Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN ÉN ANNA PAULOWNA HWAÏTA'.'V Dat'sKWATTA Eerste Blad. vóór 15 OCTOBER JAVA REEPEN BUITENLAND. I Nr. 0245 DINSDAG 12 OCTOBER 1920 54ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB ÉOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen wjj het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van 2. per poetwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WH verzoeken beleefd de kwitantie by eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. ENGELAND. De mijnwerk ersstaklng. Een felle rede van Hodges tegen de leiding van Cook ca Frank Hodges, de vroegere secretaris van den internationalen mijnwerkers- bond, heeft gisteren te Londen in een felle rede, doorspekt met vele invectie ven aan het adres van Cook, de dwaas heid! van -het besluit der conferentie nog eens in het licht gesteld. Hij zeide verder, dat het eigenlijke doel van de radicale leiders: de vernietiging van de mijnen en daardoor van de Engelsche industrie, hoe langer hoe duidelijker aan den dag treedt, want hoe had men anders een man als Spencer uit de vergadering kun nen zetten. Hodges protesteerde met kracht tegen deze Russische methoden en onder storm- achtig applaus riep hij zijn hoorders op om te strijden tegen hen, die een Brit- sche Tsjeka in het leven willen roepen. Ten slotte voorspelt hij, dat de federatie zoo gehavend uit dezen strijd zou te voorschijn komen, dat zelfs haar voort bestaan in gevaar zal komen. De meeste mijneigenaars in Leicester- shlre hebben Zaterdag een overeenkomst met hun arbeiders gesloten, waarvan de bijzonderheden niet bekend zijn gemaakt, behalve dat er 8 uur gewerkt zal worden. De aandrang van d'eze arbeiders om het werk te hervatten was op sommige plaat sen zoo gróót, dat rij in rijen van 200 man lang moesten staan om hun con tracten te krijgen. Er zijn ruim 8000 man aan het werk gegaan. De mijnwerkers in Nottinghamshlre zouden gisteren vergaderen om over de schorsing van hun vertegenwoordiger Spencer, met 2 zijner medegedelegeerden, te beraadslagen. Men verwacht, dat zij met groote meerderheid Spencer als hun gewestelijken leider zullen handhaven. In Wales en dó Mldlands, zoo meldt de liberale Star, haalt men de schouders op over het besluit betreffende het veilig heidspersoneel „Ze kunnen evengoed om FEU I L L E T O N. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 6) HOOFDSTUK HL Ingezonden Mededeellng. In het kamp te Nioe-Mlle Point heerschte een zenuwachtige stemming. Een troepje sterke mannen, midden in hun arbeid tot volkomen werkeloosheid gedoemd, was zichzelf en elkaar tot last. Pas aangekomen in en onbekend niet het stille Noorden, moesten zij nu leeren de lange dagen met wenk, dat zij zichzelf opdroegen, te vullen. Zij hadden niets anders hij zich dan een paar tijdschriften waarvan zij de advertenties van buiten kenden, en een spel kaarten. Van het spe len was de grootste aardigheid echter af want zij hadden bij1 het 'begin der erpedl- tle al hun contanten in een gemeenschap pelijk fonds gedaan en dus niets om in te zetten. Het was tien uur in den avond en zij waren binnen aan het luieren.' Boven de hooge toppen der pijnboomen was de he mel nog licht, maar in de hut was het donker. Het vuur en een op de tafel staan de stallantaarn moesten hun licht ver schaffen. Zij hadden langzamerhand de gewoonte aangenomen lang in béd te blij ven liggen, zoodat zij voor middernacht de maan vragen," was het oommentaar van een vertegenwoordiger der mijnwer kers daar. Al de mijnen in Nottinghamshlre zijn thans open. Cook is er zijn week-end) gaan doorbrengen, om te trachten de delvers weer tot andere gedachte te brengen. Cook tegen het terugroepen van het beveiligingspersoneel De politiek van het