Een Liefde in de Wildernis Benauwd Abdijsiroop NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IEMLIJERS 1EMEIJER5 vóór 15 OCTOBER Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6244 ZATERDAG 9 OCTOBER 1926 64ste JAARGANG Abonnementsgelden. Aan onze lezers buiten de stad doen wfl het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 10066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WQ verzoeken beleefd de kwitantie bi] eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. WEEKOVERZICHT. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. Ingezonden mededeellng. Ingezonden Mededeellng. FRANKRIJK De Fransch-Du ltsche toenadering. De oorlogsschulden. BELG IE. Antl-Dultsche betooging ln bioscoopzalen De kwestie van het ontslag van Francqul Ontslag na de stabilisatie. Wijzi ging ln het kabinet DUITSCHLAND. De flnancleele regeling met de Hohenzollerns. Ingezonden Mededeellng. Versterk uw nlere#! HELDBRSCIHE COURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldertche Courant 11.60; Ir. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indiiö p. zeepoet 12.10, id. p. mail en overige landen 18.20. Zondagsblad reep. 10.60,10.70,10.70,11.— Modeblad roap. 10.96,11.26,11.26, 11.85 Losse munmere der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER' Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-GlroireAenin» No. 16060. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard) logee. ineded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarlel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hunr) v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elike rogel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). BewijsnQ. 4 ot. Binnenland Het Verdrag met België. De bel wordt geluid voor de' laatste ronde in den strijd om het Belgisch verdrag. Mi nister Van Karnebeek heeft zijn laatste bat terijen in stelling gebracht, de eindspurt kan thans beginnen. Iédere Nederlander zal nu voor zich moeten beantwoorden de vraag: Wat staat te gebeuren wanneer het verdrag wordt aangenomen of verworpen. Bezien wij beide mogelijkheden. Wat gebeurt bi] verwerping van het verdrag f Wie de stelling opwerpt,, dat België recht heeft op goedkeuring van het verdrag door Nederland, moet daarvoor sterke argumen ten kunnen aanvoeren. Minister Van Kar nebeek tracht dit te doen door de verzeke ring, dat het nieuwe verdrag rust op den grondslag van dat van 1839. Maar Minister Segers, een der Belgische onderhandelaars, heeft, aan den Senaat de goedkeuring van het verdrag aanbevelend, gezegd, „dat de belangrijke voordeden, welke België zal ver krijgen, nooit door Nederland geweigerd zou den zijn, indien het tractaat van 1839 dit niet had belet." Ontzenuwd wordt hiermede het hoofdargument van Minister Van Kar nebeek door niemand minder dan zijn Belgi schen collega, wièn ieder zal toegeven, dat door het nieuwe vedrag, dat van 1839 bijna volkomen wordt afgebroken. Wordt het ver drag verworpen, dan zal Nederland, dat in 1839 getoond heeft België gelegenheid te willen geven zich op handels- en nijverheids- gebied te ontwikkelen tot een der welva rendste Staten, zeer zeker bereid blijven opnieuw te onderhandelen, b.v. over de ver vanging van het Kreekrak. Er zou dan zeker gering gevaar bestaan, dat Nederland ter zake een zwaardere last zou worden opge legd dan het thans op zich zou nemen. In elk geval zou na de verwerping kunnen wor den vastgesteld, desnoods in hoogste instan tie door het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, dat het verdrag van 1839 geen schaduw schept van de rechten, welke men in het nieuwe tractaat „nauwkeurig be paald" en „geregeld" wil hebben! Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jt. 6) Bela dacht even na. „Wie?" vroeg zij dan. „Er is hier niemand anders dan Stiffy en Mahooly, de handelaars. De po litie imag voor de regeering niet trouwen." „Wacht," zeide Musq'oosis nadrukke lijk. „Er komen meer. blanken." „Ik kan niet wachten,'' jammerde Bela „Er zal igauw oud zijn." „Sommigen zijn al hier,11 voegde hij er aan toe. Zij keek hem vragend aan. „Verleden week," ging hij voort, „heb ben de stormen al het ijs het meer af doen drijven, de zon had al aardig kraoht. Dus liet ik mijn kano in het water en roeide weg. Et kan niet goed loopen of rijden. Maar imijn arm is sterk. Toen ik jong was, kon er geen ander tegen imjj; op roeien. Ik roeide dan het meer op. Het rook er heerlijk ais honing en de zon scheen net zoo mooi als vandaag." De oude man voelde zioh precies weer zoo als toen 'hij jong was. „Na een tijdje zag ik aan den overkant van het meer een ibeetje rook. ,Wie is daar nu?* dacht ik. Ik kijk en zie, dat de hemel zoo schoon is als een afgestroopte huid. Ik denk er is geen wind vandaag. Daarom ging ik naar den overkant om te zien wie het is. Ik ging naar Nine-Mile Point, waar je vader lang Wat gebeurt bij aanneming van het verdrag? Ter verdediging van het verdrag wordt door de (nog slechts weinige) voorstanders aangevoerd, dat bij verwerping België zich in de armeni van Frankrijk zal werpen, en kans loopt uiteen .te vallen. Hierop valt aan stonds te antwoorden: moet Nederland1 dit zeer bezwarende tractaat aanvaarden om België af te houden van Frankrijk; zal een land, dat een verstandig en rechtvaardig bestuur heeft en aan groote groepen van onderdanen volledig recht laat wedervaren, zoo licht ondergaan? Maar hoe dit zijv de voorstanders beroepen zich hier op het na tionaal bewustzijn van een ander volk. Wenschen zij dan echter wèl, dat Nederlafid zijn eigen nationaal bewustzijn' zal ver loochenen, door een groote toegeeflijkheid te toonen zonder eenige tegenprestatie te vorderen? Niemand zal toch in ernst ge- looven, dat daarmede de vriendschap van de Belgische groep zal zijn gekocht; inte gendeel, men zal zich bij toekomstige nieu we eischen sterir gevoelen tegenover Neder land, dat immers toch voetstoots toegeeft. En afgescheiden van het feit, dat het aan zien van ons land dn Europa sterk zal dalen, doemt een nieuw gevaar op: wat zullen wij doen wanneer straks een andere naburige Staat, die ook belang heeft bij onze mieren, zich zal beroepen op onze houding tegen over België? Of duidelijker gezegd: wanneer in Duitschland herleeft de oude wensch: Keulen zeehaven? De overweging van de beide mogelijkhe den kan dus tot geen andere conclusie leiden dan deze: wordt het verdrag door Nederland aanvaard, dan zal het nationaal prestige van België even sterk stijgen als het onze zou dalen. „O, Nederland, let op U saeckl" Buitenland. De verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland. Het wordt aan Briand en Stresemann ndet gemakkelijk gemaakt om hun verzoenings pogingen met kans op succes voort te zet ten; de incidenten" immers, die in de laat ste weken in het bezette gebied voorvielen, zijn wel in staat om weer te scheiden, wat hereenigd leek. In sommige berichten, die uit Parijs stammen n.1., wordt den Duit- schen burgers de schuld gegeven en in andere berichten, uit Berlijn, is het juist omgekeerd. De waarheid zal ivel in het mid den liggen. Juist die toenadering tusschen de Fransche en Düitsche politici zal de Duitsche nationalisten, de onverzoenlijk en, tot de Fransche militaire macbtsbelusten gedreven hebben. -Hun beider ijveren moet er op gericht zijn om de tegenstelling te ver scherpen. Over en weer zullen gelegenhe den tot het scheppen van incidenten gebo den en dankbaar aanvaard zijn. Intusschen, als de politici de zaak even eens zóó bezien en begrijpen, dat het hier slechts de actie van onverzoenilijkeni en extremisten