erbalsem Een Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Douwe Eqberb' Eerste Blad. Nr. 8259 ZATERDAG !3 NOVEMBER 1926 llite JAARGANG Verschijnt, Dinsdags, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Ingezonden Mededeeling. WEEKOVERZICHT, Binnenland. De slag is gevallen, het verdrag met België is aangenomen. Zeer velen hadden dit verloop niet verwacht en toen de re plieken na de magistrale rede van minis ter van Karnebeek gehouden werden, waaruit bleek, dat de bezwaren bij de te genstanders lang niet weggenomen wa ren, herlevendigde de hoop, dat het ver drag verworpen zou worden. Deze hoop bleek ijdel, met 50 tegen 47 stemmen is het verdrag, dat van ons land zulke zware offers eisoht, Donderdag aangeno men. Het heeft geen nut lange beschou wingen te houden. De tijd zal loeren in hoeverre de tegenstanders gelijk hadden toen zij beweerden dat men van een loyale behandeling van België, ten op zichte van onze Rotterdamsche haven, niet veel te verwachten had. De kans en de hoop bestaat nog dat het verdrag in de Eerste Kamer zal worden verworpen. Evenals in het buitenland is ook in ons land Donderdag de wapenstilstand her dacht Nu alweer 8 jaar geleden werd deze gesloten en nog steeds worden de gevolgen van den wereldoorlog gevoeld. Als wq eens even letten op het buiten land, hoe dit nog immer gedrukt gaat on der de zware lasten van de oorlogsschul den, als we onze gedachten laten gaan naar de honderdduizenden, die tenge volge van den oorlog verminkt door het leven gaan, naar de velen die nog niet Senezen zijn van de wpnden, die zij in en verschrikkelijken wereldbrand heb ben gekregen, gaat er een rilling van ont zetting door ons heen, over de verschrik kingen van. den krijg. Twee minuten om een vredesgedachte uit te zenden. Als we om ons heen blik ken en we onze kranten dagelijks vol gen, voelen we wel, dat de vrede nog verre is en de verbroedering der volken nog tot de schoone wenschen behoort, waarvan de vervulling vooralsnog niet komende is. Mocht eens de tijd komen dat de vol ken verstaan wat Vrede is. Buitenland. De ontdekte samenzwering der Oata- loniërs houdt de pennen duchtig in be weging. De feiten zijn eenvoudig. Het aloude Oatalonië met Baroelona als hoofd stad' maakt reeds heel lang een deel' van Spanje uit. De Catalaansche taal en zeden echter bleven door de bevolking zooveel mogelijk behouden en nimmer heeft deze zich bij de Spaansche overheersohing neergelegd. Vroeger werden voortdurend daden van terrorisme gepleegd, maar de straffe hand van den dictator, Primo de Rlvera, maakte daaraan een einde. Deze joeg de Oataloniërs tegen zich in het har nas door allerlei maatregelen te nemen tot uitroeiing van hun taal. FEUILLETON. De in het buitenland in het bijzon der in Frankrijk vertoevende uitge wekenen hebben steeds.voor een herstel der Catalaansche rechten geageerd, en nu Primo de handen vol heeft om zijn bewind te handhaven, meende een groep het oogenblik geschikt om de zelfstandig heid van Catalonië te heroveren. De op zet echter was vrij dilettantistisch. Een twee honderd' mannen werden primitief gewapend en nar de grens" gezonden, vanwaar de oorlog beginnen zou! 