NIEMEIJERS NIEMEIJERS Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND. Hoest Uw kind? Nr. 6247 ZATERDAG 16 OCTOBER 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE HOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 WEEKOVERZICHT. Binnenland. (Wanneer we deze week beginnen met ons overzicht, dan is het eerste waar we over schrijven: >rDe storm", die zoovelen in den rouw gedompeld heeft. Bij het lezen van de groote en uitgebreide verslagen in de kran ten hebben de drama's, die zich op zee af speelden, od£ aangegrepen. Wij, die zelf zoo dagelijks bij de zee komen en die haar ken nen in haar vernielende kracht, kunnen ons indenken wat het moet zijn om uren en uren, met den dood voor oogen, op haar wilde golven heen en weer geslingerd te worden en te moeten worstelen tegen den krachtigen stormiwdnldi. 4 (Meerdere botters keerden niet naar de veilige haven -terug en slechts enkelen van de opvarenden werden gered. Hun verhalen hebben er ons weer eens aan herinnerd, hoe duur de visch betaald wordt Het bestaan van den visscher is moeilijk en hun gezinnen zijn vaak groot. De Staat zorgt nog niet op voldoende wijze voer de nagelaten betrekkingen. Mocht daarom straks een beroep op ons gedaan worden, laat dan ieder naar vermogen bijdragen, want de mannen zijn het waard. Als men leest hoe ze elkaar gedurende den jongsten storm hebben bijgestaan, hoe zoo'n stoere zeebonk uren aaneen met het jongste knechtje rondzwom, dan is men toch trotsch dat „onze" zeelui, hoe bonkig eni ruw ze zich vaak mogen voordoen, nog geheel die ouder- wetsche onverschrokkenheid en offervaar digheid behouden hebben, <Me een der schoonste deugden van ons ras zijn en, naar we hopen, zullen blijven. De toestand in de mijnindustrie. Tengevolge van de Engelsche mijnwer kersstaking, die nu al langer dan een half jaar duurt, hébben meerdere streken van Europa een niet onbelangrijk voordeel. Po len heeft er zelfs een aanmerkelijke stijging van den geldkoers aan te danken. In ons land! proflteeren de havens en vooral de mijnindustrie, die het den laatsten tijd slecht gegaan was, zoodat loonsverlaging en werk tijdverlenging waren ingevoerd. Het gaat zoo goed in Limburg, dat er geen voorraden meer zijn en we dus in den komenden win ter onze brandstoffen duur zullen moeten betalen. Dat de mijnwerkers ook iets van de wel vaart wilden profiteeren is verklaarbaar. De verschillende bonden waren volkomen eens gezind In hun optreden en eischten herstel van den 6-urigen werkdag op Zaterdag, een vermindering dus van 2 uur. Dreigde door deze éischen een oogenlbllk een crisis als in Engeland, al spoedig bleek, dat de mijndirecties de voordeelen van het huidige oogenblik niet wilden opofferen ten gunste van een kracht-match. Vermoedelijk zal' dan ook wel het dreigende conflict door concessies van dén kant van de directies worden afgewend. Buitenland. In Engeland blijven de beide partijen on verzoenlijk. Het einde kan dan ook slechts verwacht worden door een verloopen van Ingezonden Mededeellng. de staking, een proces, dat lang duren kan en zeer zeker bittere gevoelens zal nalaten. Aan.' het hooge risico van den! mijnwerker en tengevolge daarvan zijn recht op een be hoorlijk loon zjjn we weer eens herinnerd door de mijnramp in Natal, waardoor 112 arbeiders in de ingewanden der aarde levend werden begraven. De flnancleele regelhtg met de Hohenzollerns. De geiwezen Duitsche keizer en zijn fa milie hebben eindelijk een accoord met Pruisen! getroffen over de „schadeloosstel ling". Ze krijgen weer een ontzaglijk ver mogen en een kasteel1 wordt „ter beschik king" van den ex-keizer gehouden voor een eventueel verblijf. De keizer keert dus terug? vroeg ieder verstandig mensch. Maar neen, de Pruisische regeering verzekerde, dat daarvan geen sprake zou zijn. Waarom be doelde