TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. Ruwe Huid VA'N DONDERDAG 21 OCTOBER 1926. Te 's-Gravehhage slaagde -voor het jnuoliini.sten-examen, voorL diploma, de heer O. J. Lagerveld, alhier. Pleter de Jong. t Weer ls een der leden van de oude garde heengegaan. Hij was ook een der velen, wier aantal eertijds zoo groot was en dat langzamer hand begint te slinken. Een der oud-redders, Pleter de Jong, heeft na korte ongesteldheid den tol moeten betalen. Onder het nieuwe vaandel van de red- dersvereenlging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" is hij gisteren door leden dier vereeniging ter aarde besteld. Een pittige, krasse figuur, ondanks zijn 78 jaren, die nog volop meeleefde in het visschersbedrijf, zal weer worden gemist aan den buitenkant, waar het domein is der visschers en waar nog velen van die stoere figuren uit de redderswereld rond- loopen, telkens en telkens een in de rij minder tellend. Ook hij zal in dat wereldje weer worden gemist. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer J. van Dok, voorzitter der vereeniging „Moed, Volharding, Zelfop offering", die met eenige hartelijke woor den den overledene herdacht. De achterblljvenden kunnen met trots op zijn nagedaohtenis terugzien hij was een derzulken, die steeds zijn plicht deed. roo zeide hij, De heer Reijnts sprak ook woorden van troost en bemoediging. Het is niet ieders werk om in oogenblikken waarin anderen levens in gevaar zijn, dat gevaar niet te achten en in zee te gaan om te trachten die andere levens te redden. Mijn hart is ontroerd bij het zien dezer trouwe blauwe zeeridders, die hier een der hunnen grafwaarts hebben gebracht. Liefde wfts het, die zijn leven kenmerkte, liefde voor zijn medemensch en spr. roept den overledene namens de familie een laatst vaarwel toe. Weer meftprfjsverhooging. Blijkens een advertentie van de oon- sumptie-melkleweranciers zal met Ingang van Zondag 24 October a.a de melkprijs vederom met 1 cent verhoogd worden. HULDIGINGSAVOND 1EVR0UW MANN-BOUWMEESTER. Onze hoop, dat h<aanvankelijk, slechte wer tegen den avond nog wat verbeteren zu, is in zooverre verwezenlijkt, dat de mnsohenmenigte, die zich nabij hotel JBel- leue" en „Casino" verzameld had om ge- tige te zijn van de glorieuse emtrée onzer grote actrice, kon profiteeren'van wat men gtieemlijk noemt'een „droge bui". Want evn later goot het weer» zoodat ongetwijfeld ve»n toch niet meer droog thuisgekomen zij:, noch ook in den schouwburg arriveer de: zonder een nat pak. )e ontvangst verliep volgens het' door het Ccaité opgesteld programma naar wensch; voc „Bellevue" was een groote menschen- meigte verzameld, die profiteerde van de miriek der beide corpsen, n.1. „Helder's Fafaroorps" en „Winnubstf, die zich daar haden opgesteld. Ontvangst in „Casino". h de kleine zaal van „Casino" hadden zie verschillende comitéleden vereenigd; ooi de burgemeester van Helder, de heer W Hawing, en de vice-admiraal der stelling, Z. 3. de heer O. Fock» leden van het Eere- ootité. Toen Mevrouw Mann met haar zoon, llio Frenkel, diens vrouw, Wiesje Bouw- master, de jongste dochter van haar broeder Lois, enz. d'oor twee leden der commissie vai ontvangst, Mevr. Polakvan Blene en dei heer S. Jaring, was afgehaald, werd zij doe den voorzitter, deni heer Van Lop, bin- negeleid en aan de verschillende comité- ledn voorgesteld. De burgemeester sprak eei hartelijk welkomstwoord'; hij wees op de groote eer, die Helder te beurt valt, nu HrlamTs grootste artiste op haar afscheids- tornée ook onze stad bezoekt, en overhan dse namens het eere-comité bloemen aan de actrice. Mevrouw Mann dankte hartelijk voc dit woord van welkom; op een zoo har- tellke ontvangst had spr. niet gerekend, en des heeft haar zeer getroffen. Ook dé zoon va. Mevrouw Mann, de heer Frenkel, dankte me een