heel wat andere meisjes te zien.' JNiet voor mij.' zei hij. Het Incident te Neustadt Over het incident te Neustadt vernemen de Fransohe (bladen uit Mainz: De Fran- sche onderofficier Andingou zat in een café vol' Duitschers, toen een Duitechér op hem toekwam, hem lastig begon te vallen en hem vervolgens een dolk toonde. Plotseling greep de man den onderoffi cier bij het hoofd, greep de man den on derofficier bij het hoofd, drukte het ach terover en stiet den dolk in de hartstreek. Daarna nam hij de vlucht en verdween op een motorfiets. De Duitsche overheid heeft rich bereid verklaard den dader op te sporen. Het is een gewezen officier met name Ehrardt (Duitsche bladen melden dat de pleger van den aanslag een kuiper is en Kautt- ner heette. De man zou ln dronkenschap hebben gehandeld.) Nog meer arrestaties. Naar de Kheinisch Westffilisohe Zei- tung uit Germersheim meldt, heeft de Fransohe krijgsraad te Landau thans ook de drie metgezellen van den gevangen genomen schoenmaker Holzmann, t.w. Beismann, Sohardt en Fritz Klein in staat van beschuldiging gesteld wegens ge weldpleging tegen een Fransch officier. Schardt en Fritz Klein hebben rich Dins dagmiddag naar het onbezette gebied be geven, om gevangenneming te ontgaan. Om dezelfde reden heeft nog een andere ooggetuige, die gearresteerd doch daar na weer vrijgelaten was, Germersheim verlaten. BELGIE. Opheffing der oorlogsflottlelje. De oorrespondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt dat de opheffing van de Belgische oorlogsflottielje in Maart 1927 een uitgemaakte zaak zal zijn. Men is thans bezig te Brugge met den gewezen Fransohen kruiser Entre- casteaux, die van zijn machines ontdaan, door de Fransohe regeering aan den Bel gischen staat werd geschonken en als drijvende kazerne van het korps torpe- disten en zeesoldaten dienst heeft gedaan en voorlooplg nog doet, geheel te her- sohilderen. De volgende maand wordt het schip naar Zeebrugge gesleept om, begeleid door zes Fransóhe Bleepbooten, naar Frankrijk terug te keeren. Een betooging van verminkten. Zondagmiddag Is te Brussel een betoo ging van verminkten gehouden, geen oorlogsverminkten ditmaal, imaar ver minkten van den arbeid en van den vrede, zooals „Het Laatste Nieuws" het noemt, arbeiders ibijv., die in een fabriek een on geluk hebben gekregen. De stoet telde 1200 mannen, vrouwen en kinderen, ver tegenwoordigers van 50.000 verminkten ln den lande. Doel der betooging was om te verkrijgen, dat de uitkeèringen aan de •betrokkenen zullen worden verhoogd. FRANKRIJK. Verklaringen van Polncaré. In een onderhoud met den voqrritter Bijibel: Hij 'bouwde een huis te Nine-Mile Point en een stal. Hij' zeide, dat hij een wisselplaats wilde gaan houden voor de bevrachters, wanneer zij' de winterprovi sie voor de factorij brachten. Hij verza melde veel hooi voor rijn stal. Hij werkte als tien roodhuiden. Toen er ijs kwam, wilde hjj' het hooi overbrengen. Ik zei: ,Waoht nog even, het is nog niet sterk genoeg.' Hij lachte. „Op een goeden dag kregen we een vreeseüijke sneeuwstorm'. Hij' raakte op het ijs verdwaald en komt in een wak terecht. Later vonden we het hooi drijven. Hij heeft jou nooit gezien. Jij werd in de lente geboren. Dat is alles." (Na een korte stilte vroeg Musq'oosis dan: „En wat wil je nu doen?" „Ik ga weg," -antwoordde 'Bela onmid dellijk. „Naar het land van mijn vader." Musq'oosis schudde ernstig zijn hoofd. „Het is ver weg. Vele dagen roeien de kleine rivier af en dan de groote op' tot de landingsplaats. Eii vandaar vier dagen loopens naar de stad. Ik ben te oud om zoover te reizen." „Ik zie er niet tegen op alleen te rei zen," riep Bela uit. Musq'oosis bleef zijn hoofd schudden. „Wat ga je doen in de stad?" vroeg hij. „Trouwen met een blanke," 'antwoordde Bela koeltjes. Musq'oosis liet geen verbaring blijken. „Dat is niet makkelijk," merkte hij op. „Niet makkelijk wanneer er blanke vrou wen bij zijn. Zij weten te veel in vergelij king met jou. Zij' hebben te veel op jóu voor," „Ik ben een mooi meisje," zeide Bela kalm.Je hebt het zelf gezegd. En je hebt me ook verteld dat blanken dol zijn op knappe meisjes." „Dat is ook zoo," antwoordde Musq'oo sis. „Maar niet om met je te trouwen." „Mijn vader is toch wel met mijn moe der getrouwd," vond Bela. „Andere blanke mannen zijn niet als jouw vader." Bela trok een lang gericht „Nu, wat moet ik doen?" vroeg zij. „Daar valt heel wat over te zeggen. Als je verstandig bent, dan maak je, dat die blanke iman van je met je trouwt." „Hoe?" Musq'oosis haalde zijn schouders op. „Dat kan ik je zoo niet in twee woorden zeggen." ,Jk kan niet hij deze menschen iblljlven." „Dat begrijp ik. Maar blijf in dit land. Dit is jouw land1. Je kent de gewoonten van dit land. En ik zal je nog wat zeggen. Je hebt wat geld hier." „Geld?" herhaald© rij verbaasd. „Toen je vader stierf had hij' nog wat te vorderen van de factorij'. Bijna zes honderd dollar. Beaton, de oude chef, praatte imet mij, omdat ik een vriend van je vader was. Hij zeide: ,Ik geef het geld niet aan Loseis, omdat haar familie het dan toch dadelijk steelt. Dat rijn arme onbeholpen menschen, die het tooh maar verbrassen. Ik zal het voor het kind' be waren. Ik zeg: ,-BestI' Na eenigen tijd ging Beaton vap de Mctorij en weer naar huis. Hij gaf me een chèque op den nieu- m Z6?de' dat ik die bewaren mmst tot jij volwassen was. Ik heb het geld nu hier. En daarom zeg lk tegen 1e- meak je met dit geld rijk in het land hier Daarbuiten is het niets gedaan. Ik zeg jP 6rVandaan< Tmm' met een blanke hier. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOOEUITBETALING Heldersobc Courant 11.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, ld. p. mail en overige landen f 8.20, Zondagsblad reep. f 0.60,10.70, f 0.70, 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.85 Losse nummers der Courant 4 ot; fr. p. p, 6 ct Post-Girorakenin'g' No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Inges. medod. (kolombreedte als redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te bunr)v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct I f „Na een week trouwt hij met haar. Trouwt met haar voor een priester en de

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1