Een Liefde in de Wildernis BEDENKT NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ROOKT r EN GENIET Eerste Blad. BUITENLAND i Asthma, Bronchitis i Abdijsiroop l Nr. 6250 ZATERDAG 23 OCTOBER 1926 54ste JAARGANG De Oostersche Prins. Huldiging van kunstenaars. Overeenstemming in de mijn industrie. feuilleton. De bankiers als de redders der wereld. ENGELAND. De Brltsche rijksconferentie. FRANKRIJK. De Franschen in Syrië. De politiek van Thoiry. OOSTENRIJK. De samenstelling van het nieuwe kabinet POLEN. Betoogingen te Warschau voor de Polen ln Duitschland. Duitsche splonnage. Ingezonden Mededeeling. R00DE-5TER RUSLAND. De oppositie. Nog steeds vlugschriften. De toenadering tot de Oostzeeprovlncles. ROEMENIE. De kroonprins. DENEMARKEN. DE CRISISVOORSTELLÈN. Een regeeringscrlslB? PORTUGAL. De bank van Angola; Ingezonden Mededeeling. Stop die rheuimatlek! HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indtië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landjen f 3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Giroretoeniii'g No. 16066. ADVERTENTJ. EN: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. WEEK-REVUE. Binnenland. Heel wat Hollandsche jonge meisjes met rijke phantasie, die met hun gedach ten zoo gaarne in het land der droomen verwijlen, zijn van de week uitgeloopen om den „echten" Oosterschen prins te zien, die via Engeland tot ons gekomen was, gekleed in Arabisch sprookjesge waad om het regeerend hoofd der Lage Landen te komen bedanken voor de er kenning van zijn papa als koning van HecLzjas. Vriendschappelijke betrekkin gen met dezen Oosterschen vorst zijn voor ons van belang, omdat bij sinds de afschaffing van het kalifaat een der in-_ vloedrijkste en machtigste Mohamedanen is en de beschermer der Heilige Plaatsen, waarheen jaarlijks tienduizenden inlan ders uit ons Indië ter beêvaart gaan. Ben prins en een prinoes van Neder- landschen bloede, een zoon en een dochter der Koninklijke Kunsten, zijn op enthou siaste wijze gehuldigd. Mevr. de Mann Bouwmeester viert feest om haar.af scheid van het tooneel; 't lijkt paradoxaal, feest te vieren om een afscheid, maar zij mag het doen, omdat ze op haar hoogen leeftijd als actieve medewerkster der Too- neelkunst na een roemvolle carrière heenr gaat, niet omdat zij door ouderdom on geschikt werd, maar alleen omdat ze het recht van rust incasseert, terwijl ze nog volkomen in staat is om met haar spel te beantwoorden aan elke redelijke verw ach ting, die we van een talentvolle artiste koesteren mogen. (De kunstenaar, die gehuldigd werd, was de heer Braakensiek; hij gaat nog niet heen, gelukkig, maar werd geëerd om het feit, dat hij 40 jaar lang de „poli tieke prent" van de groene Amsterdam mer verzorgde. Als zoodanig heeft hij ten volle zijp artistieke vermogens kunnen ontplooien; de caricatuur-kunst, -die hij den aanvang van zijn optreden niet hij; zonder hoog stond in ons land, heeft hij tot ongekende ontwikkeling gebracht. De caricaturist ontziet in het algemeen niets en niemand en Braakensiek heeft zeer ze ker vriend noch vijand gespaard, maar nochtans was niemand ooit verontwaar digd als de 'Stift des kunstenaars hem in ben raak beeld den volke te kijk gesteld had, want Braakensiek kon wel treffen, maar hij wondde niet. In onze mijhindustrie is men tot over eenstemming gekomen^ zoodat we niet voor eene staking behoeven te vreezen. Die had voor heel het land catastrophaal kunnen worden, want zonder zoo'n sta king ondervinden we op het oogenbiik al het groote ongjerief van een tekort aan kolen. Alle voorraden in Europa zijn ten gevolge van de Engelsehe staking opge ruimd, tegen goede prijzen! Overal moet dus hard gewerkt worden om in de des winters sterk stijgende behoeften van eigen land te voorzien, zoodat