T HEEREN-MODEARTIKELEN SPECIALE KLEEDINGZAKEN HERMAN NYPELS, Asthma i Abdijsiroop Derde Blad, BINNENLAND BUITENLAND. VAN ZATERDAG 23 OCTOBER 1928. Nederland en Polen. Voorloopl# luchtvaartverdrag. Het (ministerie van bulterüandsche za ken maakt bekend, dat op 18 October te Warschau de uitwisseling heeft plaats ge had van de akten van bekrachtiging van het op 4 November 1925 te 'trGravenhnge tusschen Nederland en Polen gesloten voorloopt# luchtvaartverdrag. Ingevolge art. 17 zal het Verdrag op 2 November a.s. in werking treden. (St.ct.) De ex-keizer. No# altijd de terugkeer. De berióhtgever van het Hbl. te Berlijn telefoneerdeglsteravond Naar de Haagsche oorrespondent van het „Berl. Tbl." verneemt, zou de vroegere kroonprins zich reeds geruimen tijd ge leden, toen de eerste geruchten omtrent den voorgenomen terugkeer van den ex- keizer naar Duitschland opdoken, zich on omwonden tegen het plan van zijn vader hebben verklaard. Ook uit toonaangeven de monarchale kringen zou de keizer ern stig gewaarschuwd zijn, de quaestie niet te forceeren. Het schijnt, dat vooral zijn gemalin, prinses Hermine, een spoedigen terugkeer naar Duitsohland wensoht en dat zij- in de heele zaak de stuwende kracht is. De collectieve arbeidsovereenkomst Op voorstel van den voorzitter heeft de Tweede Kauner het wetsontwerp, houden de nadere regeling der collectieve arbeids overeenkomst, voor de schriftelijke voor behandeling verwezen naar een bijzon dere oommissie van voorbereiding. De voorzitter heeft tot leden dier oom missie ibenoemd.de heeren: Heemskerk, Marchant, Sasse van Ysselt, Sann-es, Van Schalk, mej. Katz en Knottenbelt. Bezoek van Zuld-Dultsche kamers van koophandel. Men meldt aan de N. Rott. Crt. dat tegen het einde dezer maand onder lei ding van den Nederlandschen consul te Aken een bezoek van de Zuid-Duitsche Kamers van Koophandel aan de voor naamste hoofdsteden van ons land ver wacht wordt. De electrlflcatle van de spoorlijn Amsterdam—Rotterdam. De werkzaamheden voor de electrlfica- tle van het baanvak station Delft—Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft zijn her vat. Daar de gemeente Delft bezwaar maakte tegen het plaatsen van de ijzeren masten op den Spoorsingel, zullen deze langs de spoorbaan worden geplaatst, on derling stevig verbonden. Het voorbereidende werk op het baan vak DelftRotterdam vordert goed. Waarschijnlijk kan op dit vak in Januari proef gereden worden met een electri- schen trein. Het wordt echter wel Mei of Juni voordat de baan definitief In ge bruik kan worden genomen. N Uit de bouwbedrijven. Het collectieve contract Vóór 1 November moeten de partijen bij het landelijk collectief contract An de bouwbedrijven beslissen, of dit contract, al of niet gewijzigd zal worden geconti nueerd. De besturen van den Patroonsbond in de bouwbedrijven en den Nederl. R.K. Bond van bouwpatroons hebben aan de arbeidersorganisaties kennis gegeven, dat zij, hoewel verschillende wijzigingen nood zakelijk worden geacht, bereid zijn, hun leden te adviseeren, de bestaande over eenkomst met bijbehoorende afspraak ^inzake tariefsaangelegenheden, ongewij- 'zigd voor een jaar te verlengen, mits de besturen der arbeidersbonden tot hetzelfde bereid zijn. De patroons hebben zich echter het recht voorbehouden, alsnog vijzigings-voorstellen in te dienen, indien zij van de besturen der arbeidersbonden voorstellen tot wijziging mochten ont vangen. De landelijké federatie van bouwvak arbeiders, welke bij het vigeerende con tract geen partij is, had bereids de vraag tot de patroonsbonden gericht, voor de periode 1927—1928 ook met haar een col lectief contract af te sluiten. In verband met den brief aan de ge contracteerde