HELDERSCHECOURANT Dat's lOVVriV Wegens opheffing: totale uitverkoop KWVTTV.Y VOLLE MELK REEPEN in BRAMLAGE's Volkskleedingmagazijn, Weststraat 11, VIERDE EN LAATSTE BLADv Uitsluitend solide, goed passende Heeren- en Kinderkleeding PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 9 OCTOBER 1926 ingczonuvit Mododeeling. Heider. Begrijp Uw voordeel. voor den laagsten prijs. Alles moet weg! - Het Huis Is te koop. Onze plaatsgenooten de heeren A. Gavers en W. Poortman, beiden aspirant landmeter van het kadaster, zijn benoemd tot Landmeter van het kadaster Winkelweek. De biljetten voor de winkelweek kun nen heden van 2 tot 11 uur nog Ingele verd worden bij dien heer S. Coltof, Spoorstraat. Lezing van den heer Pb. O. Visser. De Vereeniging A.G.O. heeft gisteren avond het winterseizoen ingezet met eene lezing, welke de heer Ph. O. Visser, de bekende Alpinist, hield over de door hem geleide expeditie in de onbekende ge bieden van de Hindykush en de Karako rium. De heer Visser zou in het vorig seizoen reeds zijn gekomen, doch door een samenloop van omstandigheden is daar niets van gekomen. Nu is zijn lezing een prachtigen inzet geweest voor het winterseizoen, en, zooals de voorzitter, dr. O. H. Ketngr, aan het slot terecht opmerkte,, is zijne lezing de meest inte ressante van al de door A.G.O. gehouden lezingen geweest. In boeienden trant, met goeden humor en veel geest gekruid, wist de heer Visser drie uren lang zijn gehoor op de aange naamste wijze bezig te houden. Trouwens, de ontvangst van de zijde van het pu bliek, dat zooveel maanden reeds naar deze lezing had uitgezien, was buiten gemeen hartelijk en na afloop klonk mi nutenlang applaus uit het talrijke audi torium. De vertoonde lichtbeelden waren zeer fraai en gaven een goed denkbeeld van de pracht en grootschheid der ge- exploreerde gebieden niet alleen, maar ook van de moeiten en ontberingen, waar aan de expeditie dikwijls blootstond. Het doel der expeditie was wetenschap pelijk en veelzijdig. Allereerst was de bedoeling een nog onbekend gebied van Centraal Azië in kaart te brengen, daar naast om zooveel wetenschap omtrent dit gebied te verzamelen als maar mogelijk was. Aan de verschillende leden der ex peditie was een bepaalden taak opgedra gen spr.'s echtgenoote had de zorg voor de botanie en de vlinders; een reisge noot, de heer Harinxma thoe Slooten, belastte zich met de zoölogie, terwijl aan 'spr. het meteorologisch en physiologisch gedeelte was overgelaten. Daartoe waren in Nederland reeds eerder proeven ge nomen inzake het verblijf in hoogere luchtlagen, die waren genomen in vlieg tuigen, die tot 6000 M. stegen, en daafbij was reeds gebleken dat prestaties noch uithoudingsvermogen zoo groot waren als op den beganen grond. De bedoeling was thans, uit te maken of bij meer geleidelijken overgang naar en langer verblijf in hooge regionen, deze verminderde capaciteit bleef bestaan dan wel of de mensch zich geleidelijk aanpastte aan de veranderde omstandig heden. De uitkomsten hebben bewezen, dat inderdaad het menschelijk lichaam zich aanpast, al blijft de prestatie bene den de normale. Spr. verhaalt van de voorbereidingen voor de expeditie. Hoewel de Engelsche regeering geen toestemming verleent zelfs niet aan landgenooten voor rei zen in dit gebied (zij heeft daarvoor, zooals spr. uiteenzette, inderdaad afdoen de redenen),- kreeg de heer Visser noch tans in Delhi, door bemiddeling van den ouden Koning, toestemming. Eenmaal deze verleend hebbende, heeft de Engel sche regeering op de meest loyale wijze de expeditie geholpen; zij gaf haar een Britsch-Indischen officier mee, richtte levensmiddelendepóts op, enz. De door de expeditie gehuurde koelies hebben groote diensten bewezen. Even wel moesten tal van moeilijkheden worden overwonnen; men kan de menschen niet aan het verstand brengen wat het doel was van de expeditie en op alle moge lijke naïeve manieren trachtten zij de sahibs telkens en telkens weer van hun vreemde plannen af te brengen. Spr- ver telt daarvan amusante staaltjes. Uiterst lastig was de conversatie, door middel