HELDERSCHECOURANT VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. PEAU DE= PÊCHE VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1926 Met iTipnTig van. 10 Nov. aas. is aan gesteld tot opzichter der Magazijnen op 's-Rtjkswerf alhier, de heer W. H. Tielrooy. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouder® van Helder hebben Vrijdagmorgen ten raad huize alhier aanbesteed de levering van zand en het vervoer van1 materialen, voor het dienstjaar 1927, of voor 1927, 1928 en 1929. De volgende biljeten waren hier voor ingekomen: Vervoer van zand: O. Smit Jz., Helder voor 1 jaar 1.05, voor 8 jaar 1.15, W. Kaan voor 1 of 8 jaar 1.10, W. O. Thijs- een voor 1 of 8 jaar 1.25, D. Dienaar voor 1 jaar 1 1.40 per M.8; vervoer van waateteen: O. Smit 1.05 en 1.16, W Kaan 1.10 en L10, W. O. Thijssen 1.80 en 1.80, D. Dienaar 1 jaar 1.20; vervoer Friesche steen: O. Smit 0.70 en 0.80, W. Kaan 0.76 en 0.75, W. O. Thijssen 0.90 en 0.95, D. Dienaar jaar 0.96; vervoer tróttoirtegels: zan 0.41 Simt 0.40 en 0.60, W. Kaan O. Wl 45 en 0.45, W. O. Thflssen DJS0 en 0.50, D. Dienaar 1- jaar 0.50; vervoer trottoir banden: O. Smit 0.037a en D.04, W. Kaan D.04 en 0.04, W. O. Thijssen 0.07 en 0.07, D. Dienaar voor 1 jaar 0.04; vervoer grond en puin: O. 0.50 en 0.80, W. Kaan 0.60 en 0.60, W. O. Thijssen 1.— en L—D. Die naar, 1 jaar 0.80; vervoer en levering van water: O. Smit 0.50 en 0.50, W. Kaan 0.85 en 0.35, W. O. Thijssen 0.76 en 0.76, D. Dienaar voor 1 jaar 0.50. Postbestelling. Met Ingang van Maandag 16 November eh. zal de tweede 'briefpostbestelling te H 1- der des middags te 12 uur in1 plaats van' 1 uur aanvangen. Daar de posten, welke in die bestelling worden opgenomen, geen wij- MÈH-ondergaan, beteekent dit een© be te'bespoediging in de bezorging. Intern Telefoondienst, ook op Zondag. Met ingang van Zondag 14 November ajs. zal aan de aangeslotenen van1 locale telefoon netten, welke op Zon- en feestdagen ge opend zijn, tevens gelegenheid worden ge geven ook interlocale en internationle ge sprekken'te voereni Te Helder zal men dus voortaan onafgebroken dag en macht met de voornaamste steden des lands kunnen tete- foneeren. De Pluimvee-tentoonstelling. Van den filiaalhouder der Chemische Ver verij „De Iris", Spoorstraat, heeft het be stuur der Pluimveevereeniging de beschik king gekregen over de winkeléïalage tot het étaleeren der te winnen eerprijzen voor de an. tentoonstelling. Waar echter de beschikbare ruimte lang niet voldoende is om alle eere-prijzen uit te stallen, zuilen alleen de bekers, lauwerkran sen, lauwertakken en medailles kunnen worden tentoongesteld en wel van Maandag 15 tot en met Maandag 22 November a.s. Een bijzondere tentoonstelling. Men schrijft ons: In overeenstemming met de adverten ties in dit blad, zal de volgende week Helder zich kunnen verheugen in 't feit dat een tentoonstelling zal worden ge houden. Deze tentoonstelling zal niet het gewone karakter dragen dat wij ervan zouden verwachten, maar de hoofdschotel van deze tentoonstelling zal wit-zwart zijn. De reden waarom is wel deze. De ten toonstelling is een geheele week 's avonds geopend. Zaterdag, Zondag en Woensdag ook 's middags. Indien er nu schilderijen, aquareis of pastels werden geëxposeerd, zou het werk voor den beschouwer min der lijken, omdat sommige kleuren bij avondlicht sterk veranderen en de meeste flets worden. Dit is dus het noodzakelijke van de wit-zwart-tentoonstelling. Toch zal een bezoek ieders gedachte van de expositie overtreffen. Niemand verzuime deze tentoonstelling te gaan zien, daar het iets nieuws is. Schoener op fort Harssens geloopen. De Estlandsche schoener „Altair" is gifl- Ingezonden