mm HELDER, Een Liefde in de Wildernis Winterjassen naar maat, r NIEUWSBLAD VOOR KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND VERDEDIG UI Nr. 6253 ZATERDAG 30 OCTOBER 1926 64ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Binnenland. Gisteren is in de Kamer die behandeling Tan het Nederlandseh-Belgisch verdrag be gonnen. Met groote belangstelling zal door het grootste deel van Neenland's bevolking de uitslag van de stemming worden tege moet gezieni Bijna zonder uitzondering heeft men zich tegen het verdrag verklaard, zoodat men dan ook haast niet anders kan verwachten dan dat het Verdrag niet aan genomen zal worden. De eenige provincie, die belang dacht te hebben bij de aanneming van het verdrag was Limburg. Maastricht koesterde nl de hoop, dat het nieuwe kanaal Antwerpen Luik over Maastricht zou loopen. Deze hoop schijnt echter ijdiel te wezen), daar de speciale Belgische commissie, belast met de voorbereidende studie van de verbinding AntwerpenLuik, reeds de wenischelijkhead uitgesproken heelt, een kanaal te graven over Hasselt enl dwars dooi het Kempen- sche kolenbekken. De Belgische regeering bleek geneigd te zijn, dit plan te aanvaarden, omdat daardoor de omweg over Maastricht met al de daaraan verbonden douaneforma liteiten vermeden wordt In alle mogelijke opzichten is de aanne ming van dit verdrag dus ten nadeel© van Nederland Men leze b.v. eens, elders in dit blad, wat de „N. Rott Crt" schreef over de onderhandelingen, die gevoerd zijn tusscben Duitschiand en België over de teruggave van Eupen en Malmedy, welke eiscben Beügië daarbij aan Duitschiand stelde eni men is overtuigd dat de aanneming van dit verdrag voor onze handelshavens van ontzag gelijk nadeel zou zijn. Een onderwerp, dat zich eveneens dm de belangstelling van velen mag verbeugen is de „wegenbelasting". En geen wonder, daar alle autobezitters (en dat zijn er niet weini- genl) hierbij direct betrokken zijn. In ons nummer van Dinsdag beeft men kunnen lezen, dat de weikelijke opbrengst van deze belasting de geraamde ongeveer 2 X ®1 overtreffen. Er is dus alle hoop, dat de be lasting belangrijk zal worden verminderd. Eveneens is in de Kamer ter sprake ge bracht, de rijwielbelasting en hoewel voor- loopig niet tot afschaffing hiervan zal wor den overgegaan, is de kans groot, dat de be lasting zal worden verminderd en b.v. op 2.— zal worden gebracht. Buitenland. De staking in de Engelsche mijnindustrie duurt nu reeds meer Sin een hall jaar en nog steeds is het einde niet in zicht. Hoe wel er deze week weer verscheidene duizen den aan het werk zijn getogen), die rat zijn van de staking, zijn er ook, die door de in tensieve actie van Cook en Smith het werk weer hebben neergelegd. - Men heeft van de week kunnen lezen, dat dl© staking reeds 485.000.000 pond: sterling heeft gekost. Een1 bedrag, dat tenslotte toch weer door de gemeenschap in de belastin gen moet worden opgebracht. Men hoeft dus niet te vragen hoe de stemming onder Ingezonden Mededeellng. de stakers op dten langen diuur geworden is. Bewonderenswaardig blijft hoe de menschen zich blijven onthouden van opstootjes en relletjes. België is erin geslaagd zijn munt te stabiliseeren, d.w.z. op een vasten koers te houden. Die koers zal bedragen 176 francs per pond sterling, dat is naar Nederlandsche munt ongeveer 7 cent per frank. Om dit mogelijk te maken moet het land een leening in het buitenland sluiten van niet minder dan 100 millioen dollars, dat is tweehonderdvijftig millioen guldens, waarvan in ons land geplaatst zal worden een bedrag van llU millioen pond sterling of 15 millioen gulden. Deze leening wordt uitgegeven tegen een koers van 94 pet., terwijl een rente wordt ge geven van 7 pet. Om te begrijpen wat dit voor België I beteekent, willen wij eens een reconstructie van deze getallen maken. België leent, tweehonderdvijftig millioen guldens tegen een koers van uitgifte van 94 pet. Dat wil dus zeggen, dat België slechts M/ioo van