HELGEÏ3SHE COURANT TWEÉDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DONDERDAG 14 OCTOBER 1926. Geslaagd aan de Technische Hooge- school te Delft voor het propaedeutisch examen eleckro-techndsch ingenieur, de heer O. Koilf van Helder. Vrijzinnig Deun. Bond. De Federatie Helder—Zaandam—Hoorn van den Vrijz. Dein. Bond heeft besloten, l"j de Statenverkiezingen met vier lijsten uit T® komen, n.1. één voor het district Zaandam, één voor Hoorn, één voor Helder en de eilanden en één voor het overige platteland. Deze lijsten zullen onderling worden ver bonden. Huldiging Mevrouw Mann-Bouwmeester. Trii aanvulling op hetgeen wij1 omtrent de huldiging van onze groote actrice, Theo iMannBouwmeester, op a.s. Dinsdag 10 dezer, mededeelden, bunnen wij nog berich ten, dat het volledige Stafmuziekoorps, on der leiding van dien heer Leistikow, daarbij medewerking zal' verleenen tijdens de pau zen. Ook In dit opzicht dus belooft het een blzondere avond te worden. Zoowel van Zijne Excellentie, den Vice- admlraai O. Fock als van den Burgemeester is thans de toezegging ontvangen, dat zij deel willen1 uitmaken van het eene-comité van ontvangst. Het Comité heeft aan verschillende orga nisaties eenl schrijven gericht met verzoek een bijdrage In de kosten der huldiging te willen geven. Daar er onder deze organisa ties zijn, die nog niet geantwoord1 hebben, meont het Oomité goed te doen er aan te herinneren, dat de huidiglngsavoud is vast gesteld op Dinsdag a.s., zoodat spoedige be slissing in deze wenschelijk is. Openbare aanbesteding. Door den intendant der Zeemacht te Willemsoord werd Dinsdagmiddag te zij nen buxeele aanbesteed: le. de levering van 49000 KG. bevro ren rundvleescih of versoh rundvleesoh ton ibehoeve van de zeemacht Ingeschreven werd hiervoor door: v L. de Beurs, IJmuiden 0.59; Fa. v. Zanten en Veldkamp te Kampen 0.59.08; N. H. E. v. Füsteren, den Haag 0j6A48; T. Majoor, Helder 0.65 j O. Goes, id. 0.67; J. Slikker, id. 0l67j J. Korver, id. 0.79; J. ML de Groot Alkmaar 0i80; P. Wit, Helder 0-8L Alle prijzen per KG. Be. 1500Q KG. versoh varkensvleesch. Ingeschreven werd hiervoor door: J. M. de Groot te Alkmaar 0.94.09 per KG.; P. de Beurs, Helder 0.98; J Kor ver, id. 1.01; P. Wit id. 1.03; W. Schol- ten, Alkmaar 1.06.08; Deens, AlkmaaT 1j09; T. Majoor, Helder 1.10. Be. 250 KG. runderbiefstuk en B00Ö KG. kalfsvleeadh ten behoeve van hot Marine HospitaaL Ingeschreven werd hiervoor door: J. Slikker, kalfsvleesch 0.88, runder- biofstuk 1.60; Kunst U04 en 1.45; P. do Beurs 0.90 èn 1.60; A. J. H. v Haaren 116 en 1.59; J. Korver 1.40 en L10; A. Govers 1.40 en 1.60. Allen te Helder. 4e. De levering van 89000 L. melk. Ingeschreven werd hiervoor door:" P. Keet 13.25; O. Smit 13.90 per 1D0 L. Beiden te Helder. 6e. Groenten bij aardappelen, soep groenten en uien. J. v. Os 10436.—; J. Koning 11546.05; R. v. Os 11571.80; J. v. Amesfoort 12906.80; O. V. Os ƒ13457.05; W. H. Swa- tere 13610.30. Allen te Helder. Bovenstaande leveringen moeten ge schieden in het tijdvak van 1 November 1926ultimo April 1027. 6e. 895000 KG. kleiaardappelen of 895000 KG. geelvleearige zandaardappe- len, te leveren gedurende het tijdvak van 1 November 192616 Juni 1927. Ingeschreven werd hiervoor door: O. v. Os, Helder, kleiaardappelen B.— zandaardappelen 6-32; J. v. Os. Helder 6.17 en 6.