C. VANTRI ET Kloosterbalsem Derde Blad SPOORSTRAAT 126-TEL. 370 Ontvangen groote sorteering Stramheid 4Q rheumatiek spierpijn AKKERa voor Winterjassen naar maat GEMENGD NIEUWS Ingezonden Mededeeling. 1 v^uursveorgadeoring van den natlonalen bond1 van mij nmaohini sten, die het over groots deel van de veiligheidsmannen ln de nöjnen vertegenwoordigt, is besloten, dat zijn leden aan het werk moeten blij ven. Het congres der conservatieven. Verbreking van de betrekkingen met SowJet-Rusland. Op het partijcongres te Scarborough ls gisteren een motie aangenomen oan de regeerlng te verzoeken alle ibetrekiklngen met de Sowjet-republiek te verbreken, zoodra het gesloten verdrag afgeloopen is. Men was van oordeel, dat de Sowjet-dele- gatie, zoowel door middel van haar poli tieke als van haar handelsafdeeling, niet anders dan voortdurend de grootste In breuk had gemaakt op de overeenkomst en vrijwel de geheel© communistische pro paganda in Engeland haar werk was en door haar geld werd gesteund. Het congres is afgeloopen. DUITSCHLAND. Ingezonden Mededeeling. LUCHTVAART, verdwijnen ver- f~jt\ gY\g rasSendan el Indien ow7 gij U laat wrijven j - met den ..Koning IJ I der Balsems", de Ij «B I ware uitkomst II T i voor oude lieden, II i I li JL de beroemde U jwjji VAN ZATERDAG 9 0CT0BER 1926 Nederland! en de Volkenbond. Jhr. Van Kamebeek vertegen woordiger ln den Raad. De regeering heeft aan den secretaris generaal van dien Volkenbond doen mee- deelen, dat als vertegenwoordiger van Nederland in den Raad is aangewezen jhr. H. A. van Kamebeek, minister van buitenlandsche zaken. De nieuwe weldadigheidspostzegel. De weldadigheidspostzegels voor het kind, die in (December zullen worden uitgegeven, zullen de frankeerwaarden hebben van 2, 6, 10 en 16 cent. De ver koopprijs zal respectievelijk bedragen 4, 8, 18 en 18 cent. De zegels zullen dragen de wapens van de provincies Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Friesland. De ontslagaanvraag van generaal von Seeckt aanvaard. Berlijn, 8 October. Rijkspresident van Hindenburg heeft generaal van Seeckt in particuliere audiëntie ontvangen. De ge neraal herhaalde zijn verzoek om ontslag, het welk de rijkspresident hem toen heeft verleend na den generaal hartelijk bedankt te hebben voor wat hij als chef der legerleiding had gedaan. Opnieuw ©en aanslag ln het bezette gebied Twee Fransche onder-officieren, die gisterennacht naar hun kazerne terug keerden, zijn aangevallen door een wiel rijder, die een hunner met revolverscho ten verwondde. De wielrijder, die wist te ontkomen, bedreef zijn daad zonder dat hij op ©enige wijze uitgetart was. BELG IE. Uit het mijnbedrijf. Scherpe maatregelen bij de mijn werkersbonden ln overweging. Vrijdagmorgen hebben de vertegen woordigers der samenwerkende Llmburg- sche mijnwerkersbonden vergaderd'. Algemeen was men van meening, dat de situatie zeer ernstig was. Er is beslo ten overleg te plegen met de vakcentrale over te nemen scherpe maatregelen, wanneer in de vergadering der contact commissie van a.8. Dinsdag niet tot in voering van den 6-uren dienst op Zater dag kon worden besloten. Tussohen de vakorganisaties bleek, zoo meldt men ons verder, de grootst moge lijke overeenstemming over dón bij de actie te volgen weg aanwezig te zijn. In een circulaire zullen de mijnwerkers over den toestand worden ingelicht. Gemeentebegrootlng Zijpe. De gemeenteraad heeft de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ181.189, met