deze som ontvangt, evenwel schuld bekentenissen (incasu effecten) afgeeft voor het volle bedrag. Over het verschil van 6 pet., dat is 15 millioeD, die het minder ontvangt, moet het even goed rente betalen, n.1. ruim 1 millioen. Nog dezen zomer was de frank onge veer 12 cent waardhij is sedert gezakt en wordt thans gestabiliseerd op ruim de helft der waarde, nl. 7 cent. Om dezen koers te kunnen behouden moet België ieder jaar het enorme bedrag van 17'/j millioen gulden aan rente betalen, of naar Belgische gestabileerde munt gerekend, 253.75 millioen francs. De geldschieters hebben de risico van een uitgifte a pari niet aangedurfd en ook de buitensporig hooge rente van 7 pot. geëischt. Het land zal dus nog gedurende vrijwel een menschenleeftijd aangename souvenirs aan den frisschen frëhlichen Krieg overhouden, terwijl de verliezer, Duitschiand dat zichzelf op buitengewoon handige, zij het dan minder kieskeurige wijze, door de inflatie heengeholpen heeft, in zijn vuistje lacht. Nu is het natuurlijk de vraag of ondanks dit geweldige offer het gelukken zal den frank inderdaad op peil te houden. Het is tenslotte een belang voor de geldschie tende landen zelve en zal dus wel ge lukken. Anders is heel dit offer tever- geefsch. België heeft zijn Eupen en Malmedy, de strook gronds, die het van Duitschiand heeft geannexeerd, wel duur betaald. FEUILLETON. ENGELAND. Een flinke kolenproductle. De hoeveelheid kolen die thans door de Engelschen voortgebracht wordt, zal het mogelijk maken binnen enkele dagen het dubbele rantsoen aan kolen voor huishou delijk gebruik beschikbaar te stellen. DUITSCHLAND. Duitschland's ontwapening. Een compromis met den gezantenraad? Naar de Berlijnsohe oorrespondent van de Petit Parisien uit Dultsohe politieke kringen zegt te vernemen, is tusschen den gezantenraad en de Duitsche regeering thans overeenstemming bereikt over de nog niet geregelde punten van Duitsch land's ontwapening. Het compromis zou als volgt luiden: le. De Duitsche regeering zal nadruk kelijk het verbod om tijdelijke vrijwilli gers In de rijksweer op te nemen, her halen. 2e. De wet op de militaire organisaties zal een nauwkeuriger en strenger om schreven redactie krijgen. Be. De regeling van den ln- en uitvoeT van oorlogstuig zal a-n de beslissing der internationale ontwapeningsconferentie worden overgelaten. 4e. Omtrent de fortificaties van Ko- zal een voor Duitschiand be- oplo8sing worden gezocht. Be. Omtrent de bevoegdheden van den chef der rijksweerbaarheid zullen nieuwe beschikkingen worden getroffen, waaruit duidelijk zal blijken, dat de eenige verant woordelijke persoon in alle gevallen de minister van rijksweerbaarheid zal zijn. taat opgeleverd. Het ministerie van ar beid: heeft de partijen gisteren voor nieu we onderhandelingen te Dusseldorp bij eengeroepen. De commandant van de Duitsche rijksweer. Luitenant-generaal Heye wordt met in gang van 1 November tot generaal der infanterie bevorderd. Men meldt aan de N. R. Ot. uit Berlijn: Donderdag is te Landsberg aan de Warte het derde of, zooals het 'door de Duitsche pers wordt genoemd, het groote veemgericht proces 'begonnen. In dit pro ces zijn 11 beklaagden en 40 getuigen op geroepen. Men vermoed dat het vonnis eerst Dinsdag of Woensdag zal worden gewezen. De kleine zaal van de rechtbank te Landsberg was bij de terechtzitting over vol. De beklaagdenbanken konden niet alle! beklaagden bevatten. Er zijn 10 verdedi-i gers. Dr. Schetter, die voorzitter van de! veemgericht commissie van den Rijksdag, woonde de zitting bij. Uit het verhoor van den eersten be klaagde bleek onmiddellijk dat er onge looflijke toestanden bij de arbeidersoom- mando's van de zwarte rijksweer te Kustrin hebben geheerscht. De eerste beklaagde, Sohfburr, 'had bij de rijksweer 'gediend. Daarna had hij te Spandau gewerkt bij de Deutsche Werke, die hij echter weder verliet om zich bij de arbeidersoommando's aan te sluiten. Hij gaf een mooie betrekking prijs, maar