1 king, rekening zal hebben te houdern is aar bet oordeel dier Gommissde ós bet deze: do ligging dier gemeente moet een zoo bij uitstek, gunstige zijn, dat de bezwaren der gTondaloemers tegen erfpacht wegvallen tegenover de voordooien, dde vestiging ter plaatse, zoowei Voor handel en industrie als voor particulieren, met zich brengt. iHiermede raakt men bet hart der kwestie. Nevens bet bebeerscben van de grondmarkt, 'is de Mgging der gemeente beslissend met betrekking tot de mogelijkheid om erfpacht consequent door te voeren. Ook te •Dordrecht is dit gebleken, waar bedreiging met verplaatsing of vestiging elders van bestaand© of nog te vestigen in dustrieën het gemeentebestuur beeft ge noopt, uit overwegingen van plaatselijk en financieel belang, niet onvoorwaardelijk aan den eiscb van1 erfpacht vast te houden. Uit bet voorgaande valt naar bet oordeel der Oommisaie onwederlegbaar af te leiden, dat de vraag erfpacht of verkoop niet Is van principieelen aard, maar dat zij steeds in verband met plaatselijke omstandigheden en met inachtneming van overwegingen van praktisohen aard, beantwoording zal moeten vinden. iMag de Oommissie er door haar rapport iets toe hebben bijgedragen om deze over tuiging ingang 'te doen vinden, dan zai zij zich voldoende beloond ach ten voor den door baar verrichten arbeid. (Zie verder onder „Laatste Berichten"). GEMEENTERAAD. De heer Schoeffeienberger heeft het volgende schrijven aan het ooilege van R en W. gericht. Aan Burgemeester en Wethouders van Helder. Mijne Heeren. Gndergeteekende J. J. Sohoeffelenber- gsr. lid v. d. Raad der Geim. Helder, ver- zoeit beleefd uw aandacht voor het na volgende: In de raadsvergadering van j.1. Einsdag 14 Sept., is door mjj Wj de rond- vraig het verzoek gericht, om, de aan besteding der 49 stuks woningen voor de woningstichting „Helder" zoodanig te d>ei geschieden, n.m. op tweeërlei wijze en wel, ten eerste: om alle kozijnen, ra men en deuren machinaal te vervaardi- gin. ten tweede: om voornoemde onder- djelen door handenarbeid te verrichten. Laarop kreeg lk ten antwoord „Zalwor- dei overwogen". Deze overweging sthjnt, zooals dit met zoovele overwegin gen gaat, aan uw aandacht onttrokken tt zijn, of, in uw oog van minder belang. Vaat in de publicatie van aanbesteding, leest men niets daarvan, 't Spijt mij even wel U nog hieraan te moeten helpen herinneren, te meer, daar de werkeloos heid in de bouwvakken schrikbarend toe neemt en zij juist, door een dergelijken naatregel, tot het minimum kan worden timggebracht. Straks zal men bij dien b)vw een klein aantal timmerlieden te werk zien, terwijl een zeer groot aantal werkeloos rond loopt en zich dagelijks bij steun komt melden. Rijpt bij uw ooilege dn niet de gedachte, dat dit, zoowel flrancieet ais economisch, afkeuring ver- dxnt? Is het toelaatbaar, dat straks het werk zeer waarschijnlijk van huiten ma- cl naai wordt aangevoerd, terwijl onze piatselijke ambachtslieden gaan te prik kel, ten koste van den belastingbetaler en te. bedleve van de stompzinnigheid uwer zfenswijze? Is u dan nog niet bewust, hoe dïnoraliseerend het priksysteem, „als noodzakelijk kwaad'', werkt, op de pijsiologie van het individu? Dat men d t noodzakelijk kwaad niet geheel kee- ren kan, is mij evengoed bekend, maar het is do plicht van een overheid, te tiaditen haar zooveel mogelijk tegen te hinden. Integendeel, werkt U het thans Ie te hand! Hiertegen gaat mijn protest. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Helder, 7 October 1020. