Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS ,r^ VAN ZATERDAG 23 OCTOBER 1926. Een drietal Interessante foto's. De foto hiernaast laat het imposante „Junker"-vliegtuig zien, dat van de week op „De Mok" heeft proefgevlogen en ook eenige malen boven onze stad ronkte. De spanwijdte van de sierlijk gebouwde vleugel bedraagt niet minder dan 80 M. Het vliegtuig zal bij eventueele aankoop voor Indië bestemd zijn. Met het oog op de ontzaggelijke uitgestrektheid van het gebied in onze Oost, kunnen de vlieg tuigen daar bij de verdediging van groot nut zijn. Aan de verwachtingen die men aan dit oorlogsvliegtuig koesterde, heeft het, zooals men elders in dit blad kan lezen, in alle opzichten voldaan. Het ligt in de bedoeling om de luchtmacht in Indië vóór 1980 op 70 vliegtuigen te brengen, terwijl het momenteel 6 Dormiers zijn. Te verwonderen is het dus niet, dat „Junker" van de week bij do demonstratie's zoo goed mogelijk voor den dag kwam. Het geldt hier eventueel een levering van beteekenis. Hieronder heeft men eenige foto's van de „K. XIII" in Panamakanaal. Van particuliere zijde was men zoo vriendelijk ons deze mooie kiekjes te bezorgen, zoodat wij nu in de gelegenheid zijn ze onzen lezers aan te bieden. In onze fotokast zijn nog eenige plaatjes opgehangen van de „K. XIII" in dit wereldberoemde kanaal. Beneden (links) ziet men hoe de Onderzeeboot de sluizen binnengesleept wordt, Aan beide kanten is een electrische locomotief, die de boot langzaam voorttrekt. Met een kabel is de „K. XIII" aan deze locomotieven verbonden. Dit ge schiedt ter voorkomiiig van eventueele beschadiging van de sluiswanden door het werken van den schroef. De rechtsche foto is al bizonder mooi. Hier vaart de boot door de „Culebra Doorgraving", een werk, dat millioenen gekost heeft. Aan beide kanten zijn de prachtig begroeide bergen, die naar schatting 600 600 M. hoog zijn. Het is wel een mooie tocht, die de bemanning maakt. Is - AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Veertig jaar lang is de plaat van de Groene, de plaat van Braakensiek popu lair geweest Een populair stukje oubol lig, goedmoedig Hollandsche humor en tevens een populair, per teekenstift toe gediend, overzicht van het belangrijkste politieke nieuws der afgeloopen week. 's Zaterdags greep men er in huiskamer en café 'gretig naar, terwijl het straatpu bliek zich voor de ramen der sigarenwin kels verdrong om de nieuwe prent te be wonderen en vervolgens onderling te be sprekenVoor d'at Braakensiek aan de Groene als vast medewerker verbonden werd kon men in ons land van een poli tieke prent-kunst niet reppen. Hij deed, in dit genre, pionierswerk. Het is het lot van pioniers dat de na hen komenden de roem, de erkenning en het blijvende suc ces oogsten en hun eigen werk spoedig in het vergeetboek raakt of misprezen wordt. Een oogenblik scheen het alsof ook Braakensiek dit lot tenvolle zou moe ten ondergaan. Er kwamen jongeren, meer modernen op, die gelegenheid kre gen ook politieke weekblad-platen te pro- duceeren en naast hun meer gedurfd, fel- fer werk, begon men Braakensiek's voort brengselen burgerlijk, duf en slap te noe men. Maar die periode is eigenlijk al weer voorbij; het getij begon al spoedig weer te verloopen, vele van die moder ner wekelijksche platen verdwenen weer wegens gebrek aan uithoudingsvermogen van uitgever of teekenaar of van bei den, en toen de oude pionier, rustig, week in, week uit, bleef doorwerken, begon men weer oog te krijgen voor Braaken siek's sterk vermogen tot sober typeeren en algemeen begrijpelijk gymboüseeren. Zijn Nederlandsche Maagd, zijn Amster- damsche Stedemaagd, zijn Uncle Sam, zijn John Buil zijn, met vele andleren, ge stalten geworden die in ons volk als scherp- omlijnde symbolen leven. Men heeft hem ji. Zaterdag voor de zen veertigjarigen arbeid, die al moge men kunstzinnig gesproken