van drie tolken. Aan de baud van een groot aantal uiterst fraaie lichtbeelden liet spr. ons het verloop* der expeditie, die ondanks alle moeilijkheden en ontberingen, zonder ongelukken is afgeloopen, zien. Daarvan iets na te vertellen zou onbegonnen werk zijn. Zooals we reeds zeiden, kregen we door al die photo's eU de uitvoerige en altijd interessante toelichtingen daarbij, een goed inzicht in de moeilijkheden, die met zoo gunstig resultaat bekroond wer den. Gebrek aan voedsel was soms ern stig. Eenmaal moest men 14 dagen mar- cheeren met slechts een bezit van 21 lucifers. Met hoeveel voorzorgen zoo'n houtje gebruikt werd, laat zich denken. De expeditie is er in geslaagd verschil lende belangwekkende streken te explo- reoren en in kaart te brengen, en zoo had Dr. Ketner, die den spreker inleidde bij de vergadering, niet overdreven toen hij zeide, dat wij er trotsch op mogen zijn dat ons land óók ontdekkingsreizi gers bezit. Een offlcieele ontvangst door het gemeentebestuur had wel In het voor nemen gelegen, kon evenwel niet tot uit voering komen, door de gelijktijdig plaats hebbende jaarvergadering van de Ver eeniging voor Gemeentebelangen. De ontvangst was Diet minder hartelijk. 25 October komt de declamator Brettani met eene lezing over Oscar Wilde en declamatie over diens werken, o. a. de Kerkerballade. VrUdenkers-vereenlging „De Dageraad". De vrijdenkers-vereenlging „De Dage raad" opende Donderdagavond het win terseizoen met een voordrachtavond, waarbij do declamator Willem van de Capellen als declamator optrad. In zijn openingswoord wees de voorzitter der af- deeling, de heer Tuk, op het feit, dat de vereeniging binnenkort haar 70-jarig be staan herdenkt. Aanvankelijk opgericht als een vereeniging van uitsluitend in- tellectueelen, is de „Dageraad" in den loop der jaren meer en meer een vereeni ging van proletariërs geworden. Eigen aardig, dat ondanks dë felle bestrijding, en de bewering van dr. de Hartog, dat de vrijdenkersbeweging dood is, onze ver eeniging nog steeds van zioh doet hooren, en dit nog lang hoopt te blijven doen. De spreker droeg vervolgens voor de eenaoter „Ahasverus" van Iwan Jelako- witz (Herman Heijermans) en liet daar aan voorafgegaan de geschiedenis van dit stuk, dat Heijermans, na zijn echec met „Dora Kremer", toen mystificeerend als van een Rus afkomstig, liet doorgaan en de pers hierbij aardig bij den neus nam. Na dit felle, echt-Heijermanniaan- sche, kleine drama, waarvan de heer van de Capellen de verschillende handelende personen op' treffende wijze ten tooneele wist te' brengen, kwa mhij met het eer ste hoofdstuk van den „Havelaar": de geestige entrée-de-chambre van den on- sterfelijken Batavus Droogstoppel. Maar hierin nu faalde de declamator naar onzo meening. Vooreerst is het fragment bij uitstek ongeschikt voor declamatie; het is van een fijne, innerlijke ironie, die niet uit het geschreven, maar veel meer uit het ongeschreven, woord tevoorschijn komt. Daarom kan het o.L ook alleen naar waarde worden genoten door een stille lectuur voor. zich heen, waarbij ieder naar eigen aard veel meer dan door luid uitgesproken declamatie. En doordat hier slechts één persoon aan het woord was en de heer van de Capellen zijn kraoht juist ontleent in het uitbeelden van verschil lende personen, veel meer dan in het weergeven van dergelijke monologen, schoot hij ook hier te kort. Onze aan vankelijke twijfel werd na de pau?e be vestigd toen de heer van de Capellen het gedicht „De Rattenvanger van Hameln" voordroeg .Intonatie en dictie schoten hier te kort, en ook de bewerking (het was uit het Engelsch bewerkt) kon den toets eener kritiek niet altijd doorstaan. Zeer mooi daarentegen was het fragment uit Heijermans' onovertroffen „Schakels": het frissche, echt-Hollandsche tooneeltje, dat zich afspeelt tusschen de beide broers Pancras en Hein Duif. Allerkostelijkst stukje humor in den allerhoogsten zin van het woord, namelijk, om met Jean Paul te spreken: het verhevene met de beenen omhoog. Een fragment uit Char les de Coster's Uilenspiegel-legende be sloot den avond. Een