KELDERSCHE COURANT Toen de Zuid-Wester Storm woedde. BINNENLAND VAN ZATERDAG 16 OCTOBER 192Ö. TWEEDE BLAD. WJJ geven hierbij eenige foto's, genomen tijden» de jongste storm. Onze fotograaf is er wel lngeslaagd ons een goed beeld te geven van de geweldige grootschheid van de zee iijdena den storm. tjm Links heeft men een kijkje bij den ringmuur, toen groote golven met woest geweld den dijk opstormden. Men ziet hoe het water door de schietgaten van den muur gulpt, waardoor de geul achter dezen muur veroorzaakt werd. De reohtsche foto geeft een beeld van het Wler- hoofd, hoe dit er uitzag, toen het hevigste van den Btorm reeds voorbij was. Grootsch en majestueus is de aanblik van een verbolgen zee, die met ontembare kracht de dijken beukt. De rechtsche foto toont hoe de jeugd op de Ha» waï-eilanden geheel ver trouwt is met de natuur. Zij staat bekend om de buitengewone klimcapa- citeiten, die zij bezit. Hiernaast een foto van een jonge Hawalaan, die een aanval doet op een kokospalm. Het hart van „onze jongens* zal wel Open gaan als zij dit plaatje zien. Want ook zij im mers klimmen en klaute ren zoo graag en zouden zeker niet onder doen voor de» Hawalaan die met zijn „licht costuum" de heerlijke kokosvrucht tracht te bereiken. De linksche foto geeft een mooi plekje te zien in het Drentsche dorpje Elp. Nederland is rijk aan mooie plekjes en de vele Hollanders, die naar het buitenland gaan, zonder eerst de schoonheid van het eigen land in oogen- schouw genomen te heb ben, doen zich zelf en hun land groot onrecht aan. De Zuiderzeewerken. De stormschade niet zoo ernstig. Het NederL Correapondentlebureau in Den Haag meldt: In verbandi met de in de pers de ronde doende berichten over ernstige schade, welke door den storm van 910 October aan de Zuiderzeewerken zou zijn toege bracht, kan worden meegedeeld, dat die schade geenszins van zoo ernstigen aard is, als die berichten zouden doen vermoe den, eb zich bepaald heeft tot het weg slaan van eenigen grond en het beschadi gen van enkele steenglooiingen van de pas voltooide of nog in uitvoering zijnde dijk- en oeverwerken langs de Noordzijde van Wierlngen, alsmede tot het wegislaan van eenige kortelings boven laagwater gebrachte gedeelten van den Keileemdam voor den in aanleg zijnden dijk van den' proefpolder bij Andijt Aan den afsluit dijk van het Amsteldlep en aan de dijk en kanaalwerken langs de Noordholland- sche kust is geen schade van eenige be- teekenis toegebracht Samenvoeging luchtvaartdiensten van land- en zeemacht De opdracht van den door mi nister Lambooy ingestelde com missie. De door minister Lambooy ingestelde commissie tot onderzoek van het vraag- stuk der samenvoeging van de luchtvaart- diensten van land- en zeemacht heeft tot opdracht van advies te dienen omtrent de volgende punten: lo. Op welke wijze zou een samenvoe ging (geheel of gedeeltelijk) van den marine-luchtvaartdienst en van de lucht- vaartafdeelina moeten worden tot stand gebracht, om bfj behoud van de vol ledige ontwikkelingsmogelijkheid van het luchtwapen te geraken tot een meer economisch bedrijf; 2o. Hoe «al daarbij zijn te voldoen aan elschen ln verband met de behoefte der marine ln Indië; Ba. Welke zijn de financdeele gevolgen van de voorstellen. Salarisactie overheidspersoneel Woensdag is het comité ter behartiging van de aligemeene belangen van over heidspersoneel in Amsterdam in verga dering bijeen geweest Besproken weid o.m. de afwijzende houding van de regeering ten aanzien van de herziening van het Bezoldigingsbesluit, jiooala die door de heeren N. van Hlnte en P. 