bonden is aan de Federatie bericht,-dat, daargelaten de-vraag, of de patroonsbonden genegen zouden zijn bij eventueele onderhandelingen met de ge contracteerde bonden de Federatie te betrekken, zij toch In geen geval kunnen besluiten, alleen met de Federatie over een collectieve arbeidsovereenkomst te gaan onderhandelen. Marktvoordracht te Amsterdam aangenomen. De gemeenteraad,van Amsterdam heeft gisteravond de voordracht tot stichting van een markt met hal en nevengebou wen bij de Ko'stvorlorenvaart, waarvoor een crediet werd gevraagd van ruim f 10.000.000, goedgekeurd met 84—8 stem men. Tegen hebben gestemd de leden Koek Mulder, Katz, Boissevain, Opborst, Carels, Jansen, Solkesz en Weiss. Ingezonden ^ledeellng. als: Overhemden, Dassen, Handschoenen, Boorden, yesten, Shawls, Slobkousen, Pull-Overs, Truien, Sportpetten, Bretelles, Fantasiesokken, Pyama's en i oiletartikelen, verkoopen wij extra voordeelig als bijzondere reclame voor onze Heeren-Modemagazijnen, Helder Schagen. De gemeente-flnanclën van Vlieland. Een klpcht Van Vlieland wordt aan de Nieuwe Harlinger Ct. geschreven Zou de toestand nóg erger moeten wor den, voordat van hoogerhand wordt in gegrepen Zit de gemeente nog niet diep genoeg in den put? Is het niet verschrik kelijk, dat aanstonds onze kinderen in onverwarmde lokalen moeten zitten, om dat geen brandstoffenhandelaar kolen wil leveren, vóór de oude schuld is afgedaan, gesteld al, dat er nog een smid zal zijn, die de kachels wil zetten Is het niet treurig, dat de ambtenaren al weer maan den lang op salaris zitten te wachten, onder wie zelfs één, die na October 1925 niets meer heeft ontvangen Is het niet erg, dat het Burgerlijk Armbestuur van een particulier eenige harde guldens moet leenen voor een geval, waarin dringend hulp geboden was? Maximum snelheid op het traject Lelden—Schiedam. Naar „De Tel." verneemt,' is bij een con- tróle, vanwege den Dienst van- Tractie der Nedenlandscbe Spoorwegen, op de snelheid, waarmede gereden wordt op het baanvak Leiden—Schiedam, gebleken, dat vele ma chinisten zich niet houden aan de maximum snelheid van 75 K.M., welke, zooals men weet, voor dit traject tijdelijk is voorge schreven. Het machlnepersoneel is in verband hier mede nogmaals a&n het desbetreffende voor schrift herinnerd en tevens Is een staat uit gereikt, waarop zijn aangegeven de aantallen minuten, dat telkens minstens gereden moet worden over den afstand tusschen twee op eenvolgende stations. De mfjnwerkersstaklng. Het vakvereenlglngscongres weigert het embargo op kolen. Londen, 22 October. Het mijnwerkers- bestuur heeft, naar men weet, vandaag een onderhoud gehad met den raad van het vakvereenigingsoongres om te trach ten, een embargo op steenkool en een hef fing van de vakvereenlgingen .te verkrij gen. Er -zijn geen bijzonderheden omtrent de bespreking officieel openbaar gemaakt, maar naar verluidt beeft de algemeens- raad, hoewel bij zijn sympathie met de mijnwerkers uitsprak, noch bet embargo, noch de heffing beloofd. Het aantal werkende arbeiders. Gisteren wekten er 241,408 mijnwer kers, 6678 meer dan Donderdag. Het Nederlandsch—Belgisch verdrag. Brussel vertrouwt op aan vaarding. Brussel, 22 Oct. Naar aanleiding van het bericht uit Genève, dat bij verwerping van het Ned.-Belgisch verdrag door de Nederlandsche volksvertegenwoordiging, de Belgische regeering een beroep zou doen op den Volkenbondsraad, heeft de correspondent van de Telegr. zich gewend tot een gezaghebbende persoonlijkheid van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Deze deelde hem woordelijk het volgende mede: „Het bedoelde bericht is 'van lederen grond ontbloot. Deze kwestie doet zich niet voor daar de Belgische regeering het vaste vertrouwen heeft dat het verdrag in.Nederland zal worden aangenomen zooals zulks ook in België is geschied". 