enkel woord. Jit den aard der zaak kon men slechts koten tijd bijeen blijven; het was inmiddels orfeveer half acht geworden en Mevrouw Mnn, alsook de andere leden van het ge zelschap, moesten zich nog Vlam- maken var dé voorstelling. In de groote zaal. Aan het verzoek om tijdig te komen, had- <to verscheiden bezoekers voldaan. Want ©eds even na zeveni uur waren er plaatsen hgenomen en steeds door bleven de bezoe- lers komen. De heer Polak had In de achter- fang een garderobe ingericht naar het mo tel der groote schouwburgen, met eeni gar- «erobière, die voor de kleeding zorgde. Aan teze nieuwigheid, die toch eigenlijk niet lieuw is, moest het Heldersche publiek nog vennen; men vond het een 'beetje Vreemd riet meer, als gewoonlijk, bij zijn kleederen te kunnen komen en daarvoor de hulp van ton meisje te moeten inroepen. In de voor gang was de garderobe op dé oude manier ingericht. Geleidelijk vulde zich de groote zaal en toen even na acht uur het scherm opging, bood de zaal een gezelliger aanblik. Boven en beneden was alles bezet. Het volledige Stafmuziek-orkest, onder leking van uen direoteur, den heer Leistdkow, had zich, zoo als wij meldden, beschikbaar gesteld voor entriacte-muziek en had ons btrelas vergast op. een nummer, zooals wil bij dergelijke ge legenheden niet dikwijls te hooren krijgen. Het publiek toonde dit zeer te apprecieeren. Vóór het scherm opging, trad de heer Frenkel naar voren om namens zjjm moeder het Heldersche publiek te dankeni voor dé groote belangstelling. Hiji deelde verder mede, dat de huldiging na de tweede acte zou plaats vinden. De huldiging. Toen het scherm voor die tweede maal ge zakt was en de pauze zou ingaan, ging het doek weder omhoog en werd Mevrouw Mann door den voorzitter der oommissie, den heer Louis van Loo, naar den op het tooneel ge- reedstaanden fauteuil geleld. De verschil lende comitéledem, alsmede de medewerken de artisten, hadden zich op het tooneel ge schaard. De heer Van Loo'voerde namens de oommissie het woord; hij herinnerde aan het woord van Barbarossa, die van Mevrouw Mann gezegd had: over vier jaar ls zij nog „maar" tachtigl Het is een taai ras, dat der Bouwmeesters, en het zal Mevrouw Mann leed' doen afscheid te moeten nemen van het tooneel. De tijd, waarin Mevrouw Mann haar triomfen vierde, was de goede oude tijd van de romantiek en de volle zalen. Helaas zljm die volle zalen leeggeloopen, al moeten wij dankbaar oon-stateeren, dat wij sedert een minister hebben gehad, die het tooneel een gbed hart toedroeg en het steunde. Spr. bedoelt minister De Visser. In de laatste jaren is het tooneel helaas door de bioscoop verdrongen; dat Mevrouw Mann op haar afscheidstournée weder een/ volle zaal heeft, zal haar goed doen, en ook zal zij het prettig vindon, dat onze burgemeester en de vice- admiraal zich'bereid! verklaarden het eere comité te vormen. Namens het comité biedt spr. der schei dende actrice een klein souvenir aan, een zilveren broodmandl, alsmede een bloemen hulde. Ais het applaus en de fanfares verstomd zijn, treedt Mevrouw Mann naar voren. De haar gebrachte hulde heeft haar ontroerd en getroffen; de ontvangst te Helder was on vergetelijk, óp een wijze zooals nergens an ders. Zij dankt den burgemeester en den vice-admiraal. Nu neemt Mevrouw Polak—van Biene, als voormalige kunstzuster van de actrice, het woord. ,L<ieve Mevrouw Mann", zoo onge veer zegt zij, „ik heb toen ik te Amsterdam aan het tooneel werkzaam was, nooit kunnen droomen, dat ik U té Helder no<* eens zou mogen toespreken. Ik heb nimmer het ge noegen gehad met U te mogen spelen, maar thans geniet ik de eer heel dicht bij U op hetzelfde tooneel te staan, op dezelfde plaats, waar de oude heer Polak Uw broeder Louis zoo vaak toegesproken heeft. Als jonge ac- trioe reeds hoorden wij over U spreken; mijn