8. Noordhoff, voorzitter, en secretaris ■van het comité, op de 4 dezer verleende audiëntie weid uiteengezet De vergadering kon zich met de ziens- wijze van minister De Geer niet vereeni gen en besloot tot het uitschrijven van een beraadslagend congres voor bij het comité aangesloten bonden, hetwelk begin November te Utrecht zal worden gehou den- De verder te voeren actie werd tevens vastgesteld. Het comité sprak er ten slotte zijn af keuring over uit dat de voorzitter van de centrale oommissie van overleg in ambte naarszaken, zonder nader overleg met de centrale oommissie zelve, in zijn kwaliteit van voorzitter der centrale commissie is benoemd in de commissie tot reorganisa tie van het departement van marine. R.K. KIndervacantiekolonie te Egmond aan Zee. De eerste-steenlegging. Woensdag heeft te Egmond aan zee de eerste-steenlegging voor de nieuwe ko lonie der vereeniging voor r.-k. kinder- vacantiekolonies en herstellingsoorden plaats gehad. De nieuwe kolonie, welker schutspa troon St. Jozef is, zal plaats bieden aan 200 kinderen, 10Q in het hoofdgebouw en 100 in twee zomerpaviljoena. De winter- verpleging zal alleen in het hoofdgebouw gevestigd worden en dus slechts voor 100 kinderen mogelijk zijn. De verpleging zal geschieden door de zusters der congre gatie van St. Jozef te Heerlen. De opening van de kolonie zal over een half jaar plaats hebben. 80 ton staal verloren gegaan. Woendagmiddag heeft bij het verhalen op het IJ het sleepschip Wijkdienst lö van de Nieuwe Rijnvaartmaatschappij te Amsterdam ter hoogte van het établisse ment der Kon. Ned. Stoombootmaat schappij aan de Levantkade doo ombe kende oorzaak slagzij gemaakt, met het gevolg, dat de deklast, bestaande uit on geveer 80 ton staal voor de Levanthavens, to water gleed en verloren ging. Da 8&-nrlge arbeidsweek voor verplegenden. Bij een onderhoud, dat de Oentr. Ned. Ambtemaarsbond aan dleni Minister van Ar beid had gevraagd, heeft deze medegedeeld, dat de voorbereiding der invoering van dé .Arbeidswet voor verplegingsinrichtingen met kraohit ter hand! genomen lis. De Minister deelde voorts mede, dat het onderzoek naar de vraag, of door de invoe ring der wet Inrichtingen, waarin neutraal personeel werkt, niet zoodanig zouden ko men achter te staan bij inrichtingen met religieus personeel, dlat zij zich niet zouden kunnen handhaven), thans nagenoeg is af- geloopen. Dansen In Haarlem. De Iburgemeeter van Haarlem heeft be paald, dat personen beneden den 18-}ari- gen leeftijd niet meer ln dans-inrichtlngen mogen worden toegelaten. Ook, wanneer zij onder behoorlijke geleide zijn, mag geen toelating meer plaats hebben. De militaire relletjes te Assen en Ede. De Minister van Oorlog heeft het resul taat van het onderzoek naar de militaire ongeregeldheden te Assen en Ede open baar gemaakt. Assen. Een eigenlijke aanleiding voor de on geregeldheden is niet gevonden kunnen worden. Noch over ligging, noch over voeding of behandeling is geklaagd; wel is het beswaar geuit, dat de oefening van het 12de regiment infanterie op den be- wusten dag te zwaar is geweest, doch dit kon aan de leiders dier oefening niet tot grief worden gemaakt. Deze hebben alles gedaan de oefening te verlichten. De ongeregeldheden hebben zich dan ook hoofdzakelijk niet bij het vermoeide 12de doch bij het 9e regiment voorgedaan en wel onder hoofdleiding van iemand, die zelf niet was mede uitgerukt. Aangeno men mag worden, dat de sfeer, om een dergelijk optreden mogelijk te maken, van buiten af kunstmatig is opgewekt. Het geheele verloop van het voorgeval lene wijst daarop, en de