24-URIQE DAGVERDEELING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. dan de Zomerdienstregeling in werking treedt. Een dergelijke aanduiding verdient naar onze meening, de voorkeur boven de tot nu toe gevolgde. In. het spoorboekje zijn de uren van 6 uur 's avonds tot 5.69 uur 's morgens thans aangeduid door onder streeping der minutencijfers. Ziet men dus 7.15 staan, dan beteekent dat des avonds 7.15staat er 10.58 dan is dat dee morgens. Maar hoevelen van ops letten daarop Hoe dikwijls zal het niet voor komen, dat men verzuimt een vorige blad zijde na te zien en in plaats van den ochtend trein een avondtrein naziet? Bij de in deeling in 24 uren is dit bezwaar onder vangen. Het zal natuurlijk een beetje vreemd aandoen als men ziet staan, dat een trein om 17.38 vertrekt. Maar men trekt daar eenvoudig het getal 12 af en weet dan, dat het een trein is van 's avonds 5.33. In het buitenland heeft men deze wijze van aanduiding reeds lang gevolgd. TWEEDE KAMER. X Vergadering van Donderdag. Invoering bfj de ajs. zomer dienstregeling. Naar de Tel. verneemt ligt het in de bedoeling van de directie der Nederland sche Spoorwegen, met Mei a.s. voor het spoorboekje de 24-urige dagverdeeling in te voeren, d.w.z. na 12 uur's middags de uren door te nummeren tot 24, evenals dit in hetfc buitenland reeds geruimen tijd het geval is. Het besluit is het gevolg van het feit, dat, naar men weet, op het spoorwegcongres te Baden-Baden, dat dezer dagen is gehouden, alle landen van Europa hebben toegezegd, voor hun spoor wegdienst de 24-urige dagverdeeling in te voeren. Wat Engeland betreft is hieromtrent nog geen beslissing genomen. Nederland besloot niet achter te blijven. Men verzekert het blad dat de vrees, dat deze verdeeling aanleiding zou zijn tot vergissingen van de zijde van het publiek, door de directie niet gedeeld wordt. Immers, de berekening is zeer eenvoudig. Daar tegenover staan de vele vergissingen, welke ontstaan over de aankomst- en vertrektijden, zooals die thans in het spoorboekje zijn aangegeven. Overwogen wordt, onder de cijfers van de wijzerplaten der stationsklokken tevens aan te geven, hoe men den tijd volgens het nieuwe stelsel moet lezen. Onder de 1 komt dan 18 onder de 2 14, enz. Het tijdstip in Mei is gekozen, omdat Minister de Geer vervolgt zijn den vo- rigen dag aangevangen redevoering ter verdediging van de door de regeering voorgestelde wijzigingen in de Successie belasting enz. De tariefsverlaging is door de meerderheid der Kamer aanvaard; de sociaal- en vrijzinnig-democraten stemden voor een voorstel-Vliegen om de oude percentages te handhaven, eveneens de heeren Arts en L. de Visser. Minister de Geer zegde vrijstelling toe voor schen kingen aan provinciën en gemeenten (ge deeltelijk belichaamd in een amendement- Oud). Aangenomen werd voorts een amendement-Oud om pleegkinderen voor den kinderaftrek met eigen kinderen gelijk te stellen, evenals dat voor de in komstenbelasting geschiedt. De nieuwe bepaling, krachtens welke schenkingen aan rechtspersonen die een algemeen maatschappelijk belang beoogen, als instelling van weldadigheid werkzaam zijn of zich hoofdzakelijk de verpleging van zieken of gebrekkigen ten doel stel len, met een recht van 10 pot. belast worden ls niet geheel verdwenen. Sleohts voor verkrijgingen door provincie of gemeente heeft de minister door schrap ping van de daarop betrekking hebbende woorden de bestaande vrijstelling behou den; de overige rechtspersonen zullen uen dans niet ontspringen. Een uitvoerig debat beeft plaats ge had over den tekst