groot, dankbaar gestemd publiek luisterde geboeid naar den spreker. De Sumatra te New York. Reuter meldt d'.d. gisteren aan de Nw. Rott. Crt. uit New York: De etat-major van den Nederlandschen kruiser Sumatra, die morgenochtend hier verwacht wordt, zal officieel worden ont vangen op het stadhuis door dén burge meester, Walker, en daarna door de ma rine-autoriteiten van de Vereenigde Sta ten, die luitenant Skinner aan den Ne derlandschen commandant hebben toege voegd. De etat-major en de bemanning zijn gedurende den tijd dat de kruiser hier blijft dë gasten van de Amerikaan- sche marine; er zijn verschillende offi- cieele en niet-officieele, feestelijkheden georganiseerd, waaronder een tocht de Hudson op, Zaterdag a-s. aan boord van een Amerikaanschen torpedojager. Het doel van dezen tocht is dë militaire aca demie te Westpoint De „K xnr in Mexico. Uit een officieel rapport van den Ne derlandschen consul te Mazatlan (West kust van Mexico) blijkt, dat het bezoek van de K XIII aan Mazatlan een groot succes geweest is. De consul schrijft o.m. „Aan het bezoek van de K XÏÏI aan Mazatlan zal ik altijd met zeer veel ge noegen terugdenken. Niet alleen vanwege het feit, dat het mij gegeven was als consul der Nederlanden het eerste Neder- landsche oorlogsschip en de eerste onder zeeboot vóór Mazatlan het anker te zien uitwerpen, maar tevens had ik gelegen heid te zien, hoezeer de Mexicanen die krachtproef van de Nederlandsche marine bewonderen." In het verslag wordt verder hulde ge bracht aan de bemanning van de K XIII voor de uiterst correcte wijze van optre den, waarbij geen wanklank vernomen is. Het feit, dat er op de Nederlandsche matrozen niets te zeggen viel, heeft, zoo sohrijft de consul, den naam van Ne derland in Mexico zeer veel goed gedaan. Waardeering voor eene redding. Bij de directie van Bureau Wijsmuller is een schrijven ingekomen van het Duit- sche Gezantschap in den Haag, waarin dit zijn dank alsmede die van het Prui sische Seeamt te Flensburg betuigt voor de door de bemanning der sleepboot „Drente" betoonden moed bij de berging van het Duitsche stoomschip Irmgard. ÉDit stoomschip kreeg op 26 November van het vorig jaar tijdens een orkaan- achtigen storm benoorden Ameland zwa re averij, waardoor het hulpeloos rond dreef. De bemanning van de sleepboot, welke vanuit Nieuwodiep ter hulpe snel de, slaagde er in onder zeer moelelijke omstandigheden verbinding met het schip te krijgen en dit in Nieuwediep binnen te brengen. Muziekschool „De Toonkunst". We verwijzen onze lezers naar de an nonce van deze school en raden den oud leerlingen aan om aan den oproep van den heer De Hoogh gevolg te geven, omdat een grootsche uitvoering binnen zeer kort te wachten staat, waarvan het doel nog eenige dagen in dë pen wordt gehouden. We komen in de volgende bla den hierop terug. Leger des Heils. Het Leger des Heils zendt zijn jaar- Hjksch nationale aanvrage rond in den vorm van een circulaire, waarin gesloten is een envelop. Men kan daarin zijn gave dcyoneeren, welke na eenige dagen zal worden afgehaald. Abonnementsconcerten Stafmnzlek. Wij herinneren nogmaals aan de'gele genheid' om zich aan te melden voor de abonnementsconcerten, die dezen winter wederom geregeld zullen worden gege ven door het Stafmuziekcorps. Het is wenschelijk daarmede niet te wachten tot het laatste, maar zich thans reeds aan te melden. Zooals men weet, bedraagt do oontributie hiervoor slechts 7.50 per seizoen, terwijl voor huisgenooten afzon derlijke abonnementen tegen den prijs van slechts ƒ2.50 verkrijgbaar zijn. Ook worden dagkaarten beschikbaar gesteld voor 1.