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, worit in verband met de door den heer Scb->effelenberger geuite wenschen. een rauvkeurig onderzoek ingesteld. Er zal zweel mogelijk rekening gehouden wor den met den minder gunstigen toestand ii de bouwvakken. Het schrijven van den heer Schoeffeien ferger is dus wel eenlgszins voorbarig. Red. Held. Crt \twp van de Bevolking der Gemeente Heller van 1 Januari tot 1 October 19-fl M. V. Airtal lnw. op 1 Jan. 1926 16601 14006 Vermeerdering door: M. V. Geborten 221 229 Vesiging 1120 728 1341 967 17842 14962 Vermindering door: Overlijden 89 88 Verrek 1591 920 Bevilking op 1 Oct. 1926 16162 13964 Totaal 80116 Nieuwe uitgave. Noord-Holland in Woorden I3ea 1 d brengt op de le pag. het portret vin de thans op afscheidstournee zijnde Men. Theo Mann-Bouwmeester. Aan sjo't en feesten is een ruime plaats in- grriimd, o.a. Volendammer Kermis, de 3 (bt. feesten te Leiden, Feesten te Alk- mair in vbrband met het Landhuishoud- kirdig Congres aldaar, Wielerwedstrijden t« Idam etc. Voorts de gewone rubrieken. De Stad geeft als voorplaat het piriret van Joh. Brakensiek, den be- kmien politieken teekenaar» van de „droene Amsterdammer". De bulten- lausche afdeeling geeft afbeeldingen vin verschillende actualiteiten, evenals d» afdeeling Gemengd, waarin o.m. een 6-sal afbeeldingen voorkomen van Mevr. Tleo Mann-Bouwmeester. Verder de ge- wrne rubrieken als Sport, Mode etc. Burgerlijke stand van Helder haven van nieuwedeep. VISSCHERIJBERICHTEN. MARKTBERICHTEN, MARINEBERICHTEN. Hr. Ma. „Smmatra". Hr. Ms. Suimatra la te New-York aan gekomen. Hr. Ma „Tromp". Hr. 'Ma Tromp is om 2 uur hedennacht Ouessant gepasseerd. LEGERBERICHTEN. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 October, Medegedeeld door het Kon. Nederlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 761.0 te Zürich. Laagste stand 728.1 te Stornoway. Verwaohting: Aanvankelijk nog stormachtige W. tot N.W. wind, later krachtige tot matige wind uit W. richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met opklaringen, aanvan kelijk regenbuien, mogelijk onweer, iets koeler. LAATSTE BERICHTEN. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR GEMEENTEBELANGEN. (Vervolg.) (Ongecorrigeerd.) De heer M e ij e r, directeur van het Verifioatiebureau der Vereen, v. Neder landsohe gemeenten, wil nog enkele op merkingen over het rapport maken, die wellicht de aandacht kunnen vestigen op enkele andere, aan het vraagstuk ver wante zaken. Spr. beantwoordt de vraag wat onder „grondpolitiek" moet worden verstaan. Men zou uit het rapport den indruk kunnen vestigen dat net beteekend „in vloed uitoefenen op den prijs der gronden in verband met de flnantieele middelen der Gemeente". Het komt hier aan op de vraag om dit op de meest voordeellge wijze te doen. In het rapport komt niet ter sprake de prijsvorming en daarop komt het naar spr. meening juist aan. Men spreekt wel van prijsverhooglng, maar niet van prijs vermindering. Men kan niet zonder meer aannemen dat uitbreiding eener gemeen te ook persé waardevermeerdering der gronden meebrengt. Het argument van de waardevermeer dering dep gronden, die ten bate der ge meente komt, zegt volgens spr. weinig. Trouwens, het rapport spreekt zelf ook van vermindering. De tweede conclusie betreffende de spe culatie in bouwterreinen, zonder haar eohter uittesluiten, is tot op zekere hoog te waar, maar het speoulatie-argument verliest veel van haar waarde. De derde conclusie (bij erfpacht kan de gemeente de beschikking over uitgegeven gronden herkrijgen) kan spr. niet onder schrijven. De overheid moet zich losmaken van de beginselen, die tot grondslag liggen aan het publieke recht. De gemeenten worden herhaaldelijk