GEMENGD NIEUWS. die zich ook in de uitspraak van de woorden „kanaal" en „zee" echt-Helder- sche toonde was helaas niet altijd even goed te verstaan. Spreken voor de radio is een aparte kunst en dit moge als volledig excuus gelden. Het „komt tn rfiet" is echter duidelijk verstaan, hopen wij met gunstige gevolgen. De heele avond was trouwens een prachtige, ongekende propaganda voor Helder (helaas spraken de omroeper en de „Luistergids" nog van den Helder) en doet op herhaling hopen. Organisatoren, uitvoerenden en niet het minst de H. D. O. verdienen den hartgrondigen dank van alle vroegere plaatsgenooten, die door de mooiste vinding van den modernen tijd, een genotvollen avond hebben gehad en Helder, hun vaderstad, door muziek, zang en gesproken woord, nader tot zich hebben gevoeld. Wij maken ons gaarne tot tolk van degenenf die Donderdagavond trotsch zijn geweest op hun geboorteplaat^: Helder. Gemeente-Waterleiding. (Wij verwijzen maar die in dit nummer voorkomende adv. van den! directeur der Getm. Water- eni Lichtbedrijven, waarin deze meedeelt, dat de waterverbruikers teni volle aansprakelijk zijn voor het waterverbruik, hetwelk door deni watermeter in hunne per- ceeleni wordt aangewezen, zoodlat wegge stroomd water door een eventueel lek dn de binnenleiding eveneens door den verbruiker moet worden betaald. Een ieder wordt derhalve in eigen belang aangeraden de binnenleiding geregeld te oontróleerenl en zoo noodig .te dbenl her stellen. 1 Demonstratie Olba-conserven. Blijkens een advertentie in dit nummer cal op 2 Nov. in dien R.-K. Volksbond een demonstratie gehouden worden van „Olba- ooaservenP, Firma Bakhuis en Zonen!. Daar dergelijke demonstraties altijd interessant cijn, vooral voor huisvrouwen, immers om trent warenkennis ikunnen wij nooit vol doende ingelicht zijn, raden wij allen aan dezen avond vrij1 ,te houden. Een auto-ongeluk dat goed afliep. Op den Rijksstraatweg, ongeveer ter hoogte van de Gemeente Reiniging, had gistermorgen te 10.16 een auto-ongeluk plaats, dat wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. De heer Kraak van Warmenhuizen reed met een Ford-touring, waarin hij met zijn vrouw en zuster gezeten was, in de rich ting van Helder. De snelheid waarmede gereden werd, was ongeveer 30 K.M. Even voorbij de GJB. moest hij een wagen pas- seèren, die ook in de richting van de stad reed. Hij week dus naar links uit. Juist toen hij dezen wagen voorbij gereden was, kwam hem een auto van het vliegkamp te gemoet. Om deze te passeeren moest hij rechts van den weg zijn. Hij gooide dan ook onmiddellijk zijn stuur om. Op dit moment sprong een van de achterbanden van zijn auto, met gevolg dat* deze, ook door het snelle draaien, omver geslingerd werd. De drie inzittenden kwamen met den schrik vrij. Zij konden rechts uit de auto klimmen. De auto zelf kwam er minder goed af. De beide wielen aan den linker kant van den wagen waren geheel ver nield. De voorruit lag in gruizelementen over den weg, terwijl ook de kap van de auto tamelijk gehavend wa9. Later op den dag werd de auto, die naar den berm van den weg was verlegd, door personeel van Maarten Smit, ver voerd. De Rijksveldwachter van Jullanadorp oen politle-agent, die spoedig ter pliatse waren maakten proces-verbaal op. Volgens ooggetuigen zou de heer K. te hard gereden hebben en was de snelheid veel grooter dan 80 K.M. De as. Pluimveeten toonstelling. Zooals door ons reeds terloops is me degedeeld, hoopt de Ver. op Pluimvee- gebied „Helder" dit jaar haar vierde nationale*tentoonstelling te organiseeren op 17, 18 en 19 December a.s. in de zalen van het gebouw van den R.K. Volksbond, Molengracht alhier. Het tentoonstellingsreglement en vraag programma voor bedoelde tentoonstelling, waarbij is ondergebracht de gecombi neerde