— per concert Het moet voor de burgerij een eere zaak zijn deze concerten in stand te hou den. Veel steden van de grootte van Hel der en ook wel grooterel benijden ons een corps als dat van onze Stafmu- ziek, en niemand, die het om finantieele of andere redenen niet behoeft te laten, mag verzuimen voor zich en zijn huisge nooten een abonnement te nemen op deze op hoog peil staande ooncerten. Men kan zich aanmelden bij den heer Delgorge, Hoofdgracht, den heer de Boer, Koning straat, den heer Leewens, Prins Hendrik laan, alsmede bij den kapelmeester, den heer Leistikow, Dijkstraat, alhier. Concert Kerkkoor Groote Synagoge uit Amsterdam. Wij vestigen nogmaals de aandaóhf van onze lezers op hel zeer bijzondere oonoert, dat a.s. Woensdag in Casino wordt gegeven. In ons vorig bericht schreven wij reeds, dat de zang van dit koor verleden jaar hier zoo'n overweldi genden indruk heeft gemaakt. De talloos velen, die toen zoo genoten hebben* be hoeven wij niet op te wekken dit concert weer te bezoeken. Maar wel is dit goed voor hen, die toen nietaanwezig waren* Dezelfde solisten, wat zang 'betreft althans, van verleden jaar, komen ook weer mee. De Oppervoorzanger der Port. Isr. Gom. te Amsterdam, de Eerw. Heer S. Duque Jr. zingt met begeleiding van het koor het beroemde Kol Nidrei gebod. Verleden jaar roemden wij reeds de prachtige coloratuurzang, die zijn liede ren kenmerkt. De solist van het koor, de heer Rabbie verleent ook weer zijn mede werking. Verleden jaar had deze zanger een uitbundig succes, zoodat we ook nu weer verlangend zijn van zijn sohoonen zang te kunnen genieten. Ook dit jaar zulen weer programma's met Hebreeuwschen tekst in latijnsche letters met Hollandsahe vertaling beschik baar zijn. De plaatsbespreking heeft plaats in Casino, vanaf Maandag a.s. van 3 tot 5 uur en volgende dagen. Kaarten zijn verkrijgbaar in den boek handel en aan het.loket van Casino. Dé Hongaarsche tenor Cacar Huszar trad nog niet in Holland op, doch is in zijn geboorteland een beroemd zanger. Door toevallige omstandigheden ver toefde deze thans in Holland en slaagde de Commissie voor de Nieuwbouw Syna goge, alhier, er in hem als een attractie voor dit oonoert te winnen. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. :Zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, zal de lijm- en gelatinefabriek „Delft" as. Dinsdag speciaal met haar artikel' „gela tine in poedervorm" een demonstratie hou den voor de Heldersche Huisvrouwen, in de zaal van den heer v. Weelde, Koningsplein. Iedere huisvrouw, die voor hare puddings en vla's gelatine gebruikt, weet, hoe dikwijls zij moeite heeft de gelatine volkomen op te lossen. Dit gebrek heeft dë gelatine in poe dervorm niet. Verschillende gerechten, waarin gelatine gebruikt is, en de manier, waarop men ze daarin verwerken moet, wor den u op deze demonstratie getoond. Openingsvoorstelling In Casino. „Een liefde ln het Oosten". De opening van bovengenoemd stuk wordt door de pers allerwege ten zeerste geroemd. Het is een bijzonder mooie voorstelling die morgen (Zondag) in Casino wordt gegeven düor N. V. het „Groot Tooneel" van Amsterdam. Overal heeft dit boeiende werk een groot succes. Zoo schrijft het Haarlems" dagblad 14 Sept. 1920. En de uitvoerenden toonden door hun consciëntieus spel dat het hun ernst was met dit stuk.eq het spél verdient zeer zeker hulde! Lm ln mauiknlppen. Men schrijft ons Onder groote belangstelling demons treerde mevr. A. Blanken v. Knijk, dir. der Haagsche modevakschool L.A.B.OR., Woensdag J.l. hare nieuwe werkwijze voor maatknippen. Het talrijke publiek heeft zich kunnen overtuigen, dat het werken naar deze methode uitermate zeker is. Zooals uit een der annonces in dit blad blijkt, zal er Woensdag a.s., vóór aanvang der lessen, nog een gratis demonstratie gehouden worden. Zij, die de vorige demonstratie niet hebben bijgewoond, raden wij aan deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan. Zooals wij vernamen kan na de demons tratie direot aan de lessen worden deel genomen. Motor-cursus. Zooals uit ©en advertentie.ln dit num mer blijkt, zal hier bij! voldoende deelna me een motorcursus geopend worden voor hen, die in de practijk met motoren te ma ken hebben. De heer W. Heeroma, die de zen cursus zal houden, is ln dit opzicht geen onbekende. Reeds op tal van plaat sen gaf hij dergelijke cursussen met veel sucoes. In Hoorn b.v. is het nu reeds drie jaar achtereen, dat hij een zoodanigen cursus houdt. Deze lessen worden bezooht door personen uit allerlei milieu en van zeer verschillenden- leeftijd, door vakman en door leek en ieder vindt er iets van zijn gading. Wij twijfelen dan ook niet of, zoogoed als in Hoorn of Schagen, zal ook ln Hel der een voldoend aantal personen zich voor dezen nuttigen cursus aanmelden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR GEMEENTEBELANGEN. Vrijdagmorgen ving in het gebouw „iMusis Sacrum" de jaarvergadering aan van de Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen. 