genoopt tot andere bedrijfsvormen. De gemeente komt ten slotte op het ferrein der speculatie, en men moet de speculatieve basis zóó maken, dat de gemeente gevrijwaard wordt voor te hooge lasten. Zou niet een zoodanige grond kunnen worden gevonden, dat het particulier kapitaal mede betrokken wordt in deze zaak? De Voorzitter merkt op, dat deze op merking geen verband houdt met de zaak, omdat deze zaken eerst aan de orde ko men als de kwestie verkoop-erfpacht reeds beslist is. Mr. Rijenberg, hoofdambtenaar ter secretarie der gemeente Nijmegen, heeft met belangstelling kennis genomen van het belangwekkende rapport. Ofschoon geen nieuwe gezichtspunten worden ge bracht. is het zeer logisch. Koop beduidt het volstrekte beheersch- en beschikkingsrecht aan een bepaald persoon. Erfpacht heeft niet in zich dit absolute beheerschrecht. Het is ingesteld om de economische voorwaarden eener bevol king te verhoogen. Uit het erfpachts stelsel is het gemeenschapsgrondbezit gegroeid, en thans gaan wij dat weer ver anderen, zij het met andere bedoelingen. Het absolute beheerschrecht bij ver koop door de gemeente is door allerlei bepalingen sterk beknot; evenzeer het erfpachtsrecht. Men kan gerust spreken van een „langdurig huurcontract met sterke beperkingen". Laien wij niet te principieel ingaan op de vraag erfpacht verkoop; deze zal zicc geleidelijk wel naar de behoeften regelen. Bij erfpacht zijn twee groote bezwaren het groote kapitaal dat in grondbedrijf steekt. Het tweede is dat de gemeenschap het risico overneemt van een particulier bedrijf. Tegenover waardevermeerdering staat ook een mogelijke vermindering in waarde. Spr. ziet geen kans aan die twee bezwaren te ontkomen. Verkoop heeft ook bezwaren: de ge meente kan ze uiterst moeilijk terugkrij gen, bij waardevermeerdering ontgaan haar de voordeelen en ten derde is de gem. de zeggenschap over de gronden kwijt. Maar bij slot van rekening kan de gemeente langs publiekrechtelijken een anderen weg al die bezwaren ondervangen. Concludeerende meent spr., dat men niet te principieel moet vasthouden aan de kwestie verkoop of erfpacht, doch al leen van omstandigheden moet doen af hangen. Mr. Dr. H. J. R o m ij n, oud-wethouder van 's-Gravenhage, directeur van het Econ. Juridisch Adviesbureau Tayol, aldaar, merkt op, dat het rapport inder daad niet veel nieuws brengt, maar wat had men dan verwacht De oommissie heeft al doen uitkomen, dat het vraag stuk niet zuiver economisch is. Het is ook grootendeels een psychologisch vraagstuk. Men kan, uitgaande van ver schillende standpunten, zeer goed tot een einde komen. Rapporten als bet onder havige zijn buitengewoon geschikt der gelijke vraagstukken af te wikkelen. Spr. zal het vraagstuk bezien van den kant van den grondafnemer. Over 't algemeen is deze nog wat schuw tegen over erfpacht. Wat was vroeger het aan trekkelijke van het grondbezit Het over gaan van vader op zoon. Wie denkt tegen woordig aan zooiets nog De ontwikke ling der maatschappij heeft pen grooten invloed. Wij moeten het verschil tusschen erf pachtverkoop zooveel mogelijk wegnemen. Men zou bij de uitgifte in erfpacht kunnen bedingen, dat bij waardevermeer dering naar een bepaald bedrag zal worden teruggekocht. Wanneer wij de ontwikkeling van een dergelijk vraagstuk zien, moeten wij reke ning houden met de bezwaren, die zich voordoen. Het komt spr. voor, dat, wan neer men naast erfpacht verkoop heeft onder dergelijke bezwarende bepalingen, vele bezwaren zijn ondervangen. De heer Yain Os, lid van deni Helder- echen gemeenteraad, lid) van de Oommissie voor het Grondbedrijl der gemeente