een post voor gemeente lijke inkomstenbelasting van 66.000 en een subsidie aan het burgerlijk armbe stuur van 21.000. Ingevoerd werd een dansverbod voor kinderen beneden 16 jaar. Ben voorstel oan de salarissen van de gemeente-ambtenaren te verlagen, werd met D tegen 2 stemmen verworpen. De staking bi) Hecnuif. Men meldt aan de Nw Jtott. Crt uit Hengelo (O.): Den geheelen namiddag hebben de di rectie en de besturen met den heer En gels geoonfereerd. De oonferentie inzake de staking bij Heemaf had het volgende resultaat: alle uurlooners en accoordwerkers worden met 1 cent verhoogd, mits het loon niet meer dan 65 oent bedraagt, of naar keuze der werklieden 2 cent per uur voor de uurlooners, mits ze thans 8 jaar bij Heemaf in dienst zijn. Voor aocoordwerkers geldt het volgen de: de acooorden zullen na iedere veran dering gedurende tenminste twee daarop volgende maanden niet verlaagd worden. De uitkeering bij ziekte zal de eerste vier weken 70 pd van het uurinkomen bedragen voor gehuwden en ongehuwden en voor de gehuwden in de daarop vol gende vier weken 80 pet., waarna ze weer terugvalt op 70 pet. Voor meisjes zal ook een dergelijke regeling worden getroffen, waarbij de wachttijd op 6 dagen zal wor den bepaald. Deze 6 dagen worden weer uitbetaald, Indien de ziekte ten minste 3 weken geduurd1 heeft. De firma betaalt de .helft der uitkeering. Wordt op de gewone aandeelen 6 pet. uitbetaald!, dan zullen de Christelijke feestdagen in het daarop volgende jaar op de basis van het uurinkomen worden uitbetaald. Aanstaande Kerstmis en Nieuwjaar wordt er in elk geval uitbe taald. Overwerk wordt met 171/, pet. extra betaald (hans 121/,), monteurs in lossen dienst krijgen de feestdagen uitbetaald, terwijl een vacantieregeling zal worden ontworpen. Alle arbeiders en arbeidsters worden weer toegelaten. Maandagmiddag vergaderen de stakers over deze voorstellen. Het huwelijk van den kroonprins. Den 4en November te Stockholm, dien lOen te Brussel. Het Belgisch koninklijk echtpaar, kroonprins Leopold prins Karei en prin ses Marie José zullen den 2en November in Stockholm aankomen, waar den 4en het burgerlijk huwelijk tusschen kroon prins Leopold en prinses Astrid van Zweden zal worden voltrokken. De Belgische koninklijke familie zal Stockholm onmiddellijk na de plechtig heid verlaten. Prinses Astrid en haar ouders zullen den 8en November op een Zweedschen kruiser in Antwerpen aankomen. De rell- gieuse huwelijksinzegening zal den lOen te Brussel geschieden. POLEN. PooLsch-Litansch Grensincident Te Warsohau ls bericht ontvangen, dat Donderdag aan de grens bij het plaatsje Drikschy een bende van ongeveer 1000 gewapende Litauers de grenzen over schreden heeft en op Poolsoh gebied te legraafpalen en telefoonleidingen ver nield heeft. Bij de nadering van een Poolech bataljon uit Wilna is de bende weer naar Litauen teruggekeerd. PORTUGAL. De toestand. Volgens berichten uit particuliere bron hebben de eerste teekenen van een mili taire beweging Donderdag nacht in Por tugal plaats gehad. Kolonel Almeida zou het hoofd van de beweging zijn. De toestand ln Portugal Uit Lissabon wordt gemeld, dat kolo nel Jan Almeida, die zich Donderdag avond aan het departement van oorlog had moeten vervoegen, daar niet ver schenen is. Hij zal nu als deserteur ver volgd' worden. Het garnizoen van Lissa bon is geconsigneerd. In de stad is het kalm. VEREENIGDE STATEN. ENGELAND. De