terugroepen van de mannen van den beveiligingsdienst uit de mijnen is op het einde van de week in districtsbijeenkomsten van de mijn werkers ter sprake gekomen. Cook, de secretaris van den mijnwer- kersbond, verklaarde zich tegen het oon- gresbesluit Leicesterehire maakt een einde aan de staking. De mijnwerkersraad in Lelcestershire heeft besloten de staking geëindigd1 te verklaren en de leden van de vakver- eeniging aan te sporen, onverwijld weer aan het werk te gaan. Bijkans zestig percent van de delvers werkten daar reeds en alle mijnen brengen steenkolen voort. De houding van de z.g. veilig heidsmannen. De veiligheidsmannen in Northumber- land hebben gisteren met 98 pet. der uit gebrachte stemmen besloten op hun post te blijven en zich door geen enkele orga nisatie buiten hun eigene om, iets te la ten bevelen. Het congres der arbeiderspartij. De communisten krijgen de bons. Londen, 11 October. Spoedig nadat het congres van de Engelsche arbeidersparty vandaag te Margate geopend was, werd een poging gedaan om de kwestie van aansluiting van de communisten by de party opnieuw te berde te brengen. Het voorstel er toe werd met 2.70&00Q tegen 849.000 stemmen geketst. DUITSOHLAND. De opvolger van Von Beeckt. Luitenant-generaal Heye is als opvol ger van generaal von Seeckt tot chef van het legerbestuur benoemde Werkverschaffing te t-eipzlg. De gemeenteraad van Leipzig heeft 161/» millioen beschikbaar gesteld voor werkverschaffing. De werkverschaffing schiedt in den vorm van aanleg van ka nalen en wegen. De gewezen keizer. Terugkeer onmogelijk? Het compromis tusschen den Pruisi- schen staat en de Hohenzollern's behoeft nog de goedkeuring van den Landdag en blijkbaar verwacht de regeering verzet tegen de bepaling, welke het paleis te Homburg als woonplaats voor den gewezen niet konden slapen. Die avonduren waren het moeilijkst om door te komen. Big Jack Skinner, de oudste en meest philosophisch aangelegde van het gezel schap, een magere, rossige reus, zat in een schommelstoel, dien hij uit een vat gefabriceerd had, gemelijk in het vuur te staren. Husky Marr en Black Shand Fraser, waren aan het kaartspelen en maakten ruzie over het spel als twee ondeugende schooljongens. Joe Hagland lag languit op zyn bed te blaldizyden van het uitgelezen tydschrift om te slaan. Het eenige tevreden gezicht was dat van Sam Gladding, den kok, die rustig in een hoek op den grond lag te slapen. Hy moest 's ochtends weer vroeg op. Het was een typisch Noordsoh interi eur; houten muren met gebakken mod der als cement-tusschen de spleten, een vloer van planken en een dak van imet graszoden bedekte palen. Zy hadden er heel wat moeten repareeren om het 'be woonbaar te maken. De deur was in den ZuldeUjken muur en je moest het huis omloopen om op den oever van het meer te komen. Er was een klein raampje naast aangebracht en ook een in den OosteUjken muur. Tegenover de deur hadden zy een groote stookplaats gemaakt uit de ronde steenen van den oever van het meer. Aan meubilair was er, behalve Jack\s stoel, alleen datgene, wat zy in de hut gevonden hadden: een ruw getimmerd bed en een tafel. Twee deelden het 'bed en de anderen lagen op den grond. Als zitplaatsen gébruikten zy een paar kisten. keizer en zijn gezin be ohikbaar stelt. In het Berl. Tagebl. trachi Höpker Aschhof, de Pruisische minister van financiën, by voorbaat de bedenkingen daartegen te ontzenuwen. Hij schrijf' 0. m.