geldt, die op sabotage gericht is, en slechts door kleine minderheden ge voerd wordt, dan behoeven deze incidenten het vredeswerk niet te vertragen. Moeilijke tijden voor Engeland. Engeland maakt moeilijke tijden door. De mijnnijverheid ligt nu al een half jaar ten gevolge van de staking stil en juist nu het einde in 't zicht kwam, viel een nieuw besluit der stakers om den strijd voort te zetten en feller te voeren nog dan voorheen. Na het verwerpen van de regeeringsvoorsteiien zullen uit de mijnen de veiligheidsploegen worden teruggenomen. Gebeurt dit, dan zul len de mijnen dus onder water komen te staan en zal 't ook na beëindiging van den strijd nog ten minste een half jaar duren eer het vernielingswerk hersteld is en nieu we arbeid mogelijk gemaakt. Naast deze belangrijke economische moei lijkheden heeft de regeering ernstige poli tieke zorgen. Dezer dagen wordt de rijks- conferentie gehouden, d. i. een bijeenkomst van vertegenwoordigers der dominions met de Engelsche regeering. Hertzog, de verte genwoordiger van Zuid-Afrika, zal er vooral IJveren voor een volstrekte onafhankelijk heid der overzeesche deelen van het Britsche empirium, dat indien de opzet slaagt voortaan dus nog slechts een unie van onaf hankelijke landen zou zijn, een soort Brit sche Statenbond, die onderling zelfs niet de verplichting zouden hebben om elkaar in strijd hij te staan, 't Spreekt, dat de betee- kenis van het Britsche empirium door de zen status zeer geschaad zou worden, maar nu of binnen afzienbaren tijd krijgen Hertzog cjs. toch hun zin. geledén een huis gebouwd heeft. Je weet het. Lieve mensch nog toe! Er waren vijf blanken met veel paarden en wagens en een grooten voorraad provisie! Ik bleef een tijdje .bij hen. Ze maakten veel grap jes. Ze noemden mij Zwarten Joe en ga ven me lekker eten. Daarna praatten we. Zij vertelden me, dat de regeering al het land bij' het begin van het meer van den zomer laat opmeten, om' het aan farmers te geven. Zij zijn ook gekomen om een stuk land te krijgen. En er komen er nog veel meer. Vier flinke mannen en nog qen, die voor hen kookt," „Prachtig. Ik zal imet een van hen trouwen." zeide Bela dadelijk. „Waoht!" keide Musq'oosis weer. ,3" valt nog een boel over te zeggen." „Waarom heb je het niet dadelijk na Je terugkomst gezegd?" „Ik moest er eerst over denken wat het beste voor jou is." „Ze hebben misschien nou al meisjes," zeide zij 'boos. „Er wonen geen meisjes zooais jij aan het meer." Dadelijk werd zij kalmer. „Doe alles wat ik zeg; anders maak je je belachelijk!" merkte hij met nadruk op. „Vertel op!" zeide zij vriendelijk. „Luister goed! Blanken zijn typen. Zij geven niet om iets, dat zij gemakkelijk krijgen. Ais je een blanke wilt hebben en houden, moet je eerst maken, dat hij werk van je maakt. Je moet hem een tijdje laten wachten. Ik ben oud Ik heb die dingen meer gezien en heb er ver stand van." iBela's oogen bliksemden. „Maar ik wil hem nu hebben," hield zij vol. „Je bent krankzinnig!" zeide Moosq'oo- sis kalm. „Als je hem naloopt, zal hij je uitlachen. Je moet net doen alsof je hedh niet hebben wilt. Je moet zorgen, dat 'hij jou nalooptl" Bela dacht na. Een instinct in haar zei- dé haar, dat de oude man gelijk had, maar het viel haar moeilijk zich aan zoo'n langdurige campagne te onderwerpen. De lente was in de lucht en zij wilde zoo gauw mogelijk van de Fish-Eaters weg. „Nu goed," stemde zij eindelijk gemelijk toe. „Hoe wil je den beste van de vijf uit kiezen?" vroeg Musq'oosis. „Ik neem dén sterkste," antwoordde zij onmiddellijk. Hij schudde geprikkeld zijn hoofd. „Hoe weet je wie de sterkste is?" „Die het zwaarste pak draagt," zeide zif, verbaasd over deze dwaze vraag. Musq'oosis bleef zijn hoofd schudden, „Een roodhuid draagt zwaarder pakken dan een