Mededeellng. BIJZONDERE KLEUREN EN QUALIÏEITEN WELDIN-PAIRONEH. KANAALWEG 74, veto jongens biji sjoelbak spél enz. aldaar zonde® eeruige verplichting hunme avonden doorbrengen tot groote geruststelling der ouders, die dan hun jongens geborgen weten. Vooral de winteravonden, wanneer <to jongens met hun vrijen tijd geen raad weten, heef t de inrichting een groote waarde tot hulp en steun der ouders, Daar tevens een deel der opbrengst wordt afgestaan voor het Uniehu'is der N.C.G.O.Vr waar vrouwelijke drankzuchtigen worden verpleegd, welke inrichting noodlijdend iq, meent het bestuur met vrijheid een ieder te mogen uitinoodigen tot» een bezoek aan den bazar. Feestavond Volksonderwijs. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der afdeeling Helder van de Vereeniging „Volksonderwijs" was Donderdagavond in .jOasino" een feestvergadexing belegd. Voor deze vergadering was de animo zeer groot; beneden en boven was de zaal van „Casino" goed bezet. De Voorzitter der afdeeling, de heer H. J. Marinus, heette met een kort woord de aanwezigen welkom; onze tegen woordige tijd is er een waarin jubilea gaarne worden gevierd, zoo zeide hij, en het bestuur meende daarom goed te doen dit vijfjarig lustrum der afdeeling op feestelijke wijze te vieren. Wij hoopten op een volle zaal om daarmede propaganda voor „Volksonder wijs" te kunnen maken, en deze hoop is ge lukkig niet beschaamd. Met een woord van welkom aan de aanwezigen, in het bizonder aan de plaatselijke autoriteiten en de verte genwoordigers der organisaties, opent spr. de bijeenkomst. Van het Hoofdbestuur was een telegram van1 gelukwensch ingekomen, onderteekend door den voorzitter, den heer KL de Vries, even later kwam een gelukstelegram in van den heer van Meeveren, Zaandam. Bericht van verhindering hadden een drietal heeren ingezonden; ook de burgemeester was per soonlijk verhinderd. Namens het gemeente bestuur waren de wethouders Grunwald en Verstegen ter vergadering, alsmede het raadslid Van Loo. Nadat het Kinderkoor van de Zangver- eeniging „Morgenrood", directeur de heer F. van der Meïj, zich met een paar num mertjes had doen hoorem, werd het woord gegeven aan den heer L. J. van dier KujjL Md vani de Propaganda-commissie voor Noord-Holland, vroeger lid van het bestuur van de Heldereche afdeeling, tegenwoordig elders in de provincie werkzaam. Spr. beschouwt het als een eer, hier voor de afdeeling te mogen spreken. Hij gaat het ontstaan daarvan na. Op initiatief van den heer, W. de Boer werd vijf jaar geleden in het Militair Tehuis een vergadering gehou den, waar na een rede van den heer Groene- woud van Santpoort een afdeeling van Volksonderwijs" werd opgericht. Vol goe den moed ging men aan den gang, maar al spoedig Mep men vast. Na anderhalf jaar tijds waren van de ongeveer 76 leden nog een 40-tal overgebleven, de afdeeling had in het geheel geen geldmiddelen, en de animo voor de vergaderingen was gering. Een nieuw en aangevuld bestuur kwam in functie, waarin de heeren Marinus en Ter Burg. Het resultaat van hun optreden is, dat we thans, in plaats van 40, 600 leden hebben. Bewijs, dat er flink, is aangepakt Ja, zelfs is er zóó hard gewerkt, dat binnen enkele jaren onze afdeeling de grootste was en wij een telegram van felicitatie van het Hoofdbestuur kregen. Doordat de afdeeling vele nieuwe leden kréég, stegen haar geldmiddelen. Steeds maar werden nieuwe leden ingeschreven), en iet gevolg deed zich ook in andere afdeelin- gen gevoelen. Want daar ging men even eens aan het werk. Op het oogeribiik zijn er twee, die Helder de loef afsteken, ml'. Assen en Groningen. Wiijl komen als nummer drie. Kwam er meer geld in kas, er moest ook