van artikel 80 der successiewet, wolke vrijstelling van het recht van schenking verzekert in gevallen waarin een werkgever op bepaalde wijze een pensioen aan werknemers of hun nabestaanden of echtgenooten verzekert. Ëen deel dier vrijstellingen van sooi- ule strekking dankt indirect' zijn öntêtaan aan een arrest van den Hoogen Raad, Jat overeenkomstig het moderne rechts gevoel het begrip natuurlijke verbintenis interpreteert op een wijze, welke inede- orengt, dat te goeder trouw en met ethische bedoelingen toegekende pensi oenen niet met een zwaar schenkingrecht belast worden. Een amendement-van Schaik om vrij te stellen een schenking indien en voor zoover daarvan op de wijze vermeld in het.voorlaatste lid van art. 50, wordt aan getoond, dat zij heeft gestrekt tot vol doening aan eene schuld ten aanzien waarvan het recht tot vordéren hetzij van den aanvang af heeft ontbroken het zij is vervallen, dan wel aan eene ver plichting jegens een ander welke enkel berust op de voorschriften van de moraal of het fatsoen, werd aangenomen. Nog tal van amendementen waren ingediend en kwamen in discussie. In den namiddag werd een aanvang gemaakt met de behandeling der arti kelen van de wet op de Personeele Be lasting. Een amendement mevr. Bakker Nort om o.a. geen belasting te heffen wegens het houden van „eene eenige vrouwelijke dienstbode door een weduw naar, weduwe of iemand wiens echtge- noote wegéns ziekte elders wordt ver pleegd, een en ander voor zoover hij of zij geen andere dienstbode houdt", werd tenslotte vèrwoypen. Het verdrag met België zal Vrijdag 29 October in behandeling komen, Zoo noo- dig met avondvergaderingen, gewijd aan de interpellaties over de militaire relletjed". Wensoht de voorstander de Arbeiders- bank dus als basis, de meerderheid der commissie zou haar, indien de steunpun ten aanwezig waren,als sluitstuk aan vaarden. Terwijl de minderheid der commissie een onderzoek in het buitenland wen- schelijk acht, kan de meerderheid daartoe voorhands geen aanleiding vinden. De commissie zegt aan het slot van haar rapport niet te meenen, dat zij de al of niet mogelijkheid onder cijfers dient te brengen. Ieder schema voor een op te richten bedrijf bevat «en sluitpost, die ingegeven is door de gezindheid ten op zichte der wenschelijkheid en noodzake lijkheid van dat bedrijf. De minderheid der commissie heeft evenwel een schema opgesteld, dat onder haar verantwoorde lijkheid als bijlage wordt gegeven. Als eindconclusie meent de meerderheid der commissie dus derhalve te mogen stellen, dat gezien de situatie der Neder landsche moderne arbeidersbeweging, de oprichting eener Arbeidersbank niet ge- wenscht en zooal mogelijk, zeer bezwaar lijk is gezien den aard en omvang der beschikbare geldmiddelen. Het rapport werd zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens hield de heer O. v. d. Lende een referaat over: „De organisatie van jonge arbeiders", waarbij hij tal van stel lingen verdedigde. De heer Th. J. Thijssen hield een in leiding over het belang van goed volks onderwijs voor de arbeidersklasse. 1 Vergadering van Vrijdag. De door de regeering voorgestelde be lastingverlagingen zijn thans alle, op die der Successiewet na, die nog in eind stemming moet komen, aangenomen. Het -amendement-Snoeck Henkemans, waarbij schenkingen ten algemeen en nutte; ge boden aan een bepaald tijdstip of een bepaalde gebeurtenis, vrijgesteld worden van successierechten, is aangenomen. Ten opzichte van de voorgestelde ver laging der personeele belasting kwam de vfaag ter sprake op welke wijze de ge meenten zouden worden geholpen. Een gemeentelijke personeele belasting, die door den heer Van Ingezonden Mededeellng. len eind