van invoer in ons land geen sprake kan zijn, terwijl Ingezonden Mededeeling. de productie van Limburg nog ver bene den het benoodigde blijft. De kolen zullen dus duur en schaars worden en 't is niet onmogelijk, dat in verschillende indu- striën moeilijkheden door kolengebrek zuilen ontstaan. Buitenland. De bankiers zijn er op uit de wereld te redden! Een keur van financieele speciali teiten uit allé landen, ook uit de .Ver. Sta ten,- zijn ons komen vertellen, dat Europa slechts door vrijhandel te redden is. Zelfs de Amerikaansohe bankiers zijn-'t daar over eens, maar ze achten het middel al leen voor export geschikt, de toren-hooge tolmuren om de Vereen. Staten moeten onaangetast blijven. Vrijhandel zou inderdaad misschien in staat zijn om meer welvaart te brengen en de energie der volkeren te prikkelen, maar 't is er mee ais met de ontwapening. Internationale ontwapening is 'n ideaal, maar wie het leger afschaft vóór de bu ren het ook doen, stelt zich aan den aan val bloot. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door Woensdagavond heeft Bruoe, de Austra lische eerste-minister, aan een feestmaal voor de gedelegeerden naar de rijksoonfe- rentie een rede gehouden, waarin hij1 ver klaarde, dat voorgoed het groote 'beginsel gold dat alle zichzelf besturende domi nions vrije en onafhankelijke eenheden zijn wier lot geheel in hun eigen bandep, binnen het rijk rust. Aan elke poging om hun vrijheid te beperken zou natuurlijk weerstand geboden worden, maar het ge praat over onoverkomelijke moeilijkhe den, die voor den boeg stondien, had niets om het lijf. Indien en wanneer het ging om het rijk en het Britsohe volk tegen welke Andere natie ook was men in Australië besloten een èn eensgezind te blijven. Australië zou vechten tegen alles wat zou kunnen leiden tot verbreking van de 'groote eenheid, welke thans een van de standvastlgste krachten in'die we reld tot bevordering van den vrede ia. De booge commissaris, vergezeld van generaal Gamelin hee'ft een plechtige in tocht in Soeëida gehouden, waar hij de opperhoofden der onlangs onderworpen Droezen heeft ontvangen, die verklaard hebben, dat zij slachtoffer van zekere bui- tenlandsche propaganda zijn geworden, dat zij hun dwalingen betreuren en dat zij Frankrijk verzoeken, hen te vergeven 11) W. J. A. ROLDANUS Jr. Aldus peinzend was hij bij de hut ge komen. Op den drempel bleef hij stom verbaasd staan. Daar lag" zij waarachtig niet als daareven op haar knieën voor het vuur! Over haar schouder kéék zij onver schillig naar hem en ging dan weer ver der met haar werk. Zulk een onversaagd heid 'bij al dat lawaai bulten scheen hem iet» bovenmensohelijks toe. Sam staarde haar met een open mond aan. Zij was be zig een paar vogels te plukken en door te snijden. „Wel allemachtig!" riep hij onwillekeu rig uit. „Wat ibeteekent dat?" „Het was dwaas van u niet te ontvluch ten, toen u daar de gelegenheid voor hadt," izeide hij, vergetend, dat zij1 hem toch waarschijnlijk niet hegrijpen zou. „Dit is geen plaats voor een vrouw 1" Glimlachend keek zij naar hem op. Sam kreeg een kleur. „O, heel goed!" zei- de hij1 driftig. En dan riep hij naar bui ten: „Kom maar terug jongensl Zij is hier!" Een voor een kwamen zij wéér binnen, verrukt, zij hét ook eenigszln* •ohaap- en in Dzjebel het beschavingswerk voort te zetten, waaraan zij zweren, met al hun macht mede te zullen werken. DUITSCHLAND. De bladen verwachten a.s. Dinsdag als de Rijksdagcommissie voor buitenland- scbe zaken bijeeftkomt het eerste groote debat over „de politiek van Thoiry". Daarbij zou dan met name de vorm en de omvang der mobiliseering van de Duit sche spo'orwegobligaties ten bate van Frankrijk ter sprake komen. Het nieuwe kabinet is gekozen. Seipel wordt bondskanselier, Dmghofer, tot