—; R. v. Os, Helder 6.23 en 0.16; J. Koning, Helder 6.53.3 en 5.73.4; J. v. Amersfoort Helder 6.55 en 6.57, W. A. Swaters, 17.43 en 7.42. De prijzen zijn berekend per 100 KG. De levering moet geschieden ten behoeve vaa do zeemacht, het Marine Hospitaal en het Koninklijk Instituut 7e. De levering van 13000 KG. kunstijs ten behoeve van de zeemacht en het Ma rine Hospitaal (in het tijdvak van 1 No vember 19261 Mei 1927). iO. Goes te Helder, 2.33; J. J. de Beurs, id. 5L6Q; J. Plaatsman, id. 2JÉQ en M. A. Kuister, id. 2.8B per 100 KG. Be. De levering van 1500 KG. vorsch varkensvleesch ten behoeve van het Insti tuut en. het Marine Hospitaal in het tijd vak van 1 November tot 1 Mei 1021 Ingeschreven door: J. A. Korver L24; P. de Beurs 1-25; A- Gevers 1.20; J. Slikker 1.20; T. Majoor 1-SÖ; A. J. HL v. Haaien 1.82; O. Goes Ldfl; P. Wit im Allen te Helder. 0o. Do levering van 170fl KG. reuzel ten behoeve van de zeemacht en het Ma rine Hospitaal, te leveren in het tijdvak van 1 November—1 Mei 1927. - P. do Beurs, Helder 0.82; P. Wit, id. 089; J. A. Korver, id. 0-01; J. Slikker, ld. 0.92; O. Goes, id. L—Deens, Alk maar lr-f A. J. H. v. Haaren, Helder 1.02; Kunst, Helder 1.10; T. Majoor, id. 1.10; D. de Groot 1.18. lOo. Kruidenierswaren voor het Marine Hospitaal, te leveren gedurende het tijd vak van 1 November 1920—1 Mei 1927. [L. 1Mtor 1874.65; S. Dijkshoorn 1967.65; J. W. London 0DO2.8O; Alg. Ooöp. Prod. on Verhruiksver. 2111 j60. Kerkkoor Israëlitische Gemeente. Voor de tweede maal heeft het Hel- dersche publiek kunnen genieten van den zang van het kerkkoor der Groote Synagoge te Amsterdam en evenals den eersten keer was wok thans het publiek dankbaar en enthousiast. Het programma, ofschoon anders dan den oersten kder, droeg uit den aard der zaak geheel het zelfde karakter van godsdlenstlg-He- breeuwsche liederen. Velen waren door Hollandsch-J oodsche oomponlsten (Olmari, Berlijn, Duque) getoonzet. Ditmaal was o.a. opgenomen een gebed voor het ko ninklijk huis, „Hanousjln Tsjoengo", waarin op gelukkige wijze ons Wilhelmus was verwerkt. Het klassieke en voor Joden zoo ontroerendo Kol Nidrei werd eveneens uitgevoerd. Weder traden als solisten op de heeren S. Duque Jr. enJ. ltabbie, die, afzonderlijk, en ook in com binatie met het dubbel kwartet, verschil lende nummers zongen. Het talrijke pu bliek was zeer enthousiast over 't gehoorde. De dirigent, de heer Englander, had zich de medewerking verzekerd van een jeugdigen Hongaar, Oscar Huszar van Budapest. Deze temperamentvolle jónge man veroverde In één slag alle harten der aanwezigen door zijn voordraoht en bovenal het gevoel dat hij ln zijn zang wist te leggen. Hij zong vóór de pauze Italiaansch, Spaansch en als toetje een Hongaarscjio czardas. Na de pauze ver tolkte hij op waarlijk voortreffelijke wijze het smartlied van Paljas, na vooraf een van die weemoedige Hongaarsche liede ren te hebben gezongen. Hij besloot met een Hollandsch wiegeliedje, in grappig- geïntoneerd Nederlandsoh gezongen. De hj:er Huszar is bij uitstek opera-zanger, hg geeft zich ln zijn voordracht geheel en al, hetgeen haar zeer aantrekkelijk maakt. Van het koor zelf valt vooral de samen zang op, dlo altijd onberispelijk is en beschaafd. Een woord van aparte hulde aan den dirigent, ook voor de wijze waarop hij begeleidde. Na afloop verzamelden de leden met hun dirigent en de Joodsche Gemeente zich in de kleine zaal van Casino, waar