moeder was een groote bewonderaar ster van U en zocht elke gelegenheid op om U te zien en te hooren. Wij jongeren heb ben veel van U geleerd1, en zijn U daar dankbaar voor". Welke hartelijke woorden Mevrouw Mann met een hartelijken zoen bezegelde. Tenslotte sprak de heer Van Loo een woord van dank aan de kapel van de marine voor haar belangelooze medewerking, als mede de andere muziekcorpsen waarna Me vrouw Mann gracieuselijk den heer Lrlsti- kow een bloem uit haar overvloed overreikte. Dat het publiek zich bij dit alles niet onbe tuigd liet, behoeft geen betoog. Het stuk. „L'Enfant de 1'Amour" (het Kind van de Liefde) van Henri Bataille, welk stuk door Mevrouw Mann uitgekozen was voor haar afscheidsvoorstelling, is een sterk speelstuk, dait, hoewel den Nederlandsehen toehoorder wellicht wat .vreemd en ver liggend, noch' tans een boeiend' en technisch buitengewoon knap geschreven stuk is. Eigenlijk is he' geen stuk voor het Hollandsche tooneel, in zoover, dat het door en door Fransch is. En men moet het in het Fransch zien, vertolkt door Fransche artisten. De Hollanders zijn te ernstig, te zwaarwichtig. De aardige scè nes in het eerste bedrijf bijvoorbeeld misten te zeer de Fransche luchtigheid, de Fransche elegantie. In dit stuk wordt door den schrij ver het geval uitgewerkt tot welke conse quenties een onwettige verhouding tusschen man en vtouw leidt. In vier bedrijven is de ontwikkeling van het drama alleszins logisch uitgewerkt en in bijna elk bedrijf is gelegen heid voor sterk spel. Geen wonder dus, dat een groote actrice voor haar afscheid een dergelijk stuk kiest, waar zij' aldus kan uit komen. Het geval, zooals het door Bataille gesteld is, is alleszins met de werkelijkheid in overeenstemming en ofschoon het niet diep gaat, en het misschien den ietwat nuch- teren Hollandschen toeschouwer van weinig belang lijkt, weet de schrijver nochtans sym pathie voor zijn personen» op te wekken en in ademlooze stilte volgen wij: de verschil lende zeer sterke speelscènes. Het BpeL Mevrouw Mann is de vrouw, thans van middelbaren leeftijd, wier bekoorlijkheden zijn verwelkt en die het moet dulden, dat zij als een onnutte ballast opzij geschoven wordt door hem, dien zjj trots alles liefheeft. Geweldig was haar spel in de momenten der opperste smartvertolking, dat in het tweede bedrijf zijn hoogtepunt bereikt. Zij liet ons zien hoe passie, gloed' en vuur, wanhoop en doodssmart moeten worden uit gebeeld, zij gaf zich gansch en al. Haar tra nen, die zij met het zakdoekje van de ge schminkte wangen wischte, waren echte tranen, geen tooneeltranen; de waanzinnige gloed in haar oogen als zij in opperste wan hoop uit het raam wil springen, greep den toeschouwer aau tot in1 de ziel. Hoe subliem was bijv. haar spel aan de telefoon, als zij met Rantz is verbonden en haar levendige emoties en heftige" smarten zich in allé fasen op haar gezicht afteekend'enl Zulk spel is onvergetelijk, al moge Mevrouw Mann dan zich beklagen over het feit, dat de tooneelr speelkunst niet als de andere kunstuitingen, blijft bestaan, maar het gesproken woord en het gebaar vérgaat. Haar stond waardig terzijde Jan O. de Vos Jr. als haar zoon Maurice en Nico de Jong als Rantz. Jan O. de Vos is ook van het Ingezonden ftleoedeeïing. van Handsn en Gelaat verzaoht an geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ot. PUROL echte tooneelspeleraras, hetgeen zijn ontroe rend en buitengewoon sterk apel bewees. Hij was tegen de uiterst zware rol volko men opgewassen. In het derde 'bedrijf komt zijn groote scène in. het samenspel met Rantz. De twist der beide mannen dreigt een noodlottig einde te nemen»; er is een gewel dige climax in het spel geweest, men voelt: het kan zoo niet langer, het moet buigen of barsten. Dan, plotseling, zakt Maurice Ineen; hij voelt zich niet