GEMENGD NIEUWS. De heer Grunwald antwoordt, dat men den vrijen handel natuurlijk niet be lemmeren kan, maar de gemeente houdt een belangrijk kwantum ookes hier. Tenslotte beantwoordt de heer V an Breda nog een tweetal vragen van raadsleden. Ie. een vraag van den hoer •Boogaard over den toegang tot het ma rine-hospitaal, die niet vrij is. De gehe ven toegangsprijs sproot voort uit het feit, dat de specialisten de beschikking heb ben over de verschillende kamer» en ver lichting enz., betalen moeten. De kolonel is otis zeer ter wille geweest en heeft hierom trent met den minister gecorrespondeerd. Als de inspecteur van den geneesk. dienst gunstig beschikt, kan iedereen gratis toe gang krijgen. De tweede vraag was van den heer Smits en betrof de aanstelling van een brandmeester in het Tuindorp. In het reorganisatie-rapport der brandweer is met dit verzoek rekening gehouden. De vergadering wordt hierna gesloten. Binnenland. Een 16-jarige oplichter. Te Beverwijk werd' dezer .dagen een 16- jarlg jongmenisch gearresteerd, die z.ch aan een reeks oplichtingen had schuldig ge maakt. Bij het door de politie ingestelde onderzoek kwam althans aan het licht, dat hij het vak op. Intensieve wijze had be oefend. Te Beverwijk maakte hij achtereen volgens negeni, te Velsen drie slachtoffers onder de winkeliers. Alle mogelijke artikelen, welke bij maar los wist te krijgen, werden onmiddellijk verkocht, of, wanneer de tirans acties niet vlot tot stand kwamen, beleend. Hij bezocht daartoe zelfs de banken van lee ning te Amsterdam, Alkmaar en Lelden. In btleeniingsbriedjes dreef hij weer een aparte negotie. De opbrengst van een en ander ge bruikte hij om er van uit te gaan. Twee opkoopers liepen eveneens tegen de lamp, toen het zaakje ontdekt werd. Te gen hen werd1 proces-verbaal opgemaakt wegens heling en wegens het niet Inschrij ven der opgekochte goederen in het daar voor bestemd register. De veelbelovende jongeman is ter beschik- k'ng gesteld van dien officier van.justitie te Haarlem. Onder een tramwagen. Te Oudepekela is gisteren de 9-jarige Jan Mulder spelende onder een' lossen tramwagen geraakt en spoedig aan de ge volgen overleden. Lijk aangespoeld. Te Castricum is aan het strand aange spoeld het in staat van ontbinding ver- keerend lijk van een onbekend zeeman, leeftijd ongeveer 40 jaar. lang 1.90 M., flink gebouwd, zonder baard of knevel. Het haar was lang en blond; .kleeding korte oSèkiel, bruin manchester boven broek, molton hemd en onderbroek, lange zwarte zeelaarzen (1 keer gezoold). Hij had een koperen houder voor lucifers doosjes bij zich. waarin een doosje merk Zwaluw. De burgemeester van Katwijk verzoek inlichtingen omtrent de identiteit van het lijk. Door een tram aangereden en gedood. Dinsdagmiddag omstreeks zes hur is de 42-jarige F. B. op het Spui tegenover de Aimsterdamsohe veerkade te 's-Graven- hage door eep passeereqde tram gegre pen. B., die stokdoof was, hoorde blijkbaar de tram niet aankomen. De bestuurder remde krachtig, doch het was reeds te laat B. kwam onder dert wagen. Hij bleef voor den baanschuiver liggen. Toen hij werd opgenomen leefde hij nog, echter tijdens zijn overbrenging naar het zieken huis aan den Zuidwal is hij aan de beko men1 verwonding, een schedelfractuur, overleden. De gasveratlkklng te Alkmaar. De justitie te Alkmaar heeft verlof ge geven tot het teraardebestellen van de lijken van de drie personen, die door de gasversikking zijn gestorven. Naar gemeld wordt heeft de familie van de overledei#vrouw opgemerkt, dat uit de woning zijn verdwenen een geldkistje en een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 700, toebehoorendb