veel worden uitgegeven, en wij waren blij als aan het eind van het jaar de ontvangsten de uitgaven dektent Er zijn vele afdeelingen, die over meer gelid beschikken! tengevolge van oppotten der gelden. Datl wilden wij niet; actie vóeren kost geld, het is geen kunst werkeloos te blijven en daardoor veel geld in kas te houdeni, maar het is de bedoe- termiddag bij het in de haven komen op 1 ^et Eigenaardig was, dat, toen in Mei het fort Harssens geloopen. De convooiee- rende sleepboot van de firma Doeksen Blaagdé er in om hem spoedig weder vlot te brengen, waarna de reis door het Noord-Hollandsch kanaal kon worden vervolgd naar de bestemmingsplaats Am sterdam. De „Altair" is geladen met korthout. Bazar Nat Chr. Goh. Onth. Ver. (Men schrijft ons: De afdL Heidér der Nat. Chr. Geh--Onth. Vereeniging hoopt op 16, 17,18 en 19 No vember a.s. een bazar te houden in het Evangelisatiegebouw Palmstraat. 'De ibaten, welke daaruit voortvloeien, zijn bestemd1 tot dekking van die exploitatiekos ten van het gebouw dér afdeeling, gevestigd aan de Spoorgracbt 43, meer békend onder dén naam „Blauwe knoop" of „Zeemans huis". Dit gebouw is de laatste jaren nood- llijdénld, doordiait het logies na een plaats ge- hadl hebbendie verbouwing sterk is afge nomen. Niettemin is 'dé instandhouding van dit gebouw een beslist algemeen 'belang, daar 1926 Volksonderwijs zjjm 60-jarig bestaan vierde en men bij de afdeelingen aanklopte om geldl, het juist die zuinige" afdéelngen waren, die weinig, gaven. Spr. gaat nu na, wat de afdeeling voor het volksonderwijs gedaan heeft. Allereerst werd samenwerking gezocht tusschen ouders en onderwijzers, om de Ouderoommissies weer iri 't léven te roepen. Zoo'n samenwerking heeft een heilzame invloed op het onderwijs, maar helaas bestaat zij nog niet Er werd eenl commissie benoemd, die trachten zou tot samenwerking* te komen, teneinde geza menlijke schoolfeestjes te arrangeeren, maar op de betrekkelijke circulaire aan de hoof den werd door dé meeaten niet eens geant woord1! (Hoewel een postzegel was ingeslo- benl). Wij moesten! toen wei tot schoolfeestjes van bescheidener omvang komen en maak ten hiervoor een plan' op. Biji de organisee ring hiervan bleek, dat w}j leden hadden in ons bestuur, die volstrekt niet opzagen tegen een nacht werken. Voor ons eerste strandfeest was heel voed animo, wel 800 kindéren meldden zich aan, maar 't feest heeft ons veel geld gekost Thans wordt met veel succes elk jaar zoo'n feestje gehouden. De af deeling,.zorgde ook voor de openbare- sohooloollecte. Wat dit is? Wij' moesten een fonds vormen om ouders schadeloos te kun nen stellen, die onder dwang hun kinderen tegen hun overtuiging naar een confessio neel© school' moeten zenden, zooals helaas nog 'zeer veel voor komt. Spr. haalt hiervan enkele voorheelden aan, o. a. uit Ridderkerk. De uitslag van deze collecte overtrof onze stoutste verwachtingen: ruim 400.werd opgehaald. Onze oollectrices, die vaak zeer onaangename ervaringen hadden, komt een woord van warime hulde toe voor haar werk! De afdeeling richtte voorts een cursus dn voor volwassenen. Voor jongeren bestond reeds het herhalingsonderwijs, niet voor ouderen. Ook hiervoor was zeer veel animo, en er werd met animo gewerkt.ook. Spr. vertelt van een paar oudjes van omstreeks 70 jaar, die nagenoeg analphalbeet waren. Zij waren na een cursus zóó ver, dat ze een eenvoudig schoolboekje van de laagste klas sen vlot konden lezen, een heele prestatie voor deze oudjes. Typisch was het als de oude man moe werd en slaperig. Dan sloot hij het boek met dé woorden: „Meester,ik ben uutteerd1" en de meester kon wel naar huis gaan: hij' deed niets meer. In de oprichting