Een Liefde in de Wildernis Uw heerlijk kopje KEG's THEE. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Abdijsiroop Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 6249 DONDERDAG 21 OCTOBER 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 ENGELAND. Het geschil ln de mijnindustrie. Ben half mlllloen roebel uit Rusland. De Russische vakvereenigingsraad heeft een half millioen roebel aan de Britsche mijnwerkersfederatie overge maakt. Het geld is bijeengebracht door de sovjetvakvereeniglngen, die 1 van de Iconen der leden hebben geheven ten bate van de Brltsch mijnwerkers. Naklanken van de algemeene staking. Verwachte onthullingen van Thomas. Na hetgeen Thomas, de leider van de spoorwegarbeiders, in de conferentie der Arbeiderspartij heeft medegedeeld, om trent het aantal spoorwegarbeiders dat nog altijd zonder werk is als gevolg van de algemeene staking, verwacht imen na afloop van de mijnwerkersstaking in ar beiderskringen nog meer onthullingen, zoodra Thomas zich niet meer verplicht zal voelen, zich stil te houden over de po litiek der leiders van de staking. De afge vaardigden der spoorwegarbeiders heb ben in een geheime vergadering van Juli al een voorproefje gehad van wat Thomas zal zeggen, als hij het blad voor zijn mond wegneemt. Aan een redacteur van de „Star" heeft hij verslag gedaan van zijn toen gehouden rede en gezegd dat na de staking de oorspronkelijke eischen der spoorwegmaatschappijen waren: een door den nationalen 'bond van spoorwegarbei ders te betalen 'boete van 50.000 pond ster ling wegens contractbreuk en een boete van een week loonsverlies voor alle man nen, die hadden gestaakt Als men dit leest zegt het blad, kan men niet toege ven dat Thomas en Bromley zwak zijn ge weest bij het vaststellen van de voorwaar den, onder welke de spoorwegarbeiders ten slotte het werk weer hebben hervat. Engeland en Sowjet-Rnsland. BELGIE. Een Chlneesche betooging te Brussel. Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. DUITSCHLAND. De mijnstaking ln Silezië geëindigd. Uit Zwickau wordt gemeld dat de mijn- werkersstaking geëindigd is. Arbeiders en werkgevers hebben het voorstel der bemiddelingscommissie voor een loonsver- hooging van 3 pet. aangenomen. De verijdelde aanslag op Stresemann. Berlijn, 20 Oetober. Vanochtend is in Moabit het. proces begonnen tegen den proefveld-amanuensis Kaltdorff en den kantoorbediende Lorenz, wien het voor nemen om Stresemann te vermoorden ten laste'wordt gelegd. OOSTENRIJK. Het nieuwe kabinet. Weenen, 20 Oetober. Nadat de cen trale commissie uit den Nationalen Raad haar instemming had betuigd met de door dr. Seipel overgelegde lijst van mi nisters, heeft de Nationale Raad de lijst met 91 tegen 52 stemmen goedgekeurd. Daarna is de nieuwe regeering be- eedigd. Naar Wolff nog over de regeringsver klaring meldt, heeft dr. Seipel verzekerd, dat zjjn kabinet op het gebied der buiten- landsche politiek denzelfden koers zal vol gen als het kabinet-Ramek. RUSLAND. De gezanten naar Moskon geroepen. Naar de Information uit Riga verneemt heeft de Sowjet-regeering te Moskou alle gezanten bijeengeroepen. Die uit War schau en Berlijn zijn aangekomen. Ra- kofski is uit Parijs onderweg. Russische onderwijsinrichtingfin. Chlneesch verzet. Volgens een bericht in de Sowjet-bla- dfin heeftd e Chineesche overheid de on langs te Peking geopende Chineesch- Russisohe universiteit gesloten. Verder zijn aan eenlge andere inrichtingen voor hooger onderwijs in China Russische pro fessoren ontslagen en vervangen door andere van bepaald anti-bolsjewistische gezindheid. NOORWEGEN. Groote meerderheid tegen drankverbod. De uitslagen van de volksstemming over het drankverbod zijn nu vrijwel volledig be kend; alleen uit enkele streken in het hooge Noorden ontbreken ze nog. 518.972 stemmen zijn tegen drankverbod' en 408.945 er voor uitgebracht. Er is dus een meerderheid van meer dan 100.000 stem men tegen drankverbod, j De minister van sociale aangelegenbeden heeft in een persgeaprek verklaard' dat de regeering onverwijld een wetsontwerp tot intrekking van het verbod zal voorbereiden. De verkoop van sterken drank zal dan staatsmonopolie worden. Plaatselijke keuze zal vermoedelijk weer worden ingevóerd. Er zal geen rantsoeneering komen, maar aan personen beneden de 21 