aan den mede- overleden jongen, zijnde het erfdeel van zijn grootvader. De familie heeft nader onderzoek verzocht, te meer, omdat vol- genq verklaring van een verzekerings agent korten tijd geleden het kisjtje nog in heit bezit van de weduwe was. De agent heeft dat geconstateerd bij het innen van premiegelden, voor een verzekering. Gistermorgen vonden een begrafenis ondernemer en een familielid van de om gekomen vrouw bij een nader onderzoek in het huis, waar de gasverstikking heeft plaats gehad, het vermiste geldkistje in een kist bij de steenkolen. De vermiste papieren werden daarin ook gevonden, zoodi&t thans het raadsel is opgelost. Een schip gestrand. Van Terschelling wordt aan de N. R. C. gemeld: Dinsdagnacht is in de Noordergronden gestrand de Estlandsche viermastschoe- ner Altair, kapt. Weltbach, geladen met hout van Reval naar Londen bestemd. De bemanning van 14 koppen is door de red dingboot" Brandaris gered. Later hebben met groote moeite de hier gestationneer- de Bleepbooten Texel, Neptunus en Boni- rlf verbinding met het schip weten te ver krijgen en het behouden binnengebracht. Kind uit de tweede verdieping gevallen. Dinsdagavond is het 8Va-jarig meisje H. A. in de Lange Baanstraat te Rotter dam uit de tweede verdieping gevallen1. Het kind viel met het hoofd door een gla zen lantaarn, doch wonder boven wonder bleef het kind met de sohouders op het glas hangen. Het kind had slechts een klein wondje aan de linkerwang bekomen. Nederlander beroofd. De correspondent van het Hbl. te Brus sel meldt, dat aan een gepensionneerd, Nederlandsch kolonel in den trein Am sterdam— Brussel een portefeuille met bankpapier werd ontstolen. Herhaaldelijk liepen in de coulours twee individuen hem tegen het lijf. Het signalement der vermoedelijke da ders is aan alle politieposten gezonden. Het autobusongeluk op den weg Zeist—Driebergen. De kantonrechter te Utrecht heeft K„ den bestuurder van de autobus naar Doorn, die op 28^Mei 1.1. op den straatweg van Zeist naar Driebergen met den tram trein der 0.i?.M. in botsing Is gekomen, bij welk ongeval een dame het leven heeft verloren, veroordeeld tot 8 weken hechte nis voorwaardelijk. Het O.M. had geëischt een hechtenisstraf van 30 dagen, met ont zegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. I Het drama in de Soendastraat te Amsterdam. - Mishandeling met doodelljfcen afloop, gepleegd op zijn vader. Het O. M. eischt ontslag van rechtsvervolging. Een 28-jarlg karrijder heeft zich Dins dag voor de Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad, ervan verdaoht, dat hij1 op 25 tyei j.1. zijn wettigen vader heeft mishandeld door opzettelijk geweld dadig hem met een mes verschillende sne-v den ot steken toe te brengen, waardoor deze persoon pijn heeft ondervonden en zulke verwondingen heeft bekomen, dat hij op 30 Mei d.a.v. is overleden. Verdachte verklaarde, dat hij vóór het feit een maand 'of zes, zeven bij zijn ouders in een peroeel aan de Soendastraat Inwoonde; het gezin bestond uit vader, moeder, twee dochters en verdachte. Vader maakte zich veel aan drankmis bruik schuldig, den laatsten tijd echter minder. Op Maandag 24 Mei, 2en Pinksterdag den dag aan h'et feit voorafgaande vielen er 's ochtends woorden. Vader maakte ruzie tegen zqn oudste zuster en zijn moeder, van wie hij geld eischte om den dokter té kunnen raadplegen over een hartlijden. (Vader was werkloos.) Den volgenden dag verlieten de leden van het gezin de woning. Toen verdachte 's middags half vijf thuis kwam, zat zijn oudste zuster voor de* deur op de trap; de deur was gesloten. Vader had den sleutel meegenomen, terwijl moeder 'uit