Helder, heeft met belangstelling het rapport gelezen^ daar zich voor de gemeente Helder natuur lijk ook moedUJkheden: voordoen over dit punt Het rapport stelde spr. evenwel teleur. Maar het toon tot geen andere oonolusle komen; een definitieve uitspraak kon het rapport niet geven. En dit stelt spr. tevre den, dat zelfs eminente mannen als de rap porteurs tot geen oonolusle kwamenu Tien jaar geleden, toen het eoanoimisoh aspect der gemeente geheel anders was, was het beizlt van een grondbedrijf urgent Maar de ge meente Helder raakt ham1 grond ndeit bij bund'ers tegelijk kwijlt, en spr. staat op het standpunt van verkoop. Men moet zich door de vrees voor speculatie niet laten Mimi- deeren. Wat voor kwaad steekt er in, dat men een koopar in de gelegenheid stelt iets aan dden grond te verdienen? Spr. gaat dhar nader op in en geeft daar voorbeelden van. De gemeente Arnhem heeft verleden jaar -f 769.000 op haar 'bedrijf afgeschreven. De gemeente zou dwaas zijn als zij een parti culier aanbod afsloeg, waarbij; de kooper vrij bleef binnen de grenzen natuurlijk van het uitbreidingsplan. Oonoludeeirend meent spr., dat iedere ge meente voor zichzelf over deze zaak moet beslissen. Tegen zes uur arriveerden de verschlH- NIEL WE UITGAVE. Tijdschrift voor Ervarlngsopvoedkunde, na 7, JalL Naar aanleiding van de in vorige num mers opgenomen beschouwingen over sexueele voorlichting, heeft de redactie een groot aantal stukken ontvangen van schrijfsters en schrijvers, die het in me nig opzicht met de theorieën van de In dische doktores niet eens zijn. Zij geeft van de verschillende artikelen een korte samenvatting, die een groot deel van deze aflevering vullen. Slechts een der inzen ders, namelijk Felix Ortt, is het geheel met de schrijfster eens, maar ook hij zegt niet zoo ver en niet zoo demonstratief te werk te willen gaan ais deze Indische dame. Zooals bekend mag worden veron dersteld, is Felix Ortt de propagandist van voorlichting der kinderen omtrent sexueele zaken, maar men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat een hoog staand man als Ortt. over den tact be schikt dit uiterst penibele vraagstuk te beheerschen, iets, wat aan de meeste ouders en opvoeders niet gegeven is. W. F. Maartense in den Haag vertelt van de resultaten van een jaar Dalton-onderwijs met niet veel meer inspanning van de zijde van den onderwijzer worden betere resultaten bereikt, concludeert hij en be veelt een proefneming bi) zijn collega's aan. In een naschrift wijst de redacteur S(tamperius) er op, dat het Dalton-sy steem ook in vroeger jaren, zij het in wat anderen vorm, toegepast werd, en dat hier slechts de ervaring zal kunnen lee- ren, in hoeverre het in de Nederlandsohe scholen volledig toepassing vinden kan. Maar juist ter wille van de ervaring is zoo zeggen wij praktijk noodig, dus een invoering op de scholen. Vanzelf komt men er wel weer van terug als het niet voldoet. De aflevering bevat voorts nog bijdragen van geringeren omvang en van uiteenloopenden aard. In de serie „liederen en koren", uitge geven onder leiding van P. Martin Zijderliaan .Harmonie-uitgave", Hil versum) is thans verschenen de. oom positie van onzen stadgenoot, den heer O. W. Rusting, getiteld „Vogelwijn". Wij hoorden eenige jaren terug dit koortje voor het eerst op een door den heer Rusting gedirigeerd concert; toen trof ons reeds de zangerige toon van dit liedje. „Vogelwijn" is een versje van on zen volksdichter Heije en bedoelt den lof te zingen van het water. Voor geheel- onthoudersvereeniglngen allereerst is dus dit een geschikt nummer. Het be hoort tot de eenvoudige stukken, waar