anders ge oriënteerd' zijn, toch zeker een gedegen stuk volksopvoeding beteekent, naar be- hooren gehuldigd. In den huize Coutu rier werd een receptie gehouden, waar hem temidden van zijn redactie en uit gevers, zijn collega's, politici-slachtoffers en autoriteiten dank werd gebracht en het officierslint der Oranje-Nassau orde op de borst werd' gespeld door oud-Minis ter de Visser, die in zijn toespraak van Braakensiek als van den „grand-seigneur" der caricatuur gewaagde. Een van de typen door Braakensiek ten w eek blad-tooneele meerdere malen voor het voetlicht gevoerd is: de Amsterdam- sche aanspreker, alias de „kraai", een fi guur die ook Justus van Maurik inder tijd, als behoorend bij ons hoofdstedelijk volksleven dikwijls ten tooneele bracht. Sindsdien heeft de kraai echter, het moet met leedwezen geconstateerd worden, wel veel van zijn uitzonderlijke en fantasti sche pluimage verloren: rok, kuitbroek en steek met slippen verdwenen, en daarvoor in de plaats kwam: een soort gewone ge kleeds jas met een enkele tres on de hooge hoed. Daarbij werd de kraai de laatste Jaren van een vrije vogel, één in de kool van een vakverbond gewichtigd doend huisdier en noemde zich voortaan: lid van de Amsterdamsche Aansprekers- Vereerd ging, die in zijn drinkbak je geen andere dan alcohol-vrije dranken toelaat Deze aldus getemde beroepsbroeders heb ben hier deze week het 86-jarig bestaan van hun vakvereeniging herdacht en ter gelegenheid daarvan o.a. ook een één- daagsche tentoonstelling in Odeon gehou den, waar men een overzicht kreeg van de ontwikkeling van het vak. Het zou, met de uitstalling van al die verschillende zwarte gewaden, zwart-oinrande, doods brief j es, en ander zwart vak-materiaal een vrij lugubere expositie geweest zijn, had- de niet een groote verzameling historische spotprenten, waarop het aansprekers- beroep voortdurend in verband werd ge bracht met Bacchus en zijn niet bepaald nuchtere capriolen, voor een vroolijk te genwicht gezorgd' en hadde de voorzitter van de jubileerende vereeniging niet den, in dit milieu, vreemd-toepasselijken naam: Spook, gedragenZoodat deze.... kraaien-rarekiek behalve zijn historisch- interessante ook zijn genoeglijke zijde had. Ook een vrije vogel die zijn gebonden heid zoekt, alhoewel van eenigszins an der ras, is: de kunstenaar. Over het pro bleem vrijheid en gebondenheid, probleem omdat het een eeuwige tweespalt in het mehschelijk hart is die speciaal de kun stenaar tot hoogere eenheid, tot vrucht bare synthese tracht op te heffen, sprak j.1. Donderdag de nieuwbenoemde hoog leeraar-directeur der Rijks-academie van Beeldende Kunsten ter gelegenheid van zijn installatie. Er is over de benoeming van een nieuwen directeur achter de oou- lissen heel wat te doen geweest en het heeft bijna een jaar na het overlijden van prof. der Kinderen geduurd voordat ein delijk die benoeming afkwam en-prof. Roland Holst als zijn opvolger werd aan gewezen. De schilder Roland Holst, be kend' o.a door zijn muurschilderingen in het gebouw van den A.N.D.B., inde Beurs en zijn gebrand-schilderde ramen voor den Utrechtschen Dom, is jarenlang door zijn werk en in geschrifte een bezielend voorstander en propagandist geweest van wat men de decoratieve en monumentale schilderkunst noemt. Als voorwaarde voor zijn aanvaarding van het directeurschap der Academie stelde hij dan ook nu o.a. den eisch dat er aan deze instelling een speciale afdeeling voor de genoemde schilderkunst zou gesticht worden, naast de bestaande voor de „vrije richting". Wie gevreesd mocht hebben, en er wa ren er die het vreesden dat door zijn optreden de ontplooiing dezer meer vrije richting belemmerd zou worden, moesten dezen Donderdagmiddag tijdens zijn rede wel tot het inzicht komfen, dat hij een hoog genoeg standpunt inneemt om het goed recht van beide „richtingen" te erkennen. Naast