de heer D. H. Grunwald, als voorzitter van het Bouwcomité voor de synagoge hen hartelijk dank zeide voor de mede werking die, zooals bekend is, geheel belangeloos geschiedt. Speciaal den diri gent, den heer Englander, werd in dit verband genoemd, want hij is de man, aan wien dit kerkkoor zijn bekendheid ook buiten An sterdam te danken heeft. Namens de Joodsche gemeente overhan digde hij den heer Englander een fraai- uitgevoerd Joodsch muziekwerk, waarin tal van Joodsche kerkzangen waren ver zameld. De heer Grunwald drukte voorts de hoop uit, dat het koor een volgend maal wellicht bjj de inwijding van het gebouw zicb weder zou laten hooren, evenals de heer Huszar, dankte alle solisten afzonderlijk en den heer Polak, die Casino belangeloos afstond. De heer Vrieslander, voorzitter van de Israöl. gemeente, bracht een woord van hulde aan den directeur, den heer Drucker, welke laatste heer vervolgens namens de leden dank zeide voor de hartelijke woor den en de verzekering gaf, dat men een volgend maal op hen weder kon rekenen. Het was een goed geslaagde avond. Chr. Jongellngsver. Spr. 9 10a. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft de Chr. J.-V. Spr. 910a op Woensdag 20 October aa. een propa ganda-avond belegd in „Casino". Als spreker hoopt dezen avond op te tre den de lieer H. Gordeau Jr. met het onder werp: „Wjj; jonge menschen". Verder is dieru avond medewerking verkregen van de Gymnastiekvereerfiging en de Fluitclub, zoodat voor afwisseling wel is zorg gedragen. Voor bizonderheden verwijzen wij naar de advertentie. HUversumsche Draadlooze Omroep. Hoewel het programma voor den Heider- avond nog niet geheel klaar is, kan de heer De Hoogh ons nu toch reeds mededeelen, dat aan den Steden-^vond nog zal deelnemen het Dubbelmannenkrwartet „Inter Nos", onder leiding van den heer A. J. Leewens. De samenstelling van het „Ilelder's Jazz- Banxi Ensemble" is als volgt: Leider de heer J. Snaphaan, le viool; J. Kikkert, 2e viool; L. Seeboldt, piano, en verder de heeren J. Bjjl, J. Bosman, L. Pgters en P. Vonk, welke laatste de specifiek-eigen instrumen ten bedient, ook zaj de heer Vonk, op ver zoek, alsmede in verband met zijn vorig succes voor en door de Radio behaald, een „Zaag-solo" ten beste geven. Nog wachten enkele aanvullingen, maar a.s. Zaterdag moet het programma kant en klaar wezen en moet met ernst worden aan gevangen aan de technische voorbereidingen, welke niet alleen gezocht moeten worden ln het uitvoeren van de diverse klassieke, moderne en luchtige conceptie's voor den Microfoon. Maar we zuilen nog even geduld moeten hebben, want een uitvoerige beschrijving over de uitvoering en) evenitu^éien toegang van de stadgenooten zal volgende week uit eengezet worden. Inmiddels legt de heer De Hoogh' de laat ste handi aan de voorbereidingen, welke de voltooiing zichtbaar naderen. Hoewel de Kon. 'Marine-Kapel voor dezen Stedenavond' is uitgenoodiigd, zal aan het verzoek geen gevolg kunnen worden ge geven. Het Stedelijk Muziekkorps heeft tter de volle medewerking toegezegd, irdoor dus geen sym phonie-orkest, maar wel een Harmoniekapel Helder door de (Heldere!) lucht zal vertegenwoordigen. Postzegclvcreenlglng „Helder*. Hare gewoonte getrouw, houdt bovenge noemde vereeniiging in het lokaal van den heer A. J, van Weelde a.s. Zaterdagmiddag van 2.30—5 uur ©ene tentoonstelling van) de prijzen, welke zij in de maand October onder hare leden verloot Voor verzamelaars is een gang naar de tentoonstellingszaal ten volle waard, want niet alleen de ptrtjaon, doch ook verzanie-iigeïi van posUegela eA poststuk ken, alsmede het falsiflcaten-album liggen ter bezichtiging. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Voor een bijzonder groot aantal huisvrou wen hield een vertegenwoordiger der Lijm en GeiutLnefcbriek Dedt'6 Dinsdag in de zaal van den heer Van Weelde een demonstratie met gelatine in poedervonn. Spreker begon met uit te leggen, waarvan en boe gelatine gemaakt, wordt. Velen den ken, dat dit gedaan wordt uit visch, of gra ten van visch. Niets is minder waar. Gela tine wordt gemaakt uit beenderen en wel uit een bepaald soort beenderen, welke daar voor uit Britech-Indië geïmporteerd wor den. (Uit de beenderen van koelen en paar den wordt lijm gestookt in een zusterfabriek der geiatinefabriek). De uit Britsch-lndië afkomstige beenderen worden eerst grof ge malen, daarna in de zon gebleekt, vervolge na met zuren behandeld1 en komen dan ln baden van kalkmelk. De beenderen zijn nu stevig geworden en worden door stoomverwarming gefiltreerd. Bij deze behandeling komt er een vocht uit, wat gestold en verder behan deld de bladgelatine wordt. Deze geheele be handeling duurt ongeveer 8 maanden: De gelatine bevat 90 eiwit De gelatine, ver- 'kregen uit de eerste stoomverwarming, is de beste. 'Ook "wordt uit alle beenderen niet gelatine van dezelfde kwaliteit verkre°»efl, zoodat het kan gebeuren, dat men om eenzelfde hoe veelheid' vloo stóf stijf te krijgen, dien eenen keer 8 blaadjes, een volgendon keer b.v. 10 blaadjes noodig heeft Om dit te voorkomen is de firma er toe gekomen bladgelatine van verschillende kwaliteit te malen, deze ge malen gelatine te toetsen aan een standaard kwaliteit en zoo ontstond1 do nu, door de firma in den handel gebrachte póedergela- tine, waarvan elke gram een bepaalde hoe veelheid vloeistof, eenzelfde mate van stijf heid geeft, zoodat dus van mislukking van puddingen geen sprake, moer kan söjin. Bo vendien is deze gelatine, door haar verpak king' in bussenv hygiëniscner don de los verkochte bladgelatine. In de goed. gesloten bussen bewaard' blijft de poedergeiatine jarenlang bruikbaar. Ook is ze reukloos en lost beter op dan' bladgelatine. De firma heeft in1 elke bus poedergelatlne een receptenboekje verpakt, waarin het ge bruik nauwkeurig is aangegeven. Meekoken mag poedergelatóne nooit, daar -dan aan het gerecht een brandsmaak komt.. Zelfs bij de fabricatie moet een lage temperatuur heer- schen, kunstmatig wordt deze laag gehouden. A«n 't eind der bijeenkomst werd ieder der bezoeksters een proefje van een vooraf bereide pudding aangeboden, opdat ieder zich van het resultaat, verkregen met poe dergelatlne, kon overtuigen. De reis van fle „K XlLl". Boltenlandsche KL Over de reis van Hr. Ma „K XllL'4, die via Panama, onder bevel van luit. ter zee le kL Van der Kun, de reis naar Indië op eigen kracht onderneemt schrijft cfe Journal de Commerdo*1 te Rio Janeiro ojm.: De Nederlandsohe onderzeeboot „K XILL" houdt het record van zeereizen van eenheden van dat type. Deze onderzee boot kwam aan het einde der vorige maand te San Francdsoo (Californië) aan, zijnde uitgevaren van Nederland op 28 Mei j-L De boot In quaesüe volbracht dus de langste reis, welke een vaartuig