eener Fröbelschool ls de afdeeling tot nog toe niet geslaagd. Hier voor is een groot kapitaal' noodig, en wij kunnen niet bij de gemeente aankloppen om steun hiervoor. Het Departement Helder van het Nut wil ons wel helpen, maar heeft zelf evenmin geld. Een verloting In het groot, zboals het Marine-SanatoriumrlFonds dat doet, werd ons geweigerd om een of an dere geheimzinnige reden; een kleinere ver loting slaagde zeer goed, maar bracht na tuurlyk maar een klein bedrag in. Nog tal van kleine zaken zijn er, waar Volksonderwijs de oogen op gevestigd houdt, In 1924 werd de afdeeling aangezocht 2 leden aan te wijzen voor de prov. propa ganda-commissie ,en de commissie voor de rechtspositie van het personeel Op het oogenlblik is onze Vereeniging noodiger dan ooit Het bizonder onderwijs is door de wet in een bevoorrechtè positie gekomen, en het openbaar onderwijs heeft allerlei ver- alechtingen ondergaan. Zoo zijn' in Juliana- doip en Huisduinen leerkrachten afgedankt wegens bezuiniging. Dat er bijzondere scho len bijgekomen zijn, kan niet aan de afdee- Mng worden geweten. Maar wel trekken wij het ons aan als het bestuur van de Oome- niusschool ons openbaar onderwijs verdacht maakt Onze openbare school voedt de kin deren óók op tot christelijke en maatschap pelijke deugden, zoo goed als de andere. 'Maar hoe een bestuur, dat zelf optreedt tegen ons op een wijze als het in de Oostslootstraat deed, en dat op zeer onbeleefden toon' het ge meentebestuur aanspreekt op moet voeden tot beleefdheid, begrijpen wij niet. 'Ach, als alle menschen waarlijk uit be ginsel hun kinderen naar school zonden, zou den de christelijke scholen niet zoo bevolkt zijn als thans! Een onderwijzer der chr. school zeide tegen spr.: van de ouders onzer kinderen zijn er wel 80 die niet uit be ginsel hun kind bij' ons op school doen. Spr. wijst op de mander, waarop deze schoolbe sturen met de gelden der gemeenschap om springen, te Nijmegen, te Lange Ruige- weide, en elders. Met een opwekking lid te worden van „Volksonderwijs", dat opkomt voor de be langen van het openbaar onderwijs, eindigt spr. zijn rede. Namens het gemeentebestuur spreekt de heer D. H. Grunwald een woord van harte- lijken gelukwensch. Het gemeentebestuur zal de meeste zorg besteden aan ons open baar onderwijs, en dit zoo goed mogelijk trachten te maken. Als de onderwijzers zoo goed' hun taak blijven begrijpen als tot nu toe het geval is, zijn wij op den goeden weg. Samenwerking tusschen onderwijzers en ouders zal het onderwijs goedmaken. Ook spr. betreurt de z.g. gelijkstelling, waardoor het openbaar onderwijs naar den achter grond is gedrongen Spr. zal1 voor zijn per soon al het mogelijke doen V«0. in haar streven te steunen. Een feit is, dat het aan tal analphabeten in onze gemeente klein is, hetgeen te danken is aan het openbaar on derwijs. Ouders van' leerlingen der open bare scholen, aldus zegt spr., tracht samen te werken met de onderwijzers, dan heb ik de overtuiging, dat ons openbaar onderwijs niet naar den keider zal gaanl Met een hartelijk woord' van dank voor deze woorden antwoordt de Voorzitter der afdeeling. Het woord is nu aan den1 heer F. Limburg, den mondorgelvirtuoos, die de aanwezigen op eenlge nummers vergasten zal. Genoem de heer meent evenwel eerst een speech te moeten afsteken alvorens, met eenlge grap pen, aan zijn werk te beginnen. Hij gaf eenlige zeer verdienstelijke nummertjes op zijn instrument. Alles komt hierbij op het muzikaal geheugen aan; natuurlijk is ook de routine noodig voor het bespelen van dit instrumentje^ maar ais men met over een góed muzikaal gehoor beschikt, wordt het niets. Welnu, dat gehoor is er en zoo kregen