November de eerste 6 millioen mark aan de Hohenzollcrns worden uit betaald mits intusschen de wet in het Pruisische staatsblad zal zijn verschenen. Het geld zal door de Pruisische staats bank (Seehandlung) ter beschikking wor den gesteld van den heer von Berg, die namens de Hohenzollerns de onderhan delingen met de regeering van Pruisen heeft gevoerd. HONGARIJE. De Nationale Vergadering. Spoedig ontbinding? Naar'het Wiener Journal uit Boeda pest verneemt, zou een spoedige ontbin ding van de Hongaarsche nationale ver gadering, gevolgd door verkiezingen, te verwachten zijn. 8ERVIE. PasjitsJ terugkeer. Als een vorst ln Belgrado ontvangen. Dinsdagavond is Nlkolaas Pasjltsj na een afwezigheid van vier maanden in de Servisohe hoofdstad teruggekeerd, wat, naar men aanneemt, gelijk staat met zijn terugkeer ln de politiek, waaruit hij zich in den tijd dat de financieel© gedragin gen van zijn zoon Radomir tot een waren veldtocht van den kant van de Raditsjia- nen aanleiding hadden gegeven, tijdelijk heeft teruggetrokken. RUSLAND. De onderwerping van de oppositie. De aangehoudenen ln vrijheid gesteld. Naar de Roel meldt, heeft de Gee-pee- oe, nu de vrede tussohen de meerderheid Aalten werd voor „„„toij jue, nu ue vroue i/uatfuucu ut) uiooiwuuiu ?eSer1nS w«?n t' Sf r i de communistische partij en de oppo- regeering, weinig sympathie;, de a,r.;sitie geteeken<i ifl( gelast allen, die in verband met het jongste conflict gear resteerd zijn, in vrijheid te stellen. Zij de heer De Wilde wilde, in afwachting van eene oplossing voor de gemeenten, die er natuurlijk nadeel van ondervinden, het wetsontwerp tijdelijk aanhouden, maar de Minister weigerde dit zeer stellig. Tenslotte kreeg de heer Van Aalten toe zegging, dat zijn idee zal worden o#r- wogen, waarna deze heer zijn amendement Introk. Een amendement der Commissie van Voorbereiding om den gemeenten tijd te geven tot het veranderen harer verordeningen en de inwerkingtreding der wet te versohuiven tot 1 Jan. 1928, werd door de regeering overgenomen, zoodat we ln 1927 dus in geen geval nog verlaging der personeele belasting krijgen. ENGELAND. De verbindingsmiddelen fusschen de deelen van het Brltsohe rijk. Bekorting van de reis naar Australië met 12 dagen. Het plan voor een betere stoomvaart verbinding met Australië ls, naar ver luidt, door de Australische regeering goedgekeurd en Indien het wordt aange nomen zou het de oprichting van een scheepvaartmaatschappij met een kapi taal van 11 millioen meebrengen. Deze zou een vloot van zeven passagierssche pen met een snelheid! van 22 knoopen bouwen, waarmee men de reis naar en van Melbournc met twaalf dagen zou be korten. Op dé-nieuwe Lijn zou het sub sidie van de tegenwoordige overgedragen worden, en zij zou ook begunstigd wor den in zake het landverhuizersverkeer. De miJnwerkersstaking. Hulpverleenlng. Londen, £2 October. Het bestuur van den mijnwerkersbond ls vandaag bijeen gekomen met den Vakvereenigsraad om te beraadslagen over hulpverleening aan stakende mijnwerkers. Officleele tegenspraak van het gerucht, dat de regeering een nieuwe stap zou doen. Het gerucht, dat de regeering een nieu we stap zou doen om een einde te maken aan de mijnwerkersstaking, wordt ól ficieel tegengesproken. Baldwin houdt zich op de hoogte van den gang van za ken, maar zal geen enkele nieuwe ver klaring over een stap afleggen, als hét parlement cle volgende week weer bijeen komt. DUITSOHLAND. zullen „voorwaardelijk" lid van de partij mogen blijven, met een proeftijd van 6 tot 12 maanden, gedurende welken tijd zij onder het voortdurend toeizlcht van de Gee-pee-oe zullen staan en niet van woon plaats zullen mogen veranderen. Verdrag tusschen Lethland