beschikbaarstelling dan in het com promis moet worden opgenomen, is voor een niet-politiek verstand onmogelijk te snappen. De Duitsche monarchisten Ijveren soms wel eens wat onvoorzichtig voor de verwe zenlijking hunner idealen. De deelname yan den zoon des Kroonprinsen aan de manoeu vres der Rijksweer heeft den opperbevel hebben, generaal von Seeckt, tot aftreden gedwongen. Deze knappe organisator heeft de republiek gediend, omdat hij den tijd voor een herstel der monarchie nog niet gekomen achtte, maar overtuigd monarchist als hij was, zou hij te juister tijd zeker nuttig voor zulk herstel gewerkt hebben, als zijn geest verwanten hem in hun- onlbekookten ijver niet onmogelijk hadden gemaakt. vakvereenlgingen en het staken van het verwerken van reeds gedolven voorraden. Aan het slot van de bestuursvergadering werd1 (meegedeeld, dat de (motie met een meerderheid van 460J150 stemnnen tegen 284,830 is goedgekeurd. Nottinghamshire en Leices tershire hebben nog niet ge stemd. Naar men weet, zdjn de meeste veilig heidsmannen niet aangesloten bij het imijnwerkersverbond en willen de spoor weg- en transportarbeidersbonden niets van een embargo of een heffing onder hun leden weten. Het staken van het verwerken van de opgehoopte steenkool- voorraden is ten slotte onpopulair bij dui zenden mijnwerkers zelf, die daar nog wat mee verdienen. Ofschoon niet de minste vrees gekoes terd wordt, dat de uitspraak van de mijn werkers ten gevolge zal hebben, dat een groot aantal veiligheidsmannen de mij nen zal verlaten, heeft Baldwin toch Woensdagavond nog een bijeenkomst met de kleine oommissie uit zijn kabinet ge houden, waarin de maatregelen bespro ken zijn om alle mijnen zonder onder- soheid tegen mogelijke sabotage te be schermen. Molestatie. Een auto met mijnwerkers, die weer aan het .werk wilden gaan, welke door de politie begeleid werd, is in het dal van Afan nabij Port Talbot door eenige hon derden stakers aangevallen, die de pas sagiers van de auto dwongen uit te stap pen en het voertuig in brand staken. Er is versterking van de politie ont boden. VOLKENBOND. Het internationale arbeidsbureau. De samenstelling van den beheersraad. Bij de opening van den beheersraad van het Internationale Arbeidsbureau is de Fransche regeeringsvertegenwoordi- ger Arthur Fontaine opnieuw voor drie jaren tot voorzitter benoemd en zijn de Belg Carlier en onze landgenoot Oude geest herkozen voor den tijd van drie jaren tot ondervoorzitters. ENGELAND. De mljnwerkersstaklng. Verscherping van den strijd. Donderdag is hot resultaat meegedeeld van de stemming; in de districten over de motie, welke het oonigres van afgevaar digden der mijnwerkers verleden week heeft aangenomen, tot het terugroepen van de veiligheidsmannen, het leggen van embargo op steenkool uit het buitenland, het heffen van een omslag van -andere FEUILLETON. Ingezonden mededeellng. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. „Ik heb nooit in iets dergelijks ge loofd," bromde Shand. „Maar dit is me te kras." „We hadden hier nooit moeten stilhou den," zedde Husky. „Het zag er zoo on heilspellend uit, die verlaten hut met het ingevallen dak! Misschien is degene, die hier het laatst 'gewoond: heeft, wel vermoord.N De jonge Joe kon niets unieer zeggen. Met een doodsbleek 'gezicht en over zijn geheel© lichaam -bevend klampte de -groote kerel zich als een kind aan Shand vast. „Bliksems," zeide Big Jack. „Er kan ons niets gebeuren als wij -bij elkaar blij ven en 'het vuur aanhouden!" In zijn stem klonk minder vertrouwen dan in zijn woorden. „Al -het hout staat bulten," stamelde Husky. „Verbrand het huisraad," opperde Big Jack. En de daad bij het woord voegend, gooide hij zijn schommelstoel op het nog brandende vuur, dat nu hel begon op te vlammen en iederen hoek van de hut ver lichtte, wat -hun meer