werken was. v Toen moeder thuiskwam, konden zij de woning binnengaan en, spoedig daarop verscheen ook de andere zuster. Omstreeks zes uur werd vader door een buurman thuis gebracht, zwaar beschon ken. De vader strompelde naar de tafel, die gedekt was, en gooide met een arm zwaai het eten van tafeL „Vader, hoe heb je dat nu kunnen doen!" zei verdachte terwijl de jongste zuster en moeder naar het portaal vlucht ten. Vader liep hen achterna, ging tegen hen te keer en wilde hen te lijf gaan, maar verdachte trok hem de kamer bin nen. Inmidels kwam de oudste zuster en haar verloofde de trap op.' Toen zijn moe der bukte om een kleedje goed te leggen, wilde vader moeder schoppen. Hij duwde hem achteruit en bracht hem vervolgens met zijn zwager naar bed. Vader viel In 3laap, maar om zeven uur, half acht werd hij wakker en riep moeder. Moeder ging naar de slaapkamer en hielp hem. Weer in de kamer terugge keerd, reikte moeder aan verdachte een scheermes in étuf over, zeggend dat vader er naar gegrepen had en zij 't voor de vei ligheid had meegenomen. Verdachte stak het mes bjj zich. Hierna haalde moeder alle messen uit de keuken, ook het brood mes en borg die onder het bed' van ver dachte. Met het oog op den toestand van vader begaf moeder zich ter ruste bij haar doch ters. Verdachte zelf ging slapen op een bed, dat in dezelfde kamer op den grond was neergelegd. Deze kamer had men uit vrees voor vader verschanst. Nauwelijks te bed liggend omstreeks elf uur begon vader weer om moeder te roepen. „Je gaat er niet naar toe!" riepen de zusters tot haar moeder. Vader stond evenwel op en forceerde de versohanste deur. Moeder en zusters huilden en ver dachten eveneens. Hij duwde vader terug, maar deze pakte hem beet en toen is er eeni worsteling ontstaan. Gedurende die worsteling heeft ver dachte met het broodmes een stekende be weging naar zijn vader gemaakt. Of hij hem geraakt heeft, weet hij niet. Waarom of hij gestoken heeft, kan hij niet zeggen, want hij1 was hevig opge wonden. Korten tijd na het gebeurde werd. ver dachte gearresteerd. Na het getuigenverhoor (de vrouw van den verslagene werd als getuige déchar ge gehoord) zeide het O.M., mr. Wolfson in 4)'n requisitoir, dat men boven deze zaak als motto kan zetten de woorden der moeder: „Nu ziet men hoever de drank iemand brengen kan!" Volgens het rapport, dat in deze zaak is uitgebracht, is iedereen, die verslagene kende, 't er over eens, dat er met hem niet alleen geen huis te houden was, maar ook dat hij een beestmensch was. Hij liet zijn vrouw werken en zette het geld, dat zij verdiende, in drank om. Terwijl er vroe ger een .voortdurende angst heerschte in het huisgezin als vader weer ging drinken en er een gevaar was voor de eerbaarheid der* vrouwelijke huisgenooten, heersoht er thans een ongekende rust in het gezin. Kenmerkend is ook, dat do messen'voor den verslagene moesten1 worden wegge borgen. De aanval is van deni vader uitgegaan en tegen dien aanval moest de zoon zich verweren. Daarbij heeft hij de grenzen der noodweer overschreden, dooli dit was een gevolg van de buitengewone gemoeds beweging, waarin verdachte verkeerde. Spr. acht het feit bewezen, maar hij aoht verdachte niet strafbaar en eichte daarom zijn ontslag van alle rechtsvervolging. Mr. J. Benno Stokvis, de verdediger, pleitte ontslag van rechtsvervolging, sub- sidair een voorwaardelijke veroordeeling. PI. legde over een verzoeksohrift van 40 50 buurtgenooten, die daarin hun diep medelijden met verdachte tot uiting bren gen. Uitspraak 9 November a.s. Aanranding. Zondagavond omstreeks 9 uur is op het fietspad dat van Groot Kievitsdal naar Groenevëld