van dezo soort tot heden heeft ondernomen. Voorts bevat de „Unity States Daily" uitvoerige artikelen van de hand van ma jor William Bowie, chef van den Geodeti- schen dienst van het Departement van Handel ln Amerika, over de wetenschap pelijke onderzoekingen, welke dr. Vening Meinesz aan boord van de „K XIII' in stelt. Daarin ooncludeert de heer Bowie, dat als resultaat van den arbeid van den heer Véning Meinesz de kennis omtrent de geologische geschiedenis van de aarde vele stappen nader is gebracht Ned. Ver. tot Afschaffing v. Alc. dranken. Blijkens een advertentie ln dit nummer houdt de afd. Helder van de Nederkudsche Vereeniiging tot Afschaffing vaa Alcohol houdende Dranken Zaterdag as. oen open bare feestavond ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Waar de afdeelirg gedurende «He jaren bij haar propaganda voor geheelonthouding veel sympathie van een groort deel van het Hel- dersche publiek heeft ondervonden, ver wacht zij dan ook een grooten toeloop van belangstellenden, vooral, omdat de toegangs prijs (20 cenit) zoo laag is gesteld, dat dit voor niemand een beletsel is. Een uitgebreid programma is samenge steld, zoodat eon genotvolle avond' verze kerd' is. Met de JPcudoawer" naar dlo „Chasmoor". Rrrringl gaat de telefoon. „Hallo, hallo?" „Daar komt een schip de haven in met gewonden aan boord. Ze vragenl om een dokter. Moet u niet eens komen kijken?" .Natuurlijk, natuurlijk! We vliegen ai" Het is nog licht en als we aan do haven komen, ligt daar aan de overzijde een kleine Engelsche kolenboot. Dank zij een aan' de haven rondzwervend collega-medejutter had den we al spoedig een vlotje op den1 kop getikt. Het aanvallige vaartuig luisterde naar den naam van „Pendouwer", ©on naam, dien noch mijn medejutter, noch ikzelf thuis konden brengen. Maar de lieve „Pendou wer" lag zoowat halfvol water; z*n baas be weerde, dat het er in geregend was en dat er geon sprake was van lekkage, en daar waag je het dan maar op, nietwaar? Twee sierQjke pannetjes, waar in normale omstanr dSgheden allerlei fijne kliekjes in worden warm gemaakt als daar zijn snijboonen mei worst, zuurkool met spekaardappelpuree met zure saus en meer van dien aaid, wer den met bekwamen spoed gerequlreerd en de collega-medej utter en z'n zoon gingen aan 't hozen, met een Ijver een 'betere zaak waardig. Een victualieleurder, die graag mee wilde, kreeg gereedeldjk toestemming en zoo trokken we korten tijd later, met z'n vir°n naar het Engelsche bootje, dat aan de overzijde nabij den steeneu dam lag. De motorsloep der marine, die reeds een dokter aan boord' had gezet voor de eerste hulp, lag langszij van het schip. We enterden over de reellng en ontmoetten in het reeds scheme rend duister een vuil-toeroetten man, die de vraag: „Where 's the captain, please?" vriendelijk grijnslachend beantwoordde met „midsMps, air. Enfin, we klommen over de stukgeslagen brug en kwamen aan den in gang van het kapiteinsverbfljf. Wij geven nu het woord' aan onzen mede- „reis"genoot, die zoo dapper de riemen zwaaide en met een degelijke en secure kinoop ons bootje vastlegde aan het laagge legen scheepje. Stel u voor, dat de knoop niet degelijk was geweest en ons vlotje met de blikken scheppannetjee zeewaarts ware gedreven! Welk een ramp! In het kapitelnsverblijf het woord Is thans aan onzen collega-tochtgenoot, was al oen heele verzameling