't Is begrijpelijk, dat dit „complot" tijdig werd ontdekt en de deelnemers door de Fran- achepe politie werden aangehouden. Nu bleken er onder die deelnemers echter ook Italianen te zijn, en een onder zoek wees uit, dat zulks een gevolg was van de samenwerking der Oataloniërs met den Italiaanschen kolonel Garibaldi, die zich als een anti-fascist uitgaf en daarmee zijn verblijf in Frankrijk recht vaardigde. doch die in werkelijkheid een spiorr voor de politieke Italiaansohe poli tie bleek te zijn. Natuurlijk*wenschen de Italiaansche fascisten geen omverwerping van het gezag van den Spaansohen dic tator, maar hebben ze door hun medewer king aan en bemoediging van dit operette- aohtige complot de betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijk willen verstoren; Italië zoekt steun teèen Frankrijk. Mussolini is er trotsch op, Italië tot een „woud van bajonetten" gemaakt te hebben. Met die bajonetten moet iets ge daan worden natuurlijk en nu schijnt het, dat de Italiaansche expansie-begeerten zich naar drie zijden richten: naar het Oosten (de kust van de Adriatlsche zee met o.a. Albanië), het Noorden (Itall- Eansch Zwitserland) en naar het Noord westen, waar de Italiaansche grens met de Franschen samenvalt. Natuurlijk zoekt Italië bondgenooten, althans welwillende stemming, tegen den tijd, waarop het zal pogen slag te leve ren en het schijnt niet te schromen voor dat doel agents provocateurs te bezigen, die door het aanstoken van incidenten de internationale betrekkingen vergiftigen moeten. 't Is een verdienste der Fransche po litie het spel ontmaskerd te hebben. Als men weet met een valschen speler aan tafel te zitten, kan men tenminste op zijn hoede zijn. soel nog niet geëindigd' waren. Hij dacht i dat zij succes zouden hebben, maar achtte het twijfelachtig, of de hoeveelheid die men zou vinden, den aanleg van een pijp leiding naar de Middellandsche Zee zou rechtvaardigen. De mijnwerkersstaking. Volmacht te Onderhandelen over verlenging van den werk tijd' en dlstrietsregelingen. Het congres van d'istrictsafgevaardig- den heeft Donderdagmiddag een motie van de afdeeling Lancashire aangenomen, waarbij het huidig bestuur volledige vol- inocht is verleend tot verder onderhan delen met de regeering over een oplos sing, die veranderingen in loonen en werktijden benevens districtsgvereenkom- sten aanvaard, mits onder waarborg van een hof van beroep. De leiders hebben daarop een onder houd bij Baldwin aangevraagd, die hen tegen 7 uur met Churchill zou ontvan- I gen. Het congres is tot gisteren (Vrijdag) verdaagd wanneer Cook en Smlth rap port over dit onderhoud zouden uitbren gen. Besprekingen met de steen- koleneommlssie. Aan de ontvangst van het mijnwerkers- bestuur in Baldwln's kamer in het La gerhuis, waaraan eerst van de overige ministers alleen Churchill deelnam, heeft later de geheele steenkooloommiaale uit het kabinet deelgenomen. Ingezonden Mededeeling. ENGELAND. De petroleum van MosoeL Slr Henry Dobbs, de boogie commissa ris van Irak, heeft te Genève verklaard dat de opsporingen van petoleum in Mo- De vakvereenlglngswet. Baldwin heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat de regeering voornemens is in de volgende parlementaire zitting de wet op de vakverenigingen, ter hand te nemen. Dit beteekent dua in elk geval uitstel tot Februari en houdt geen belofte van de zijde der regeering om een wetsont werp in te dienen. Een suppletoire vraag van den sooialist Beaty of de regeering deze kwestie zal behandelen zonder mede weten van d'e woord. Ingezonden Mededeeling. kiezers, bleef onbeant- De steun uit Rusland. In het Lagerhuis antwoordend op ge stelde vragen, zeide de minister van Btn- nenlandsche Zaken dat volgens de jongste berichten 1.087.000 pond sterling uit Rus land waren ontvangen tot steun van de mijnwerkers en dat volgens ontvangen inlichtingen de bijdrage van Rusland in bepaalde gevallen verplicht was. De parlementsgebouwen. 