HELDERS! COURANT Miskleur Zandblad. VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 30 OCTOBER 1326. Onze plaatsgeniootenv de heeren; Th. N. 8. Canaemimani eni N. M. Beets slaagden te 's-Oravenihage toot het vooriloopig ma- eMnisteni-idiipoma. Da. A. Fetter. t Te 's-Gravenhage is na een langdurige ziekte overleden de heer A. Fetter, emeritus predikant van Helder. Geboren in 1864, bezocht hfi het Gym nasium in Amsterdam en studeerde aldaar, leerling van het Evangelisch -Luthersdh Se minarium. In 1881 werd hij predikant der Evangelisch-Luth ersche gemeente te Stads kanaal, ging echter in 1887 over naar de Né& Hervormde Kerk en diende verschei dene gemeenten in Noord-Holland en Noord- Brabant, o. el Ilpendam <1893—1904), Ois- terwijk en Waalwijk (19071919). Emeri tus gewonden 1 Dec, 1919, werd1 hiji, toen de heer Poort naar Paramaribo vertrok, waar nemend predikant in Helder, om in die ge meente tot zijn volle recht te komen. ■Hij was een bescheiden man, maar ieder, die hem goed kende, wist, welk een' groote liefde voor de theologische wetenschap en voor het predikantsambt in hem leefde. Hij had veel gelezen en verwerkt en was een man van fijne, innerlijke beschaving. In Helder; hoorde de gemeente hem gaarne eh ook de door hem opgerichte afdeeling van den Vrij'z. Ohrllst. Jongerenbond be greep, dat ze van hem veel kon leeren. En toen het bekend was, dat de heer Poort in Paramaribo zou blijven, beriep de Helder- sche gemeente den 17den Sept. 1922 den bijtna zeventigjarige als haar predikant, al gemeen overtuigd, dat zij geen andere keuze doen moest. Nog twee jaar heeft hij toen voor haar kunnen arbeiden met een groote Innerlijke vreugde. Daarop vestigde hij zich in 's-Graven- bage, schijnbaar nog gezond, maar spoedig werden zijn krachten minder. Thans is hij heengegaan, een eenvoudig goed predikant, aan wien velen met sympathie zullen blijven denken. (^N. RotL Ort."). Het TrlesÜner Strijkkwartet' Van bevoegde zijde meldt men ons: Het Triestiner Strijkkwartet, dat in plaats van het Pouletkwartet op hét le abonne mentsconcert) gepasseerden Dinsdag optrad, heeft een zeer gunstigen indruk achterge laten. Wat vooral in dit ensemble viel te bewon deren, was het uitstekende samenspel der 4 heeren), hetwelk tot in-de vlugste passages aan duidelijkheid niets te wenScben over liet. Tot in de fijnst» pianissimo's was hun spel verzorgd en van groote evenwichtig heid, voeg hierbij hun losse soepele streek, waardoor de kwaliteit der 2e viool, alt en- cello bijzonder opviel, dan behoeft het geen betoog, dat de bezoekers genoten hebben. Vooral de variatie in „Der Tod und das MSdchen" (het prachtige d-moll kwartet van Schubert.) wenden doorschijnend en schitte rend van opvatting gespeeld; met dit deel vooral maakten de heeren buitengewonen indruk. 29 Nov. de beroemde Duitsche violist Josef WoIfsthaL Win terconcerten Stafmuziek. Het eerste winterooncert (abonnements concert) van de Staf wordt a.s. Woensdag gegeven. In onze mededeeling van j.1. Donderdag staat abusievelijk als datum 4 November, maar deze 4 moet een 8 zijn. Donderdag November is het eerste volksconcert In het winkelraam van den heer O. J. Graaff, Spoorstraat 74 is een rooktafel ge- etaleerd, welke vervaardig is dc6r een plaatsgenoot, den heer L. Siegers, werk tuigkundige alhier. Het is een buiten gewoon mooi stuk werk, het onderstel van eikenhout, het dek alsmede het rook stel van gedreven koper. De afwerking is bijzonder fraai en een mooi staaltje van huisvlijt Nieuwe garage. De heer J. Nelis opent hedenavond zijn nieuw gebouwde garage aan den Kanaal- wegi. Zooals men weet zijn hiervoor do beide huisjes, het barbierswinkeltje