we dan verschillende aardige en populaire nummertjes, die bij! het pubMek insloegen. Nogmaals traden dé kinderen van den heer Van der Meiji op; het is een genot dit zuiver en de heer Van der Meiji heeft er troepje te hooren en te zien; ze ringen zeer goed de discipline onder. Dit nummer vorm de ongetwijfeld een der aantrekkelijkheden van dezen avond, niet het minst doordat de ouders hun diverse kinderen in actie zagen. Eén meisje was er, met felle bruine oogen, je kon haar zoo in ©en lijstje zetten, dan had je een Engelsch plaatje, zooais men wed in de boekwinkels riet Vóór de pauze begon betrad dé heer Blom namens verschillende ouders het po dium om het bestuur der afdeeling in den heer Marinus te huldigen voor het vel© ver richte werk. Spr. bood een fraaien voorzit tershamer aan, een bloemstuk en aan den heer Van Aken (die persoonlijk verhinderd was te komenJ) eenl meerschuimen tabaks pijp. Verder nog een dikke enveloppe met inhoud voor de kas der afdeeling. Dat deze geschenken in dank werden aanvaard, be hoeft geen betoog. Na de pauze werd eenl tooneelstukje ver toond, dat een propagandistische strekking had en aantoonde welke middelen soms wor den aangewend om de openbare school leej te pompen, middelen, die in dit geval faal den, omdat de dominé ruzie kreeg met den onderling over de onderwijzersplaats, die beiden voor hun zoons wilden hebben. En aan het slot sprak de heer Marinus een kort slultingswpora. Zoo was deze avond een voor de propa ganda uitstekend-geslaagde eni zal Voia;9 onderwijs er de gevolgen wed van ondervin den. Men verzoekt ons nog mede te deeten, dat de contributie zeer gering ls en men reeds voor een1 bedrag van 12 cent per mannd (dat desverlangd1 ook elke imaand wordt ge ïnd) kan toetreden. Maar wil men meer geven), gaarne natuurlijk. N. V. Groot TooneeL „Het Drama In den vuurtoren", Morgen (Zondag) wordt bovengenoemd Amerikaansch tooneelspel' ih „Casino" op- evoerd door N. V. „Groot TooneeH. Voor t stuk, dat op een vuurtoren zich afspeelt, worden de special© décors meegebracht. De inhoud van dit drama geeft ontroerende en heftige tooneelen. Ie Abonnementevoorstelling op Donderdag a.8. Over de opvoering van het blijspel „Als ik wilde...." op Donderdag a.s. laten wij hieronder nog enkele oritleken volgen. „Nieuwe 'Courant'" (F. Lapidioth): Tal van alleraardigste details in den dialoog en kos telijke tooneeltjes houden ons den geheelen avond geboeid. „Haagsche Post": Dit fragiele en téch hecht gebouwde 6tufc hoe geestig en ge voelig is het van het eerste tot het laatste woord! gaat in fijnheid bijkans alle bliji- spelen van de laatste jaren te bovea De regeling der plaatsbespreking voor deze abonnemenlts-voorsteUing is in overleg met het comité aldus getroffea Er wordt aan 2 loketten tegelijk pi besproken. Aan het eene loket de linkerhelft der zaal en aan het andere de rechterhelft. Ook zal hij het loket worden aangegeven hoe lang het bespreken der eerste 100 num mers ongeveer duurt en wanneer de vol gende 100 nummers aan de beurt komea Men kan dan desgewenscht nog even weg gaan en op t aangegeven1 uur tarugfcomea Woensdagmiddag te 12 uur wordt er geloot, 't Lot dat men trekt ls volgnummer (voor hoogstens 6 plaatsen tegelijk). Men behoeft dus niet vroeger te komen dan 12 uur. De genen voor wie het absoluut onmogelijk is om zelf te komen of iemand anders te zen den, kunnen hun' diploma's, de achterkant voorzien van naam en adres, Dinsdag tus schen 2 en 4 uur in „Casino" (loket) afge ven; voor hen wordt door het comité op Woensdag geloot. Deze abonnementskaarten kunnen dan weer Woensdag tusschen 3 en 6 uur aan het loket worden afgehaald tegen betaling van