leidt, nabij de plaats waur*dit pad de spoorlijn BaarnHil versum kruist, een boerenmeisje aange rand door een onverlaat, die haar van haar flets rukte en van haar geldtaschje beroofde. Gistermiddag heeft de Baarn- sche politie te Laren iemand gearresteerd, die uoor het bedoelde meisje pertinent als de dader werd herkend. De verdachte is te Baarn in arrest gesteld. Gevaarlijke helderziendheid. Wij lezen/ in „Het Vaderland": Een alleszins betrouwbaar man heeft ons het volgende verhaal gedaan: Hoewel het niet mijin gewoonte is oude. koeien uit de sloot te halen, meen ik toch goed te doem, het onderstaande aan de ver getelheid' te ontrukken), opdat het velen tot waarschuwing zal strekken. In November 1923 diende ik als gouver- nements-marine-offioier op de „Gemma". Dit schip geraakte in die maand, terwijl het in het marinebassin te Soerabaja aan de kade lag, in zinkenden toestand, of zooals dit in vaktermen heet, „het maakte water". Hierbij vielen gelukkig geen slachtoffers te betreuren), maar dit stond niet vermeld' in de berichten, die hierover Indertijd in de Ne- derlandkche bladen verschenen, 't Is dus te begrijpen, dat de familieleden van de opva- nendten zich zeer ongerust maakten, toen zij van dit ongeval hoorden. Zoo ging het ook met mijn ouders. Ik zelf had, traag schrij ver als ik ben, over het voorgevallene niet geschreven. Daar berichten uitbleven en mijn ouders steeds ongeruster begonnen te worden, besloot mijn tante, ten einde raad, een dier bekendste Nederlandsche helder zienden, in de residentie wonende (laten we hem mijnheer X. noemen, zijn naam wil ik om verschillende redenen liever verzwij gen), van wien zij reeds zooveel gehoord1 had, te ponsulteeren. Het was de avond vóór Kerstmis, dat zij hem in zijn woning op zocht Men verzocht haar den volgenden moren terug te komen, hetgeen zij ook deed. Zij heeft den heer X. toen een portret van mij getoond en hem gevraagd1: „Kunt u mij ook zeggen, boe deze persoon het maakt?", waarop de helderziend e, na het gedurende eenigen tijd bekeken te hebben^ haar vroeg, of zij soms de moeder was. Mijn tante antwoordde hierop natuurlijk ontken nend. De helderziendheid van den heer X. uitte zich toen, nadat mijn tante hem ver zekerd' had, zich stettc genoeg te voelen om alles aan te hooren, als volgt: „Dezen per soon zult u niet meer terugzien, hij is al lang dood". Thans na drie jaren, met verlof in. Neder land, is het bovenstaande mij ter oore ge komen. Mijn tante was indertijd zoo ver standig, een en ander voorloopig voor zich te houden. Eerst later, toen bleek, dat yan hetgeen de heer X. haar verteld had1, niets waar was, heeft, zij het gebeurde aan mijn ouders verteld. Maar verbeeldt u, dat zij dit direct gedaan had! Buitenland. Een bomontploffing te Lahore. Negen dooden, vijftig gewonden. Terwijl een groote menigte te Lahore een Hindoesch feest vierde, is daar een bom ontploft. Er werden negen menschen gedood en vijftig gekwetst. Wordt caddie. De Westmoreland Ooutry Club, een golfclub in de buurt van Pittsburgh, gaat iets doen voor de jongens die met de spe lers meeloopen om de golfstokken te dra gen: de z.g. „caddies". Elk jaar zal aan den caddie die zich het verdienstelijkst heeft gemaakt voor de leden ,de gelegenheid worden gegeven een opleiding te krijgen aan de universiteit van Pittsburgh of aan het Carnegie Instituut voor Techniek, mede aldaar. Twee mijnwerkers gedood. In een mijn bij Borkum zijn twee mijn werkers onder vallenu gesteente bedolven en gedood. Aardschokken. Sydney, 27 October. Er zijn op het ob servatorium eenige hevige aardschokken geregistreerd, die volgens deskundigen 20 a 25 mijl