dus ver leider van de Groot-Duitsche partij, vice-kanselier, Kienbroeok, oud-minister van justitie, krijgt financiën en Schmitt onderwijs. De twee laatstgenoemden zijn obristelijk-sociaal. Waber, (groot-Duitscher) die tot dus ver vice-kanselier wras, wordt derde voor zitter van den Nationalen Raad. Te Warschau zijn 'groote 'betoogingen gehouden om verziet aan te teekenen te gen het toestaan, van 82 miljoen op de Pruisische begrooting voor de verduit- cching van de Foolsd. bevolking in Duitschland, tegen de vervolging waar aan de Poolsohe minderheid in dat" land bloot staat, tegen het over de Duitsche grens zetten van 64,000 Poolsohe land arbeiders en om de Poolsohe regeering te verzoeken door tusschenkomst van den Volkenbond voor de Poolsohe minderheid j in Duitschland dezelfde rechten te eischen als de Duitsohe minderheid in Polen ge-i niet i j Elf leden van de Duitsche vereenigingj Volksbund, beklaagd van spionnage tegen Polen, zijn schuldig bevonden en tot ge vangenisstraf veroordeeld. Bij het proces is komen vast te staan, dat er betrekkin gen bestonden tusschen hen en de politie te Gleiwitz en Oppeln in Duitsch-Silezië en dat zij in nauw® verbinding stonden met het Duitsche consulaat te Kattowitz. Ingezonden mededeeling. of andere ziekten der adrtpha- hngs organen kunnen Uw^even vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER'. dat-het qenot hetwelk Ge uit een pUp haalt a/hangt van hetgeen Ge er In stopt. G2SS2 ROOKTABAK «O Cr TMCODORU5 NICMEIJER QRONItyGEN achtig grinnikend. Zij schudden hun hoofd tegen elkaar. „Een vreeselijk exem plaar", was het algemeen gevoelen. Het was nutteloos haar met vragen te over stelpen. De gebarentaal is een armzalig spreekmiddel, wanneer een der partijen onhandelbaar is. Blijkbaar was zij naar een schuilplaats, die ztji kende, gegaan, om haar aandeel voor den feestmaaltijd te halen. Zij had een stuk of zes korhoenders meegebracht. Het brood was nu gaar genoeg en de pan nen wasemden een heerlijken geur van korhoenders en spek uit. De vier mannen, d'ie zich de vorige week half dood verveeld hadden, vervie len nu natuurlijk in het andere uiterste. Een luid 'gelach vulde de hut. De kans op onaangenaamheden was echter .niet klei ner geworden. Integendeel een woord of een blik was reeds voldoende om een ruzie te doen losbarsten. Toen kwam het on vermijdelijke voorstel: „Dat moet nu eens een echte fuif wor den," riep Joe uit. „Kom, wees eer^ kérel. Jack, haal een flesoh en laten \fre het ln optima forma doen." Met den besten wil kon' Sam het protest, dat naar zijn lippen vloog, niet inhouden. „Vooruit dan," riep hij uit. „Wat heb jij daarmede te maken, kok kie?" schreeuwde Joe woedend. Er bestond een groote antipathie tus schen hen heiden. Misschien omdat zij van denzelfden leeftijd waren. (Big Jack was penningmeester van die expeditie. Hij' glimlachte en likkebaarde bij voorbaat. „Nou, we zouden er een fleaoh aan kunnen wagen," zeide hij, Naar uit Moskou aan de Roel gemeld wordt, heeft de capitulatie van de oppo sitie geenszins een einde gemaakt aan hare actie. Onder de St. Petersburgsche fabrieksarbeiders werden bijvoorbeeld op groote schaal vlugschriften en strooibil jetten verspreid, met opschriften als: «Men snoert ons den mond!", „De regee ring is bang voor openlijke critiek", enz. Op de Oostzeevloot hebben botsingen tusschen de aanhangers van Stalin en van de oppositie plaats gehad. Worosjilof, Oenschligt e.a. voeren een krachtige campagne tegen Trotski, wiens herbenoeming tot president van den re- volutionnairen militairen raad men ver wacht. Ook tijdens de onderhandelingen, die tot het dezer dagen gesloten compro mis tusschen de aanhangers van Stalin en de oppositie hebben geleid, heeft Wo rosjilof een zeer vijandige