minister meent, dat met reden mag worden aangenomen, dat ook al hadden geen vermoeiende oefeningen plaatsgehad, een poging tot het verwekken van onregelmatigheden toch nieit zou zijn uitgebleven. Hiervan zijn de bijtijds onderdrukte ongeregeld heden te Ede, nagenoeg op hetzelfde uur aangevangen, en zonder eenige redelijke aanleiding, het beste bewijs. De stelselmatige ophitsing van com munistische zijde is niet vreemd aan deze ongeregeldheden, maar zonder eenigen twijfel is ook de invloed van den z.g. „Ontwapeningsdag", midden in de her halingsoefeningen gehouden, een niet te miskennen factor geweest. Afgescheiden daarvan is den Iaatsten tijd een felle cam pagne in een deel onzer pers gevoerd tegen allen, die in het leger met gezag z]jn bekleed. Naar aanleiding van de vragen van den heer Schaper zijn verschillende feiten nog nader onderzocht. O. a. blijkt er uit, dat de afgelegde afstand hoogstens ongeveer 25 K.M. heen en terug bedroeg, waarbij het veldtenue zonder rol, met ledige ransel en zonder ijzeren blokken in de patroon- tasschen, gedragen werd. Opgemerkt wordt, dat, overeenkomstig de veel voorkomende opvattingen bij de bevolking der noordelijke provinciën, vele manschappen, niettegenstaande de hitte, hun dikke wollen onderkleeding hadden aangehouden. Zoo constateerde een offi cier van gezondheid, dat verschillende manschappen zeer dik gekleed waren en deze kleeding,nlettegenstaandede warmte, niet hadden verminderd. Er was een man, die onwel was gewordefl en moest worden onderzocht, welke drie truien over elkaar had aangetrokken. Op de vraag: „Hoe een man als de ser geant Van Munneke, die, naar het schijnt, buiten de relletjes stond, doodelijk kon worden getroffen antwoordt de minister: De afstand tusschen den getroffene en de wacht bedroeg pl.m. 60 M. De wacht commandant heeft met een overweldi gende stem gesommeerd. Stond de ser geant Van Munneke gedurende de som matie op de plaats, waar hij later getroffen is, dan moet hij het sommeeren hebben gehoord. Aangezien na de sommatie nog twee maal in de lucht is gevuurd, hadden de betrokkenen allen tijd zich te verwijderen, evenals enkele officieren, die nog bezig waren de manschappen te kalmeeren. Tenslotte wordt medegedeeld, dat aan 12 militairen zware krijgstuchtelijke straf fen zijn opgelegd geworden, terwijl om trent een kapitein en enkele manschappen het advies van den auditeir-militair is ingewonnen, in zoover er aanleiding be staat hen voor den strafrechter te brengen. Dit laatste zal ook het geval zijn met den als opruier gesignaleerd en dienstplichtige. Ede. Voor de ongeregeldheden te Ede is geen enkele aannemelijke reden gevonden kun nen worden. Ook hiervoor geldt de invloed der op 19 Sept. te 's Gravenhage gehou den meeting. Na deze meeting,zijn vele opruiende pamfletten verspreid. Voorts wordt vermoed, dat van zekere zijde propagandisten en raddraaiers van geld worden voorzien, om militairen te trakteeren, en daardoor o,p te winden en zoodoende te bereiken, dat het verwekken van wanorde wordt bevorderd. Dit vermoeden vindt steun in het feit, dat op Maandag 20 September omstreeks 9 uur namiddag een militair in een nabij de kazerne te Ede gelegen café de zich daar bevindende soldaten op bier trak teerde en vervolgens op een tafel klom, waarna hij een. zeer oproerige toespraak hield, daarin aanhitsende tot onmiddellijk daadwerkelijk verzet. Toen deze militairen zich naar de kazerne begaven, moesten twee hunner, wegens ongepast optreden tegenover een hoofdofficier, in arrest worden gesteld. In de kazerne ls voorts opgemerkt, dat twee militairen