van de uitvoering de krachten van een gewoon koor niet te boven gaan en de frissche inzet van den solozang maakt het buitengewoon aantrekkelijk. Behal ve voor gemengd koor, ls het liedje ook voor vrouwenkoor verschenen. De be perkte omvang van deze kooruitgave was oorzaak, dat de oomponist de oorspronke lijke oompositie eenlgszins heeft bekort Alle stemmep zijn in noten- en cijfer schrift aangegeven. De prijs der parti tuur is 60 cent, der afzonderlijke stem men 10 oent. Wij zullen hopen, dat he in menige vereenigingsmiuziekkast een veel gebruikt nummer wordt. U 1680 1008 van 7 en 8 Octt. 1926. 'BEVALLEN: J. W. DSjkahoorn-Edeleniboe, z.; C. C. J. Höak-de Beet, d.j 8. C. Blokker- Jamaaen, z.; D. van Loo-Tieptema, z.; T. de Vriee-van Strijen, z.; B. Remmers-Bakker d. OVERLEDENK. Aenee, wed. v. A. Koomen. GEHUWD: C. Tielemana enJ'. P. Sdhuhiniain; H. iv. Dam en J. Noot; A. v. Zo eet en M. O. J. Deymame; P. Tydeana, en G. Boema; G. y. Ros sen en P. Kramer; A. Bodey en Th. 8. C. E. 'Hahiu. 8 Oct. 1926. Aangek oimen van Gent en vertrokken naai Harlingen het Engeleche e.a. „Oriole". 7 Oot. Aangobradht door 19 korde»: 2688 tongen per stuk 0.250.40; 2862 kleine tongen per stuik 0.050.10, 16 tarbotten per stuk 5 7.50, 80 roggen per stuk 0.80—'1.10, 61 kisten zetechol per kist 79, 93 kisten kleine schol per kist 25.50, 32 kisten schar per kist 2.503.50, 8 kisten pietermannen per klet 9—11. 8 Oct. Aangebracht door 9 korde»: 678 tongen per stuk 0.250.75, 798 kleine tongen per stuk 0.U60.10, 3 tarbotten per etuk 4—6, 10 roggen per stuk 0.80—1, 20 kisten zetscho] per kist 6.257.50, 23 kisten kleine schol 1.756, 18 kisten eahar per kist 2.50—8.75. Eierveiling Sohagen, 7 Oct. 15840 kipeieren: bruin: ongewogen 9 9.50; wit: ongewogen 9—9.40, klin 6.60—6, 56—58 kg. 8.10—8.90, 58-60 kg. 8.90—0.10, 6063 kg. 9.109.70; 943 eendeieren: onge wogen 5.90—6.10. Allee per 100 stuks. ALKMAAR, 8 Oct. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd: 1171 H.L tarwe 18.7614.75; 325 HL. rogge 10.2511-25; 951 H.L gerst id. chev. 10.60—11.76; 1094 H.L haver 9.50 —11; 202 H.L. hoornen: bruine 18—26; cl- troeniboonen 27.60—20; duivenboonen 16.50; witteboonen 405 H.L. kanarlezaad; 74 H.L. rood mosterdzaad 30.50; geel mosterdzaad 27; 6 HL. karwijzaad 34; 6 H.L. blauw maanzaad; 403 H.L erwten: groene (kleine) 1823; groene (groote) 4046; grauwe 8043; vale 8547, per 100 kg. ALKMAAR 8 Oct Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd: 165 stapels, wegende 166,000 kg. Fabriekakaas kleine 48, m. rijkamerk 61; fabr. coimm. met rijkamerk 50; kleine boeren kaas 50; met rijkamerk 61.50, boerencomm. kaas 50. Handel vlug. Aikm&arscbe Exportveiling. Alkmaar, 7 Oct. In de heden gehouden veilingen werd be taald voer: Bloemkool le s. per 100 stuks 14 19.80; bloemkool 2e soort per 100 stuks 8 12; roode kool per 100 kg. 1.89—8.20; gele kool per 190 kg. 1.102.70; wortelen per 100 bos 2.206.30; uien per 100 kg. 2.80—4.20; slaboonen per 100 kg. 8.1030.30; andijvie per 100 stuks 0.601.70; Brosselech lof per 100 kg. 32; kropsla per 190 kg. f 0.90—8.10; komkommers per 100 kg. 810.10; pieter selie per 100 boe 0.505—3.20; prei per 100 kg. 350—7.60; postelein per bakje (2*/« kg.) 0.350.45; en ij boenen per 100 kg. 10 55.70; spruiten per 100 kg. 9—26; spinazie per bakje (21/» kg.) 050—0.51; selderie per 100 boe 2.107.70; tomaten per 100 kg. 8— 26; appelen per 100 kg. 634; peren per 100 kg. 232; druiven per 100 kg. 5066. NOORDSCHAHWOUDE, 8 Oct Schoteche muizen 8.904.20, doken 8.70, drielingen 8.80, speroieboonen 718, uien 2—2.70, drielingen 1.90—2.40, grove 2.40 —3, gele nep 1.70—2.60, peen 1.80—2, kroten 1.10—2.10, roode koel 0.90—8, witte kool 0.80—1.20, gele kool 0.50—1.80, allee per 100 kg.; boewortelen 1.603.30 per 100 bos; bloemkool 1—9.10 per 100 stuks. Nederlandsohe Eierveiling Amsterdam. 