1V» mlllloen pond noodlg voor restauratie. Er is een begrooting opgemaakt van wat herstel van de gebroken en door den tand des tijds verweerde steenen, kapltee- len, enz. van de geheele parlementsgebou wen zou moeten kosten. De schatting van verschillende deskundigen kwam vrijwel overeen uit op ongeveer 1V» mlllloen pond. Het werk zou 12 tot 16 Jaar in be slag nemen. DUITSOHLAND. .De veemgerlchtsprocesaen. Het requisitoir. °ao™£.7s,sr,K tenwar,u, In bet v Gfldlcike) hee: Woe waren de (de zaak- advooaatr generaal Hein wegens medeplichtigheid lVj jaar jaar tuchthuis en tegen luitenant Sohulz het misdrijf 7 HM vonnis. wegens aanstichting tot jaar tuchthuis goëlscht De politieke crisis. Een „stilzwijgende" groote coalitie? Rijkskanselier Marx zou Donderdag middag de aanvoerder van de sociaal democraten ontvangen ter bespreking van den algemeenen politieken toestand. Over het vormen van een nieuwe, zoogenaamde groote coalitie zou bij deze onderhande lingen nog niet worden gesproken, daar de besprekingen tusschen de betrokken partijen daarvoor nog niet ver genoeg ge vorderd zfjn. Men acht het niet uitgeslo ten, dat voorloopig een „stilzwijgende" groote coalitie tot stand komt, dat wil zeg- Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 19) De andere mannen stonden ongeduldig heen en weer te schuifelen. „Scheid toch uit met al die kletspraat!' bromde Joe. „Ben je getrouwd?" vroeg hij Bela op den man af. Bela wist niet van kleuren en blosjes, die beschaafde vrouwen hl zulke omstan digheden behooren te krijgen. „Neen," zeide zij met haar ondoorgron delijk gezicht. „Zou je het willen) zijn?" Zy haalde onverschillig haar sohou- ders op. „Ik vermoed, dat Ik wel eens een man zal krijgen." „Nou, doe je keus uit ons vieren," zeldle Jack. „Ik wil nliet beweren, dat wy pracht exemplaren zyn, begrijp dat 'goed, maar je ziult toch moeiiyk iets beters kunnen vinden. In ieder geval kan je ons wel eens goed opnemen." Zy deed het. Onder haar blik gedroe gen1 izy zich ieder volgens zyn natuur en zyn karakter. Haar oogen toonden geen verandering, toen zij de ry langs gingen. Geen hunner kon zeggen, welke gedach ten achter dien directen, kalmen blik ver scholen lagen. Nadat zy hen allen ge ïnspecteerd had, glngfen h»«r blikken weer terug naar Jack als cxm hean te vragen verder te spreken. v „Husky la volgen» afspraak hst eerst HEERENBAAI ES,. aan het woord," zeide Jack. Husky's speech had iets onsamenhan gends, iets jammerends. „Zij hebben dit besloten, terwijl ik aLiep," stotterde hy. „Ik ben pas qit myn bed, nog ongeschoren en •ongewassohen. Het is niet eerlijk. Ik heb geen) 'gelegen heid gehad iets te bedenken. En nu laten zy imy nog het eerst spreken ook. Hoe weet ik nu wat zy na irdj zullen zeggen? Het is niet eeriyk. Ik ben (minstens even goed' als alle anderen hier, wanneer ik weer op krachten ben. Luister niet naar wat zq zeggen. Neem dien raad van 'mij aan, want ik ben Je vriend. Je kent my. Ik ben een liefhebbend man. Een vrouw kan alles met mij doen, wanneer zy my goed' weet aan te pakken. Ik heb je op een eeriyke manier van ze gewonnen en nou' wallen' ze daar weer op terugkomen. Dat ■bewyst al wat ze zyn. Luister niet naar hen. jy en ik hebben het aan den stok gehad, maar nou is het weer in orde, niet waar? Bedenk eens wat lk voor je geleden heb." Er volgde nog heel wat meer in dien geest. De anderen werden ongeduldig. Ten slotte deed Jack een stap vooruit. „Tydl" zeide hijl „Je zegt telkens het zelfde. Nou is het mijn 'beurt" Husky zweeg. ,Nou spréék ik voor mezelf," zeide Jack. „Ik ben de oudste hier, imaar by lange na nog niet oud. Ik ben de leider van deze expeditie. Veertig prooent van de -uitrusting behoort aan nïij toe. Dat wil zeggen, dat ik tweemaal zooveel bezit als de anderen. Ik kan je dus goed onder houden. En een meisje moet daar zeker aan denken. Maar dat is natuurlijk niet alles. Je moet er mij by op den koop toe namen, niet waar? Ik ben oud genoeg, om te beseffen hoe gelukkig ik zijn zou als ik Jou kreeg.