'De heeren, die zich voor dë bijwoning van deze vergadering dikwijls een verre reis getroost hadden, waren voor een deel Donderdagavond al hier gearriveerd, sommigen per auto. Vrijdagmorgen kwa men met den trein- van 9A3 u. nog een vijf tiental heeren. Uit onze stad waren vele gemeente-amb tenaren, en raadsleden aanwezig, alsmede het volledig Ooilege van B. en W. De vergadering werd gepresideerd door mr. S. J. R. de Monchy, die in zijn openings woord met blijdschap gewaagde van de groote opkomst. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur van Helder, dat een fees telijke ontvangst heeft bereid. iDe notulen, zooals die zijn opgenomen in de Mededeelingen van November 1925 en April 1926, werden goedgekeurd. Eenige discussie ontstond over de voorgestelde wij zigingen in de examen-reglementen; vooral de bepaling, dat een candidaat, die bij aan gifte voor het examen gebruik maakt van een in strijd met de waarheid' afgegeven verklaring van tweejarige praktische werk zaamheid, voor altijd van deelneming aan het examen uitgesloten- wordt Een amendement van den heer Rijnenberg om in plaats van „altijd" een door het bestuur te bepalen tijd perk te zetten, werd verworpen. Bij acclamatie werden herkozen tot leden van het Bestuur de heeren Mr. G. van Ba ren en C. van Andel, die beiden hun her benoeming aanvaardden. In de bespreking van het Georganiseerd Overleg, die «den geheelen Vrijdagmorgen in beslag nam, werden, zooals wij- reeds me dedeelden, door den heer W. Drees, wethou der van 's^Gravenhage, alsmede door het lid van God. Staten van Friesland, den heer mr. P. S. Gerbrandy van Sneek, een aantal stellingen verdedigd. Laatstgenoemde had deze in de door de Vereeniging uitgegeven „Mededeelingen" uitvoerig schriftelijk toe gelicht; door den heer Dree9 geschiedde dit ter vergadering. Wij laten de conciusies van beide heeren hier volgen. I. Helt is wenschelijk, zoowel in het be lang der gemeenten als in dat van het ge- meentepersoneel, dat behandeling van de arbeidsvoorwaarden voor het gemeenteper- soneel geschiedt in georganiseerd overleg met de daarvoor in aanmerking kamende vakvereenigingen. II. De -behandeling in het georganiseerd overleg'dient zooveel mogelijk het karakter te dragen van- onderhandeling tusschen ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur en van de organisaties, waarbij getracht wordt tot overeenstemming -te komen. III. In het aanvaarden van het beginsel, dat het overleg het karakter -moet dragen van onderhandeling, ligt geen aantasting van de bevoegdheden, die Burgemeester en Wet houders en de gemeenteraad in het gemeen tebelang moeten hebben. IV. iMet het oog op den nauwen- samen hang, die in vele opzichten bestaat tusschen de regeling van de arbeidsvoorwaarden voor de werklieden en die voor de ambtenaren-, verdient een gezamenlijke oommissie van overleg voor beide groepen de voorkeur -boven- afzonderlijke commissies. IV. Het zal in den regel aanbeveling ver dienen voor opneming in het overleg in aan merking te brengen de afd-eelingen van over het geheel© land werkende organisaties, die alle groepen van ambtenaren of werklieden organiseeren en die, wat ledental betreft, aan te stellen mi-nimum-eischen voldoen. Toela ting van plaatselijke en van z.