ten Noorden van Sydney heb ben plaats gehad. Gepantserde postauto's In de V. St Een telegram uit Washington meldt, dat de Amerikaansche regeering een aan besteding uitgeschreven heeft voor 100 gepantserde postwagens met 100 dito aan hangwagens en 25 wagens voorzien van afweergeschut, ten einde de postverzen ding absoluut te beveiligen voor aansla gen van bandieten. De groote trom tegen huwelijksbedrog. Een overweldigend succes te Parijs. Natuurlijk speelde het zich in Frank rijk af, wuar de huwelijks-ontrouw, dank zij een waarachtigen, frlsschen volkshu mor, niet zóó vaak op „crimes passion- nels" uitloopt, als larmoyante auteurs en nog larmoyanter gereohtsstatistiek ons meenden te doen gelooven. Een anonieme brief had de 45-iarige madame Poulot uit Pau gewaarschuwd, dat haar man, die als handelsre ziger gevaarlijk-vaak van huis is, te Parijs in schuldige intimiteit was getreden tot een knap Parisiennetje. Zelfs het adres van het hotel, dat deze intimiteit herbergde, werd aan madame Poulot niet onthouden. Zonder lang bedenken sprong do belee- digde ega en moeder in den trein naar de hoofdstad, zeker van haar wraak.... Maar daar zij een vrouw van geest is, was het haar doel niet, bloed te laten vloeien. Muziek zou haar wreekster zijn. Dies liet zij de tradltioneele revolver terzijde, kooht daarentegen een interes sant instrument eed Turksche trom, waarop gemonteerd een fraaischallend bekken. En als man verkleed, klompen aan de voeten, en een gegolfde baard neerstroomende van haar malsche boerln- nekin, ging ze 's avonds op den boule vard St. Germaln staan onder de vensters van het bewuste hotel en opende de muziek. Boem-boem-dzlng-dzlng 1 Vijf minuten later stond een halfdui- zend belangstellenden deze zonderlinge senerade aan te hoorenaan de hotel- vensters vertoonden zich alle gasten, zonder uitzondering en voor één der ramen ontwaarde de orkestdame een aller- uardigst peignoir naast een paarse pyama. Nauwelijks had zij deze beiden ontwaard, of madame Poulot, in de eene hand de nog trillende bekken-helft, in de andere hand haar trommelstok, en met beide wijzende naar dat eene raam, liet aldus haar aanklagende stem hooren; Ziedaar, geacht publiek, dat kereltje dat daar zoo lief naast zijn meisje staat, dat is de wettige echtgenoot van een brave, eerbare vrouw die in de provincie hard- ploeterend haar kostje verdient, terwijl meneer te Parijs pleizier maakt 1" Men mag gelooven, dat de menigte aan den loszinnigen heer Poulot een succes bezorgde, dat hij niet gauw zal vergeten. Madame Poulot werd naar het bureau opgebracht, waar zij echter door den commissaris dadelijk weer in vrijheid werd gesteld, nadat hij proces-verbaal had opgemaakt wegens het maken van verboden muziek op straat Moedige Engelsche zee-officieren. Aan den moed van twee zee-offioieren is het voornamelijk te danken geweest, dut de kruiser „Calcutta" bij den orkaan op de Bermuda's het lot van de 'kanonneerboot „Valerian" bespaard is gebleven. De „Calcutta", een bodem van 4000 ton, lag gemeerd aan de marine-werf toen de orkaan losbarstte. In twee minuten tljds sloegen1 zeven-en-twintig van haar acht-en- twintig trossen weg en was haar toestand hachelijk geworden. Luitenant Roshill van het oorlogsschip JWlstarla" en de adelborst Alershankey van de „Capetown" deden dadelijk redding- gordels aan en zwommen in den vreeseljj- Ueni stormwind met lijnen naar de „(V- cutta" toe. De bemanning heesch daarna nog meer trossen) aan boord en het schip werd behouden. De negentien geredden van de „Va'erlan" maken het goed. Volgens de laatste berichten1 is de „Va lerian" geheel onderste boven geslagen. De