en de grentenzaak van den heer de Bunje, ge sloopt De architect de heer Ammersdor- fer heeft een aardigen gevel ontworpen, die een steentje bijdraagt tot de ver fraaiing van dit gedeelte van den Kanaal- weg. De groote moeilijkheid was, dat het gebouw, dat auto-garage is, tevens op de bovenverdieping een woonhuis bezit. Hierdoor moest natuurlijk' de gevel zich aan deze dubbele bestemming aanpassen. Naar onze meening is de heer Ammers- dorfer daarin goed geslaagd; althans het front maakt een zeer goeden indruk en ook de woonkamer ziet er aan de binnen zijde gezellig uit met die erkers in de vensterbank. De garage is 210 M2. groot, en biedt dus ruimte voor velé auto's, die daar kunnen koeren en gemakkelijk in- en uitrijden. De afrit is mede in den Dijk weg, aan de achterzijde van het perceel gemaakt. Dit gedeelte is nog niet gereed; het wordt in hoofdzaak gereserveerd voor eventueele uitbreiding. Iets nieuws is de showroom, waarin de door den heer Nelis in den handel gebrachte Dukes en Fords zullen worden geëxposeerd. Al les is absoluut brandvrij ingericht De zaak bezit een electrische banden- pomp, alsmede een laadinrichting voor accu's, en la verder geheel op reparatie ingericht Op dit drukke punt zal een dergelijke zaak zeker in een behoefte voorzien. RADIO-AVOND. Een avond in Helder. Aldus betitelde de Radio-Luistergids, het offlcieelè orgaan van den Hilversum- sohen Draadloozen Omroep, het program ma dat Donderdagavond voor de ver schillende luistervinken werd uitgevoerd. En nu doet zich het merkwaardige geval voor, dat wij verslag moeten uit brengen van ben radio-concert, dat wij niet gehoord hebben. Dat wil zeggen, niet radiografisch gehoord. Want onze Elicht riep ons natuurlijk naar Casino, et middelpunt van de uitzending. Vóór den aanvang. Aldaar heerschte om acht uur een enorme, zenuwachtige drukte. Immers, er was aangekondigd, dat precies te 8.15 begonnen zou worden, en de verschil lende medewerkenden waren uit den aard der zaak wel een beetje zenuwachtig. De onrust werd nog grooter toen men hoorde, dat de leider van het Jazzband ensemble, de heer Oor Rijf,die onmiddel lijk na het eerste nummer moest optreden, nog niet gekomen was. Want de heer Rijf is, zooals men weet, de leider van het Tivoli-prkest en van de pauze moest hijgebruik maken om hals over kop naar Casino te komen en daar zijn num mertje te spelen. De verschillende luiste raars hebben van deze strubbelingen niets anders bemerkt dan dat zij wellicht een minuut of vijf extra gewacht hebben. In Casino dan heerschte een geweldige drukte. De kinderen en dames der zang klassen van den heer de Hoogh, die het programma zouden openen, stonden na tuurlijk al gereed met hun partijen in de hand. De andere medewerkenden, leden van Helder's Mannenkoor, van het Ste delijk Muziekcorps, krioelden door elkaar voor en achter het tooneel. Alle coulissen waren er uitgehaald; het leek, door de gemoedelijkheid waarmede dit concert verliep, meer op een groote algemeene repetitie of een of ander concours. Do microfoon was opgesteld in de nabijheid van het tooneel op een tafel (of ook wel op het tooneel zelf), en de zangers en zangeressen werden izóó gesteld, dat ze in de nabijheid van dit kleine instumentje bleven. Deze opstelling werd geregeld door den heer Chr. de Vtfs, een der em ployés van den H. D. O. De microfoon was met een snoer ver bonden met een versterker, die in de kleedkamer van Casino was opgesteld. Deze versterker werd gecontroleerd door een technisch ambtenaar van Hil versum, die door middel van een handel de sterkte kon regelen. Van dezen ver sterker ging het geluid naar het telefoon toestel ernaast, dat