den „priester", symbool van schoone gebondenheid, die in den kun stenaar kan leven, erkende hij den „nar", symbool van lichte, vrije levensblijheid. In den kunstenaar der toekomst hoopte hij weer eenmaal priester en nar in een krachtig-Bcheppend mensch vereenigd te zien. Op het oogenblik is hij helaas maar al te zeer van deze, zijn twee beste mak kers vervreemd. Een andere moderne, maar dan een modern-commercieele uiting op kunstge bied, daarvan kon men dezen Donderdag ook nog getuige zijn bij opening van de schilderijen-tentoonstelling van het „Syn dicaat" tot verkoop van kunstwerken „Sovao", een, door een aantal schilders zelf gestichte verkoops-organisatie die aan den Singel een huis met enkele flinke zalen ter beschikking heeft en die het, vanwege den economischen nood en den „gewijzigden polsslag van den tijd" o.a. wil gaan probeeren met den verkoop op termijnbetaling. Het moet maar eens uit zijn met het denkbeeld dat schilderijen luxe zijn, zeg gen zij; een schilderij als wandversiering is een even noodzakelijk gebruiksvoor werp als een tafel en een stoei. Waarom het een wèl op „afbetaling" beschikbaar te stellen en het andere niet? Men kan, ook al gaat men in hun rede neering niet in alle opzichten mee, deze artisten, die noodgedwongen een commer cieel avontuur gaan wagen, alle goeds toewenschen zonder hun plannen veel kans van slagen te geven evenwel. Nar, alhoewel op heel wat lager peil dan hierboven bedoeld werd, wenscht de massa zoo nu en dan te spelen. De ker mis bood daartoe vroeger een goede ge legenheid en was misschien wel eens een nuttige veiligheidsklep, die periodiek werd open getrokken. De kermis werd af geschaft en de klep ging dicht. Dat is verkeerd, zeggen nu, blijkens het afdee- lingsverslag der gemeente-begrooting, „vele ledep" van onzen Raad. Het volk moet meer gelegenheid tot feestvieren ge geven worden. Trek weer een dergelijke klep open; geef bv. een terrein waar de bevolking permanent allerlei ontspan ningsgelegenheden zou kunnen vinden. Organiseer een soort Lunapark, zooals men dat in sommige buitenlandsche ste den ook aantreft Men vergeet echter oi. bij het kenbaar maken van dergelijke wenschen, dat fiets en motorbus, voetbal veld en voor een deel ook wel de bioscoop, reeds andere, betere kleppen hebben opengetrokken en men niet meer be hoeft terug te keeren tot oudere en min der wenschelijke methoden. DE BRANDWEERCOMMANDANT VAN BREDA GEDOOD. Men meldt aan de „N. Rott. Crt." uit Eindhoven Donderdagmiddag had hier een brand weerdemonstratie plaats, waarbij o.a. ver tegenwoordigers van de Bredascbe en Bossche brandweer aanwezig waren. Na afloop van deze demonstratie werden de commandanten en andere vertegenwoor digers op den autobrandspuitwagen van de gemeentelijke brandweer van Eind hoven naar het station gereden. Bij het passeeren van de Rechtestraat, stonden aan weerskanten van deze straat een automobiel en een handwagen, waardoor de doorgang nogal nauw was. De auto reed in volle vaart den handwagen aan, tengevolge waarvan de bij dezen wagen staande besteller der Staatsspoorwegen, zekere Bogers, een slag tegen het been kreeg en verwond werd. Na dezen wagen aangereden te hebben, stuurde de chauf feur van den gemeentelijken brandweer auto, volgens verklaring van de opzit tenden, op het trottoir. Een der voorste wielen van de auto reed een eindweegs over het trottoir, terwijl het achterste wiel tegen den trottoirband schuurde. Een en ander veroorzaakte hevig schok ken van den wagen en het gevolg was, dat de heer P. M. Kuselbos, opper-brand- meester van Breda, die op zij op den wagen had plaats genomen, doch zich niet, evenals de andere opzittenden, aan de koperen leuning vasthield, eraf sloeg en met het achterhoofd op den trottoir band terechtkwam. De chauffeur, die het ongeval niet bemerkt had, reed door tot aan den Demer. De heer Kuselbos, die