clubtentoonstelling van de Ver. van Postduiven-liefhebbers „Het Noor don" en „Victoria" is thans verschenen en kosteloos verkrijgbaar gesteld bij den heer H. J, van Wolf eren, Krugerstraat 20, alhier. De sluitingsdatum van de in schrijving ls gesteld op 1 Deo. a.s. In het eere-comité, dat zich op verzoek van de vereeniging heeft gevormd, heb- -bon de volgende heeren bereids zitting genomen: W. Houwing, Burgemeester, voorzitter, O. Fock, Vice-admiraal, Jhr. I Rappard, Directeur van 's Rijkswerf, K. v. Willigen, O. J. Baas, K. Hooger- duin, Jb. J. Verfaille, P. Th. Luijckx, W. Biersteker en H. O. M. Nijpels. Het vraagprogramma vermeldt een lijst van ruim 460 verschillende eereprjjzen, waaronder fraaie bekers, lauwertakken, medailles, luxe voorwerpen, enz. Deze prijzen zijn beschikbaar gesteld door heeren autoriteiten, winkeliers, leden der vereeniging en anderen. De groote eereprljzen zullen in den loop van de maand November worden geëtaleerd bij een van onze winkeliers. De groote Revue ln Casino. Men schrijft ons: Wij herinneren nog eens aan de 2 Revue-voorstellingen door het Bouw meestergezelschap „Duizenden één lach". Deze Opvoeringen op a.s. Maandag en Dinsdag in Casino, beloven iets moois te worden. Hoewel velen waarschijnlijk dit nieuwe Revue-gezelsohapnog niet bekend ls, kunnen wij verzekeren dat de opvoe ringen van „Duizend en één laoh" beslist „iets bijzonders" is. Wat hier geboden wordt 1» ssrsts klas revue kunst. De heer Bouwmeester heeft bewezen deze kunst te verstaan en iets origineels te brengen. Hij heeft inderdaad kosten noch moeite gespaard om een revue samen testellen, zooals in Nederland nog niet is vertoond. Zooiets krijgen we in Helder maar hoogst zelden te zien en het is 't geld dubbel en dwars waard. Dagelijks van 35 uur kunnen in Casino, voor beide avonden, plaatBen worden besproken. Vereeniging „Tot Steun". 2 November 188#192#. Op de algemeen® vergadering van de Vereeniging „Tot Steun", gehouden op 1 Juni te Epe, vernamen wijl, dat „Tot Steun op 2 November haar 40-jarig bestaan hoop te te herdenken; i Door den Voorzitter» de heer mr. Rutgers v. d. Loeff, werd' er op gewezen, dat het wenschelajk zou zijn, zoo iedere afdeeling in eigeü plaatselijke bladen iets schreef over het werken en streven van „Tot Steun". iWJj, daartoe in de gelegenheid gesteld door de redactie van dit blad, voldoen gaarne aan dien wensch. Wiji zullen nu niet spreken over het wer ken in onze eigen afdeeling, doch over de groote Vereeniging met haar vele afdeeMn- gen, die in die 40 jaren voor zoovele kinde ren uit het geheele land tot zegen was. Toen 2 November 1886 de Vereeniging „Tot Steun voor verwaarloosden en gevallenen1" werd' opgericht, was aheeni algemeene men- scheniiefdie de drijfveer, die een klein aantal mannen en vrouwen van1 Vrjjizinniig-Chris- teiijken geest dezen arbeid deed beginnen; De bedoeling was, kinderen, die dreigden onder te gaan, uit slechte omgeving weg te nemen en ze in goede gezinnen te doen op voeden. Daardoor kwam menig groote stads- boefjie in landelijke omgeving bij eenvou dige. goede pleegouders tot rust en bleef memg meisje, dat met zedelijken ondergang werd bedreigd, door streng, doch liefdevol toezicht en nuttigen! arbeid 'behouden. Toen echter geen enkele wettelijke regeling d'en Vereenigingen recht gaf op zulke door haar verzorgde kinderen!, traden dikwijls de ouders storend tusschentoeide en werd! het goed begonnen werk ongedaan gemaakt door terugkeer van het kind in dezelfde slechte omgeving. Dank zij: echter de invoering van de Kinderwetten in Dec. 1905, kunnen de plichtverzakende ouders uit de voogdij' over hunne kinderen worden ontzet en die voog dij aan een vereeniging worden overge dragen. Die ontzetting heeft ..dlan alleen plaats, wanneer duidelijk is gebleken, dat