sted. belasting, plaatsbespre king, enz., verhoogd met een bedrag van 10 cent. Zie verder de advertentie. Electrische lasch-demoastrattc. Het etoctrisch lasschen krijgt den laat- sten tijd hoe langer hoe meer burgerrecht en wel terecht, daar de praktijk heeft be wezen, dat deze wijze van werken zoo goed als overal belangrijke voordeelen biedt Het electrisch lasch-apparaat verdient in zeer veel gevallen de voorkeur boven auto geen laschtoestel en wel om de volgende redenen: lo. Het electrisoh lassohen is geheel ge vaarloos, er kunnen zich 'door onvoorriebtig- hedd of onvoorziene omstandigheden geen ontploffingen voordoen, het eeruige waar men voor heeft te zorgen is, dat men de oogen voldoende beschermt tegen het felle licht der boog, dloch deze zelfde voorzorg moet men bij autogeen lassohen ook ge bruiken. 2o. De praktijk heeft uitgewezen, dat men electrisch sneller kan lasschen dan autogeen. In de eerste plaats is het apparaat smelter bedrijfsklaar op te stelen, dan kan de electrische lasch transformator veel ge makkelijker verplaatst worden en in de na bijheid van het werkstuk gebracht worden, ten laatste lis ook de manier van werken zui delijker, men heeft geen gemors met water en het schoonmaken van een kolkbak. 3o. Daar het werkstuk meer plaatselijk verwarmd wordt heeft men een veel gerin ger trekken, zoodat men er in het algemeen niet behoef t over te gaan, om gedurende het lasschen bijzondere hulpmiddelen te ge bruiken om het trékken van het materiaal te voorkemeni, wat een besparing is van prodluctiieven tijd!. 4o. De bedrijfszekerheid van het elec trisch lasch-apparaat is veel girooter, want aangezien men geen roteerende déeten heeft, is de lascbtransformator. praktisch on verslijtbaar, terwijl men bij t autogeen las schen kans heeft op lekke bakken!, slangen die defect raken, brander® die verstoppen, diverse onderdeelten van het apparaat, die geregeld aan onderhoud onderhevig zijn en daardoor tijdSvarzukn met zich mede brengen. Het Provinciaal Electriciteitsbedlrijf van Noord-Holland stelt zich voor om op 16 November een etoctrisch^ laschdemonstratie te oxgandseeren in de Ambachtsschool al hier, met medewerking van de Handelsmaat schappij Bouwens Vortónk, afd. Electro- lascb, Heerengracht 109, Amsterdam, en we raden iedereen), die eenlge interesse heeft in het lasschen, om déze demonstratie bij te wonen. Voor verdere mediedeelingen ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad'. Gemeenteraad. De heer Sohoeffelenberger heeft de volgende vragen aan B. en W. gericht: le. Is het waar, dat er besloten is de onderdeelen, zooals kozijnen, ramen en deuren, benoodigd voor den bouw van de laatst bestede woningen voor Volkshuisting, toch machinaal te laten bewerken 2e. Zoo ja, acht het Ooilege zulks niet in strijd, met de heerschende werkeloos heid? 8e. Wanneer vraag le bevestigend luidt, welke factoren hebben daartoe geleid PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 NOVEMBER Ned. Herv. Gemeente, Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. O. O. de Kloet. (Doop) Onderwerp: „De mensch tot moeite geboren." Westerkerk: Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Bevestiging van Ds. Jac. de Pree, door Ds. J. Jellema, van St. Pancras. 's Avonds 5.80 uur, Ds. Jae. de Pree. Intrede. Huisduinen: 's Middags 2 uur, Du. Plug, van TexeL Jnllanadorp: 's Morgens 10 uur, Ds. Plug, van Texel. Zendingsgebouw „Ster der Hoop" 's Avonds 7.80 uur, Eerw. Heer Boon, van Breezand. Anna Paulowna. 