zeer veel bloed verloor, werd opgenomen en bij een na- bijwonenden apotheker binnengebracht. Daar waren onmiddellijk zes geneeshee- ren aanwezig, alsook een verpleegster, doch de levensgeesten bleken reeds ge weken te zijn. Het lijk is naar het zie kenhuis overgebracht. De gemeente-politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Volgens verkla ringen van verschillende ooggetuigen moet er te hard gereden zijn, althans harder dan de voorgeschreven maximum snelheid van 10 K.M. Naar wij hoorden, moet de chauffeur bij het passeeren van de handkar, die aangereden werd, den auto, waarvan de gasregeling in den vrij- loop stond, op het trottoir gestuurd heb ben, omdat voor den wagen twee fietsers reden. Vermoedelijk tengevolge van den schok van den auto op het trottoir of om andere,onverklaarbare redenen moet plotseling de wagen wederom gastoevoer gekregen hebben, zoodat het niet direct mogelijk was, te stoppen. Een en ander wordt nader onderzocht. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Brandweer Vereeniging deelt in verband met het plotseling overlijden van den heer P. M. Kuselbos het volgende mede: De onder-voorzitter van de Kon. Ned. Brandweer Vereeniging, de heer P. M. Kuselbos te Breda, is overleden, precies op den dag, waarop voor twee jaar de toenmalige ondervoorzitter van de Kon. Ned. Brandweervereeniging eveneens te Eindhoven om het leven is gekomen. In verband met het overlijden van den heer Kuselbos zijn de feesten ter gele genheid van het 10-jarig bestaan der Vereeniging èn de opening van het Brand weer-museum op Woensdag a.s. vooron- bepaalden tijd uitgesteld. Mlshandellngl. In aansluiting op het bericht in het nummer van Donderdag betreffende de mishandeling op den Goudschen Rijweg te Rotterdam kan nog het volgende ge meld worden: De 22 jarige O. W. van den Goudschen Rijweg heeft sedert eenige jaren kennis aan den 43-jarige hondenkoopman P. M. S. uit de Oosterstraat. Zij weigert evenwel met hem te trouwen, wegens zijn minder gunstige flnancieele omstandigheden.Eeni- gen tijd geleden is zij naar Duitschland gegaan. Na haar terugkomst hebben zij en S. herhaalde malen ruzie gehad en heeft hij haar al enkele keeren bedreigd en mishandeld. Woensdag is 8. het meisje en haar zuster op straat tegengekomen. Hij sprak haar aan, maar zij wilde niet naar hem luisteren. Daarop heeft hij haar met een groot mes in den rug gestoken, waardoor een diepe, maar geen levensgevaarlijke Een buitengewoon sierlijk toi let, dat ontworpen is door den Parijsch modekunstenaar en de draagster een bijzondere charme verleent. De mantel is gemaakt van crêpe-satin met gouden glans en afgezet met marter. wond ontstond. Het mes bleef in de wonde steken. De zuster van juffrouw W. heeft het mes uit de wonde verwijderd, waarna zij flauw viel. De dader was er inmiddels vandoor gegaan. Het publiek achtervolgde S., die kort daarop op den Goudschensingel gearresteerd werd, door een agent van de motorbrigade, die met zijn auto aan de achtervolging had deel genomen en S. met dezen wagen naar het politiebureau aan de Meermanstraat overbracht, waar hij is opgesloten. Juffrouw W. is, na in het ziekenhuis aan den Ooolsingel behandeld te zijn, naar huis teruggekeerd. Speel niet met lucifers. Woensdagmiddag is, vermoedelijk doou het spelen met lucifers door kinderen, brand ontstaan in de hooischuren van den landbouwer O. aan de Vliet, nabij de Wijkerlaan onder Stompwijk; twee schu ren met een grooten voorraad hooi en stroo zijn afgebrand. De brandweer van Stompwijk werd bijgestaan door de Voor- burgsohe brandweer. Verzekering dekt d« schade. Brandstichting? Te Oudeschans zijn Woensdag die taf4- houder S. en zijn vrouw als verdacht van brandstichting eaamttsteezd. Kraaien-kiek. Priester en Nar. Een Lima- Braakensiek-hulde. park in Amsterdam.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5