al leen zooals hij beweerde uit vaderlands liefde. Te Kustrin moest hij op een offi ciersdegen den eed van trouw zweren. Men deelde hem toen mede, dat verraders met den dood werden gestraft. Hij heeft Groeeohke afgeranseld, omdat geruchten de ronde deden dat deze communist was. Groeschke werd op het fort Gorgast ver boord door een eerste-luitenant Raffael. Eiken keer dat Groeschke bij zijn verhoor onwaarheid sprak gaf Raffael beklaagde bevel Groeschke af te ranselen. Hij deed dit met een koppelriem en daarna met een bullepees van een meter lengte. Ik sloeg hem zoo 1 tot hij de waarhei' Ingezonden mededeellng. maar ook niet te weten waarom men Grfita zoo had mishandeld. Grfitz beweerde Groeschke niet te heb ben geslagen, wel bevond hij zich in het vertrek toen deze mishandeld werd. Als Groeschke bij het verhoor het antwoord schuldig 'bleef, werd hij geranseld tot de manschappen bevel kregen op te houden. Beklaagde was ook tegenwoordig toen Groeschke in zijn cel werd afgeranseld. Sohiburr sloeg met een bullepees en ande ren sloegen met een knuppel op Groesch ke los. Sohulze heeft beklaagde, sprekend over Groesobke, toen gevraagd1: Hebt u al eens iemand om hals gebracht, waarop be klaagde zou hebben geantwoord: alleen in den oorlog. Sohulze heeft toen niet ver der gevraagd. Voor het overige was be klaagde soldaat en wist hij, dat hij zijn plicht moest vervullen. Beklaagde Fricke heeft gezien, dat Ingezonden Mededeellng, Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk oen gevolg van overspanning der deren het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 18) Behoedzaam waagden zij zich naar binnen. Zij stond niet achter de deur. Zij kon niet door de deur if&ar buiten gegaan zijn, zonder dat zjj het gezien hadden, want zij waren geen tien pas van de hut af geweest De twee ramen waren intact. De eenige plaats, waar zij zioh verbergen kon, was het bed. Maar een vlug onder zoek bewees, dat er niets op of onder was. Het oude gevoel van ontzag voor het bovennatuurlijke kwam terug. Zij verme den eikaars blikken. Het lichaam op den grond bewoog zich even en kreunde. Een donkere natte plek kwam op zijn hemd. Jack knielde naast hem neer. „Door den schouder," zeide hij tegen de anderen. „Geen edel orgaan!" s«Kan je me verstaan?" vroeg hij aan den gewonde. „Een duivelin!" stamelde Husfcy. „Een duivelin!" „Waar is zij. naar toe gegaan?" „Ik weet het niet Alles draalde voor mijn oogen. Een duivelin zij had een revolver in haar japon. En zjj spreekt Engelsoh ook! Zij heeft ieder woord ver staan!" Geen van Husky's makkers was bedre ven in hst verbinden van wonden en ook Ingezonden Mededeellng. SPOORSTRAAT 126 TEL. 370. blauw en gekleurd ratiné In groote sorteering. Prima coupe. Bekende solide afwerking. hadden zij geen antiseptische middelen bij zich. Zij zorgden dus zoo goed en zoo kwaad als het ging voor Husky, legden hem op het bed en trachtten hean te ver geten. Jack, Shand en Joe gingen in den stal slapen om het zware ademhalen en het gekreun .van den gewonde zoo weinig mogelijk te hooren. Zij sloten alles zoo goed mogelijk af, om veilig te zijn voor de verschrikkingen van den nacht Sam was blij dat hij ze zag weggaan. Hun eindelooze en niets beteekenende dis cussie over wat er gebeurd was, putte zijn geduld uit. 's Ochtends was Husky koortsachtig. Zijn makkers baalden hun schouders op en lieten heim aan de zorg van Sam over. Hun houding tegenover den gewonde was even naïef als die van kinderen of dieren. Sam voelde niet veel sympathie voor den grooteniman op het bed, die volgens zijn gevoel zijn verdiende loon gekregen had. Maar toch deed hij wat zijn mensche- lijk gevoel hem voorschreef: hij' waschte de wond uit en verbond die en bracht hem ijs uit het meer om zijn koorts was te be daren. Hij moest glimlachen om Husky's veranderden toon in diens heldere oogen- blikken. „Denk je, dat ik om het hoekje zal gaan?" vroeg hij telkens weer. Verder op den dag werd de gewonde