houding tegen over Trotski en de andere oppositieleiders aangenomen en bij herhaling op hun arrestatie aangedrongen. Uit Moskou wordt aan de Berlijnsche bladen gemeld, dat de onderhandelingen met Estland ep Letland over het sluiten van een waarborgverdrag een gunstigen loop nemen. Ook zijn er ©economische onderhandelingen met Litauen te Mos kou begonnen. Het departement van den minister president ontkent, dat prins Karei in zijn rechten als kroonprins zou worden her steld en inet goedkeuring van den koning in Roemenië zou terugkeeren. Kopenhagen, 21 October. Het Folke- ting heeft Woensdagavond het debat voortgezet over de crisisvoorstellen der regeering tot steun aan nijverheid, scheep vaart, visscherij, Landbouw enz. door lee ningen en credietwaarborgen tot een totaal van 99 millioenen kronen en rechtstreek- schen steun ten bedrage van 23'/4 mitlioeft kronen, w«ilke laatste som zou worden verkregen uit een buitengewone vermo gensbelasting. Het debat duurde tot hedenmorgen 2 uur, toen de ontwerpen naar de commissie werden v^fwezen. De premier Stauning verklaarde, dat de regeering niet kon toestemmen in een verzwakking van eenig essentieel deel van het plan en voegde erbij, dat iedere poging, om de voorstellen uit te stellen of te verwerpen, politieke gevolgen zou hebben. De regeering zou niet toestemmen in nieuwe maatregelen op douanegebied. In politieke kringen loopen geruchten nopens de mogelijkheid van een regee- ringscrisis en van een eventueele nieuwe verkiezing. Uit Lissabon wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat aldaar voorberci- 'dingen worden getroffen voor het proces tegen de personen die in 1924 de baulc van Angola in het leven hebben geroe pen. Men vermoedt, dat dit proces maap- den en misschien zelfs een jaar zal duren. Men zal zich herinneren, dat het kapitaal van de bank van Angola, welke door een viertal personen in Portugal in de plaats van dien naam werd opgericht, uitslui tend uit valsche bankbiljetten bestond. Een van deze vier was een Nederlander. De heele knoeierij was op zoo geraffineer de wijze op touw gezet, dat er een jaar verliep alvorens de autoriteiten haar ont dekten. Met behulp van vervalschte vol machten lieten de vertegenwoordigers der bank te Londen bij een firma, die steeds ie bankbiljetten der Portugeesche staats- Sam haalde zijn schouders op en hield zijn mond'. Jack kwam terug met een der kostbare flesschen, die zij' hadden weten mee te smokkelen. Hij maakte die met dé grootste voorzichtigheid open en de vier mannen dronken een apératif. Toen het eten klaar was, weigerde het jonge meisje met hen om het tafellaken te •komen zitten. Zij konden er haar niet toe overhalen. Zij ging met haar 'bord' bij het vuur zitten. Ofschoon zij de gast was, nam zij dé honneurs als gastvrouw waar door te zor gen, dat hun horden vol bleven. Dat was de eerste vriendelijkheid, die zij hun be wees. Mét den besten wil ter wereld kon den. zij' die niet overeenbrengen met haar minachtende manier van doen. Slechts eenmaal liet zij zich gaan. Big Jack, die nog wat hout op het vuur ging doen, lette er niet op waar hij zijn bord neergezet had. Toen hij terugkwam, trapte hij erop. De anderen hadden het zien aankomen en barstten in een lach bui uit. Boven het 'gebrul dier mannen klonk een parelende jonge-meisjeslaoh als klokgelui. Zij feeken haar verbaasd en verrukt aan. Meer dan wat ook maakte dit lachen haar mensohelijk. Onmiddellijk kreeg haar ge zicht de stijve plooi weer, maar zij verga ten den klank van dien lach niet gauw. Big Jack 'hield het toezicht over die flesoh en verdeelde den inhoud met strikte onpartijdigheid. Onder den invloed van dén sterken drank steeg de joviale stem ming. Sam kreeg niets, even goed als fiij bui tengesloten werd