en de Sovjet-Unie. Donderdag ls te Riga een vedrag van non-agressie en een arbitrageverdrag tusschen Letland en de Sovjet-linie on derteekend ZWEDEN. x Gebrek aan steeakool. Naar Duitsohe bladen uit Stockholm vernemen overweegt de Zweedsche re- geering, aanleiding van het dreigende ge brek aan steenkool, rantsoeneering. CHINA. De chaos. Weer geruchten. Sjanghai, 22 October. Soen-tsjoean- fang, de dictator van Sjanghai heeft be- rloht gekregen uit Mangtsjou, de hoofd stad van de provinole Taje-klang, behel- jende dat de civiele gouverneur van rsje-kiang, die tegen Soen-tsjoean-fang was opgestaan gevlucht is. Het gerucht dat de Kantonneesche troepen de provincie Kiang-soe (waar Soen de baas is) zouden zijn binnenge drongen wordt niet bevestigd. Vrachtenoorlog ln zijde-verschepingen. De Kawasaki Kisen Kaisha, een der voornaamste Japansche reederijen, heeft een krassen maatregel genomen om het monopolie te breken, dat Amerikaansuhe en Canadeesche lijnen hebben voor het vervoer 'van de uit Japan uitgevoerde zijde. De vrachten zijn door de Japansche organisatie gesteld, op 8 4 per baal, ter wijl de Trans-Pacific Steamship Confe rence een vracht berekent van 8 4.50. Deze maatregel is een aanvulling van het besluit der Mij., die toen het theesei- •zoen op het hoogtepunt was, eveneens de vrachtprijzen -aanzienlijk verlaagde. De zijde-verschepingen zjjn in de han den van de Amerikaansche en Canadee sche reederijen gekomen, omdat deze wat een vereischte is in verband met de zeer hooge assurantiepremiën groote en vooral snelle schepen in de vaart heb ben. De Japanners willen nu nieuwe en betere schepen bouwen, zijn echter maar alvast begonnen met een vrachtenoorlog. Tot de reederijen, die nu voor millioe- nen dollars aan zijde vervoeren, 'behoort ook de vloot van de Canadiah Pacific. Rapport over het stichten eener Arbeidersbank. In het Donderdagmorgen voortgezette congres van het N.V.V. werd allereerst aan de orde gesteld het rapport van de commissie tot onderzoek omtrent de mo gelijkheid en wenschelijkheid van stich ting eener arbeidersbank. De commissie, bestaande uit de heeren F, M. Wibaut, N. de Lieme, G. J. A. Smit Jr. en Goudeket, kutam tot de vol gende conclusies: De meerderheid staat op het^tandpunt, dat die bank slechts voort zou kunnen vloeien uit de ontwikkeling der bedrijven en van andere instellingen der arbeiders beweging met kapitaalsbezit. Uit den brulnkool-mljnbouw. Loon.sver hooging geweigerd. De onderhandelingen die gevoerd zijn over een voorstel tot loonsverhooging van de bruinkoolmijnwerkers ln Midden- Duitschland hebben geen resultaat opge leverd.. De vertegenwoordigers der werk gevers erkennen dat de loonen laag zijn, maar kunnen wegens den slechten .toe stand van het bedrijf geen loonsverhoo ging geven en beschikten afwijzend. De arbeidersorganisaties zullen nu de bemid deling van den rijksarbeidsminister in roepen. Het vergelijk met de Hohenzollerns. Men meldt aan de N. R. Crt uit Berlijn: Volgen* een correapondentiebureau zul- LUCHTVAART. Vliegtuig verongelukt Maltha, 21 October. Een marine-water vliegtuig met vier menschen aan boord heeft draadloos gemeld, dat het een ge dwongen daling op zee heeft moeten uit voeren. Er is langdurig naar gezocht, maar er is niets gevonden dan stukken van de machine. Van d!e inzittenden was geen spoor. Een vliegongeluk, dat goed afliep. Een Engelsch vliegtuig van Croydon naar Parijs, met tien passagiers, is Don derdagmiddag in het Kanaal neergeval len. Het had al noodsignalen uitgezon den omdat een van zijn machines weiger- Vele overtredende machinisten. *Het middel dat de benauwd heden verlicht is AKKER'»

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7