de kin deren geestelijk en lichamelijk worden) ver waarloosd'. (Later is besloten den naam van de Ver eeniging te veranderen en ze alleen „Tot Steun"' te noemen. Waarom de kinderen te stempelen tot ver waarloosde of gevallenen'» waaT zij zelf meestal daaraan geen schuld droegen. Toch zijn de kinderen, vaak opgeraapt van de straat, vaak door en door verwaarloosd, lichamelijk en zedelijk reeds op den rand. van den afgrond, niet altijd geschikt, dadei- lijk in een gezin te worden opgenomen. Vandaar de noodzakelijkheid voor een Ver eeniging, welke gezinsverpleging beoogt» om doorgangshuizen te hebben, waar de kel deren' tijdelijk, soms een jaar, soms langer, vertoeven en waar Cjj> onder verstandige led- ding worden nagêgaan en ontbolsterd, eer tot plaatsing in een geschikt gezin wordt besloten. Die doorgangshuizen zijn: „Beekzicht" te Epe voor jongens beneden 15 jaar'. „Boschzacht" te Apeldoorn voor meisjes beneden 15 jaar. „lOud-Veldizichit" te Apeldoorn voor jon gens boven 14 jaar. „Nieuw-Veld'Zioht" te Apeldoorn voor meisjes boven 14 jaar. „Tot Steun" dan is in die 40 jaren voor honderden tot zegen geweest^ en vele man nen) en vrouwen) hebben in die jaren hun tijd, hun denken en hun geld daaraan gege ven. Thans zijn ruim 700 kinderen in ons land aan de zorgen van Hoofdbestuur en de afdeelingen. toevertrouwd. Het zou niet mogelijk zijn, om te zeggen» dat alen goed terecht kwamen, diaar neg lang niet alen meerdeofljarig zijp, en omdat juist daarna moet blijken), of zij met sterke bee- nen het leveni ingingen. Toch kunnen wij tot onze groote vreugde zeggen, dat het met verreweg de meesten goed ging. Hoevele flinke mannen en ferme vrouwen hebben aan hun eenvoudige brave pleegouders en aan de lief devolle, doch vaste leiding in onze doorgangshuizen te danken, wat zij zijn geworden in de maatschappij. De vraag zal rijteen, of die pleegouders dan altijd te vinden zijn. Ja, niet voor elk kind even gemakkelijk en soms moet een moeilijk en onwillig kind dikwijls worden verplaatst, doch het grootste deel van de kinderen) vindt Goddank een plekje, waar het Zich thuis voelen kan. Dat plekje is zoo noodig ook voor den tijd, als zij de maatschappij ingaan om te leeren in eigen onderhoud te voorzien, zoowel voor de jongens als de meisjes en dan is 't zoo heerlijk te weten: zij hebben bij die pleegouders hun thuis behouden. De zorgen, in die 40 jaren doorgemaakt, zijn niet weinigen. Zij zijn van moreelen, ze zijn van financieelen! aard', doch evenmin als men bij een 40-jarig jubileum van personen of bij een 40-jarig huwelijksfeest, de moeilijk heden, die in dat tüjdoëik rezen, het eerst releveert, evenmin mogen ook wij, mede werkers aan dat mooie werk, diat doen; Wij willen alleen dankbaar gedenken het mooie in het werk van de opvoeding der aan onze zorgen toevertrouwden, den zegen, die er in gelegen is, het levenspad voor anderen te helpen effenen, en de hulp, die wjj daar bij van velen óndervonden. Zoovele stille steunvrienden en' vriendinnen in den lande maakten hun leven nuttig en mooi door te werken en ,te geven voor het misdeelde kind Die allen) noemen, wij zouden het niet kunnen eni zij zouden het niet willen, doch één naam mag ik hier wel neerschrijven. Het is de naam van 'hem, die jaren/ lang niets liever deed! dan zorgen) voor zijn „ToU Steun"-kinderen, Da. Knuttel te Terborg. Hij. de Immer opgewekte, die op de jaarver gaderingen door velen werd bestormd, die alle namen kende van de door zijn zorg in gezinnen geplaatste kinderen, en die met ieders kennen of kunnen rekening hield. Ais gemachtigde in Gelderland' waren soms 90 kinderen onder zijn toezicht geplaatst, en nooit bleef een vraag omtrent eeni der kin deren), aan hem gedaan, onbeantwoord. Door zijn overlijden in het afgeloopen jaaT ging een