8 Oct. De sterk dalende productie doet nog steeds haar invloed gelden. De coneumenten- vraag gaat echter naar goedkooper prijzen, weshalve die coarserve haar intndiedo heeft ge daan, en meer of minder druk op de toekomst- prijzen zal uitoefenen. Men besteedde heden in Amsterdam: 'Kipeieren, wit: 54/56 7.80; 56/68 7.00— 9.65; 68/60 8.66—10.35; 60/62 9.49-10.06; 62/64 9.4510.50; 94/66 10. 50-10.55. Eendeieren 6307.15. Kuikeneieren beneden 50 kg. 5.507.05. Loodsboot No. 6 is van het politietoezicht op de Noonüzeevisecherij teruggekeerd. Kolonel P. S. Groen, van het korps marl nier», zal 1 Jan. as. den dienst met pensioen verlaten. Bij Kon. besluit is, met 12 Oct., aan den off. van adm. der 2e kl. W. O. H. Domimers, op zijn verzoek, eervol ontslag uit dien zeedienst ver leend. Bij Kon. besluit' is aan den officier-zeewaar nemer der 8e kl. van de Kon. marine-reserve G. dl G. te Roller, op zijn verzoek, eervol ont slag uit den reservedlenst verleend en is hij benoemd tot officier-vlieger der 8e kl. Off. van den Mf3.D. 2e kl. G. van' der Tak is, van' Hr. Ms. torpedoboot Z 7, overgeplaatst bij den marine-radiodienst te Amsterdam. Off. van den M.S.D. 2e kl. T. A. Slzoo, die nende bij de Onderzeedlenstkazerne te Wil lemsoord, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 8 Nov. met het stoomschip Slamat zijn nieuwe bestemming volgen. Bij 'beschikking van den minister van marine a. i. is luit. ter zee 2e kl. P. J. G. Huyer, ge plaatst 'bij de Onderzeedlenstkazerne te Wil lemsoord, met Ingang van 80 dezer ter beschik king gesteld. Kap. luit. ter zee L. M. J. Gregory is over geplaatst van Gorinchem naar Vllssingen en opgetreden als commandant van Hr. Ms. oplei dingsschip voor matrozen. (Met ontslag uit den zeedienst: 20 Oct.: marinier le kl. J- O. Langevsldl Met Ingang van den 80en September zijn be vorderd tot seinersmaat de matrozen 2e kl.: D. N. Versteeg, F. J. (Milnk, F. W. J. Vro- mans en W. J. Hendrix. 6 Oct.seiner majoor S. Hoekstra van Tromp naar Wachtschip Willemsoord. 6 Oct.: eerg.-eeiner G. A. Roet veld van Mar.- kaz. Amsterdam naar Tromp. 11 Oot.: serg. der mars. O. Overweg van MarJkaz. Amsterdam naar Wachteohlp Wil lemsoord en geplaatst hij dlè GEB. I Nov.ld. R. van Gamjpen van MarJkaz. Wil- lamiaood naar idem. 7 Oot.: serg.-zlekenverpl. G. W. J. Nieuwen- 'buig van Wachtschip Willemsoord naar Mar.- hoepitaal. 8 Oct.: Reeg. der mare. W. F. H. ötolta van Dept. v. Marine naar AM. Mare. Rotterdam. 20 Oct.: botteliewnadoor G. van Aken van Wachtschip VHseingen naar Dept van Marine. 18 Oct.: eerg.-bottelier M. Schoonderwoerd van MJLW. Leiden naar Wachtschip Vllssin gen. II Oot.id. O. Kat van Mar .kam; Amsterdam naar M.K.W. Leiden; eerg.-timon. J. Toering van Wachtschip Willemsoord1 naar O.zeedJtaz. 8 Oct.: roacht-maj. F. Poelman van Wacht schip Willemsoord naar Markaz. Willemsoord. 6 Oct.: luit. ter zee 2e kl. M.-R. P. A. Ru eek van Vulcanus naar Tramp; luit. ter zee 2o kl. J. A. L. Muller van Kon. Instituut naar Vul canus. Bij 'beschikking van den min. van marine a. 1. Is de kap^lult. ter zee 0. O. Kayser met Ingang van 1 Deo. 1906 .belast met het bevel over de Onderzeedlenstkazerne te Willems oord en is k&p.