jaar zal geen sterke drank verkocht mogen worden. Het ontwerp zal aan het begin van de nieuwe parlementszitting aan het Storting worden voorgesteld. Men verwacht,, dat het daar een groote meerderheid zal krijgen. TURKIJE^ De petroleum van .MosoeL Aangaande de pijpleiding, door welke de in Noord-Irak te winnen petroleum naar de kust zal worden verboerd, heeft de Anglo-Persian Oil Co., naar de Balkan- corr. van de N. R. Ort. schrijft, besloten de leiding te Haiffa in Palestina ^aan de Middellandsche Zee te laten uitmonden. Zjj zal bijgevolg ruim 800 K.M. lang wor den. De Anglo-Persian heeft van de regeer ring van Irak reeds een concessie ver kregen voor het leggen van een pijplei ding van Khanikine op de grens van Perzië tot Ramadi aan ie Euphraat. Die leiding zal aan die naa. Haiffa worden aangesloten. Te Ramadi is de hoofdvlieg- haven van den Britschen militairen vlieg- dienst in de Irak, de L R. A. F. In verband met bovengenoemd besluit van de concessionarissen voor de ontgin ning van de petroleumvelden van de Irak, zal binnenkort worden begonnen met aanzienlijke uitbreiding van de haven van Haiffa, vanwaar, zooals men weet, ook de verbindingslijn met de kust van den Mekkaspoorweg uitgaat. Voor die werken zal de Palestijnsche regeering een leening van 5 millioen pond sterling aangaan, waarvan de plaatsing te Londfin alreeds is verzekerd. Op het oogenblik heerscht er op de pe troleumvelden ln het Mosoelsche groote bedrijvigheid. Het opsporen van bronnen geschiedt overal stelselmatig, en met de proefboringen zal in Februari aanstaande een aanvang worden gemaakt. Men zal ln het Noorden beginnen, waar men de pe troleum op ongeveer 500 meter diepte dent aan te boren. De voorbereidende werkzaamheden zijn begroot op 2 millioen pond sterling. Die onkosten worden gemeenschappelijk ge dragen door de aan het concesaiesyndi- caat deelnemende maatschappijen: Anglo- Persian, Koninklijke Shell, Standard Oil Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 10) „Hei, kok!" riep Big Jack. „Maak een bus beschuit open en zet koffie. En ga jij gauw een kist uit den stal halen, Joe, dan kan zij tenminste zitten." De eerstvolgende minuten w^ de hut het toóneel van een groote bedrijvigheid. Allen wilden meehelpen om het hun gast, die zij geen oogenblik uit het oog ver loren, prettig te maken. Husky ging water halen uit het meer. Shand sneed spek en maalde koffie voor den kok, Big Jack kreeg een schoon of tenminste vrij schoon laken en dekte de tafel. Een schittering in aller oog deed ver moeden, dat hun gastvrijheid niet geheel belangloos was. Zij zouden elkaar wel wil len aanvliegen. Het was duidelijk dat er een gevaarlijke hoeveelheid electriciteit in de kleine hut verzameld werd. Alleen Sam was op zijn manier even kalm als het meisje op de hare. [Big J ack zette zijn pogingen om een ge sprek met haar te begihnen, voort. Hij had een idee, dat, als hij een soort pidgin- Engelsch l)en hard genoeg schreeuwde, zij hem verstaan moest. Eigenlijk het Engelsche jargon in Chineesche havenplaatsen. „Ik, Big Jack," legde hij uit; „hij, Black Shand; hij, jonge Joei U?" Hy wees vra gend op haar. .Dfila," zeide zij. Het was het eerste woord, dat zij sprak. Haar stem klonk als muziek van hout- instrumenten. Bij het hooren ervan keek Sam van zijn meel op. Maar hij sloeg weer even vlug zijn oogen neer. Toen Joe haar een kist bracht om op te zitten, bleef hij vlak by haar staan. De jonge, knappe Joe liet er zich op voor staan een vrouwenveroveraar te zijn. riet' minst van allen in staat om zijn emoties! te bedwingen, deed hij nu overdreven ze-j nuwachtig. Hij stapte gemaakt op en neer,] poseerde, glimlachte op een gemaakte ma- nier, die de andere mannen zeer hinderde. Toen Bela ging zitten, legde Joe zijn hand op haar schouder. Onmiddellijk be gon Big Jack's bleek gezicht te gloeien. „Zeg eens eventjes," brulde hij, „denk je, dat wij zoo iets zullen dulden?" Joe ging terneergeslagen en brommend naar het bed terug en voorloopig heersoh- te er weer kalmte. „Waar woont u?" vroeg Jack met leven dige gebaren aan het meisje. Zij schubde slechts haar hoofd, het aan hem overlatend om te beslissen of zij hem niet begreep of dat zij' het niet zeggen wou. Husky kwam met een emmer water terug. De sanguinische Husky was bijna even