groot kindervriend en een edel mensch uit de gelederen heen. Ook voor onze Heldersche kinderen in Gelder land geplaatst, was hij een vriend en voor de pleegouders door zijn tact en verstand een gaarne gezien bezoeker. Zoo zijn ge machtigden naast de besturen werkzaam en zij vormen de schakel tusschen de Afdee lingen, de pleegouders en de kinderen, die niet in de onmiddellijke nabijheid, doch elders worden opgevoed. Ieder van de 30 afdeelingen werkt zelf standig, doch is onderworpen aan de statu ten der Vereeniging en aan de besluiten van de algemeene vergadering. Wanneer een Dersoon of een eclitiaar jubileert, wordt om een verlanglijstje* ge vraagd en worden geschenken aangeboden. Zoo'n lijstje heeft „Tot Steun" niet. Zij heeft een door loopend verlangen, en dat is naar meruschen, die zichzelf voor het werk willen! openen, om dat werken moge lijk te ipakenv Als 'bij dé groeiende waardee ring, die de Vereeniging overal in het land ondervindt, ook meerdere belangst *'!ing hier ter stede mocht blijken, dan zou de AfdSe- ling Helder zich gelukkig rekenen, de aan dacht op dit jubileum' te hebben mogen ves tigen. Namens de Afd. Helder van' de Vereeniging .Tot Steun", M. F. DE BRUYN—VAN RIN- GELESTEYN, Presidente. Mej. WITSENBURG, Penningm-, Hoofdgracht 77. Uit het Politierapport De Commissaris van Politie te Leiden geeft belanghebbenden ln overweging, al vorens goederen af te geven, bij hem In lichtingen in te winnen omtrent Antoine Jean Emile Houbaer, geboren te Bergen aan Zee 2 Juli 1876. De kouwelijke lAreker. In verband met de mededeellng betref fende een inbraak in perceel Leliestraat 54 is bij onderzoek door de bewoonster gebleken, dat niets anders dan een wol len jachtvest van haar man wordt ver mist. -Zonderlinge liefhebberij. Donderdagavond is aangifte gedaan door een bewoner van de Leliestraat, dat in den afgeloopen nacht omstreeks half een de voordeur zijner woning door een onbekende is geopend, doch dat evenwel niets ontvreemd ik Verdwaalde Jongen. Donderdagavond werd opsporing ver zocht van een 10-jaTiigen jongen, die uit school niet was thuisgekomen. Om half twee des nachts werd door den portier van Casino kennisgegeven, dat zich ln bedoeld gebouw een achterlijk© jongen bevond, die den weg naar zijn huis niet wist. Be doelde knaap bleek de vermiste jongen te zijn en werd door' een agent naar de ouderlijke woning teruggebracht RAADSO VERZICHT. Het ziet er met de financiën van de ge meente niet al te fraai uit. De rekening van 1924 sloot met een nadeelig saldo van bijna f 80.000 op den gewonen dienit en ruim f 138.000 op den kapitaaldienst de rekening vanl926 biedt nadeelige sloten van f109.000 en f 265.000. Hoe zal de rekening over 1926 er straks uit zien Natuurlijk moet dit nadeelig saldo ge vonden worden en 1'art de grouper les chiffres de kunst om cijfers te rang schikken zal daarbij moeten- worden te hulp geroepen. Want Ged. Staten zullen geen nieuwe begrooting goedkeuren, zonder dat een nadeelig saldo wegge werkt is. En moge wellicht dat wegwerken niet zoo moeilijk zijn, de invloed van een zoo geweldig-groot nadeelig saldo doet zich natuurlijk op de nieuwe begrooting gevoelen, wier eindjes ten vorigen jare al ternauwernood aaneen konden worden geknoopt, |en zeer zeker wel weder los zullen gaan en een tekort aanwijzen. Er is met dat al één troostdat wij niet de eenige gemeemte zijn, wier flnan- tieele toestand verre van rooskleurig is, en zelfs niet eens de gemeente, die er het slechtst voorstaat. Het is weliswaar een schrale troost. Nu is het wel eigenaardig te zien hoe de Raad op zulke cijfers reageert. Of juisterniet reageert. Want in het Alge meen Rapport over de Gemeente-reke ning, een drukwerkje van zes pagina's, worden enkele onbeteekenende opmer kingen gemaakt, maar omtrent het