opgewassen tegen dien sterken Rantz, zijn parpxyame van woede heeft het hoogtepunt bereikt: hij wordt de nederige smeekeling, die „niets meer zal ondernemen tegen Rantz, maar die alleen maar zijn moeder wil redden'". Hoe psycho logisch juist is dit van den schrijver gezien! Deze buitengewoon knappe scène vormt wel het hoogtepunt van het drama. Nico de Jong had' het als Rantz wel ietwat gemakkelijker dan zijn confrater. Zijn per soonlijkheid was bij uitstek geschikt voor deze rol; een krachtig, op bevelen ingesteld geluid, een imponeerende gestalte. Van de overige spelers noemen wij alleen nog Rienk Brouwer, die de rol van huis knecht naar den aard vertolkte; gemoedelijk, famlliaar-maar-nochtans-op-een-afstand, en die niet naliet nu en dan op de lachspieren der toehoorders te werken. Speciaal dienen nog te worden vermeld de door, de firma Gerzon te Amsterdam ver strekte costumes, die daarmede den dames bezoeksters natuurlijk de schoone en smach tende oogen heeft uitgestoken. Ook in dit opzicht was de opvoering prima. Eerst ver na middernacht gingen de zeer talrijke bezoekers huiswaarts. PROEFVLUCHTEN VAN VLIEGTUIGEN VOOR DE MARINE. Ons bericht betreffende de proefvluch ten van nieuwe vliegtuigen voor de Ma rine behoeft eenige aanvulling en ver betering. Het Junkervliegtuig arriveerde Zon dagmiddag op „De Mok". Zooals gemeld, bestaat de bewapening uit een vijftal mitrailleurs. De opstelling is echter eenigszins anders. In den uitzakkonden toren bevindt zich 1 mitrailleur, die ook recht naar beneden kan schieten. Boven op het toestel' zijn- voor en achter een dubbelmitrailleur opgesteld. Het zou kunnen zijn, dat men den in druk had gekregen, dat het hier proef vluchten gold van vliegtuigen van con- curreerende firma's. Dit is echter niet het geval. Het Junker-vliegtuig is een z.g. bommenwerper, de Rohrbach-Robbe daarentegen een verkenner, waarbij het voor alles aankomt op groote snelheid. Op „De Mok" heerschte Dinsdag een groote drukte en een opgewekte stem ming. Dit laajste is niet te verwonderen. Begrijpelijkerwijze was men bij de „wa tervliegerij" waar men nog slechts de beschikking heeft over oudere toestellen, waarbij er meerdere zijn, die eerstdaags hun 10-jarig bestaan kunnen vieren enthousiast over de schitterende vlieg tuigen, en dan vooral over het Junker toestel. Aan den anderen kant heeft de Junkerfabriek kosten noch moeite .ge spaard om de' proefvluchten zoo goed mogelijk te doen slagen. De directeur der Junkerfabrieken is bij de demonstra ties aanwezig, evenals de chefs der ver schillende afdeelingen. De beste monteurs werden medegezonden, en last not least de pilot kapitein Bremer. Dinsdagmorgen werd eerst eenigen tijd besteed aan de bezichtiging der vlieg tuigen. Eerst werd het Junkervliegtuig door de commissie bezichtigd,.waarbij de di recteur der Junkerfabrieken van voor lichting diende. De chef van de afdeeling bewapening gaf bijzonderheden over dit onderdeel van het vliegtuig. Na de be zichtiging maakte het toestel een demon stratievlucht boven „De Mok". Op een mooiestart en een korte vlucht volgde een even fraaie landing. Vervolgens wera de Rohrbach-Robbe bezichtigd, waarna ook dit vliegtuig een proefvlucht maakte. De eerste start mis lukte den tweeden keer ging het beter, al was deze ook vrij lang. Met beide toe stellen gingen 's middags de Hollandsche vliegers mede de lucht in. Behalve door de betrokken commissie werden de proeven ook bijgewoond door der. Vice-admiraal Fock, den chef van den Staf overste de Graaf, den Commandant van het vliegkamp „de Kooy", overste Heeres, den Gep. Schout bij Nacht Sachse, de officieren van den M. L. D. van „de Kooy" e.a. Woensdag zouden de proeven plaats hebben met betrekking tot snelheid, stijg- vermogen en zeewaardigheid. Wij maakten hiervoor 's morgens den tocht naar „de Mok" om deze proeven bij te wonen. Hoewel zoo'n tochtje 's zo mers meer te prefereeren is dan in de meestal koude en gure Octobermaand, troffen wij het gisteren niet bizonder slecht. Om 8 uur zou het vliegkampbootje van de Buitenhaven vertrekken en zoo waren we in den vroegen morgen op stap gegaan naar de haven. Het was droog weer. Wel dreigde de lucht en vlogen de meeuwen onheilspel lend krijschend boven het grauwe water in de haven, maar regen viel er gelukkig niet. In den tijd van een half uur waren we het Marsdiep over en zetten we voet aan wal op „de Mok". In „de Mok" lagen de Junker en Rohrbach-Robbe, de laatste met een lekken vleugeldrijver, tengevolge waarvan de proeven met dit vliegtuig niet door konden gaan. Juist toen we aan wal kwamen, starten een drietal watervliegtuigen voor een tochtje over de Zuiderzee. De ommlssleleden Vice-admiraai Zee man, lui,, t zee dor le klasse de Bruine en de officier van den M. S. D. Oramer, waren op het terrein aanwezig, voor het bijwonen van de proefvluchten. Te ongeveer kwart voor elf werden de motoren van de Junker aangezet en even daarna startte het prachtige en sierlijk gebouwde vliegtuig voor de snelheids- vlucht. Het vliegtuig lag bizonder vast en rustig. Zooals we ln het nummef van Dinsdag schreven, heeft de Junker 8 motoren van elk 810 P.K. Er werd gevlogen met 2 motoren en zelfs met 1 motor; het vlieg tuig hield zich ook dan nog uitstekend ln de vlucht en zakte slechts eenigszins, hetgeen niet te verwonderen I/alt, Indien men weet, dat het vliegtuig alleen reeds 4400 K.G. weegt en het totaal gewicht met volle belasting 6400 K.G. bedraagt. Wanneer met 2 motoren gevlogen werd, de midden- en stuurboord-motor, was het zeer goed mogelijk over bakboord te draaien en zoo ook wanneer de motor aan bak boordzijde draaide en stuurboord uitge schakeld was, over naar stuurboord te keeren. De snelheidsvluoht slaagde uitstekend, er werd een vaart bereikt van 185 K.M. Door een welwillendheid van den com mandant van „de Mok", overste Romeijn- se, waren we in de gelegenheid de vluoht van de Junker, vanuit een watervliegtuig gade te slaan. De W. 70, waarin als piloot de luite nant-vliegenier P. Vroon dienst deed, zou ons naar de hoogere sferen brengen. Te ongeveer kwart over elf stegen we op. De lucht had het niet alleen bij „dreigen" gelatende regen plenste neer. Het was bar koud. Een das, driedubbel om den nek geslagen, een motorpetje diop over ons hoofd getrokken en oen motorbril op, zoo aanvuardden we den tocht. I)e W. 70 start. Een helsch lawaai, de drijvers bonken op het water, het vlieg tuig heft zich, raakt nog eenmaal het gladde watervlak en stijgt dan omhoog. In snelle vlucht gaan we hooger, stij gen, dalen, stijgen weer, zwenken naar rechts en naar links. Onder ons, op de gladde zee, waarvan je den bodem zien kan, drijven een 30-tal visschersschuiten. We ronken er over heen. Dan gaat het verder over zee naar de stad. Het is moeilijk oriënteeren, maar als we er eenige malen boven rondge vlogen zijn, herkennen we verschillende gebouwen en straten. Het is tegen twaalf, de menschen haas ten zich om voor het etensuur hun werk klaar te krijgen. Wat een leuk gezicht om zoo vanuit de hoogte op dat kleine en drukke gedoe van al die schijnbaar driftige menschjes neer te zien. Ha, wat zitten we hier hoog en veilig? O nee, ik voel me niets veilig soms. Als de heer Vroon plotseling zwenkt en het vliegtuig op zijn kant ligt, houd ik me angstvallig vast; als we na een plotselinge daling weer de lucht inschie ten,'grijp ik naar mijn hart en maag. Alle menschen, wat een raar gevoel, Ik geloof dat ik luchtziek word. Dat is nog iets anders dan in een verkeers vliegtuig* De heer Vroon zit zoo rustig alsof hij thuis voor een kopje koffie zit. Hij kijkt links en rechts en wijst me ver schillende