opgewonden als Joe. Hy rammelde ln zyn tasch aan het andere einde der hut en verscheen dan weer ln het licht van het vuur met een oranje-zyden zakdoek. Zyn bedoeling was duideiyk. en de Fransche groep. Men neemt aan, dat die voorbereidende werkzaamheden ongeveer twee jaren zul-1 len vergen. De daarna te verkrijgen jaar- xIOGSlCTS lyksche productie wordt op meer dan een millioen ton geschat. ITALIË. Verlies van burgerrecht. Het staatsblad publiceert de besluiten, waarby 15 naar het buitenland gevluchte Italianen van hun burgerrecht vervallen en hun goederen verbeurd worden ver klaard. Onder hen zyn Massino, Rocea en Cesari Rossi. Ingezonden Mededeeling. reinigt Uw keel van het vastzittendé slijm en verruimt Uw borst met AKKER'i Itkllë en Yemen. De Balkan-correspondent van de N. R. Crt. schryft: De Commandatore Gasparini, de gou verneur van de ItaliaanscBe kolonie Ery- trea, is te Rome 'aangekomen met het traktaat, dat hy heeft gesloten met Iman Yahia, den souverein van Yemen, het land aan de Roode Zee ln Arabië, dat tegenover Erytrea ligt. De Italiaansdhe afgezant is aan het hof te Sanëa schitterend ontvangen; en groote ophef is er by die gelegenheid gemaakt van de harteiyke betrekkingen tusschen de beide gewesten aan de tegenover el kaar liggende oevers van de Roode Zee. Het in die atmosfeer van warme sympa thie gesloten verdrag van vriendschappen voor het handelsverkeer, aangegaan voor een tydvak van tien jaren, bepaalt o.a. dat Italië Yemen van alles zal voorzien wat het voor zyn oeconomische ontwikkeling en voorspoed, en voor zyn veiligheid be hoeft, en dat Yemen zich tot Italië zal wenden voor alles wat het uit het Westen zal behoeven. Het sluiten van dat verdrag zet de kroon op het rusteloos streven van Italië, sinds drie jaren, om in Yemen vasten voet te krijgen; een streven dat een der steun pilaren is van de Italiaansche uitbrei- Ingezonden Mededeeling. Laat Uw kinderen onze leerzame plaatjes verzamelen in ons historisch album „INTERNATIONAAL". KEG's THEE in prijzen van: 48—42—3937—32 en 30 ets. per ons. ik van haar af moet biyven, dan jy net zoo goed!" Husky keerde zich snauwend om. ,Dte zakdoek is toch van nuj, zou ik denken. Ik kan dien toch weggeven, als ik wil!" „Waarachtig niet!" riep Joe, op hem toespringend. Met ontbloote tanden ston den zy in het midden van het vertrek tegenover elkaar. Big Jack stond weer op. „Leg dat ding weg, Husky," beval hy. „Als jy ten koste van ons een wit voetje by haar wilt krij gen, dan krijg je het met ons te doen." De anderen' gaven luide hun goedkeu ring te' kennen. Husky stak den zakdoek weer ln zyn zak. Nadat die twee aanmatigende geesten tot kalmte gebracht waren, keerde de rust 'voor een tijdje in de hut terug. De vier mannen keken vol verbazing naar het jonge meisje, maar hielden tevens elkaar in het oog. Het was hun eerste nadere kennisma king met een meisje uit die streek en zy konden in het geheel niet uit haar wys worden, zy scheen alleen belang te stel len in het vuur. Die onverschilligheid pro- vooeerde en verbysterde hen tegehjk. Zy konden die niet overeenbrengen met de poetsen, die zy hun gespeeld had. Zy konden zich niet 'begrijpen, dat een meisje alleen by zooveel mannen niet ver legen was. „Raak ndj eens aan,, als je durft," scheen zy te zeggen; maar als zy dat werkelijk bedoelde, waaroan was zij dan gekomen? Sam zette zyn trog met deeg by de haard, knielde neer by het licht van het vuur en begon te kneden. Zooals alle ama teur-koks, smeerde hy zyn handen en ar men rijkeiyk vol met de kleverige massa Het meisje keek minachtend naar hem. Plotseling liet zy zich naast hem op haar knieën vallen en nam, ook maar zonder „Met dw verlof" te zeggen, de trog uit zyn handen. Zy liet hem zien hoe het ge daan 'moest worden; zy wreef haar han den met meel in zoodat het beslag er niet aan kon biy ven kleven en kneedde de massa met een lichte, behendige aanra king. By het zien van Sam's ontsteld ge zicht barstten de anderen in een luid ge lach uit. „Ik geloof, dat jy je baantje nu kwyt bent. kokkie," zeide Shand. „Nou zullen we tenminste iets anders te eten krijgen dan looden kogels," spotte Joe.. Sam lachte met de anderen mede, ging wat achteruit en keek toe hoe zy het deed. Het meisjo 'had een heel anderen invloed op hean dan op de anderen. Hy