Engelsche mflnwerkersstaklng. De besluiten van het mijnwerkers- congres. Londen, 8 October. De deskundigen uit de kringen der arbeiderspartij verklaren in de bladen het besluit van het mijnwer kerscongres van gisteren uit het feit dat de macht in handen van de leiders van een minderheidsbeweging, die zuiver communistisch is, gekomen is. De geallieerden uit Zuid-Wales, die het besluit voorstelden, werden gesteund door gedelegeerden uit Yorkshire, Lan- cashire en Durham. De deskundigen zijn van meening dat er groote kans is op scheuring in den mijnwerkersbond over de kwestie. De nuchterste gelooven dat de nieuwe poli tiek tot een fiasco zal lelden. De gedelegeerden komen vanochtend opnieuw bijeen om de middelen tot uit voering van de nieuwe politiek te over wegen. Bijkans alle mannen van het beveili gingspersoneel zijn lid' van vakvereni gingen die niet aangesloten zijn bij den mijnwerkersbond en hun leiders verkla ren dat zij het werk niet zullen stakon. Men zou voor het overige geen moeilijk heid hebben om werklieden van den be veiligingsdienst die staken, te vervangen. Het nieuwe beroep van de mijnwerkers op de andere vakverenigingen zal waar schijnlijk niets uitwerken. Men verziet dat de nieuwe politiek voor de mijnwerkersvereenlgingen in de Midlands een prikkel zal zijn, om over afzonderlijke overeenkomsten te onder handelen. Londen, 8 October. Het mijnwerkers- congres heeft heden besloten, geen on middellijke stappen te doen op grond van de besluiten van gisteren, maar deze ter bekrachtiging naar de districten te ver wijzen. De veiligheidsmannen zullen aan het werk blijven. Offideel wordt medegedeeld, dat in de De schuldregeling met Frankrijk. Washington, 8 October: Men zegt aan het departement van financiën, dat alle voorbehoud, dat van Fransche zijde ge maakt zou worden betreffende de schuld regeling eenvoudig beschouwd zal wor den als een meeningsuiting en geenerlei wijziging zou kunnen brengen in de overeenkomst. De schuldenoom missie zou geen enkel voorbehoud aanvaarden. De Fransche regeering had trouwens tot nu toe niet laten weten, dat zij van plan, was eenig voorbehoud op te werpen. CHINA. Een vreeselijke uittocht Men weet, dat met goedvinden van de militaire autoriteiten in Woetsjang dezer dagen een aantal lieden de stad mocht verlaten. Hgt waren de armsten der ar men; want de autoriteiten stonden niet toe dat welgestelde lieden aan den exo dus meededen. Het Roede Kruis had bij deze evacuatie de leiding en het getal dergenen die konden worden weggevoerd was tot 6000 beperkt. Er waren echter 60.000 menschen die van de gelegenheid om de hel, die Woetsjang op het oogenr blik is, te ontvluchten, wilden profiteeren. Er geraakten menschen, ook kinderen, onder den voet, en velen die zich aan boord van de Roode Kruisbooten had den gedrongen, werden daarvan ver jaagd. Honderden menschen zijn daarbij verdronken. UIT DE PERS. Het koningschap fin de sociaal- democratie. In „Het VoM <s.-&) vloeit nog altijd een stroom van polemiek naar aanleiding van de bijwoning van de opening van de zitting der Sta ten-Generaal door de s.-d. Kamerfracties, die speciaal door den heer R. Kuyper, een theoreticus in de pajtij, sterk veroordeeld wordt. In het Populair-wetenischappelij'k bij voegsel van het nr. van Woensdagavond komen weer een artikel van dien heer en een bestrijding van hem door het Tweede Kamerlid Schaper voor. Aan deze bestrij ding zijni de volgende passages ontleend, die wel een aardigen kijk geven op de menta liteit in sxl. kringen ten aanzien van het koningschap. Te Hongkong zijn zes Amerikaansche torpedojagers aangekomen. Verzachtend, zuiverend en genezend bij wonden, huiduitslag en winterhanden. Ovtnl votrtjgbaa» to porceleinen patt*o van 20 Gr. fOAO. vu SI) Gi li.