plekjes. Door het ronken van den motor versta ik natuurlijk niets. We vliegen nu langs den dijk en het strand. We gaan over den vuurtoren, zwenken dan, ijzingwekkend, en zien naast ons het Junkervliegtuig. Als een adelaar, prachtig statig, vloog de Junker door de lucht, rustig dalend en stijgend. Om ongeveer 12 uur landde de W. 70 weer. Gelukkig 1 mijn maag is zeker 10 c.M. naar boven gekomen. Een stevige matroos draagt ons naar den wal. We gaan naar dè longroom, het ge zellige offlclersverblijf. Een vlerlamps Radiotoestel met loudspeaker geeft het programma van Daventry. Nadat we den inwendigen mensch aan fafel versterkt hebben, begeven we ons weer naar het vliegterrein. De Junker wordt gereed gemaakt voor de hoogtevlucht 8000 Meter. TcHeb geen verlangen om mee te gaan. De officieren- vliegers denken er anders over en bezet ten alle plaatsen. Onder een fel striemende regenbui start het vliegtuig en na korten tijdi is het in de wolken verdwenen. In den tijd van 39 min. is het vliegtuig 3000 meter gestegen. De temperatuur was daar niet minder den 13 gr. onder nüL Of het dus een „frisscbe" tocht was. Behalve door den kapitein Bremer, werd het Jun- kerwliegtuiig ook gevlogen door de ma rine-officieren Bruine, Brusder, Everta en v. d. Grinten. Toen het vliegtuig weer gedaald was, waren de proeven voor gisteren afgeloo- pon. Voor de zeewaardigheidsproeven was de zee te kalm.'Deze zullen dus zoo mogelijk vandaag gehouden worden. Het oordeel van de commissie was alles zins gunstig. De proeven mogen dan ook uitstekend' geslaagd heeten. Het „licenoe Jurikervliegtuig" kan als het meest mo derne en zeewaardige vliegtuig beschouwd worden. Op 26 October zal op het vliegkamp „Schellingwoude" gedemonstreerd wor den voor autoriteiten van het Dep. v. Ko loniën, landmacht-, marine- on burger autoriteiten. Ook zal hierbij een 1-motorig, drijver toestel (verkenner) type Junker, even eens eendekker, demonstreeren. Dit vlieg tuig zal na de demonstraties te Amster dam ook op „de Mok" komen. In ons nummer van Zaterdag hopen we nog een en ander te vertellen over de zeewaardigheidsproeven van heden. 6'Cdenavoad Hllversumsche Draadlooze Omroep. Het nieuw samengesteld Jazz-Band- gezelsckap, hetwelk zal optreden oneer den naam „Helders Jazz-Band-Ensemble", bestaat uit de navolgende personen. Lei der de heer Oor Rijf, le violist, uit het Tivoli-theater, mejuffrouw Ooba Hanse, 2e violiste, de heer Nioo Visser, piano, de heecren D. van Toledo, trombone, L. F. van' den Bogaerde, trompet, J. van Engela- dorp Gastolaars, nlt-saxphone, A. Ver schoor, tenor-saxaphone, G. Geervliet, bariton-saxaphone en J. Esselman, slag werk. Zoo juist voor het ter perse gaan, ont ving de heer De Hoogh bericht over het verzoek van een der bestuursleden van „Helders Belang".We kunnen zeggen „Helders Belang" wikt en.Eülversum beschikt. Zoo was het, maar het prettigst van alles is dat Hilverspm, omdat wij - Helderschen het zijn, gunstig heeft be- schikt en 6 minuten voor dit plan op het programma heeft vrijgehouden. Vooral niet langer, luidde het bericht, want hef ligt geheel naast de bedoeling van deze avonden. Maar dit is nog zóó erg niet, er moet n.L voorkomen worden, dat dit voorbeeld navolging vindt, hoe goed het ook voor sommige plaatsen kan zijn. We kunnen zeker den heer H. N ij pek, bestuurslid van „Helders Belang" welke met het verzoek tot den heer De Hoogh kwam, gelukwenschen met zijn bekroond suoces. Niet minder gelukkig kunnen wij achten het bestuur van ..Helders Belang", dat zulke, en meerdere, actieve leden telt ln dit ooilege, en ten slotte mogen wij Hel- darschen ook onze vreugde er over uiten, dat er op deze manier een lans wordt ge broken voor Helder. Naar alle waarschijnlijkheid, zal het woord gevoerd worden door den heer W. Biersteker, voorzitter van „Helders Be