het naar Hilversum zond. In Hilversum werd het nogmaals versterkt, waarna de groote zender al daar het de wereldruimte in zond. De heer Visser, die dezen eersten versterker bediende en het geluid regelde, had dus een belangrijke functie. Want zooals hij het geluid „doorliet", kwam het onder de menschen. Begrijpelijkerwijze had deze geïmproviseerde installatie in den loop van den avond groote belangstelling. Onder de deelnemers heerschte, zooals we reeds zeiden, een ietwat zenuwachtige spanning. Geen wonder; het is nog heel wat anders voor familieleden en kennis sen te moeten zingen dan wel voor half Nederland en wie weet hoeveel buiten- landsche luisteraars. En het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat hetgeen ten gehoore gebracht werd, over het alge meen beter was dan op een „huis-, tuin- of keuken"-concert. Het onderbewustzijn spreekt in deze een belangrijk woordje mee; men voelt, vaak zonder het zich te realiseeren, dat de eer er mede gfemoeid is om het alleruiterste te doen en de subtiele roerselen van den menschelijken geest reageeren op dezen prikkel van het onderbewustzijn. Het concert. Het begon al dadelijk bij de Kinder cantate. Klokke 8.16 stonden ze klaar, de heele kleintjes vooraan, de gezichtjes in spanning geheven naar den dirigent, den heer de Hoogh. „Klaar?" vroeg de heer de Vos en op het bevestigend ant woord van den heer de Hoogh klonk het in de microfoon „ja". De in de kleedkamer aanwezige ambtenaar schakelde hierop Hilversum in enfrisch en zuiver zet ten de heele kleintjes hun „Vlug uit de veeren" in: de kindercantate was begon nen en werd door wie zal zeggen hoevele Nederlanders gehoord. Eigenaardig was ook de houding van het publiek. Er was vrij veel publiek, dat evenwel voor een deel bestond uit medewerkendende ge meentelijke autoriteiten, burgemeester en secretaris, wethouder Van Breda, bestuur van „Helder's Belang" enz. waren tegen woordig. Men voelde, dat dit een andere avond was als gewoon en dat van een absolute stilte tijdens den zang alles afhing. Want alle geluiden komen dooreen kuch, oen geschuifel, een gefluister enz. en Helder moet toch een goeden indruk naar buiten maken, nietwaar? Zoo dan werkte ook hier het onderbewustzijn van het pu bliek het was een eerezaak voor ons om muisstil te zjjn. Ja, zelfs durfde men eerst niet te applaudisseeren, maar geluk kig gaf do heer De Vos het sein en het applaus bracht ontspanning in de zaal. Doodstil was het tusschen het 1ste en 2de deel der cantate; de piano speelt dan slechts een sobere inleiding en men kon een speld hooren vallen. Wij kunnen natuurlijk onmogelijk het geheele programma uitvoerig bespreken. Onmiddellijk na deze cantate, die door de zangklassen van den heer Toon De Hoogh werd gezongen en waarbij mej. Annie Roggeveen met heldere, zuivere sopraan het solo zong, kwam het Jazz band-ensemble van den heer Rijf. Boven zeiden we reeds, dat een korte stagnatie was ontstaan tengevolge van het feit, dat de heer Rijf hals over kop uit de bioscoop naar „Casino" moest hollen. Maar dit was ook het eenige oponthoud, dat plaats had verder liep alles op rolletjes. Het Jazz band-ensemble, bestaande uit Oor Rijf, Ingezonden Mededeeling. Een oorspronkelijke 10-oents Sigaar, heb ben wij, om den verkoopprijs zoo laag mogelijk te doen zijn, gebandoleerd op 6 cent. Hierdoor zijn wij in staat U 50 stuks aan te bieden voor f 2,50. U ba- hoeft U echter niet door dit aanbod te laten misleiden, daar wij deze Sigaren ook los verkoopen tegen dan prijs van 6 cent. Probeert er een en U koopt beslist aenige kistjes van deze goedkoope prima Sigaren. Aanbevelend, J, S. NIEUWBUURT, KEIZERSTRAAT 98. lste