„Redenen van politieken aard, waarover het rijk te beslissen heeft, maken een terugkeer van den laatsten koning onmogeUjk. Van het recht om te Homburg te wonen, zal mits dien alleen de echtgenoote van den ge wezen keizer gebruik kunnen maken." Uit het bezette gebied. Tegen nationalistische agitatie. Naar het Parijsche Journal uit Mainz verneemt, zal de opperbevelhebber van het RJjnleger tegen de talrijke aanvallen op Franschen, georganiseerd' door Duit- sche nationalisten uit het onbezette ge bied, met de duidelijke bedoeling onrust te verwekken, krachtige repressie- en controle-maatregelen nemen. Hy over weegt, de verwekkers der wanordelijk heden krachtig te vervolgen en bekenden nationalistischen agenten te bevelen den linker-Rynoever te verlaten. Gewapende soldaten zullen druk patrouilleeren in alle steden van het bezette gebied. De politieke crisis te Dantzig. Sahm neemt ontslag. De besprekingen van Sahm, voorzit ter van den Senaat van Dantzig, met de leiders der politieke groepen over het vormen van een groote ooalitie, die de nationalen, het centrum, en liberalen en de sociaal-democraten zou omvatten, zyn mislukt. Sahm heeft ontslag genomen. BELGIE. De gemeenteraadsverkiezingen. Verschillende uitslagen. Van wege de wfjze van stemmen waar schijnlijk eerst morgen een goed overzicht Brussel, 11 October. Er viel de laatste twee dagen vóór den verkiezingsdag in sommfge steden, waar de strijd het hevigst was, een vrij felle opwinding te consta- teeren met het gevolgT dat te Antwerpen 3&2ELL Ingezonden Mededeellng. POCH. Iets meer dan ontevredenheid kwelde de vier mannen. Diep in hun oogen loerde een vreemde angst Zy schrikten bij ieder onverwacht geluid uit de pyn- boomtoppen en keken 'bevreesd naar de donkere hoeken. Ieder trachtte die bewij zen van bangheid voor zijn makkers te verbergen. Het pinocle-spöl werd telkens door ver wijten en ruzies onderbroken. „Je hebt mijn mariage niet opgeschre ven," zeide Shand. „Dat heb ik wel." „Het is niet" Husky pakte woedend het potlood op „Dan Zai ik het nog eens opschrijven!" schreeuwde 'hy. „Wat een blufl" snerpte Shand. Big Jack bemoeide zich er nu mede. „Scheidt toch in Gods naam aiitl" riep hy uit. „Jullie schreeuwen me doof! Wat zou je er nou aan hebben om by een spelle tje om niets niet op te teekenen?" „Dat zeg ik nou ook," zeide Shand. „Een kerel, die voor niets gemeen speelt, is niet waard, dat je hem een kogel door zyn hoofd jaagt." „Waar haal je die mooie woorden van daan?" vroeg Husky. „Ik heb alleen maar een vergsing met het opschrijven ge maakt. Een vergissing kan iedereen ma ken. Ais het een echt spel was, zou ik veel beter opletten." Shand stond op. „Ga jij maar alleen spélen," grauwde hy. „Patience is meer voor jou geschikt. Daar amuseeren alle Idioten zich mede. Als je jezelf op valsoh spelen betrapt, 'kun je je wat my 'betreft een kogel door je kop jagen!" „Prachtig, dan kan ik tenminste rustig liberalen en socialisten slaags geraakt waten, waarby een paar betoogers en een politieagent verwondingen opliepen en ook te Ieperen was Zaterdag gevochten. Gisteren op den dag zelf, dat het ge- heele manneiyke en vrouweiyke kiezers korps naar de stembus ging om over de samenstelling der gemeenteraden te be slissen, uitte de verkiezingskoorts zich alleen nog in ongemeen groote drukte, waarby zich geen noemenswaardige inci denten voordeden. Reeds by de ontvangst van de eerste resultaten uit de gemeenten in Walenland bleek, dat de socialisten in vele plaatsen veld verloren ten gunste van de meestal samengaande liberalen en conservatieve katholieken of van de communisten; in- Ingezonden Mededeellng. Slechts een merk kan't beste z^'n RUSLAND. De strijd In de communistische party. Het politiek bureau van de otmnnunis- druk, die later in den avond, toen een j tisohe party heeft besloten aan de eerst- beter, hoewel nog niet volledig overzicht volgende vergadering van de centrale van den toestand kon worden verkregen, oontrole-oommiBsie voor te stellen partlj- nog werd versterkt. Een zware slag voor de socialisten is het verlies van de absolute meerderheid te La