voelde zich door een wantrouwen bevangen. Hy keek baar byna niet in haar gezicht. Allen sloegen haar met verrukking gade en toonden dat ieder op hun manier. Al haar bewegingen waren even gracieus als die van een kat of een veulen, in ieder geval van Iets jongs, natuuriyks, onbe wust van zichzelf. In een opmerkeiyk korten tyd hingen de drie bakpannen ieder met een brood by bet vuur. Je behoefde niet te vragen of het lekker brood zou worden. Dat won- deriyke meisje bezat nog andere aanbe velenswaardige eigenschappen dan haar schoonheid. Zy stond op, veegde haar handen af en ging van het vuur af staan, als om af te koelen. Voor zy goed en wel beseften wat zy deed, keerde zy zich om, liep de deur uit en deed die achter zich dicht Zy gaven tegelyk een gil en sprongen als één man naar de deur. Sam liep onwil lekeurig met de anderen mee, even teleur gesteld als zy. Het was nu pikdonker on der de hoornen en nu zy pas van het vuur kwamen, konden zyn geen yard voor zich uit zien. Ieder afzonderiyk doorzochten zy de bosschen, Md haar naam roepend en al lerlei naïeve 'beloften doende aan den nacht, als zy maar terug zou komen. Zy botsten tegen elkander aan, struikelden over wortels en vielen languit op den grond. Vloeken begonnen zich te paren aan de liefeiyke uitnoodigingen tot het verdwe nen aneisje om terug te kómen. Als je hen zoo hoorde, was je gerechtigd te geloo- ven, dat er een gekkenhuis in het dennen- bosoh was losgelaten. Sam was de eerste om kalm na te den ken. Hy liep naar de hut terug. Zijn ge zond verstand zeide hem, dat die lawaai makers haar nooit zouden vangen, als zy dat zelf niet wilde. In ieder .geval kon hy toch het brood redden. In zyn hart keurde hy haar vlucht goed. Als zy gebleven was, zouden onaange naamheden niet lang uitgebleven zijn. Misschien besefte zy beter wat er aan de hand was dan zy liet voorkomen. Maar wat een vreemd bezoek was het toch! Wat was zy mooi en tevens hoe geheimzinnig! Veel te .goed voor dat zootje. Hy vond het prettig te denken, dat zij fatsoeniyk was Hy had niet geweten wat hy ervan moest denken. (Wordt vervolgd.) HELDERSCIilE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr.p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië resp Post-Giroirökenin'ï No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct, p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Volgens de „Daily News", heeft Krassin een gesprek gehad met Montagu Norman, den gouverneur van de Bank van Engeland, over een financieele regeling tusschen de Sowjet-regeering en Engeland. Krassin heeft ook met andere voorname personen uit de City over den algemeenen toestand gesproken. De „Daily News" verklaart, dat al deze gesprekken in verband staan met de plan nen van de Sowjet-regeering om de politiek van aggrassie en propaganda te laten varen en haar schulden op een voor alle partijen bevredigende basis te betalen. Brussel, 20 Oct. 250 Chineesche stu denten, waaronder ruim de helft was geko men uit Gent, Luik, Frankrijk, Nederland en ook uit Engeland, hebben vanavond te Brussel betoogd voor afschaffing van het Ghineesch-Belgisch verdrag. De studenten, in fcoerauto's gezeteni, reden door de stad en strooiden aan de Belgische openbare xnee- ning gerichte manifesten uit, waarin be weerd werd, dat de bepalingen van het ver drag betreffende de douanetarieven en con sulaire jurisdictie China belemmeren in zijn intellectueel ekonomische en sociale ontwik keling. Aan het slot van het manifest dat als onderteekeniing droeg: „De Chineesche ko lonies in Europa" werd met het volledig af breken van de Chineesch-Belgische betrek kingen gedreigd- De betoogers reden naar het gebouw der Chineesche legatie, waar een delegatie door den ambassadeur werd ont vangen. Deze begaf zich vervolgens naar minister Vanderveldé met wien hij. een langdurig onderhoud had.. „Berg dat ding weer weg, Husky!" klonk een woedende stem van het bed. „Ata Wanneer U weet, dal U uit een pond KEG's THEE, 280 koppen thee schenkt dan stelt"U zich alleen tevreden met de beste thee, want goed uitgerekend, kost een kop thee U bijna niets. Eiken dag zijn uij in de weerde fijnste the'éen voor U te keuren, en de samenstelling zoo te maken, dat U blijft ver lange, t naar:

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1