vertrouwen gaf. Verdere onheilspellend© geluiden hoor den zij niet. Het parlement m de buitengewone regeeringsbevoegdheden. Het parlement is tegen 25 dezer bijeen geroepen, om de regeling voor de buiten gewone bevoegdheden der regeenng te hernieuwen. Asqnith legt zQn leiderschap neer. Lord Oxfoid and Asquith heeft het lei derschap van de liberale partij neergelegd. Asquith, die .74 jaar oud is, heeft in een brief aan den voorzitter van het liberaal verbond nogmaals de redenen uiteen-gezet, waarom hij zich tegen de algemeen© sta king verzette, waarin hij verschilde van Lloyd George. Hij is van oordeel, dat de lasten van het leiderschap van de liberale partij gedragen dienen te worden door iemand, die krachtig -genoeg van lichaam ia om de Inspanning daaraan verbonden te doorstaan. Asquith voegt hieraan nog toe, dat hij niet voornemens is zich uit de politiek terug te trekken en hoopt het land en het liberalisme nog verder van dienst te kun nen zijn. Zijn afstand van het leiderschap is echter onherroepelijk. Het congres van die Engelsche arbeiderspartij. Het beknotten van de rechten: der vakvereenlgingen. Op het oongres van de arbeiderspartij te Margata is Donderdag als voornaamste punt van de agenda gesproken over de waarschijnlijkheid, dat de regeering een ontwerp zal indienen tot beknotting van de reohten der vakvereenlgingen. Met al- gemeene stemmen is besloten iedere po ging in die richting tot het uiterste te be strijden en pal te staan voor alle bestaan de politieke en oeoonomlsohe rechten, in de eerste plaats het reoht van vereeniglng zelf en het recht van staking met de daar uit voortvloeiende gevolgen. Geen oorlog meer. De onafhankelijke vleugel van de partij heeft Donderdagmiddag een imotie inge diend waarbij aan alle vakvereenlgingen op het vasteland verzocht wordt hun re geeringen mee te deelen, dat de „arbeiders van de geheel© wereld" geen volgenden oorfog meer zullen dulden, en bij dreigend oorlogsgevaar de vervaardiging van mu nitie en wapens zullen staken. Het oon- gres nam de motie aan. Een aanhangsel dringt er op aan krachtig te blijven strij den voor vermindering van de bestaande wapening. DUTTSOHLAND. Hel herstel van de groote coalitie In Pruisen. Zoowel democraten als centrum en so ciaal-democraten in Pruisen hebben (mi nister-president Braun medegedeeld, dat zijzij in principe bereid zijn te onderhand© len over herstel van de groote ooalltie. Braun zal zioh pas na 8 November in ver binding stellen met de Duitsche volks partij. Op dien datum zullen zoowel Rijks dag als landdag hun openbare vergade ringen hervatten. Productieve werkverschaffing. De centrale commissie van den Pruiai- schen Landdag heeft op voorstel van het Ingezonden mededeellng. 61 oentrum 25 imillloen1 mark beschikbaar -gesteld voor productieve werkverschaf fing. Een wapenwet De bladen vernemen van bevoegde zijde dat een rijkswet over den verkoop van wapenen en de bevoegdheid om wapenen te dragen, mede ln velband met den drie- voudigen moord te Oraniënburg ln be spoedig© behadeling zal genomen wor den. Op het oogenblik gelden ten deze alleen de bepalingen in de 'bondsstaten. Het proces-Freiders. Veroordeeling tot 5 maanden. Tegen dr. Freiders, den geschorsten of ficier van Justitie te Weimar, heeft het OM. een jaar en 8 maanden gevangenis straf met 5 jaar eerverlies wegens meineed geëischt Te Weimar verwachtte men algemeen dat vrijspraak zou volgen doch de Duit sche ochtendbladen van Donderdag meld den dat Freiders wegens meineed tot 5 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Intusschen bleef de vijfde man rustig in zijn hoekje slapen. Degene, die in een kamp vroeg naar 'bed gaat, moet door alles heen slapen. De anderen letten niet op hem. De tafel en de 'kisten volgden dén stoel op het vuur. Met hun vieren bespraken ze fluisterend wat er gebeurd was. „Ik heb -het gisteren het eerst opge merkt," zeide Big Jack. „Ik ook," voegde Husky er aan toe.