's Morgens 10 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Ds. H. Steen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): s Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 'b avonds 5.80 uur. Preeklezeu. Lnthersehe Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. G. Visser, van Rotterdam. Doopsgezinde Kérk: 's Morgens 10 uur, Ds. H. Westra, van Alkmaar. WIERINGEN. Hippol ytushoeL 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. van deï Veen». Stroo, 's Avonds 7 uur. Ds. O. L. van der Veen. Avondmaal. Leger des Hells (Spoorgracbt 88), (Voor iedereen toegankelijk). 's Morgens 10 uur, Helligingsdienst. 's Namiddags 8.80 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. Winkelnicuws. De heer H. Dito heeft zijn oofé In da Weststraat thans uitgebreid met een bü- jardzaal. Men herinnert zich, dat tien jaar geleden de. toen bestaande kruide nierswinkel, die aan de slijterij verbon den was, uitbrandde. Het is dit gedeelte, dat thans opnieuw ls opgetrokken en in overeenstemming gebracht met het voor ste deeL De nieuwe ontstane ruimte biedt plaats voor twee Monopole billards. Aan nemers van dezen nieuwbouw zijn gebr, Ran; het schilderwerk is verricht door den heer Ridder. De onooglijke schut ting aan «de Weststraat, die zoovele ja ren daar de omgeving ontsierde, is hier mede verdwenen. Nog een nieuwe" wlnkeL Op den hoek Vischmarkt-Oranjestraat ls juist vandaag sinds twaalf jaar geves tigd de in die volkrijke buurt welbekende zaak in boter, kaas, melk, eieren' en vleeschwaren, van den heer A. F. Isaks- son. Door de toenemende drukte zag de heer Isaksson zich genoodzaakt zijn be scheiden zaakje uittebreiden en zoo nam hij den architect Krijnen in den arm en verzocht hem een ontwerp voor een nieu we zaak te makèn. Zeer tot tevredenheid van den heer Isaksson kweet deze zich van zijn taak en het gevolg was dat tot de verbouwing besloten werd. In den heer A. Riemers vond men een bekwaam aannemer, die een keurig per ceel deed verrijzen uit de fundamenten van het oude gebouw, dat tot den grond toe werd afgebroken. Het bedrijf is zoo ingericht, dat het geheel voldoet aan de eischen van de boter- en warenwet. De winkel ziet er in alle opzichten frisch en hygiënisch uit. Er is een granieten vloer, er zijn mar meren toonbanken en uitstallingen, een heldere frissche tegelbekleeding en een stofvrij plafond. Het geheel doet uiterst frisch en vroolijk aan, en, zooals gezegd, voor de hygiënie is gezorgd. En dit is een eerste vereischte voor een zaak als die van den heer Isaksson. Achter den winkel is een stofvrije berg plaats voor melk, boter en kaas, en ver der bevindt zich in de nieuwe zaak een ruime koelkelder. De rest van het per- 'ceel is voor woonhuis ingericht. Ook ia er nog een goed en ruim ingerichte werk plaats. De beer Isaksson, die de zaak flink heeft aangepakt, zal geen berouw hebben van de verbouwing, daar het in alle op zichten prettig is in een zoo goed inge- richten winkel zijn inkoopen te doen. De bewoners van de Vischmarkt en omgeving zullen dit zeker toonen. Lezing van deen heer Geerllng over de aards. Wij' herinneren nogmaals aan de lering, welke^aja. Maandagavond! plaats heeft en gehouden wordt door deni heer Gearing van Amsterdam over ontstaan, enz. der aarde. Deze lering gaat uit van de vereeni ging A.G.O. eni zal met tal van' fraaie licht beelden) worden toegelicht De toegangsprijs bedraagt slechts 40 cents voor volwassenen', voor kinderen 25 oeöt Aanvang 8 uur. Men raadplege verder da advertentie in dit nummer. 0 voor MANTELS, JAPONNEN knz. Alléén - Verkoop der n/b p08tkant00r Plaatsbespreking. 'b Avonds 6.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Collecte voor het fonds voor Nood- ljjddende kerken en personen. 'b Avonds 8 uur, Opwekkingssamenkomst en Verlossingsbijeenkomst.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11