viool, Coba Hanse, 2do viool, Nico Visser, piano, D. van Toledo, trombone, L. van den Boogaarde, trompet, J. van Engelsdorp Gastelaars, alt-saxophone, A. Verschoor, tenor, G. Geervliet, bariton, J. Engelsman, slagwerk, is een beschaafd ensemble, dat stellig een goeden indruk naar buiten gemaakt heeft. Het Dubbel Mannenkwartet „InterNos" volgde; de Heldersohen kennen dit ge noegzaam en wij behoeven niet nogmaals te zeggen, dat ook deze zangers hun beste beentje voorzetten en eenige mooie üum- mers ten beste gaven. En het Mannenkoor stond alweer gereed; de heer De Vos joeg onmiddellijk de voorgangers van het podium en regelde de opstelling der nieuwe troepen, die aangerukt waren-. Want dat was wel het aardigste van dit eigenaar dige concert, dat er niet voor do zaal gespeeld en gezongen werd. Het publiek in de zaal was een quantitó négligeable en wel verre van dit kwalijk te nemen, was het voor een keer wel eens aardig zoo onverschillig behandeld te worden. Onverschillig in zoover, dat het tooneel rommplig was, want alle lessenaars enz. bleven staan en de wachtenden, die het volgend nummer moesten maken, zaten vaak gemoedereerd op het tooneel naar hun voorgangers te luisteren. Het ifannenkoor dan zong Mendels- sohn's Beati Mortui op een wijze, die boven onzen lof verheven iszuiver en gevoel vol en het „Stedelijk Muziekkorps", dat onmiddellijk erna volgde, liet ons een fraaien pittigen marsch en een ouverture van Weber hooren, die hoogen dunk van dit corps gaven. Ook het Vrouwenkoor van den heer Toon de Hoogh maakte een goeden indruk; wij hadden het nog slechts een enkele maal gehoord; het beschikt over goede krachten en daar er niet veel speciale Vrouwenkoren in ons land zijn, is dit voor menigen luisteraar een bizonder nummer geweest. Zeer veel applaus oogstte de mond- accordeon-virtuoos F. Limburg met zijn pittigen marsch en de ouverture Willem Teil. Het is voorwaar geen geringe presta tie uit een zoo primitief instrumentje als zoo'n mondorgeltje »ooveel en zoo goede muziek te halen en de virtuositeit en het gemak, waarmede dit geschiedde, wekten terecht ieders bewondering, zoo dat men hem een ware ovatie bracht. De zangklassen van den heer Toon de Hoogh zongen hierna de cantate „Prins Lente" en weder volgde het „Stedelijk Muziekkorps" met een fantasie over de „Klokken van Corneville", populaire mu ziek, die geweldig insloeg. Het was inmiddels 10 uur geworden en het persbureau Vaz Dias kwam met zijn berichten, zoodat wij een korte pauze hadden. Toew Hilversum weer vrij was, werd met het programma doorgegaan. Het was thans de heer Biersteker, die als voorzitter van „Helder's Belang" de gelegenheid had gekregen een speechje van eenige minuten te houden, speciaal als propaganda voor Helder. De heer Biersteker zeide het volgende: Met dankbaarheid maken wij gebruik van de aangeboden gelegenheid om voor de radio-omroep uit een voor velen on bekend, door anderen miskend oord een woord te spreken. Indien men hoort over Helder of Nieu- wediep dan denken velen aan een vis- schersdorpje aan het Noordeinde van Holland, een oord waar het steeds stormt, mist of regent en waarheen men maar Liefst niet moet gaan. Om déze wangedachte weg te nemen, beijveren wij als vereeniging ter bevor dering van het Vreemdelingenverkeer ons om iedereen toerte roepen: komt en ziet. Komt eens naar hier en ge zult zien, dat hier te Helder veel wetenswaardigs, maar ook veel schoons te bezichtigen valt. Onze mooie haven, die voor alle schepen, zelfs bij streng winterweer bereikbaar is, omdat zij door een natuurlijke door strooming steeds ijsvrij blijft, wordt ge roemd als een der beste havens ter wereld. Helaas