Louvière, Nyvel en vele kleine straffen op te leggen aan Trotski, Zlnow- jef en Platakof wegens hun schennis van de partydiscipline door het dryven tot discussies ter bestrijdiing van de party plaatsen in de provincies Henegouwen en I besluiten. Het politiek bureau drukt voorts zyn byzondere voldoening uit over de afwijzende houding der commu nistische arbeiders te St. Petersburg ten opzichte van Zinowjefs pogingen. Luik, alsmede achteruitgang te Luik en Seraing. In deze laatste gemeente met ruim 40.000 inwoners zouden de commu nisten 5 zetels winnen. Te Gent zyn het de katholieken, welke 1 zetel verliezen: aan de communisten. De nieuwe raad telt I Berichten uit Riga biyven by voortdu- waarschyniyk 16 katholieken, 16 socialis-1 ring spreken van ernstige crisis in de ten,öliberalen, 1 communist. Te Geeraards-1 leiding van de communistische party, bergen halen de socialisten de absolute 1 Op vergaderingen te St. Peteraburg, meerderheid. FRANKRIJK. Frankrijk en Duitschland. Parijs, 0 October. De aanslagen, sinds het gésprek van Thoiry op Fransche mi litairen in het bezette gebied gepleegd, hebben de openbare meening geprikkeld. Op die manier wil men zich de ontrui ming niet laten afdwingen. De zaak der- fenen, die tegen over deze politiek die an wantrouwen voorstaan, wordt erdoor versterkt. Men vreest voor een uitbar sting op grooter schaal, die het karakter eener Rfinsche vesper zou kunnen aan nemen. Het streven naar toenadering van de laatste jaren zou daardoor ernstig Kief eh Moskou heeft men tevergeefs getracht, de oppositie den mond te snoe ren, en de positie van de aangevallen lei ders Zinowjef en Trotski schijnt met den dag sterker te worden. De verhalen van Russlsch-eprekende reizigers, die te Riga zyn aangekomen, stemmen, afgezien van bijzonderheden, op één punt overeen: dit de party de ernstigste crisis door maakt, waarin zy sinds Lenin's overiyden heeft verkeerd. 8YRIE. De strijd. Haifa, 11 October. Er wordt melding gemaakt van hevige gevechten in het ge- f bied van de Djebel Drusen. Alleen door worden aohteruitgesteld. Hetzelfde is het haastige versterking kan Sueida behou- geval met het oprakelen van de schuld- üen blijven. kwestie. Nu komt van verschillende kanten het' bericht, dat de ex-keizer aanstalten maakt om Doorn metterwoon voor Homburg te verlaten. De Temps zegt, dat voortaan, deze mogelijkheid onder het oog moet| worden gezien. Het blad legt verband VEREENIGDE STATEN. tusschen de toelating van den ex-kroon prins en de vele incidenten van de laat ste 2 Jaren. Thans de ex-keizer, zelfs als particulier, in Duitschland toe te laten, ware een misdrijf tegen de republiek. De politiek van ontspanning en overeen komst moet niet als voorwendsel dienen voor hei zodoiyk eerherstel der Hohen zollern's. Al kan men op bepaalde voor waarden de verzoening met het Duitsche volk tegemoetzien, toch zal de beschaaf de wereld nooit de verzoening met den vervallen-verklaarden keizer toelaten, wiens misdadige gebaar Europa met bouwvallen en lijken bedekt heeft. Hem in Duitschland toe te laten ware een uittar ting van het wereldgeweten. De geallieer den zouden dit niet over hun kant kun nen laten gaan. Het vertrouwen, dat men kan koesteren in een mogeiyk herstel van Duitschland door .democratie en re- publikeinschen geest, zou dan voor goed worden vernietigd. spelen," riep Husky hem na, glimlachend, dat 'hy het laatste woord had. En dadelijk begon hij de kaarten te sorteeren voor een patience. Husky was een groote, zware remmer met een rood gezicht en rood haar en een eenvoudig en verwaand karakter. In zyn liefhebberijen was hij nog een echt kind. Hy bezat een reusachtige lichamelijke kracht doch zon der veel uithoudingsvermogen. Black Shand zette zyn kist by het vuur en ging