-De zou Je goed behande len. Waar je ook vandaan mag komen, je bent een prachtvrouw. Je hebt ons een flink lesrje gegeven. Ik ben eerlijk ge noeg dat to bekennen. Ik zeg, dat ik myn hoed voor je afneem. Wil je nyj hebben?" Beia's gezicht toonde niet de minste verandering. Zy wendde zich tot Shand. „En wat heb jy te zeggen?" vroeg zy. Shand's doodsbleek gezicht vormde een treffend contrast met zijn pikzwart haar. „Ik ben geen goede,spreker," zeide hij. „Ik ben in het n^deeL Ik wil je net zoo graag hebben als hij, al kan ik het niet zoo mooi onder woorden brengen. Ik ben vyf jaar jonger. Dat is heel wat. Ik ben de sterkste. Dat wil ook wat zeggen in een land, waar je aan allerlei dingen bloot staat. Maar dat wou ik eigeniyk niet zeggen. Als je my neemt, zal Je voor my hot mooiste in mijn leven zijn. Ik zal tot myin laatsten ademtocht voor je werken. Al wat een man voor een vrouw kan doen, zal ik voor jou doen!" De drie anderen keken Shand ver baasd en ook teleurgesteld1 aan, omdat die stilte in den lande zoo welsprekend bleek te zyn. Joe bleef eerst zwijgen. Een byzonder vertrouwen bezielde hem. Met zyn kroes haar, zyn glad gezicht en jong Herculisch lichaam had hy daar wel eenige rijden toe. „Zeker, ik begrijp heel goed, dat zy gelukkig zouden zijn als zy je kregen," zeide hy eindelijk. „Jack is twintig jaar ouder dan jy en Shand en Husky vyftien. Maar ik vermoed, dat jé een jongen man wilt hebben, wat? Hoe denk Ie over my? Ik ben vier en twintig. Wy zyn allebei nog jong. Zy hebben hun beste dagen gehad. Meisjes hebben zoo haar eigen (manier om uit te zoeken wat zy hebben willen. Jack zeide, dat je ons eens goed moest aankijken. Daar ben ik het volko- De beklaagde Klapproth is wegens mis handeling van sergeant Gëdjcke tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De medte-beklaagden luitenant Hein en Schula rijn vrijgesproken. Arbeidsgeschil bijgelegd. Het conflict, dat in de Akensohe textiel industrie dreigde, ls bygelegd. De arbi trage-commissie hoeft Woensdag na een vergadering een uitspraak gedaan, waarin oen belangrijke loonsverhooging wordt voorgeschreven. De fabrikanten en de vakbonden hebben zich by deze uitspraak neergelegd. Andetrnnch ontruimd. De ontruiming van Andernaoh door de Fransche bezettingstroepen is thans vol tooid. De stad is van Deoember 1918 tot December 1922 door Amerikaaneahe en daarna daar Fransche troepen 'bezet ge weest imen mee eens. 'Neem ons eens goed) op en zeg dan wien je hebben wilt" Zy deed wat hy haar vroeg. De span ning was voor hen 'allen oudrageiyk. „Zoo, nu heb je ons allemaal gehoord. Wat zeg je nu?" Bela was het toonbeeld van' onverschil ligheid. „Er is nog een andere man hier," zei de zy. Jack keek heel verbaasd. „Een andere man? Wie? O, de kokl Die behoort niet by ons..Die bezit niet meer dan zyn hemd,' dat hij aan zyn lichaam'heeft" Bela haalde haar schouders op. „Je zegt, dat je deze zaak eerlijk .wilt behan delen. Ik moet dan ook hooien wat hy te zeggen heeft" Hier nam de zaak een onverwachte wending. Zy keken haar achterdochtig en-woest aan. Zou een outsider de race winnen? Het viel hun moeiiyk den igaminachten soepridder als een ernstdgen mededin ger te beschouwen, waarom zy het ten slotte voor coquetterie van Bela hielden. „Goed," zeide Jack. „Wij' zullen alles doen om je te verplichten. Hy ging naar de deur en riep Sam. Na eenige oogenblitoken kwam' deze) zyn haar zat nog in de war, 'hy had nog een kleur van de slaap, zyn blauwe oogen keken boos. „Wat moet je nu weer van me?" vroeg hy. „Ik mag biykbaar niet