lang". Nog :djn de technische moeilijkheden voor de uitvoering niet overwonnen, maar a.s. Zaterdag zal bekend gemaakt worden op welke wijze kaarten verkrijg baar worden gesteld en hoeveeL Voordrachtavond G. J. Brettant Wij hebben reeds medegedeeld, dat voor de Vereeniging A. G. O. de voor drachtkunstenaar G. J. Brettani hier a.g. Maandag 25 Oet. optreedt. De aanvanke lijk aangekondigde lezing over den Engel- schen dichter Oscar Wilde vervalt, daar voor in de plaats koipt 'een lezing over den Nederlandschen dichter mr. Jaoob Israël de Haan. De Haan is een eigen aardige persoonlijkheid geweest aan onzen letterkundigen hemelde lezers zullen zich nog herinneren zijn tragisch einde in Jeruzalem, waar hij door een farta- tieken tegenstander werd neergeschoten. Als onderwijzer bij het lager onderwijs begonnen, heeft de Haan zich door eigen kracht opgewerkt en zijn academisch proefschrift, waarop hij den doctorstitel behaalde, was van een frissche originali teit. Het behandelde de leer der rechts kundige significa, dat is de beteekenis der verschillende rechtskundige termen. Een dergelijk onderwerp was nog weinig behandeld. Tijdens zijn studie maakte de Haan eeD reis naar Rusland ter bestudee ring van Russische gevangenistoestan den hij heeft daarover een gevoelig werkje geschreven, door de Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lectuur uitgegeven. Kort na zijn promotie vertrok hij als overtuigd Zionist naar Palestina, om er niet meer weg te gaan. Hij publiceerde ia het Handelsblad een reeks feuilletons over de politieke toestanden in dit land, waarin hij de Zionistische'politiek scherp hekelde. De openhartigheid, waarmede hij zijn meening uitte, is de oorzaak geweest van zijn dood. In verschillende tijdschriften zijn z'n zeer eigenaardige verzen gepubliceerd; ook in eenige bundels (Libertynsche verzen; Het Joodsche lied). Zijn poëzie is zeer oorspronkelijk; eveüals bij Henrietts Roland Holst is het rhythme zijner verzen stroef. Maar zij zijn van een uiterste gevoeligheid. De bekende schrijfster Oarry van Bruggen is een zuster van de Haan. Over dezen dióhter-publicist zal de heer Brettani ons a.s. Maandag een en ander vertellen en ook eenige zijner verzen voordragen. Na de pauze krijgen we de Kerkerballade van Oscar Wilde, eén werk, dat zich in zekeren zin aansluit bij de gevangenisstudies van de Haan. In het nummer van Zaterdag zullen wij eenige beoordeelingen over den voor drachtkunstenaar Brettani zeiven opne men. Wij kunnen den A. G. O.-bezoekers de verzekering geven, dat dit een mooie avond wordt. Dammen. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, zal hier a.s. Zaterdag, nua. 5 uur, een Dam-Simultaanseance gegeven worden, door onze plaatsgenoot de heer D. Dissel, op de bovenzaal van het Alg. Militair Tehuis, Spoorstraat. Dit is voor de eerste maal, dat de heer Dissel als Simultaan-speler optreedt, en wij gelooven dat het aan deelname en belangstelling .voor deze Dam-Seance niet zal ontbreken. Deelname en toegang vrij. Het TriestlneT Strijkkwartet Wij herinneren aan het optreden van het Triestdner Strijkkwartet op aus. Dinsdag 28 dezer in „Casino". Het .Handelsblad" ven 12 Oct. schreef over dit kwartet en roemde het „verfijnde, het veerlichte van hun spel, het zeldzaam gedifferentieerd schakeering»- palét", waarover de artisten 'beschikken. Ook de „N. Rott. Ort." schreef omtrenit dit- zelfde concert over het geacheveerde samen spel der kunstenaars. Plaatsbespreking voor dit concert kan ge- schieden op Vrijdag, Zaterdag en Maandag van 8 tot 5 uur in „Casino", waar ook abom- nemenifcs- en atzonderfjjike entréékaarten verkrijgbaar zijn. t De tocht naar „de Mok". Goed geslaagde proeven. Met de W. 70 de lucht tn. 3000 Meter hoog. Het meest moderne vliegtuig.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5