-, van 100 Gt. S $1.71 spreken vóór de republiek eni tegen hA koningschap. Neen, wij allen houden ons, als wij de massa willem winnen, koest ten aanzien' van de monarchie. Wij veroordeelen hooge salarissen voor de Kroon, maar schim pen op Oranje dóen we niet; wij weten, dat wij er alleen door kunnen verliezen, omdat de draagster der Kroon geen aanstoot geeft door inkonstitutioneel of ander gedrag. Daar bij erkenne men dit: ons koningshuis is uit vroegere eeuwen republikeinsch en volks gezind. Het verblindt ons niet ten aan zien van het klatergoud der monarchie en het doet ons allerminst eeren het karak ter van het in wezen' verouderde koning schap. Maar de massa winnen we niet door de Oranjes te bestrijden. Heele scharen wordt de Oranjeliefde op de schoolbanken ingepompt en de wijze, waarpp Wilhelmina haar taak uitoefent, vervreemdt ze niet van hun zwak. De doorsnee-Nederlander zegt, als de ko ningin wordt opgehemeld: „Zij. is toch maar eed mensch ais alle anderen". Maar als men haar beleedigd door ergens weg te blijven omdat zij' er komt, zegt diezelfde Neder lander: „Wat heeft dat mensch voor kwaad gedaan om, haar zóó te bejegenen?" De heer Schaper heeft oök nog iets over belangstelling tegen wü en dank bij de par- tijgenooten voor „het klatergoud der mo narchie": „De koningin komt in een gouden! koets, met muziek, zeker. Maar raakt het ons hoe zij er komt? Al kwam zij gedragen door hovelingen. In de zaal is haar komst een voudig en "sober, zij- komt bij de Staten- Generaal, wij n1 e t bij haar. Een glimlach dwingt -mij intusschen af dat gesmaal op die gouden koets en die maskerade. O, wat zijn er een partijgenoo- tem, die gaarne eens een kaart hebben om de plechtigheid1 bij te wonen 1 Hoe sprong nog den laatsten keer een Kamerlid voor de vensters van het Binnenhof heen en weer om niets van dien stoet te verliezen 1 Dit Md was tegen de deelneming; maar het geneerde zich niet om voor het venster te hangen om te kijken!" En het volgende is ook goed: „Trouwens,* het mag herhaald, al voelt Kuyper er zich niet lekker ondei^ dat deze partijgenoot, die zoo smalend over de „lei ders" in verband met het koningschap spreekt, voor de koningin-moeder den hoed afnam, zonder ooit met deze dame te hebben kennis gemaakt. Wat mij oog nooit is over komen! Deze partijgenoot is het ook, die ais een minderheid in de gepeente het wenscht, de nationale vlag op 'koninginnedag wel wil uitsteken. Maar, ziet u, als er „geen politieke berekening in het spel ware". Dat sMmme spel spelen „de leiders", en daarom is wat zij deden „verachtelijk"! Deze partij genoot was ook in principe wel voor deel neming in een burgerlijk ministerie, reeds in 1913, toen vele anderen dat nog verfoei den! Hij kan alle kanten uit, -mits anderen maar bedenken, dat zij- het hebben te doen op zij n .motieven en met zijn bedoelin gen!" „Het heet nu", schrijft de heer Schaper o. m., „dat het volk, de massa, van het ko ningschap niets weten wil. Het is intusschen merkwaardig, dat in verkiezingsdagen ftihi- mer één onzer wordt aangespoord om te

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7