uitslapen." „Daar hebben we het nu niet over," zeide Jack. „We vragen aan Bela een van ons te kiezen en voor goed een eind aan de zaak te maken, wy hebben allemaal: gezegd wat wy te zeggen hadden, maar zy wil ook hooren wat de kok in het mid- den te brengen heeft vóór rij een besluit neemt Spreek op." Sam schrok nu klaar wakker. Hy werd Ingezonden Mededeeling. Bevrijd ow lichaam van urinezuur! By verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel In de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende ver -«hljnsolon te verwoarlooaen zooals rug pijn, urinestoornlasen, blaasfcwalen, rheu- matlsche pijnen, stijve en gezwollen ge wrichten, gruis of neerslag in de urine, Ischias en spit, givmrnmei in die ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstedlen, waardoor rij de vergifben uit uw bloed flltroeren. Het ls onverantwoordelijk om die kans to loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheu- matiek, waterzucht steenvorming in de nieren of blaas, en govaariyke chroni sche nierziekten ontwikkel on. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om' rijn suoocs be kend. Duiaende dankbare mannen en vrouwen «eggen, dat Foster's Pllen hen geholpen hebben, en zy kunnen ook u -gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apo theken en drogisten f 1.75 per flacon. bleek en keek Bela met een woesten blik aan. Het scheen hem' een vreeseiyke be spotting van iets heiligs toe. Hy: haatte haar, dat rij zoo iets toestond Hy over woog niet, dat zy' het misschien niet had kunnen verhinderen. Zy keek hem niet aan. „Versta ik het goed?" zeide hy gtyf. „Hebben jullie haar allemaal om haar hand gevraagd?" „Precies," zeide Jack. „En zy is zoo goed om ook jou een kans te geven. Er kwam een harde trek om Sam's mond. „Zeer verplicht," zeide hijl „Maar ik zie van mijn kans af. Ik zoek geen vrouw." En hy ging naar de hut terug. Dat was niet wat de anderen verwacht ten te zullen hooren. Vermoedend, dat hy dat 'bedoelde als een beleediging van het voorwerp hunner 'begeerte, 'keerden rij zich 'boos tegen hem. Zij zouden nooit toe gestaan hebben, dat hy haar kreeg, maar hy mocht haar evenmin vernederen. „Ik heb veel lust om hem voor die woorden een flink pak slaag te geven," zeide Jack. .Doch dan werd rijn aandacht in een andere richting getrokken door een lach van Bela. Deze klonk alles (behalve vroo- lljk, maar hun ooren waren niet soherp genoeg om dat op te merken. Beia's neus vleugels trilden en haar lip was vreemd opgetrokken. Maar rijn lachte. „Een type van een kokl" zeide zy. „Ik moet om hem' lachen „O, let maar niet op hem," zeide Jack.' „Hy telt niet mee. Wat is je antwoord?" Bela hield op met 'lachen. „Ik zal erover denken," zeide zy, „en Jullie morgen ant woord geven," (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.BO; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mailen overige landen f 3.20. Zondagsblad resp.f O.JSO.f 0.70, f 0.70, fl.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevr uigd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adrae: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. jx. adv. extra). Ber^ijsno. 4 ct Eet Verdrag met België. v De groote stilte. De Catalaansche samenzwering. Eet expansie streven van Italië. LI jicht, spit, stram- beid in de ledema ten behoeven U niet meer te kwellen. Grijpt naar het heerlijke wrijfmid- dei, dat tot diep in de huid zijn welda dig rerzachtende werking voortzet. Uw spieren lenig maakt en Uw pij- nen verdrijft, den beroemden AKKER'i Varzachtond - zuiverend genezend CCHTE FRIESCHr „Dat is maar gelukkig ook voor jou!" riep Joe.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1