ge weldige tekort wordt niets gezegd. Men zal zeggen: wat valt er over te zeggen? Tekort is tekort. Best, maar waarvoor laat men die overige onbelangrijke op merkingen dan ook niet achterwege Dat spaart alweer drukkosten uit. De gemeentebegrooting staat of valt heusch niet met het feit of de gemeente een paar honderd gulden huur meer of minder ontvangt en met een kritiek op eene uit gave van f 354.26. Wij meenen te mogen betwijfelen of de raadsleden genoegzaam doordrongen zijn van den ernst van het geval. Want men is lustig doorgegaan met geld uitgeven we krijgen een nieuw raadhuis, we hebben thans magniflque straten, een nieuw armhuis, en voor dat alles is de gemeentelijke schuld met 7 ton vergroot. Nu moet het tekort op den kapitaaldienst worden gedekt... door een nieuwe leening. Straks zal men aan de salarissen der gemeente-ambtenaren be ginnen, waardoor de belasting-opbrengst alweer lager wordt. Waarlijk, het ziet er niet rooskleuaig uit. Deze ietwat sombere beschouwing wierp in den Raad van Dinsdagavond reeds meester, naar aanleiding van het voorstel tot verstrekking van goedkoope cokes, de opmerking, dat B. en W. uitbuitend met voorstellen wenschten te komen, waarva de flnantieele gevolgen te overzien waren, en dat de begrooting, die straks zal worden behandeld, geen ruimte biedt voor buitensporigheden. Welk refreintje een en andermaal door don Raad herhaald werd, in koor en als solozang. Totdat aan het einde de heer Biersteker B. en YV de duimschroeven aanzette met zijne vraag betreffende de verwarming van de beide gemeentelijke inrichtingen, het Oude Liedenhuis en het nieuwe Raadhuis. Zooals men weet heeft de Raad indertijd besloten deze met gas te verwarmen. Hoewel dit duurder is dan een verwar ming met cokes of kolen, ging de Raad hiertoe over teneinde aldus de gasfabriek te steunen, die na de electriflcatie van de stad wel een steuntje noodig heeft. Zooals B. en W. becijferden scheelt het meer dan de helft in de kosten, maar men moet daartegenover stellen het moei lijk in cijfers te brengen voordeel, dat door den aldus aan de gasfabriek ge boden steun ontstaat. De burgemeester weigerde bij de rondvraag den heer Biersteker hierover de noodige inlich tingen te verschaffen, daar' het slechts eene vraag betrof, waarover niet gedis cussieerd wordt. Het gevolg zal nu waarschijnlijk zijn, dat deze heer in den volgenden Raad over deze zaak interpel- leert. Voor het overige hield de Raad zich een groot deel van den avond bezig met twee ambtenaren van de Reiniging, waar omtrent eèn voorstel was hen in een andere looncategorie onder te brengen. On gelooflijk, dat men hierover zoo lang van stof is. Tenslotte werd een voorstel van de heeren van Loo en Smits om de func tionarissen, in afwijking van de voor stellen van het College, onder te brengen in de tweede loongroep, overgenomen en door den Raad aanvaard. Tot zelfs een mogelijke bebossching der Donkere Dui nen van staatswege W6rd erbij gehaald (het betrof hier n.1. den boschwachter en den voorman der Reiniging;. Het voorstel tot verkoop van teer tegen gereduceerden prijs aan den Polder gaf aanleiding tot .een incidentje tusschen den heer Biersteker en den wethouder van Breda. Eerstgenoemde hield namelijk een lofrede op het polderbestuur, dat zijn wegen zoo goed in orde hield en voegde daaraaneden wensch toe, dat het gemeente bestuur voor den nieuwen Duinweg eens een lesje zou gaah nemen bij den polder. Natuurlijk kon de wethouder dat niet op zich laten zitten. De heer Verstegen kwam de zaak terugbrengen tot haar ware proporties door te zeggen, dat de Polder beter experimenteeren kan met zijn wegen dan de gemeente, omdat de Polder geen verantwoordelijkheid heeft voor spatten van teer, e.d. Men heeft nu een proef genomen met teer en het zal moeten