-g. categorale organisaties zou de -toch reeds groote ver snippering in- de hand werken en veelal lei den tot vergaderingen* te talrijk om vrucht baar weifc te doen, VL Naast de centrale commissie voor overleg 'behooren voor dë diensten en be drijven, die daarvoor van- voldoenden om vang zijn, dienstcommissies te worden inge steld -tot bespreking van de bijzondere ar- beids- en dienstvoorwaarden van het per soneel van- die diensttakken. VH. Boven -plaatselijk overleg zou, voor belangrijke aangelegenheden als de loonrege ling, de voorkeur verdienen een overleg tus schen vertegenwoordigers van gemeenten met ongeveer overeenkomstige positie en Ingezonden Mededeellug. Slechts een merk kan aan de spits staan PREDIKBEURTEN. ZONDAG 10 OCTOBER Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.80 uur, Ds. O. O. de Kloet. Onderwerp„De ledige stoel''. West er kerk: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, en 's avonds 5.80 uur, Ds. A. Verwaal, van Alkmaar. Huisduinen: Geen dienst. Jullanadorp: Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hoop" Zondagavond 7.80 uur, Ds. Doevendans WIERINGEN. HIppolytushoef. 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Den Oever. 's Middags 2.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. H. Kuiper, van Grand Rapids. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. H. J. van Rooljen, van Bilthoven. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. WIERINGEN. Stroe. 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. van der Veen. Leger des Heils (Spoorgracht 88). (Voor iedereen toegankelijk). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbijeenkomst. belangen, eenerzjjds en vertegenwoordigers van de hoofdbesturen) der vakhonden' and-er- zijda Het resultaat van eeni dergelijk over leg zou dan het 'karakter kunnen dragen van een advies aan de gemeentebesturen, dat, ook zonder bindende kracht te bezitten, zoo danige beteekemis zou hebben, dat -het in den regel wel zou worden aanvaard. I. De essentalia van het Georganiseerd overleg zijn: 1. Een gereglementeerde wijze van over leg omtrent de arbeidsvoorwaarden der in overheidsdienst zijnde ambtenaren en werk lieden- tusschen het overheidsorgaan eener en de organ.sat.es der ambtenaren en werk tenen anderzijds. 2. Het daartoe in het leven roepen van een permanent orgaan waarin twee partijen vertegenwoordigd zijn: de betrokken over- heid-werkgeefster en de vakorganisatie der ambtenaren en (of) werklieden. 3. Geen beslissing omtrent loon en rechtspositie van ambtenaren en werklieden ln overheidsdienst wordt genomen, tenzij het gevoelen van, het vermelde permanente orgaan is gevraagd. 4. De bevoegdheid van dit permanente orgaan is een adviseerende. H, Het project van 'Dr. J. van Hettlaga Tromp te Amsterdam, dat de geheele vast stelling der rechtspositie van ambtenaren en werklieden aan den gemeenteraad ont neemt en in handen legt van een commissie voor G. O., gaat in tegen Grondwet en Ge meentewet en is ook iure constituendo ver werpelijk. Hl. Het Amsterdamsche type van het G. O., dat uitvoerende bevoegdheid geeft aan de commissie van G. O., is niet in strijd met het ius constitutum, maar ds toch in wezen voor een gezonde doorvoering van georganiseerd overleg bedenkelijk. IV. Waneer de adviseerende beteekenis van het G. O. wordt vastgebonden, is tegen de instelling geen redelijk bezwaar aan te voeren. V. Onjuist gedacht Is de grief, dat in het G. O. overheid en ambtenaar ten on rechte op voet van gelijkheid' onderhandelen. VI. Niet te aanvaarden is de grief, dat ini het G. O. den ambtenaar een bevoor rechte positie hoven andere burgers wordt verleend, daar hem slechts wordt gegeven wat bij de O. 'A. O. andere werknemers reeds hebben. VII. De vraag op welke wijze de amb tenaren en wexklieden in het G. O. zich wil len doen vertegenwoordigen, worde in be ginsel aan hen zelf overgelaten, hoezeer op zichzelf vertegenwoordiging door categorale honden en vereenigingen ad -hoe niet toe te juichen valt. VIII. De wijze om tot een resultaat te geraken in het G. O. worde beheersoht door dit gezichtspunt, hoe -het over en weer el kander vinden het krachtigst bevorderd wordt. 'Een stemming als van twee groepen met mogelijkheid van genotuleerd verschil bin- Stellingen van den heer W. Drees, Wethouder te 's-Oravenhage. Stellingen van don heer Mr. P. S Gerbrandy, lid van Ged. Staten van Friesland, te Sneek.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11