| „Wat heb je gezien?" „Gezien heb ik nietsl" Jack keek angstig om zich heen. „Ik weet ook niet of het goed is erover te praten," prevelde hij. „We moeten weten wat we doen moe ten," zeide Shand. „Nou, het was gisteren op den dag," vertelde J-aok. „Ik had naast het voetpad aan den overkant van de kreek een Mem gezet voor bunzings en ging kijken of er wat in zat. Ik was nog geen tweehonderd yards van den stal, toen er iets zachts op 'mijn achterhoofd' viel. Ik schrok me half dood. Ik keek onmiddellijk om wie het gedaan had. Er was niemand te zien. Ik doorzocht dat plekje van het bosoh goed. Ik weet -positief zeker, dat er niemand was. Ten slotte dacht ik, dat het misschien een zinsbegoocheling was. Tot ik hij de Mem kwam." „Wat was er op je achterhoofd geval len?" vroeg Husky. „Dat weet ik niet. Een stuk van een -graszode of zoo Iets. Ik had het te druk anet te kijken wie -gegooid had." „En wat was er met de kiem?" vroeg Shand. „Dat wou ik je juist vertellen. Hij was dichtgeslagen en er zat nog een schacht van een gans ln. Nou vraag ik je of een Ingezonden mededeellng. Voor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en dan be hoefte aan de hulp van Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd treden ln het vrouwelijk organisme voortdurend veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en ln de maanden voor en na de geboorte van kinderen* krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pij nen, waterzuohtl-ge zwellingen, hoofdpijp, duizeligheid, zenuwachtigheid en urlne- stoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nie ren de gewichtige levenstaak hébben om de onzuivere stoffen uit het bloed te fll- treeren. Als de nieren verzwakt of over spannen zijn, wordt de bloedsomloop ge ïnfecteerd en het geheele gestel aange daan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Fosteria Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebrui ken van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (ln glasverpakkinig imet geel etiket let hier vooral op) tflj apo- tlheben*en drogisten h f 1.75 per flacon. wilde gans niet te vlug Is om ln een klem te komen. En als dat zoo was, dan kpn er toch -geen veer afgerukt zijn door het achtereinde, wel?" Zij prevelden verbaasd. „Ik," begon Husky, „was 'gisteren een klein eindje van de hut in het bosch aan het hout hakken voor het vuur. Ik kreeg het warm en trok mijn roeden sweater uit en legde dien op een (boomstam. Ik nam een arm vol hout en bracht dien naar den tafel hier bij de deur. Ik was geen twee minuten weg, -maar toen ik weer terug kwam, was mijn sweater verdwenen. Ik dacht, dat een van jullie hem weggenomen had. Weet je nog wel, dat dk het je ge vraagd heb? Ik héb er bijna een uur naar gezocht. Toen kwam ik naar binnen om te eten. Wij waren hier allemaal bij elkaar. Ik stond 'het eerst van de tafel op. En toen ik weer bij mijn bijl kwam, lag de sweater weer -op rijn oude plaats. Kunnen jullie er bij? Het was zoo gek, dat ik er maar niet over gesproken héb." „En wat heb jij' ondervonden?" vroeg Jack aan Shand. „Toen ik vandaag den oever een eindje op liep, is er iets heel raars gebeurd. Ik had een gevoel alsof ik den heelen tijd ge volgd werd. Ik kon het niet van me af zetten. Wel een keer of zes heb ik mij plotseling omgekeerd en ben ik het bosoh ingeloopen om te kijken. Maar ik kon niets zien. Geen lawaai was het, maar een geklikMak op den grond, dat ophield als ik staan bleef." „"En wat weet jij?" vroeg Jack aan Joe. „Ik heb het al twee dagen opgemerkt. Maar ik kon er niet toe 'komen erover te praten ik was bang, dat jullie me zou den uitlachen. Ik heb het een paar maal in het 'bosch gezien. Een keer heeft het gelachen." „Ho0 