te betreuren is, dat te weinig door handel en scheepvaart hier van wordt partij getrokken. Alleen als de belangrijkste Marinebasis van ons land trekt zij de aandacht. Wij hopen dat door de indijking van de Zuiderzee, welks groote werken van hier gemakkelijk te bereiken zijn, voor onze haven een nieuw perspectief zich zal openen. De nabij gelegen ruime terreinen aan zee en het Groot Noord-Hollandsch Ka naal bieden aan handel en industrie prachtige gelegenheden voor vestiging. Of hierin een toekomst zit kan door be langhebbenden het best beoordeeld wor den. Komt en zietl Naast het nuttige, het economisch beeld biedt Helder den bezoeker veel schoons door- zijn altijd afwisseling bie denden aanblik over zee. Men moet die zee zien, wanneer de storm woedt. Met schuimende woede beu ken de golven onze kusten, donderend vallen ze neer aan den voet onzer duinen. De' zee kan boos zijn en wreed. Wreed als zij door den orkaan opgezweept om offers schreeuwt. Hoe menig zeeman heeft reeds in de golven zijn graf gevonden. Maar ook wijzen wij met trots op de heldendaden van onze dappere vletter- lièden, die met gevaar voor eigen leven de elementen hebben getrotseerd en bij menige gelegenheid aan de zee haar offers hebüen ontrukt. De zee moge boos en wreed zijn, doch de indrukken van hare geweldigheid zijn machtigen overweldigend grootsch. Een anderen aanblik biedt de zee bij mooi zacht zomerweer. Men moot dan die zee zien in haar lieflijkheid, als haar wateren glad zijn als een spiegel, als de zon ter kimme neigt en de horizon zich baadt in gouden gloed. Dan is de zee beminnelijk en bekoorlijk. Haar zilte wateren brengen verkwikking en genot. Die aanblik is heerlijk, is onuitwisohbaar. Een wandeling langs de zee doet ons genieten van sohitterende panorama's. Nergens als juist aan onze badplaats Huisduinen vindt men de zee zoo ge stoffeerd metverschillende marinesche pen, torpedozooton, onderzeeërs en vis- sohersvaortuigen. Nergens geniet men van een zoo mooi gezicht op het tegen over liggende eiland Texel. Zonder overdrijving durven wij zeggen dat nergens de zee zoo vol afwisseling is. De ronkende water- en landvliegtuigen die zich bijna altijd over zee en land te Helder en Huisduinen als vogels in de lucht bewegen, doen ons met bewondering gadeslaan de ontwikkeling der techniek. Komt en zietl Onze badplaats Huisduinen is niet een dier plaatsen waar het mondaine gedoe hoogty viert, doch biedt den bezoeker heerlijke rust aan zee met ruime gelegen heid tot warfdelen in mooie duinen met prachtige ongestoorde uitzichten naar land en zee. Wij zijn er trotsch op den vreemdeling zooveel afwisseling te kunnen bieden. Huisduinen is de badplaats der toekomst. Door de stichting van verschillende pen sions en geheel gemeubileerde villa's aan duin en strand is er gelegenheid om een heerlijke, rustige vacantie door te brengen en te genieten van de zee en trotsche natuur. Komt en ziet! Het bestuur van Vreemdelingenverkeer te Helder wil gaarne uw gids zijn. Van de rest van het programma kunnen wij gevoeglijk zwijgenhet Mannenkoor, het Jazzbandensemble, het Vrouwenkoor en het „Stedelijk Muziekkorps" lieten zich nog hooren. Speciaal de zang van het Vrouwenkoor trof ons door de fraaie vertolking van Max Bruch's „Frühlings- mut" en de pittige feestmarsch van den heer Ter Hall besloot het geheel. Op de gebruikelijke wijze werd besloten met het Wilhelmus, door het „Stedelijk Muziek korps" ten gehoore gebracht en door de aanwezigen staande aangehoord. Na afloop trad de heer De Vos naar voren om namens den H. D. O, de mede werkenden te bedanken voor hun arbeid, in het bijzonder den heer Toon de Hoogh voor de