mannon aanwezig, die allemaal daar wat te doen schenen te hebben. Daar was eerstens de ship-broker, die den kapitein in beslag had. Daar was de hand langer van den broker; daar waren douane ambtenaren; daar was de Victualie-leurder, die al spoedig den kok bij de kladden had en woldra gezamenlijk bulten de hut zwierven: Het was een geroezemoes van stemmen en in dien chaotische® warwinkel vond toch de persvertegenwoordiger nog gelegenheid één der bemanningsleden enkele vragen te stellen en daarvan notities te maken. Natuurlijk wilden allen wel wat weten en ik vermóed, dat er éen zeer polyglottisch Engelsch is gesproken, doch wat deert dat: we begrepen elkaar en daarom ia het toch maar begonnen. Een „klap" water, die bij Borkuim was overgekomen, had alle schade veroorzaakt. De brug had brokstukken moeten afstaan; de machinetelegraaf was ontredderd, het kompas was ontzet en het water was zelfs het kapitelnsverblijf binnengedrongen, ter wijl) de tweede stuurman zijn hand tuaschen een dlchtiflappende deur had gekregen, zoo dat hem 4 vingers waren afgeknald. De kapitein, die in 8 dagen niet uit de kleeren was geweest, zag er down en ver moeid uit en het scheen ons toe, dat hij blij was, dat Iemand zijn zaken wat kwam red deren. Waar die dgars zoo gauw vandaan kwa men is me een raadsel, doch weldra zagen we de als negers uitziende mannen met zoo'n trekkertje in den mond en ik kan me voor stellen, dat hun dat een gevoel' van behage- üjkheid moet hebben bijgebracht, dat hun weer veel van de doorgestane ellende moet doen hebben vergeten. Toon we de onttakelde brug nader beklom men, tufte juist de motorboot met den ge wonde in hét nu dikke duister weg. Overal brandden nu de lichten op schepen en aan den kant flakkerden hun vuren als ellenlange fakkels diep onder het water, dat door een krachtigen vloed in de haven werd gestuwd. Waar de victualie-leurder gebleven was, wisten we niet. Vermoedelijk was hij met een andere vlet reeds overgezet. We stapten dus weer in dé vlet, gooiden het touw los on met z'n tweeën op de rie men trachtten we den veiligen overkant te bereiken. Het was maar gelukkig, dat ze aan den walkant onze zeer kronkelende gangen over het water niet konden waarnemen. Nu eens toch lagen we dwars in den kant en dan weer parallel daaraan. De vloed' greep ons krachtig vast, doch met forsche slagen boeg seerden we toch voor dé )rD°nia Rijkers", die met verbeten woede pas had' proefge- sfcoomd in de wilde zee na zijn teleurstellen den tocht van Zondagmorgen, toen helaas de voedingpompon verstopt waren geraakt. Zonder haperen sprongen we aan den wal en we hadden eon tipje gezien van de ellen de, die op zee in stormweer wordt geleden en we hadden even kunnen doorvoelen hoe weinig comfortabel het leven is aan boord van dergelijke kleine vracht-weakbootjes. 'Er was geen voedsel meer aan boord; de kolen waren op; alles zag er even zwart en akeLig somber uit. Brr.1 wat een leven! De „Ohasmoor", een Engelsch® kolenboot, afkomstig van Goole, was Vrijdagmorgen vertrokken van Harburg. Het was een scheepje van 325 ton, toebehoorend aan de reederjj Moor Steamship Oompany Ltd. te Goole. De gewonde was, toen wij de kapi teinshui betraden, ali weggehaald; het denk beeld, dat deze man, John McLe>od, zoovele uren lang daar gelegen had met een zoo zware verwonding, in een uiterst kleine ruimte van een scheepje, dat het zoo zwaar te verantwoorden heeft gehad, stemde wel even weemoedig, en, zooals onze collega hierboven al zeide, we kregen een tipje te zien van de-ellende, die vaak het leven aan boord van zulke bootjes medebrengt Een Deens cK as, vraagt hulp. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur ver trok de sleepboot Drenthe" naar zee, op bericht, dat zich 10 mijl ZJW. van het vuur schip „HaakS" een' stoomschip bevond met gebroken roer. Ongeveer 4 uur werd een nader bericht opgevangen, meldende, dat het hier betrof het Deensche stoomschip „F&nö", welks stuurinrichting gebroken was, en nu imet de hand bestuurd' werd. Onmiddellijk na het ontvangen) van het eerste 'bericht was de Drenthe" in zee. Bij het HaaksvuurscMp gekomen werd echter geen schip gezien. Ook werden geen verdere seinen van de „Fanö" door dè Drenthe" opgevangen. Echter bleek het schip in ver binding te zijn geweest met Rotterdam, en was gemeld, dat assistentie niet eerder noo dig was dan ter hoogte van het Maasvuur- echip, voor het binnenloopen van den Nieuwen Waterweg. De Drenthe" zette dus koers naar het Maas-vuurschip, teneinde de „iFanë" op te vangen. Doch, zooals begrijpelijk is, hadden ook anderen de berichten opgevangen. Dien tengevolge bevond zich ook de sleepboot „Roode Zee" bij' het Maas-vuurschip, met hetzelfde doel. Het zal daar wel een felle strijd geweest zijn, doch de .Drenthe", onder kapitein Kuyper, ging mat don palm dar overwinning strijken en sleepte het schip naar Rotterdam. Een mooi Succes voor de Heldersche bemanning. Een nieuwe reddingboot Hedenmorgen werden ter reede alhier proeven genomen met een nieuwe redding boot vaaden Rotterdamschen Lloyd, ge bouwd naar het z.g. Fleming patent. Deze reddingboot wordt niet voortbewogen door mddd 1 van riemen, doch de lnzittenxlon hanteeren langs de beide binnenzijden der boot aangebrachte handels. De gezamenlijke kracht daarvan wordt overgebracht op een mechanisme achter 3® de aloen, waardoor een schroef in beweging wordt gebracht Ter vergelijking worden ook proeven ge nomen met een reddingboot van de Marine. De proeven hebben plaats ten overstaan van eene Commissie, waarin o.a. zitting hebben de hoof dinspecteur van de Scheep vaart, Baron Van Haersolte, de Comman dant van het Wachtschip alhier, de heer Haremaker van den Rotterdamschen Lloyd e. a. Deze commissie volgde de proefnemingen aan boord van de „G. 18". Genoodigden bevonden zich aan boord van de sleepboot „Vlaanderen" van de reederjj Wijsmuller, welk schip tevens assistentie bijl de proefnemingen verleende. Voor de slachtoffers van den brand In do Langestraat Wij ontvingen nog van het Telefoon-Per soneel te Alkmaar 750; Fam. G., Bergen 2.50, welk geld alsnog is' afgedragen. Rectificatie. Nogmaals moeten wij een fout herstel len betreffende do marïneoonoerten, waar voor wij den datum 26 October noemden. Op 20 October heeft het oersto oonoert plaats der serio-oonoerten onder auspiciën van don heer Leewens; alsdan troedt hei Paulet-kwartct hier op. De xnarineooncer- ten' vangen evenwel aan 2 on 8 November. Zoo kunnen wij de®e gelegenheid, waarin het demonische driemanschap: druk-, zet- en schrij ffoutendulvel ons par ten speelde, benutten om het mes van twee kanten te doen snijden. Correspondentie. De heer Schoeffelenbeiger is met tevre den met onze mededeeling, dat zijn schrij ven inzake de aanbesteding