bemanning trachtte zich op vlotten te red den, maar de meeste van die vlotten zonken. Moordenaar ter dood veroordeeld. Walter Schumann, een 22-jarige handels reiziger, die op Kerstavond te Berlijn zijn patroon, een tabakshandelaar, zou hebben vermoord, met het doel zijn slachtoffer te bestelen en op zijn vlucht een vrouw, die hem' betrapte, met bijlslagen levensgevaar lijk had gewond, is Dinsdagavond door het Berlijnsche hof van gezworenen ter dood veroordeeld. Schumann hield1 gedurende het proces steedis zijn onschuld staande, hoewel er afdoende bewijzen/ van zijn schuld zijn. De orkaan over de Bermuda's. Een telegram uit Hamilton (Bermuda, het grootste eiland van de groep der Ber muda's) stelt het geheele aantal officieren en manschappen dat bij het vergaan van de Engelsche kanonneerboot Valerian om is gekomen, thans op 90. Negentien zijn er van de 109 oprvarenden gered. Men is nog weinig te weten kunnen komen van de oorzaak van de ramp. De oommandant, kapitein ter zee Usher, is heel ziek na zijn redding en geen van de anderen, die er het leven afgebracht hebben, zijn nog in zulk een toestand dat zij verklaringen kunnen afleggen. Op do eilanden zelve is aan allerlei ge bouwen zware sohade toegebracht en ook de schepen in de haven hebben veel averij opgeloopen. Een later bericht meldt nog dat de sohade op drie tot vijf millioen dollars ge schat wordt. Vijftig gebouwen en pakhui zen zijn zeer gehavend. Op het eiland Ierland alleen beloopt de sohade 20.000. Een herinnering aan dien duikbootoorlog. Aan het strand bij Apenrade is een flesoh aangespoeld, waarin 'op vergeeld papier de mededeeling: „Duikboot U 14 in zinkenden toestand. Men heeft hier vermoedelijk te doen met het laatste le- vensteeken der bemanning van den 10 jaar geleden gezonken onderzeeër. Vijfvoudige moord en zelfmoord door een krankzinnige. Te Marlon in den Staat Ohio (V. St.) is een verbluffende misdaad gepleegd. Ze kere W. O. Potter, tot voor eenigen tijd officier van justitie, die vroeger ook sena tor van Ohio was geweest, had zijn vrouw van 56 jaar en zijn doohter van 16 in hun slaap met een zwaren pook de hersens verbrijzeld. Toen begaf de man zioh naar de kamer waar zijn getrouwde doohter sliep. Ook zij' werd afgemaakt evenuls haar twee nog heel jonge kinderen; het een© was drie jaar, het andere zos weken. Toen ging do krankzinnige naar eon diepen waterput en liet zich daarin val len met het hoofd vooruit. Men heeft zijn lijk gevonden. Vermoedelijk hebben de ontzetting uit zijn ambt en geldelijke verliezen tenge volge van den orkaan in Miaml hem tot zijn. toestand van verbijstering gebraoht. Wolvenplaag In Oost-Pruisen. Het is bijna honderd jaar geleden, zoo lezen me in de „Frankf. Z.", dat in het oosten van het land belooningen werden uitgeloofd voor het dooden van een wolf. Thans heeft de overheid zioh genoopt ge zien weer daartoe over te gaan wegens het groote aantal dier roofdieren, dat Oost-Pruisen onveilig maakt. Voor den oorlog kwam de verschijning van een wolf in die streken sporndisoh voor. Na dien is dat zeer veranderd. Tegenwoordig kan men zelfs van een wolvenplaag spre ken. In talrijke dorpen en op vele land goederen bespeurt men hun tegenwoor digheid door het verdwijnen van vee, waarvan men dan de resten op verborgen plaatsen terugvindt. E enonlangs gehouden drijfjacht lever de niets op, hetgeen bij de buitengewone voorzichtigheid en de slimheid van dit roofdier en zijn eigenschap om groote af standen met zeldzame snelheid af te kun nen leggen, niet behoeft te verworderen. Nu zijn belooningen van 500 M. uitge loofd voor eiken gedoodden wolf; tot dus ver eohter zonder