zag het eruit?" vroeg Jack. „Dat zou ik je niet kunnen zeggen, pre cies een schim. Vanochtend was ik me 'bui ten aan het scheren. Ik had mijn spiegel aan een tak dicht bij den oever gehangen Ik was door alles wat zenuwachig en gaf me een jaap. Kijk hier, je kunt het nog zien. Ik ging naar binnen om een pleister te halen. Ik zag jullie allemaal de kok was binnen, Jack en Husky zaten bij de deur op het ontbijt te wachten en Shand was in den stal. Ik kon hem door de open staande deur zien. Hij kon niet heen en weer naar den boom gegaan zijn, terwijl ik binnen was. Toen ik terugkwam, bl-nig mijn spiegeltje er nog, maar „En?" .vroeg Jack. „HÜ was midden door gebarsten." „Eén 'gebroken spiegel," prevelde Husky „Ik heb hem laten hangen," zeidie Joe nog. Inmiddels waren de stoel, de tafel en die Msten opgebrand en het vuur dreigde uit te gaan en hen ln het half donker te la ten een allesbehalve prettig vooruit zicht. Het eenige wat nog overbleef was -het bed. „Wat zullen we doen?" vroeg Joe ze nuwachtig. „Wij kunnen het niet uit el kaar krijgen zonder een bijl en die ligt buiten." De blik van Husky, die vergeefs de hut doorkeek, viel op den slaper in den hoek. „We kunnen den kok hout laten halen," zeide hij. „Hij heeft niets gehoord," „Prachtig," zei Joe opgeluoht, „en als er buiten iets is, zullen we het van hem wel hooren." „Hij *al zien, dat we alles opgebrand hebben," bracht Shand er tegen in, „En wat zou dat dan nog?" vroeg Big Jack. „Hij zal het ook zien als 'hij wakker wordt. En dat gaat hem in ieder geval niets aan." „Hé, Saml" riep HuSky. De liggende gestalte bewoog rioh einde lijk en ging knipoogend rechtop zitten. „Wat moet je?" vroeg hij boos. Zoodra deze jonge man zijn oogen open de, was het duidelijk, dat er ©en nieuw element in de situatie gekomen was. Er was een subtiel verschil tusschen den kok en rijn meesters, dat makkelijker te zien dan te omschrijven was. Er bestond aan geen van beide kanten sympathie. Blijkbaar was hij niet een der hunnen en verlangde hij er ook niet naar dat te zijn. Sam's oogen, hoewel nog vol slaap, waren toch omzichti-g en behoedzaam. En achter die 'behoedzaamheid was letts als minachting te lezen. Het leek alsof hij heelemaal alleen was in de hut en on bevreesd. 'Hij was even jong als Joe, maar woog waarschijnlijk een dertig jond minder dan- deze. Toch was Sam -geen zwakkeling maar zijn tengerheid kwam in dit -gezel schap meer uit. Door rijn oogen viel hij. het meest op. Zij wm-en diepblauw, verrieden standvas- d. «^^rden dikwijls. Zijn mond wedijverde in su-ggereeren van opgewekt- heid en flinkheid. Het was een soort mond, die dicht kon blijven als -het noodi-g was. Hij had dik, Uohtbruln haar, op het kantje van rood af. p HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiië p zeepost f 2.10, ld. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad reap. f 0.96, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Logee nummert der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Pott-Girorekeninif No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 tri p. regel (galjard) logee. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ot., elke regel meer lOct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Berwljsno. 4 ot De Zuid-W ester storm. De Engelsche mljnwerkersstaklng. Onvoorzichtige monarchisten. 8) Wacht dan niet tot het pijn in de keel aa° op de borat krijgt Beact.crm de teere lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop ln te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akker's Abdijsi roop Is een onschadelijk en toch krach tig werkend kruidenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bl) bron chitis, Influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacon» vanaf 230 gr. S f 130 (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1