blanke," zeide hij als orakeltaal. „De armen en de 'beenen en dé rug van en roodhuid zijn even sterk als die van een blanke. Maar toch is die blanke de meester. Waarom is dat zoo?" Zij antwoordde niet. „Dan Zal ik het je zeggeni,"1 ging hij voort. „Wie is de beste man in dit land?" „Bisschop Lajeunesse," antwoordde zij zonder eenige aarzeling. „Precies," stemde hij toe. „Maar bis schop Lajeunesse is een klein mager man netje. Hij kan heelemaal geen pak dragen. Waarom is hij de beste man?" Dorgelijke vragen gingen Beia's begrip te boven. „Ik wil niet met hem trouwen, prevelde zij. tJk zal het je zeggen," ging Musq'oosis ernstig voort. „Luister goed. Je bent een dwaze vrouw. Bisschop Lajeunesse is dé beste man, omdat geen andere man hem Briand heeft Woensdag dén Franschen gezant instructies gegeven tot voortzet ting van de onderhandelingen met het Duitsche rijk. De Petit Parisien meldt, dat de kabi netsraad van Woensdag eenstemmig en zonder voorbehoud de wijze van te werk gaan van Poincaré ten aanzien van de geallieerde schulden goedgekeurd heeft In twee biosooopzalen van de Brussel- sche voorstad Sint Gillis, waar op het doek de aankomst der Duitsche gedele- geerdén te Genève werd vertoond* ging. naar de oorrespondent van de Nw .Rott. Crt meldt, een zoo geweldig gejouw en gefluit op, dat de voorstelling gedurende enkele minuten moest worden geschorst. Voor de volgende avonden werd, ten ein de betoogingen te vermijden, dit deel der „actualiteiten" van het programma afge voerd. Het door een paar Brusselsche bladen aangekondigde bericht betreffende het aanstaande ontslag van Francqul, mi nister der schatkist, is geen nieuw be sluit van dezen minister. Francqul had reeds bij de samenstelling van het kabi net Jaspar verklaard alleen voor den tijd, noodig tot het verzekeren van de stabi lisatie van het Belgische betaalmiddel, een portefeuille aan te nemen. Wanneer binnen enkele weken op een door de re geering gunstig geacht oogenblik tot de stabilisatie van den Belgischen frano overgegaan wordt, dan is het ook zeer waarschijnlijk dat Francqul kort daarop uit het kabinet zal treden daar zijn taak alsdan door de Nationale Bank van Bel gië kan worden overgenomen en voort gezet. Verwaoht wordt ook in sommige politieke kringen, dat een wijziging in de samenstelling van het huidige kabinet spoedig op het heengaan van Francqul zal volgen. Woensdagavond is het compromis tus- Bchen Pruisen en de Hohenzollerns ge- teekend onder voorbehoud van goedkeu ring door het parlement. Nader wordt over de overeenkomst met de Hohenzollerns gemeld In het oorspronkelijk verdrag van 12 October 1925 het zoogenaamde com- promis-voqrstel van den Rijksdag zou de hoofdtak der familie Hohenzollern slechts 200.000 morgen land en 6 tot 7 miljoen mark contant gekregen hebben, maar Babelsberg en Bellevue, die alleen neer kan kijken. Blanken zijn sterker dan roodhuiden, omdat zij een sterker vuur In hun oogen hebben. Én daarom raad ik je aan; wanneer je een man zoekt, neem er dan een met een sterk oog." Het meisje keek hem verbaasd' aan. Dat was iets nieuws voor 'haar. „Morgen, als de zon schijnt, zullen we het meer oversteken," ging Musq'oosis op zijn gewonen bartel ijken toon voort. „On der het roeien zal ik je nog heel wat meer vertellen. We roeien Nine-Mile Point voorbij net alsof we ergens anders naar toe gaan. We moeten niet laten mer ken, dat we aan ze denken. Dan zullen ze ons aan wal roepen en wij blijven1 er dan een tijdje. Jij moet op allemaal even veel letten. Als je doet wat ik zeg, zal ik een goeden man voor je hébben." „Bisschop Lajeunesse komt gauw de ri vier op," zei Bela. „Zal je een man heb ben voor irnjj1, vóór hij komt? Ik zou 'graag door bisschop Lajeunesse getrouwd wor den." „Dwaze meid!" zedde Musq'oosis weer. „Hoe weet