-luit. ter zee D. Soalogne met denzelfden datum eervol ontheven van het be vel over die inrichting en ter beschikking gesteld; zijn: met ingang van 20 dezer de luit. ter zee le kl. W. F. Coster en J. A. Kruys reep. geplaatst als eerste officier bij de Onder zeedlenstkazerne te Willemsoord en belast met het bevel over Hr. Ms. van Meerlant en zijn de lult. ter zee le kl. T. L Kruip, commandant van laatstgenoemden bodem en J. H. Bolkeez, dienende bij de Onderzeedlenstkazerne te Wil lemsoord, ter beschikking gesteld, eerstge noemde onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel. Voorts Is luit. ter zee 2e kl. G. H. 0. A. de Lalne, off. van dienst bij bet Koninklijk Insti tuut voor de Marine den 6 Nov. a.s. ter be schikking gesteld en als zoodanig vervangen dioor luit. ter zee 2e kl. J. J. M. Sterkenberg. Herhalingsoefeninen zeemilitie. De minister van marine a. 1. heeft bepaald: le. dat de verlofgangers der zeemilitie van de lichting 1924 met uitzondering van de kustwachters zullen worden opgeroepen tot het houden van herhalingsoefeningen In vier ploegen, waarvan de eerste ploeg ln werke- lijken dienst zal verblijven van Maandag 10 Januari 1927 tot en met Zaterdag 12 Februari 1927, de tweede van Maandag 9 Mei 1927 tot en met Zaterdag 11 Juni 1927, de derde van Maan dag 20 Jbnl 1927 tot en met Zaterdag 23 Juli 1927, en de vierde ploeg van Maandag 7 No vember 1927 tot en roet Zaterdag 10 December 1927; 2e. dat indien zij voorkeuT mochten hebben tooi indeeling bij één der genoemde ploegen, zij dit bij ongezegeld, doch ln gefrankeerde enveloppe gesloten verzoekschrift vóór 6 No vember 1926 aan het departement van marine kunnen kenbaar maken, onder opgave van re denen van hun voorkeur en van bun stamboek nummer; Se. dat met het door ben te kennen gegeven verlangen zooveel mogelijk rekening zal wor den gehouden, doch dat hun ln hun eigen be lang wordt aangeraden om naast den datum van voorkeur ook één of ineer van de andere drie tijdstippen van opkomst op te geven, welke door hen bet meefet gewenscht worden geacht ingeval aan bet ln de eerste plaats ken baar gemaakt verlangen niet zon kunnen wor den voldaan; 4e. dat na S November a.s. zal worden bo ni iet en bekend gemaakt bij welke ploeg elk der op te roepen verlofgangers zal worden In gedeeld en wanneer en waar hij zal moeten opkomen; 6e. dat voor de zeemlliciene-kiustwachterB der lichting 1924 herhalingsoefeningen ln 1927 achterwege zullen blijven, met de bedoeling om deze.oefeningen voor hen eerst in 1928 te doen plaats hebben. Met de zeemlllciens, die behooren tot do lichting 1924 worden bedoeld zij ook die van vorige lichtingen die hun eerste oefe ning aangevangen zijn in het jaar 1924 en die oefenig volbracht hebben. Oefeningen bij de luchtdoel-artillerie. De schietoefeningen Van het korps lucht- doelart. te Helder zijn geëindigd. Het detache ment dat daaraan deelgenomen heeft Is heden morgen wederom naar Utrecht vertrokken. De afvloeiing van onderofficieren. Aan het departement van Oorlog worden, naar ,Ae Avondpoet" verneemt, besprekingen gevoerd omtrent de 286 onderofficieren, die bij het aannemen van de an. Oorlogsbegrooting moeten afvloeien. Depon zouden dan dienst nemen bij het Ned. Ind. leger. Tot een definitief besluit ie het nog niet ge komen, doch volgens het blad wordt algemeen verwacht, dat dit plan zal slagen. Herhalingsoefeningen. Op Maandag as. komt bij de kust-art. een ploeg dienstplichtigen van de lichtingen 1920 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, E. J. G. te Roller, 2é lult. der genie N.-I. is benoemd tot le Lult. Concludeerende, meent spr. dat het rapport zwijgt over de economische zijde van het vraagstuk, dat inploats van con clusie liever getracht moest worden een andere vorm te Ainden.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 13