ietwat voorbarig was. Dit was niet zoo, omdat noch in de advertentie, noch in het «bestek, noch ook op de aanwijzing aan gegadigden iets is medegedeeld. Genoemde heer wil overigens de komende dingen afwachten. Wij ook. Uit het Politierapport Maandagavond werd' kennis gegeven door een bewoonster van den Dijkweg, dat tijdens haar afwezigheid van 2 tot 11 Octo ber een pathéfoon met 26 platen) uit haar woning is weggehaald, waarschijnlijk door iemand van wien zij bedoelde pathéfoon in huurkoop had Maandagavond werd' er politiehulp inge roepen door een bewoonster van de Hoog straat,Vomdat haar man in beschonken toe stand was thuisgekomen en dreigde haar te mishandelen en de huisboel kort en klein te zullen slaan. Bij de komst van de politie had de man zich reeds te bed begeven en bleek dat geen assistentie meer verleend behoefde te worden. 'Dinsdagochtendi werd kennis gegeven, dat in de Prins Hendriklaan een boom dreigde om te vallen. Door personeel van het Gemeenteplantsoen werd de boom van zijn boventakken ontdaan, waarna geen verder gevaar voor vallen meer bestond. 1 -j) DE ZUIDWESTER-STORM. Uitgewoed is de Zuidwester nog niet Telkens komt hij weer opzeten en loeit hij langs onze huizen en zweept met zijn wilde vlagen de zee, die met lange golven onrustig voortjaagt We hopen echter, dat het ergste geleden is en we nu dius een overwicht van die verwoestingen kunnen geven. Die vallen voor onzen dijk zeer mee. Zoo op het eerste gezicht, toen je den dag na den storm over den dijk liep, strom pelend over de groote en kleine steenem, die daar verspreid lagen, leek het een chaotische toestand en scheen de verwoesting veel grooter dan rij. in werkeli jkheid is. Eigenlijk is er geen noemenswaardige schade aange richt. Voor het vernielde wegdek zal in de plaats komen een wegdek van beton of met selwerk, zoodat, wanneer men hiermee ge reed is, ook dit leed geleden ia Over het geheel zijn .er weinig steenen uit de dijkglooiing geslagen. De proef met de betonstorting bij den windwijzer mag goed geslaagd' heeten. Waar anders op dit punt en bjj Kaaphoofd' de grootsite schade was aangericht, is hier nu zelfs geen steen uit- gewoeld. Het ligt dan ook in de bedoeling om met deze betonstortingen door te gaan. De straatweg tuaschen Kaaphoofd en het badhuis, die geheel was omgewoeld) en ver nield, zal nu gemetseld1 woTden. De zee heeft zeldzaam hoog gestaan. Sinds de opneming van den waterstand' (1825) heeft men nog nooit een zoo hoogen stand in de maand' October genoteerd'. De stand was niet minder dan 2.175 boven A.P. De hoogste stand in October opgenomen was 1.98. De hoogste waterstand ln deze honderd jaar genoteerd was 2.48 (in Dec. 1894). Het is maar vijfmaal voorgekomen, dat in de stermmaanden, waartoe October niet be hoort, een stanidl van 2.20 boven AD. werd genoteerd: Geweldige waterzeeën sloegen dan ook, vooral bij den ringmuur, over den ddjik en spoelden Mies imee wat hun in den weg kwam. De geul, die achter dom ring muur was ontstaan, was men gisteren aan het dichtgooien met zakken zand. Spoedig zal men het groote gat gedicht hebben. De belangstelling hiervoor was, vooral van de rijde van de jeugd!, nogal groot. De verdwenen pathéfoon. Onprettige thuiskomst. Als de storm nog woedt. Geen groote schade aan den dijk. De hoogste waterstand tn 100 Jaar.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5