worden afgewacht hoe die voldoet. De gemeente heeft ook met teer van de gasfabriek geëxperimenteerd, met het gevolg, dat de ketel in de lucht ls ge vlogen. Al hetgeen evenwel niet weg neemt, dat onze wegen blijkbaar veel te zwakke onderlaag krijgen en daardoor in een minimum van tijd weg zijn. Zoodat de zuinigheid de wijsheid bedriegt. -,De Vereeniging „Speeltuin voor Hel der" krijgt geen gratis in orde gebrachte grond. Zij mag dat was de gedacLten- gang van den Raad blij zijn, dat de gemeente haar terrein afstaat en moet maar zien hoe zij dat in orde krijgt. Mevrouw van der Hulst vond, dat de kinderen aan zee en duinen konden gaan spelen en meende, dat het weggegooid geld zou zijn. We zouden mevrouw van der Hulst willen vragen of dit ook geldt voor de jonge kinderen voor wie zoo'n speeltuin in do eerste plaats bestemd is. Zou zij in ernst meenen, dat de moeders uit de Vischstraat bijvoorbeeld hun 6- en 6-jarige kinderen naar den zeedijk zouden laien gaan om te spelen Natuurlijk, straks komen er misschien meer zulke verzoeken, dat is tenminste een motief voor afwijzing. Bij zulke kwesties, waarin de Raad geen zin heeft, komt altijd de flnantieele toestand der gemeente ter sprake. Maar in andere gevallen kijken we zoo nauw niet De voordracht om lid te worden van de Ver. voor Onderwijs- en Ontwikke- lingsfllms werd gelukkig aangenomen. De heer Biersteker scheen bekeerd te zijn geworden, niet helaas de heeren Eylders en van der Veer, die blijkbaar principieele tegenstanders zijn van het onderwijs per film. De heer van Breda was zeer in zijn nopjes met het royale geschenk van den oud-notaris. Stammes voor het meubilair. Daar kan iets extra's op overschieten. Binnenland. OOK DE K. W. 148 IS VERGAAN. Ingevolge door den schipper van de Vlaardinger logger 103 gisteren bij terug keer van de haringvisscherij uitgebracht rapport, wordt thans vaststaand aange nomen, dat ook het loggervaartuig K.W. 148, van de N.V. Katwijksche Reederij en Haringhandel v/h. A. van Duik te Katwijk aan Zee, waaromtrent door het uitblijven van berichten in die gemeente reeds enkele dagen ongerustheid heersch- te, bij de jongste stormen is vergaan, waarbij de geheele bemanning, uitslui tend bestaande uit Katwijkers, om het leven moet zijn gekomen. Bovenbedoelde schipper heeft bij de Doggersbank breels (netten), afkomstig van de K. W. 148, opgevischt en in die buurt zijn ook tonnen drijvende aange troffen. Vooral door dit laatste wordt het vergaan van het schip als een feit be schouwd. De opvarenden zijn: schipper C. van Beelen, stuurman O. Blok, Krijn Groen, K. de Haas, D. van der Plas, C. Zwanen burg, H. Messemaker, A. Vlieland, A. Hoek, A. de Best, J. Kuyt en A. v. d. Marei. Ongeval aan boord. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is even voohbij Vlifisingen van een passee- renide Harwiohboot overgenomen eni naar het ziekenhuis te Vlissingeri overgebracht een tot de bemanning van dit schap behoo- rende matroos. Deze werd door een revol- venkogel ini de zü getroffen. Hij was ster- venide. De Harwichboot zette de reis naar Antwerpen) voort. De te V. ssingen aan wal gebrachte, ver wonde mait oos (een) Noor) is gistermiddag in het ziekenhuis overleden. Het blijkt, dat Mi niet twee lanidgenooten te Harwich aan boord van d© ,Antwerp" was gekomen. Met hén 'heeft hij ruzie gekregen. Toen hebben zij op hein' geschoten. De twee Noren zijn te Antwerpen gear resteerd. Het lijk is door politie in beslag genomen. Tusschen de buffers bekneld. De 46-jarige havenarbeider W. de Z. is aan den Schulpweg te Rotterdam tusschen de buffers van twee spoorwagens bekneld geraakt. Met een gebroken linkerarm en een ernstige scheurwomd is hij naaT het ziekenhuis aan den Ooolsingel vervoerd1. Door een vrachtauto aangereden. Een 51-jarlge man