ik dat nu? Een goed werk ver eisdht tijd." (Bela pruilde. Musqoosis stond stijf op. „Ik zal je wat geven," zeide hij. Hij ging zijn tepee binnen en kwam weldra terug met een klein pakje, gewik keld' in de vouwen van een gelooid elands- vel. Hij ging weer zitten en pakte het voorzichtig uit. De nieuwsgierig toekij kende Bela zag een revolver te voorschijn komen. „Het korte geweer van de blanken," zei de hij. „Ik heb -het Indertijd van je vader gekregen. Ik bewaar het heel zorgvuldig. Het schiet nog prachtig. Hier heb je ook kogels. Neem het, en houdt het goed Wanneer Uw luchtwegen verstopt cijn en gij een gevoel van be nauwdheid krijgt, probeer dan eem Akker* s Abdijsiroop die door haar ilijmoplottende werking Uw luchtwegen zal zuiveren van ilijm die zich op Uw borst heeft vast gezet Gebruikt ook bij bronchitis, asthma, kinkhoest hardnekkigen hoest keelpijn de bekende Akker'» Verzacht zuivert geneest Alom Terlmjgbui in kolen nn 1% grim f IJO 550 gna ƒ2.75 «o 1000 «na /4J0 op 84 millioen geschat worden behouden hebben, terwijl over de kunstvoorwerpen nog moeilijke onderhandelingen te wach ten waren. Bij het nu gesloten aanvul lingsverdrag krijgt Pruisen de beschik king over en den eigendom van de beide kasteelen met meubelen en opstal, alle kunstvoorwerpen in de Berlijnsche musea, het Schackmuseum te Mllnchen, de Kroon- Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren' te helpen om de sohadelijke en 'kwaaddoende vergiften uit uw bloed te flltreeren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, ze nuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worderu Piekeren helpt u niet. Word flink en gezond door het gebruik van Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat (Et specifieke nlergeneeamiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze or ganen bijstaat om het bloed volkomen en terdege to zuiveren. (Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Fostoris Pülen kweBende lüerversohijnselen als rheuma- tiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaasontsteking verEohten en voor komen. Duizenden ln Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit nier- mlddeJ. Begin nog heden met het gébruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten h f 1.76 per flaoon. schoon. Bewaar het in je kleed. Een goed ding voor een meisje om te hebben." Haar instinct dreef Bela er toe om weg te loopen en haar sohat in het geheim te onderzoeken. Toen ze opstond, stak de oude man waarschuwend zjjn vin-gei* op. „Denk goed aan wat ik je 'gezegd hebf Zorg, dat ze je niet makkelijk krijgen!" De rest van den dag besteedde Bela aan haar toebereidselen voor den tooht. Evenals aüe meisjes, blanke of roode, had zij mooie kleeren, die ze mee moest nemen. Oharley liet zich in de tepee niet zien. Haar moeder, die heel goed begreep waarmede zij bezig was, keek met tragi sche oogen en op elkaar geklemde Uppen naar haar. 's Avonds gaf zij haar, zonder een woord te zeggen, een klein pakje met brood en vleesch. Bela nam het ver legen aan. Het bloed der beide vrouwen riep om Eefkoozingen, die haar roodhui den-opvoeding haar verbood. Dien nacht stond Bela verscheidene malen op, om naar het weer te kijken. Tot haar blijdschap hoorde zdj de dennen rui- sohen. Zij dacht er niet aan Musq'oosis mode te nemen. Zij- respecteerde den raad van den ouden man en' was zeker van plan dien op te volgen, maar een gebie dend instinct zeide haar, dat het haar eigen zaak was, die zij best zelf kon be handelen. Met zulk weer zou de oude man haar niet volgen. Voor zichzelf was zij voor den hevigsten storm niet bang. Met het aanbreken van den dag sloop zij, zonder iemand wakker te maken, uit de tepee en roeide alleen in hqar kano de rivier af. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1