uit den «trijd om de gunst van het jónge meisje. Het kwam in de vier anderen niet op jaloersoh te zijn op den kleinen Sam. Hij aanvaardde den toe stand met gelijkmoedigheid. Hij: dacht er niet over zich met hen te meten. Zijn ge voel zeide hem, dat, als dat het soort was, dat zij hebben wilde, het niets voor hem was. Zooals alle primitieve maaltijden, was ook deze binnen enkele minuten naar bin nen gewerkt. Sam „nam de tafel af", ter wijl de anderen hun pijpen stopten en de hut met een geurigen tabaksrook vulden. Evenals alle avonturiers rookten zij goede tabak. De vlug leeg rakende flesoh ging van hanid tot hand en bij iederen1 rondgang scheen de vroolijkheid toe te nemen. De gedwongen onthouding van den laatsten tijd maakte hen nog gevoeliger voor den invloed ervan dan in gewone omstandig heden. Zij hadden vuurroode gezichten en hun oogen waren eenigszins mte bloed doorloopen. Zij' vergaten telkens weer, dat bet jonge meisje geen Engeisoh kon spre ken en hun grappige opmerkingen tegen elkaar waren in werkelijkheid bestemd om haar gunst te winnen. Een ruwe eer bied' voor haar hield hen nog binnen ze kere grenzen. Bela begon, al was het de natuurlijkste zaak ter wereld, Sam te helpen met het borden wassohen. Dat viel niet in dien smaak van Joe. ,>Laat hij zelf zijn werk maar doen!" riep hij. „Kom hier zitten, dan zal ik wat voor u zingen!" Zijn kamerraden barstten in een schater lach uit. „Zingen!" ibrulda Husky. „Je Verwaarloos nimmer de geringste aan val van rheumatiek. Die kan u maanden- 'ng pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig menschen 'bij vochtig of koud weer ;eheel bevrijd blijven, behoeft deze kwaal iet meer die kwelling te zijn als het ge val is. De oorzaak is gewoonlijk urine zuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren' om dit urinezuur en andere schade- ij ke bestanddeelen uit het bloed' te fil- roeren. Men kan derhalve in het alge meen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren /erziwakt heeft, is derhalve de eenige vei lige weg om de werking dezer allerbelang rijkste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed wer- toen, hebt gij kans niet van rheumathiek verschoond te blijven. Verzuim' geen kost bare tijd'. Neem Foster's Pillen zoodra gij de minste rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, en be vrijd u zoodoende van nierversohijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. hebt niet meer stem dan een gebarsten trekpot!" „Hou jij je mond maar, dikke roodhari ge kreeft!" snauwde Joe terug. Er ontstond een heftige ruzie, waarin tenslotte Shand ook nog betrokken werd. Big Jack, die hun beval' te zwijgen, maakte meer lawaai dan dé drie anderen bij elkaar. Het leek wel alsof de hel in de hut losgebroken was. De instinctieve we tenschap, dat de eerste, die een klap gaf, met de andere drie te doen _zou krijgen, Meld hen nog wat in bedwang, maar hun opgeblazen gezichten en rollende oogen verrieden maar al te duidelijk hun woede. 1 Inmiddels bleef het meisje' kalm met Sam vaten wassohen. Hij wierp een mede- lijdenden blik op haar. Big Jac, die het hardst schreeuwen1 kon, wist de anderen eindelijk tot zwijgen1 te krijgen. „Idioten!" riep hij. „Willen jullie den heelen naoht ruzie maken?" .Zij< keken hem boos aan. „Wat moeten we anders doen? Dat zou ik wel eens wil len weten," zeide Shand. Een 'beteekenisVoTle stilte vulde het ver trek. De mannen keken boos naar den grond. Zij hadden allen dezelfde gedachte. Zij stonden tegenover een moeilijken toe stand. Hoe kon een hunner hopen het tegen de drie anderen te kunnen opne men? „Luister eens, jongens," zeide Jack ein delijk. „Ik heb een plan. Ik ben een flinke kerel. Durf je je met mij te meten?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1