erger; de andere drie kwamen hoe langer hoe minder hij hem. Toch joeg tegen het eind van den middag een koude regen hen ondanks ben zelf naar binnen. Zij gingen zoo ver mogelijk van het bed zitten kaarten, al was het dan ook niet van harte. Inmiddels bakte Sam brood, waarbij hij .zioh zoovaal mogelijk de han Een telegram van het W. B. meldt, dat volgens de bladen geen sprake is van een compromis nopens de ontwapening. Ver schillende punten zijn volgenB Duitsche meening reeds lang afgehandeld, zoo o.a. de quaestle van het opperbevel en van wettelijke bepalingen inzake de bonden. Volgens een bericht van het B.T.A uit Parijs, zegt ook de „Temps", dat in offi- cieele kringen de mededeeling als zou er een accoord tusschen Duitschiand en de conferentie van ambassadeurs inzake de ontwapening tot stand zijn gekomen, niet wordt bevestigd. De dreigende staking in de Rijnvaart De Donderdag te Duisburg gehouden onderhandelingen inzake de Rijnvaart met den rijksbemiddelaar hebben geen resul- dige techniek van het meisje trachtte te heinneren. Hij kon nu met een prettig warm gevoel in zijn hart aan haar denken. Zij had in zijn oogen haar geslaoht ver hoogd. Onverschillig ervoor of hij hen hoorde, maakten de mannen beleedigende grap pen over Husky's toestand. Dat was dus hun manier om hun angst te verbergen. Buiten gierden de takken der dennen woest en regenvlagen sloegen tegen de ruiten van het kleine raampje boven de hoofden der sprekers. Het water vond' zijn weg door meer dan een plek in het zoden dak en druppelde op den grond. Nu en dan moesten zij met spelen ophouden en een droog plaatsje zoeken. Op zulk een dag voelden de avonturiers hun geïsoleerdheid dubbel. De leegheid van het land scheen op hun borst te druk ken en hun te beletten vrij adem te halen. Bovendien waren hun zenuwen nog over spannen door de gebeurtenissen van den afgeloopen naoht. Zoo was het met hen gesteld, toen on verwacht de 'klink van de deur klikte. Zij bleven strak ln hun speelhouding zitten en keken angstig in de richting van het geluid. De deur ging naar binnen open en een afschuwelijk oogenblik ver liep voor zjj zien konden wat er achter was. Dan ontsnapte hun allen een kreet van verbazing en angst. Het was Bela. HOOFDSTUK VL Regendroppels fonkelden als diamanten op Beia's donker haar en op haar gloeien de wangen. Zij was even laüm en ondoor - Want gedurende uw heele leven, dag en vervolgde Scniburr,naont, werken de nieren om de vergiften sprak en bekende lid uw bloed te flltreeren. Als zij hierin van de communistische partij te zijn. Scnl- pfQoa, fcunnen ernstige en diepgaande burr vertelde, dat hij eigenlijk medelijden i^aien zioh ontwikkelen. met Groeschke had, maar zelf ook moest gehoorzamen. Groesobke was heel dap- er en huilde niet. Trouwens, zoo meende eklaagde, Groeschke zou na een week of vier wel geheel hersteld zijn geweest; waarop de president vaststelde, dat men hier eigenlijk met een staal van middel- eeuwsohe foltering te doen heeft. Schlhurr Urinezuur-zouten hoopen zich dan ln het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; ot wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, verklaarde ten slotte nog dat Groeschke ^laasi ontsteking, ischias, spit, vermage- op een goeden dag verdwenen was en dan. rlna, zenuwachtigheid en gebrek aan kort daarop verteld weid, dat zigeuners, jnergie. hem hadden vermoord. Vermijd de ontwikkeling dezer ver- De tweede beklaagde, de huisknecht, ^chijnselen. Wek de nieren op en versterk Grfitz, heeft eveneens Groeschke helpen afranselen. Deze beklaage la zelf ook eens mishandeld, zonder ooit te hebben geweten wat hij had misdaan. Hij werd op het bureau van het commando ontbo den en daar sloegen 10 16 man op hem los. Men trapte hem op buik en rost, zoo dat hij overal bloedde en het bewustzijn verloor. Veertien dagen lang was hij' ern stig ziek. Toen hij eindelijk weer op de been was en zich bij zijn luitenant meldde, zeide deze het voorgevallene te