is op de De Ruijtér- kade te Amsterdam bij het Oostelijk via- dukt door een vrachtauto aangereden. Het ongeval is te wijten aan het slippen van de auto, waardoor deze, na een lan taarnpaal te hebben vernield, het trottoir opreed. Het slachtoffer ls ln het Binnen gasthuis overleden. Door een vrachtauto gegrepen. In, de Weimarsitraat bij de Herschelstraat te Den Haag is gistermiddag de 10-jarige J. S. uit de Newtonstraat, toen bij onver wacht de straat overstak, door een vracht auto gegrepen. Het jongetje was bijna on middellijk doodt Ondankbaarheid. Toen Donderdagmorgen de 17-jarige dienstbode M. v. d. B. in de Batavieren straat te Rotterdam het paard van een groentewagen een klontje suiker wilde geven, heeft het dier haar den top van den rechterwijsvinger afgebeten. Het meigje is in het ziekenhuis aan den Cool- singel behandeld. I* Van de auto gesprongen. Donderdagmiddag is op het Hoornwerk te Deventer het elfjarig zoontje uit het gezin Roseboom, dat van den volgwagen van een vrachtwagen wilde afspringen onder een der achterwielen geraakt en gedood. Typhus te Breda. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Breda is besloten, wegens het heersohen van de typhus de kennis uit te stellen tot 24 April. Het aantal typhusgevallen in Breda en omgeving bedraagt thans 52. Nog een lijk van de bemanning van de K.W. 152. De botter K.W. 95 heeft te Umuiden het lijk aangebracht van den matroos Mar. Ouwëhand van den op 9 dezer voor IJmul- den verganen logger Agatha Maria KW. 152. Het lijk ls naar Katwijk overgebracht ,Een schip omgeslagen. Een vrouw en een kind verdronken. Donderdagmorgen half-vijf heeft op de rivier de Gouwe, bij Gouda, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee per sonen het leven heeft gekost. Een met kjel geladen zeilvaartuig is ter hoogte van de steenfabriek van de firma Nagtegaal omgeslagen en gezonken. Het schip, dqt voor den wind voer, liep bij een kromming van de rivier uit zijn koers en raakte niet de gaffel van het grootzeil een meerpaal. Het schip is daardoor om geslagen. De schipper, Kooiman, uit Mont- foort, wist een roeiboot van het schip los te maken en zich imet zijn twee knechts in veiligheid te stellen; doch zijn vrouw en zijn dochtertje van tien weken, die nog in de kajuit te 'bed lagen, zijn verdronken. Het soMp ligt nog op den bodem van de rivier, maar belemmert de scheepvaart niet, daar het buiten de vaargeul ligt. De tjalk is gistermiddag gelicht. De lijkenl van d)© beide slachtoffers, die 'in- de roef zijn gevondten; zijn per motorboot naar Montfoort, de woonplaats van schipper Kooiman, vervoerd; De onregelmatigheden te Franeker. Het gerechtshof te Leeuwarden is Don derdag begonnen met de behandeling van de zaak tegen den 58-jarigen oud-gem.- ontvanger van Franeker, die door de rechtbank is veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf (de eisch was 2J j.) wegens verduistering van f 38.000 en vervalsching van boeken en registers. Bij het getuigenverhoor verklaarde de accountant J. Wind, te Leeuwarden, dat de verdachte er een vreemde boekhou ding op na hield en het eene gat met het andere stopte. De verdachte heeft verscheidene bedragen aan belastingen terugbetaald over 1921; ln één jaartijds f 19.000. Daarna kwam de belastinginning aan het Rijk. Maar er haddeh toen ook nog wel enkele restituties plaats. Getuige acht het echter vrijwel uitgesloten, dat het tekort van f 88.000 mede is ontstaan door teruggaaf van belastingen. Ook meent hij niet, dat alleen uit fouten bij de boekingen in de groote kas en de kleine kasjes, welke verdachte erbij op nahield, een dergelijk tekort zou zijn te verklaren. Waarschuwing. haar schaduw vooruit. Want al tahet begin van den avond maakte de burge 0

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 12