knorrig in de vlammen zitten staren. Hij had een sombere natuur, waarin de woede langzaam en diep brandde en was Iemand, die wrinlg sprak. Hoewel een half hoofd kleiner dan Big Jack had hy veel hreedere schouders. Zyn armen hingen langs zyn lichaam als die vbti een aap. „Hoever 'ben je langs den oever op ge- loopen?" vroeg Big Jack. „Een paar rnijL" „Hoe gaat het met het smelten van het Ijö?" Langzaam. Het zal wel een week du ren voor we vorder kunnen." Jaok vloekte 'binnensmonds. „En het is de 22ste Mei al!" riep hy uit. „We hadden al aan het ploegen moeten zijn. We zul len op die manier het 'heele seizoen ver liezen. We hebben van het 'begin af pech -gehad. Onze berekeningen waren igoed. We zyn op het juiste oogenblik vertrok ken. In een gewoon jaar zouden we op het ys rechtdoor 'hebben kunnen gaan Maar vanaf den dag, dat wy de landing verlaten hebben, is het mis geweest. Wan neer we niet opgehouden werden, zochten we naar verloren paarden. Wanneer we niet in 'n sneeuwstorm zaten, konden we De werkdag In de Ver. Staten. Een campagne voor verkorting. De Amerikaansche arbeidersbond heeft niet algemeene stemmen besloten over het geheele land een actie te beginnen voor een verkorting van den werkdag. Ingezonden Mededeellng. Staat alles U tegen? niet verder door de dooi. En tot overmaat van ramp ging het ijs twee weken gele den kruien en moesten we gaan rijden, waarby de wagen tot aan de naaf in de modder zakte. En waarachtig je zult zien, dat nog vóór het ys van den oever weg gesmolten is, het meer weer dicht gaat vriezen." „Wat geeft het nou daarover te mor ren?" prevelde Shand. Big'Jack zette zyn tanden stevig in zyn pijp en bleef zwygen. Een tijdlang hoorde men in de hut niets anders dan het brom men van Husky hy het spelen, het knette ren van het houtvuur en het somber rui-» schen der pyniboomen, dat door den schoorsteen weerklonk. De man op het bed huiverde onwillekeurig en keek naar zyn makkers om te zien of zy het ook ge hoord hadden. Deze, Joe Hagland, was banroerkeiyk jonger dan de drie anderen. Hy was een zware gespierde jonge man met zwart krulhaar en knappe 'gelaatstrekken, ook al was daar eigenzinnigheid en halsstar righeid op te lezen. Vroeger was hy een tijdlang 'beroeps bokser 'geweest, maar hy had daarmede uit moeten scheiden omdat zyn ooliega's hem altyd: „Huilende Joe Hagland" noemden. De quaestie was, dat hy zyn emoties niet bedwingen kon. „Zeg toch in Gods naam wat!" riep hy na een lange stilte. „Het ïykrt hier wel een begrafenis." „Zeg zelf wat, als je 'behoefte heb om iets te hooren," antwoordde Jack zonder op te kyken. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER, 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderscho Courant fl.50; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepoet 12.10, ld. p. mail «n «veris© landen 18.20. Zondagsblad resp. 10.50,10.70,10.70,11.—. Modeblad reap. 10.95,11.25,11.26, 11.35 Losse nummers der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 ct. PostrGiroTökeniivir No. 16066. -cr ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjftrd). Intrea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnreau v. d. blad en niet br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct J'eerste Hulp In huls Is Vaseline Chesebrough Onmisbaar in tal van gevallen: voor gevoe lige huid van Babies; om schrammen, snij- en brand wondente verzachten en te genezen, om de huid tegen scherpen wind en verbran ding door de zon te beschermen. Voor roode en ruwe handen na het dagelijksche werk. Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Poster s Maagpll- len, die tsw geheele or ganisme verkwikken. Postar's Maagpilleit Alom verkrijgbaar I 0.65 per flacon

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1