betreuren, grondelijk als altijd. Met één vluggen blik overzag zij het geheele tooneel: de kaartspelers onder het raam, Sam bij zijn pan met deeg. Husky moeilijk ademhalend op het bed. Met geruischlooze glijdende stappen ging zij naar de laatste toe. „Maak water warm," zeide zij over haar schouder tegen Sam. „En haal schoon lin nen om hem te verbinden." Toen Jack en zijn makkers haar En gelsoh hoorden spreken, keken zij elkaar veelbeteekenend aan. Maar die taal maakte haar tot ©en mensch en dat was een heele opluchting voor hen. Het onheilige vuur van den vorigen avond vlamde thans niet op. Zij' keken met grooten, nieuwen eerbied naar haar. Zij bleven roerloos zitten, als toeschou wers ln een oomedie opgaand in iedere be weging van haar. Bij het hooren van haar stern sloeg de gewonde man kreunend zijn oogen open. Toen hij haar zag, kroop hij: zoo ver mo gelijk achteruit en riep: „Houdt haar te gen! Houdt haar tegen! Laat zij mij niet pakken!" Bela ging met een minachtend glim lachje wat ter zijde. „Zeg hem-, dat ik hem niets doen zal," zeide zij tegen Sam, die bij haar was ko men staan. „Zeg hem, dat ik hem beter kan maken." Vergeefs trachtte Sam Husky gerust te stellen. „Ik wil niet, dat zij mij' aanraakt!" riep de gewonde man. „Zij' is een heks!" „Laat maar," zeide zij tegen Sam, ter wijl zij haar «chouders ophaalde. „Ik zal je wel zeggen wat je doen moet" ze met Fosteris Ruigpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, rei nigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in' glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bjj apo theken en drogisten 1.76 per flacon. Op haar aanwijzing verwijderde hij zijn eigen ruw verband van Husky's schou der en waschte de wond uit. De kogel was er heelemaal' door gegaan. Inmiddels maakte Bela een paar bladeren, die zij meegebracht had, fijn. Zij. wees Sam hoe hjj die op de wond moest leggen voor hij die weer verbond. Husky deinsde terug. „Vergif! Vergif!" schreeuwde hij. „Houdt haar van mij weg!" „Je lijkt wel krankzinnig," zeide Bela ongeduldig. „Kijk dan maar!" Ze kauwde een paar van de blaadjes fijn en slikte die ln. Maar ondanks dit alles bleef Husky tooh schreeuwen en zioh tegen haar hulp ver zetten. „Nou, mij ook goed," zeide Bela einde lijk. „Ik kan er verder niets aan doen. Hij schijnt te willen sterven." Zij liep naar de deur. Onmiddellijk veranderde Husky. In denzelfden adem met zijn protest begon hij haar te smeeken hem niet in den steek te laten. Zij kwam terug en hij maakte er nu niet langer bezwaar tegen dat zij zijn wond waschte en verbond. Toen alles klaar was, ging zjj wee kalm naar de deur als zij gekomen was. Sam voelde een plotsolinge teleurstelling. „Gaat u weg?" riep hij' onwillekeurig uit. !Big Jack sprong op hetzelfde oogenblik op. „Ga nog niet," smeekte hij. 4 HELDERSCHECOURANT aiifi 1 1 ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indlö p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad re,p-1 °-ö°'1 °-70,1 70' L~ Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, 'f 1.25, f 1.85 Losse mummere der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (gal jard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. j\ adv. extra). Bewijsno. 4 ct WEEKOVERZICHT. Het Nederkmdsch-Belgisch verdrag. De wegenbelasting. De staldno tn de Engdsche mijnen. De stabiliteit van den Belgi schen franc. De veemgerichtprocessen. Het derde al „groote" proces. November komtl November komt Met koude, gure vlagen 1 Hoe ook de kachel snort en bromt, Er komen koude dagen. Éln mondje vol van kouwigheid Uw luchtpijp ingedrongen, Brengt Hectoliters narigheid In allebei Uw longen. Als ge dit merktdan met gedraald Onmiddellijk te wapen I Direct ABDIJSIROOP gehaald, En dan gerust gaan slapen. Nierkwalen maken n spoedig oud! c. vaFtriet, „Ben jij ook bang?" vroeg zij aan Sam. Glimlachend knikte hij van neen en at een der blaadjes op. (Woidt vervolgd).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1