suoces. Men verklaart het veelvuldig optreden der wolven uit de verwarde toestanden in Rusland, welke een snelle toeneming van dit Boort wild zeer ln de hand werken. In Rusland zijn van overheidswege wel drijfjachten voorgeschreven, maar we gens gebrek aan goede Jagers slechts met weinig resultaten. Op de groote Jaarlfik- sche verkooplngen van Russische pels waren te Lelpzig, werden dit jaar dan ook slechts 2000 wolshuiden aangeboden, te gen zeker 20 maal zooveel in de jaren vóór den oorlog. Oost-Pruisen, zoo voorziet men, zal daarom nog langen tijd rekening moeten houden met het bezoek van deze onge- wenschte viervoetige vreemdelingen. NIEUWE UITGAVE. G. ter Heege, Hoofd eener School te Gla- nerbrug, ontwikkelt een nieuw systeem van bevorderen per vak voor de lagere school. De gemeentelijke onderwjjsinspecteur in Lonneker heeft van een jaarlang de resul taten verzameld en kwam tot de conclusie, dat de resultateni, zoowel voor Ned. taal als voor rekenen ongeveer 20 beter waren dan onder het oude systeem. De heer Stam perius meent in een naschrift, dat de erva ring van meerdere jaren zal moeten spre ken. Dit is, wat men noemt, een vérité de Monsieur la Palisse, oftewel een waarheid als een koe. Want om ervaring te krijgen, dient men de methode toch toe te passen en ais elke toepassing nu wacht op ervaring, schieten we niet hard1 op. Mpt het Dalton stelsel is het precies zoo; dat wacht ook op ervaring. Gelukkig, dat er altijd nog wel pioniers zijn voor iets nieuws. De heer S. vult nagenoeg deze gansche aflevering; en vertelt uit zijn „ervaringen/" van een jon gen, die op schooi, ieder oogenblik wegliep en zwervend© blee^v Later ontmoette hem de heer S. als een degelijk, oppassend smids gezel, die niet aan zwerven dacht» Zoo'n jongen heeft toch geen „zwerversnatuur", zooals de heer S. d'it betitelt; hier speelden andere factoren een1 rol. Interessant is wa-t ons de heer Kroes vertelt over linkshandig heid bij. een leerling. Hoe de ),Calcutta" behouden bleef. Tijdschrift voor Ervarlngsopvoedkurrde, Aug. 1926. S. (Stamperius?) schrijft in dit nummer over .klikken" naar aanleiding van een aan de redactie daarover gedane vraag. Ter beantwoording gaat schr. na wat met klikken bedoeld wordt; in- de eerste plaats zijn het de motieven, die tot het aanbrengen leiden, en die zijn, in verreweg de meeste gevallen, van min.zuiver allooi. In de tweede plaats ziet niemand graag, dat zijn gelijke zich ais zijn rechter opwerpt. (Zou dat wel waar zijn? in zijn algemeenheid zeer zeker niet. Red. H. Ct»). De schr. weet er zelf niet goed raad mee.. HAAR LAATSTE KANS! Achter 't hagelwit gordijntje Gluurde Betje heel voldaan Naar het raam van twee-hoog-ower, .Waar ze 't „wonder" had zien «taan. 'n Leuke kop, met 'bruine krullen, Oogen met een diepen glans, Oogen, waar zij eene van droomde, In de dagen van h&ir kans. 't Gordijntje (ging een stukje open, Betje gluurde meer en moer, Naar de mooie 'bruine lokken. Van den onbekenden heer. Eiken avond, na kantoortijd, Tuurde Betje naar omhoog, En ontving een vriend'lijk blikje, Uit een tintlend mannenoog. *t Gordijntje ging al wijder open, Betje gaf het niet meer op, En zij droomde dagen, nachten, Van zijn leuken krullekop. 't Was of in zijn mooie oogen 't Zelfde stil verlangen etond. En zijn lippen spraken zwijgend Van een eeuwenlang verbond. Achter 't hagelwit gordijntje Leefde Betje als voorheen En d' illusies, dio zij maakte, Vlogon als een schaduw heen d' Oogen en de bruine krullen waren Betje'a grootste strop, want het hoofd van twee-hoog-over V ae eenmeisje «-jongenskop. TRUUS. t

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7