regeling van een en ander. Een zware taak had mej. Rootlieb, die den zang der dames en kinderen had te bege leiden en die dan ook speciaal door de aanwezigen gehuldigd werd. Tenslotte nog een praatje met de radio luisteraars, Want een van de Hilversum- sche heeren kwam naar ons toe met de vraag: „Meneer wilt U ons een pleizier doen?". „Natuurlijk," was ons antwoord, „U doet zooveel menschen een pleizier, waarom zou ik U ook niet een pleizier willen doen, als ik kan Toen kwam het verzoek of wij alsjeblieft de radio-luistervinken nog eens wilden opwekken tot het geven van een bijdrage aan den Hilversumschen Draadloozen Omroep. „Ziet U, wij moeten bestaan van vrijwillige giften; in andere landen is het een belasting, maar in Nederiand niet. En nu hebben we een aantal contri buanten, die ons regelmatig subsidieeren, maar U begrijpt, meneer, hoe meer wij ontvangen, des te meer kunnen we doen". Wij begrepen het. „Hoe groot is zoo'n bijdrage was onze vraag, En het antwoord luidde: „Geheel naar verkiezing. Wij hebben er van f250 per jaar, wij hebben er ook van f 1. Ons gemiddelde is f 10.per jaar, daarop kunnen wij zoo ongeveer rekenen. Als u de menschen nu nog eens wilt opwekken een bijdrage toe te zeggen, zou ons dat zeer aangenaam zijn." U ziet, we voldoen aan het verzoek. We voegen er nog bij, dat de heer Ten Tije, Wilhelminastraat 100 correspondent van den H.D.O. is, en gaarne als bemidde laar wil fungeeren. Dus, luisteraars, zet uw beurs eens open en steunt Hilversum. Gij zelf allereerst profiteert ervan. Summa summarum is dit een zeer goed geslaagde avond, die aan de reputatie van onze stad ongetwijfeld zeer veel goeds zal doen. En wij mogen den heer De Hoogh dankbaar zijn voor het vele werk, dat hij voor de samenstelling van dit programma verricht heeft en dat voorwaar niet gering is geweest. De heer Limburg, die zoovele luiste raars genoegen deed met zijn mondorgel- muziek, ontving uit alle deelen van ons land dankbetuigingen. Hij verzocht ons dezen door middel v£fn ons blad voor hun vriendelijkheid] te bedanken. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek, te gereeder nog, omdat, waar wij van verschillende luisteraars vernamen, dit nummer het best van al is doorgekomen en de luisteraars gaarne nog een nummertje van dezen mondohgelvirtuoos hadden gehoord. De heeren de Hoog en Leewens, en ook onze redactie ontvingen enthousiaste brie van van luisteraars, waaruit genoegzaam blijkt hoe deze avond in den smaak, is ge vallen. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Dat moesten wij toch hooren I Het spSet ons al, dat wij de eerder gegeven Marine-taptoe door bijzondere omstan digheden niet door de radio konden volgen, □u moest die schade ingehaald worden PREDIKBEURTEN. ZONDAG 81 OOTOBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur,Ds.W. A. F. van Dijk. (Hervormingsherdenking en zang van het Kerkkoor). Westerkerki 's Avonds 0.80 uur, Ds. O, O. de Kloet. Onderwerp: „Maarten Luther". (Zang van het Kerkkoor). Evangelisatie (Palmstraat): 'b Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. J. L. G. Gregory, van Gorssel. Huisduinen: 's Morgens 10 uur. Spreker onbekend. Jnllanadorp: 's Middags 2 uur. Spieker onbekend. Zendingsgebouw „Ster der Hoop" Anna Paulowna. 's Morgens 10 uur, Ds. IJ. van Dijk, van Sohagen. Geref. Kerk (Spoorstraat): Chr. Geref. Kerk (Steengracht) s Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. van den Berg. Woensdagavond 8 uur, Ds. B. v. d. Berg. Dankuur voor het gewas. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur. Preeklezen. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. H. Ledeboer, Em. pred. te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. D. van Calcar, van Beverwijk. WEERINGEN. Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. van der Veen. West er land. 's Avonds 7 uur, Ds. O. L. van der Veen Leger des Hells (Spoorgracht 38). (Voor iedereen toegankelijk). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 8.30 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbijeenkomst. En wij hebben, door tusschenkomst van radio-bezittende kennissen, genoten van onze Heldersche dilettanten en meer nog deed het ons Jutter-hart goed uit de monden van onzen Haagschen luisterkring bij herhaling tevredenheidsbetuigingen, ja zelfs enthousiaste bijval te mogen hooren. Wij hadden nooit gedacht, dat het kunstleven in Nieuwediep, vocaal en muzikaal, op een dergelijke hoogte zou staan, werd o.m. opgemerkt. Ja, dat zjjn nu de dikwijls-vergeten Helderschen, repliceerden wij met graagte. Het programma bood veel afwisseling, maar was wel wat lijvig. Het liep al tegen twaalven, toen wij van radio-Helder af scheid namen, ons uit de Heldersche sfeer noode losmaakten. En op straat, huiswaarts keerend, suggereerden wij ons "Casino" te hebben verlaten en op den Kanaalweg te loopen (de mist versterkte die suggestie!) en eerst het gebel van een tram bracht ons weer waar we waren... in den Haag. Want trams hebben we in Helder nog niet. Te oordeelen naar de optimistische speech des heeren Bier steker, zal dat echter wel niet lang meer duren Een beschouwing over het gepresteerde te geven, ligt niet op onzen weg. Maar toch willen wij opmerken, dat de totaal indruk uitstekend is. En het krachtig applaus na elk nummer, een enkele maal maal een ovatie benaderend, werd door vele luisteraars bij den luidspreker on getwijfeld in stilte onderschreven. Wat kunnen die Jutters enthousiast applau- disseeren, werd er gezegd. En wij vonden gelegenheid op te merken, dat het kunst gevoel in Holland's Noordpunt heusch niet voor de groote steden onderdoet. ,,'tXijkt „Caecilia" wel," merkte een Haagsche dame naar aanleiding van „Mannenkoor's" prestaties op. En wij hebben nog verscheidene Haag sche luisteraars naar hun oordeel ge vraagd en dat luidde steeds gunstig. Men had zoo iets niet verwacht. Vooral het „Stedelijk" heeft radio- lauweren geoogst; wij spraken een mu ziekliefhebber, geregeld bezoeker van de concerten van, de Koninklijke Militaire Kapeliemand dus, die er meer van weet. En hij vond het heel goed mooie instru mentatie, beschaafde uitvoering. Te-roe men viel vooral de fantasie „Les Cloches de Corneville". Van de rangnummers kwam de mannen- zang dooreengenomen het beste over. De langdurige scholing viel hier te onder kennen. Het „Vocaal Ensemble" was o.l. in de Cantate het best, ook radio-technisch. Vooral in den aanvang was er te weinig geluids-eenheid en veel vibreeren. Later werd dat veel beter. De mondharmonica-virtuoos Limburg heeft bij de Haagsche luisteraars vele bewondeaaars gemaakt; men vond zijn „Ouverture Wilhelm Teil" het best. En de Hagenaars, veelal verwoede Opera bezoekers, kunnen dat weten De Jazzband kwam zeer duidelijk over, doch voor de op dansgebied en dansmu ziek verwende Hagenaars was er te weinig variatie in de bespeling der instrumenten, 't was te weinig syncopated. In de moderne dansmuziek is melodie bijzaak, rythme hoofdzaak. Maar desondanks paste de uitvoering toch goed in het kader van het geheel. Vooral „Seminola" was oed; wij meenden bij het refrein Hel- ersche stemmen te onderkennen De radio-rede van den heer Biersteker wiens stem wij dadelijk herkenden es 'b Morgens 10 uur en 's avonds 8.80 uur, Ds. H. Steen.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11