klaarblijkelijk bezig waren de anderen te bewegen tot verzet. Negen militairen zijn gearresteerd. Vlaschersvergadertng te Umnlden. Donderdagmorgen hebben/ eeniige honder den/ visschers ln het gebouw „Cycloop" te IJmuiden vergaderd. Het waren allen leden der IJmuider federatie, maar de bij een komst was niet door het bestuur belegd; ze werd geleid door een der leden. Men besprak de vraag vankhet al1 of niet uitvaren van de trailers. Er werd gezegd, dat een/ vlsecher- man niet bang is, maar dat de storm reeds meer dan 40 slachtoffers heeft geëlscht. Dinsdag Is geen enkele treiler uitgevaren, Woensdlag gingen drie trellers naar zee. Men zedde, dat deze drie Woensdag op zee lagen te steken, zoodat zij dus toch niet kon den visschen. Daarom besloot men, niet te gaan varen^ zoolang het wéér niet handzamer wordt RADIO-RUBRIEK. DB LOWE-RADIOLAMP. 3-lamps toestel In één lamp. Op de LR.T.A. werd voor het eerst de radiolamp van Dr. Löwe getoond, die fei telijk meer is dan de naam doet vermoe den, n.1. een detector en 2-lamps verster ker. IA den glazen bol bevinden zich be halve de 8 elementen voor 8 lampen (8 gloeidraden, 3 roosters en B anodes), té vens de onderdeelea voor een 2-lamps versterker. Bij gebruik van deze lampen ban men een ontvangtoestel van zeer geringe af metingen maken. De lamp doet dienst als detector* en 2 trappen weerstandsverster king. Zij kan ook gebruikt worden voo® hoogfrequent/versterking, zoodat 2 Löwe- lampen een luidspreker-installatio voor raamontvangst vormen met de geluid sterkte van een normaal 6-lamps toestel Een bezwaar is natuurlijk dat de lamp onbruikbaar wordt indien een gedeelte defect raakt, b.v. een gloeidraad breekt; het geheel is dan niet meer te gebruiken. De prijs moet nog al hoog zijn, [Het is in Nederland usance een vasts waarde gewoonlijk 2 Magohm te ge bruiken voor den roosterweerstand, in tegenstelling met Engeland, waar men veelal variabele lekweerstanden gebruikt. Nu zijn er weinig merken van het varia bele type, 'die goed voldoen. Gewoonlijk bestaat dé vulling uit 'koolkorrels, kool- plaatjes of ook wel koolpoeder, dat doo® het wijzigen van den druk meer ol min der weerstand verkrijgt, doch na eenigen tijd gebruik inoonstand worden. Toch ia de roosterlekweerstand een be langrijk onderdeel van het radio-ontvang toestel en de afstelling daarvan komt er zeer op aan wanneer men uit het toestel halen wil wat „er in" zit. De waarde hangt veel af van dé sterkte van de inkomende signalen, of, wat op hetzelfde neerkom^ van den afstand van het zendstation. By gebruik van een loge roosteriek- waarde, van b.v. V^Megohim, zal de sig naalsterkte belangrijk verminderd wor den, omdat de roostert ading (die van de antenne komt) betrekkelijk snel naar aarde weglekt. Uit een oogpunt van sig naalsterkté is het daarom gewensoht een hooge roosterlekwaarde te gebruiken en het voordeel is nog grooter wanneer het een verafgelegen station of zwakke signa- beste een roosterlekweerstand van 4 8 bete een roosterlekweerstand van 4 I Meghom. Bij ontvangst van dichtbijgelegen sta tions of krachtige signalen treedt ern stige geluidsvervorming op met een hooge waarde roosterlekweerstand. Een varlabe/le roosterlek stelt ons dus ln staat de krachtigste signalen te ontvangen doo® de waarde zoo hoog te kiezen dat juist geen vervorming optreedt In de onmid- deliyke nabyheid van Hilversum kan men zelfs een waarde gebruiken van V" Me- gohm, waardoor b.v. een anodswearstand van lOOuOOO ohm kan dienen. Een besluit om beter weer af te wachten.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5